Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS h? In Lelden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 Per week f0.19 Franco per post per kwartaal ......f2.90 4de JAARGANG. - DINSDAG 4 SEPTEMBER 1923 - No, 1028 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS 'Gewone advertentiën per regel 2234 cent. £lngezondon Mededeelingen, dubbel tarief» É'Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten hoogste 3.0 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. V Dagen van spanning. Europa doorleeft weer opnieuw dagen van spanning. 'Italië acht zich door Griekenland belee- digd, waarom het op korten termijn en-? kele onmogelijk eischen stelde,onmiddo- lijk gevolgd door de bezetting van Griek- sch'e eilanden. Oorlogsgeweld dus en niet anders. Tot nu toe is dit heetgeblakerd optreden door Griekenland niet met geweld beant woord, maar als het daartoe overgaat en Italië schijnt dit te willen uitlok ken dan is opnieuw een Europeesche oorlog uitgebroken. Ondanks de Volken bon dl Zelfs wordt gemeld, dat de Italiaansche gezant te Athene reeds bij voorbaat heeft verklaard, dat Italië weigert een uit spraak van den Volkenbond in het Ita-* liaansch-Grieksche conflict te aanvaar den. En de Raad van den Volkenbond zelf schijnt te aarzelen. Het is, zoo wordt gemeld, nog niet ze ker, dat het beroep van Griekenland op don Volkenbond ontvankelijk zal worden verklaard. Dat s c h ij n t vreemd. Immers bij bet Volkenbondsverdrag hebben de leden zich verbonden do ter ritoriale integriteit en de bestaande po litieke onafhankelijkheid van alle leden le eerbiedigen En bovendien bevat het de bepaling dat de leden overeenkomen, een geschil dat tot een breuk kan leiden, te onderwerpen hetzij "aan arbtirage, hetzij aan bet on derzoek van den Uitvoerenden Raad. Hier is dus voor den Volkenbond wat te doen. Eu tocb aarzeling? Nog eens, dat s c h ij n t vreemd. Maar verklaarbaar is deze aarzen ling toch zeer goed. „Wie, merkt de Maasbode hierbij op, de persstemmen in de twee meest invloed rijke landen Frankrijk en Engeland nauwlettend gevolgd heeft, zal tot de droeve ervaring gekomen zijr, dat de wa re volkenbondsgeest nog allerminst de na ties bezielt. Bijna geen enkel blad heeft onverholen durven zeggen of volhouden, dat de vol kenbond in dit conflict de eerste instantie was om uit te maken, waar de verant woordelijkheid gelegen is, welke sancties moeten getroffen worden en welke hou ding de betrokken naties Italië en Grie kenland moesten aannemen. En wat is de oorzaak van deze geestes gesteldheid bij de volken? Eenvoudig deze: men schrikt er voor terug, zelfs een onderzoek naar de recht vaardigheid van Italië's eischen want daarop komt tenslotte een behandeling dezer kwestie voor den volkenbond neer in te stellen, wijl Italië een i a c t or is, di e b ij de k om e n d e on derhandelingen tusschen En geland en "Frankrijk-over de herstelkwestie de beslissing in den zin van een der part ij en kan doen doors la au. Eigenbaat houdt er dus van terug een fiere bonding aan te fiemen, en zich partij te stellen, tenminste in dien zin, dat men Italië moreel dwingt het conflict aan een scheidsrechterlijke beslissing van den volkenbond voor te leggen. Eigenbaat, de vrees, dat een ver vullen van zijn plicht de kansen voor een doorzetting van 'n al of niet gegronde mee ning zal, verminderen, brengt er dus de leiders der natïes~en hen, die de taak op zich hebben genomen om de openbare meening in te lichten en in een bepaalde richting te stuwen toe, de kwestie, wat rechtvaardig is, ter zijde te stellen en daardoor de volken van Europa of ten minste een gedeelte van dezen aan de gruwelen van een nieuwen oorlog bloot te stellen.' Het is diep droevig. Maar toch waar. Het recht boven macht, schijnt voorals nog een illusie en niets anders. V Wat zal de Volkenbond doen? Naar aanleiding van het thans ontstane t conflict maakt de Standaard de vol- gende opmerkingen, die wij onzen lezers niet willen onthouden: „Het zoo plotseling opgekomen Grieksch- 'ïtaliaansch conflict dringt voor het oogen- blik alle andere quaesties, die voor de toekomst van Europa beslissende betèeke- nis hebben, ter zijde. Men voelt algemeen 'dat het er nu om gaat, of macht en ge- -weld nog even brutaal als vóór 1914 den toon zullen aangeven in de hooge politiek dan wel of er althans een ander element mee spreekt, dat doelt op handhaving van .den vrede door recht. Italië beroept zich op gelijksoortig op treden van andere Mogendheden in vroe- iger jaren. Best mogelijk dat de gevallen [weinig verschillen. Maar dat hette immers juist de hooge moreele winst, in en door jden oorlog verkregen, dat nu aan de po litiek van brute machtsoefening een eind {was gemaakt en Lij elk opkomend inter nationaal conflict niet meer het geweld, 'Maar liet recht zijn wil als wet zou opleg gen, ter voorkoming van nieuwen oor logsbrand. Wat Griekenland misdreven heeft, kan Italië's vergrijp aan het volkenrecht niet rechtvaardigen. Mussolini's optreden was een onduldbare krenking van de natio nale eer ook van een kleinen Staat. En bij die zelf zoo prat gaat op zijn fier na tionaal gevoel, moest beseft hebben, dat zijn eischen niet konden worden ingewil ligd door een Staat die zichzelf nog res pecteert. 'j Alles liangt er nu van af of het beroep op den Volkenbond ontvankelijk zal wor den verklaard. Legt Italië zich, zij 't ook noodgedwongen, daarbij neer, dan mag men nog hopen dat de vrede in liet Oos ten zal bewaard blijven. Misschien dat de scherpe afkeuring, die Mussolini's aanmatiging schier allerwegen vond, hem nopen zal om de toepassing van het recht in. casu over te laten aan den Bond, die gevallen als het onderhavige met beslist heid onder zijn jurisdictie had gebracht. Maar gaat hij door, en leggen de overige Mogendheden zich daarbij neer, dan is bet lot van den Bond voorgoed bezegeld. En wat nog erger is, dan staat een her haling te wachten van de gebeurtenis sen, die in 1914 den rampzaligen volke- renkrijg ontketenden. Niet direct misschien. De politieke ver houdingen zijn anders dan toen. Er staan nu geen grooto Mogendheden klaar om de worsteling om de hegemonie te begin nen. Doch in den beruchten stormhoek van Europa zal het toch aanstonds op zoo geduchte manier gaan spoken, dat men er het ergste voor den wereldvrede van vreezen moet. En daarom hangt er zooveel aan de be slissing die straks in Genève valt. Als in het nu opgekomen conflict niet bet recht, maar het geweld 't eerste en laatste woord spreekt, dan ligt niet alleen de Volkerenbond voor den" grond, maar is Europa overgeleverd aan nog erger wil lekeur, dan in vroeger eeuw ooit het in ternationale volkerënleven ontredderd heeft. STADSNIEUWS. Huldiging Mr. van der Lip. In verband met hét aftreden van Mr. J. G. van der Lip als wethouder, had zich een comité gevormd om den scheidenden bewindsman te huldigen. Het initiatief ging uit van de ambte naren en de commissiën uit de hoo'fden van ienst, van die werkzaamheden, waar mede de heer Van der Lip in het bijzon der tot zijn gebied rekende: de afdeeling Onderwijs, 'de afdeeling Kunst en Ar chiefwezen en de afdeeling Gezondheids dienst. Eerevoörzilter van het gevormde comi té was de burgemeester jlir. De Gijselaar, voorzitter, prof. dr. P. J. Blok, voorzit ter van de commissie voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal". Aan den oproep tot deelneming gaven meer dan 300 personen gehoor, die hun grootere of kleinere bijdragen aan den penningmeester deden toekomen. Gisterenmiddag had ten Raadhuize de huldiging plaats. Prof., dr. P. J. Blok hield daarbij een korte rede, waarin hij namens de burge rij in het algemeen en de meer dan 300 personen die aan deze huldiging hebben medegewerkt, den heer, v. d. Lip dankte voor hetgeen hij van 1909 tot 1923 als wethouder in hetbelang der gemeente heeft gedaan. Hij constateerde dat het initiatief tot deze huldiging is uitgegaan van de ambte naren die onder den wethouder hebben gewerkt. Hierna bood hij. den scheidenden wet houder aan 'n antiek presenteerblad van gedreven zilver, Fransch werk, maar zoo- als spr. opmerkte, in Leiden gekocht. In het blad is het oudo Leidsche wapen ge graveerd, met de jaartallen 1909 en 1923. Het geschenk gingvergezeld vap een per kamenten oorkonde en een keurig uitge- veerd album, bevattende de namen der commissieleden en de namen van hen, die bijdragen schonken. De burgemeester jhr. De Gijselaar sprak vervolgens nog een persoonlijk woord en dankte mr. Van der Lip voor de vriend schap van hem genoten en voor den steun door hem hij de vervulling van zijn taak verleend. Mr. van der Lip, daarna het woord ver krijgend, zeide immer met groot genoe gen het wethouderschap te hebben ver- vud, omdat hij steeds heeft getracht hier in iels te kunnen doen voor zijn vader stad die ook in zijn verder leven de liefde van zijn hart zal blijven beholden. Des te makkelijker is hem de taak ge vallen nu hij daarin werd bijgestaan duor een burgemeester, dien hij zijn spe- cialen vriend mag noemen, en door mede- wethoud°rs, die steeds tot eendrachtige saamwerking bereid gevonden werden. Niet minder geldt dezen dank de amb tenaren, die steeds een groote mate van plichtsbetrachting hebben betoond. Op hoogen prijs stelt spr. het, dat ook de burgerij aan liet hem aangeboden stof felijke bewijs van waardeering heeft bij gedragen, en hij is er in hooge mate dankbaar voor dat zijn, nu afgesloten ar beid ook huiten den Raad wordt gewaar deerd. 1 Spr. dankt do commissie voor de moei te die zij zich heeft getroost. De onderscheiding is voor hem té groo- ter nu hem deze eerbewijzen zijn toege bracht door Prof. Blok, zijn oude leer meester. Hem en allen die hebben bijge dragen om hem deze ure te bereiden, zegt spr. hartelijk dank voor de groote eer en hulde hem bewezen. Spr. is to veel onder den indruk om een lange Tede te houden, temeer waar nu dezo huldiging geheel onverwachts heeft plaats gevonden, hij er niet op is geprae- pareerd. Na nogmaals zijn zijn dank te hebben be'loond voor de hem toegesproken woor den en de hem vereerde geschenken, ein digt Spr. met den wensch, dat Leiden steeds moge groeien en bloeien. (Ap plaus). Na het aanbieden van den eer e wijn en nadat van de aanwezigen een photo was genomen blééf men nog enigen tijd bij een. Prof. dr. G. Kalff t Hier t :r stede is bericht ontvangen, dat prof. dr. G. Kalff, hoogleeraar in de Ne- derlandsche letterkunde aan de Universi teit alhier, op reis naar Zweden te Rue- hen door een beroérte "is getroffen en 1 September is overleden. Prof. Kalff werd-in 1856 te Zwolle ge boren, promoveerde in 1883 aan de Hoo- geschool te Leiden tot'doctor in de Neder land sche letteren op een proefschrift ge titeld:. „Het. Lied in de Middeleeuwen". Hij was achtereenvolgens leeraar bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs te Haarlem en te Amsterdam, werd in 1896 benoemd tot hoogleer aar in $e Neder- landsche taal en letterkunde aan de Uni versiteit Ie Utrecht, welk ambt hij aan vaardde met een réde over taalstudie en literatuurstudie. - In 1901 verwisselde hij de Utrechtsche universiteit voor de Leidsche, waar hij zijn ambt aanvaardde met een oratie ge titeld: „Over de wording yan literaire kunstwerken". Hij -gaf bijdragen in ver schillende tijdschriften en schreef, tal van werken op taal- en letterkundig ge- bied. Hij werkte voorts mede aan de uit gave van Brede o, aau he* verzamelwerk „Amsterdam in de 17de eeuw" en aan de samenstelling van bet Nederlandsche Volksliederenboek. Bij zijn leerlingen was prof. Kalff zeer geacht. Ds. W. de*i Hengst. Zondag den 2den Sept. j.l. herdacht D s. W. den Hengst zijn 35-jarige ambtsbediening. Na den 2den Sept. 1888 door Ds. D. J. Karsen van Amsterdam te Helder in het ambt bevestigd te zijn, diende Z Eerw. achtereenvolgens de Ger. Kerken te Hel der en te Veencndaal. later de Geref. Ge meenten te Veenendaal, te Amsterdam en, nu sinds 534 jaar te Leiden. De leeraar, die thans zijn 64ste levens jaar voleindigd heeft, bepaalde in den morgendienst zijn gehoor bij 1 Cor. 7: 29a: „Maar dit zeg ik, Broeders! dat de tijd voorts kort is", om naar tijdsgelegen heid aan deze woorden te ontleenen: een noodige herinnering, een ernstige waar-? schuwing, en een vriendelijke vertroos ting. Aan het einde der samenkomst sprak Ouderling L. Doorneveld een hartelijk woord, waarna hij leeraar en gemeente uitnoodigde, om door' het zingen van Ps. 103 vs. 1 te vertolken wat in hunne bar-? ten leefde. Het Rusthuis. De verbouwingswerkzaamheden van het toekomstig Tehuis voor Oudeii van dagen- der Geref. Kerk Hooigracht 38, vorderen den laatsten tijd belangrijk. Reeds beeft de directrice, Mej. A. van Mazijk, met bet dienstpersoneel het ge bouw betrokken. Naar wij van welingelichte zijde verne men zal de officieele opening van het Rusthuis vermoedelijk* plaats hebben op Woensdag 19 September a.s. Na de officieele opening, zal des mid dags en des avonds bet gebouw voor de leden der Geref. Kerk, ter bezichtiging worden opengesteld. Textielarbeiders. Op initiatief van het bestuur der afdee ling Leiden van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „Be Eendracht" kwamen de plaatselijke afdelingsbesturen der verschillende Land. textielarbeidersbon den op Woensdag 29 Aug. j.l. gezamenlijk in vergadering bijeen ter bespreking van de hand over hand toenemende werkloos heid inkrimping van den werktijd) in de textielindustrie hier ter stede. Na am pele besprekingen werd eenstemmig be sloten het volgende schrijven tot de be treffende firma's t.w. J. G. Zaalberg en Zoon, N.V. J. Zuurdeeg en Zoon, J. Schellema -Jansz., N.V. Leidsche Tapijt en Mallenfabriek en de N.V. v./h. Van 't Hooft en Go., te richten, terwijl afschrif ten van deze brieven zouden worden toe gezonden aan den heer Mr. P. Trapman, secretaris der Leidsche Vereeniging van Industrieelen. Bovenbedoeld schrijven, luidt als volgt: Mijne Heeren. Bij "dezen verzoeken wij beleefd Uwe aandacht voor het volgende. In onze op Woensdag 29 Augustus j.l. gehouden ge combineerde afdeelingsbesturenvergade- ring maakte, o.m. de momenteel© toestand der Leidsche textielindustrie oen punt van zeer ernstige bespreking uit. Vastgesteld werd, dat op verschillende textielfabrie ken ter plaatse de werkloosheid steeds meer en meer toeneemt en wel in die ma te, dat naar het gevoelen van al onze be sturen het spoedig treffen van bijzondere maatregelen door de betreffende werkge vers ier bestrijding van de voor hunne werklieden daaruit noodwendig voort vloeiende nadeelige -gevolgen, alleszins ge- wenscht is. Inkrimping van den normalen werktijd tocb beteekend voor de daarmede getrof fen werklieden evenredige vermindering hunner wekelijksche verdiensten. Vele textielarbeiders met hunne gezinnen ver- keeren dan ook reeds nu in een zeer on- gunstigen toestand. Naar de meening onzer besturen zou nog veel dreigend onheil worden voorko men, wanneer eene oplossing kon wor den gevonden die het mogelijk maakt, dat de werklooze textielarbeiders behoorlijk en regelmatig kunnen worden geholpen. Het meest daartoe geschikt, lijkt ons liet in het léven roepen eener wachtgeld regeling, waarvan de kosten door werk gevers, rijk en gemeente worden gedra- gen. Hierdoor toch bevordert men een blij vend dienstverband tusschen werkgevers en werknemers en worden de arbeiders behoed voor algeheelen ondergang. Waar nu ook op Uwe fabriek de werk tijd is terug gebracht, verzoeken wij Uwe directie beleefd doch- dringend wel tot het instellen van eenë wachtgeldregeling als boven bedoeld te willen overgaan." Drukkerij-plannen. De vergadering van aandeelhouders van de N.V. „Nieuwe Leidsehe Courant" te gen 20 Sept. a.s. uitgeschreven, belooft een zeer belangrijke te zullen worden. Behalve de gewone statuaire punten komt toch aan de orde een voorstel van commissarissen tot het aangaan van een obligatieleening ter oprichting eener drukkerij. Zooals bekend wordt behalve de Nieuwe Leidsche Courant ook de Leidsche Kerk bode door deze N.V. uitgegeven, aan wel ke uitgaven binnenkort nog zal worden toegevoegd een Christelijk Sportblad voor Nederland. Er is dus alleszins reden om tot de op richting van een eigen drukkerij die het gemakkelijker zal maken de vleugels uit le slaan, over te gaan. Tramlijn Den HaagLeiden. Naar de N. R. Grt. verneemt, heeft de H.T.M.' geen overeenstemming kunnen verkrijgen met de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg-Mij. omtrent de voltooiing van de tramlijn van de H.T.M. van. den Haag via Wasenaar naar Leiden. Het was de. bedoeling, dat op de Rijns- burgerbrug te Leiden, waar de geprojec teerde lijn der H.T.M. de lijn der N.Z.H.T.M. zou hereiken, de Haagsche tram den weg van de N.Z.H.T.M. zou vol gen tot aan de Haarlemmerstraat te Lei den. o directie der N.Z.H.T.M. heeft, zoo als thans wordt meegedeeld, geen termen kunnen vinden om dit aan.de H.T.M. toe le staan, tengevolge waarvan de aanleg van het gedeelte tramlijn Haagsche SchouwLeiden, der H.T.M. tot dusver niet is kunnen worden voltooid. Intusschen staat het thans vrij vast, dat de minister van waterstaat aan de H.T.M. een running power zal verleenen, waardoor deze maatschappij dan toch het hierboven aangegeven gedeelte der N.Z. H.T.M. lijn zal kunnen gebruiken. Deze running power zal echter een voorloopig karakter dragen. In elk geval hoopt de directie der H.T.M., naar zij mededeel de, over drie of vier maanden de tram lijn Den HaagWassenaarLeiden te hebben voltooid en in exploitatie te kun nen nemen. Aangezien, zooals reeds gezegd, deze running power slechts een voorloopig ka rakter draagt, heeft de H.T.M. een ande-? ren weg moeten projecteeren naar Leiden. Daarover is ze thans in onderhandeling met* liet Leidsche gemeentebestuur. Het ligt in de bedoeling, dat op den Rijnsburgerweg de lijn der H.T.M. die der N.Z.H.T.M. zal kruisen, dan rechts zal ombuigen om over de spoorbaan Lei den te komen. Daar waar de team de spoorbaan zal passeeren, js echter bet nieuwe station Luden van den spoorweg Amsterdam Rotterdam geprojecteerd, zoodat, gesteld, dal deze geprojecteerde lijn der H.T.M. werkelijk tot stand komt, deze later toch nog weer een wijziging zal moeten onder-* gaan. Koninklijke Attentie. De heer I. Cornet en mej. P. Henzen, Alexanderslr. 7, herdenken dezer dagen, dat zij op den Kroningsdag onzer Konin- Aan het Zoeklicht Leiden, 4 September 1923 Een advertentie in '»en der bladen bracht het bericht dat in October a.s. oen maandblad zal verschijnen dat per num mer minstens 3000 adressen j.al bevatten van de beste families v.it Neder land. De beste families, wie'zui er niet graag toe behooren! Geen wonder, dat ik me haastte na to gaan, welke maatstaf voor de beoor deeling zou worden aangelegd. Wie weet, zoo dacht ik, misschien val ik ook wel in de termen. Maar, jawel, T is mis hoor! Want aldus de advertentie onder de adressen van de, beste families worden verstaan de. adressen van allen, zonder cenige uitzondering, die een gesch a t inkomen hebben van f 5000.o f meer. En daar lag al.m'n hoop in duigen. Ik behoor slechts tot de zéér middel-i matigen. En mét mi, vele anderen, die ik .overi gens gaarne tot de besten zou rekenen. Adel van het bloed telt hier niet, even min als geestesadel. Iemand mag werke lijk groote verdiensten hebben, als dio verdiensten niet met een voldoend aantal harde guldens betaald worden, dan blij ven ze beneden de maat, tenzijde fiscus zich in den aanslag vergist. Toch eigenlijk een schandaal, zoo'n aankondiging, zegt misschien deze of gene lezer. En dat is het ook. Maar wordt als regel wel een andere maatstaf gebruikt? - Of wordt hier slechts g e-z e g d, wat jammer genoeg in depractijk b e- 1 e e f d wordt. OBSERVATOR. gin in het huwelijk werden verhonden. Hun kinderen vonden het eigenaardig H.M. hiervan in kennis te stellen met het gevolg, dat het zilveren paar werd ver rast en verblijd met een gift vau f 25. Zaterdag a.s. 8 September zullen op de schietbanen to Katwijk de onderlinge wedstrijden plaats hebben van de Bur-< gerwachten uit Leiden, Leiderdorp, Oëgst- geest, Valkenburg en Zoeterwoude. Deze wedstrijden worden gehouden tusschen 3 en 8 uur n.m. Op de Garenmarkt zullen beden-J avond verschillende feestelijkheden, zoo als ringrijden enz. plaats vindon. BINNENLAND De ontvangst van de Stater.-Generaal. Omtrent de ontvangst door do Koningin van de leden der Eerste en Tweede Ka mer op Zaterdag wordt nog gemeld, dat de voorzitter der Eerste Kamer, generaal baron Van Voorst tot Voorst, toen dc Ko ningin haar antwoord had uitgesproken, het sein heeft gegeven tot een Léve de Ko ningin! dat door alen geestdrifttig werd herhaald. Bij de ontvangst van do leden van de Tweede Kamer geschiedde dit op voorbeeld van bet Kamerlid Duymaer van Twist, waarna ook Leve de Prins! werd geroepen. Bezuiniging op Rijkssubsidies. Naar de Rotterd. verneemt, ligt het in de. bedoeling van de Regeering van do ontwerp-begrooting 1924 te schrappen alle subsidieposten, die niet op wettelijken grondslag of internationale overeenkomst berusten. In totaal zouden deze posten ©en bedrag vormen van ongeveer 12 13 millioen gulden. De vraag rijst echter of al deze posten zoo maar, zonder slag of stoot, zouden kunnen worden afgevoerd. Met een 3 k 5 millioen zal men blij mogen zijn. Dat echter ook een stap in die richting zal moeten gedaan worden, om do Rijks uitgaven te beperken, zal niemand durven ontkennen. Wij vernamen meermalen, dat subsidies werden toegekend aan vereeni- gingero, die niet eens bestonden, terwijl andere om de toegekende subsidie zelfs niet eens hadden gevraagd. Ook de begrooting zelf is bij dolver- melding van de subsidies niet steeds even duidelijk. Zoo worden uit verschillende posten subsidies toegekend, waarvan men uiterlijk, wat de redactie betreft, niet zou verwachten, dat een subsidie bedoeld was. In ieder geval „het mes wordt or ui geizet". Lastige vragers ook! Dé Soc. Dem. leiders hebben geweldig veel bezwaren tegen de Koniuginnefoos- ten. De „bewuste" arbeiders mogen daaraan niet meedoen evenmin als hunne kinde-* ren die ze moeten leeren dat do Koningin maar een „heel gewone vrouw is. Een uitnoodiging aan voormannen der S. D. A. P. om mee te werken tol de sa-* menstelling van een officieel Gedenkboek werd dan ook afgewezen. Toen echter een verzoek van de nitgat vers om hun portret voor het Gedenkboo#

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1