Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCNE COURANT ABOHNEfóENTSPRMS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 4üe JAARGANG. - DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1923 No. 1013 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22K cent, Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief •Bij contraofc, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta* ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. Euthanasie. Een vreemd, woord voor eon begeerlijke 'zaak. Euthanasie beteekent: de kunst om ge lukkig te sterven. Een mooi woord dus tevens. I Maar een. woord dat op droeve wijze misbruikt wordt. Er is n.L een beweging ontstaan, die liet „recht op den dood" propageert en die het woord euthanasie in haar vaandel 'heeft geschreven, i Leven is 1 ij d e n menigmaal. 1 Niet te tellen ie het aantal zieken, dat met schrikkelijke pijnen, met hevige smarten heeft te worstelen. En de geneesheeren staan vaak mach teloos. •I Zij kunnen tijdelijk de pijnen ver dachten maar ondanks de vele uit vindingen van de laatste jaren er is iook aan hun kunnen een .grens. En zoo wordt er door heel de wereld 'gezucht, geworsteld, gekermd menigmaal 'en gaat aan het sterven een langdurig en schier niet te dragen lijden vooraf. I Welnu, zoo heeft men gezegd, laten we Itoch dat lijden verkorten. 1 Geef aan dio menschen het recht te kiezen of zij nog langer willen lijden, dan 'wel of ze aan het lijden een eind gemaakt •willen zien. In Duitschland is men zelfs zoover ge- 'gaain dat enkele geleerde mannen een wetsontwerp in gereedheid ebben ge- 'bracht, dat den geneesheeren het recht 'geeft aan onherstelbaro zieken die dit becereii. een doodelijk middel in te ge- Ven, een vergift, dat een snellen en pijn- 'lo oz en do od - bewerkt Het is duidelijk, dat wanneer eenmaal 'een eerste stap op dezen weg i.s gezet het einde niet te everzien zal zijn en hoe hier Voor allerlei willekeurige handelingen 'den weg werdt geopend. Maar het is óók duidelijk, en daarop Vestigen wij thans inzonderheid de aan dacht, hoé heel dit streven ingaat tegen •wat Gods Woord ons leert en hoe het met 'de Christelijke belijdenis ia flagranten fefrijd -is. Di.t streven is in strijd met de leer van 'de goddelijke voorzienigheid, waarvan 'wij belijden dat wij niet van ihet nood lot afhankelijk zijn, maar dat alle din- 'gen, óók gezondheid en krankheid, uit Gods vaderhand ons toekomen. Maar dan ook belijdt de Christen- dat liij niet zichzelf leeft, en niet ziclizelven 'sterft. Op de vraag welke des Ghrislen's eeni- 'gen troost is in leven en sterven, ant- 'wrordt de Heidelbergsche Catechismus: ',.Dat ik, met lichaam en ziel, beide in het leven cn sterven, niet mijn, maar mijns 'getrouwen Zaligmakers Jezus Christus 'eigen ben. Het eigendom van Jezus Christus. Met lichaam en ziel. In het leven en an het sterven. 1 En dus zal ook de mensch niet zelf 'over leven en dood 1 eslissen, maar zal bij ook de zaak van ilnt sterven aan zijn God overlaten. UIT DE PERS Onbevredigend antwoord. De „Nieuwe Haagsche Courant"- geeft (de volgende scherpe opmerking ten be.stc: Op vragen van ons Tweede Kamerlid Dr. Scheurer betreffende de vertegen woordiging der regeering bij de verbran ding van het stoffelijk ov(*rsciliot van wij len Louis Couperus, lieeft minister De Yasser geantwoord, dat niet de regeering zich daarbij had laten vertegenwoordi gen. De minister had een persoonlijke uit- nocdiging ontvangen tot het bijwonen der crematie, doch moest bedanken. De. chef der afdeeling Kunsten en Weten schappen, die een dergelijke uitnoodi- ging had ontvangen, nam liaar aan. Voor dat deze naar Westerveld vertrok, heeft ■hij hem verzocht namens hom een woord van deelneming te spreken. Nu de minister bovendien verklaarde, •dat hij met zijn ambtgenooten van Bin- nenlandsc'he Zaken en van Justitie van gevoelen is, dat lijkverbranding oen on wettelijke handeling is, kunnen we niet .zeggen dat dit antwoord ons geheel be vredigt Bij de crematie toch is niot gebleken, dat namens den minister persoonlijk ge sproken werd. Integendeel was de alge- meene indruk, dat de bedoelde, hoofdamb tenaar liet woord voerde ualitafe qua. Het is zelfs zoo sterk, dat de verslagen in de dagbladen eenstemmig meldden, dat mr. Duparc, de eerste spreker bij de cre matie, „als vertegenwoordiger van de Regeering" uiting gaf aan de diepe smart waarmede zij kennis genomen had van het overlijden van den grooten proza schrijver Couperus. Twijfel is hier niet wel mogelijk. Het mïnisterieele antwoord schijnt ons dan ook niet geheel juist; liet maakt sterk den indruk, dat getracht is om misschien meer handig dan waar aan een begane vergassing 'een plausibele verklaring te geven. We bewonderen deze 'houding dos ministers niet. Maar zelfs indien wel het persoonlijke der handeling ware uitgekomen, wil "{het ons voorkomen, dat een raadsman der Kroon, die ook in zijn persoonlijk hande len voor alle dingen eerbied voor de wet heeft te toonen en behoort Ie vorderen, beter had gedaan zidli van representatie >te onthouden. Zulle een o.i. meer correcte houding zou de oplossing van een vraagstuk als dat der lijkverbranding minder moeilijk maken in dien zin, dat do voorstanders van de vrijheid lot het verbranden der lijken in hun argumentatie zich niet zou den kunnen beroepen op handelingen van officieele personen, waaruit aller minst afkeuring^ blijkt van een onwette lijke practijk. STADSNIEUWS „Jeruëi". Men meldt ons: Trots veler ultstedigheid bracht de in zameling voor de stadsevangelisatie „Je ruëi" ruim f 325.op. Over ongeveer vier weken hoopt-de. kring naar Ifet nieuwe gebouw over te gaan. Wat betreft de redenen van dien overgang zal, van de hand des leiders, de heer F. H. v. d. Horst en cchtgenoote, die nu bijna drie jaren den arbeid van Jeruëi leidde en den kring, ten spijt van smartelijken smaad en vüigen laster, tot den tegenwoordigen omvang en bekend heid mochten brengen, een volledig verslag verschijnen, vermeldende de juiste geschiedenis van de stadsevange lisatie. Voorloopig liggen de notulen voor ieder belangstellende ter inzage in het tegen woordig gebruikte lokaal Groenesteeg 16. Verder hoopt de kring met zijn leiders met dezelfde energie, toewijding en le vendige belangstelling zich te mogen ge ven aan de geestelijke bearbeiding van hot ongeloovig deel onzer stadgenoot en. De Leidsche-Universiteit zal binnen korten tijd weer twee van "hare meest be kende' hoogleeraren zien heengaan, wegens het bereiken van den leeftijdsgrens die voor het bekleeden van het Hoogleraars ambt is gesteld. Prof. dr. H. Kamerlingh Onnes zal 21 September den 70-jarigen leeftijd bereiken en derhalve aan het eind van den nieuwen acadcmischcn cursus het hoogleeraareeikap moeten neerleggen. Prof. dr, W. Nolen, hoogleeraar in do interne geneeskunde, zal wegens het be reiken van den 70-jarigen lefetijd den 31 Augustus a.s. eveneens aan het eind van den nieuwen acadèmischen cursus heb hoog leeraarsambt moeten neerleggen. De autobus-exploitaticmaalschappij „Achilles" to 's-Gravenhage heeft een nieuwe autobusdienst geopend welke een verbinding vormt tusschen het Kooiterrein en het Station. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit blad voorkomende advertentie betreffende het Handelsinstituut „Rijn land", waar door wettelijk bevoegde leera ren in de meest dagelijks voorkomende kantoorvakken onderricht wordt gegeven. Als deskundigen waarmede de afdee ling der algemeene wetenschappen van do Technische Hoogescfhool zal worden aangevuld voor het afnemen van exa mens na de zomervacantie, zijn mede be noemd do heer dr. J. Droste, lector aan de Rijksuniversiteit, en Mej. A. M. D. Langczaal, leerares aan de H. B. S. voor Meisjes, alhier. De voorzitter van het Comité tot Viering van den Sisten Augustus 1923 te -Leiden verzoekt ons het volgendo te be richten: Nu van Regeeringswege het verzoek is gedaan aan de Kerkgenootschappen van alle gezindten, om op 5 September het jubileum te herdenken, is vanzelf uit het feestprogramma van de viering van 31 Augustus to Leiden vervallen de godsdien stige herdenking in de kerkgebouwen. Het Comité voor de Viering van 31 Augustus kon niet meer vergaderen, doch do in de stad aanwezige leden van 't Hoofd-Comité meenden, dat geen andere conclusie moge lijk was en hebben in dien zin geschreven aan de kerkbesturen, dat het verzoek tot herdenking op 31 Augustus was vervallen. Mochten enkele Kerkbesturen zulk een mededeeling niet ontvangen hebben, dan is onvoltalligheid van het- Comité hieraan schuld. BINNENLAND HET REGEERINGS-JUBILEUM. Cour van gelukwertschen. Naar wij vernemen zal de Cour van ge- lukwenschen ten koninklijken paleize te Amsterdam, hoogstwaarschijnlijk gehouden worden op Vrijdag 7 of Zaterdag "8 Sep tember. Nu de lijst van inschrijving voor de Cour van gelukwenschen te Amsterdam en te 's-Gravenhage gesloten zijn, kan 't aantal aut-oriteiten, commissies, corporaties en particulieren, dat zich opgegeven heeft, om de Koningin persoonlijk te feliciteeren, gesteld worden op een 1500-tal. Aangezien elke ccgnmissie of corporatie, zeker vooraf niet met juistheid het personenaantal kan vaststellen, wordt het totaal van hen, die op deze audiëntie uit het geheele land zul len verschijnen op 3 k 4000 geschat. De begrafenis van den heer J. T. Cremer. H. M. de Koningin zal zich a.s. Vrijdag bij de teraardebestelling op de begraaf plaats „Westerveld" van het stoffelijk over schot van den oud-minister en oud-gezant, den heer J. T. Cremer, deen vertegen woordigen door haar kamerheer in bui tengewonen dienst jhr. C. C. T. Six, in tendant te Amsterdam. Versiering Koninklijk palcis. De versiering van voorplein en collon- nades van het Koninklijk paleis in heb Noordeinde, welke door do Boskoopsche kweekers als huldeblijk aan de Koningin ter gelegenheid van haar regeeringsjubi- leum wordt aangeboden, wordt onder lei ding van den heer J. H. van Straaten van Nes uitgevoerd. De gevel der eerste ver dieping van het paleis wordt met guirlan des van buxas-groen in empire-stijl ver sierd van de pilasters zullen zoogenaam de vossestaarten in dezelfde stijd afhangen In de bogen- der beide zijgalerijen worden manden met bloeiende clematis opgehan gen, waaronder vazen van 1.40 M. hoogto worden geplaatst. De vazen, - die speciaal voor deze gelegenheid, door Brouwer's aardewerkfabriek vervaardigd zijn. zullen worden gevuld met oranje azalea's en an dere sierplanten, waaronder Japanscho es doorns. Voor de pilaren der colonnades zulen taxus-planten, die 4 k 4} M. hoog zijn, gezet worden. Men heeft, door een stelselmatige snoeiing. verkregen, dat deze planten de vereischte - hoogte hebben be reikt en toch niet te brééd zijn geworden. Een haag van buxasplanten .zal in de beide colonnades den witte achtergrond maskee- ren. In het front van heb paleis worden eveneens texasplanten geplaatst. De zui len van liet balcon zullen door guirlandes worden omslingerd. Op het balcon zelf worden witte bloembakken aangebracht, waarin bloemen en buxasgroen worden ge zet. Vier buxas-kogels zullen aan de bal- conversiering een forscher cachet geven. Ook de beide schilderbuisjes zullen in de versiering worden betrokken. Een fraai onderdeel van de versiering zal worden gevormd door een boardes van 1.25 M. breedte, die tegen de colonnades én heb front van het paleis zal worden aan gebracht. Deze bcardes wordt opgevuld met turfmolm en aan beide zijden om zoomd door kleine witte bloembakken met buxasgroen. In het turfmolm zullen talrij ke bloeiende planten worden geplaatst. Maandenlang zijn in de koelhuizen van het yriesseveem, seringen en rhodendendrons bewaard, ten einde het bloeien tegen to houden. Weken geleden zijn de planten in de vrije natuur gebracht, met het resul taat, dat deze voorjaqrsgewassen thans in bloei komen. Ook het inwendige van het paleis zal worden versierd. Langs de hoofdtrap zul len guirlandes van groen worden aange bracht en in de roset boven de hoofdtrap komt een groote mand met blauwe clema tis te hangen. Voor de pilaren der vesti bule worden laurierboomen geplaatst en 24, door de plateelbakkerij Zuid-Holland vervaardigde vazen worden met snijbloe men gevuld. Ten slotte zal aan de achter zijde van het paleis een eenvoudige groen- versiering worden gemaakt. Een tentoonstelling. De Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven (van Kempen, Begeer en Vos) hebben te Utrecht een exposotie georganiseerd van medailles en penningen, geslagen of gego ten naar aanleiding van het jubileum. Voorts worden er tentoongesteld enkele historische medailles en de door den beeld houwer Toon Dupuis vervaardigde portret buste van de Koningin. Gistermiddag werd deze kleine belang wekkende tentoonstelling officieel geopend. F. A. Moerel. t Gisteravond om 9 uur is te Oudewater overleden de heer F. A. -Moerel, R. K. lid der Tweede Kamer. ©e heer F. A. Moerel is den 3den Mei 1870 te Katwijk aan Zee geboren. Als opvolger voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer komt in aanmerking de heer A. J. M. Leesberg. Minister Aalberse. „De Tijd" berioht, dat de gezondheids toestand van den heer Aalberse in zoo verre hersteld is, dat de Minister binnen enkele dagen zijn werkzaamheden aan zijn departement hoopt te hervatten. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de gisteren gehouden openbare zit ting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is ter voorziening in de vacature, ontstaan, door het ontslag neme» van den, heer E. J. J. van der Hey- den, tot lid van die Staten benoemd ver klaard de heer H. W. D. Hellebrekers te Rotterdam, zijn Opvolger op de lijst. Do Vlootwet. Naar de Volkskrant verneemt, zal de R. K. Volkspartij een krachtige actie gaan voeren tegen de Vlootwet. Namens den Vrijzinnig Chris telijkenJ Jongere nbond en den Vrijzinnig Christe- lijken Studentenbond is aan een groot, aantal binnen- en buitenlandsche jeugd organisaties eenadres, gezonden, waarin het volgende voorstel wordt gedaan, In het najaar van 1923 zal een week wordehi vastgesteld, waarin op nader te bepalen plaatsen de jeugd zal samenkomen, ten einde te getuigen van haar groote veront rusting en haar ernstigen wil tot vrede. „N. R. Crt." Invoerrechten. Aan de wijziging van de voorschrifteiv inzake invoerechten en accijnzen, in acht te nemen bij het vervoer van goederen, ontleen/en wij Art. -12 van het K. B. van 4 Aug. 1874 wordt gelezen: Voor do toepassing der voorgaande be palingen worden niet als accijnsvrije goe deren beschouwd: a. geraffineerd zout; b. houtgeest en alle daaruit bereide of daamiedo vermengde vloeistoffen, zooomë- de alle vaste stoffen, die houtgeest bevat ten; - c. chloralhydraat, aether sulfuricus. chlo- roforine, azijn-aetlier, collodion, spiritus nitri duscis cn alle verdere dergelijke uit of met alcohol bereide stoffen; d. speelkaarten e. sigarettenpapier. In art. 1 van het K. B. van 3 Juli' 1922 wordt letter a gelezen: Accijnsvrije goederen, met uitzondering van geraffineerd zout, van houtgeest cn allo daaruit bereido of daarmede vermeng de vloeistoffen, van alle vaste stoffen, dio houtgeest bevatten, van chloral) dra at, aether sulfuricus, chloroformo, azij va ether, collodign, spiritus nitri dülcis cn alle ver dere dergelijke uit of met alcohol bereido stoffen, van speelkaarten en van sigaret tenpapier". Bezuiniging c>p de ambtenarenaalarissen. De Telegraaf deelde dezer dagen, zooals men weet, mede, dat Ihet in de bedoeling wan minister Colijn lag de ambtenarensa larissen te verlagen met 15 pet. Naar de N. Arnih. Crt. thans uit welingelichte kringen verneemt zal deze vermindering niet 15 maar 10 pet. bedragen. Het automobilisme en motorisme in Nederland. „Autoleven" geeft een statistiek van het aantal automobielen en motorrijwie len in ons land. Wij ontleenen hieraan het volgende: Automobielen. Volgens de beslaande statistieken waren in de laatste tien ja-« ren de volgende aantallen automobielen in gebruik: 1913-4113, 1914 4760, 1915 4729, 1916 5495, 1917 5283, 1919 1700, 1919 6676, 1920 11.041, 1921 14.441, 1922 19.609. Het ongunstigste aar was dus 1918 toen er slechts 1700 auto's in gebruik wa ren; het afgeloopen jaar was liet gun stigst. Van deze 19.000 auto's liepen er in Amsterdam 1386 auto's, in den Haag 1405, in Botterdam 1233 en in Utrecht 252 stuks. Deze cijfers waren provincicgewijzo als volgt: FEUILLETON Den Vaderland ghetrouwe. Een vertelling uit den F-ranschen tijd 19) I In looppas snelden zo nu aan: „En avant, ■cn avant'... .„rustig, jongens, rustig..." ,,a bas les bougres" „nog dichter bij la ten komen, kinderen" „tirez". Een knetterend salvo; do kogels sloegen tegen den steenen muur en stuitten daarop te rug„stormloopen vuur!" Weer vielen vijanden; ande.ren wan kelden gewond terug, de stoulmoedigsten echter drongen door den rook naar vo- ren en rammelden heftig aan de deur of trachtten over den muur to klimmen i'uter had men meer aan den sabel dan aan de bajonet. De luitenant, die zijn scho ten bewaard hack schoot een Franscliman dwars door 't lichaam, zoodat hij met een gil naar beneden viel. De tegenstanders weken nogmaals, slechts de vijandelijke officier hield verstoord stand en moedig de zijn manschappen aan te blijven aan vallen. Op hem schoot de luitenant zijn laatste pistooKaf; hij trof den getrokken degen vlak bij het gevest, en de kogel slingerde den Franscliman liet wapen uit do hand. „Merci", zei deze groetend, „ik neem aan, dat ik den uwen er voor in de plaats krijg:" Hij bleef nog even staan,want hij wist, dat de Brunswijkers eerst -weer moesten laden. „Als hij geleerd had zoo to doen als de uwe, kameraad," was 't antwoord. Daar de laadstokken niet meer rammelden in de gew^erloopen, stelde de officier zich verdekt op. Zijne manschappen hadden de esschen cn populieren, die op zij van den weg stonden, bezet, en schoten nu druk achter de stammen vandaan. Sommigen klauter- iden zelfs naar boven, zich schuil houdend achter takken en loover en overzagen den hof. Zoo werd voor de Brunswijkers do toestand ernstiger; de kogels vlogen dicht langs hen heen of spatten hun de terug springende spaanders in 't gelaat; één wankelde en viel; wèL sprong hij dadelijk weer op, maar hij kon toch den karabijn niet meer gebruiken: zijn bovenarm was door een kogel getroffen. Dat was ern stig, men kon geen schutter missen. De schaapherder lag nog op de plek, iwaar hij uitgeput was neergezonken en sloeg van daar uit den strijd gade. Het gevecht ging gelijk op; overal werd ge schoten, bij de Brunswijkers schoot man na man; de Franschen echter vaak haast allen tegelijk; de kogels doorboorden de wanden van het huis, waarbinnen do boer zijn dienstvolk weerhield af ketsten terug op een steen van het erf cn sloegen dan de vremdste richtingen in. Midden in de grootste opwinding ontdekte de scheper, dat hij honger had. Hij vond nog een stuk spek in zijn zak, at 't gretig op, en zijn uitputting was voorbij. Hij richtte zich overeind, op hetzelfde oogen- blik werd geschoten, vlak hoven hem sloeg do kogel neer en splinterend hout spatte rond. De gewonde ruiter, zijn karabijn tus schen do knieën vasthoudend, pogde, mis moedig, te laden: daar kroop Bierwirth, de baljuw, naderbij, nam hem zacht 't ge weer af, laadde, mikte en schoot. Boven in een boom gaf een Fransc.hman een gil, en stortte naar beneden. Woedende kre ten begeleidden den val. De tegenstanders schaamden zich, dat zij bij zulk een overmacht zoo weinig uit richtten. De luitenant zag, dat hier en daar manschappen zich terugtrokken en op een afstand van den walkant zich ver zamelden hij doorzag het plan: zóó gedekt zouden ze om het erf trachten lieen te trekken om vervolgens van do rugzijde een aanval to doen. Vlug gaf hij een der huzaren 't bevel de paaTden te gaan zadelen en die aan de achterdeur te brengen; aan een aanval van twee kanten tegelijk zou men geen weerstand kunnen bieden; men moest trachten zich door den troep heen te slaan, zoo lang het nog tijd was. Maar in de verdediging ontstond zoodoende een gaping, cn als sprakhet vanzelf, stond plotseling de schaapherder gereed met den karabijn in de hand. Do wapenoefening eens op zee geleerd om zich tegen de zeroovers te kunnen verde digen, en die hij sindsdien trouw had volgehouden met als mikpunt de eenden in het moeras, kwamen hem nu te stade, en-hij schoot er wakker op los, waar hij maar een uniform schemeren zag. I Te midden van 't kampgewoel, de kre ten der strijders, het jammeren en zuch ten. der getroffenen en het kraken der ge weerschoten, luisterde ingespannen en oneeduldig de luitenant toe aan de ;achterdeur weerklonk plotseling 'n schril gefluitnog één commando, één vuur straal uit alle loopen, en wég waren de ruiters; de baljuw en de schaapherder .draafden beiden achter hen aan.Gauw, in 't zaal, in 't zaal! Bezorgd zag de luite nant naar den schaapherder, die zijn ge- weer nog vasthield. ..Wat moeten we met dien dapperen Lorei?" vroeg hij beslui teloos. „Hier, kom hier maar op," sohreeuw- ide Bierwirth, die zijn -broeden Oldenbur- ger door zijn ambtsritten terdege kende, „hier achter me is plaats." „Dat gaat niet," riep de schaapherder terug, „ons allo twee kan hij niet dra gen." „Maar man, prpbeer 't eerst en praat later, gauw, er op!" Hij stak hem zijn voet toe, Brun Dicrks maakte er gebruik -van om op te stijgen, en hield zich aan den brecden rug vast. „Open de deur!" En mèt stoTmde do schaar naar buiten; achter hen kraakten do geweerschoten, want de Franschen waren al aan alle kanten binnen gedron gen, in hun snellen loop schoten ze echter onzeker cn misten; de Brunswijkers ver dwenen al op den weg achter eene nabu rige hofstee. Plotseling weergalmde van uit do boe- renhuizing achter hen een gillende schreeuw: ontsteld kwam men er naar toe; Jan Bartels kiielde op defi grind cn hield zijn dochter Geesje in de armen. t Hij had haar achter de groote deur ge vonden; een verdwaalde kcgol had haar midden in do borst getroffen. „Zij is dood." gilde hij, „Vervloekt, he- mol en hel, mijn kind is dood." Zijn voor komen was om van te ontzetlen. Do oogen staarden woest als van een wild dier. „Zo hebben haar doodgeschoten, de schoften, die driemaal vervloekte schoften. Waar ;zijn zo?" Hij sprong op, en koek om zich' heen. „Zo zullen niot ontsnappen; hakt zo aan stukken schiet ze aan flarden* (Wordt \er\elgd.>

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1