Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 Per week If 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 4de JAARGANG. - WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1923 - No. 1024 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel £2& cent. Ingezonden Hededeelingen, dubbel tarict 'Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetw ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. IN VERBAND MET DE FEESTE LIJKHEDEN OP 31 AUGUSTUS ZAL DE .NIEUWE LEIDSCHE COURANT" A.S. VRIJDAG NIET VERSCHIJNEN. TEGELIJK MET HET NUMMER VAN DONDERDAGAVOND ONTVANGEN DE ABONNE'S EEN OP ORANJE-PAPIER GEDRUKT FEESTNUMMER VAN ONS BLAD. V Staatbemoeiïng of particulier initiatief. Onlangs werd in „Het Volk" den lof gezongen -van de Rijksverzekeringsbank, die zooveel goedkooper werkt dan de be- drijfsvereenigingen ter verzekering tegen ongevallen in het land- en tuinbouwbe drijf. Daartegen kwam echter de heer Hiem- stra, Soc. Dem. Lid van de Tweede Ka mer in verzet. Deze roode voorman achtte zich geroe pen het particulier initiatief in bescherming te nemen en schreef o.m. Ik wil op het oogenblik de vraag laten" rusten of misschien de tarieven van de Rijksverzekeringsbank ook te laag zijn, m.a.w., of de Staat, d.i. de belasting-be taler, straks niet zal moeten bijpassen. Belangrijk lijkt mij voorshands deze vraag: "VVelke belangen heeft men met de totstandkoming van de ongevallen verzekering bedoeld te dienen: die van Rijksverzekeringsbank, werkgevers of Arbeiders? Mij dunkt van de laatsten. Het is daaTom niet voldoende om uit te rekenen welke vorm van verzekering, Rijksverzekeringsbank of Bedrijfsver- eeniping, voor de werkgevers het. goed koopst 'is, maar hierbij mag toch zeker ook wel in aanmerking worden geno, men. welke soort verzekering aan de wettelijke, bepalingen voor de arbeiders do meest gunstige uitvoering heeft. Dit~ element, heeft de schrijver geheel verwaarloosd. Hij zal mij misschien tegenwerpen; maar beiden moeten de wet uitvoeren. Zeker, maar de bedrijfsverenigingen mogen-verder gaan dan de wet voor schrijft en het is mij van sommige be kend, dat ze dit ook wel ifideTdaad doen. Het. feit dat bij zonnesteek zonder uitzondering uitkeering wordt verleend, omdat, mocht niet kunflen worden uit gemaakt, dat het hier een ongeval in den zin der wet betrof, toch uitkeering werd verleend op grond van het feit, dat dan hier een geval van bedrijfs- ziekle aanwezig was, is bekend. Een aantal bedrijfsziekten wordt n.l. met een ongeval gelijk gesteld. Maar ook in ander opzicht zijn mij, op grond van de wetsbepalingen, on verplichte uitkeeringen hekend, geval len waarin iemand, niet verzekerd, een oogenblik hij een landbouwwerkzaam- heid, een handje hielp en hierbij een ongeval kreeg. Deze en dergelijke onverplichte uit- keeringen verhoogen natuurlijk de kos ten, en dientengevolge kan daérvan me de het gevolg zijn, dat de kosten en de uitvoering van de ongevallenverzekering voor dé Bedrijfsvereeniging hooger zijn, dan voor de Rijksverzekeringsbank. Hier wordt dus aangetoond, dat het zelf-doen de voorkeur verdient. Voor de verzekerden, de arbeiderè, is de particuliere vereeniging het meest verkieslijk. Het feit, dat dit wordt betoogd door een vooraanstaand Sociaal-Democraat, die van huis-uit gewoon is het particulier initiatief te bestrijden en de Staatsbe- moeiiing te verheerlijken, heeft ons zeker wat te zeggen. STADSNIEUWS De „blijde incomste" van H. M. de Koningin Er loopen geruchten, dat H. M. de Ko ningin bij haar tocht naar Amsterdam op 5 September a,s. onze stad zal doortrekken Het zou in de bédoeling liggen, dat H. M. van 's-GraVenliage per Hollandschë Spoor zou vertrekken, te Leiden per auto zich naar het station Heeresingel zou be geven, en vandaar naar Amsterdam station Willemspark zou vertrekken. Wij konden vooralsnog geen bevestiging van dit bericht verkrijgen. Mocht het gerucht waarheid bevatten, dan spreekt het wel vanzelf dat Leiden dien dag zich in feestdos zal steken, en een spontane betooging van aanhankelijk heid aan het Vorstenhuis zal geven. H. M. de Koningin arriveert te Leiden te 12 uur 50. Huldiging Wethouder J. A. Bots. Gisterenavond werd onder leiding van «l®11 heer Bots, eene vergadering gehouden van het Burgerlijk Armbestuur. Hoewel deze vergadering een z.g. kleine was, waarvoor slechts 2 leden worden ge convoceerd, waren toch alle leden van het Armbestuur (twee leden waren verhin derd door uitstedigheid) ter vergadering gekomen, omdat dit de laatste was welke door den heer Bots als"~Wethouder zou wor den gepresideerd. Dadelijk na de opening vroeg en ver kreeg de heer J. P. Mulder, vice-voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur, het woord. Hoewel het dezen avond aldus de heer Mulder vergadering van de sub commissie is, hebben wij gemeend, buiten voorkennis van den voorzitter er een vol ledige van te moeten maken. Dat wij dit deden heeft zijn bijzondere reden. Deze avond is voor u en voor ons van bijzondere beteekenis. Voor u, omdat het do laatste maal is dat gij hier het presidium waarneemt en voor ons, omdat wij u dezen avond voor het laatst, als' voorzitter in ons midden hebben. Door uw bedanken als raadslid, houdt gij op Wethouder te zijn en als zoodanig gaat gij heen uit alle commissies waarin gij in uw kwaliteit als Wethouder zitting hebt. Zoo verlaat ge ook onze commissie. Het doet ons leed u voortaan niet meer in ons midden te zien, al is het uw eigen keuze geweest en vindt uw heengaan niet zijn oorzaak in de uitspraak der.kiezers. Toch moeten wij uw besluit eerbiedigen en kunnen ons indenken dat na zooveel jaren uw beste krachten te hebben gege ven voor het algemeen belang het verlan gen bij u opkwam in verband met uw leef tijd en vooral na hetgeen gij in de voor bij gegane maanden lichamelijk moest door- maken, naar rust. Die rust gunnen wij u, na uw werkzaam leven van harte en wij danken u in 't bij zonder voor wat gij voor de gemeente ge weest zijt op het terrein der Burgerlijke Armenzorg. Na gewezen te hebben op den buiten- gewonen aanleg welke de heer Bots spe^ ciaal voor dezen arbeid had, en de nauw gezetheid waarmede hij zijn taak vervul de en herinnerd te hebben dat het B. A. nu sedert 5 jaar onder leiding van den heer Bots heeft mogen arbeiden en hoe wel saamgesteld uit personen, van de meest uiteenloopende politieke overtui ging, meer of minder bekend op het ge bied van het armwezen, toch altijd aan genaam en vruchtbaar heeft kunnen ar beiden, zeide de heer Mulder, dat het de commissieleden een behoefte was der scheidenden voorzitter een klein bewijs van waardeering aan te bieden in den vorm van- eèn bloemenmand. Nadat door de secretaresse, Mej. de Yries, deze mand was aangeboden, sprak de heer Mulder den wensch uit, dat in dit geschenk de heer Bots mocht zienveen be wijs van waardeering en dank voor alles wat hij voor de burgerlijke armenzorg heeft willen doen. Wij wenschen u toe, geachte heer Éots, dat die God, die* u de kracht gaf om al dat werk te volbrengen, verder uw steun en uw sterkte moge zijn in uw verder le ven. Hij schenke u gezondheid en spare u nog lang voor de uwen. De heer Bots dankte zeer onder den in druk van deze_ onverwachte attentie, den heer Mulder en al de leden van de com missie voor de Burgerlijke Armenzorg hartelijk voor de vriendelijke woorden en do fraaie bloemenmand.. Hij begreep nu waarom de vergadering dezen avond zoo voltallig was, en betoonde zich ten zeer ste verrast. Hij dankte alle leden voor cLen vriendelijken omgang en de waardee ring welke steeds onder hen bestaan heeft en eindigde met den wensch dat zijn op volger in dezelfde harmonie en op dezelfde aangename wijze zijn taak mocht vervullen als hij dit heeft mogen doen en gaf de Verzekering dat zijn arbeid in de commis sie voor de Burgerlijke Armenzorg, steeds de aangenaamste herinneringen bij hem zal achterlaten Hiermede was deze eenvoudige doch hartelijk gemeende en welverdiende hul diging geëindigd en werden de werkzaam heden voor dezen avond, voor 't laatst onder leiding van dien heer Bots, voortge zet. Posterijen. 31 Augustus worden het postkantoor cn het bijkantoor Heerengrachb te 2 uur n.m. voor het publiek gesloten. Busrechthouders kunnen hunne corres pondentie ten postkantoro afhalen tot 7.30 n.m. (ingang door de poort Bloem- markt.) Er vinden 2 briefpostbestellingen plaats te 7 uur v.m. en 6 uur n.m., alsmede eene pakketpostbestelling to 9.30 uur v.m* De bij bussen worden gelicht om 7.50 vju. 11 uur van. en 7.20 n.m. Invordering van quitantiën blijft dien dag achterwege. Schietwedstrijd Bijr. Vrijw. Landstorm. Zaterdag 1 September jus. te 3 uur nam. zal een aanvang gemaakt worden met den schietwedstrijd voor de afd. Lei den van den Bijz. Yrijw. Landstorm. Do wedstrijd wordt gehouden op een der schietbanen te Katwijk. Alle leden van de afdceling benevens die van het Motorkorps en de overige hulpdiensten worden uitgenoodigd aan bedoelden wedstrijd te billen deelnemen. Geweren en.munitie zijn te Katwijk aan wezig. Oppassen de boodschap. De Directie der Stedelijke Lichtfabrie ken deelt ons mede, dat zich te dezer stede bij velschillende muntgas verb ruiker 3 iemand vervoegde, die zich uitgaf voor controleur der Lichtfabrieken, z.g. om den meter na te zien, doch vermoedelijk met de bedoeling zich het geld in den meter toe te eigenen, zulks tot schade van den gas verb ruiker. De gasverbruikers worden er in dit ver band op gewezen, dat alle beambten en werklieden der Lichtfabrieken in het bezit zijn van een door de Directie ge teekend legitimatiebewijs, hetwelk zij op aanvraag moeten toonen ten bewijze, dat zij wer kelijk in dienst der Lichtfabrieken zijn. Men zij dus op zijn hoedel Onze stad begint langzamerhand overladen te worden met café's e.d.. Meer dere nieuwe inrichtingen op dit gebied zijn in den laatsten tijd verrezen. Wat we ^evenwel nog niet hadden, was een gelegenheid, waar men, zonder in een café of restaurant terecht te komen, net jes, billijk, rustig en goed kan dineeren. Maison J. A. Bernsen heeft thans in perceel Breestraat 157 een "Lunchroom geopend, welke, behalve aan de gewone eiscben, welke daaraan gesteld kunnen) worden, ook aan de voorgenoemde vol doet. Waar deze firma met het uitzenden van diners reeds een goeden naam heeft ver worven, mag verwacht worden, dat in do nieuwe Lunchroom op_ denzelfden voet wordt voortgegaan. Het perceel, dat door de fa. v. Beukering Rossdorf, Doove en Duindam buitenge woon frisch is aangekleed, leent zich uit stekend voor het bedrijf. Men zal met de jubileum-feesten reeds de gelegenheid hebben met deze jonge zaak, die wij een goed succes voorspellen, nader kennis te maken. Door de Zwcmvereeniging „De Zijl" alhier is het diploma als geoefend zwem mer uitgereikt aan: C. Rol, B. N. Swier- stra, A. Vermeer, H. Bonte, J. Bromet, H. de Groot. Mejuffr. M. Piekaar, J. Gre- ven, C. J. Kloots. Vereisclit werd 120 M. gekleed zwemmen; gewicht aan droge kleeding pl.m. 3 K.G. Gistermiddag brak op de Breestraat bij het Gangetje de achteras van een zwaarbeladen! hooiwagen. De lading werd naar een anderen wagen overgebracht. Het verkeer ondervond geringe vertraging. Een vreemdeling, welke hier met een valsche reispas verkeerde,, is door de po litie over de grens gezet. Yrouw Y aan de Zoeterwoudsche weg is mishandeld door zekere O. cn gaf daar van kennis aan de politie, In den nacht van Maandag op Dins dag werd zekere T. door G. in de Morsch- straat mishandeld. Een kruiwagen wordt vermist aan den. bouw van de Chr. School aan het Noord Einde. Het aantal werkloozen, ingeschreven bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs be droeg in totaal 1102, w.o. 296 losse werk lieden, 61 opperlieden, 58 bankwerkers, 54 timmerlieden, 45 sigarenmakers, 38 grond werkers, 32 wevers, 24 letterzetters, 24 kleermakers, 21 bakkers, 21 scheepssme- den, 20 textielarbeiders, 18 metselaars, 17 magazijnknechten, 14 kantoorbedienden, 14 electriciene, 13 stokers, 13 betonwer kers, 12 boekbinders enz. Op de HasdstribuRe De scheidende Gemeenteraad, die Maan dag voor het laatst vergaderde, heeft kans gezien zijn eigen record te verbeteren. Een lange agenda, met niet minder dan 42 'punten, waarbij dan nog kwam het officieele afscheid, werd in een middag zitting afgedaan. De vergadering duurde wel langer dan gewoonlijk, maar het gelukte dan toch een avondzitting te voorkomen. Hier geldt dus: lest best. Van onze A. R. fractie, althans van een deel geldt dit naar het ons voorkomt ech ter niet. Door den heer de Lange werd krachtig, en naar wij meenen op goede gronden, bestreden het voorstel tot hetbeschikbaar stellen van gelden ten be hoeve van den Geneeskundigen Dienst tot het verleenen van hulp bij ziekte. Aangetoond werd dat dit voorstel prin cipieel niet houdbaar is en op practische gronden te veroordeelen. Hier is, aldus de heer de Lange, een pogen om naast het B. A. een tweede instelling tot het verlee nen van onderstand in te stellen. Door B. en W. werd de nadruk gelegd op het noodzakelijke van directe hulp. Met de stukken werd echter aange toond, dat dit volstrekt niet alleen de be doeling is. Maar ook al was dit de bedoeling, dan nog is dit crediet overbodig. Immers een telefoontje van den G. D. aan het B. A. is voldoende om directe hulp te verzeke ren. Er behoeft dan niet gewacht te wor den tot het B. A. vergadert en een on derzoek is ingesteld, maar er wordt in voorkomende gevallen onmiddellijk hulp verleend. Na deze krachtige bestrijding door den heer de Lange, gesteund door de heeren Wilbrink en Oostdam, had'zeker ver wacht- mogen worden dat de in meerder heid rechtsche Raad het voorstel had ver worpen, althans, dat een zeer sterke min derheid zich tegen het voorstel zou heb ben verklaard. Het tegendeel was echter het geval. Met slechts 7 stemmen tegen, w.o. één van de linkerzijde, werd het voorstel, onder toe juiching ;yan de Soc. Democraten aange nomen. En ond^i de tegenstemmers waren slechts twee anti-revolutionairen. Met de overige voorstellen liep het vrij vlot van stapel. Alleen dat betreffende het havengeld lokte een levendige discus sie uit, van de zijde van den heer Wil brink, die echter ondanks de krachtige verdediging van zijn voorstel weinig steun vond bij den Raad, die als niet des kundig liever bleek te zeilen op het com- pas van den Directeur en van B. en W. In deze overigens zakelijke discussie, was een zeer onbehaaglijk element. De heer Pera maakte er n.l. den heer Wilbrink een verwijt van dat deze nieuwe dingen in het debat bracht, waarop de heer Wilbrink antwoordde, dat hij ten stadhuize een zeer uitvoerige toelichting had gegeven. Hieruit moet dus worden afgeleid, dat de ambtenaren niet eens de moeite hebben gedaan, den wethouder op de hoogte te stellen. Het was mede de heer Wilbrink die op de beroemde „raming" van het ophoogen van een terrein henoorden den Maresin- gel, volgens gegevens van den jare 1918, wees. Wethouder Mulder, die vermoedelijk geen kans zag deze „Taming op goed ge luk" te verdedigen en die toch ook de ambtenaren niet in het publiek wilde af vallen, deed er echter het zwijgen toe. Waarschijnlijk heeft hij gedacht: Wie 't schrikkelijkst er van zwijgt, heeft 't al lerbest gezeid." Nadat verder nog verschillende punten van ondergeschikten aard waren behan deld, w.o. een nadere regeling van het Vervolgonderwijs, kwam het "afscheid. Met een van veel waardeering blijk ge vende rede, werden de scheidende leden en in 't bijzonder de heeren "Bots, v. d. Lip en de Lange door den burgemeester toegesproken. Mot name het heengaan van den heer v. d. Lip werd door den Voorzitter die meermalen moei to had zijn aandoening te verbergen diep be treurd. Nog een kort dankwoord van enkele le den, daarna een persoonlijk afscheid van de collega's en toen was het afgeloopen. De oude Raad is heengegaan. Wat zal het nieuwe college ons bren gen? BINNENLAND Het jubileum van de Koningin. Heb huldeblijk dat de bijzondere vrij willige landstorm aan do Koningin zal aanbieden, betaat uit een m vijf deelen gebonden album, waarin voorkomen 34.000 handteekeningen van vrijwilligers en van loden der landstorm-commissies. Het eer ste deel bevat: de opdracht van den bijzonderera vrij- -willigen landstorm, do oorkonde van aan bieding, do handteekeningen van de natio nale landstcrmcommissie, een historisch overzicht van het ontstaan en do ontwik keling van het instituut, een kaartje, aan gevende de grenzen van do landstormver- banden, do handteekeningen van do korp sen motordienst, vaartuigendienst en: spoorwegdienst en de handteekeningen; van de vrijwilligers uit de verbanden Friesland, Groningen, Drenthe, Vollenho- ve, Twente en De IJssel. De overige ver banden zijn verdeeld over het tweedes derde en vierde deel; deze bevatten even eens de handteekeningen van de vrijwil ligers. Voor de handteekeningen van de vrijwilligers van elk verband zijn die van de leden der gewestelijke commissie in het Verband geplaatst, waarboven het wapen van de provincie, c.q. de wapens van drie belangrijke plaatsen in het verband. Het vijfde deel houdt in een verzame ling foto's, welke op den bijzonderen vrijwilligen landstorm en op de vrijwillige landstormkorpsen motordienst, vaartuigen dienst cn spoorwegdienst t>etrekking heb ben- De aanbieding zal plaats hebben op 6 September ten Palcizo te Amsterdam, "waarbij de voorzitter der nationale land- stonncommissie, de heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, de gevoelens van de bijzondere vrijwillige landstorm jegens Hare Majesteit en Haar Huis zal vertolken. De deputatie, welke hieitfi} zal tegen woordig zijn, w.ordt gevormd door de le den der nationale landstormeommissie, 80 leden van gewestelijke commissies en 20 vrijwiligers van verschillencrcn ratig. Van het Hof. Bij de gedachtenisviering in de Niéuwe Kerk te Amsterdam op Donderdag-6 September van 1011.30 uur 's morgens zal de Koningin-Moeder met gevolg aan-: wezig zijn. De jubileumpostzegels. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat ingevolge het Kon. besluit van 16 Juni 1923 (Stbl. no. 271) ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum van de Koningin van Rijkswege jubileumpostzegels worden uit gegeven in de waarden van 2, 5, IA, 10, 20, 25, 35 en 50 cent en van 1, 2 A en 5 gulden. De jubileumpostzegels van 2, IA, 10, 20, 25, 35 en 50 cent dragen de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin, die van 5 cent en van 1, 2K- cn 5 gulden vertoo- nen eene tronende figuur met scepter en Rijksappel. Op de jubileumpostzegels zijn de be palingen van toepassing, welke gelden voor de gewone postzegels; zij zijn mede geldig in het internationaal verkeer. Van 31 Augustus af zullen bij de post-, bij- en hulppostkantoren eenige soorten van de hierbedoelde zegels verkrijgbaar zijn. De overige soorten jubileum-postze gels worden -na gereedkomen geleidelijk verkrijgbaar gesteld. Posterijen on telegrafie. Door den directeur-generaal is een commissie ingesteld, met de opdracht: 1. te onderzoeken of het mogelijk is, het aantal hoogere ambtenaren in te krimpen; 2. eene volledige algemeene regeling te ontwerpen voor de bezetting van de di rection der kantoren, zoomede van de overige leidende en toezichts-functiën: 3. voorstellen te doen omtrent de wijze waarop, zonder de belangen van het be trokken personeel te schaden, de onder punt 1 bedoelde inkrimping zal kunnen plaats vinden: 4. op _te geven, welke besparing op die manier verkregen kan worden. De commissie bestaat uit de heeren: W. D. Nol ting, hoofdinspecteur, (voorzatter); N. Mulder, hoofdinspecteur; L. P. J. M. Truffino en L. M. van Hengelaar, inspec teurs te 's-Gravenhage; A. P. F Duynstee inspecteur van liet telegraafkantoor te Amsterdam; J. Lazonder, directeur van het postkantoor te Rotterdam; H. J. M. A. Jansen, directeur van 't post- en tele graafkantoor te Heerenveen en T. de Winter, hoofdcommies Ie Gnrinrhem. Staten van Zuid-Holland. Ingevolge het in de Statenvergadering van 27 Juli j.l. genomen besluit wordt de zomerzitting Maandag 3 September voortgezet. De vergadering wordt gehou den in de vergaderzaal der Eerste Kamer en wordt om 11 uur geopend. Aan de or de zijn: de voortzetting van de algemeen® beschouwingen over de provinciale be grooting voor 1924, de verdere behande ling van die begrooting en de overige, nog niet afgedane punten van de agenda der zomerzitting. Uitkeering aan wcrklcozen. Naar het Nederl. Gorrespondentiebu- reau verneemt is het besluit van den Haagschen gemeenteraad van 26 Maart j.l. tot liet toekennen van een extra-uit- keering aan werkloozo arbeiders bij be sluit van 25 Augustus door de Kroon ver nietigt. Opening Statcn-C-c H. M. de Koningin zal Dinsdag 18 September persoonlijk de opening van het nieuwe zittingsjaar der Sinten-Gene raal verrichten. Het autoverkeer. Een paar dagen geleden zegt do Stan daard, werd er door „De Nederlander" op gewezen, dat het. toenemend gebruik van de automobiel als middel van openbaar verkeer, om de bijzondere aandacht dor Overheid begint te vragen. Men behoeft zich nog niet te laten be ïnvloeden door het vijftal ernstige onge lukken, die de laatste 2 weken in Frank rijk, Zwitserland en Engeland voorvielen, om te behooren tot degenen, die do vraag voelen opkomen, of de Overheid, in het be lang der publieke veiligheid, niet moet overgaan tot het uitvaardigen van eenige algemeene regelen voor het aulobus-vcr- këër. Van beperking in algemeeuen zin willen we niets weten. Er zijn teveel streken in ons land, waarvoor het nieuwe verkeers middel een zegen. is. In hoeverre van de wcgvcrnielcrs pat excellence een bijdrage geheven zal moe ten worden, ook dat laten we thans rus ten. Voor het oogenblik stellen we alleen de vraag of ieder maar naar hartelust autobusdiensten in het leven mag roepen, zonder behoorlijke waarborgen te govern voor deugdelijkheid van do gebezigde wa gens cn voor do bekwaamheid cn geschikt heid der bestuurders. Zelfs zouden we het verstaan, indien men tot de slotsom kwam, dat althans' voor sommige verbindingen gcconccssion-/ neerde diensten de voorkeur hadden boven:^ vrije. Waaraan dan naast eiscben vrli vci^ ligheid, ook die van regelmaat waren te verbinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1