Bomeenielijke Aankondiging, ^GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP./ Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visckmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar SCH ELVISC H a f 0.21—f 0.28, en SC KOL a f0.20f0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 26 Juli 1923. Op deze vergadering zal niet .worden' ge debatteerd. Na deze vergadering zal het bestuur zijn houding tegenover de Vlootwet vaststel len, en daaromtrent door een algemeen© ledenvergadering op Dinsdag 21 Augustus eten uitspraak laten doen. Op deze vergadering zullen de leden! van dien Rijkskieskring aan de besprekingen: deel kunnen nemen. Wel een eigenaardige methode om be langrijke kwesties op te lossen. en! de Engelsche troepen; in Irak en Pales tina zullen voor een groot deel worden te ruggetrokken. Er bestaat geen directe reden, dit alles als vlagvertoon te beschouwen. V HET HERSTELVRAAGSTUK Ontstemming in Engeland. T§! Onderhandelingen van Italië met Duitschland? Do wrevel, dit in Britsche politieke krin gen is gewekt door het uitstel in de be antwoording der Engelsche ontwerp-nota door Frankrijk, neemt hoe langer hoe grooter afmetingen aan. De Nationaal-Li- beralerV, die voor heden de behandeling van een interpellatie op dit gebied van buiteidandsclie zaken hadden aangekon digd, zien in dat Baldwin niet in staat zal zijn deze interpellatie afdoende te beant woorden, doch wenschen niettemin hun vragen te stellen, ten einde op grond der beantwoording aanvullende verklaringen van Baldwin te vragen. Het lijdt geen twijfel, dat zij do geheele Arbeiderspartij en de z.g. „zakenfractie" van do conser vatieven mee zulten krijgen, en dat Bald win alles zal zeggen) wat mogelijk is. De moeilijkheden voor de Engelsche re geering worden schijnbaar grooter door het feit, dat verschillende bladen laten doorschemeren, dat zij Frankrijk verden ken de bantwoording opzettelijk op de lange baan te schuiven!, ten einde eerst na het reces tot beantwoording over te gaan en zoo doende aan de pressie der volksvertegen woordiging op de buitenlandsche politiek, althans onmiddellijk, te ontkomen. In ver band daarmede wordt thans ook in parle mentaire kringen aangedrongen op onmid- delijke openbaarmaking van het Engelsche ontwerp, ten| einde de publieke opinie de gelegenheid te geven zich over het voor stel uit te spreken. Hoe de toon der Nationaal-Liberaleii morgen zal zijn, als Lloyd George zelf het woord voert, blijkt af doend a ue scherpe redevoering, die ha] heden te Bris tol heeft gehouden, waarin hij de bewerin gen, Zondag door Poincaré te Villers-Cot- teret uitgesproken^, weerlegde. Hij beticht te Poincaré van opzettelijke verkeerde in terpretatie zijner redevoering cn beschul digde den premier haat tusschen de volken te zaaien en gifgas los te laten op de menschlieid, die in plaats van onderlinge haat een betere verstandhouding enl onderlinge welgezindheid noodig heeft. De Duitsche bladen gaan voort zich in vage bespiegelingen te verdiepen over den inhoud der Engelsche nota, zonder er ech ter iets nieuws over te kunnien zeggen. Vol gens de „Voss." zou Poincaré aan jour nalisten, die hem om inlichtingen vroegen», geantwoord hebben nog maar een maandje te wachten- Uit Rome verneemt hetzelfde blad, dat de antwoordnota, een document van bui tengewone draagwijdte is, vooral ook door den toon, waarin het gesteld is. Hél zou de uiterste hoffelijkheid tegenover Frank rijk aan de onverzettelijkem wil paren dit maal het Europeesche vraagstuk tot een definitieve oplossing te brengen. Het komt Mussolini's verlangen in zooverre tegemoet, dat het de sclvaldenkwestie koppelt, terwijl het den geallieerden verzoekt concrete voorstellen! in te dienen ter vereffening van de hangende geschillen. Italië zou zeer spoedig aan Londen 'n antwoord indienen maar 't plan hebben met Berlijn afzonder lijk te onderhandelen. De toe?land in Duitschland. Ondanks de altijd doorsnorrende bank- notenpers lijdt Berlijn aan 'n nijpend te kort aan bankpapier. Er zijn groote cou pures gedrukt, maar zij zijn alle naar de Roer gezonden en men heeft de kleine aldaar gehouden, 't Geschiedt nu, dat de banken soms milliarden moeten betalen in briefjes van 10.000 of 5000 mark, welke stapels papier onmogelijk door een enkel persoon te dragen zijn. De opheffing, van het verkeersverbod tusschen het bezette en het onbezette ge bied kan hedennacht 12 uur worden ver wacht. De Rijnland-commissie heeft aan de be trokken autoriteiten dienovereenkomstige instructies gegeven. De zaak-EhrhardL Met de arrestaties te Gernrode schijnt de politie een goeden slag te hebben ge slagen. Een aantal Berlijnsche politie-be- ambten zijn bezig met het doorzoeken der woning van baron von dem Busch-Lohe. Deze had geen conversatie met de inwo ners van Gernrode, maar des te meer met bezoekers van buiten, vaak veel heeren te gelijk, die dan dagen lang in de villa ver toefden. Men heeft hier waarschijnlijk te doen met een der vele Duitschers, die uit het buitenland (hier Zuid-Afrika) zijn terug gekeerd, door den afloop van den oorlog hun vermogen hebben verloren en in ver bittering daarover zich hij de rechts-radi- cale beweging hebben aangesloten. Ook te Berlijn is in verhand met de zaak Ehrhardt nog een vrouw gearresteerd en naar Leipzig overgebracht. Van bevoegde zijde verklaart men het gerucht, als zou Ehrhardt - naar Zwitser land gevlucht zijn en te Liesthal gezien zijn, onjuist. Do rijksminister van justitie, dr. Heinze, ontving gister verschillende vertegenwoor digers der pers, ten einde zich te verde digen tegen den aanval van de „Vorwarts" wegens de behandeling van Ehrhardt in het huis van bewaring. Hij verklaarde, dat voor 'de behande ling van Ehrhardt slechts het Staatsge- rechtshof, voor de vlucht de Saksische ge vangenisdirectie verantwoordelijk was. De veronderstelling van de „Vorwarts", dat Cuno of eenig ander minister den rechter van instructie dr. Metz ten gunste van Ehrhardt zou hebben bewerkt, is volkomen onjuist. Do minister staafde zijn verkla ringen door voorlezing te doen van uitla tingen van den president van het Staats rechtshof dr. Schmidt en den rechter van instructie, dr. Metz, waarin eveneens do beweringen van de „Vorwfirts" ten stel ligste worden tegengesproken. De auto-bandieten te Toronto. Bij den aanval op de bankbediende te Toronto, zijn drie hunner niet, zooals ge meld werd gedood, maar toch zoo ernstig gewond, dat voor hun leven wordt ge vreesd. Het aantal bedienden, die met geld en effecten naar hun banken terug keerden, bedroeg twaalf. Zij waren allen gewapend. Sommigen van hen reden in auto's, anderen gingen te voet. De roovers, wier aantal op acht a tien wordt geschat, maakten zich meester van een bedrag van 16.400 pond sterling, waarvan 14.000 toe behoorden aan de Bank van Nieuw-Schot- land en 2400 aan de Sterlingbank. De da ders zijn nog niet ontdekt. De legcrsterkte der groote mogendheden. In het Lagerhuis heeft de onder-staats secretaris van oorlog, Guinness, een over zicht gegeven van de militaire sterkte der voornaamste landen in 1913 en ïn 1922. In 1913 had Engeland 106,000, Frank rijk, 666.000, Duitschland 836.000, Rusland 1300.000 en Amerika 86.000 man onder de wapenlen. Thans heeft Engeland 80.000 man, Frankrijk 450.000, Duitschland 100.000 Rusland 1300.000 en Amerika 137.000 man. Jammer is, dan van de Japansche strijd macht niets wordt gezegd. Dit de stelkte van het Amerikaansclie leger blijkt evenwel, dat het om de stille Zuidzee wel eerjs een stilte voor den storm kon zijn. En ons Indië. KORTE BERICHTEN. De juweclendief, welke voor bijhA Cen millioem gulden waarde aan juweeïen, ten na deele van prinses Bandini te Rome stal, is gegrepen. Uit een beriebt uit Wespen blijkt, dat de ZuM-Sl&^ïtïIé regeering nu weer ai gezien van do arrestatie van Ra- ditsj. Zij schijnt bang te zijn voor de ern stige gevolgen van zulk een stap voor de binnonlandscho rust en in verband daar mee heeft zij volgenjs het bericht, nu maar geconstateerd, „dat Raditsj de hem toege schreven uitlatingen tegen de koningin niet heeft gebezigd". De splitsing in de Vemezelistische partij, tusschen aanhangers van het hui dige régime en van de republiek, wordt officieel bevestigd. Op de Phillippijnen wordt een op stand tegen het Amerikaanscbo gezag ver wacht. Do Ellewoutsdijk is, volgens de direc tie, weer door de Spanjaarden vrijgelaten. Te Warschau hee,rscht oen algemeene werkstaking wegens looneiscben. EN SCHOOL GEREF. KERKEN. Tweetal. Te ScherpenzeelN. G. Kerssies te Wezep (Geld.) en L. van Loon, te Aarlanderveen. Te Dordrecht: J. Ubels te Varsseveld en( A. G. Wolff to Loenien a. d. Vecht. Aangenomen. Naar SchipluidenDr. D. J. van Katwijk te Zwammerdam (verb, bericht). HERST. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen. Te Enkhuizen: Th. G. Stellweg te Delft. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen. Te Akkrum: M. Onnes te West zaan (Noord). Ds. H. Theesing. Het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland in de Ned. Herv. kerk heeft uit spraak gedaan inzake de klacht tegen ds. H. J. D. R. Theesing, predikant der Ned. Herv. gemeente te Kwadijk en. Middelie, eit geen tuchtmiddel op dezjen toegepast. Ds. G. Kruijswijk. t Gisternacht twee uur is Ds. G. Kruijs wijk, Gcref. prod, van Schiedanio in de Valcriuskliniek te Amsterdam ontslapen. Ds. Kruijswijk werd in 1892 geboren. Doordat hij reeds vroeg zijn vader moest misscni, scheen hij aan zijn aanvankelijk voornemen, om predikant te worden, geen gevolg te zullen kunnen geven, en werd hij Chr. Onderwijzer. Door ingespannen stu die en het geven! van privaatlessen! wist hij zich echter zoover op te werken, dat hij reeds in 1920 aan de Vrije Universiteit zijn candidaatsexamen kon doen, om den 14en November 1920 door zijn schoonvader Ds. D. Ringnalda van 's-Gravenhage, te Oudega in het ambt bevestigd te worden. Twee jaar later, 23 November 1922, ver trok hij naar Schiedam. Velen waren van meenang dat deze plaatsverandering voqr hem ongewenscht was; zijn arbeid te Oudega woog hem zwaar, maar toch kon hij geen vrijmoedigheid vinden voor de roeping naar Schiedam te bedanken. _Nog geen jaar heeft hij deze gemeente gediend. De overledene, die een weduwe en. twee jeugdige kinderen achterlaat, was in vele kringen een geliefde persoonlijkheid, zoowel om zijn omgang als cm zijn arbeid. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. ,VII. Do classicalé vergadering van Hoorn heeft een voorstel ingediend tot wijziging van art. 3 al. 2 synodaal reglement voor do kerkeraden en artikel 1, 1°. reglement vacaturen. De bedoeling is, dat aldaar wor jfcn geschrapt de woorden „en dat der Provinciale Staten/' en desnoods vervan gen door „en dat der Gedeputeerde Sta ten". Volgens die classicalé vergadering zijn do werkzaamheden van de leden der Provinciale Sa ten van dien aard, dat zij de vervulling van het predikantsambt niet zulen' schaden. De rapporteerende commis sie (rapporteur de heer Picard) deelt mede, dat een voorstel tot wijziging van art. 3 al. 2 reglement kerkeraden in 1921 voor<> loopig is aangenomen en dat de synode des yorigen jaars besloot deze alinea on veranderd te laten!. Daarom adviseert zï£ deze zaak thans te laten rusten. Dienover eenkomstig wordt besloten. De heer Te Winkel behandelt een voor stel van de classikale vergadering van' Wijk tot wijziging van art. 34 reglement vacaturen, bedoelende een bepaling vol gens welke de predikant recht heeft op ze3 vacantie-Zondagen per jaar, voor welke Zondagen de kerkeraad voldoende gelden zeschikbaar zal stellen, om andere predi kanten den dienst te doen waarnemen. De commissie adviseert, op dit verzoek niet in to gaan, vooral ook, ornaat de kerkeraad niet de beschikking heeft over fondsen, waaruit de onkosten zouden kunnen wor den bestreden. Deze conclusie wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Dezelfde rapporteur bespreekt een voor stel van de classicalé vergadering van Tieh om in art. 2, al. 1 reglement kerkeradei£ te lezen: „De kerkeraad bestaat uit de opzieners der gemeente, zijnde do predik kant op de predikanten en de ouderlingen behoudens de betrekking der diakenen to£ dit college, benevens een door de kerk voogdij dier gemeente af te vaardigen lid van dit college, dat in den kerkeraad slechts een adviseerende stem heeft". De genoemde classikale vergadering wenscht n.l. een reglementair verband te leggen tusschen kerkeraad en kerkvoogdij, welk verband nu geheel ontbreekt, terwijl tocb de kerkeraad geroepen is, vooral krach tens het nieuwe reglement op de predi- kantstractenrenten, in kwesties inzake het beheer zijn oordeel uit te spreken. De commissie adviseert tot afwijzing, lo. omdat in den kerkeraad tal van za ken aan de orde komen van zuiver gees-* telijken aard» w&^rbij het zelfs ongeoor loofd moet worden geacht, dat iemand behalve de ambtsdragers daarbij tegen woordig zou zijn; 2o. omdat het veeleer op den weg'der kerkvoogdij zou liggen een vertegenwoordiger van den kerkeraad in haar college op te nemen; 3o. omdat in meer dan een gemeente vrouwen verkies baar zijn tot lid van het college van kerk-, voogden., en het alzoo zou kunnen gebeuren dat in den) kerkeraad een vrouwelijk lid zitting kreeg, wat zeer zeker in strijd zov. zijn met det hans geldende bepalingen. De conclusie der commisie van rapport wordt aangenomen De president brengt in behandeling het vervolg van het verslag der verrichtingen van de algemeen© synodale commissie. Godsdienstige gezindten te Amsterdam „De Hervorming" meldt dat het getal der godsdienstige gezindten onder de be volking van Amsterdam 111 bedraagt. Behalve deze groepen bevat de opgave van het bevolkingsregister ook nog allerlei buitenlandsche godsdienstige gezindten, nL een 30-tal, die meer een illustratie leverei? van het cosmopolitisch karakter onzefc hoofdstad dan van het godsd. kerkelijk 1©. ren in ons vaderland. Dat in een havens stad als Amsterdam, ook de niet-chrlst© lijke godsdiensten vertegenwoordigd zijC door Mohammedanen, Boeddhisten en Coiv fucianen, Bprcckt van zelf. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND, In de gisteren gehouden Staten-verga- dering, kwam ojn. aan de orde een voor« stel van Ged. Staten om in een eventueel tekort van de in Augustus-September 1923 te Gouda te houden land- en tuinbouw-teni* toonstelling een subsidie toe te kennen van ten hoogste f 1000 onder voorwaarde, dat de stad Gouda haar toegezegd subsidie verhoogt tot f2000. De heer Hoffman steldo voor dit sub sidie te kennen zonder de voorwaarde. De heer Sch. o u t e n achtte deze tentoon stelling meer in het belang van Gouda, dan in het belang van den land- en tuinbouw in het algemeen, en stelde voor het oor spronkelijk door Ged. Staten voorgestelde subsidie van f 500 te verleenen. De heer Van Hondt acht een land en tuinbouwtentoonstelling niet alleen van locaal, maar ook van provinciaal belang. Toch is spr. tegen het voorstel van Ged. Staten, omdat aan de tentoonstelling een loterij verbonden is, hetgeen zondig is. Voorts is spr. tegen het hoogc bedrag van f5000, dat voor concerten en openbare feesten is uitgetrokken. De heer Wam aar acht de tentoon stelling niet alleen van belang voor Gouda, en daarom zoii spr. het ten zeerste toe juichen!, wanneer het voorstel van den heer Hoffman werd aangenomen. De heer Schaper acht het ongepast en ongehoord, dat do tentoonstelling op Zon dag is gesloten. Hierdoor worden zeer vele mensclien verhinderd, aan de tentoonstel ling een bezoek te brengen, terwijl mede inkomsten worden gederfd. De heer H o v y En vergeet u dat het personeel dan op Zondag moet werken. De heer Schaper: W*e belet de tcn- toonstellings-directie voor het personeel plaatsvervangers aan te stellen? Er zijn nu eenmaal menschen, die op Zondag moe ten werken, zooals tramconducteurs, domi- n's (gelach) cn de meid van mijnheer Hovy (gelach). Deze Zondagssluiting is alleen ten plei- ziere van een puriteinsche groep. Voor de katholieken geldt dat beginsel zeker niet- Wanneer er een groep is, die van ccn lol letje op Zondag houdt, dan is dat die der Katholieken (gelach). De heer Mo oy man: Is dat zoo erg, als we van een lolletje houden? De heer Schaper: Voor de Cliristeliik- Historisclien geldt het beginsel ook niet. Do heer S ch o k k i n gV oor do Chris- telijk-Historischen geldt hc-t wel! Do heer Schaper: Dat valt mo van hen tegen, mijnheer Schokking. Dc V o o r z. verzoekt den heer Schaper niet kwetsend to worden. Dc heer Schapor komt tegen deze meening van den voorzitter op. Juist spr. wordt gekwetst door het ïn het voorstel neergelegde beginsel. De heer v. Vliet-, lid van Ged. Staten, acht do houding van den heer Hoffman, die tevens wethouder van Gouda is, woinig royaal cn spr. gelooft.; dat het beter zou AGENDA'. lederen Woensdagavond van 7J4—8M trar. Rechtskundig Bureau Chr. Beet, Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Juli waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmans steeg 17, Telef. 435. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Ter vervulling van deze vacature wordt aan den Raad do volgende voordracht aangeboden: 1 Mevr. B. Cosman—Men- des da Gosta; 2. Mevr. G. Hoogenboom— Thomas. Aan den Gemeenteraad wordt voor gesteld een kleine terreinstrook van het Schuttersveld aan de N. Z. H. T. Mij. te verhuren, teneinde deze in te richten tot rangeerterrein. Teneinde een betere toepassing van de bioscoop-verordening te verzekeren stellen B. en W. aan den Gemeenteraad voor, in de betrekkelijke verordening niet meer van „ondernemers" te spreken, maar Zóüder meer te bepalen; „Hst is verboden tot openbare lïchtbeeldenver- tooningen kinderen toe te laten." In elk afzonderlijk geval zal dan moe ten worden vastgesteld, wie als belast met de toelating van het publiek, voor de naleving en dus ook voor eventueéle over tredingen van de verordening aanspra kelijk is. Be verordening op 'de Vergunnings- en Verlofslocaliteiten bepaalt, dat het den houders van vergunnings- of ver lof slocalitei ten en logementen, verboden is om zonder verkregen vergunning in die inrichting muziek te maken of toe te laten dat muziek gemaakt wordt. Volgens de bedoeling van deze bepaling vallen daaronder ook de radioconcerten, maar volgens do woorden niüt. B. en W. stellen nu voor, de verorde ning met den nieuwen toestand in over een stemnring te brengen. De verordening op de openbare verma kelijkheden en bijeenkomsten dient een zelfde wijziging te ondergaan. Met ingang van 1 Sept. is bevorderd tot hoofdagent van Politie, de heer G. G. Vugt, thans agent-schrijver 2e klasse. De kring Leiden van 'den Bond van Chr. Zangvereenigingen in Nederland heeft gisteren een uitstapje gemaakt naar het eiland Marken, met een der booten van de Mij. „Volharding", waarvan door velen is gebruik gemaakt. Hoewel het weer niet medewerkte, kan men toch op een welgeslaagden dag te rugzien. Vandaag speelde weer voor Eet eerst na langen tijd het carillon van den stad huistoren. De oorzaak dat Eet eenige weken heeft gezwegen is dat een reparatie moest plaats hebben aan een der assen, terwijl eenige klokken van nieuwe verbindingen moesten worden voorzien. BINNENLAND De Koninklijke familie. De Koningin en de Prinses keeren! Dins dag met de gewone mailboot op Vlieringen uit Engeland terug. Do Prins komt reeds Zondag. Het Regeeringsjubileum. Naar gemeld wordt is bij den Voorzitter der Tweede Kamer namens de Koningin bericht ingekomen/, dat H. M. ter gelegen heid van het 25-jarig jubileum, gaarne de Kamer in haar geheel zal ontvangen^. Minister AalberssL r- Naar „De Msb." verneemt, fs mlnisler {Aalberse reeds eenigen tijd ongesteld, zoodat hij rijn werkzaamheden, op het (departement niet kan verrichten. Heeft Polen al betaald? De heer Boon heeft deni Minister yah! (Biniuenlaiidsche Zaken! en' Landbouw! de Volgende vrageni besteld? Is de Minister bereid mede té deelen, dit naar aanleiding van de verklaring van den toenmligen Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, denj heer Van IJssel- steijn, op 30 Maart 1922 in So vergadering der Tweede Kamer, dat Polen, van de koopsom der Rijkskleeding twee millioen had betaald en( in Juli opnieuw een gelijk bedrag zou betalen, hoeveel Polen thans Van de bedoelde koopsom heeft afbetaald en tegen wanneer do verdere afbetaling kan worden tegemoet gezilen? De Katholieken en de vlootwet. Het bestuur van den R. K. Rijkskies kring 's-Gravenhage heeft, naar do „Rsb." meldt, besloten^ zijn leden' in de gelegen heid te stellen zich over de plannen der rogeering in zake do Vlootwet, uit te spre ken. Het heeft daartoe cen openbare verga dering belegd op Dinsdag 7 Augustus, Jwoar eicn tweetal bekende sprekers het pro en contra van dit vraagstuk zullen behandelen. De burgemeestersvacature ie Rotterdam. Naar „De Msb." uit goede bron ver neemt, zou mr. dr. J. "Wytema, burge meester van Dordrecht, zich bereid ver klaard hebben do benoeming tot burge meester van Rotterdam te aanvaarden. De vrachtauto's in Noord-Holland. Het bestuur van den Bond van Be- flrijfsautohouders in Nederland heeft zich tot de Koningin gewend met het verzoek do verordening van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland betreffende de sluiting van wegen voor het verkeer met zwaro vracht auto's, te willen doen wijzigen of in trekken. Een drijvend droogdoke Op de nieuwe werf van de Nederland- sche Sckeepsbouw-Mij. te Amsterdam aan de Noordzijde van het IJ zal op 28 Juli a.s. des middags te 12 uur de tewater lating plaats hebben van de eerste helft van een drijvend droogdok. Dit is het eerste werk dat van deze nieuwe werf te water gelaten zal worden. BUITENLAND DE VREDE VAN LAUSANNE. Allerwegen voldoening. Een concurrentiestrijd tè wachten? Begrijpelijkerwijs is in Turkije zelf heb feit van de vrcdessluiting inet gejuich ont vangen. De onderteokening van het vredesverdrag werd te Constantinopel geestdrif^ maa? ordelijk gevierd. Het ^rgte bericht van de ondertc^ktïjimg werd Dinsdagmiddag 5 uur Ontvangen door oen Engelsen oorlogsschip. Onmiddellijk daarna brandde ©en salvo los uit 101 kanonnen! der Turkscho batterijen, terwijl alle schepen, die in den Gouden: Hoorn lagen, de sirenen lieten loeien. De volksvreugde brak snel los en uitte zich ook in het lossen van revolverschoten in de lucht. Het schieten) was wel is waar verboden en de politie arerstcerde dan ook vele overtreders, maar zij slaagde er niet in er een eind aan te maken Doch, behalve deze volksvreugde, die op zich zelf niets beteekent, blijkt men ook in diplomatieke kringen zeer met het ver- Joop ingenomen te zijn. Moestapha Khemal Pacha heeft bv. een telegram van gelulcwensch aan Ismet Pacha gezonden). Ongetwijfeld hebben, de Turken meer voordeden behaald, dan zij na him neder laag hadden durven hopen. De 5,Temps" wijst hier met nadruk op, en vervolgt: Indien zij ook maar 'n beetje verstandig zijn, zullen, zij trachten, door een voor zichtige politiek het verkregen© te conso- lideeren. De toekomst van het verdrag van Lausanne hangt in de eerste pj^ats af van de houding, welke de Turken zullen aan nemen, doch ook de naties in het Westen zullen een groote verantwoordelijkheid hebben te dragen voor de toekomst. Haar intriges .en twisten hebben! in het Oosten een vuur onderhouden, waarv.an de vonken zoo nu en dan Europa in vuur en vlam zetten. Het nieuwe Turkije kan een terrein worden) voor een scherpe concurrentie welke eenzelfde uitwerking zou hebben! ah de vroegere wedijver. Wij hopen waarlijk, dat de groote staten thans zullen) afzien van zekere praktijken, welke hun veel meer nadeel dan voordeel hebben ge bracht, dat de geallieerde regeeringen ook ter wille van de handelsbelangen, zullen trachten terug te keeren, zooal niet tob een „politiek" verbond, dan toch tot een. politiek van hartelijke verstandhouding. Gelukkig schijnt men in Engeland van een zelfde opinie te zijn. De bladen herinneren aan de woorden van Lord» Curzon welke bij het overhan digen van het ontwerp-verdrag in Januari verklaarde, dat do publieke opinie der ge heel wereld daaromtrent gerust kan wor den afgewacht. Het verdrag heeft niet de pretentie in alle opzichten volmaakt te zijn, maar het wordt van groot historische belang ge acht, daar het do mogelijkheid van een nieuw tijdperk in de Britsch-Turksche be trekkingen in zich draagt. Miên acht het zeer juist, dat Engeland met zijn millioer.lcn Mohammedaansche on derdanen, een verdrag onderteekent, dat op zoo volledige wijze de onafhankelijkheid van Turkije erkent. Er bestaat eenige zorg omtrent de manier waarop de zaken onder de nieuwe regeling zullen loopen, maar allerwegen geeft mjen uitdrukking aan de hoop, dat een wijs staatsmansbeleid Turkije te hulp zal komen enl het ver trouwen rechtvaardigen, dat het verdrag in dat land stelt. Ondanks het feit, dat alle betrokken! landen hun vreugde over de totstandko ming van den vrede uitspreken, gelooven! wij toch niet, dat dé rust in het Oosten) langen tijd zal duren!. De wispelturigheid, door de Turken! te Lausanne aan den dag gelegd, doet in deze het ergste vreczen. (Waarbij nog komt, dat Engeland en! Frankrijk voor eikaars hegemonie in het Oosten) bevreesd zijn, en natuurlijk wel- weor tegen| elkaar zullen! opbieden. Hoe het zij, voor de eerste maanden, misschien' zelfs jaren, is de vrede verze kerd. j De. consulaire betrekkingen worden reeds hervat, do Amerikaansche vloot is vertrok- kon, het Grieksche eskader verliet Kreta,

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2