taesstelijke Aankondiging» ^EME£8TELIJKE VISCHVERKOOft, Aan "den gemeentelijken vischwinkel Visclimarkt 18, tel. 1225, is -VRIJDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f0.22— f 0.32, SCHOL a f 0.23—f 0.38 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 23 Augustus 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat de beslissing op het verzoek van: a. de Continental Petroleum Company om vergunning tot uitbreiding van de in richting tot opslag van 20.000 Liter petro leum aan den Morschsingel op het Sta tionsemplacement der Nederlandsche Spoorwegen, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie L No. 1214; b. L. Lolkes de Beer om vergunning tot uitbreiding van de inrichting voor het moffelen en nikkelen van metaalwaren in het perceel Kerksteeg No. 2, kadastraal be kend gemeente Leiden Sectie I No. 2099; c. de Koninklijke Nederlandsche Grof smederij om vergunning tot uitbreiding van de grofsmederij op het perceel Zuid- singel Nos. Ö6/68 d. Wed. H. de Keijzer om vergunning tot uitbreiding van de waschinrichting in bet perceel Stationsweg No. 35, is ver daagd. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7 8% uur- Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Aug. waafgenomen door de Apotheken van de H.H. A. J. Donk, Doeza- straat 31, Tel. 1313 en G. F. r.eijsfc, Steen itraat 35, Tel. 136. De apotheek van het Ziekenfonds tot Gulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. door de stad. Alle kinderen van alle lagere scholen, die in de hoogste klassen zitten, gaan daarna te 12* uur in optocht met vlaggen en muziek vanaf 3 verschillende ventra der stad naar de Stads-Gehoorzaal. Het zijn er ruim 1600! Tot ongeveer 5 uur toe zal het voor de •tin de ren tot een waar feest worden ge maakt. Er is een oud-HoIlandsche Poppenkast en een Goochelaar; terwijl door de kinderen -self zang-, lintenrei en gymnastiek zullen worden uitgevoerd. Natuurlijk zullen een (is het niet het voornaamste?) verschil lende versnaperingen worden rondge diend, terwijl als blijvende herinnering een keurige plaat, waarin de beteekenis van het Regeroirigs-Jubileum is vastgelegd, *an alle kinderen zal worden uitgereikt. De ouderen kunnen intusschen genieten van het Militaire- en Sportfeest op het Öchuttersland, waar voor elk wat wils zal worden gegeven. Wie in het geheel afkeerig staat van sport en weermacht, kan nog genieten van de muziek van een tweetal aanwezige corpsen. Deze feesten duren van 2ii uur. Daarna zal een fleurige en kleurige stoet der deelnemers, vergezeld door de muziek naar de Stads-Gehoorzaal trekken. Van 6i81 uur zal er concert zijn op zes punten van de stad; terwijl men na afloop daarvan zich een plaatsje kan zoe ken om de lichtstoet te zien, welker ge heimenissen nog niet zijn ontsluierd, doch die, naar men ons mededeelde, buitenge woon opzet zal zijn. Wij hopen binnenkort in de gelegenheid ie zijn nadere bijzonderheden over een en ander mede te deelen. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, zijn dr. L. Kamerling, te 's-Gravenhage, dr. H. Boschma en dr. G. J. van der Klaauw tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leideti, tot het geven van onderwijs respectievelijk in de physiologie en biologie der tropische plantenwereld, de vergelijkende ontwik kelingsgeschiedenis der ongewervelde die ren, en de morphologie en systematiek der ongewervelde dieren. BINNENLAND Uit de jeugd van Oud-Minister Cremer. De heer J. T. Cremer begon zijn loop baan op het kantoor van de fa. Van Baal en Co., expediteurs en stoomboot- agenten te Arnhem. De „Geld." vernam van den tegenwoordigen firmant een en ander uit dien tijd: Mijn vader haalde altijd met plezier de berinnering op aan den Rooie zoo ■werd hij genoemd naar de kleur van zijn haar omdat die jongen van meet af *<ian toonde vooruit te willen. Hij was iemand van groote werkkracht, die ambitie voor de zaken had. Toen ter èijd had het spoorwegverkeer zich nog «lechts weinig ontwikkeld en was het ver deer te water begrijpelijkerwijs veel be langrijker. Met de booten van de firma kwamen Duitschers, Franschen en Engel- achen aan en de losplaats aan de Rijn kade gaf den indruk een groote interna tionale haven te zijn. De jougste bediende Cremer begreep 7an welke waarde die komst van buiten landers voor hem kon zijn. Hij VToeg en verkreeg verlof zich bij aankomst der booten tusschen het publiek te bewegen en leerde op deze manier de vreemde talen aprekon. Toen hij het kantoor verliet, om zich te Botterdam verder in den handel te bekwa men, schonk hij aan den bedrijfsleider, den ouden heer Van Baal, als herinnering een zilveren inktkoker, vergezeld van een brief, waarin hij de verzekering gaf, het kantoor, waarin hij de eerste voetstappen in den handel zette, nimmer te vergeten. Nu reeds jaren geleden bezocht de Mi nister van Koloniën Arnhem. Op het kan toor aan de Rijnkade, waar alles hij het oude was gebleven, stond plotseling de hooge gast, handen drukkend en-herinne ringen ophalend van toen en toen. Mag ik daar weer zitten? vroeg de heer Cremer dengene, die thans op zijn oude kantoorkruk zat. Het verzoek werd na tuurlijk toegestaan. Later ontving degeen, die den Minister een oogenhlik zijn oude plaats afstond, een hartelijken brief, waarin nog vele oude herinneringen werden opgehaald, met een bankje van f 1000. IJdelheid der IJdelheden. In de t© Amsterdam gehouden verga dering waar het tot stand gekomen „Ge denkboek" werd besproken, werd mede- deeling gedaan, dat alle politieke partijen haar medewerking aan de totstandko ming" van dit werk hadden verleend. Ook de S. D. A. P. Maar dan toch op ietwat eigenaardige wijze. De heeren weigerden voor dit nationaal gedenkboek een bijdrage te leveren over de ontwikkeling van hun partij. Zóo klein was de houding. Men wilde aan dit nationale werk, dat voor de historie groote beteekenis hpeft, niet medewerken, omdat het ter gelegen heid van het zilveren jubileum onzer Ko ningin werd uitgegeven. Toén echter aan de leiders gevraagd wérd, of hun foto's in dit gedenkboek mochten worden afgedrukt, waren plotse-, ling de principieele bezwaren tegen mede werking verdwenen. De komedie van De Dag". Naar men aan de Maasbod© mededeelt, heeft thans ook de re dactie van het „voorloopertje van „De Dag" zich losgemaakt van den heer Broekhui js. Aangezien laatstgenoemde niet bereid bleek de uitgave verder te fi- nancieeren heeft de redactie"besloten haar eigen weg te gaan en heeft zij een kapi taalkrachtige combinatie bereid gevonden een groot weekblad te financieeren, dat a.s. Vrijdag reeds zal uitkomen onder den naam „De Dag". Dit weekblad zal staan onder hoofdre dactie van den heer J. J. L. van Zuylen, terwijl als medewerkers zullen optreden de heeren H. W. de Wal, W. Levy én P. L. Otten. Spoorweg GoudaAlphen. Waar wenschelijk gebleken is, den ter mijn te verlengen binnen welken de ont eigening van de niet in der minne aange kochte, ter onteigening aangewezen eigendommen ten behoeve van aanleg van een spoorweg van Gouda over Waddinx- veen en Boskoop naar Alphen hij den rechter moet zijn aangevraagd, is nader bepaald, dat de termijn genoemd "in art. 2 der wet van 15 Jan'.iaii 1921 met zes maanden zal worden verleng 1. De Schoenenwet. De commisie van overleg voor de schoen- en lederindustrie heeft aan de xe- geering verzocht de geldigheid van de Schoenenwet te willen verlengen tot 1 Juli 1925. Zoowel de Bond van Ned. Grossiers, als de bonden van winkeliers en schoenma kerspatroons hebben dit verzoek onder teekend. Het jubileum van de Koningin. De Koningin-Moeder zal zoowel te 's-Gravenhage als te Amsterdam hij en kele plechtigheden en feestelijkheden te genwoordig zijn. BUITENLAND DE FRANSCHE ANTW00RD-N0TA. Eigenaardige opvatting van het recht. Periodieke vaststelling der Duitsche betalingscapaciteit. Een tijdelijk bankroet. Gelijk gemeld is eergisteren de Fransche antwoord-nota te Londen overhandigd. Over den inhoud, hoewel deze voor een leek uit den aard der zaak tamelijk dor en droog zal schijnen, moeten wij, om eenig inzicht in den stand van zaken te doen behouden, het volgende mededeelen: De nota begint met een algemeen, syn thetisch overzicht van de Fransche positie en bevat de gegevens voor een praktische oplossing. Verklaard wordt, dat egoïsme der Fran sche regeering vreemd is. Het antwoord zet stap voor stap de lange serie concessies uiteen, welke aan Duitschland voor en sinds de vaststelling van het herstelverdrag door de commissie van herstel verleend zijn, concessies, waar nooit iets tegenover gesteld werd en die slechts nieuwe in gebreke blijvingen ten gevolge hadden. Opgemerkt wordt, dat Duitscnland eco- nomischen zelfmoord gepleegd heeft door verschillende verkeerde regeeringsmaatre- gelen. Toch heeft men, meent de nota, allerlei verbeteringen aangebracht b.v. aan de handelsvloot, kanalen etc. Onder deze omstandigheden besloot Frankrijk, dat zijn voornemen had aange-. kondigd om waarborgen te nemen, in het begin van Januari 1923 om de Roer te be zetten. Frankrijk bezette dit gebied, omdat Duitschland sinds drie jaar geen enkele van zijn verplichtingen vervulde en do herstel-eommissie Frankrijk uitdrukkelijk maehtigde aldus te handelen. De wettelijkheid van deze operatie, wel ke Engeland op het oogenhlik betwist, wordt bevestigd zoowel door den tekst van het vredesverdragals door-de particuliere en collectieve verklaringen der geallieer den. Op zich zelf alleen reeds zou het ultima tum van 5 Mei als een voldoend motief hebben kunnen dienen(!) Telkenmale heeft, gaat de nota voort, de Duitsche regeering in strijd met den tekst van het verdrag, voorgewend de be zetting van de Roer als een vijandelijke daad te beschouwen. Zij heeft ons tegen stand geboden, welken zij passief noemde, doch die actief is. Deze tegenstand komt echter niet aan de Roerbevolking, nog minder van de Rijnlandbewoners, maar van enkele industrieelen en van Berlijn. Onze aanwezigheid, zooals die is doorge voerd, is derhalve(?) wettig. Frankrijk be schouwt het-opgeven van den passieven te genstand als een voorwaarde, welke moet zijn uitgevoerd, voor er van nieuwe be sprekingen met het Duitsche rijk sprake kan zijn. Wanneer de passieve tegenstand zal zijn stopgzet, zal de bezetting van de Roer zich wijzigen en progressief geëvacueerd worden al naar mate de betalingen ge schieden, doch onder voorwaarden welke van de, huidige methoden verschillen. Herhaald wordt dan, dat Frankrijk geen veroveringsdoeleinden nastreeft, terwijl wordt opgemerkt, dat Duitschland kan betalen op elk oogenhlik wanneer het slechts wil. In dit verband wordt gewezen op het herstel van Oostenrijk. Aan Frankrijk vragen anders te hande len, zou gelijk staan met Duitschland ge lijk geven. x Het is onjuist, dat de Fransche eischen van zoodanigen aard zijn, dat zij Duitsch land zouden verpletteren of voor langen tijd -Duitschlands betalingscapaciteit te bo ven zouden gaan. Sinds lang heeft Frankrijk aan de geal lieerden een program voorgesteld, dat 2eer eenvoudig is, binnen het kader van den betaling8staat valt en in enkele woorden kan samengevat worden. Frankrijk heeft zijn bondgenooten ge vraagd het van de obligaties A en B de ?6 milliard gouden marken te laten behouden, welke uit het percentage van Spa voort vloeien, en het van de obllgatiën C de scm te reserveeren, welke het terzake der intergeallieerde schulden zou moeten betalen. De betalingsptaat heeft Frankrijk deze twee rechten gewaarborgd, waarbij de C-obligaties het een zekere marge lie ten. Frankrijk heeft op rekening van Duitsch land enorme sommen voorgeschoten. Het kan de „herstelwerkzaamheden" niet on derbreken, noch deze in het onein dige op eigen kosten vo o r t z e t- t e n. De nota komt dan op het terrein der in tergeallieerde schulden en vervalt dade lijk in den toon van „Ach, meestertje, sla me niet." „Zullen", zegt de nota, „nu do geallieer den dio oorlogskosten, welke zij in rang laten volgen op de schadevergoedingen, de pensioenen en de in het verdrag ge noemde schadeloosstellingen- die zij van Duitschland niet opeischen, wel van elkan der willen opeischen, nog vóórdat Duitsch land betaald heeft? Het klinkt dan echter weer als een drei gement als de nota voortgaat met te con- stateeren, 'dat de door de commissie van Herstel vastgestelde 'bedragen alleen her zien kunnen worden met toestemming van alle geallieerden. De betalingscapaciteit van Duitschland moet-, zegt de nota, periodiek opnieuw ge schat borden, opdat de termijnen er van kunnen worden gewijzigd overeenkomstig de omstandigheden. Die wijzigingen kun nen dan bij meerderheid van stemmen vastgesteld worden. Engeland wordt er zijdelings van be schuldigd thans, nu, naar de nota op merkt Duitschland er in geslaagd is een tijdelijk bankroet te organiseeren", een vast betalingsverdrag te wilen. vaststellen. De vrees wordt uitgesproken, dat Duitschland zich dan spoedig zal herstel len, en een „triomfantelijke welvaart" ten toon spelden. Poincaré zegt bereid te zijn, na te gaan, hoe de herleving van Duitschland en de betaling van het herstel zal zijn te combi neeren. Naar aanleiding van de van Engelsche zijde gemaakte opmerking, dat Frankrijk door het toehoorderschap van Amerika in de Commissie voor Herstel steeds over wegenden invloed kan uitoefenen, wordt geantwoord, dat alle tekortkomingen van Duitschland zijn uitgesproken met 3 tegen 1 stem, daar ook Italië de Franscho zijde koos. Een meerderheid zou derhalve ook heb ben bestaan, indien er een offieieele Ame- rikaansche gedelegeerde ware geweest en niet slechts ©en Amerikaansche „toehoor der." Daar komt bij, vervolgt de nota, dat België en Frankrijk 60 pet-, van de schuld vorderingen der geallieerden op Duitsch land bezitten. De Britsche regeeriDg heeft, meermalen de Fransche regeering er van beschuldigd in abstractie theorieën te blij ven zitten met de economische en financieele realiteiten. Indien wij ons echter op oen positief stand punt plaatsen en de kwestie als zaken- menschen behandelen, wat dan te zeggen van een maatschappij, waar de aandeel houders, die 60 pet. der aandeelen verte genwoordigen, door anderen., dio maar 20 pet. daarvan bezitten, in de minderheid zouden kunnen worden gebracht? Over deze en alle andere kwesties be sluit het Geelboek, blijft Frankrijk ge neigd om met de Britsche regeering en de andere geallieerden vriendschappelijk van gedachten te wisselen. Het zou gemakkelijk zijn tot overeen stemming te geraken over de zoo snel mo gelijke betaling van de Duitsche schuld, overeenkomend met de kosten van den wederopbouw der verwoeste gebieden en dan verder tot latexen datum liet onder zoek door de commissie van herstel uit te stellen van de betaling van het tweede ge deelte der schuld. Ilct onderzoek van de betaling der oorlogsscliu 1 den zou dan bij gemeen overleg tot dionzelfden datum worden uitgesteld. Wij gaan natuurlijk niet van de veron derstelling uit, dat Engeland de intergeal lieerde schulden zou willen opeischen voor do betaling der schadevergoedingen. Enge land is zeker de eerste om te begrijpen dat Frankrijk, om zich van zijn schulden te kwijten, eerst zijn betalingskracht moet hebben hersteld en zich in staat moet ge steld hebben om tegen de Duitsche concurrentie te strijden. Het belang van Engeland is ongetwijfeld, dat Duitschland zich weer opheft, maar zeker niet, dat Frankrijk wordt neergedrukt. Een aanhangsel bij de Fransche nota be vat de verschillende paragrafen der Brit sche nota met, in margine, het Fransche antwoord daarop, welke niets nieuws bren gen. Zooals on;y lezers hebben kunnen op merken, Wordt geen nieuw standpunt, laat staan een degelijk voorstel naar voren gebracht. De Engelsche pers is in hoofdzaak dan ook onbevredigd, hoewel de nog wel vage maar dan toch merkbare tegemoetkoming van Poincaré wel worden geapprecieerd. De Fransche bladen juichen in alle toon aarden de nota toe. De „Temps" wijst er nogmaals op, dat de Britsche nota twee belangrijke dreige- meuten bevatte,, u.1. afzonderlijke actie en schuldvordering op Frankrijk. Poincaré heeft, daarentegen, ieder woord vermeden, dat intimideeremd zou worden of een schending van het verdrag zou inhouden. Hij is trouw gebleven aan Frankrijks ver plichtingen tegenover zijn geallieerden en besloten deze steeds te erkennen. Getrouw' aan zijn verplichtingen, heeft .Frankrijk echter het recht te verlangen, dat ook zijn rechten gerespecteerd wor den. Ten slotte wijst de „Temps" op een be langrijk feit in de Britsche nota, n.l. dat do Britsche regeering ten slotte wel ge zegd heeft hoeveel Groot-Brittannië wil hebben, doch vergeten heeft, er bij te ver melden, op welke wijze Groot-Brittannië door Duitschland denkt te worden be taald. Het probleem van de Duitsche beta lingen is onoplosbaar, zoolang men dit laatste niet weet. In het belang van do ge heel© wereld hoopt het blad, dat de Brit sche regeering alsnog zal mededeelen, hoe zij betaling der Duitsche schadeloosstelling verwacht. In Duitsche politieke kringen beoordeelt men de nota aan Engeland niet gunstig en is men vaster dan ooit overtuigd, dat de tijd nog niet aangebroken is, om het lij delijk verzet op te geven. Het voorgestelde moratorium wordt door de vele bezwarende condities, welke het omringen, eer als een verergering dan als een verlichting van den toestand be schouwd. De voorgespiegelde ontruiming van de Roer is zoo vaag, dat daar voorloopig geen rekening mee gehouden kan worden. Zoo blijven de moeningen in de ver schillende landen steeds constant. Mien nadert geen stap. Baldwin beware de wereld voor weer oen nieuwe nota en komt nu eens met da den! DE DUITSCHE NOOD. De rijkskanselier voerde besprekingen met vertegenwoordigers der Duitsche in dustrie over de heden te publiceeren nood- verordening, tot vorming van een deviezen fonds. Deze besprekingen werden eveneens bijgewoond door den rijksminister van Fi nanciën, Hilferding, en den rijksminister voor Economische Zaken, Von Raumer. Industrie, Handel en Landbouw moeten volgens deze verordening buitenlandsche deviezen tot een bedrag van verscheidene 100 millioenexu Goudmark leveren, -velke gebruikt zullen worden tot invoer van le vensmiddelen uit het buitenland en tot steun van de Duitsche valuta. De Rijks- ï-cgeering rekent allereerst op vrijwillige levering dezer deviezen, doch mochten hare verwachtingen worden teleurgesteld, dan zal zij voor het nemen van scherpe d wang-maatregelen niet terugdeinzen. Stresemann verklaarde nadrukkelijk, dat do deviezen zoo snel mogelijk moeten wor den opgebracht, en nadat ook de minister van Financiën met nadruk op dc noodza kelijkheid daarvan had gewezen, verklaar den do vertegenwoordigers der industrie zich accoord met het regeeringsplan, zoo spoedig mogelijk een wet in het leven te roepen, waarbij met scherpe straffen al degenen bedreigd worden, welke tegen de bepalingen handelen of trachten zich aan do opgelegde verplichtingen te ontrekken. Ook verklaarden de vertegenwoordigers der industrie zich accoord met het regee- ringsvoorstel, om, door een verhooging der productie, den export te bevorderen. Waarschijnlijk zullen de uitvoerrechten gedeeltelijk worden verlaagd, daar de prij zen van vele Duitsche artikelen reeds bo ven het wereld-markt niveau zijn gestegen. Amerika en Europa. President Coolidge heeft na zijn onder houd met den Amerikaanschen minister van Financiën, Mellon, met senator Smoot en met verschillende andere aanzienlijke Amerikanen, die van hun bezoek aan Europa terugkeerden, te kennen gegeven, dat, naar zijn meening, Amerika niet kan afwijken van zijn tot dusver gevolgde poli tiek in zake den toestand van Europa en dat hij geen practische methode voor het vcrleenen van medewerking door de Ver- eenigde Staten kan vinden. Hoe goed Amerika Europa ook gezind is, het kan niets anders doen aan zich buiten do Europeesche aangelegenheden houden. KORTE BERICHTEN. In het heuvel gebied Maures en Estc- rel zijn alle brandhaarden zoo goed als ge doofd. Gedurende de lataste week is het [aantal werkloozen in Engeland ©enigszins toegenomen. Op 13 Augustus waren er 1.211.900 arbeiders ingeschreven, die volko men zonder werk waren. Dinsdagavond heeft to Hongkong eet. hevige orkaan gewoed. De Britsche booÖ „Repose", welke pas door do Douglas Company was gekocht, werd op do lcusÜ geworpen. Overigens werd' echter geei£.. schade aangericht. Volgens een voorloops--" ge raming bedraagt de schade, door dcrë vorigen typhoon veroorzaakt, ongeveer 100.000 pond sterling. Bij de algemeene mijnwerkersstaking in Tsjecho-Slowakije zijn 110.000 arbeider* betrokken. In enkele mijnen van geringe? capaciteit wordt nog 7gewerkt. Alles heeft een kalm verloop. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Arnemuiden: P. Zandt te Delft. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Grijpskerke (Z.), J. GocC- jes to Suawoude en H. van der Zanden te Wapenveld. Beroepen. Te Stad aan 't Haring vliet: B. W. de Graaff te Rilland-Bath. Aangenomen. Naar Leimuiden: D'. Ringnalda cand. te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Bussum: G. Wisse tó Arnhem. Afscheid, Bevestiging, Intrede. Cand. J. H. Donner te Goes, be roepen préd. bij de Geref. Kerk van Mole naarsgraaf-Brandwijk, hoopt Zondag P6 September a.s. bij zijn gemeente intrede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door Prof. Dr. A. G. Honig, van Kampen. Ds. Habecker, van Wurtemberg (Duitschland) gekomen, heeft Zondag j.L zijn intrede gedaan bij de Baptisten-Ge meente van Haulerwijk. Ds. E. ton Kate preekte Zondag j.L zijn afscheid voor de Ned. Herv. Gemeen te van Kolderveen met 1 Petr. 1 vs. 25. De bevestiging en intre&e van Ds. J, E. Vonkenberg in de Geref. Kerk varf Huizen zal plaats hebben op 16 September a~s. Bevestiger is Ds. A. H. van Minnen'^ van 's-Gravenzande. Generale Synode* der Geref. Kerken. In de middagzitting werd Dinsdag over» gegaan tot benoeming van de commissie en tot de werkverdéeling. Benoemd werden vijf commissies, dio de „uitvoerige agenda in onderdeelen hebbenl te behandelen. Als leden der eerste commissie werdem benoemd de predikanten :J. H. Donner, Breda; W. H. Gispen te Scheveningen D. P. Koopmans, Sneelc, en J. H. Land- wehr te Rotterdam; de ouderlingen: N. J. Bastmeijer te Goes; J. P. Reitsma, Fer- werd; V. Zuiddam, Breukelen en E. S. van! Dorp te Amsterdam. Tot adviseerende leden werden benoemd de professoren T. Hoekstra en L. Linde boom, beiden uit Kampen, "benevens Ds. H. Meijering, Katwijk en Ds. Schweitzer vaiï Buiksloot. Tot leden der 2e commissie werden be noemd de predikanten L. Bouma, Middel burg; Dr. K. Dijk, Den Haag; C. W. J. van Lummel, Zuidland en T. Ferwerda, Amster dam; en de ouderlingen, A. Bax Gzn., Ze- venibergsche Hoek; Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, Den Haag; F. Kortlang, Ermelojj Dr. J. Wessels, Zuidlaren, en T. de Vries Dzn., Kralingen. Tot adviseerende leden: de professoren:) Dr. G. C. Aalders, Hilversum; Dr. H. Bouwman, Kampen; Dr. V. Hepp, Amster» dam, benevens Ds. A. H. van Minnen. Als leden van de 3e commissie do pre» dikanten: W. Breukelaar, Zaandam; N. Duursema, N.-Amsterdam; H. Meulink, ern de ouderlingen L. Barendregt, Tiel; H. Both, Besoijen; G. H. Kuik, Wildervank; B. Looyenga, IJlst; G. v. d. Woerd, Rens- woude. Tot adviseerende ledenprof- Honig, Kampen, (die alleen bericht van verhinde ring voor de eerste dagen had gezon den), Dr. J. Hania, Geldermalsen; Ds. v. d. Munnik en de heeren Dr. Esser, Zuide- ma, Ds. Pol en L. Lindeboom. Benevens zullen enkele in het vaderland aanwezige zendelingen gevraagd worden als advisee rende leden op te treden. Als leden der vierde commissie do pröi dikanten: J. P. Klaarhamer, Dokkum (tij delijk, de secundus Ds. B. Roorda van Driesum); L. Kuiper, Kampen; M. Meije ring, Delfzijl Dr. J. Thijs, Meppel en de ouderlingen, F. Bruinsma, Sexbierum; D. de Bruin IJzn., Hazerswoude; D. Mulder, Zierikzee; P. Prins, Hellevoetsluis en G. van Zeggelaar, Ransdorp. Tot adviseeren de leden de professoren Dr. H. H. Kuyper, Bloemendaal; Dr. J. Ridderbos en Ds. H. Meijering, Katwijk a. d. Rijn. Als leden der vijfde commissie de predi kanten: H. de Bruijn, Nieuwendijk; A. M. Donner, Amersfoort; Dr. W. A. van Es, Leeuwarden; B. J. van der Veen, Goes eni de ouderlingen: S. A. Zandstra, WommelS (tijdelijk vervangen door ouderl. Joh. Cnps- sen van Hommerts); H. Waterink, Haaks bergen; P. Koster, Valthcrinond Oost; L'. Lindeboom, Zwolle. Tot adviseerende le den do professoren S. Grcydanus, Kampen* F. W. Grosheide, Amsterdam en do predi kanten T. J. Hagen en J. Gispen, uit Gro ningen. Deze commissie kan fle medewer- king van Ds. Peters (veldprediker) inrqe-j pen. Van de hoogleerarcn Geesink en^ Vaiï j Geldcrcn was bericht van verhindering in-j gekomen. j] Do eerste deelde mede, den geheelcn va», cantietijd noodig te hebben voor de afwer-J king van het door hem uit te geven hand-i boek voor de Ethiek. l'i Dc Voorzitter, Dr. J. C. do Moor,j stelde voor, dat de zittingen zullen ge-j houden worden: V.m. van 9—12 uur en n.m. van 1.30—* 4.30 uiy. "f:; Dit voorstel werd aangenomen. Behoudens bijzondere gevallen wordt; toegang tot de -Syno.de verleend aan be-' lijdende loden van de Geref. Kerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2