GenteenteEijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOQP., Aan den gemeentelijken vischwinkeï Vischmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f0.15— f 0.22, SCHOL a f 0.19—fO.S2 en KA BELJAUW a f0.45 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 7 Augustus 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 781/Z uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 Augus tus tot en met Zondag 12 Augustus, waar genomen door de apotheek van den heer C. B. DUYSTER, Nieuwe Rijn 18, Telef. 623. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. België, gepubliceerd in no. 143 van de St.- crt. van 25 Juli j.l., zullen «aar te lande 15 dezer in werking treden. Yan dien datum af zullen bij zendingen van aardappelen, tomaten en eïerplanten, welke, uit -ons land naar België worden uitgevoerd, bijzondoro verklaringen dienen te worden gevoegd, omdat de genoemde voortbrengselen anders daar te lande niet ten invoer worden toegelaten. Omtrent deze verklaringen kunnen de belangheb benden inlichtingen verkrijgen bij den bur gemeester hunner gemeente. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND. Staking in de metaalindustrie. ïn de Berlijnsche metaalindustrie schijnt de staking onvermijdelijk te zijn Gisteren werden in de fabrieken biljet ten aangeplakt, waarin wordt verklaard, dat, indien het administratief personeel bet werk neerlegt, ook de arbeiders in staking zullen gaan. De besprekingen in het rijksdgpt. van arbeid duren nog voort. Naar wij uit vakvereenigingskringen vernemen, wordt de kans op overeenstem ming groot geacht. Lfit Berlijn werd gisteravond nog ge seind: Zoo even verneem ik, dat de onderhan delingen in het rijksdept. van arbeid tus- schen werkgevers en personeel in de me taalindustrie zijn mislukt en dat de sta king, waartoe reeds voor eenige dagen met groote meerderheid is besloten, mor gen, Dinsdag, zal beginnen. Men hoopt nog, dat de staking niet algemeen zal zijn. Intusschen kan reeds thans worden verklaard, dat met het oog op don juist thans zoo ge spannen binnen- en buiten- landscben polïtieken toe st and de gevolgen dezer staking te Berlijn gevaarlijk zonden kun nen worden. DE DEBACLE VAN DE MARK. Een nieuwe infatiegolf. Bei jetten van 100 million tc verwachten. Doller dan vandaag, zoo werd gisteren uit Berlijn aan de Telegr. geschreven, is het met den dollar nog niet geweest. Voor enkele dagen was de koers van 1 millioen bereikt en vandaag voorbeurs scheen het, alsof de koers zich ook he den zou. handhaven. In het nabeursver- keer is de- dollar echter met krankzinnige vaart opgeloopen tot meer dan 2 millioen 3n zelfs nog hooger, al bleef do officiéele koers vastgesteld op 1.650.000. Tegen den avond werd in het onder ling verkeer betaald 1.900.000, dan 2 mil lioen, 2.500.000, ja zelfs tot 2.600.000. Het «erkeer tusschen de banken was nabeurs «eb ter gering en tegen 7 uur 's avonds kwamen er dan ook iets minder sterke toersen, die weer tot beneden 2 millioen daalden. Bij de opwinding over deze geweldige fluctuaties kwam dan nog de onrust, ont staan door geruchten omtrent de hou ding van de groote banken tegenover het vrijlaten van den devïezenhandel. De avondbladen kwamen uit met een Wolff-bericht, dat de z.g. Stempel-veree- aiging den aangesloten banken had ver- joden, deviezen in het vrije verkeer te verhandelen en af te wijken van "de offi eieele noteering. Deze mede deeling bleek achter op een vergissing te berusten. Er *s wel in de kringen der groote banken «ver de kwestie gesproken, maar men. is niet tot een besluit gekomen. Reeds aan Je beurs trouwens was gebleken, dat de ianken het niet eens waren en 'a avonds gaf de Disconto-Gesellschaft een tegeiïr Spraak van het Wolff-bericht. In financieele kringen wordt de reus achtige vraag op de deviezenmarkt van- Saag waar slechts een gering aanbod tegenover stond in de eerste plaats Haaraan toegeschreven, ,.dat de levens- tui ddelenhandel, vooral voor zoover die kioei importeeren, zich tot nu toe ingevol ge de nu opgeheven veordening op den devïezenhandel de buitenlandsche betaal middelen niet heeft kunnen verschaffen, ^ralke hij behoefde en zich nu terstond Steeft gedekt, zoodra daarvoor de gelegen heid voordeed. Met de waanzinnige stijging van den «tellarkocrs gaan allerlei andere sympto men van een nieuwe inflatie-golf samen. Zoo zal de productie van de bankbiljet- •itenpers, die thans 6 billioert mark per 'dag bedraagt, binnen enkele dagen op gevoerd ,zijn tot 8 billioen, waartoe be halve de rijksdrukkerij, 60 particuliere drukkerijen dag en nacht doorwerken, vooral ook voor do levering van groote biljetten. Het 100.009 markbiljet is al lang klein geld geworden men zou er heden vier van hebben moeten betalen voor een pond boter, als men een pond boter had kunnen krijgen en ook het 1 millioen markbiljet en het 5 millioen markbiljet, zoo jong als zij zijn, zijn reeds op weg om klein geld te worden. Nog in deze week zullen dan ook uitko men bankbiljetten van 10, 20 cm 50 milli oen mark, en zelfs is het 100 millioen markbiljet reeds in uitzicht gesteld. Deze biljetten zullen met een eenvou dig stempel op wit papier gedrukt wor den. Do eenige bescherming is een moei lijk na te maken watermerk. Bovendien zal het ministerie van Financiën om aan den niet te stillen bonger naar betaal middelen tegemoet te komen, de stedelijke besturen machtigen tot het uitgeven van noodgeld, zooals dat tijdens den oorlog gedaan werd. Het spreekt vanzelf, dat een catastro fale val der mark als van heden ter wijl men reeds meende, dat het niet er ger kon leidt tot scherpe commen taren .in de pers, welke thans vooral gericht zijn tegen den president van de rijksbank, Havenstein. Vooraan gaat daarbij, zonder ook maar het minst een blad;roor den mond te nemen, de „Vorwarts", die dus nu heeft afgezien van haar bij een vorige gele genheid gevolgde methode om den val van de mark aan te grijpen als motief, waarop het aftreden van hot kabinet- Cuno geëischt moest worden. Thans eischt het blad het heengaan van Haven stein. Het geeft een overzicht van de door Havenstein gevolgde politiek, welke ten gevolge had, dat speculanten reusachtige sommen in de wacht sleepten ten koste der gemeenschap en direct van den staat en komt tot de conclusie, dat die poli tiek ronduit krankzinnig is. Dan wordt aan Havenstein verweten, dat hij de door de regeering ondernomen actie tot steun van de mark heeft gesa boteerd en dat hij zich consequent heeft verzet tegen alle herstelmaatregelen der regeering. Het blad besluit net de vraag: „Hoe hoog moet de dollar stijgen, voor dat Havenstein zal vallen?" DE ROERSEZETTING VERSCHERPT. De bevolking Blijft ©p.verzetteiïjk. Ondanks de geschillen van de geallieer den onderling, gaat Frankrijk door met aan de Roer de hezettingssckroef nog wat vaster aan te draaien. De jongste verordening van generaal Degoutte, welke de ingenieurscoinmïssie het recht geeft alle mijnen en cokesovens, met alle daarbij hehoorende terreinen en gebouwen ook de arheiderfiWGuingen in bezit te nemen, is in de eerste plaats tegen de Duitsche mijnwerkers gericht'. Zonder hen kan er van een exploita tie door de commissie of door concessio narissen nauwelijks sprake zijn en zij zullen ongetwijfeld van de verordening- den zwaarsten last te dragen krijgen. Tot dusver, had de bezettingsoverheid da mijnwerkers., in. tegenstelling met het spoorwegpersoneel, ontzien en hen niet laten deelen in de uitzettiagsioisère. Nu de opslagplaatsen van de mijnen leeg ra ken, zal dat veranderen en worden ook de mijnwerkers voor da keuze gesteld: werken of je woning uit. Met dat gevaar heeft zfcït gisteren een te Barmen gehouden bijeenkomst van de vrije vakbonden in het Roergebied bezig gehouden en besloten bij bet lijdelijk ver zet te volharden en onverzettelijk de be proevingen der bezetting te blijven dra gen. Ook de communisten, hebben zich met dat besluit vereenigd, onder beding dat do rijksregeerïng bet Roergebied, van vol doende geld en voedsel voorziet. Dat laatste is echter juist het zwakke punt in de Duitsche positie. De aanvoer van levensmiddelen wordt steeds moei lijker, 't geen blijkt uit relletjes in ver schillende plaatsen, en de beslaglegging op loongelden neemt afmetingen aan, die de uitbetaling der loonen ten zeerste belemmert. Het zal de vraag zijn of de mijnwer kers, indien voedselscharsehte en duurte straks gepaard gaan, voet bij stuk zullen houden. Zoo ja, da nhebben zij een der hoogste Fransche troeven overtroefd. DE ONDERHANDELINGEN DER GEALLIEERDEN. Lord Robert Cecil, die te Parijs is aan gekomen om do vergaderingen van de commissie van den Volkenbond voor do ontwapening bij te wonen, beeft president Millerand te Ramhouillet een bezoek ge bracht. Dit particuliere bezoek, dat is afgelegd zonder dat de gewone officieel© publiciteit daaraan is gegeven, gaat in beteeken is uit boven een gewoon beleefdheidsbezoek. Millerand hield lord Robert Cecil langen tijd bij zich en bad een tct in bijzonderhe den gaand onderhoud met hem over de Roerquaestaie, het lijdelijk verzet, de hor- stelquaestie, in het kort over alle aange legenheden, welke thans de kabinetten van Parijs, Londen en Brussel verdeeld houden Lord Robert Cecil, lid van het kabinet Baldwin, is opgedragen van zijn Pariische betrekkingen gebruik te maken in verzoe- ningsgezinden geest. Men hoopt, dat lord Robert Cecil, te Londen teruggekeerd, zijn invloed zal aanwendien om te komen tot een gunstiger richting der onderhandelin gen tusschen Parijs en Londen, De Fransch-Engelsche vriendschap. Op den negenden herdenkingsdag van het meedoen door Engeland aan den grooten oorlog wordt door de pers droef geestig commentaar geleverd. De „Éclair' constateert, dat Engeland dezen verjaardag onderstreept door po gingen om Frankrijk zijn Rtrhr-pand te ontnemen en Duitschland van zijn schuld 1 te bevrijden. Gustave Herve schrijft pathetisch: „Wio zou in Augustus 1914, toen de Engelsche troepen in Frankrijk landden en ons zulk een steun gaven, terwijl de Engelsche vloot onze kust dekte, hebben kunnen ge- looven, dat wij negen jaar later het ein de zouden beleven van de Fransch-En- gelsche vriendschap?" Amcrika en de herstelkwesiie. Het Amerikaansche congreslid Mad den, die Duitschland en vooral het bezet te gebied heeft bezocht, verklaarde voor het aanvaarden van zijn terugreis naar Amerika, dat een oplossing van het Euro- peesch probleem dringend noodzakelijk is en dat Amerika hierin de behulpzame hand moet bieden, aangezien de Ver- ■eenigde Stalen het eenige land is, dat zoo wel mot Frankrijk bevriend is en hoven- dien direct belang heeft bij een regeling der schadeloosstelling. Zonder deze bemiddeling ziet het con greslid geen uitweg, aangezien noch de regeering to Londen, noch die to Parijs kan toegeven dat haar politiek inzake het Roergebied en de schadeloosstelling on juist is geweest, zonder belangrijk aan prestige in te boeten en zonder in bin- nenlandscbe moelijkheden te geraken. 'Hst overlijden van President Harding. Het verveer valn het lijk. 1 Op last van mevr. Harding rijdt de *trein, waarmede hot lijk van den overle den President nit het Westen naar Was hington wordt vervoerd, zeer langzaam; hij stopt in vele plaatsen om de bevolking In de gelegenheid te stellen zwijgend den overledene een laatsten groet te brengen. 1 Er heerscht in den trein een bijzondere 'stilte, welke slechts wordt verbroken door het gestamp van de machine en het tik ken op do schrijfmachines door de mee rijdende journalisten. Do bevolking in de verschillende ste den legt nieuwe bloemen in den laatsten 'wagon, waarin vier geestelijken de lijk kist bewaken. Slechts vier kransen zullen de doodkist van Harding dekken, wanneer deze in de 'Rotonde van het Capitool staat, nJ. van imevrouw Harding President Coolidge, 'het Hooggerechtshof en het Congres. De nieuwe prcsicfeni van Amerika. 1 Do corespondent te- Washington van de „Times" geeft in zijn Wad eenige fei ten. en veschouwingen over den nieuwen president. 1 Calvin Coolidge behoort tot het Nienw- •Engeland-type, schrijft hij: niet groot, mager, gladgeschoren, langzaam, in zijn bewegingen en vastberaden. Hij mist elke uitbundigheid en is zeer gereserveerd, zoodra hij in het openbare leven op treedt. 1 De heer Coolidge is 51 jaar. Hij stu deerde ïn de rechten aan de universiteit te Northampton. (Miss.), waar hij in '1897 in de praktijk ging. In deze stad 'heeft hij vele functies vervuld: o.a. als gemeente-advocaat en president van de Spaarbank. In 1904 werd hij president van de Republiek City Comittee en kwam toen voor het eerst ook politiek eenïgs- zins op den voorgrond'.. In 1910 werd hij voor een jaar tot burgemeester van •Northampton gekozen en in 1912 zond deze stad hem als afgevaardigde naar de Senaat van Massachusetts, een functie- die hij tot 1914 \ervulde, Zijn g.'-cotero bekendheid dateert van zijn gouverneurschap van Massachusetts (1919). Bij een staking in dezen staat sloot de politie te Boston en uit andcis 'steden zich uit sympathie hij de stakers aan. Hierdoor ontstond niet alleen een lo kaal gevaar, maar een veel wijder, omdat het experiment, war neer het slaagde, 'overal elders nagevolgd zou worden. 1 Onverschrokken en met groote be kwaamheid greep Coolidge in; de politie !gaf toe en Coolidge kreeg bij het gel.eele 'Amerika ansche volk. de reputatie van on versaagdheid.. In de 28 maanden, die Coolidge als Vice-president te Washington heeft door gebracht is geen. aanwijzing te vinden, yelke zijn richting zal zijn en zijn 'speeches waren meestal een getrouwe 'eeho van de opinie van zijn leider en. zijn ïpartij. 1 President Coolidge heeft voorloopig te Washington in Hotel New WilKard zijn intrek genomen. Zijn bureaux zijn op de 'achtste verdieping gevestigd. 1 Tot dusver heeft hij geweigerd eenige ^itieke verklaring af te leggen. In den trein, die hem naar Washington bracht, heeft hij twee Amerikaansche journalis ten te woord gestaan. Hij bepaalde zich echter tot een lofspraak op zijn overleden Voorganger en zeide, dat geen politieke 'mededeeling over zijn lippen mocht Vloeien vóór de teraardebestelling van 'den gestorven president. Mevr. Harding heeft geweigerd een foto Van haar overleden echtgenoot te laten 'maken in overeenstemming met do wet 'van 1893, welke het vervaardigen van foto's van dezen aard verbiedt. Grsekenfands Financiert. 1 Een aardige meevaller is dat de Griek- 'sche minister van financiën mededeelde, 'dat het voor het begrootingsjaar 22/23 Voorziene deficit van 493 millioen slechts '16-mniloen zal zijn ten gevolge van geno men fiscale maatregelen. 1 Vermoedelijk zullen de inkomsten en 'uiigaveh. op de begrooting 23/24 elkaar dekken; wellicht zal er zelfs een over schot zijn. Deersche emigratie naar Canada. Do ,TTimes" verneemt uit Kopenhagen, dat Christiaan Reventlow met eene offi eieele opdracht naar Canada is vertrokken waar hij onderzoekingen zal instellen naar de mogelijkheid, eeno uitgebreide emigratie van Denemarken naar Canada te doen plaats hebben en inzonderheid naar de uitvoerbaarheid van het zenden van Deensehc landbouwkoloniën naar Ca nada. Na zijn terugkeer zal een speciaal bu- i reau in Kopenhagen worden geopend met het doel aan personen, die voornemens zijn to emigrecren, inlichtingen aangaande Ca nada te verstrekken* I Druk verkeer met het Continent. Gedurende de afgeloopen week-end is de „trek naar het vasteland" buitenge woon groot geweest Meer dan 60.000 per sonen hebben Engeland verlaten met be stemming naar Frankrijk, België en Ne derland. Alleen voor Ostende waren er 2568 reizigers, terwijl de Hoek van Hol land-boot ook zeer vol was. Onder de vertrekkenden behoorde ook de Prins van Wales, die als de Earl of Chester eenige dagen in Le Touquet ging doorbrengen. Aardschokken. Men meldt uit Huesca (Spanje): Ten gevolge van aardschokken, die zich de zer dagen in de dorpen Martos en Bar dun hebben voorgedaan, zijn talrijke huizen ingestort. De inwoners kampeeren in de open lucht. Eergisteren is opnieuw een aardschok waargenomen. De bewo ners der dorpen verzekeren, dat zij her haaldelijk groote rookkolommen uit een naburigen berg hebben zien ontsnappen, hetgeen op het ontstaan van een nieuwen vulcaan zou wijzen. De werkloosheid in België. Volgens do offieieele werkloosheidssta tistiek over de maand Juni waren in Bel gië op de 655.014 arbeiders aangestoten bij f.623 goedgeket>rde kassen op 30 Juni 10.018 werkloozen, of 2.3 pet. van de ver zekerden. Over de voorafgaande maand bedroeg dit cijfer 2.6 pet. en over Juni 1922 6 pet. Het totaal aantal verloren werkdagen bedroeg 189.000 of 72 op de 1000 verze kerden per week, tegen. 91 hl de vooraf gaande maand en 204 in Juni 1922. In dien men als basis nemt het aantal werk dagen,, gedurende welke de verzekerden gewerkt zouden kunnen hebben, dan be draagt het aantal vertoren werkdagen 1.27 pet. In Juni 1923, 1.52 pet. in Mei 1923 en 3.25 pet. in Juni 1922. KCRTE BERICHTEN. Volgens mededeelingen der ambtena ren zullen de eerste tien dagen van Aug. 50.0G0 personen de haven van New-York binnenkomen. Volgens een telegram uit Helsingfors zijn tot nog toe 127 communisten gear resteerd van wie er 22 tot de parlemen taire groep behooren. Te Fitilieu deed een 21-jarige moe der haar pasgeboren, kind op geheimzin nige wijze verdwijnen. Be politie stelde een onderzoek in, waarbij de moeder ver klaarde, den pasgeborene in een stal be graven ie hebbes. Baar gedane nasporin gen leverden echter geen resultaat op. Tenslotte bekende de vrouw, dat zij haar kind aan een varken had- gegeven, dat het had verslonden. De ontaarde moe der weid gearresteerd. In Londen worden ijverige naspo ringen gedaan naar een diamant, ter waarde van 1000 pond sterling, welke eens aan Napoleon Bonaparte, behoord heeft en die thans is: verloren, geraakt. De diamant was het eigendom van lady Galway te South-Kensington en deze ver miste haar, toen zij terugkeerde van een bezoek aan haar juwelier. Prins Henry van Engeland heeft een lichte operatie aan den enkel onder gaan, welke noodig was door een val van een paard.. Zijn toestand is bevredigend. In het Princes Park-district te Li- verpoel is in een schamel gemeubileerde étagewoning een welgestelde vrouw, een zekere Jessie Mamie, dood gevonden, die daar den vrijwilligen hongerdood gestor ven. was. Ment vond in haar rok genaaid 1000 pond sterling 100 pondsbiljetten, 2000 francs en een groot aantal dividend bewijzen. Zij bad daar jaren alleen ge woond en stond bekend als een. vrouw met zonderlinge gewoonten. Het indexcijfer voor de bereksning der prijzen in do hotels der bad- en kuur- plaatsen in Duitschland bedraagt deze week 85.000 (vorige week 42j00Q.) ÉCEH& Eü SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te "Wijk bij Duurstede: J. C. H. Remijn te Parrega. Aangenomen. Naar Hendrik Ido Ambacht: Mr. J. F. Dijkstra* cand. te 's-Gravenliagc. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Meerkerk: Joh. S. Langien to Waarder. Bedankt. Voor Spijk: J. ff. Kuiper te Winsuiu. Afscheid en Intrede. D s. E. v. d'. Laan van TJlrum hoopt Zondag 26 Augustus afscheid to nemeni van do Geref. Kerk aldaar, en Zondag 2 September intrede te deen te Anjum. Als bevestiger hoopt op te treden de consulent, Ds. D. G. A Brouwer, van Paesens. Het hospitaalkerkschip „De Hoop." Het hospitaalkerkschip „De Hoop" ver trok gistermorgen van IJmuiden. naar de Noordzee tot het doen van een kruistocht onder, dc haringvisschers. Weigerachtige gemeente. In de gisteravond gehouden raadsverga dering van de gemeente Zwaag, besloot de raad met algemeenc stemmen, evenals Hoogwoud, niet de bijdragen verschuldigd krachtens de hoogcre- en middelbaar on derwijswetten voor de R. H. B. S. alhier en dc Ambachtsschool to Hoorn te voldoen Alg. Synacfe der Ned. Herv. Kerk. De president opent de zittingen dezer week met de voorlezing van Jesaja 55. Aan den beer Bongers wordt, op verzoek van den president, gelegenheid gegeven op zijn rapport over *fc' Convent cïer Gere formeerde kerkeraden alsnog te doen volgen de voorlezing van het „Bezwaarschrift" van genoemd convent. Kennis wordt genomen van het besluit der Synodus Contracta inzake een hooger beroep van den kerkeraad te Liendien be treffende approbatie van de aldaar uitge brachte beroeping. De kerkeraad is nieb ontvankelijk verklaard. Evenzoo van een besluit van de Contrac ta inzake een hooger beroep van liet clas- sikaal bestuur van Wijk. Ook dit bestuur, is niet ontvankelijk verklaard, als zijnd© geen bezwaarde in den zin der kerkelijke wet. Do president brengt aan de orde heb verslag der hoogleeraren vanwege de Ne- derlandsche Hervormde kerk over den staat van het hooger onderwijs in de God geleerdheid gedurende 19221923 en dë lijsten der lessen. Hij brengt in herinne ring dat dr. Knappert aan de studenten van het eerste jaar een onverplicht stijl college heeft gegeven; dat dr. H. H. Meu- lenbelt bij zijn vertrek uit Baarn een aan* tal theologische werken aan de kerkelijke biblotheek te Leiden ten geschenke heeft gegeven; dat te Utrecht door dr. Slotema.- ker de Bruine twee uren per week zijn ge wijd aan de inwendige zending, en dat aL- daar, dank zij de financieele hulp der Sy node, eenige voordrachten konden worden gehouden door niet-aendemische krachten ten bate van de studenten. Te Groningen hield dr. Yan Veldhuizen een excursie naar Drenthe. Ook werden aldaar colleges ge geven voor predikanten uit de provincies Groningen en Drenthe. In het verslag worden die lessen aangeduid met den naam van „voortzettïngscollege." De heer dr. Aalders deelt mede, dat de oitd-Iioogleeraar Me ij boom zijn bibliotheek ter beschikking heeft gesteld van de Uni versiteitsbibliotheek en de boeken, aldaar reeds aanwezig, heeft bestemd voor die van do kerkelijke hoogleer aren. Hij zegt, dat het bovengenoemde voort- zettingsecllege werd bezocht door 30 predi kanten en stelt voor, dat de Synode aan de Alg. Synqdale Commissie do bevoegd heid verleen e gel'delijken steun te verlee- nen (bep. wat betreft reis- en verblijfkos ten van de theologische hoogleeraren aan onze universiteiten) voor groepen of ver een!gingen van predikanten die dergelijk© voortzettingscolleges zouden wenschen. Bit Yoorsteï wordt aangenomen. Të Leiden lieten zich voor 1922I9S3 33 studenten inschrijven van wie 4 voor het eerst. Vijf legden het kerkelijk voorbe reidend examen af, en 7 hielden hun voor stel. Te Utrecht waren dezo cijfers resp. 86,, 18, 17 en 14. Te Groningen resp, 30, 3, 4 en 5w Nadat dc president aan do kerkelijke hoogleeraren den dank der Alg. Synode heeft verzekerd voor do wijze waarop zij hun taak vervullen, komt in behandeling een voorstel van dr. Knappert tot wijziging van art. 15 Regl. Hooger Onderwijs door het opnemen van de bepaling, dat belang stellenden (niet-theoiogen. en vrouwelijke studenten iu de theologie) zonder in het al bum te zijn ingeschreven en zonder beta ling van f 25 de lessen der kerkelijke hoog- Icevaren kunnen bijwonen. Dit voorstel wordt aangenomen en aan de commissie voor eind-redactie gegeven. Daarna rap porteert. de heer Yan Dijk over de tabella risch© verslagen der examina. Hieruit blijkt, dat 36 examina werdsn afgenomen-, en dat slechts 3 candidaten werden afge wezen. Mr.. Tijssens behandelt de consideration over de toevoeging aan art. 66. Reglement- op de vacaturen (liet bewijs, af te gevm door den hoogleeraar belast met het on derwijs in de praktische theologie, dat da Candida at zich gedurende 3 maanden prak tisch- heeft geoefend.) De. consideration en adviezen der kerk luiden mecrendeels niet gunstig. De tegen standers merken oa. op,, dat niet gezegd is, waarin de praktische oefening bestaart en dat de omschrijving te vaag is. Men wil ook, dat niet de hoogleeraar, maar do predikant onder wiens- leiding wordt ge arbeid, do verklaring zal algeven. De meerderheid der rapp.-commissie ia van oordeel dat deze voorgestelde toevoe ging mets beteefcent en. dat de termijn vart 3 maanden te kort. is, en dat slechts noo- delooze verlenging van studietijd cr heb gevolg van zal rijn. Een lid wil de wijziging zien vastgesteld Biits~het bewijs worde afgegeven dcor den predikant onder wiens leiding, of door heb hoofd van de Christelijke Bhilsnthropdscho Inrichting in welke d© cand. zijn prac- tisehe werkzaamheden heeft verricht. Een Hd eonelüSeert tot definitieve vast stelling. Na langdurig© bespreking wordt deze laatste conclusie aanvaard met 16 tegen 91 stemmen nadat in het. voorstel zijn opgenomen de woorden: „onder lei ding van een predikant." OEGSTÜEEST. 50-Jarig jubifcura. De heer P. A. v. d. Berg vierde gïsfe ren onder groote belangstelling zijn 5Q jarig jubileum als Gemeente-ambtenaar. In den loop van den morgen werd d© jubilaris en zijn echtgenoofie in^ d© Raadzaal ontvangen door B. en "W. en eenige Raadsleden. Per auto werden zij van huis gehaald. Door den Burgemees ter, da heer van Griethuijzcn, werd de jubilaris toegesproken, het zeldzame feit herdenkende van dit 50-jarig jubileum, in zulk een goede gezondheid en trouw© werklust, den wensch uitsprekende, dat na het verlaten van zijnen dienst met 1 Januari a.s., do jub. nog vele jaren welverdiende rust moge genieten. Hierbij werd hem namens den Baad een grati-' ficatïe ^an f 100, een bloemenmand en een taart met do jaartallen 1S731923 overhandigd. Namens het overige ge-» meentepersor.eel sprak de heer Kok den jubilaris toe die hem een mooïo ruststoel, een kistje sigaren cn een enveloppe met

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2