A. WAALS, Haarlemmerslraal 132-134-136 Groote Partijen Coupons TEGEN ZEER VERLAAGDE PRIJZEN. 2692 Woensdag Groote Ballon-Reclame Gcmeaeteiijké Aankondiging v <£EME£HTELIJKE V1SCHVERK00P., Aan den gemeentelijken Vischwinkel Yischmarkt 18 (Telef. 1225) is "Woensdag vorkrijgbaar SCH ELVIS CH a f 0.11 f 0.18 en SCHOL a f 0.15—f 0.27 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 14 Augustus 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7KSM uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. waargenomen door de apotheken der bee ren G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en P. du Oroix, Rapenburg 9, Telef. 807. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. noemd tijdvak, .door die arbeiders wordt ingehaald. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van onderne mingen, waarin in het tijdvak van 20 Aug. tot een met 23 Sept. aan jeugdige personen van 16 jaar of ouder, werkzaam ia kan toren, vacantie wordt verleend ia ver band met feesten ter viering van het re- geeringsjubileum van de Koningin, ver gund, dat het tengevolge daarvan ontstane verzuim met afwijking van het bepaalde bij art. 52, eerste lid, der Arbeidswet 1919 geheel of ten deele in ten hoogste drie weken, vallende binnen vorengenoemd tijd vak, door die jeugdige personen van 16 jaar of ouder wordt ingehaald. Naar het ,,Bat. Nbl." vernam, ligt het in de bedoeling van den: Volksraad ter gelegenheid van het regeeringsjubileum een adres van hulde te richten aan de Ko ningin. Het adres zal door den voorzitter den Gouverneur-Generaal worden aangeboden, met verzoek het aan EL M. over te bren gen. Onder de vele geschenken, welke aan de Koningin bij haar 25-jartg regeerings jubileum zullen worden aangeboden, be hoort, naar „Mataram" meldt, ook een sierlijke waaier van zuiver goud. Dit fijne specimen van goudsmeedkunst-, een. ge schenk aan de Koningin van de echtge- noote van den sultan van Djokja-, werd uitgevoerd door de N. V. Djokjasche Goud en Zilversmederij, die hiermede getoond heeft wat de Javaansche werkman onder Europeesche leiding vermag. Voor De Slag op de Zuiderzee (350-ja- rig herdenkingsfeest) dien r^en op Don derdag 30 Augustus, des namiddags, in het Monnikendammergat zal nabootsen, zijn reeds ruim veertig schepen, waaron der vele Markerbotters, ter medewerking ingeschreven. De burgemeester van Monnikendam, de heer Versteeg, zal de rol van den hoofdpersoon, Cornelis Dirkazoon, ver vullen. Minister Colijn. De Minister van Financiën, de heer Co- lijn, heeft gisternamiddag het beheer over zijn Departement aanvaard. De Rijks-ziekenhuizen-exploitatie. Op de vraag vai^ mejuffrouw Groeneweg of het juist is dat in de commissie, aan welke maatregelen op het gebied der welke mataregelen op het gebied der Rijksziekenhuizenexploitatie, wat betreft de inrichting van bet bestuur en de te voeren exploitatie, besparing kan worden verkregen, geen enkel lid is opgenomen, voortkomende uit de kringen van admini- jtratieve hoofden van zieteninrichtingen, luidt het antwoord van Minister de Vis- jer, voor zoover de huidige samenstelling der commissie betreft, bevestigend. Het is intusachen niet onmogelijk, dat de commissie bij het samenstellen van haar werkplan behoefte zal blijken te ge voelen aan versterking. Van den kant van den Minister zal er dan gee re bezwaar te gen bestaan tot bijbenoeming van een of meer personen over te gaan. Ten aanzien van het verzoek om alsdan met de Vereeniging van administratieve hoofden van ziekeninrichtingen in Neder- iand contact te zoeken, vestigt de Minis ter er de aandacht op, dat deze commissio liet is samengesteld met inachtneming van,het beginsel, dat daarin bepaalde or ganisaties vertegenwoordiging behoorden 3e vinden. Niet toelating als Raadslid. Gedeput. Staten van Zuid-Holland be handelden in een openbaro zitting een klacht van den heer C. v. Wingerden te Schiedam over zijn niet-toelating als lid y&ii den Raad van Schiedam. De gemeenteraad nam 27 Juli j.l. het be sluit, den heer C. v. Wingerden, aangezien deze een ambt bekleedde (onderwijzer te Delft) dat onvereenigbaar is met het lid maatschap, niet toe te laten. De heer v. Wingerden had aangevoerd, dat de raad slechts te maken had met den koestand, zooals die zou zijn op 1 Septem ber en dat requestrant dan misschien ge doemd ambt niet meer zou bekleeden. Op de zitting was het gemeentebestuur Vertegenwoordigd door den heer v. d. Graaf, commies ter secretarie. De beslissing volgt later, Zeteljacht en zetelvrees. Do besprekingen omtrent de a.s. bezet ting der wethouderszetels hebben te Zaan dam nog geen positieve resultaten ge bracht, zegt de „Tel." Door den heer K. Prins (arbeiders-candidaat, ex-S. D. A. P.) Jrcrden in een der betreffende conferenties pogingen aangewend aan de socialistische groepen 2 wethouderszetels toe te wijzen, maar hiertegen namen de burgerlijke par tijen met kracht stelling. Deze laatsten waren in principe bereid, om ëén zetel voor de socialistische groepen beschikbaar te stellen, terwijl dan de a&dëre groepen 3zetels zouden kunnen bezetten, door een A. R., een R. K. en een Vrijzinnige. Alleen op deze wijze kan het nieuwe college van B. en W. een zuivere afspiegeling worden van de raads-samenstelling. '-raag of de S. D. A. P. met deze verdeeling ge- .noegen neemt. Zeker is echter, dat zij het advies van den heer Prins niet opvolgt, om zonder zetel in de oppositie te gaan, uit vrees namelijk, dat dan de betwiste ze tel zou toevallen aan hem (Prins) dien zij het minst graag op dien plaats zoude zien. De verloven aan de grenzen ingetrokken? De Maaslrichtsche corr.i van het Hbld. meldt, dat langs de Nederlandsch-Duit- sche grens de verloven zijn ingetrokken /wegens den preeairen toestand. Naar aanleiding van dit bericht, zegt het Haagsche Correspondentiebureau uit bevoegde bron te hebben vernomen, dat van een dergelijken maatregel bij jde be trokken autoriteiten absoluut niets be kend is. Brcekhuijs' Faillissement aangevraagd. Naar wij vernemen heeft mr. J. J. Bar net Lyon heden bij de Haagsche recht bank het faillissement van den hoer "W. H. Broekhuys aangevraagd zulks in op dracht van een firma, die zich bezig hield met den aanleg van tuinen voor de uit de premie loterijen welbekende villa's. Tijdelijke of Onbepaalde benoeming. De Raad der gemeente Opperdoes heeft, nu een jaar geleden, een secretaris be- snoemd voor den tijd van 12 maanden (vroeger waren heide functies door den burgemeester waargenomen). De burge meester dacht in de nu verloopen 12 maanden zijn ambt neder te leggen, waarom men meende alsdan weder een burgemeester-secr. te zullen bekomen. De burgemeester blijft échter nog aan! Thans stelde de meerderheid van B. en W. voor, den tijdelijk benoemden secre taris voor „oiibepaalden" tijd te benoe men, aangezien Ged. Staten destijds reeds tegen een tijdelijke benoeming be zwaar maakten. De raad verwierp dit voorstel met d te gen 3 stemmen. De voorz. wil alvorens opnieuw tot eene tijdelijke benoeming over te gaan, eerst het oordeel van Ged. Staten inwin nen. De oude raad zal, om deze zaak te regelen, nog eens hijeen komen. Negende Ncderlandsche Jaarbeurs. De Vereeniging van secretarissen van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland heeft besloten ter gelegenheid van de 9e Nederlandsche Jaarbeurs een vergadering te houden op 15 Senteraber a.s. te Utrecht. De vergadering, welke des middags zal aanvangen, zal worden voorafgegaan door een collectief bezoek der leden aan ide Jaarbeurs. 1 "7" De E. M. T. failliet? Naar „De Avp." verneemt, heeft mr. M. Tels een faillissementsaanvrage van de E. M. I. T. bij de Efaagsche Techtbank ingediend. Deze aanvrage zal Vrijdag a.s. in be handeling komen. f Vergoeding voor Verlofsmilitairen. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat aan gehuwde verlofsmililarren, die tijdens hun verblijf in werkelijken dinest, verstoken zijn van de inkomsten, welke anders uit hunne burgerlijke be trekking voortvloeiden, behalve de hun reeds toekomende vergoeding, eene ver goeding kan worden toegekend van ten hoogste f 3 per dag. Een desbetreffend voorstel moet, voor ieder geval afzonder lijk, bij het departement van oorlog wor den ingediend, waarbij de noodige' be wijsstukken moeten worden overgelegd, waarin belanghebbende aannemelijk maakt, dat inderdaad geen andere dan mil:tairo inkomsten worden genoten. BUITENLAND DE CHAOS IN DU ITSCHLAND. Algemeene onzekerheid. De herstelbetalingen stopgezet. Bloedige cniusten. Duitschland verkeert in dezelfde om standigheden als in 1918 met dien, ver stande dat de mate der onzekerheid heel wat belangrijker is dan destijds. De berichtgeving wijst op chaotischs toestanden. Het eenige zekere is, dat de toestand kritiek is. Dr. Stresemann, die gisteren zijn kabi net aan den Rijksdag zou voorstellen heeft daarvan bij gebrek aan ministers af moe ten zien. De Duitsche bladen, die geen tijd heb ben om de rede van Poinearé of het En- gelsche witboek te becritiseeren, roemen evenwel den moed van Stresemann om onder zulke omstandigheden de teugels in handen te durven nemen. Een paardenrenner zonder paarden. Om eerlijk te zijn moeten we evenwel mededeelen, dat een groote schakeering van kabinetten wordt genoemd. Wellicht, dat Stresemann uit de groote stalenkaart we?ke hij voor zich heeft een ministerstof kan ontdekken welke naast het uiterlijke kenmerk van stevigheid ook de eigenschap bezit uit alle ve-zelsoorten der binnenland- sche politiek te zijn gevormd. Er zijn altijd nog wel personen die uit het ministerambt eerewol denken te spin- nen. Vast staat wel dat do sociaal-democra ten een belangrijk deel van het kabinet zulleni vormen. De wisselvallige berichten welke fvij ontvangen kernen) hierin alle overeen dat de portefeuille van Buitenlandsche Zaken {nog niet bezet is. Tijdelijk zou Stresemann zich er over moeten ontfermen. Wel eigenaardig is, dat, teiwijl Buiten landsche Zaken onbezet is toch een mi- in ister zonder portefeuille zou zijn aange steld! Een nieuw snufje is ook de vorming van een ministerie voor het bezette ge bied. Do sociaal-democraten hebben al wat [water i-n hun „eïschen-wijn" gedaan door te verklaren met de uitdrukking „groote activiteit voor buitenlandsche zaken" niet te bedoelen: „opgeven van het lijdelijk verzet en onderhandelen met Frankrijk." Wat ze dan wel bedoelen Vordt niet gezegd. Och ja voor de „leus" moet men ook wat doen? Ware de toestand in Duitschland niet zoo diep droevig, dan zouden we zeggen, dat men te Berlijn in de politiek humo ristische symptonen aan den dag legt. De „Yos's. Ztg." meldt toch, dat men den directeur der rijksbank een wenk zou gegeven hebben zijn ambt neer te leggen, en zouden zij dezen wenk niet begrij pen, dan zou een wetsontwerp gemaakt worden, waarin de leeftijdsgrens op 65 jaar wordt gesteld waardoor zij dan bei den hun entslag zouden dienen te nemen! 't Is wel een beetje heel dwaas. Toch schijnt de achtergrond ernst te zijn en wordt gemeld, dat dr. Bergman, de vroegere directeur Havensteins plaats zal vervangen. Altemaai noodsprongen zijn liet even wel evenals de vele verordeningen cn proclamatie's der Tegeering. Men wordt zich bewust zich op een zinkend staatsschip te bevinden. Doch niet alleen in Duitschland ook in Frankrijk begintneen heeft men reeds lang ingezien en wellicht zelfs ge hoopt dat het dezen kant uit zou gaan. Fantaseerde men eerst den volke voor >Iat Duitschland door de markdaling steeds rijker werd, thans draait men plotseling geheel. Andró Tardieu schrijft dn de „Echo National" dat thans het ooeenblik geko men i»j om de zaken in het Roergebied te iregelen. Schrijver vraagt, of Frankrijk en België gereed zijn om, ten eerste de ge knakte Duitsche politieke autoriteit door een Fransch-Belgisclie te vervangen, ten tweede, om do bevolking met Fransche le vensmiddelen te voeden en ten slotte, om oen gezonde geldsoort in te voeren, welke steun Iran geven aan het ecoDomische le ven. Tardieu wijst er in zijn artikel verder op. dat een hongerlijdende, werkjooze be volking een gevaar, daareitegen eep door -rankrijk verzorgd bezet gebied een bracht vormt en tevens een garantie be- teekent. Zonder deze maatregelen, zegt Tardieu voorts, zou de bezetting een ste riel en bloedig avontuur kunnen worden. Men mag zich over dergelijke uitlatin gen verbazen aan duidelijkheid laten ze niets te wenseben over. Van de steriliteit en onproductiviteit der Roerbezetting kan men te Parijs ver zekerd zijn. Gemeld wordt thans, dat in verhand met den huidigen ecouomiischen toe stand alle hf.f-s£elbeta'ineen slop gezet zijn, niet alleen aan Frankrijk maar aan alle geallieerden. De Duitsche regeering zegt met even zooveel woorden: ..Alle man aan de pom pen om het schip boven water te houden; is het lek gestopt, dan kunnen we op nieuw schuJdedast annemcr." De leveranties in nalura zullen worden hervat, zoodra de rijksfinanciën en do valuta zulks toelaten. De tot 1 Augustus 1923 definitiei' afgesloten of door de commissie van herstel goedgekeurde-ver dragen zullen nog wot den uitgevoerd; daarentegen zullen uit de rijksmiddelen igeen" betalingen meer geschieden van ■verdragen, welke tot en met 1 Augustus nog geen definitieve goedkeuring van de commissie van herstel hadden verkregen. In verband met de groote moeilijkhe den, welke Italië voor den aankoop der voor zijn economie noodzakelijke kolen ondervindt, zal getracht worden de kolen- leveringen aan Italië voort te zetten. De geallieerde regeeringen kunnen dus vöorloopig hun vorderingen wel in petto houden. De vraag is wat zij in antwoord op de mededeeling zullen doen en onze opinie is: niets. Om de 'eenvoudige rede dat er niets aan i s te doen. De Engelsche bladen, hoewel nog niet in de wetenschap van de jongste Duitsche 6tap, wezen er al op, dat van inning der schulden niets zal komen. Sommigen nemen Jiun regeering in het .ooitje over het voorstel de „betaalkracht" van Duitschland vast te stellen daar niet meer over „kraeht om te betalen" kan worden gespróken. Doch niet alleen de betaalkracht van Duitschland is zoek, maar pok de regeer kracht en de kracht der orde. De communisten hebben maar al te Veel eer van hun werk. Allerwegen zijn stakingen uitgebroken, terwijl het overal elders dreigt. Do - Hoch-und-Untergrundbahn is te Berlijn stopgezet, de lichtelooze toestand houdt aan. In Midden-Duitschland en te Ham burg en Aken kwam het tot bloedige bot singen waarbij vele dooden vielen. Een radeloos volk, een reddeloos land en redelooze schuldeischer! Malaria in Rusland. Het sovjet-orgaan „Iswestija" meldde Zaterdag j.l., dat de malaria zich over geheel -Rusland uitbreidt. In het Donge- bied kwamen 25.000 nieuwe gevallen voor. In Siberië en ook in Turkestan is •het aantal lijders enorm toegenomen. De waarnemenden president van het centrale bestuur van Turkestan, die te Moskou is aangek omeif, deelde aan de sovjet-regeering mede, da^ iu dit land 387.000 inwoners ten prooi aan hongers nood zijn. De veestapel is aanmerkelijk verminderd. HET BR1TSCHE QNTWE.RP- ANTWOORD. De „betaalkracht" van Duitschland. Internationaal toezicht. Gee de trouw van Duitschland. Gelijk wij gisteren reeds* mededeelden, is het Britsche ontwerp-antwoord aan Duitschland het belangrijkste deel van het gepubliceerde Engelsche witboek. "VVij laten hier den verkorten inhoud volgen: In Mei 1921 werd het bedrag der Duitsche schadevergoeding bepaald op 132 milliard mark. Het tractaat doet geen middel aan do hand om eenig deel van die verplichting kwijt te schelden, be halve met uitdrukkelijk goedvinden van alle mogendheden, die in de commissie van herstel zijn vertegenwoordigd. Als dan ook thans de bewering worde geop perd, dat, tengevolge der veranderde om standigheden, dit bedrag te hoog en een vermindering gewenscht is, kan dit al leen geschieden binnen het kader van het tractaat van Versailles zelf. Alleen van dit standpunt kuunen de verbonden mo gendheden er toe overgaan, het eerste verzoek der Duitsche regeering in over weging te nemen, n.J- dat een onpartijdig internationaal tribunaal de betaalkracht van Duitschland. zal onderzoeken. Terwijl de verbonden mogendheden niet in staat zijn dit verzoek in te willigen in den vorm, waarin het is gedaan, zijn zij volstrekt niet van meening, dat zij niet bij het werk, dat het tractaat hun op de schouders legt, de medewerking zouden kunnen gebruiken van bekwame en on partijdige deskundigen en,, mits er niets in dit opzicht worde gedaan, dat strijdt met de bepalingen van het tractaat, zijn zij zelfs geneigd te raeenen, dat zulk een onderzoek tot positieve voor<jeelen zou kunnen leiden. Men zou de juistheid der bewering van verminderde draagkracht aan de feiten kunnen toetsen, de werkelijke toestand van het oogenblik zou aan het licht ko men en ieder excuus voor een poging tot ontduiking zou verdwijnen. Do verbonden mogendheden nemen er nota van, dat de Duitsche regeering zulk een onderzoek met ingenomenheid zou zien en bereid is, zich bij de slotsommen ervan neer te leggen. Als een bindende overeenkomst kon worden geslotenno pens de voldoening der totale verplichtin gen, zooals deze zullen worden vastge steld en betreffende de waarborgen en onderpanden voor de geregelde em alge- heele betaling der totale schuld, zou het geheele vraagstuk een ander aanzien krij gen. Een nauwgezet onderzoek inzake Mark-stabilisatie en evenwicht der begrooting of andere bijkomstige garanties moet onafscheiden- lijk zajii verbonden aan het onderzoek, dat de verbonden mogendheden bereid zijn in te doen stellen binnen de perken van het tractaat. Het moet inmiddels duidelijk zijn, dat geenerlei waarborgen voor de richtige nakoming der aanvaarde verplichtingen als voldoende kunnen worden beschouwd, als zij niet gepaard gaan met een soort van internationaal toezicht op het Duit sche financieele beheer. Dit is een der onderwerpen, waarop de aandacht der Duitsche regeering ten ernstigste moet worden gevestigd en zonder de Tegeling waarvan een definitieve oplossing onmo gelijk is. 1 Als dan de Duitsche regeering vraagt deze kwesties mondeling to bespreken, moet er aan worden herinnerd, dat vol gens het tractaat, de Commissie van her stel, terwijl zij den plicht heeft van tijd tot tijd do hulpbronnen en betaalkracht van Duitschland te toetsen, ook do ver-* plickling heeft de Duitsche Rcgeerin'g ten gehoore toe te laten. Hierdoor zou de gelegenheid worden geschapen voor een openhartige bespreking met do laatstgenoemde, waardoor de kans kreeg het Duitsche standpunt geheel uiteen te zetten. Als de Duitsche regeering wenscht dat het onderzoek worde heropend, zal het naar de meenïng der geallieerde mogend heden wenschelijk zijn, dat zonder ver* ,wijl de verordeningen en hesluiten, di« het lijdelijk verzet' organiseerden en op-' zweepten, worden teruggenomen en dat de daden van geweld en sabotage, die in sommige gevallen met het lijdelijk verzet gepaard gingen, openlijk en ondubbelzin nig worden verloochend. Als deze stap zonder talmen wordt ge daan, zij hij niets slechts worden be schouwd als een bewijs der goede trouw der Duitsche regeoring, waarvan ,zij we- derom heeft gesproken, doch hij zou ooi tengevolge hebhen, dat de bezettende mo- gendheden de voorwaarden der occupatie zouden herzien en dat een geleidelijke te rugkeer tot de normale industrieele toe stand in het Roergebied tot stand kwam. Zulk een ommekeer zou bovendien nog het voordeel bezitten, dat door het herstel van het productieve werk in dit district de Duitsche regeering sneller en heter zou kunnen komen tot do afdoening der schadevergoedingsschuld. Door aldus te antwoorden op de Duit sche nota toonen de verbonden mogend heden duidelijk hun ernstigen wensch, een einde te maken aan het conflict en den vrede in Europa te bespoedigen. In ruil hiervbor hebben zij het recht, dc me dewerking der Duitsche regeering in te roepen bij de tenuitvoerlegging dezer po litiek, terwijl zij met zooveel nauwkeu righeid, als slechts mogelijk is op dit moment, de stappen van beide zijdon heb ben aangegeven, die noodig zijn om het beoogde doel te bereiker. 1 Euctice Ireinfcötexng in Cofecado. Twee passagierstre.ir.en zijn gisteren ie Pueblo in botsing gekomen, zes man van het locomotiefpersoneel en 3 conduc teurs zijn gedood. Geen der reizigers kreeg letsel. KORTE BERICHTEN. De Hamburgsche senaat heeft in ver band met de oproerige gebeurtenissen den staat van beleg over Hamburg afgekon digd. Bij de gevechten in de buurt van het hoofdbureau van politie te Aten zijn 12 personen gedood en 30 gewond. De bond van Mitjeldeutsche Betricbs- rate heeft, overeenkomstig den wenseh van den communistiscben Raad van Vijf tien, besloten, de algemeene steking te proclameeren. Laat in den avond heeft- gisteiSiii pre sident Ebert een hem door dr^ Stresemann aangeboden lijst van ministers goedge keurd. Terstond daarop had de officieels benoeming van dr. Stresemann plaats. De eerst© indruk, welken men in Fransche diplomatieke kringen heeft ge kregen van de Engelsche nota is ongunstig Zooals te verwachten was! De waarnemende minister van Marine van de Ver. St. heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een, twintigjarige vlootprogram, dat een uitgave van 155.486.000 dollar in sluit voor do verbetering van de vlootbasis in de Philippijnen, Guam en Samoa. Een bedrag van 2 millioen dollar zal worden aangewend voor do Parel-baai. .,Tel." KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Etten (Gld.) (tocz.)H, de Haan te Visvliet. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te AlblasserdamH. Mooi huizen te Krommenie; te Heinkenszand D. Ringnalda, cand. te 's-Gravenhagete Spijk (Gr.): H. v. d. Zanden te Wapen veld; te DedemsvaartJ. 31. A. Bosch te NijverdoJ; te Koog-Zaandijk, L. van Wijk te Ede. Bedankt. Voor Twijzel: J. H. Kuiper te Winsum. Hersteld. D s. G. B. W e 81 e n b u r g, Ned. Hcrv. predikant te Beverwijk, die geruimen tijd ongesteld is geweest, hoopt Zondag 2 Sep tember weder voor zijn gemespte op te treden en zijn ambtswerk te hervatten. Dank. en bededag. De classis Den Haag der Geref. Kerker heeft in haar buitengewone vefgadermg besloten voor al do Gereformeerde Kerker in Nederland een dank- en bededag uit te schrijven op den door de Overheid ge noemden datum, n.l. Woensdag 5 September a.s. De classis achtte het verkieselijk in het desbetreffende rond schrijven aan de Kerken de morgenuren als tijd der gemeentelijke samenkomsten te noemen. Alg. Synode Ned. Herv, Kerk. XXII. De heer Tammens brengt rapport uit over heb nieuwe reglement op het hulppre dikerschap, dat aan de consideraties dei kerk is onderworpen. Over het- algemeen genomen is het onthaal niet bijzonder gun stig. De provinciale0 kerkbesturen zijn ver deeld en van de classicale ve'rgaderiDgei verklaren zich er 31 tegen. De commissie van rapport is verdeeld Een lid wil „lidmaten" vervangen ziei door „manslidmaten", zoodat de vrouw niet kan worden toegelaten, als hulppredi ker. In geval dit wordt aangenomen ver V

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2