liiLÉscKeiiii Tweede Blad; Woensdag 25 Juli 1923 SIST OE ÊPE52S Geen onwaarheden. Onder dit opschrift lezen wij in de N ederlander: Dat het Volk geen Vlootwet en geen Vloot wil weet geheel Nederland. Dat het, ??eheerscht door deze gemoedsstemming, den toestand in en om den Stillen Oceaan volstrekt eenzijdig beschouwt is te ver staan. Dat het de grooto waarde van ru»- tigo wèlbelijnde onzijdigheidspolitiek miskent is ook te begrijpen. Maar dat het, tot ondersteuning zijner politiek d.ï grenzen der waarheid overschrijdt, dit is niet te begrijpen, zeker niet goed te keu ren. Wij hebben het oog op de volgende uit lating in het Volk van 1.1. Donderdag: .Uitvoering van ons vlootplan betee ken t opheffing van den werklozen steun, stopzetting van den woning bouw, bevriezing der sociale wetgeving, belangrijke vermindering der salaris sen van het Rijkspersoneel, het opge ven van den strijd tegen de tubercu lose, verdere verslechtering van het volksonderwijs, uitputting van den kleinen middenstand, verhooging van belasting, bemoeilijking der indus trie." Wij vragen aan do redactie van het Volk de cijfers te noemen, waarop deze beweringen berusten. Wij meenen deze uitlating, tenzij wij anders worden inge licht, als eene onwaarheid te mogen be titelen. Volgens de allerstrengste berekening •zou de Marinebegrooting, bij aanneming der vlootwet met één millioen gul dens per jaar worden ver hoogd. Voor 1923 is voor Marine ge raamd (met uitzondering van de uitgas- ven voor hydrographie, loodswezen en pensioenen) rond veertig millioen. Aanvaarden wij de weinig waarschijn lijke mogelijkheid, op deze begrooting (zonder aanneming der vlootwet) 15 pet. of 6 millioen te besparen, dan zou de Vlootwet van Nederland eischen een jaarlijksche uitgave van 7 millioen gulden. Als men nu weet dat de begrootingen voor Onderwijs en Arbeid (dus zonder Landbouw, Nijverheid en Handel, en zonder ele uitgaven voor werkverruiming en werkloozensteun, die op Dinnenland- sche Zaken en Waterstaat drukken) te zamen eischen ruim 216 millioen gulden: op welken grond rust dan de be wering van het Volk, dat de 7 m i 1- iioen, welke in het alleruiterste geval de uitvoering der Vlootwet zou vorderen, ?ou kunnen- leiden tot al de noodlottige gevolgen, die door het Volk worden op gesomd. Die bewering heeft geen grond. En wij mogen vertrouwen, dat de re dactie bereid zal zijn hare lezers beter in te lichten." i&EüSC EM SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Haulerwijk, A. G. oos, cand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Twijzel, J. H. Kui per, te Winsum. Te Emmer Com- pascuum, P. E. v. Schaik, te Strijen. Aangenomen: Naar GrooteLindt, J. Versteegt, oefenaar te Ouddorp. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen: Te Witmarsum-Ping- juin, J. Smidts, prop. te Koog-Zaandijk.' Bevestiging» Inireds, Afscheid. Zondag j.l. nam D s. G. Laarman, pred. bi* de Geref. Kerk van Scharendij- ke, afscheid van zijn gemeente met een predikatie over Goloss. 2:6, 7. Den naar Klundert vertrekkenden pre dikant werd toegezongen Ps. 121:4, na dat hij was toegesproken door ouderling v. d. Panne. D s. P. Krul nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente van Bier vliet met een hartelijke toespraak over Judas vs. 21. Den naar Breedevoort ver trekkenden predikant werd toegezongen Psalm 121 vs. 4, nadat hij was toegespro ken door den Burgemeester; Ds. de Puij, van Gadzand; Ds. van Griethuijzen, van Broede; en door den consulent, Ds. Me loen, van Hoofdplaat. Hot afscheid van D s. D. v. d. M e u- len van de Geref. Kerk van Reitsum is bepaald op 12 Augustus en zijn bevesti ging en intrede te Sauwerd op 19 Augus tus. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. C. J. Bos, van Zuidwolde (Gr.), consu lent. D s. J. A. Verhoog hoopt Zondag 2 Sept. a.s. afscheid te nemen van de Ge ref. Kerk te Willemstad, en 16 Sept. in trede te doen te Nieuw-Dordrecht, bij welke gelegenheid Ds. J. H. Donner van Breda als bevestiger zal optreden. Na in de morgengodsdienstoefening be vestigd te zijn door Ds. W. G. G. Beere- kamp, deed Zondagavond D s. G. H. S t e ij n, gekomen van Winterswijk, zijn intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Leeu warden. met een predikatie over 2 Tbess. 3:5: „Doch de Heere richle uwe harten tot de liefde Gods en tot de lijdzaamheid van Christus." D s. J. L e e p e 1 nam j.l. Zondagmor gen afscheid als leeraar van do Evange lisch Luthersche gemeente te Vlissingen- Middelburg. De scheidende leeraar, die wegens oen keelaandoening reeds na een arbeid van slechts een half jaar die moest neerleg gen, had als uitgangspunt gekozen Joh. 13:7: „Wat ik doe, weet gij nu niet, maar gij zult het na dezen verstaan." Ds. Leepel hoopt 18 Augustus a.s. van uit Amsterdam naar Ned.-Indië te ver trekken. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. Dezo zitting is gewijd aan de benoe ming van een kerkelijk hoogleeraar te Groningen in do plaats van prof. dr. W. J. Aalders, die tot staatshoogleeraar is benoemd. Do Synode is samengesteld, als vroeger is medegedeeld met uitzondering van ds. A. de Haan, te Zwolle, die aan de voordracht heeft medegewerkt en ver vangen wordt door zijn secundus ds. F. A. van Schaik te Kampen. De voordracht door de commissie van voordracht ffige- diend, bestaat uit de navolgende drie per sonen: dr. Th. L. Haitjema, pred. te Apeldoorn; dr. D. R. Plooy, pred. te Lei den; dr. G. Vellenga, pred. te Nieuw- Loosdrecht. Tot kerkelijk hoogleeraar werd be noemd dr. Th. L. Haitjema, pred. te Apeldoorn, aan wien wordt opgedragen onderwijs te geven in de leerstellinge godgeleerdheid, de geschiedenis der Ne- derlandsche Hervormde Kerk en harcr leerstellingen en het Nederlandscli-Her- vormd kerkrecht. - Geref. Zendingsbond. Ds. R. Bartlema te Hoogeveen die benoemd was tot director van den Geref. Zendingsbond heeft die benoeming niet aangenomen. Wordt de Synode Vrijzinnig? Een belangrijke gebeurtenis in verband met den strijd der richtingen in de Ned. Herv. Kerk is het omgaan van de classis Heerenveen en Franeker, die beide in plaats van de aftredende rechtzinnige le den vrijzinnigen in het provinciaal kerk bestuur hebben gekozen, waardoor do meerderheid van dat bestuur ook vrijzin nig is geworden. Wijl de provinciale kerk besturen de leden der synode afvaardigen, zal het omgaan van Friesland op de sa menstelling van de synode des volgenden ja-ars invloed oefienjem De „N. R. Crt." heeft een der voorman nen uit de Vrijzinnig-Hervormde beweging de vraag voorgelegd, hoever bij dacht, dat deze invloed zich zou kupnen uitstrekken. En deze zegsman, die als statistisch spe cialiteit op het hier betreden gebied een -zekere reputatie geniet, kwam, schrijft de ,,N. R. Ct", tot de verrassende slotsom, dat de mogelijkheid geenszins is uitgeslo ten, dat de synode der Ned. Herv. Kerk binnen enkele jaren vrijzinnig zal wezen. Betoogd wordt dan dat ook in andere Provinciën, met name in Groningen, Noord Holland en Drente, de vooruitzichten voor do vrijzinnigen uiterst gunstig zijn, waarna dan de volgende conclusie getrokken wordt „Met do Waalsche vertegenwoordigers mede zullen, wanneer de vrijzinnigen hun thans verworven positie handhaven, dus binnen enisle jaren een groot aantal orthodoxe synode-leden, die periodiek af treden, geleidelijk door vrijzinnigen wor den vervangen, totdat de volgende stand zal zijn bereikt: vrijzinnigen: Noord-Hol land 2, Noord-Brabant-Limburg 1, Drente 2, Groningen 2, Friesland 2, Waalschcn 2, samen 11; orthodoxen: Zuid-Holland 2, Zeeland 1, Utrecht 1, Gelderland 2, Noord- Brabant-Limbnrg 1, Overijssel 1, samen 8. De synode zal dan met 11 tegen 8 leden vrijzinnig zijn. Op de houding der vrijzinnig Hervorm den, die te Amsterdam hebben besloten zoo ©enigszins mogelijk in de kerk te blij ven en te Arnhem een program van actie hebben opgesteld, waarop do electorale arbeid nummer één is, zal dit door de Friesche overwinning aangekondigd voor uitzicht ongetwijfeld bemoedigend werken. Het dunkt ons vrijwel onmogelijk te ver onderstellen, dat zij de bim zoo te juister tijd geboden kans om hun kerkgenootschap door invoering va-n den modus viveirdi en andere maatregelen van ruime strekking aan zijn historisch doel te doen beant woorden, zouden verspelen door nu eens niet met kracht en stelselmatigheid het vlak voor hun oogen gekomen doel te ver overen. Hoe het omgaan van Friesland inmid dels op de orthodoxen zal werken? De rechtstreeksche uitwerking zal zijn, dat de „groote synode" meer kans heeft gekregen Nu de „kleine synode" een vrijzinnige sy node dreigt te worden, is de groote sy node" de eenige uitweg tot redding van het orthodox regiment der kerk. Want-, volgens nauwkeurige berekening zal de verhouding tusschen orthodox en modern in de „groote synode", die uit de classes wordt somengesteld en niet door de provinciale kerkbesturen wordt afgevaar digd, waarschijnlijk 30 tegen 15 zijn. De vrijzinnigen hebben, zoo waarlijk de „groo te synode" er komt, voorgoed him kans verloren. En daar bovendien dezo instelling allicht ook nog tot een financieelo déb&cle in de kerk zal leiden, waarvoor de verdrukte minderheden mede aansprakelijk zullen zijn, zal het laatste geval allicht leiden tot het psychologisch moment, waarop heen gaan voor de vrijzinnigen verkieslijker wordt dan blijven. Hot omgaan van Friesland heeft, zoo bekeken, het conflict tusschen de richtin gen verscherpt en de oplossing van de cri sis in de Hervormde kerk een flink stuk nader gebracht." De opvolger van Minisïer De Geer. Nauwelijks was de crisis .aan Finan ciën uitgebroken, of reeds werden namen genoemd van den opvolger in het Minis- terieele Departement, o.a. Mr. Kolkman, de oud-Minister van Financiën. Naar aanleiding hiervan heeft het „Vad." zich tot Mr. Kolkman gewend met de vraag of hij dit bericht kon bevestigen Zijn antwoord luidde woordelijk: „Wat?? Ik?? Men hoeft er mij nooit naar ge vraagd. Ik heb er nooit over gesproken. Het is onzin!" DE VLOOTPLANNEN. De houding van den Gouverneur-Generaal. Bij informatie te bovoegder plaatse is aan de „Msb." gebleken, dat het bericht van de „Telegraaf" als zouden er tusschen den gouverneur-generaal, mr. Foek, en den Minister van koloniën inzake de Viooiplannen, ernstige moeilijkheden zijn gerezen, slechts op fantasie berust. Het aftreden van den Indischen vloot voogd luitenant-admiraal W. J. G. Umb- grovc, kan niet beschouwd worden als een bewijs van wrijving tusschen dan gouver neur-generaal en den Minister, daar het vertrek van den vlootvoogd op dit tijdstip in verband met het verstrijken van den termijn van 3 jaar, waarvoor deze be roemingen gewoonlijk geschieden, reeds lang te voren vaststond. Voorts werd mij nog verzekerd, dai er geen enkele grond bestaat voor de mee rling dat van den gouverneur generaal geen modewerking zou zijn te verwachten bij de uitvoering van de Vlootwet. Gsen Zomertijd. Irt alle gemeenten van liet, Groningsche kustgebied is men door onderling overleg zoover gekomen, dat men er in dc pracfijk van 't leven geen zomertijd meer kent: niet alleen de landbouwende stand richt zich bij zijn werkzaamheden geheel naar den zonnetijd, doch ook, als gevolg van de meegaandheid der autoriteiten op onder wijsgebied, zijn de schooltijden naar dien lijd ingericht. Ook de uurwerken in de dorpstorens die vrijwel zonder uitzondering aan de kerkvoogden toebehooren geven den zonnetijd aan en bij het regelen der kerk- 1 beurten wordt eveneens met dien tijd rekening gehouden, soodat de bevolking alken maar als er met den trein gereisd moet worden of als er aan het postkan toor zaken te doen zijn op den officieelen tijd heeft te letten. Slachtoffers van de hitte. Het Bureau van .Statistiek deelt mede, k dat de sterftestatistick uit de hitte-periode van de eerste helft van deze maand, dui- delijk aantoont, dat de hitto in Amsterdam een groot aantal slachtoffers beeft ge maakt. In de week van 9 tot 15 Juli zijn niet minder dan 32 sterfgevallen aan „zonne steek" en hyperthermie" geconstateerd, een doodsoorzaak, waarvan in onze stad anders nooit een geval voorkomt, zelfs niet in de eerste week der warmte (28 Juli). In den tijd van 2. tot 15 Juli was het aantal sterfgevallen aan apoplexie 39 tegen 15 in de beide laatste weken van Juni, aan organische hartsgebreken, 49 tegen 27 in de genoemde weken van Juni. Telt men dezo cijfers bijeen, dan komt men tot bijna 80 slachtoffers alleen wegens die drie oorzaken. Verreweg de meesten daar van waren ouder dan CO jaar; aan „zon nesteek en hyperthermie" overleden 5 zui gelingen, 5 kinderen van 14 jaar, 3 per sonen tusschen 30 en 50 jaar, 5 tusschen 50 en 59 jaar, 14 ouder dan 59 jaar. Hier bij komen wellicht nog een tiental sterf gevallen aan „ouderdomszwakte" boven het gewone aantal. Opvallend is de geringe toename der zuigelingensterfte wegens maagdannaan- doeningen tijdens de warmte. Van 2 tot 15 Juli overleden 4 zuigelingen aan die ziekten tegen 2 in de beide laatste weken van Juni. Ook bet aantal verdrinkingen was niet grooter dan anders, oord er klei ner. Ten slotte heeft de warmte oen belang rijke toeneming der sterfte op haar ge weten. Terwijl deze h.l. in de laatste week van Juni 7.97 per 1000 inwoners per jaar was, was zij in de c-erste week van Juli 10.50, in do tweede zelfs 16.75. Uit Suet Sociale Leven O verwerkvergunning. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Arbeid zich tot de besturen der vak- oentrales gewend met de vraag of er aan leiding bestaat tot het geven van een alge meen© overwerkvergunning tot bet inhalen van verzuimden tijd, nu wellicht tal van werkgevers ertoe zullen overgaan om hun arbeiders vacantie te geven tijdens de fees ten welke zullen worden georganiseerd in verband met bet jubileum van H. M. do Koningin. Uit dc Carionindustrie. Voor Oude-Pokela ziet het mot het oog op do werkloosheid er dezen winter slecht uit. De grooto cartonfabrieken Union en Free Co. zijn stopgezet, omdat cr geen stroo meer voorradig is en het koop en van duur stroo het bedrijf zoodanig zou druk ken, dat het niet rendeeren kan. Carton wordt thans weinig gevraagd ter wereldmarkt, vermoedelijk omdat er niet mee kan worden geconcurreerd. 'Inkrimping der exploitatie en loonsver laging wordt algemeen verwacht. Ontslag sigarenmakers. De malaisetoestand heeft de Koninklijke Sigarenfabrieken van Eng. Goulruy en Baer te 's-Hertogenbosch genoodzaakt aan 60 mail ontslag aan te zeggen. Uit de textiel-industrie. Hek hoofdbestuur der textielarbeiders- organisatie heeft aan de finna J. H. Meye- rink en Zn. te4 Winterswijk, oen schrij ven toegezonden waarin het verklaart, dat na 30 Juli a.s. de arbeid aan bun fabriek niet zal worden hervat, indien le de firma de aangekon digde loonsverlaging niet terugneemt, 2e indien de uitbetaling der erkende chris telijke feestdagen niet weder is toegezegd. Dreigende staking. Te Derenter dreigt een staking end er de bouwvakarbeiders. In Januari 1022 hebben de patroenh in de bouwbedrijven alhier zich afgescheiden van de federatie van den landelijben patroonsbond, waardoor zij niet langer wareni gebonden aan bet collectief contract met de bouwvakarbei- dersoresnisatie. Begin Januari 1923 zijn de loonen der bouwvakarbeiders verlaagd. Een metselaar en timmerman verdiende toen 63 cent per uur en een opperman 58 cent, terwij ver vallen was, dat op christelijke feestdagen het loon werd doorbetaald. Thans voert de arbeidersorganisatie een actie, om een collectief contract af te slui ten, op den grondslag van het landelijk contract met- toepassing van de derde loonklasse, welke dan bepaald wordt res pectievelijk op 67 en 59 cent. Hieraan wil len verschillende bouwpatroons niet vol doen. Zij verklaren zich bereid een collec tief contract af te sluiten, als het lande lijk contract, dus met duurtebijslag, doch zonder doorbetaling op christelijke feest' dagen en het loon te brengen op 62 cent en 55 oent per uur. Indien heden geen gunstig antwoord van de patroonsorganisatie wordt ontvangen, zal Maandag het werk worden neergelegd. Verplegend personeel. Mevrouw de VriesBruins, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gericht: 1. Is het den Minister bekend, dat in de laatste maanden in verschillende zieken- inrichtingen de arbeidsvoorwaarden van 't verplegend personeel een wijziging in on- gunstigen zin hebben ondergaan? 2. Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat het om die reden aanbeveling verdient, te overwegen, den algemcenen maatregel van bestuur, bedoeld in t/.t. 65, lste lid, van de Arbeidswet 1919, vast te stellen? Onrust bij Wilton ta Rotterdam. Naar aanleiding van het bericht, dat de directeur-generaal van den arbeid, de heer Zaalberg, het districtshoofd të Rotterdam, gemachtigd hoeft aan Wiltons Machine fabriek en Scheepswerf vergunning te ver- leenen om 51K uur per week te laten wer ken in verband met de malaise en de loo nen te laten berekenen naar 48 uur per week, vergaderde gisteravond het afdee- lingsbestuur van den moderne Mctaalbe- werkersbond aldaar. Naar gemeld wordt, zal deze organisatie niet accoord gaan met arbeidsverlenging en maatregelen over wegen, om zich hiertegen te verzetten. GemeenSeraad Zoeterwoude. Vergadering van Dinsdag 24 Juli, onder voorzitterschap van den Burgemeester, de heer P. Wap. Met kennisgeving afwezig de heer J. O. Stadhouder. De voorzitter opent de vergadering. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, waarna deze, na oen. kleine verandering, worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken, waarvan de voorzitter hierna mededeeling doet, is het proces-verbaal van opname van kas en boeken van den gemeente-ontvanger, waar bij tevens een overzicht is govoegd van de aanwezige geldmiddelen. Voorts zijn jaarverslagen ingekomen van de gezondheids-commissie to Alphen aan den' Rijn; van de Vereen, van Ned. Ge meenten; van den directeur van den vleeschkcuiingsdienst; van den keurings dienst van waren, en van den commandant der plaatselijke brandweer. Naar aanleiding van een in het laatst genoemde verslag opgenomen wercsch, wordt besloten successievelijk do brand- kranen in alle dorpsgedeelten van de ge vraagde verbetering te voorzien. In antwoord op een schrijven van bet gem. bestuur, dat twee jaar geleden werd verzonden, deelt het Min. v. Financiën thans reeds mede, dat een aangevraagde hypotheek niet kan worden verleend, (ge lach). Van den inspecteur van het L. O. is een mededeeling ontvangen, dat hij, na de opinie van verschillende ouders te hebben gehoord, adviseert om den zomertijd op de O. L. School te handhaven. Na dit schrijven kondigt de voorzitter aan dat een voorstel is ingekomen van den heer L. J. Los, om alsnog den ouden tijd in de gemeente te handhaven, en de kan tooruren voor secretarie en gem.ontvanger op den zomertijd terug te nrengen. De heer Los licht zijn voorstel toe, dat hij heeft ingediend, naar aanleiding van de v/ijze waarop in de vorige vergadering een adres van gelijke strekking werd af gemaakt. Bedoeld adres was aangekondigd en er was reeds prae-advies op uitgebracht, toen de verbluffende mededeeling van den voor zitter kwam, dat het adres niet in behan deling kon worden genomen, omdat het niet gezegeld was. Spr. is or van over tuigd, dat, wat het advies van den inspec teur betreft, dit geheel anders zou zijn ge weest, wanneer B. en W. eerst overleg had den gepleegd met het hoofd der betrokken school, alvorens zich tot den inspecteur te wenden. Spr. wil niet hatelijk zijn, maar vindt toch dat in het bijzonder de voorzitter niet juist heeft gehandeld. Spr. wijst ten slotto nog op andere gemeenten, die zich ook niet aan den zomertijd hebben ge stoord. Wat het laatste betreft, merkt de Voorz. op, dat hem alleen de gemeente Nieuwkoop bekend is als niet den zomer tijd gebruikende. De lieer Los keurt nogmaals af dat geen advies is ingewonnen. De zaak is maar half ambtelijk behandeld, n.I. door de tele foon. Door zoo tc handelen, zegt spr., ga ven B. en W. reeds een stille wenk aan den inspecteur om afwijzend te adviseoren. Spr. zou dat gedeelte van. zijn voorstel, waarin de secretarie-uren worden genoemd desnoods wel willen laten vervallen, maar overigens acht spr. invoering van den zo mertijd dringend noodig. De heer v. Wesselingh is wel tegen, zomertijd, maar verwacht v.'ih die veel vuldig© veranderingen niet veel heil. De Y o o r z. zegt dat er haast bij d© zaak was. Het adres van de commissie v. toezicht kwam ten eerste vrij laat, cn ten tweede was het niet ©ens een advies, maar hoogstens een beschouwing over den zo mertijd. Dc heeren Do Graaf en J. v. Leeu wen ondersteunen het voorstel-Los, waar na dit, in stemming gebracht zijnde, wordt aangenomen met 65 stemmen. Voor stem men de heeren J. v. Leeuwen, F. J. Par- levliefc, A. de Graaf, A. v. Bennckom, L. J- Los cn weth. de Boer. De Voorz.: ziezoo, dan beginnen we nu maar weer van vooraan af. Dc heer J. v. Leeuwen vraagt of io; dit voorstel nu ook de secretaric-urcn be grepen zijn. Do V oorz. antwoordt ontkennend. De uien. van aangifte voor den burg. stand,, zijn wettelijk vastgesteld. »Spr. merkt nop op, dat nu ook weer een geheel nieuw leerplan meet worden vastgesteld. Do heer Los: ach kom, dat is hei; werk van 2 minuten.' Van den raad van Wymfontseradeel, al dus do voorzitter, is een afschrift-adres in gekomen, inzake strafbaarstelling van het vloeken, met bijgaand verzoek om daaraan adhaesie te betuigen. De heer J. v. Leeuwen vraagt of B. en W. hieromtrent geen prae-advies wen- schen uit te brengen, waarop de V o o rz. antwoordt., dat B. en W. het verzoek eigen lijk voor kennisgeving wilden aannemen, maar als dc raad anders wil Do heer J. v. Leeuwen stelt voor oar. w e 1 adhaesie tc betuigen. Het vcorstel-v. Leeuwen wordt hierna z. h. st. aangenomen. Van do rogelings-corumissio voor de kring-schict'wedstrijden der gewestelijke burgerwacht, afdeeling Rijnland-Oost, i» een verzoek ingekomen om subsidio voor dit doel. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een bedrag van f 10.beschikbaar to stel- len. Een even liooger bedrag wordt als subsi dio gevraagd door cle feestcommissie voor do plaatselijk© Jubileum-feesten. Gevraagd wordt n.l. een bedrag van f 1100.B. en W. stellen vcor cm op do aanvrage gunstig te beschikken Do heer De Graaf is tegen het voor stel, omdat liet bedrag dat door het hou den van een deurcollecto werd bijoen ge bracht, zijndo f 600.genoegzaam aan toont, dat de burgerij niets over heeft voor het houden van een feest, waarom spr. goen vrijmoedigheid vindt om een hoog bedrag als nu gevraagd wordt, aan dc ge meentekas te ontrekken. De heer G. v. Leeuwen beeft, indertijd wel gestemd voor verlaging van het subsi die, waardeer dit op f 500.werd gebracht maar spr. deed dit in het vertrouwen, dat de burgerij bij een gelegenheid als deze wel zou bijspringen. Nu dit niet wordt go- daan, stelt spr. voor om het subsidio io verb oogen, cm te voork., dat de plannen' dor oommissie's, dio met zooveel zorg zijn samengesteld, onuitgevoerd zouden blijven. Dc heer De Graaf vindt het stand punt van den heer G. v. Leeuwen inconse quent. Do burgerij mag niet gedwongen worden om van haar eigen geld feest to vieren. Do beer De Boer, weth., wijst op do grooto bezwaren, die altijd aan het samen stellen van oen feestplan hier ter plaat so zijn verbonden. Nu de commissie daarin eindelijk is geslaagd, zou spr. het betreuren wanneer do plannen niet werden uitge voerd. Spr. zou do comm. wel cm inlich tingen willen vragen omtrent mogelijk© vermindering van het subsidie, desnoods met een kleine inkrimping van do plan nen. De heer L o s is tegen het voorstel. Spr, is van meoning, dat de burgerij in baar wilsuiting niot mag worden belemmerd waar zij zich zoo stipt houdt aan het ad- vier van H. M. om sober feest te vieren. De heer Noordman is eveneens tegen het voorstel. De heer G. v. Leeuwen wijst er op, dat bij do behandeling der begroot ing liet oorspronkelijk voornemen Dcstond om f 1000.subsidie te verleenen. De heer v. Bonnekom verklaart zich tegen het voorstel. Do heer v. Bennokom zou willen zien geinformeerd of de uitdeeling aan do ar men, <.y liet schoolkinderfeest met het oor spronkelijke subsidie zouden kunnen door gaan. Algemeen is men van gevoelen, dat dit wel zou gaan. Het voorstel van B. en W. wordt met op één na algemeen©, stemmen verworpen, dat van den heer G. v. Leeuwen, om f 1000.te geren, wordt door niemand ge steund en komt dus niet in behandeling. Do hoeren Los en Do Graaf vragen of het nu al zeker is, dat do commissie hot subsidie van f 500.krijgt. De Voorz. Ja, dat staat al op do be grooting. Allo bedrogen op de begroot ing voorkomende, kunnen worden uitgegeven. De heer Los: Ja „kunnen", maar dan dan hoeft het nog niet. Do raad moet toch vooraf beslissen. De heer A. de Graaf betwijfelt of do commissie alleen voor het kinderfeest f 1100.noodig zal hebben. Do Vo orz. wil het rapport van do com missie afwachten. De heer Noordman acht het bedrag van f 500.zeer weinig genomen. Op voorstel van den heer Wesseliugh, die vooraf had betoogd, dat dc commissie niet op de beslissing van een'volgende ver gadering kan wachten, wordt besloten oiu voor zoover noodig, over liet subsidio vail f 500.te beschikken. Do rekening der gcmcnitc ovor liet

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5