dienstjaar 1922 wordt den raad aangebo den, en zal worden nagezien door een com missie, bestaande uit de hoeren Wesselingh v. Benr.ckom en G. v. Lceuw.en. De inkomsten en uitgaven op de gewone rekening bedroeg respectievelijk f 212.030.05 en f 108.941.74 en het batig saldo f 13.123.55, terwijl op de buitengewone rekening een batig saldo van f 3.121.50 werd verkregen. De Voorzitter licht nader toe, waaraan deze resultaten zijn te danken, en de voor waarden, waaraan nog moet worden vol daan. De nieuwe verordening op de invorde ring der plaatselijke inkomstenbelasting, overeenkomstig het wettelijk voorschrift, wordt goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een plan tot verkoop van eenige perceelen bouwgrond aan den Hoogen Rijndijk. Dit voorstel gaat vergezeld van een tweetal bouwplan nen, waarvan het eerste plan A speciaal wordt aanbevolen omdat daarin het „vrije idee"' het meest naar voren komt. Lang en breed wordt over dit punt ge- discuseerd, waarbij blijkt dal de leden, niet onverdeeld voor plan A, dat 15 wonin. gen omvat, zijn. De heeren Da Graaf en v. Bonnekom betoogen dat het ter rein voor dit plan wat den toegangsweg be treft, niet zoo gunstig is gelegen als plan B. De heer G. v. Leeuwen zegt dat men in hoofdzaak op de arbeiders aangewezen is, 't geen in zich sluit, dat de huurprijs niet te hoog mag zijn. Wanneer de woningen overigens mooi en goed zijn, behoeft de buurt-idee geeni be zwaar te vormen, wanneer dit veel goed- kooper is. Besloten wördt tot vaststelling van plan B., waaromtrent gespecificeerde plannen in den raad zullen komen ter behandeling. Do heer Los had liever het heele plan nog eerst eens doorwrocht. De heeren zul len wel denken,,waar wil Los nu weer heen zeilen", maar spr. is toch ietwat hui verig voor dit plan, omdat er ook school- bouw aan verbonden is. Spr. vreest dat 't te veel zal gaan kosten. De heer De Boer, weth., vindt dit geen motief. Wat de heer Los zegt is slechts een veronderstelling, en die kan men cr wel zooveel maken. Men kan de hoognoo- dige woningbouw niet maar altijd uitstel len. Kunnen de mcnschen niet volgens dit plan bouwen, dan zullen ze toch elders een plekje moeten vinden. De raad is het hiermede volkomen eens. In verband met do laatste wijziging der iiuurwet, waarbij de huren kunnen worden verhoogd, heeft do regeering opgave ge- zraagd van woningen, die onbewoonbaar zouden kunnen worden verklaard, op wel ke woningen dan geen huurverhooging mag worden toegepast. B. en W. stellen voor om als zoodanig aan te merken, een drie tal woningen aan den Rijndijk, van C. Langerak; voorts 2 huisjes van den heer Menken, en een woning aan ,,'t Watertje" bewoond door Yinters. Na overleg wordt besloten aan den Rijn dijk alleen de woning, bewoond door de wed. C. Langerak, onbewoonbaar te ver klaren. De V o o r z. leest voor het rapport naar aanleiding van het onderzoek naar de kos ten van uitbreiding van de waterleiding aan den Schenkel weg, en vervolgens het rapport van de commissie voor het water bedrijf, inzake de mogelijke reorganisatie van dit bedrijf. De commissie was bij het uitbrengen van dit rapport niet eenstemmig. De minderheid, in casu de heer Los, komt het eerst aan het woord. De heer Los heeft een afzonderlijk reorganisatie voorstel met toelichting ingediend, het welk hij zelf voorleest. In 't kort komt z'n plan hierop neer, dat het bedrijf zuiver commercieel zal worden opgezet, waarbij als maatstaf voor de tariefberebendng in hoofdzaak is gevolgd de huurprijzen der aangesloten panden. Voorts zou een aparte commissie moeten worden benoemd om de aangeslotenen in verschillende klassen in te deelen en zou de gemeente op elke M.2 water voor minder gesitueerden een toeslag geven van 50 pet., en voor de be ter gestitueerden, boven een zeker maxi mum gebruik een extra heffing van f 0.15 per M.2. De meerderheid der commissie wil eigen lijk geert reorganisatie. Wel ziet zij kans, door rekening teh ouden met de nieuwe huurprijzen, het tekort van het bedrijf, dat het vorig jaar f 2500bedroeg, terug te brengen op f 1500.en daarbij het wa ter voor industrieeele doeleinden gebruikt, te leveren voor f 0.15 per M3. De heer v. Bennekom merkt nog op 'dat de oude huurprijzenberekening onbil lijk was, daar voor 3 huizen, die precies ■eender zijn, verschillende huren werden betaald, waarom de comm.. de nieuwe prij zen als basis nam. Besloten wordt de beide rapporten, ver meerderd met het prae-advies van B. en W., te laten typen en nogmaals te behan delen. Eenige schoolgeld-reclames, door den Voorzitter onbillijk geacht, worden verwe- aen naar den raad van beroep. De Y o o r z. zegt dat door verschillende moeilijkheden met de betrokken grondeige naren, van verbreeding van den Rijndijk niets zal komen. De een wou bij het af- Sgraven door de gemeente van zijn berm- yrond f 500.toe hebben, terwijl een ander nota-bene vroeg of de burgemeester er niets aan doen kon dat de Leiderdorpscha 5>rug nog niet was hersteld (daverend ge- iach). In antwoord op öen vraag van den heer G. v. Leeuwen zegt de V o o r z. dat het 5»oor een blijvende wegverbetering beslist noodzakelijk zou zijn, dat de gemeente eigenaresse van den berm werd. Een in- ijpecteur van het Rijk vond de aak blijk baar niet van veel urgentie. Hij sprak van $*een paar auto's"terwijl er toch ge middeld 325 per dag passeeren. Bij de rondvraag vroeg de heer D e Sraaf wie er aan den H. Rijndijk als >ooihuurders fungeeren. De V c o rztIk meen van dé heeren .Dompeling en De Jong. EEN HUWELIJKSVOLTREKK De heer De Graaf: ik dacht dat Heemskerk en mijn pers.... De Yoorz.: die is dood! De heer De Graaf: Wel neen, hij is springlevend,(gelach)maar omdat er iemand bij mij een keuring kwam aanvra gen wilde ik weten waar het benoodigde instrument is te krijgen. De V o o r z. zegt dat het keurwapen bij den heer Akerboom is. De heer G. v. Leeuwen vraagt verbe tering en verbreeding van den weg in de WIeipoort, naar Gilderswoude, waar het autoverkeer steeds toeneemt. De V o o r z. zegt dat men bezig is met het maken van wisselplaatsen. De heer Los wacht nog steeds op ant woord op zijn vraag naar de kosten van het secretariaat van het woningopzicht. De V oorz. zegt dat gewacht wordt op een antwoord van Ged. Staten, daar zijn alle bescheiden heengezonden. Een stem: en die zijn met vaeantie. De heer Los stelt ongeveer een dozijn strikvragen, maar slaagt er niet in een be vredigend antwoord aan den mond des voorzitters te ontlokken, 't Is alles naar Ged. Staten gegaan, zegt de Voor'z"., wat den heer Los doet veronderstellen, dat ,,'t dan wel eeni heele vrachtauto vol mag geweest zijn". Hierna sluiting. t Herziening van de Gemeentewet. Een wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet is bij de Tweede Kamer in gediend. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Na raadpleging van Ged. Staten en on derscheidene gemeentebesturen kon de mi nister zich onbezwaard achten, do voor stellen der Staatscommissie, welke was in gesteld tot voorbereiding van de herziening der Gemeentewet, in hoofdzaak ongewij zigd, tot de zijne te maken. Overlading van den Raad. Gewezen werd op de moeilijkheden, die ondervonden worden van de regeling in de Gemeente wet van de bevoegdheden der drie orga nen van het gemeentebestuur en van hun verhouding tot elkander. Zij zijn oorzaak, in de eerste plaats dat de Raad overbelast is. Hij is niet alleen verordenende en con- troleerende macht, mp-ar ook in grooten omvang bestuursorgaan. De zeer toegenomen taak van den Raad en zijn veranderd karakter werken nadee- lig op het college van B. en W. terug. Zijn leden worden zeer in beslag genomen door de vele en lange raadsvergaderingen Andere verdeeling van de bestuurstaak tusschen Raad en burgemeester en wet houders is daarom datgene, wat bij de herziening der Gemeentewet meer dan iets anders nijpt. De Raad moet van de be stuursfuncties voor een zeer aanzienlijk deel worden bevrijd en deze moet over gaan op burgemeester en wethouders. De Raad moet echter onbeperkt en ongedeeld blijven de regelende, de wetgevende macht in de gemeente, zij het, dat hij aan B. en W. een aanvullende regelende bevoegdheid moet kunnen toekennen. De Raad zal in hoofdzaak worden het lichaam, dat de ver ordeningen in het leven roept, het orgaan, dat, bij uitzondering het bestuur in eigen hand houdende, als regel zich er toe be paalt de beginselen aan te geven en te om lijnen, waarnaar hij het bestuur wil zien gevoerd; bet lichaam voorts dat controle oefent op het college van B. en W., dat in onheperkfe mate van zijn bestuur reken schap schuldig zal zijn aan den Raad, die door het uitoefenen van toezicht en ook langs anderen weg, met name door ge bruikmaking van het recht van interpella tie, de gelegenheid vinden zal er voor t9 waken, dat het bestuur volledig in zijn geest wordt gevoerd en naar zijn uitzicht zich richt. Art. 144- eerste lid, tweede zinsnede der Grondwet gedoogt thans niet, dat een an dere macht dan de raad deze overdracht sanctionneert. Het wetsontwerp nu geeft onderscheidene be stuursbevoegdheden aa'n B. en W., maar bepaalt, dat dezo slechts kun nen uitgeoefend worden, als de R a a d daartoe besluit. Door het aanvaarden van de voorstellen op dit punt zal de Raad niets van zijne tegenwoordige stelling verliezen. Onbeperkt blijft ook zijn budgetrecht. Overlading van burgemeester en wet houders. Gaan do bestuursfuncties, die in do art. 13b e. v. der Gemeentewet aan den Raad zijn opgedragen in haar alge meenheid op B. en W. over, dan zal dit collego voor een niet gering deel worden bevrijd van den voorbereidenden arbeid voor do in den Raad te behandelen zaken. Het zal ook minder van zijn tijd behoeven af to staan voor het verdedigen in de ver gaderingen van den Raad van zijn voor IN SOVJET-RUSLAND. stellen. Daartegenover echter staat, dat zijn bestuursfuncties in andere opzichten door de verandering worden verzwaard. In do groote gemeenten staan B. en W. voor een te zwaar geworden taak. Het reusachtig toegenomen zelfbestuur is voor een aanzienlijk deel in hun handen ge legd. Hun arbeid-groeit nog steeds aan. Nu kan in de wet de gelegenheid worden ge opend om in de grootste gemeenten het getal wethouders op te voeren bo ven het tegenwoordig maximum van zes. De Minister meent, dat de grootste ge meenten op dit punt vrij kunnen worden gelaten en hij draagt een wijziging in de zen zin voor. Het colegiaal karak ter van B. en "YV. dient echter gehand haafd te worden. Wel heeft de wethouder meer en meer een groote mate van zelf standigheid gekregen; dit is toe te juichen en de Minister stelt dan ook aanpassing van art. 91 aan de tegenwoordige vervul ling der wethoudersfunctie voor. Maar 's wethouders zelfstandigheid moet niet zóóver gaan, dat hij alléén heslist over- en alléén tegenover den Raad staat voor de aangelegenheden, die tot den aan zijn spe ciale zorg toevertrouwden tak van dienst behooren. Het moeten beslissingen van het college blijven. Evenmin als de commissie is de Minis ter voorstander van het toekennen van zelfstandige bevoegdheden aan de lei dende hoofdambtenaren. Wel kan aan gemeente-ambtenaren de uitvoe ring van een deel van do verordeningen, speciaal van die van technischen aard wor den opgedragen, waarbij hun inzicht over- heerschend is. De Minister draagt wijzi gingen in dezen geest voor. Voorts maakt art. 169 het mogelijk, dat B. en W. in den Raad hij het behandelen yan hjin voorstel len zich door een ambtenaar dóen bijstaan. Vaste commissiën van bestuur. De Minister kan niet overnemen het denk beeld der Staatscommissie om vaste com missies van bestuur in dè groote gemeen ten aan te stellen, ter verlichting van de taak van B. en W. Overlading van den burgemeester. Wat de positie van den burgemeester als Rijksorgaan betreft, het is niet noodig en niet wenschelijk, dat de burgemeester ge heel buiten het zelfbestuur wordt gehou den. De Minister stelt daarom ook voor den burgemeester in art. 126 der Gemeen tewet in te lijven. De hoog noodige ver lichting op dit gebied wil hij zien aange bracht door ook den burgemeester recht toe te kennen, de van hem gevorder de medewerking te delcgeeren op gemeenteambtenaren behoudens beroep op hem, bijv, wat betreft het tee kenen van het legio aantal stukken onder zekere beperkingen en onder eigen verant woordelijkheid. Bovendien zal onder de noodige waarborgen de uitvoering van be sluiten van B. en W., die bij den burge meester berust, aan een ander lid van bet college of aan ambtenaren, en die van be sluiten van den Raad, die aan B. en W. behoort, aan ambtenaren kunhen worden opgedragen. Het voorzitterschap, van den Raad. Wijze van benoeming van den burgemeester. De regeling, voorgedragen door de Staats commissie, krachtens welke de burgemees ter van gemeenten van ten minste 40.000 zielen zich desverlangd kan ontslaan van de taak om den Raad te presideeren, meent de regeering niet te moeten overnemen. In de wijze van benoeming van den bur gemeester wenscht de Minister, evenmin als de commissie, verandering gebracht te zien. .1 (Wordt vervolgd)'. GEGHEHGD ÜSEÏfVtfS Ongeluk. Een 18-jarige arbeider bij een turf- machine te Barger-Oosterveen (gem. Em- men) werkzaam, die de veenkluiten met den voet naar beneden in do machine trapte, werd door de snijmessen der ma chine gegrepen, waardoor zijn been zeer ernstig gewond werd. In het ziekenhuis „Bethosda" te Hoogeveen is hij aan de gevolgen overleden. Een drama te Rotterdam. In een woning aan de Oranjeboomstraat to Rotterdam, heeft zich Woensdagavond omstreeks tien uur een drama afgespeeld, dat het uitvloeisel was van een langdurige oneenighcid tusschen man en vrouw. Do 34-jarige H. L. een zenuwlijder, werd dag aan dag door z'n vrouw, de 30-jarige J. D„ op allerlei manieren gekweld. Herhaalde lijk had de man zich bij dc politie be klaagd, dat z'n vrouw hem het leven on draaglijk maakte. Ze hield het met een ander en deze viel L. telkens lastig. Hij had hem zelfs bedreigd. De vrouw, een helleveeg, liep haar echtgenoot vaak na met een mes in de hand; schreeuwend, zoodat heel de buurt het kon hooren: „steek me dood, als je durft". Gisteravond nu schijnt wederom zulk een scène te heb ben plaats gevonden. De buren vernamen een luid gegil en waarschuwden een pas- seerenden politieagent, die, daar de deur van de achterkamer, waar het echtpaar huisde gesloten was zich met geweld toe gang verschafte. Men vond in de keuken de vrouw, zwaar gewond in bewusteloozen toestand, met een groote wond in de lin kerborst. Op de warande lag de man, met het broodmes, waarmede de vrouw gesto ken was. tusschen de ribben. Dr. van Dantzigh, die inmiddels ter hulp geroepen was, legde een eerste verband. De beide gewonden werden toen in ernstigen toe stand met een auto van den Geneeskun digen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Hun toestand was vanmorgen nog zoodanig, dat ze niet ver hoord konden worden. De drie kinderen werden door een zuster van de vrouw naar huis genomen. Het drama wekte begrijpe lijkerwijze in deze volkrijke buurt groote opschudding. De politie heeft het met bloed bevlekte mes, waarmede de wonden werden toege bracht, in beslag genomen. Niet als Raadslid toegelaten. Een kwestie van toelating is Maandag in den Arnhemschen gemeenteraad, behan deld. De meerderheid der Commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden adviseerde tot niet toelating van den eandidaat der Chr. Hist, den heer G. van Rcekel. De heer van Roekei bekleedt n.l. de betrekking van Rentmeester van 't Wees huis te Arnhem. De meerderheid der Com missie was van oordeel dat de heer van Roekei ambtenaar is, dat de Rentmeester rekenplichtig is aan een administratie in casu aan dc Commissie van Bestuur, dat deze administratie ondergeschikt is aan 't gemeentebestuur, zoodat volgens art. 23, sub. g der gemeentewet van R. niet als raadslid kan worden toegelaten. De min derheid der Commissie meende dat de heer van R. noch ambtenaar, noch reken plichtig aan een aan het gemeentebestuur ondergeschikte administratie is. De raad heeft ten Blot te met 16 tegen 12 stemmen besloten den heer van Roekei niet als raadslid toe te laten. Wat is communisme? Jantje vroeg ineens aan tafel: Wat is Communisme, pa? Pa, die 't duidelijk uit wou leggen, Dacht een oogenblikje na. Doorgaans is er niets te eten In een Communistenrijk: Ieder burger krijgt zijn portie, Alle porties zijn gelijk. („Tel.") CLINGE DOORENBOS LasisSu en Tuinbes ast» Veiling te L i s s o op 24 dezer, onder Directie van Holland's Bloembolïenhuis: E.V.T. Prosperity. II 2.60; E.V.T. Mon Trésor top. 3.— E.V.T. Due de Berlin II f 1.80; E.V.T. Hobbema II 5.60; E.V.T. Chrysolora II 18.80; E.V.T. Gram, Bril- lant I f 2.40; E.V.T. Rose Due I f 2.10; E. V.T. Calipso I f 2.—; E.V.T. Couleur Car dinal II 4.60; E.V.T. La Preeieuse II 3; E.V.T. Diana I 2.60; E.V.T. Scarlet Due I f 3.E.V.T. Crimson Queen I 2.20; E.V.T. La Heine I f 1.70; E.V.T. Herman Schlegcl I 1.80; E.V.T. Witte Due Max II f 2.10; E.V.T. Eleonora II 1.90; E.V.T. Artus II f 1.70; E.V.T. Prins van Oosten rijk I 3.80; E.V.T. Joost van den Vondel (bont) II 2.—; E.V.T. Joost van den Von del (wit) I f 2.80; E.V.T. V/itte Zwaan I 2.60; D.T. Couronne d'Or II f 3.10; D.T. Rubra Maxima II 2.70; D.T. Vuurbaak top. f 0.40; D.T. Thournesoll rood II f 3.70; D.T. Le Matador II 2.50; Dw. La Tulipe Noire top. f 4.75; Dw. La Candeur II 2.60; Dw. Tra Angelico II 2.60; Dw. Bartigon II f 4.50; Dw. Glory II f 2.—; Dw. Suzon f 2.10; Dw. Mr. Earnc. Sanders I 4.25; Br. Card. Manning II f 2.E.N. Ajax Princep's dw. I f 3.10; E.N. Sir Watkin dw. I f 7.25; E.N. Poëticus Ornatus dw. I f 2.70; E.N. Golden Spur dw. I f 7.50; D.N. Von Sion dw. I f 4.30. Alles per 100 stuks, Brieven uit Sassenheirc?. X. d Amice. 't Is een heele oude en: overbekende waarheid dat het niet meevalt om het iedereen naar den zin te maken. Dat ondervinden we allen wel eens, en wat voor ons persoonlijk geldt, geldt evenzeer voor onze overheid. Een wet of bepaling die door de eene groep Nederlanders vurig wordt begeerd, wordt meestal door een andere groep even heftig bestreden. En datzelfde verschijnsel vinden we ook weer in even sterke mate terug in onze gemeentepolitiek. Er zal wel geen stad of dorp in ons goede vaderland we zen, waar men gezegend is met een ge meentelijke overheid, die het nu letterlijk iedereen naar den zin weet te maken. Het behoeft dus geen verwondering te baren dat dit ook in Sassenheim niet het geval is. En om je de waarheid te zeggen ben ik daar werkelijk blij om, want hot zou mij niets aanstaan, als ons goedo Sassem bestond uit zoo'n vier duizend van die goetlsullen, die alles altijd even goed en mooi en best vonden, en nooit eens een aanmerking hadden te maken. Natuurlijk wil dit heclemaal niet zeg gen dat ik een bewonderaar hen van die lastige mcnschen die we ook overal aan treffen, en die het een ieder steeds met hun onredelijk gemopper lastig maken. Maar gezonde critiek kan nooit kwaad en ik kan het niemand kwalijk ne men als hij vecht voor datgene waar hij recht op meent te hebben. Zoo hoorde ik dezer dagen een paar Sassenheimers nog al erg sputteren over de wijze waarop ons gemeentebestuur Sassenheim van drinkwater v.-il voor zien. Je hebt natuurlijk in onze „Nieuwe Leidsche" gelezen amice, dat we hier eindelijk ook waterleiding zullen krijgen. Een niet-Sassemer kan zich niet voorstel len wat dit voor onze gemeente belee- kent. Goed drinkwater is hier verbazend schaarsch, een pomp die beslist goed drinkbaar water geeft behoort tot de uit zonderingen. En als men de menschen des avonds geregeld ziet sjouwen met em mers en kannen om bij een goede kennis of vriend wat drinkwater machtig te wor den gevoelt men pas met hoeveel verlan gen het leidingwater tegemoet wordt ge zien. Niemand mag beweren dat in deze zaak ons gemeentebestuur niet actief is ge weest. Er is jaren lang gezocht en ge werkt maar steeds zonder eenig resul taat, totdat verleden jaar de overeen komst met Lisse en Iïillegom tot stand kwam. Later werd dit plan eenigszins gewij zigd zoodat ook Warmond aan deze lei ding zou worden aangesloten, en iedereen ziet nu belangstellend uit naar den dag dat met de werkelijke aanleg zal worden begonnen. Als je nu echter met de omstandighe den hier zoo eenigszins op de hoogte ben, zal je jezelf ook wel eenigszins voor kun nen stellen, amice, hoe groot de teleur stelling is, als je al zoo'n beetje aan het uitrekenen bent geweest wanneer je je eerste frissche glas waterleiding zult drin ken en je hoort dan, dat je niet eens ge-", legenheid krijgt je huis op de waterlei ding aan te sluiten. Je moet weten, de zaak staat zoo: De hoofdbuis kan langs twee verschillende wegen naar Warmord worden gelogd en wel langs de Wasbeekerlaan of anders langs de Warmonderdam. Het eerste plan is naar 'k verneem pl.m. f 7000 goedkooper voor onze gemeente, maar wordt dit uitgevoerd, dan blijven die Sas senheimers die wonen langs den Rijks straatweg tusschen de Wasbeekerlaan en den Warmonderdam zonder waterleiding. En het is m.i. zeer begrijpelijk dat deze slachtoffers hierover alles behalve ge sticht zijn. Naar men mij meedeelde heeft het Ge meentebestuur deze menschen nog ver zocht eens op te geven hoeveel ze er voor over hadden, indien liet duurdere plan werd uitgevoerd. Maar ik hoor dat onze vroede vaderen heel weinig gevangen hebben. De menschen die bij deze kwestie be trokken zijn redeneeren als volgt: Wij zijn inwoners van Sassenheim, en dra gen ons voile aandeel in de lasten die de gemeente ons oplegt. Voor verschillende dure werken, waarbij wij persoonlijk voor geen cent belang hebben, zooals b.v. onze nieuwe haven, moeten we even goed als elk ander onze belastingpennin gen opbrengen. Van_ de lusten daarente gen genieten we maar heel weinig. Aan sluiten op het electrisch net is voor ons buitengesloten, gas kunnen wij alleen krijgen tegen vergoeding van de vrij be langrijke extra kosten. Vuilnis wordt er bij ons niet opgehaald, en zoo is er nog wel meer te noemen. En de menschen gevoelen zich in hun rechten gekrenkt, nu ook ter wille van enkele duizenden guldens, inzake do waterleiding met hun belangen weer niet de minste rekening wordt gehouden. En liet komt mij voor, amice, dat eeni dergelijke stemming alleszins te verkla ren is. Natuurlijk is de zaak ook voor ons ge-» meentebestuur niet zoo eenvoudig. Er moet op de dubbeltjes worden gepast, en van alle kanten wordt op zuinigheid aan gedrongen. Maar toch staat voor mij nog niet vast dat men in dit geval verstandig gehan deld heeft, door het goedkoopste plan te kiezen. Ik zeg dit niet alleen met het oog op de rechten van de menschen die van dezen maatregdl het slachtoffer zullen worden. Ook oeccnomisch beschouw ik het het duurdere plan als het beate. Sassenheim breidt zich de laatste ja ren sterk uit, en beschikt over weinig mooi bouwterrein. Hoe kort is 't nog maar geleden dat men aan de Teylin- gerlaan begon te bouwen en nu is al weer zoowat op elk perceeltje terrein beslag gelegd. In de richting Lisse kan bijna niets meer worden uitgebreid. Langs den Rijksstraatweg ten Zuiden van Sassen heim ligt nog mooi bouwterrein genoeg. Het kan m.i. niet anders of de uitbrei ding zal vanzelf deze richting nemen. Er wordt trouwens nu reeds op verschillende punten gebouwd. En al is dan ook op dit oogenblik het aantal belanghebbenden, die graag zou den zien dat inzake de waterleiding het duurdere plan werd gekozen niet groot, ik ben er vast van overtuigd dat dit bin nen vijf of tien jaar heel anders zal zijn. De Wasbeek is toch eigenlijk niets meer dan een gewone laan waaraan- voorloopig nog wel niet veel zal worden gebouwd. En daarom verdient volgens mijn meening en de meening van velo Sassemers in dit geval het duurdere plan do voorkeur. Indien we de zaak verkeerd bekijken dan hoop ik maar dat onze Overheid zich de moeite getroosten wil om ons nog eens goed duidelijk te maken, waarom wij het mis hebben, en waarom haar plannen werkelijk de beste zijn. i SASSEMER. Sassenheim, 23 Juli 1923. De civiele autoriteiten leggen den geestelijken zooveel moeilijkheden in den weg, dat de meeste trouwlustige paartjes met het „trouwen on der de vlag", zooals het „trouwen op het stadhuis" wordt genoemd, vol staan. De „plechtigheid" duurt niet lang. Bruigom en bruid hebben slechts te verklaren, een gezin to willen stichten, en als de Sovjet gedelegeerde er dan aan herinnerd heeft, dat man en vrouw gelijk zijn, en dat goede echtelieden ook goedo Bolsjewieken zijn, is het paartje ge trouwd. De eventueele ontbinding van het huwelijk geschiedt eveneens „onder dc vlag". Zoodra beide partijen zulks bogeeren, is het huwelijk ontbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6