t.s. Fa.M. BONGENAAR NIEUWE RIJN 46 Gemeentelijke Aankondiging. v GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan. den gemeentelijken vischwinkel Visehmarkt 18, Tel. 1225, is VRIJDAG verkrijgbaar SCHELVISCH ti f 0.23-Ü.32, SCHOL h. f 0.21—0.40 en SCHAR 5. f 0.18 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 2 Augustus 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondangsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juli tot en met Zondag 5 Aug. waargenomen door de apotheken van de H.H. D, J. v. Driesum, Mare 76, Telef. 406 en W. Pelle, Kort Rapenburg, Telef. 594. De apotheek van '"het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. verbergen, er is niets wat het daglicht niet kan velen, maar door thans de wrij ving voor het publiek te brengen, wordt de zaak onnoodig verscherpt. De kans dat Engeland zulk 'n stap zal doen, lijkt ons intusschen al heel onwaar schijnlijk. Indien het eenigszins mogelijk is zal men wel trachten het geallieerde front te behouden. De geruchten die verspreid worden om trent publicatie van geheime stukken en het voeren van een Britsch-Duitsche poli-; tiek, zullen wel geen ander doel hebben dan Frankrijk meer plooibaar te jnaken. Opmerkelijk is. dat een gezaghebbend Fransch orgaan er reeds bij de Regeering ©p aandringt een bruikbaar plan voor de herstelregeling te ontwerpen. '-I De meening te Brussel. In ministerieel© kringen te Brussel wacht men met ongeduld de berichten uit Londen af. Het feit, dat de Britsche mi nisterraad reeds drie zittingen heeft ge houden, wordt hier beschouwd als een teeken, dat in den boezem der Engelsche regeering verschil van meening bestaat, ten opzichte van de herslelkwestie. De Belgische regeering heeft haar ant woord naar Londen gezonden in de op rechte overtuiging, dat dit antwoord den weg kan hanen tot verdere onderhande lingen. Zij hoopt, dat de regeering te Londen de geslagen brug niet zal afbre ien. p De val van de mark en de Engelsche handel. De slechte vooruitzichten van den han del, welke volgens de commentaren der Xngelsche- bladen voortduren .zoolang de ♦oestand in Europa zoo hopeloos blijft, «eroorzaken ernstige ongerustheid in City-kringen en de ontwikkeling van bet echadevergoedingsvraagstuk wordt met belangstelling afgewacht. Intusschen, schrijft de „Times", toont de City groote belangstelling voor de be richten uit Berlijn, waarbij de jongste schrikbarende val val de mark en de ern stige invloed er van op de prijzen, op nieuw de aandacht hebben geconcen^ treerd op een financieele reorganisatie. Het ia echter duidelijk, dat geen enkel reorganisatieplan resultaat kan opleve ren, voordat 'n definitieve beslissing is ge nomen over de schadevergoedingsver plichtingen en het Roergebied weer bij Duitschland is gevoegd. Dit zijn de twee belangrijkste factoren in de stabilisatie. Indien het mogelijk zou zijn deze heide kwesties le regelen, dan zou onmiddellijk een belangrijke verbete ring in den markkoers plaats hebben. De militaire diensttijd in België. De Senaat beëindigde gisteravond de debatten over het militaire wetsontwerp, hetwelk reeds door de Kamer was aange nomen. De socialisten hebben getracht obstruc tie te voeren, doch de liberalen en de ka tholieken hebben hierop niet gereageerd. Het socialistisch voorstel tot invoering Van een militairen diensttijd van zes maan den werd ten slotte verworpen met 91 te gen 48 stemmen. Het geheele ontwerp, waarbij de dienst tijd wordt bepaald op 12 maanden voor de infanterie en 13 maanden voor de cava^ lerie en do genie, alsmede de wetsbepa ling volgens welko de troepen twee maan den extra zullen dienen zoolang de bezet ting van het Ruhrgebied duurt, werden ten slotte aangenomen mot 82 stemmen (der liberalen en katholieken) togen 32 stemmen (socialisten) en 5 onthoudingen van do christen-democraten. Do wet zal Zaterdag of Zondag in het Staatsblad verschijnen. Onweer in Engeland. To Oldham (Engeland) heeft eèn! on-= "weer groote schado aangericht. Honder den huizen liepen onder wat<#J spoor- en tramwegdiensten werden onderbroken en atukken huisraad weggespoeld. Tg Hathershaw zakto een weg in door bet springen van een goot, dio het he-; meiwater niet moer kon verzwelgen. Bij Glodwick stortte een 20 voet hoc- go muur over een lengte van vijftig meter in. De puinen versperden daarop het ver deer over een naburige sDoorlijn. J Een golf van misdaad. - Volgens statistieken, door de „National Syrety Company" verzamold, heeft de misdaad in Amerika nog nooit zoo wolig getierd als thans. In ronde getallen uit-; gedrukt worden de 'Amerikanen voor 7200 millioen gulden' per jaar „lichter" gemaakt door beroovingen en oplicli tin ken. _-v De president van de New-Yorksclie ef fectenbeurs schat, dat de grootste verlie zen geleden worden door bedriegerijen met effecten, welke eerlijke menschen van onge.veer 2400 millioen gulden per jaar „ontlasten". i Docr fraudeleuze bankroeten gaat jaar lijks een bedrag van- 960 millioen gulden verloren terwijl er door inbraken en dief stallen 600 millioen gulden per jaar ver dwijnt. Het tegenwoordige jaar belooft oen „Te-; cordjaar" te worden zooals Amerika nu eenmaal op allerlei gebied records schijnt te moeten slaan cn wel vooral wat het plegen van inbraken betreft. De eerbied voor eigendomsrecht en wet schijnt hoe langer hoe meer teloor to gaan, hetgeen een gevolg heet te zijn van den oorlog, terwijl ook de zucht om te leven hoven zijn stand meer en meer toe neemt cn funosto gevolgen heeft. De toestand van président Harding. President Harding had gisteren een vrij rustigen morgen na enkele uren slaap. De ademhaling was minder moei lijk, maar do toestand van de long is on veranderd. Het grootste gevaar kan thans als geweken worden beschouwd. De mijnramp in Yorkshire. Bij de smart en het onmiddellijke ver lies, welke de vreeselijke dood van de 27 mijnwerkera hij de mijngasontpioffing in Yorkshire heeft veroorzaakt, komt Dog een ander catastrofaal gevolg. De bewuste mijn zal vermoedelijk een half jaar of misschien nog langer geslo ten moeten blijven. In normale omstan digheden vinden 2500 man werk in deze mijn: en van dat werk hangt het bestaan van zeker 18000 menschen af, vrijwel de geteele bevolking van het stadje Maltby. De eigenaars en vertegenwoordigers van de mijnwerkers zijn reeds bijeenge-= komen, teneinde mogelijke plannen te he ramen. De eerste zorgen zullen echter ovor de nagelaten weduwen en kinderen van de slachtoffers zijn. Meer dan 50 kinderen hebben bij do ramp hun vader verloren. i Negen hoeren verbrand. Negen hoeren zaten tezamen in een kroegje te Bainsizza (Italië) bijeen, toen in het pand brand ontstond. Het vuur tastte onmiddellijk ook de kleeren der boeren aan, die in hun brandend gewaad naar huiten vluchtten. Zij zijn allen aan de bekomen verwondingen overleden. KORTE BERICHTEN. W. De graanoogst van verleden jaar ïn Denemarken is op een waarde van onge veer 500 millioen kronen geschat. Des kundigen schatten de opbrengst van den oogst in dit jaar ongeveer 10 percent be ter en zou deze derhalve een bedrag van ongeveer 550 millioen uitmaken. Volgens do „Ztg. für Handel und Industrie" zijn de kosten van het levens onderhoud in de laatste week van Juli tot het 32.588-voudige van het normale cijfer gestegen. De laatste drie dagen' heb ben een stijging veroorzaakt van niet minder dan 75 pet. van dit totaal. De Engelsche bladen maken melding van drie wel zeldzame jubilea. Te Port- Penrhyn hefet eergisteren Matthew Owen 87 jaar in e onzaak was bl?pzbz 87 jaar oud, het feit herdacht, d^t hij 73 jaar in een zaak was geweest. Thomas Owen te Earlestown en John Lawson het jubileum van 69 jaren trouwen dienst bij een maatschappij. KEfiEC EI3 SCHOOL NED. HEBV. KEEK. Zestal. Te Winterswijk: J. J. H. Ban ge Wzn.a te Zuidhorn; J. G. Franck to Coe- vorden; B. ter Haar D'zn., te Groenlo,B. Klein Wassink to Leeuwarden.A. G. Kloots te Roderwolde en J. C. Wissing to Vught. Beroepen. To Arnemuiden: H. F. A. Schlemper, cand. to Utrecht. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Dedemsvaart:' J. H. A'. Bosch te Nijverdal en W. Oosterheerb te Ter Apcl. Beroepen. To BergumJ. Tonkcns té Lutjegast; te Gramsbergen: D. Ringnalda, cand. to 's-Gravenhage. 11 i" Bevestiging, Intrede, Afscheid. T'^P Zondag nam Ds. Th. Kramer, pre dikant bij de Ned. Herv. Gem. te Driel (N.-Br.), afscheid van zijn gemeente met oen predikatie over: Jacobus 1: 17: „De Vader der lichten, bij welken geeno ver andering is of schaduw van omkeering". Den naar Drogeham vortrekkenden 1 eeraar werd toegezongen het laatst© deel van Gez. 96. Verschillende toespraken worden gchou- <kq- I utLl. F™ VRIJDAG van 10-5 uur ff ZATERDAG van 3-9 uur FOTO-ATELIER P. SLEGTENHORST 12 Fotokaarten vanaf f 2.50 6 Fotokaarten vanaf f 1.50 Uitsluitend le klas werk Ds. A Burger, gekomen van Oegst- geest, werd Zondag jj. bevestigd als pre dikant der Ned. Herv. Gemeente van Oos- terwierum door Dr. G. Oortliuys, van Am sterdam, met Joh. 10 vers Da en hield een intreerede over 2 Cor. 1 vers 24. Ds. C. J. Oskam van Goënga, sprak als consulent den nieuwen leeraar tce. Ds. B. Moorrees hoopt 30 Sept. a.8. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Eeteren en 7 October d.a.v. te IJsEelstein intrede te doen, na beves tigd to zijn door Ds. H. A. Heijer, van Vlaardingen. De beer A. W. de Rover, leerend ouderling der Vrije Geref. Gemeente te Vlaardingen, zal a.s. Zondag in het leeraar ambt bevestigd worden. Daarna hoopt hij des avonds 5 uur zijn intreerede uit te spreken. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. XIII. De President begroet d r. H. Schok king, die thans zijn plaats als primus inneemt. Aan de orde komt het rapport van den heer Eilerts de Haan over de moeilijk te regelen quaestie van het secundaat van den scriba van het Classicaal Bestuur. Oeze zaak wordt aan de orde gesteld door de classicale vergadering van Goes. De regeling, die Goes voorstelt, lost niet de moeilijkheden op. De commissie meent nu eene oplossing gevonden te hebben door ook den scriba van het Classikaal Bestuur en zijn secun dus te verkiezen buiten de leden om en ze dan een adviseerende stem te geven, evenals het geval is met den secretaris van het Prov. Kerkbestuur en zijn secun dus. Daartoe moeten van art. 6 Alg. Regl. de alinea's 4 en 5 worden geschrapt en eene wijziging plaats vinden van de art. 42 en 47 en tevens in art. 49. De conclusie van het rapport wordt aan genomen en de wijzigingen gesteld in han den van de commissie voor eindredactie. De heer Barbas brengt rapport uit over voorstellen om de zending meer ker kelijk te maken en daartoe door de Kerkc- radenl en de Classicale Vergaderingen commissies te laten benoemen en een voorstel, dat de Synode uit liaar midden en uit vooraanstaande mannen op zsn- dingsgebied een commissie benoeme om het zendingswerk te incorporeeren binnen de grenzen der Ned. Herv. Kerk en oen centrale Zendingsraad in bet leven te roe pen. In de commissie was eene minderheid en een meerderheid. De minderheid der com missie wil beide voorstellen aannemen met wijziging van het imperatief karakter in een facultatiefstelling. De meerderheid stelt voor op beide voor stellen niet in te gaan, omdat de kerk hand en span-'diensten zal gaan verrichten voor de bestaande zendingscorporaties, om ten slotte haar werk over te nemen, met dien verstande, dat bet metterdaad blijft in handen van hen die het nu leiden, maar de Kerk verantwoordelijk wordt gesteld voor de finantiën, eene verantwoordelijk heid, die zij, bij gebreke aan bestaande fondsen en gezien de moeilijkheden der laatste jaren, onmogelijk aanvaarden kan. Eigenlijk is hier alleen sprake van do sa menwerkende corporaties, terwijl boven dien ook wel degelijk rekening gehouden dient te worden met verschillend© andere corporaties, die binnen! de grenzen der kerk werkzaam zijn, maar buiten deze ac tie staan. Na bespreking wordt do conclusie der meerderheid aangenomen. Wegens een synodus contract» wordt de zitting gesloten. Gemeenteraad Sassenheim. iVerg-adering van Woensdag 1 Augus tus, onder leiding van burgemeester Gouverneur. 2 Aanwezig alle leden. L Na opening door den Voorzitter, worden de notulen der laatste vergade-; ring die den leden zijn toegezonden na een kleine wijziging op verzoek van den heer Warnaar en den Voorzitter goedge keurd. i Do door den' heer Warnaar bedoelde wijziging behelsde dat spr. niet zijn mede-raadsleden, maar de Ged. Staten van Friesland bedoelde, toert hij sprak over een fanatiek verzet tegen het vlook- verbod. Betreffende de aan den heer Niokcrk verleende vergunning voor het plaatsen van een motor, merkt de heer W a r-> naar, weth., op, dat door do gemaakte bepalingen, aan de bezwaren der omwo nenden is tegemoet gekomen. Een subsidieaanvrage van de Fröbel school wordt in portefeuille gehouden voor den nieuwen raad in verband met geruchten volgons welko nog een aanvra ge onderweg is. De Voorzitter deelt mede dat voot de levering van een sprooitank en motor spToei-vuilniswagen, twee inschrijvingen zijn gedaan, respect, door de firma's JVerkhoven en Beider en Oud&hooro. De ïaatsïo levert het henoodlgde geheel com-; pleet voor f 4932.50, terwijl eerstgenoem de het voor f 4490 wil doen, in welk geval er echter f42 bij komt voor een pomp en. f 118 voor het aanbrengen van een instal latie waardoor verandering in een tank wagen mogelijk is, en f145 voor een com pleet reservewiel. Op voorstel van B. en W. wordt besloten do levering aan eerst-; genoemde firma te gunnen. In antwoord op een herbaalde vraag van den heer Speelman zegt ds (V oorzitter dat mot het sproei werk zal worden aangevangen, zoodr'a de wa gen gereed is. (Hilariteit). Op een bezwaarschrift van den heer B. Hoogstraten tegen zijn aanslag in do hondenbelasting wordt afwijzend be schikt. Gunning van den bonw eener 0. L. scliooi aan de Rustbofflaan. Hoewel niet verplicht, wenschen B. en W. hierover don raad mode te laten, be slissen. Het bericht van goedkeuring van het plan door Ged. is inmiddels telegra fisch ingekomen. Besloten wordt het werk te gunnen aan de firma IJskens te Heem stede, die voor het laagste bedrag, n.l. voor f 11.434 inschreef. De heer v. Zonneveld vraagt hoe hoog de begrooting was, waarop do voorzitter antwoordt deze eerst f 11.855, later f 13.444 aanwees. In bei do gevallen zijn we dus beneden de begroo ting. Op advies van de daarvoor benoem de commissie, bestaande uit de heeren Bader en Speelman, wordt mede op grond van een gespecificeerde rekening beslo ten aan den huurder van de benoodigde perceelen den heer v. Duin een schade loosstelling toe te kennen van f5.10 per R.R. B. en W. bieden den raad aan de reke ning der gemeente over 1922, die op de gewone rekening een ontvangst van f 210.654.4314 aanwijst, een uitgave van f 176.716.23 K' en een batig saldo van f 33.928.20. De buitengewone rekening sluit met een nadeelig saldo van f 21.136.94. De rekening wordt gesteld in handen eenor commissie bestaande uit de heeren" v. Zonneveld, Bader en Speel man. Op een aanvrage om voorschot ten be hoeve van de nieuwe Herv. School, welke zeer billijk gesteld -is, wordt gunstig be schikt. Op haar verzoek zal aan de Sassen- heimsche motorreederij der firma Wcsse- ling toestemming worden verleend tot het plaatsen van een kantoorgebouwtje op het terrein aan de Oosthaven, en wel tot wederopzeggens toe tegen betaling van f 1 p. week. B. en W. hadden reeds vcorloopige toestemming gegeven, zoodat het gebouwtje inmiddels is gereed geko men. Crediet voor' versiering van het raad- hu's tijdens de a.s. Jubileumfeesten. Dit voorstel is niet voorbereid door B. en W. maar door den voorzitter inder haast op de agenda geplaatst, zoodat geen bedrag kon worden genoemd. De heer Warnaar noemt een bedrag van f 100. De heer v. Zonneveld wil een maximum van f250 bepalen. De heer Speelman had gaarne de kosten zien begroot. De Voorzitter vestigt de aandacht op een feestverlichting volgens systeem-Filips, bij gebruik waarvan de lampjes ook overdag een keurig effect maken, 't Kost echter nogal wat. De heer Bader wil 't het liefst aan B. en ^W. geheel overlaten. Aldus besloten. Bij de rondvraag brengt de heer Speelman de besnoeiing van den heg langs den Warmonderdam ter sprake, welke hij gaarne nog aanzienlijk zag uit gebreid, o.a. over een uitgestrektheid van 50 M. langs het eigendom van het Ned. Herv. Kerkbestuur. De Voorzitter acht een afstand van 25cM. meer dan voldoende. De heer Warnaar zag gaarne het gedeelte dat bij de fa. Frijlinck in beheer is, geheel besnoeid. Hiertoe zal last gege ven worden evenals ten opzichte van een gedeelte heg Tan de fa. Koning. Opening Oost haven. 1 Nadat deze punten zijn afgehandeld, komt aan de orde: Opening van do Oost haven, bij welko plechtigheid, volgens de mededeeling van den voorzitter, ook het bestuur van de plaatselijke afdeeling van de vereen, v. Bloembollencultuur is aitge- noodigd. 1 i Op verzoek van den heer v. Zonne veld gaat de raad even lot geheime zit ting over, na afloop waarvan in een tweetal auto's naar het terrein van de Oosthaven wordt gereden. Voor het gebouwtje van den heer Wes- seling, die ook zelf aanwezig was, werd stil gehouden, en werden onder de be scherming van do frissche driekleur die hoven alles uitstak, verschillende toespra ken gehouden. i Allereerst wercl het woord gevoerd door den Burgemeester zelf, dio o.a. er op wees hoe het plan voor het ma- kon van dezo haven reeds dadelijk met ingenomenheid werd ontvangen. Wel zag de gemeente zich hij do verkooping de benoodiedo grond ontgaan, maar de nieu we eigenaar had. gelukkig zooveel gevoel voor de belangen van hét algemeen, dat hij direct bereid was do grond weer af te staan. 1 We staan, aldus spr., hier bij Üe vol tooiing van een groot weTk, dat gelukkig noodig werd. door do hooge vlucht, die de bollenhandel over zee van hieruit heeft genomen; trouwens, de geheele plaats staat in het teeken van vooruitgang. Wo ningbouw wordt flink ter hand genomen, werken van puWieken aard, als gas-, eloctriciteits- en drinkwatervoorziening, zoomede als aanleg van straten en plant soenen worden uitgevoerd. Spr. brengt hulde aan de mede-raads leden, die hot vertrouwen der bevolking hebben, en die als ondernemende mannen' de vooruitgang steeds hebben in de hand goworkl. Na don wensch to hebben uitgesproken, 'dat nog duizenden, kisten met bloemboi-- len 0$ dezo plaats zullen mogen worde& verscheept, veiüaard spr. de Oosthaven voot- geopend, 't geen door een luid ap plaus van genoodigden en publiek wordt gevolgd. Do heer Vlasveld Sr., die in zijn kwaliteit als oud-voorzitter van de pl. afd. van de Ned. Vereen, v. Bloembollencul tuur ook aanwezig is, noodigl de heeren ra&adaleden namens de afdeeling uit om gezamenlijk het verdere van den avond door to brenger, in Hotel „Het Bruine Paard", welko uitnodiging dankbaar werd aanvaard. Voordat er echter aan gevolg wordt gegeven, houdt een der wet houders, do heer W. Warnaar. een kernachtige toespraak. Toen spr. den burgemeester hoorde over do Nederland ache driekleur, heeft spr. gedacht aan don gouden tijd, die ons yad.er.land op het gebied van den handel heeft gekend, in de dagen van do Oost-s indiscbe Compagnie, toen de driekleur in alie groote havens van do wereld, niet al-; leen gezien word, maar wel in zoo grooten getale, dat de Hol!. Handelsvloot gold voor die, welko op dit gebied do leiding had. Dio bloei had ons land te danken aan hot initiatief van de mannen, wier inzicht zoo juist wordt weergegeven door de spreuk die nog op het beursgebouw te Amsterdam staat, en waarhij spr. ook nu wil stilstaan n.l.: „Do cost gaet voor de baet uit." Dit geldt niet het minst voor hot bol lenvak. Wanneer we alleen maar de oude Ha-; ven hadden gedempt, en niet raecj go-; daan, dan zou iemand dio het dorp pas-i seerdc meonen dat Sassen bei m zich in dier voege aan de omstandigheden aan-; paste, dat het in verband met do alge-» meene malaise reeds begon met het dem pen van een Haven. Dank «zij echter het feit dat ook hier de oud-rioliandsche spreuk werd toegepast, zal ieder kunnen constateeren hoe na de oudf/, een nieuwo en betere haven tot stand kwam. Zoo we ten de Sassenheimers zich aan te passen hij de omstandigheden, dcor do mogelijk- heid voor een grooteren afzet te vergroo- ten. Late men zich nooit afschrikken door de kosten, want alleen door kos ten te maken zullen de baten blijven en grooter worden. Spr. wijst op de voort varendheid door de medewerkenden in dezen aan den dag gelegd, wel het aller meest door den Burgemeester, zonder wiens krachtige aandrang en nauwlettend toezicht wij zeker niet op dit oogenblik hier zouden gestaan hebben. Spr. zegt hem daarvoor ook namens alle medebur gers, dank, en hoopt ten slotte, dat de spreuk der vaderen steeds in practijk zal worden gebracht, cn dat de nieuwe haven die onder Gods zegen mocht worden vol-; tooid, er toe zal medewerken dat de Va- derlandsche driekleur weer in alle ka-; vens wordt gezien. In zijn kantoor gebouwtje ontving do heer Wesseling nu zijn gasten, waar hij hun den eerewijn aanbood. l'n Hotel „Het Braino Paard", het spreekt vanzelf, werden al spoedig de champagne-flesschen ontkurkt De heer Vlasveld Sr., hoewel als voor zitter van de afd. „Bloembollencultuur" sinds eenigen tijd demissionair, had zich beschikbaar gesteld daar do gevoelens van het bestuur to vertolken in verhand met het belangrijke feit, dat heden plaats greep. Spr. dankte voor do verleende uit- noodiging, dio liet bestuur gaarne had aan vaard. De opening van dc Ooslhaven geeft blijk van een toenemenden bloei der ge meente, waarvan vroeger geen sprake was. Spr. geeft dan een terugblik op do ge schiedenis van Sassenheim in de laalsto jaren, waarin, dank zij den ondernemings geest van sommige mannen, een levendig© handel ontstond, dio aan velen brood ver schafte. Van 1300 is het aantal inwoners in den tijd, dio spr. zich herinnert, goste- gen tot 4000, wat zeker een zeer belang rijke uitbreiding is.lïuldc brengt spr. aan den burgemeester, do wethouders en de raadsleden, wier werkzaamheden getuigen van 'n ruimen blik en flink aanpakken. Een bijzondero rode van blijdschap vindt het bestuur in de vervulling van de hoop, dio hot koestorde, n.l. om zoo mogeiijk de nieuwo haven wanneer de verzendtijd zou zijn aangebroken, in gebruik Ie kun nen nemen. Dit is voornamelijk te danken aan den burgemeester, op wien spr.. even als op den weth. cn den gcheelen raad, een dronk uitbrengt. Do burgemeester dankt den heer Vlasveld voor het gesprokene, dat den raad diep heeft getroffen, omdat hij weet, dat dio woorden hartgrondig gemeend zijn, waar zij werden uitgesproken door iemand, dio van kindsbeen nf heeft medegeleefd in den vooruitgang van hei dorp Sassenheim. Toch, zegt spr., hebt u, in uw plaats staan de, zeer Teel tot dien vooruitgang bijge dragen, wellicht meer dan gij het zelf weet, omdat gij de spil zijt om welke jarenlang het maatschappelijk lever, draaide. Dc lof, hem toegezwaaid, brengt spr. liever over op .den raad, met wien het hem een ge noegen. ia samen to werken. Do leden krij gen uit dan aard der zaak reeds een. rui men blik door het reizen naar alle oorden der wereld. Spr. wenscht den heer Vlas veld. toe, dat hij nog vele jaren getuige zal mogen zijn van (lex: bloei van Sas sen heim. De lieer B a d e r sprak ais oudste raads lid een sympathiek woord over do ontwik keling van het blocmboilenbedrijf ter plaat-so, welke tak van. handel rijk door God !s gezegend, zoodat do plaats door velen wordt benijd. Spr. hoopt ten slotte, dat do donkere wolk, dio verschijnt in don vorm van do Amerikaansche narcissen-in- voor-kwestfe, Sassenheim voorbij zal gaan. Do heer Speelman, slak oen specchjo af,waarin hij zinspeelde op do wensch e- lïjkheid van verdere uitbreiding van het aantal waterweger, doc.r het maken van een tweede nieuwe haven. De heer Warnaar hield een belang wekkend.» beschouwing over de heteokenis 1 dio er voor hel geheele Rijk aan verbon den. is, wanneer hot platteland cenïg wel varen geniet, hetgeen spv. met interessanto voorbeelden toelichtte. Hierna richtte spr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2