&itTC83R*elijke Aankondiging, «EME£!4TEUJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, Tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH a. f 0.120.18, SCHOL ik f 0.15—0.24, er. KABELJAUW a f 0.36 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 16 Augustus 1923, AGENDA. lederen Woensdagavond van 7M—8M «ur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steenschnur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken -wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. waargenomen door de apotheken der heeren G.,H. Blan ken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en P. du Croix, Bapenburg 9, Telef. 807. De apotheek van het Ziekenfonds tot Eulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden vpn dit fonds. Zuid-Holland 3912, Noord-Holland 3067, Gelderland 1226, Noord-Brabant 1265, Utrecht 893, Limburg 872, Fries land 589, Groningen 749, Overijssel 837, Zeeland 412 en Drente 412 stuks. Was er in 1920 op 628 inwoners één automobiel, voor 1923 zou er volgens on- zeherekening op iedere 357 inwoneis een auto zijn. Motorrijwielen. Voor het motorrijwiel- gebruik doen de laatste 10 jaar ons de volgende cijfers zien: 1913 5082, 1914 6754, 1915 7860, 1916 9113, 1917 8886, 1918 2060, 1919 12.319, 1920 20.391, 1921 26.208, 1922 31.540. Ook hieruit blijkt dus, dat het jaar 1918 het ongunstigst was. In Amsterdam waren 1569, in den Haag 1461, in Rot terdam 1091 en in Utrecht 559 stuks in gebruik. Voor de provincies waren deze cijfers: Zuid-Holland 5708, Noord-Holland 4423, Gelderland 3045. Noord-Brabant 2239, Groningen 2167, Friesland 2130, Overijs sel 1624, Utrecht 1594, Limburg 1189, Zeeland 1142 en Drente 947 stuks Intotaal waren er in 1913 1205 motorvoertuigen in gebruik er- 1923 niet minder dan 51.149 of meer dan vijf maal zooveel. Nederlandsche journalisten naar België. In verband met het bezoek, dat Neder landsche journalisten, op uitnoodiging dsr Belgische regeering, aan België zul len brengen, is de voorzitter van den Ne- derlandschen Journalisten-Kring, de heer D. Hans, dezer dagen te Brussel ontvangen door den heer G. Meehaat, chef van het kabinet van den minister van economische zaken, die de leiding heeft van de organisatie van den reis. De heer Mechant, die den Kring-voor zitter zeer hartelijk ontving, gaf aan stond uiting aan zijn vriendschappelijke gevoelens jegens Nederland, en deelde de route van de reis door de herstelde ge bieden in détails mede. De tocht zal groo- teudeels per auto worden gemaakt. Intuschen is het, met het oog op een goede voorbereiding noodzakelijk geble ken, den reis eenige weken later te doen plaats hebben dan aanvankelijk in het voornemen lag. Mede met ihet oog op de feesten in Nederland, zal de tocht thans op nader bekend te maken data in Sep tember plaats hebben. Het gezelschap Nederlandsche journa listen zal uit ruim 50 personen bestaan. Stadhuis Schoonhoven. Onlangs werd door de Staten van Zuid Holland een subsidie verleend voor de Sestauratie van het stadhuis te Schoon- övcn. Ook aan het Rijk is een subsidie gevraaed. Wordt dit verleend, dan kan onmiddellijk met de verbouwing worden aangevangen. Het is hard noodig dat dit werk onder banden wordt genomen. Nu eens vallen roestige spijkers, dan weer stukken pleister naar omlaag. Dinsdagochtend liet een flink stuk zandsteen los en kwam terecht in de aan grenzende Stadhuisstraat. Gelukkig werd niemand geraakt, 't Wordt echter gevaar- Hik in de omgeving. BUITENLAMP DE SANEERING VAN EUROPA. Het dispuut over de medicijnen. Wat men in Duitschland moet slikken. Het Amerikaansche vraagstuk. Saneering een mooi woord voor een moeilijke zaak. Indertijd werd, zooals men zich zal her inneren, veel geschreven over de saneering gezondmaking van Oostenrijk. In den laatsten tijd is men in de roem ruchte vergadering der politieke medici tot de verbijsterende conclusie gekomen, dat niet alleen Oostenrijk, doch gebeci Europa ziek is. In hoever men van sommige der kwa len, als van „ingebeelde ziekten" kan spre ken valt niet aan ons te beoordeelen fipconstateerd mag nu zeker worden, dat in vele landen het kwaad tastbaar genoeg naar buiten komt. Jammer genoeg blijven do heelmeesters consulteeren en disputeerem, terwijl de pa tiënt meer en meer achteruit gaat. Geluk kig kunnen we thans opmerken, dat eenigo overeenstemming schijnt te komen-. Reuter verneemt, dat volgens inlichtin gen heden in goed ingelichte kringen te Londen ontvangen, de Engelsche notoa waarschijnlijk zorgvuldig in Frankrijk zal .worden bestudeerd. In sommige kringen te Parijs schijnen do Engelsche voorstellen te worden beschouwd als een geschikte basis voor onderhandelingen enl is men yan oordeel, dat zij niet kor£ en bondig verworpen/ moeten worden. Men wijst cr pp, dat indien de commissie van experts het bedrag, dat Duitschland zou kunnen betalen, vaststelt op 50 milliard, zooals door Bonar Law in Januari j.l. was voor gesteld. Engclands aandeel hierin volgens de te Spa vastgestelde verhouding van 22 percent zou bedragen 11 milliard. Daar Engeland slechts 14.2 milliard goudmark (710 millioen pond) wenscht te ontvangen in verband met zijn betalingen aan de Ver. Staten, zou het slechts 3.2 milliard goudmark of 160 miliooen pond moeten ontvangen van zijn continentale debiteuren die aan Engeland in werkelijkhcil een be drag van 1200 milliooen pond schcldig zijn. In verantwoordelijke kringen te Parijs schijnt men in elk geval bereid te zijn, de kwestie nauwkeurig te onderzoeken, een einde te zien of op dezo basis geen over een stemming kan worden verkregen. Dit wordt in Engeland als een zeer gunstig teeken opgevat. Men wijst er op, dat de Engel sche regeering geen prioriteit verlangt voor de betalingen aan Engeland, zooals in sommige kringen wordt beweerd. In hoeverre het gunstige bericht waar heid zal blijken te bevatten zal door de feiten worden bewezen. Toch meenen wij, dat er wel ©enigen grond voor de Fransche zwenking kan worden gevonden. De ineenstorting van Duitschland, waar op werd gerekend om van gehoopt niet te spreken is nog wat uitgesteld. De communistische actie is gebroken, en de Mark gaat weer met groote sprongen (re latief altijd) naar boven. Van een afscheiding van Rijnland waar op men bij groote verwarring in Duitsch land rekende, is opk al niets gekomen, zoodat het niet onmogelijk is, dat Poin- caré op 't oogenblik meer heil ziet ia het toch niet zoo heel onvoordeelige Engel sche voorstel. Dit voor zoover betreft het nieuwe ge rucht. We moeten eerst nog iets zeggen over de wending in Duitschland. Op het oog lijkt de stabilisatie van de Mark een mooie vooruitgang. Kreeg men voor 3 dagen 1.800.000 Mark van één gulden:, thans betaalt men u nog s,slechts" 900.000 Mark daarvoor. De prijzen dalen evenwel niet zoo snel, waardoor de ellende voor de bevolking nog wordt vergroot. Ondanks de daling der deviezen besloot de rijksdag de spoorwegtarieven met 900 pet. te verhoogen. Heeft men geen vertrouwen in de stabi lisatie-maatregelen? Kennis hebben de leden er zeker niet van gehad. In een roes heeft men, alvorens re- geering-Cuno het vertrouwen op te zeggen, alle door dat kabinet gedane belasting- voorstéllen schier zonder onderzoek aan genomen. Hieruit dreigen l f* j ernstige moeilijkheden, te ontstaan. Heden toch moet al voor circa 60 billioen belasting opgebracht worden, 'terwijl ieder toch weet, dat er geen huis houden in Duitschland is, hetwelk niet met do grootste moeilijkheden kampt om een pond margarine te koopen of een briefje van een millicen mark ingewisseld te krijgen. 't Is juist om de juist herkregen rust weg te vagen. Over deze verandering ten goede de rust wordt gemeld: Te Hamburg ligt het havenbedrijf ge heel stil, maar overigens komen uit alle hoeken des rijks geruststellende berichten binnen. Alleen in het bezette gebied blijft de toestand dreigend. Te Catteln werd het wachtlokaal der Schutzpolizei door de communisten bestormd en de bezetting ontwapend, waarbij 8 persoonen werden gekwetst. Hulptroepen die uit de buurt kwamen opdagen, werden eveneens aange grepen. Tot op dit oogblik is het opatandje nog niet onderdrukt. Uit Aken verneemt de „Voss. Ztg.", dat de stad zeer aan levensmiddelen-tekort lijdt, vooral door het afsnijden van Eupen en Malmedy. Aangevoerde voorraden wor den onderweg geplunderd en bereiken» do stad dus niet. Daarom heeft het gemeen tebestuur van de Belgische regie-treinen gebruik gemaakt, maar zoodra de* zendin gen in de stad arriveerden, werden zij al daar door de plunderaars onderhanden ge nomen. Sedert ©enige dagen! stroopen hongerige scharen van duizenden koppen sterk het platteland af, om den te velde staanden oogst in beslag te nemen en het vee ter plaatse te slachten. Bij deze bedrijven wer den eenige plunderaars door de politie ge vangen genomen, waarop een schaar van 30.000 man het polizeipresidium bestormde maar met 18 dooden en 200 gewonden werd afgeslagen. Dinsdag volgde nu een algemecne plundering van de winkels en magazijnen, wa&rtegeja. de politie, die door do Belgen aanzienlijk ingekrompen is, onmachtig stond. Do plundering in alle hoeken der stad duurt voort. De Belgen sloegen het ver zoek om tusschenbeide te komen' van de hand. Het is de regeering inmiddels gelukt den groothandel in margarine er toe te bewe gen de aanwezige voorraden in het bezette gebied en bloc onder de bevolking te bren gen, tegen prijs van 463.000 Mark het pond. De politie te Aken heeft thans het ver keer op ftraat geheel verboden. Iedereen, die door zijn ambt niet verplicht is op straat te vertoeven, zal worden gearres teerd en gestraft, wanneer hij het verbod overtreedt. Ondanks het verbod bewogen zich nog talrijke groepen menschen in de straten1. Het feit, dat alleen in het bezette gebied de onrust voortduurt, zal wel hierin gele gen zijn, dat de bezetting zich allerwege afzijdig houdt. Een zelfde afzijdigheid ten aanzien van het Roerconflict in zijn geheel legde, zoo als men weet, de Amerikaansche politipk tot nu toe aan den dag. Mag men do geruchten gclooven, dan zou hierin met het optreden van den nieuwen president wijziging komen. Er wordt medegedeeld, dat do regeering van Coolidge de politiek zal volgen, uiteen gezet in Hughes rede te Nèwhaven (De cember 1922.) ,,In de kwestie van de Duitsclie schade vergoedingen verklaart do regeering zich bereid op alle manieren te helpen, zonder zich meer dan noodig is, te binden. Wat het jongste Britsche voorstel ter oplossing van de schadevergoedingskwes tie betreft, is Amerika bereid, voorzoover Curzon'a plan overeenstemt met Hughes denkbeelden deel te nemen aan het op nieuw vaststellen van den economischen toestand in Duitschland." Tot zoover do geruchten. Nader wordt echter gemeld, dat de eer ste indruk toch wel wat optimistisch is geweest. ITet „Central News" verneemt uit Was hington, dat een officieele verklaring werd bekend gemaakt, volgens welke president Coolidge's regeering niet zal afwijken van de algemeen© politiek, vastgesteld door president Harding. Deze verklaring volgde op de eerste ka binet szitting, welke onder presidium van Coolidge heeft plaats gehad, zoodat men practisch toch niet veel wijziging in de Amerikaansche politiek blijkt te zullen brengen. Het Amerikaansche standpunt zal niet vastgesteld worden, voor de plannen in Europa tot rijpheid zijn gekomen. Als dat dan maar gebeurde ook! DE VALERA GEVANGEN GENOMEN. Vólgens berichten uit Dublin, heeft de Iersche .regeering De Valera, den hoofd leider van de onverzoenlijke republikei nen, achter slot en grendel gezet. Sedert het sluiten van het verdrag van Londen, krachtens hetwelk de Iersche Vrijstaat werd gegrondvest, heeft De Valera in het Zuiden van Ierland veel bloed doen vloeien en verwoestingen veroorzaakt. Het scheen echter, alsof de xegeering van den Vrijstaat tegen zijn arrestatie opzag. Kort geleden maakte De Valera bekend, dat bij de weldra te houden algemeene verkiezingen in Zuid-Ierland, het niet Tustig zou blijven. Dit is blijkbaar voor de Vrijstaatsregeering aanleiding ge weest, hem onschadelijk te maken. Zijn arrestatie liep overigens gemakke lijk genoeg van stapel. De Valera stelde zich voor de verkiezingen candidaat t© Emiis in het graafschap Claie en wel te genover een der ministers van den ler- schen Vrijstaat. Onlangs werd aangekon digd, dat hij in deze stad op een open lucht-meeting het woord zou voeren, tor verdediging van zijn candidatuur. Op het voornaamste plein van de stad was een hoog spreekgestoelte opgesteld. Daarom heen waren ongeveer 1500 personen ver zameld, waaronder vele vrouwen en kin deren. De Valera kwain in een open rij tuig, zonder eenige vermomming, aan. Het publiek begroette hem met een uit bundige ovatie. Hij besteeg de tribune en alles scheen naar wenscht te zullen gaan. Nauwelijks echter had hij zijn redevoe ring aangevangen, of uit de menigte steeg de kreet op; „Daar komen soldaten aan!" Dit - Heek juist. Een sterke afdeeling Vrij staat ssoldaten marcheerde naar het meetingterpein, zette dit ai en loste, ter waarschuwing, eenige salvo's in de lucht. Dit .veroorzaakte een groote paniek onder de aanwezigen, die naar alle richtingen uiteenstoven. Vrouwen en kinderen barst ten in tranen uit en, naar gemeld wordt, weiden sommigen door het vluchtend pu bliek onder den voet geloopen. Het was een tumult van belang. Verscheidene /vrouwen vielen flauw. Naar verluidt, ook De Valera. Aanvankelijk dacht men, dat hij door het schieten gewond was, doch naderhand bleek, dat hij alleen maar door den oniverwaehten overval van streek geraakt was. De soldaten omsin gelden het spreekgestoelte. De Valera steeg ai en werd gevankelijk naar de plaatselijke kazerne gebracht. Daar werd hij onder scherpe bewaking gesteld. De „Evening News" verneemt, dat De Vatera voor onbepaalden tijd zal worden geïnterneerd. j Een afzonderlijk antwoord van België. De Belgische premier Theunis en de mi nister van Buiterjandsche Zaken Jaspar, die sedert Zaterdag uitstedïg zijn, zullen morgenochtend te Brussel terugkeeren om met de ander© ministers to confereeren over de Britscho nota. Zij zijn van oordeel, dat de Belgische regeering een antwoord moet doen toekomen ter zake van de kwes tie der Belgische prioriteit eni de onwettig heid van de bezetting van het Roergebied. België zal ©en afzonderlijk antwoord zen den, maar binnenkort zullen Theunis en Jaspar ©en onderhoud hebben met Poinca- ré ter bespreking van den toestand, door de Engelsche nota in het leven geroepen. Een rede van generaal Smuts. Generaal Smuts heeft in ©en te Bloem fontein op het congres der Zuid-Afrikaan- sche Partij gehouden rede, ©en beroep ge daan op Zuid-Afrika, om Groot-Brittannïë bij to staan in zijn pogingen, Europa te redden van de algeheel© vernietiging. Voorts spoorde de premier alle Europee- sche naties, groot en klein, aan, zich rond om Groot-Brittannië to scharen om een .wereldramp te voorkomen. De mogelijk heid bestaat nog steeds, aldus Smuts, dat Frankrijk het gevaar inziet, voordat het te laat is, maar allen moeten zich aaneen sluiten, om den toestand to redden». Een uiteenvallen van Duitschland zou nog veel erger zijn dan de val van Rusland geweest is. De beschaving zou honderd jaar achter uitgezet worden, indien Duitschland met zijn centrale poositie in Europa zou uit- eenivalen. De Londcnsche Boei werkersstaking. De bootwerkersstaking te Londen is zoo good als geëindigd. Drie vierde gedeelte der arbeiders is weer aan het werk ge gaan. Verwacht wordt, dat*de overige bootwerkers en do meeste stuwadoors en arbeiders op de lichters nog verscheidene dagen do staking zullen voortzetten. In de King George en Albert dokken wordt met bijna voltallig personeel gewerkt. Overal wordt gearbeid. De, verkiezinigscampngnc in Ierland. Ongeveer 330 candid&ten zijn thans in actie voor 153 zetels bij de algemeene verkiezing in den Ierschen vrijstaat. Do candidaten vertegenwoordigen ten minste 12 partijen of programs, maar eerrigen van hen hebben slechts een weinig aan- har»'—\s. De ministerieelo partij neemt aan de verkiezing deel met 105 candida ten. De officieele candidaatstelling is op a.s. Zaterdag bepaald. VLOEDGOLVEN OP KOREA. Meer dan duizend dooden. Volgens een Reuter-tclegram uit Seoul beeft een noodlottige ramp de Noordwest kust van Korea geteisterd. Vloedgolven hebben honderden huizen verwoest en meegesleurd. Naar wordt gemeld, zouden meer, dan duizend levens verloren zijn gegaan. Een schijndocde. In een der ziekenhuizen van Balderton (Engeland) heeft men een ernstige ver gissing begaan. Een vader ontving de tij ding, dat zijn zoon aan diphtheritis was overleden doch niet lang daarna kreeg hij de boodschap, dat zijn kind nog leefde. Het geval had zich als volgt toegedra gen: De dood was geconstateerd en men had den knaap na de gewone anti-toxine behandeling naar do doodenzaai overge bracht. Men bemerkte wel geen ademha^ ling meer, doch de zieke was slechts bui ten bewustzijn. Een der verpleegsters had de doodstijding aan den vader overge bracht maar toen zij terugkeerde, be merkte zij, dat het lichaam wederom adem haalde. In plaats van toen terstond den vader te waarschuwen, bleef zij tot de knaap weer geheel bij kennis was ge komen. Tribune ingestort bij oen stierengevecht. Te Fourques (in de Oostelijke Pyre- neën, Franscih gebied) is tijdens een stie rengevecht een tribune ingestort. Vier personen werden gedood en ongeveer der tig gewond, waarvan een tiental ern stig. KORTE BERICHTEN. D© jongste officieele werkloosheids- statistieken toonen aan, dat er ©en gerin ge verbetering ten opzichte van de jongste cijfers valt te constateeren. Op 6 Augus tus j.l. waren er in Groot-Brittanië nog 1.191.000 werkloozen. Het. Britsche kabinet houdt zich leven dig bezig met den ernst van den toestand, welke in den komenden winter zal ont staan. Plannen, welke verlichting in den toestand beoogen te brengen, zijn in be handeling. Waarschijnlijk zal Poinearé Zondag a.s. in een red©, welke hij te Charleville zal houden, antwoorden op de verklarin gen van Stresemann. De Kanaalboot'Ena is op e>êti rots ge loopen, doch kon later de reis vervolgen, en haar eigen reddingsbooten met 200 pas sagiers oppikken. De Duitsche Rijksdag is na een week van hard werken weer op reces gegaan. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Biervliet, W. Reus te Westkapelle, Aangenomen. Naar Nieuw-Weerdin- ge: D. Siemelink, cand. te Groningen. GEEEF. KERKEN,. Beroepen. Te Oosterend-Hijdaard D. Bingnalda Jr., cand. te Den Haag; te Engwierum: J. Schelhaas, cand. te Hoo- geveen. CHR. GEEEF. KERK. Aangenomen. Naar Zutphen: G. W. Alberts, cand. te Apeldoorn. Bedankt. Voor Gouda, Oud-Beijer- land, Vlissingen, Hillegom en Broek op Langendijk: G. W. Alberts, cand. te Apel doorn. Toegelaten tot den dienst des Woords. De beer P. van der Spek, Theol. docts., te Voorburg, beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Spijkenisse, is door de classis Brielle peremptoir geëxa mineerd en met algemeene stemmen toe gelaten tot do bediening des Woords en. der Sacramenten, Bevestiging, Intrede, Afscheid. Db. Habpck hoopt Zondag 19 Augustus a.s. intrede te doen te Hauler- wijk bij de Baptisten gemeente, na beves tigd te zijn door Ds. Planting van Am sterdam. De heer G. C. H. B o s, candidaat te Amsterdam, zal Zondag 2 September zijn intrede te Haulerwijk bij* de Ned. Herv. Gemeente houden, na bevestiging door Ds, Kooiman' van Hollandscheveld. D s. D. v. d. M e u 1 e n heeft Zondag afscheid genomen van de Geref. Kerk te Reitsum na in haar midden gedurende een 3-tal jaren het Woord te hebben bediend. Als uitgangspunt voor zijn afscheidspre- dikatie had Z.Eerw. gekozen 2 Cor. 18: 3. Do naar Souwerd vertrekkende leeraar werd namens kerkcraad en gemeente toe gesproken door ouderling Reitsma. Cand. D. Tromp werd Zondag morgen j.l. als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Lemele bevestigd door Ds. A. W. Voors, dir. der Martha-stichting to Alphen aan den Rijn, met een predikatie over Joh. 15, 16 (midden.) Aan de handop legging namen deel behalve de bevestigor: Ds. Blankhart, van Nijverdal; Ds. de Jong van Velp en Ds. Salverda van Heino. Des middags hield Ds. Tromp ©en intrcepredi- katie over 2 Cor. 4. Verschillende ambtsbroeders uit der. omtrek alsmede eenigo plaatselijke auto riteiten waren aanwezig. Ds. C. H. Nolke. Ds. C. Nolke, predikant bij de Nc- derduitscli HervormdeGemeente te Am sterdam, heeft gistermiddag in de Ncdcr- landsch-ïïcrvormde Diaconesseninrichtiug een zeer ernstige operatie ondergaan. De toestand van den patiënt is cenigs- zins zorgelijk. Kerkelijke kwestie te Boskoop. Do Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Boskoop heeft een som gelds aanvaard van predikanten e.a. van hier en elders, en daarmede den anaslag van don Raad van Beliccr 1922 half 1923 voldaan. Tevens verzoekt de Kerkeraad dispen satie voor het predikantstractement, dac berust op een fictief zielental. Do Kerk. i voogdij, welke vooral met het oog op det financiëelcn toestand rich niet onder den Itoad van Beheer st-lde, is na dozo bc- beersdaad van den Kerkeraad onvoltallig i geworden en tot tweo leden gereduceerd. Alg. Synode der Ncd. Hen/. K~rk, XXV. Aan de orde komt het ovcrzich» van den staat der Nederlandsche Hervormde Kerk, De uitkomst der tiende tienjaarlijkse!o volkstelling wees aan ©en getal van 2830548 f zielen, waarbij echter nog gevoegd moeten/ worden de leden der Presbyteriaansch Ea- gelsche en Schotscho gemeenten, tot- een vermoedelijk cijfer van 478. De 5de predikantsplaats te Vlissingen werd opgeheven eii de 2de predikanis- plaats te Loppersum. Grenswijzigingen tus- 1 schen verschillende gemeenten zijn tot stand gekomen. Van September 1922 tot Mei 1923 wer den afgenomen 36 examens, waarbij 33 candidaten tot do Evangeliebediening wer den toegelaten. Met goeden uitslag werd: een colloquium doctum gehouden. In het geheel zijn te Leiden 33 studenten ingeschreven, van wie 4 voor de eerst© maal; te Utrecht 86 studenten, van wie 28 voor de eerste maal; te Groningen 30, van wie 3 voor de eerste maal. De classicale vergadering van Meppel heeft een schrijven ingezonden om aan. te-dringen op de gidsdienstige viering vaii den Goeden Vrijdag. Met belangstelling neemt de vergadering van dat schrijven; kennis, maar zij kan er op dit oogenblik niet op ingaan. De vice-president vrengt rapport uit over de registers van den secretaris. Tij dens de vergadering zijn er 90 stukken in gekomen en 520 uitgegaan. Hij stelt voor den secretaris dank te brengen voor zijn arbeid. Prof. Knappert biedt, aan de Synode s aan het portret van zijn vader, in leyen; kerkelijk hoogleeraar te Amsterdam, welk geschenk met. groote dankbaarheid wordt aanvaard. Na resumptie der notulen wordt do ver gadering met de gewone plichtplegingen! 1 gesloten. Predikant-Statenlid. Bij de laatste Provinciale Statenverkie zing, werd ook gekozen de heef" J. J. T. Spaargaren, predikant^ der Ned. Herv. Kerk te Aartswoud. Enkele reglementsbe palingen der Herv. Kerk laten echter een combinatie van Statenlid en predikant niet) toe, zoo.dat ds. Spaargaren, de bekende propagandist voor Staatspensioen, voor e»en van beide betrekkingen zal moeten! bedanken. Bij eventueel bedanken als Statenlid, wat algemeen verwacht wordt, is zijn opvolger de heer J. Met te Hugoo- waard (aftr. V. D.) UIT DE OfHGEVIÜS VOORSCHOTEN. Van de Duitsche werk lieden, die met hun woonwagens langs den Veurschen Weg staan, zijn eenige kleeding'stukken ontvreemd, terwijl zij aan den arbeid waren aan do trambaan* De politie stelt een onderzoek in. Bij de kruising Voor straat—Schoolstraat, kwamen deze week een heer en dame met hu* rijwiel in bot sing. Het lieerenrijweil bek^wci zoodanig letsel, dat het voor verderen dienst on bruikbaar xva&. Het Harmoniegze Is chap „Benvenuto" hoopt Vrijdagavond to 7 45 uur een uitvoering te geven in het Benvc- nuto-park. Het komt met een welverzorgd programma uit, zoodat een bezoek het ten volle waard is. WASSENAAR. - BI ij kens het thans ver-' schenen programma van den Landstorm die 25 Augustus op het "Landgoed „Raaphorst" zal worden gehouden, zal deze worden op geluisterd met muziek van het Harmonie gezelschap „Excelsior" alhier. VALKENBURG. Burger 1. Stand. Gnbor c.nf. Betje d. van O. de Wit en W. van Iterson.1 Getrouwd: G. Spaanderman jm. £8 j. en J. Zwaan jd. 25 j. BOSKOOP. Op een stuk weiland aan het Noordeinde in deze gemeente, is onder het vee van den heer r. d. To oren! mond- en klauwzeer uitgebroken. y Woensdagmorgen 5ï uur is do postkar van Boskoop naar Qou- da van den Bloemendaalschen! weg door het struikelen van het paard in do wc te- L ring gereden. De koetsier en de postiljon y konden zich redden. Dc schade aan de, ter bezorging toevertrouwde stukken is echter aanzienlijk. RIJNSBUEG. A Vergadering van den' Raad dezer gemeente op Vrijdag 17 Aug. a.s. des avonds half acht. I Punten ter behandeling: 1. Ingekomen stukken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2