Uit het Sociale Leven Werkloosheidsverzekering. Hot dagelijkscli bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond heeft., naar de „Stand." meldt, bij den Nederl. Werkloos- lxcidsraad een aantal voorstellen ingediend inzake regeling van de werkloosheidsver zekering in 1924. Het spreekt als zijn meening uit, dat de regeering ook in 1924 een regeling voor noodlijdende kassen dient te treffen, om het mogelijk te maken, dat deze blijven functioneeren. De regecring zal daartoe een hooger subsidie-percentage dan 109 dienen te verstrekken» Echter zal daarbij aan alle kassen in hetzelfde bedrijf een gelijk subsidie-per- oentagc moeten worden verstrekt. De kas sen moeten door de overheid op voet van gelijkheid worden behandeld. Indien in een bepaald geval een kas in gunstiger omstandigheden verkeert, zal, wil men het karakter der verzekering niet aantasten, het subsidie-percentage gelijk moeten zijn, doch het gunstiger risico tot uitdrukking gebracht moeten worden in de door de verzekerden te betalen bijdrage. Dit voor op stellende, meende het bestuur, dat de regeling voor 1923 gecontinueerd zou kun nen worden, indien daarin enkele wijzigin gen worden aangebracht. Ten aanzien van de wachttijd wordt ge zegd, dat het aantal wachtdagen, dat thans op 6 is vastgesteld, te hoog is en thans tot 3 zal moeten worden ingeperkt. De bedragen van de uitkeering bij de regeling van 1923 moeten, naar het oor deel van het bestuur, voor de gehuwden in de derde klasse-plaatsen, voor de onge- huwden, die niet bij hun ouders inwonen en voor de ongehuwden boven 18 jaar, bij ouders inwonend, te laag geacht worden. Het bestuur meent voorts, dat wijziging gebracht moet worden in de bepaling, dat de in het eerste half jaar uitgetrokbenen ge>èn recht op uitkeering in het tweede half jaar hebben, indien niet sedert de vorige uitkeeringsperiode 13 weken zijn verstreken. Een inperking van den termijn tot 6 weken kan z. i. gemotiveerd geacht jv orden. Tenslotte wordt inzake uitkeering bij gedeeltelijke, werkloosheid gezegd, dat het wenschelijk is, dat de bepaling aldus wordt gewijzigd, dat uitkeering kan wor den verstrekt over den tijd, die de verkor ting van den werktijd meer dan een zes de van den normalen werktijd bedraagt. De uitkeering zou dan niet hooger mogen zijn dan 70 pCt. van het gederfde loon. Uil de textielindustrie. Maandagnamiddag had te Enschedé op uilnoodiging van de federatiecommis- sie uit de textielarbeidersbonden St. Lamhertus en Unitas een vergadering plaats met de hoofdbesturen van „De Eendvacht" en de „Vrije Organisatie" om tè komen tot eenheid van standpunt te genover de voorstellen der fabrikanten verenigingen. Naar wij vernemen, staan de Christe lijke organisaties positief afwijzend te genover de voorstellen der werkgevers. Zij. meenen echter, om meer dan een re den, een tegenvoorstel te moeten formu- Jeeren, waarbij wordt rekening gehouden met de behoeften van de industrie, met handhaving van de tegenwoordige loonen en de 48-urige werkweek. Over de resultaten der bijeenkomst werden geen mededeeiingen verstrekt.' Staking in- een anarchistische drukkerij. In de drukkerij „Libertas", te Amster dam, waar de heer Zuurbier, toen hij nog op het hoogtepunt van zijn room als raadslid stond, 's Woensdags- en 's Zater dagsmiddags voor zijn kiezers niet was te spreken, wijl de edelachtbare zich dan met het schrobben van den drukkerij- vloer onledig hield, is thans iets heel ergs gebeurd. De persen, die eenige keerefi per week ,.De Vrije Socialist" drukken, waarin van den eersten tot den laatsten regel fel wordt gefulmineerd tegen de verdorven heid van de „het loon drukkende werkge vers", allerlei andere verdorvenheden, „het privaatbezit b.v. en deszelfs aanhang dezer maatschappij", draaien niet meer. De drukkers hebben het werk gestaakt, wegens „het slechte uitbetalen van hun loon." Zij drukten week aan week smaadrede- men tegen de „uitbuitende klasse", heb ben duizenden malen vellen doorgedraaid, waarin werd betoogd, dat de arbeider zijn loon waard is. Zij hebben nu het draaien op „Liber tas" stopgezet, als protest tegen hunnen vrij-socialistischen en- anarchistischen werkgever, die hun blijkbaar hun loon uitkeertmet mate. Heel „Libertas" staat thans stil, Wijl hun machtige arm het wil. DE KLEEDING HER VROUW. Tn de rubriek „Van Vrouwenleven" in „De Nederlander" heeft Mevr. A. v. H(oogstraten) S(choch) een artikel over de klceding der vrouw, speciaal van die der Christenvrouw. W"e kunnen van de Katholieken zeggeni wat we willen, maar we kunnen niet ont kennen. dat ze klaar wakker zijn en scherp bewust midden in hun tijd staan en dat zc met de -zonden van het heden geen gekheid maken. Wc hebben in alle couranten gelezen, hoe de Paus geen reizigsters ontvang in ongepast gewaad. Nu weer heeft een communique der kerk de Koomsche vrou wen bereikt, hetwelk inhoudt, dat ze van het heilig Avondmaal zullen uitgesloten worden, indien ze volharden te weinig ge kleed in de kerk te verschijnen. Hkt re gent brochures, geschreven door paters en vooraanstaande geestelijken, of doktoren, die het geweten der vrouwen trachten wakker le schudden. Mij werd toegestuurd door een Katholiek Genootschap een. boek je dat dienst moet doen om ao onredelijke kleeding in onze dagen te bestrijden. 't Zijn brieven van een paar verloofden. Hij schrijft vermanend aan haar over de manier, waarop ze zich kleedt, en hij voert allerlei bewijsgronden aan, waarom haar kleedij niet gepast is. Zij weert zich, zij tracht zijn bewerin gen te ontzenuwen, komt aandragen met Grieksche cultuur, met het gevoel voor lijn en kleur, uit de meest bloeiende kunst perioden, maar hij houdt voet bij stuk. Na die brieven is ze overwonnen en geeft dit volkomen toe in haar laatste schrijven. Ik heb deze brieven met een weinig schroom gelezen, en wat angstvallig ter zijde gelegd. Ik weet wel, dat we in een tijd leven, waarin je alles zeggen kunt, alles analy seerden moogt, en alle gevoelens onder een vergroot- of microscoopglas leggen kunt, maar die Freüdsche methoden zijn niet altijd goed. Ik ben er mee in mijn ziel klaarlijk van bewust, dat er veel is wat je weet en wat je voelt, maar waar je niet over spreekt. Volgens mijn besef zijn er dingen, die niet onder woorden te brengen zijn. Ze behoeven ook niet aangekleed de we reld ingezonden te worden. Men voelt ze3 men omvaamt ze met zijn geest, men weet er van. Ik spreek niet graag over die kleereni- kwestie. Het ontaardt zoo licht in het be duimelen van tee re dingen. Dat in onzen tijd vrocwen zich schaam teloos kleeden is een feit, dat bij elk ge schiedenistijdperk van verval thuis hoort, en zich telkens heeft voorgedaan. Maar wat ons verontrust is het uitwis- schen der grenzen tusschen goed en kwaad, het, meegaan en meedooen der Christen>-V rouwen. Vroeger zag je op tien pas af stands, of je een Christenvrouw voor je had. Tegenwoordig weet je het nog niet a\ je tien minuten niet haar gepraat hebt, en je verbaast je op samenkomsten en con gressen en conferenties over allerlei klee dij, ook al ben je geen besje met e»en neep jesmuts. Je verbaas! je ja, laat ik het nu maar eens goéd zeggen: je verbaast je over Christinnen vol goede werken en goede woorden. Je verbaast je over de manier, waarop ze haar kinderen kleeden en waar op ze zelf meeiuen voor den fiag te moeten komen. Moeten we haar dan brochures thuis zenden? Lange redenaties tegen ze houden, zoo als de Katholieke brietschrijver zijn aan staande doet? Zou het wel mogelijk zijn, elkaar zoo als in het boekje gebeurt, zoo maar in een ommezientje om te tooveren? Wlant die kleerenkwestie is niet maar fcoo'n opgeplakt iets, een diüg buiten je om. De kleerenkwestie verraadt de levens houding. En je levenshouding is het eindresultaat van een levensstrijd, van een worsteling. Natuurlijk is het moeilijk- voor .een vrouw, niet met de mode mee te doen. Wat ben je graag in de beweging „in the Swiin" jong of oud! Wat is het gezellig iets nieuws te heb ben, heelemaal volgens de laatste mode „up to date!" Wat prettig a*s de men- schen zeggen, dat je zoo'n goeden smaak hebt en je zoo bijster goed weet wa.t je kleedt! En nieuwerwetsch is nu eenmaal, ja, la ten we het- nu maar eens heel zacht zeggen nieuwerwetsch is een tikje gedurfd, maar gedurfd is aardig, en vooruitstrevend en frisch. Wie echter den Heer Jez-us op den le vensweg heeft ontmoet, en zich door Hem heeft laten verlossen, die durft het nieuwe leven aan. Het nieuwe leven, dat soms dwars tegen den tijdgeest ingaat, het nieuwe leven «dat redeneert en philosofeert en analyseert, maargehoorzaamt. En luistert naar het Woord des Heeren dat tot ons spreekt: „Dat ook de vrouwen in een eerbaar gewaad met schaamte en matigheid zichzelven versieren, niet in vlechtingen des hears, of goud, of paarlen, of kostelijke kleeding. Maar hetwelk den vrouwen betaamt, die de godvruchtigheid belijden door goede werken." Het Woord is zoo eenvoudig en zoo dui delijk, dat er niet over te redeneeren valt, of lange brieven er over zijn te schrijven. Het is alleen een hart, dat hinkt op twee gedachten, dat de slip van het kleed van den Heiland wil raken, en tegelijkertijd de wereld stijf tegen zich aangedrukt- houdt, dat door veel praten en met woor den schermen moet, alsof er een pro bleem is. Deni weg achter den Heiland is altijd bergopwaarts, is altijd dwars tegen den stroom in, is altijd eenzaam. Maar het is een weg vol' nieuwe pers pectieven, het is een pad vol verrassingen en ontroerende zegeningen. Die weg is de weg van „höher hinauf", zooals Hilty hem noemt, en waarvan hij schrijft: ,,Der Weg, höher hinauf" ist vor- handen und kann gefunden werden, es ist aber nicht etwa Ekstase, is ervenerregung oder irgend etwas auszeres, wie Tasten iibermasziges Beten, Wallfahren zu Grfa- dorten oder Gewissensfühx-ern, sondern zuerst. Gröszere Irene als andehs sie haben in dem Einfachen nud kla/ Vorgeschriebe- nen des Christentums, sodann mehr Liebe als die gewönnlich auch in den Christi- chen Kirchen sich findet und endlich völlige Gelassenheit. De weg omhoog is er en kan gevon den worden niet echter door Ekstase eni zenuwooverspanning of iets uiterlijks als vasten of veelvuldig bidden of pelgrims tochten naar conferenties of dominees, maar hij is daar, waar het bezit is van: grootere trouw, dan anderen ze hebben om te gehoorzamen aaix wat eenvoudig en duidelijk in de Schrift ons wordt voorge houden. Meer liefue dan die welke men gewoonlijk in onze kerken vindt en ein delijk volkomen vertrouwen. Ingezonden Mededeeiingen Villi DE LEESTAFEL Onze jubileerende Koningin. Ter herinnering aan het zilve ren regeoringsjubileum van Koningin Wilhelmina. Voor de Nederlandsche jeugd be- werkt door J. Lens. Uitgave Oosterbaan en le Coi«tre Goes. Onder de vele jubileum- uitgaven neemt dit beekje -een goede plaats in. De heer Lens is een uitstekend verteller die geen moeite heeft zijne lezers te boeien. De kleurige omslag vertoont een Oran jeboom, waarin de portretten van al de Vorsten uit het Huis van Oranje. Dit beeld is door het boekje dat met een groot aantal goedgekozen portretten en plaatjes is verlucht, volgehouden. In kortet rekken wordt eerst de ge slachtsboom van het Oranjehuis getee- kend. Breedvoerig wordt dan stilgestaan bij de geschiedenis van H. M. de Koningin, eerst als prinsesje,, daarna onder het re gentschap en vervolgens als regeerend Vorstin. Wij bevelen de lezing van dit prett\ geschreven werkje gaarne aan. Of liever, we bevelen aan het te k o o p e n. Het 1 e- zen volgt dan vanzelf. !*'jvj'' De klokken luiden. Door J. «:f jl'Y' C. de Koning. Uitgave H. J. Spruyt, Bijswijk. Wat we van bovengenoemde uitgave schreven geldt ook van dit rijk geïllu streerde werkje. De heer de Koning laat hier de klokken luiden. De klokken die kleppen in doods gevaar en stervensnood, maar die ook op wekken tot blijden jubel. En overal ontmoeten we de Oranje's.' De klokken luiden als de vervolgers ons volk verdrukken en Oranje in de bres springt, als doop de Oranjevorsten over winningen worden behaald, als er blijd schap is bij Vorstenhuis en volk en ook als bange nood het volk bedreigt en de dood ook het Oranjehuis niet spaart-. We hooren hier sombere toonen,* maar toch veel meer in verband met de ge boorte, de opvoeding, de inhuldiging, het huwelijk en de gelukkige regeering van Koningin Wdlhélmina, de vroolijke klanken-. Er worden vooral ook in de komende festdagen belangrijke sommen uitgegeven om de kinderen te verrassen. Welnu, laten ouders, schoolbesturen en bestuurders van vercenigingen dan b e- g i n n e n met een aantal exemplaren van deze boekjes aan te. schaffen. Zij zullen de kinderen geen grooteren dienst kunnen bewijzen. GEMENGD NIEUWS Het auto-ongeluk bij Lourdes, Het dagelijksch bestuur der Nederland sche Reisvereeniging verstrekt het vol gende communiqué: Gisteravond zijn de voorzitter, mr. Van der Flier, en de heer Lefèvre, lid van het dagelijksch bestuur der Nederlandsche Reisvereeniging, uit Lourdes te 's-Graven- hage teruggekeerd, nadat zij te Lourdes alle noodige maatregelen getroffen had den voor het doen overbrengen van de slachtoffers, voor zoover deze gevonden zijn of worden en de familie overbrenging verlangt. Teix einde de herkenning zooveel mo gelijk te bevorderen, hebben zij medege bracht alle voorwerpeix van waarde, op de lichamen der verongelukten gevoxxden. De families zijn hiervan verwittigd en uitge- noodigd, deze voorwerpen ixx oogexxschouw te nemen. Ook de bagage der verongeluk ten is medegebracht. Daar nog verschillende formaliteiten te vervullen waren en do tijd daarvoor te kort was, konden niet, gelijk aanvankelijk het plan was, de lijkexx van mej. W. Bus- scher en den heer B. J. Bosker aanstoxids worden medegenomen. Deze zullen echter ten spoedigste hier heen worden vervoerd, De bedoeling is om, voor zoover de overige vei'ongelukten herkend worden, dezen zoo- ^veel mogelijk te zamen naar Nederland te vervoeren, hij gebleken verlangen der resp. families. De meest mogelijke mede werking is daarbij toegezegd door de autoriteiten, aldaar, onze legatie te Parijs en dén Nederlandschen consul te Bayonne Zoodra te Luz weer éeix lijk gevonden wordt,*zal hiervan het centraal bureau der Reisvereeniging verwittigd worden. Tot heden is nog geen bericht iixgekomexx. De beide teruggekeerde afgevaardigden waren vol lof over de toewijding van al len, die op eenigerlei wijze bij het red dingswerk betrokken zijn. Met name heb ben zich voor de identilicatie en de even- tueele overbrenging naar Nederland van de slachtoffers zeer verdienstelijk ge maakt: de onder-prefect van Argelys, de heer P. Philip, onder wiens persoonlijke leiding het reddixxgswerk verricht wordt; de zoon van onzen coxxsul, de heer Cabe- rio, als kanselier aan het consulaat ver- hcixdexx en de gendarmes te Luz. Vóór hun vertrek hebben do beide afge vaardigden, in tegenwoordigheid van den Nederlandschen consul, afscheidsbezoeken gebracht aan de verschillende autoriteiten ter plaatse, om hun dankbaarheid voor de hulp en sympathie, in deze ook van de be volking ondervonden, te betuigen. Ook hebben zij eeix krans van de Reisvereeni ging doen leggen op het gemeenschappe lijke voorloopige graf te Lourdes en een foto van dat graf laten nemen. Gevaarlijk spel. In de Laurierdwarsstraat te Amster dam waren gisterochtend eenige kinderep aan het spelen met een bus, die gevuld was met carbid of magnesium. Vermoede lijk heeft een' der kinderen uit de goot water in de bus geschept en er vervolgens een brandende lucifer ingegooid. De bus sprong met een geweldigen knal uiteen en vijf kinderen werden gewond. De ge neeskundigen dienst heeft er vier naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Drie van de vijf slachtoffers, resp, dertien, zeven en vijf jaar oud, wareu kinderen van het echtpaar Laurens. Twee van deze kinderen ■zijxi ernstig gewond; het derde is later naar huis vervoerd. De elfjarige Willem Offermans is ernstig, aaix de oogen ver wond en zal waarschijnlijk blixxd blijven. Trap van een paard. De koopman T. P. te Gro#tegast (Gr) is gisteren aan de gevolgen van een trap van een paard overleden. Verdronken. Te Zaandam is giatèren het driejarig zoontje van den lxeer Bolding verdronken- Te Delft is gisterenavond de 23-jarige mejuffrouw S. -Verberg bij het wandelen langs -de Twee Molentjesvaart in een veen- put geraakt^ Hoewel nog levend op het dro ge gebracht, is zij enkele urén later over leden. Ongeluk. Gisterochtend is bij de provinciale clec- trische centrale te Groniixgen een gedeelte van cexi in aanbouw zijnden steiger inge stort. De 27-jarige werkman J. Bisschop geraakte er onder en werd ernstig ge kwetst. Hij is per auto naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. In den jenever gestikt. De bijna 80-jarige bedelaar W. le Kerk- rade is in den jenever gestikt. Uit 't leven van onzen tijd. „Hovenier", die in de Friesche „Ba- ner" „Nootjes" schrijft, had het over een „Roman in advertenties". We nemen het stuk hier over: Het is bekend, dat het vrouwelijk ge slacht een krant anders leest dan het mannelijk, stelt het laatste vooral belang in het politieke nieuws en de beursbe richten ten minste als het daar bela-ng bij heeft de dames slaan in den regel terstond het oog op het feuilleton en de „skütelbaftk", zooals do humoristische Friezen dat uitdrukken; alias de familie berichten. „Kom Trijntje hat ek in jonge soan"! „Hea, aide Jikke is dea. Wisten jimme dat hja siïk wier?" éNou, 't scil den doch einliks wèze mei Jouke en Sibrich h'n?" Uit dergelijke uitroepen kan de zelf al licht ook in een blad verdiepte huisgenoot oxxgeveer opmaken wat de advertentieru briek al zoo oplevert. Maar er zijn soorten -advertenties. Behalve de Pinkpillen, Jacoba Maria Wortelboer turf strooisel, kaatspartij, ana- naskwast groep, die het koopkrachtig pu bliek allerlei voortreffelijke artikelen aan prijst, heeft men een rubriek die in de verte familie is van de „skütelbaxxk en waarin 's levens eb en vloed inzonderheid op de huwelijkszee waar te nemen is. Ik wil eens trachten over dit onderwerp een op waarheid gegronden roman samen te stellen. De lezer schrikke niet met een regel of dertig doet men tegenwoordig al heel"wat, en vooral de telegramstijl zij een aanbeveling. Sjiek echtpaar, want Fransche namen. Niet Beitske en Sjouke, maar Désirée en Henri (trouwadvertentie natuurlijk met haar naam voorop; welke getrouwde vrouw is tegenwoordig zoo achterlijk om ook in dit opzicht „haar man te volgen?" Huwelijksreis. Wittebroodsweken. „Hij" doet „nog" de deur voor „haar" open (later schijnt zoo iets anders te worden), „zij doet „hem" 's morgens uitgeleide, a^ hij naar zijn werk gaat. Wat ze aan maandgeld te kort komt vult liefdevolle verbeelding aan.' Maar de huwelijksbarometer tooDt nei ging tot achteruitloopen. De wijzer staat al op „veranderlijk". Do toon wordt mixx- 'd:er tortelduifachtig. Ventje,^wijfie e. d. verdwijnen uit 't echtelijk woordenboek. „Zij" begint al te mompelen van „toen ik nog bij ma thuis was", hij vindt 't kantoor zoo saai niet en herinnert zich* dat 't woord sociëteit oorspronkelijk ge zelligheid beteekent. Over allerlei kleinigheden gaat men struikelen, 't Is haast het Roergebied. „Als „hij" maar niet zoo schriel was" Zou ze werkelijk niet begrijpen, dat we ons die weelde niet kunnen veroorlo ven. De huiskamer wordt „bezet gebied"; na achteix leeg en donker. Eindelijk neemt zij een kloek besluit. Laat een moderne vrouw zich rin- gelooren? Heilig huwelijk? Onderworpen heid? Bah, dat is goed voor ouderwet- sche menschen. 'We leven ons tegeixwoor- dig uit; de sterkste wint het. De liefde- hongerblokkade bestaande in eenige da- geix er vaxi doorgaan, zal Hexxri wel klein krijgen. In de krant nog een ultimatum aan zijn adres. En zoo geschiedde het. Wie den afloop wil weten, leze de beide advertenties, zoo als ik ze vond in de „N. Rott. Grt." Henri. Zal alles vergeven. Koop hadkamer. Nijhuis weet er van. Antwoord in dit blad. Désirée. Désirée. Hartelijk dank. Heb Nijhuis opdracht badkamer gegeven. Hoop je spoedig thuis te zien. Henri. Land- en Tuinbouw j Productie van het Groninger Veeslag. Belasting, en nog eens belastingeni, vor men ze niet het onderwerp van veel ge sprekken? In tredn en tram, in café en omnibus, voor en na vergaderingen, ja sexns zelfs tijdens deze. Wat wordt er niet geklaagd over hooge te hooge belastin gen. Het uitreiken, der nieuwe biljetten is 'n gebeurtenis die als een storm doet op staan en heel wat- tongen in beweging brengt, veel hoofden verhit, ja in menig hart een brok bitterheid ixeersmaki. Het is vooral de inspecteur die als do zondebok wordt aangezien en velen niet het minst de boeren hebben eeri hekel aan dien „mijnheer". („Men" zegt dat hij alles naneust en zelfs nota neemt van de stukjes die alleen voor de boereni bestemd zijn, om- -te zien of daarin ook iets voorkomt dat van zijn gading is. Wanneer b.v. in deze, zco voor en na wordt melding gemaakt van een zeer pro ductief veeslag, -r- zou die „mijnheer" dat stukje uitknippen eii leggen het in den. map van genoemden veehouder. En omdat niemand die heeren kan ver bieden te lezen wat in de krant .staat, heb ik den eigenaar van het vee die thani wordt behandeld de toezegging moete» doen, geen „man en paard" te noemen. Dat daardoor tevens gemist wordt eer- stukke reclame voor eigen vee en fokprc^. ducten, wordt m.i. over 't- hoofd gezien. Het veebeslag bestaat uitsluitend uit» zwartblaar Groninger vee,'voor 't meererw deel ingeschreven in een Stamboek. Uitgezonderd commiezen, belasting-ii specteurs en dergelijke, (door de boeresfJ wel eens „tuig" genoemd) kan iedere belangstellende bij ondergeteekende allo gewenschte inlichtingen bekomen. De genoteerde opbrengsten zijn als volgt, Kee als 5-jarige in 361 dagen 5910 K.G. melk met 3. 72 vet 219.9 K:G.; Ali als 3-jarige in 293 dagen 4336 K.G. melk met 3.80 vet 164.8 K.G.; 2-jarige in 286 dagen 3117 K.G. nxelk met 3.77 vet 117.5 K.G.; 2-jarige in 315 dagen 4048 K.G. melk met 3.50 vet r= 141.5 K.G.; 2-jarige in 294 dagen 3534 melk met 3.47 vet 122.6 K.G.; 2-jarige in 332 dagen 3134 K.G. melk met 3.§0 vet 119.1 K.G.; Juweel als 3-jarige in 321 dagen 6837 K.G. nxelk met 3.28 vet 223.5 K.G.; Emma als 2-jarige in 340 dagen 3978 K.G. nxelk met 3.68 vet 146.4 K.G.; 3-jarige in 264 dagen met 4147 K.G, melk met 3.80 vet 157.6 K.G. J. W. BAKKER. Rundveetentoonstelling in Den Haag. Deze tentoonstelling, welke door het Nederlandsch Rundvee-Stamboek in sa menwerking met het Stamboek Neder landsch Trekpaard (B. T.), op 5 en 6 Sep tember a.s. wordt gehouden, belooft een grcot succes te zullen worden. Deze ten toonstelling toch heeft teix doel een over zicht te-geven van de veefokkerij in Neder land, wat de bezoekers verkrijgen door ht bezichtigen van de collecties van de Bonden van Fokvereenigingen uit de ver schillende provincies, waarvan er 12, sa men bevattend 300 dieren, zullen komen. Verder bevat de catalogus 55 inzendin gen eigen gefokte volbloeden, en lxet is tct voorzien, dat er tusschen de deelnemers zwaren strijd zal worden gevoerd, wie als winnaar uit het strijdperk zal treden. Dan zullen zeer belangrijk worden de in zendingen in klasse 3 van het programma», dat zijn de nakomelingen van één stier. Aangegeven zijn 15 van deze verzamelin gen, totaal bevattende 150 dieren. Tenslotte de eenlingen-klasse, w april} ruim 500 dieren zijn geplaatst. De Noordwijker Kruidentuinen. Noordwijk staat nog steeds bekend voor zijn kruidenkweekerijenzo zijn echter sinds lang al hard aan het achteniitgaan. Bestond vroeger bijna geheel Noordwijk- Binnen van deze oultures, thans zijn hief' nog maar een drietal firma's, die zich ei op toeleggen. Zij beschouwen het dan nog als bijverdienste, daar bloembollen en gedroogde greenten hoofdzaak zijn. Zooals dus wel blijkt, schrijft C. ten Cate in „Natura", gaat de roem van Noordwijk in dit opzicht wel zeer achter uit, hetgeen ook niet te verwonderen is door den grooten vooruitgang der chemi sche industrie in de laatste jaren, die ons op goedkoope wijze de geneeskrachtige stoffen levert. Van de honderden soorten, die vroeger gekweekt werden, blijft er dan ook maar een bedroevend testje over. De voornaamste zijn welDigitalis pur purea (Vingerhoedskruid), Hyoscyamus niger, (Bil zen kruid), Atropa Belladonna (Dcodkruid), Mentha piperita (Pepermunt) Mentha crispa (Kruizemunt), Pulxnonaria officinalis (Longkruid), Erodium cicuta- rium (Reigersbek), Datura Stramonium (Doornappel), Althaea officinalis (Heemst) Cochlcaria Armoracia (Mierikswortel), Foeixiculuxn vulgarc (Venkel), Rcsa-soorter^ Artemisia Absynthiuin (Alsem), JiMiipei*i> Sabina (Sevenkruid) en enkele andere soorten. Merkwaardig is het, hoeveel hiervan door kwakzalvers, somnabulcs, e.d. g<>» bruikt wordt. Vanneer deze kruiden gedroogd in den handel gebracht moeten worden, geschiedt dit drogen in grootc vertrekken, waardoor verhitte lucht gedreven «wordt met bclxulp van een krachtige exliaster. De planteni of plantendeelen drogen dan veel gelijk matiger dan door middel van ovens, zoo als het vroeger geschiedde. Dit duurd® aanzienlijk veel langer, en een ander na deel was, dat de onderste lagen reeds ver schroeid waien, en de bovenste nog niet geheel droog. In den ooi'log bloeide de teelt weer wat op, maar ze is nu geheel aan het wegkwij nen, ook al door de concurrentio van Duit- schc zijde. ,;i

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 4