StemeenteSêjke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP.. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18. tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar SCHOL k f 0.18, GR00TE SCHELVISCH k f 0.32 en KABELJAUW k f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 19 Juli 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7)48)4 nnr. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steensehuur 15. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. G. F. Rei jat, Steenstraat 35, Tel. 136. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor 'leden van dit fonds. te Rotterdam met een golflengte beginnen, te seinen, die zoo nabij de telefoniegolf van den Persdienst van Vae Diaz ligt, dat in wijden omtrek van Rotterdam en voor al in deze stad zelf, de ontvangst der tele fonie uit Amsterdam onmogelijk wordt. Enkele maanden lang zijn wij onzer zijds reeds bezig geweest met te trachten van de plaatselijke en rijkstelegrafie-auto- riteiten in dit opzicht verandering te krijgen, hetzij door het ontzien van de uren waarop uit Amsterdam gesproken wordt, hetzij door het veranderen van de golflengte of bij de Rijkstelegrafie of bij den Beurs- en Persdienst. Tot dusver zijn deze pogingen zonder resultaat gebleven. Het Rijk stelt den vol gens particuliere deskundigen oniaogelij- ken eisch om de telefonie-ontvangers zoo selectief te maken, dat zij een als het wa re onder hun rook geplaatst zeer krachtig zendstation als het R otterdamsche on hoorbaar kunnen maken bij een afstem ming op een golflengte-verschil van slechts 76 Meter. Wij zelf, die geen kosten gespaard heb ben om ons van een zoo goed mogelijken telefonieontvanger te voorzien en deson danks dagelijks de gevolgen ondervinden van de volgens onze deskundigen onrede lijke Rijksregeling, zien met begrijpelijke belangstelling den verderen loop van za ken tegemoet. Het gaat, naar onze mee ning, niet aan, dat het Rijk een particu lieren dienst aan een bepaalde golflengte bindt, en zelf, zonder acht te slaan op de gevolgen, die golflengte zoo storend na dert, dat de particuliere regeling feitelijk te niet gedaan wordt. Wegbrengen van schepen. Te IJmuiden zijn aangehouden als verdacht van het opzettelijk tot zinken brengen van den stoomtrawler Brittania II IJ M. 307 de vroegere directeur der reederij G. F., wonende te Heemstede, de machinist v. d. K. en de betrokkenen J. sn B. alle drie te IJmuiden. Zij zijn ge vankelijk naar Haarlem overgebracht. De Brittania II is in Juni 1920 in de Noordzee gezonken. Vjifde internationale arbeidsconferentie. Naar „De Stand." verneemt, is er tus- schen de verschillende vakcentralen over eenstemming bereikt inzake de afvaardi ging naar de vijfde internationale ar beidsconferentie, die in October te Genève tal gehouden worden. Zij hebben den Mi nister van Arbeid voorgesteld, dit jaar als arbeiders-afgevaardigde te benoemen een der bestuursleden van het Christelijk Na tionaal Vakverbond. Tevens dringen zij er op aan, dat de Minister aan de afgevaar digden althans één technisch adviseur uit de andere vakcentralen zal toevoegen. SU*TEÜL£IÜ0 HET ENGELSCHE ANTWOORD. Zoo spoedig als men gedacht had, is het toch met de behandeling van het con-^ cept-ant woord niet gegaan. De Engelsche kabinetsraad verklaarde tich Dinsdagavond en gisteren nog niet competent een afdoend oordcel over de protocollen te vellen. Ook lord Gurzon, die met zijn departe ment bezig is de vooorloopige slotproto- collen van Lausanne te beslu deuren, schijnt uitstel te hebben gevraagd, alvo rens hot ontwerp in het kabinet te gaan verdedigen. Vermoedelijk valt dus pas morgen, voor zoover Engeland er bij is betrokken, do beslissing en zal het stuk, indien hot onveranderd door het kabinet wordt aangenomen als de wilsuiting van Engeland niet voor overmorgen aan de bondgenoolon worden toegezonden. Dientengevolge zal waarschijnlijk ook de discussie bij de tweede lezing van den consolidated debt bill niet voor Donder dag kunnen plaats hebben, aangezien voor dien tijd moeilijk een overeenstem ming mot andere geallieerde regeeringen zal zijn te verkrijgen. Niettemin zal van Engelsche zijde alle moeite worden gedaan om de op- en aan merkingen der coalitiegenooten ten spoe digste binnen te krijgen, gezien de giKinie belangen die op het spel staan en die elk oogen- blik nieuwe moeilijkheden in het leven kunnen roepen. Naar verluidt, bestaat het ontwerp der Engelsche antwoord-nota aan Duitsch- land uit een beantwoording, punt voor punt, van de vragen, door Duitschland opgeworpen, benevens uit een mantel nota, die alleen aan de geallieerde regee- xingen is gericht, benevens aan de Ver een igde Staten. Het heet, de l alleen in de mantelnota gesproken wordt van de staking van het lijdelijk verzet, echter niet in de nota zelf. De tekst dienaangaande zou behelzen, dat, daar Engeland de Roerbezetting als onrechtmatig beschouwt, het niet kan verwachten, dat Duitschland zijn passie ven tegenstand opgeeft, zonder dat Duitschland vooraf de zekerheid heeft, dat ook die bezetting zal worden beëin digd. Men meent verder té weten, dat Enge land zicli zou hebben verzekerd van de toezegging uit Berlijn, dat alle bevelen in verband met het lijde lijk verzet aan ambtenaren, enz., onmid dellijk zullen worden herroepen, zoodra het blijkt, dat er een basis is gevonden, waarop onderhandelingen tusschen Ber lijn en de entente mogelijk worden. Noch officieel, noch officieus is inmid dels eenige bevestiging dezer geruchten te verkrijgen, hoewel de mededeelingen uit goedingelichte bronnen heeten te ko men. Zeer waarschijnlijk zal de stroom van deze veronderstellingen wel aanhouden, tot de officieele nota is verschenen. Natuurlijk zal één van de uitgesproken hypothese's de waarheid wel benaderen, doch alle voor de bekendwording van de nota verschijnende commentaren blijven een slag in de lucht. Ehrhardt'9 vlucht. Volgens nadere mededeelingen van de politie-autoriteiien to Leipzig, zou Ehr- hardt naar het Zuiden zijn gevlucht. Het is namelijk vrijwel zeker komen vast te staan, dat de auto, waarmede Ehrhardt wist te ontkomen in de richting van Rei- fenbach en Voigtland is verdwenen. Ehr hardt zou derhalve naar Beieren zijn uit geweken. De procureur-generaal heeft thans een nieuw bevel tot inhechtenisne ming tegen Ehrhardt uitgevaardigd, waarin een foto van de automobiel is af gedrukt Het proces tegen Ehrhardt is voorloo- pig nog niet geschorst; aangezien echter het proces tegen de eenige dagen geleden gearresteerde princes Von Hohenlohe, welke naar Leipzig is overgebracht, niet kaai worden gevoerd zonder tegenwoor digheid van Ehrhardt, is een verdaging van deze beide processen niet onwaar schijnlijk. Naar de „Vossische Zeitung" meldt werd volgens mededeeling van de Ber il jnsche politie gisternamiddag te Berlijn een jongmensch gearresteerd die ervan verdacht wordt Ehrhardt bij zijn vlucht behulpzaam te zijn geweest. Patriarch Tikhon. Het lot van patriarch Tikhon is steeds mysterieus gebleven. De berichten, die ons uit Moskou, via Helsingfors, Reval of Ri ga bereiken zijn of vaag of met elkander in strijd. Na zijn zoogenaamde verzoening" met de sovjet-regeering en „vrijlating" komt thans in de pers van Moskou een opzienbarend artikel voor, dat is onder teekend door Yewdokim, bet vroegere hoofd der Orthodoxe kerk te Odessa, nu bet hoofd der rood© „levende kerk". „De voormalige patriarch Tikhon is bedekt met bloed van het hoofd tot de voet.en Tikhon heeft eraan medegewerkt om do sovjet-regeering voor do geheele wereld in miscrediet te brengen. Hij heeft do vijanden der bolsjewiki in het buitenland geholpen. Sindsdien beeft hij geholpen, om Rusland te verwoesten. Aan Tikhon moet niet worden toegestaan om opnieuw Gods altaar te bestijgen. Zijn misdaden zijn te talrijk." Het feit, dat dit artikel in de sovjet pers werd toegelaten, doetonns het ergste voor de „verzoening" tusschen den pa triarch en de sovjet-regeering vreezen. Uit het Belgische Parlement De Kamer heeft met 76 tegen 69 stem men en 8 onthoudingen het artikel van de militaire wet aangenomen, dat den diensttijd met twee maanden verlengt voor den duur van de bezetting van het Roergebied. De senaat heeft het voorstel Nolf be treffende de splitsing van de Gentsche universitei in Fransche on Vlaamsche leergangen met 74 tegen 55 stemmen' en 7 onthoudingen aangenomen. Al de socia listen, enkele liberalen en een paar ka tholieke Walen stemden tegen. De beschuldiging van Churchill. Lord Douglas ging nader in op de gis teren door hem geuite beschuldiging, volgens welke een hooge persoonlijkheid van de admiraliteit gedurende deü zee slag in draadlooze verbinding met Duitschland stond en handhaafde zijn bewering, dat Churchill een valscli rap port over den slag bad opgesteld, waar door de fondsen aan de effectenbeurs daalden om kort daarna door het puèli- ceeren van het juiste rapport weder te stijgen, waardoor do groep Joodsche fi nanciers, aan wier hoofd sir Cassel, de vriend van Churchill, stond, 18 millioen pond zou hebben verdiend. Churchill, als getuige gehoord, ver klaarde, dat alle tegen hem door lord Douglas geuite beschuldigingen absolute leugens waren. Churchill had destijds een vervolging willen instellen tegen Douglas, toen deze zijn bewering ia een door hem uitgegeven weekblad had afgedrukt, doch de procureur-generaal haalde hem er toe over dit niet te doen, daar een vervolging van dit obscure orgaan door den staat voor dit blad slechts noodclooze reclame zou zijn. Churchill was tijdens den slag bij Jutland reeds een jaar lang niet meer eerste lord der admiraliteit. Zijn plaats was ingenomen door lord Balfour. Deze was het ook, die het rapport heeft opge steld. Alle idealen orver Ixterd. In Mussolini's jongsto groote rede in de Kamer werd de fascistische leer op de volgende karakteristieke wijze door den Italiaanschen premier uitgelegd. Het is con feit, zeide hij, dat de Russi sche revolutie evenals de Italiaansche revolutie pogingen in het werk stelt, om vrij te komen van alle idealisme, en in zekeren zin alle liberale en democratische instellingen kwijt te raken, welke de Fransche revolutie heeft geschapen. Afnemende werkloosheid. De werkeloosheid in Zwitserland blijft afnemen. Het aantal werkeloozen dat eind Mei nog 32.228 bedroeg, was eind Juni gedaald tot 35583, het aantal gedeel telijk werkeloozen verminderde van 15640 tot 13565. Begin 1922 waren er bijna 150.000 werkeloozen, de wederopleving van de Zwitsersohe industrie is dus onmisken baar. De ktiopkrachthaudcnde Iconen. Onder voorzitterschap van prelaat Brauns, den minister van arbeid, zijn algemeene richtslijnen vastgesteld voor de invoering van koopkrachthoudende loonen. Deze beginselen werden vastge steld in overleg met arbeidgevers- en ne mers en met den rijksraad voor econo mische aangelegenheden. Men hoopt., in dezen geest doorwerkende, een wettelijke regeling overbodig to maken. KORTE BERICHTEN. Jordaneky is benoemd tot sovjet-ge zant in Italië als opvolger van den te Lausanne vermoorden Vorowsky; Do Engelsche bootwerkersstaking heeft gister te Liveropol oen groote uit breiding ondergaan. Verscheidene dui zenden mannen hebben den arbeid neer gelegd. Het laden der Atlantische stoom schepen en van de groote vrachtschepen is gestaakt. De bootwerkersstaking heeft zich ook uitgebreid tot Chatham en het Rochesterdistrict aan de Medway. Te Essen stonden vijf personen we gens diefstal van draad voor de Duitsch© justitie terecht en werden veroordeeld. De Franschen hebben de uitlevering van dio personen gewaagd. Dit werd gewei gerd, waarop de Franschen het tuchthuis binnendrongen, den directeur achter slot en grendel zetten' en de gezochte eprsonen medenamen. De Duitsche regeering heeft te Parijs geprotesteerd togen dezo inmen ging in de Duitsche justitio en tegen de vrijheidsbelemmering van ambtenaren, dio niets doen dan hun plicht Er zijn hier en daar in Duitschland vier Franschen gevangen genomen we gens spionnage en een wegens vergrijp aan een kind gepleegd. De Franschen hebben daarvoor in het Roergebied een aantal gijzelaars gevangen genomen. Voor den krijgsraad te Gonstantino- pel zullen! 150 Grieksche vrouwen terecht staan, die verdacht worden van spionna ge en hoogverraad. De Duitsche rijksspoorwegraad heeft nieuwe tariefverhoogingen voorge steld. De prijzen voor 3e en 4e klas zullen verdubbeld worden, die van de lo en 2e klas verdriedubbeld. Tegen 1 September wordt de invoering van waardehoudende tarieven verwacht. In het voormalige paleis van ex- Keizer Wilhelm te Berlijn is ingebroken. Verscheidene kostbaarheden worden ver mist. &EISSC EU SOHBSL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te SchraardA. W. Feen- stra te Oudenhoorn; te Hendrik Ido Am bacht (toez.Mr. J. F. Dijkstra, cand. te Den Haag; te Rouveen: J. Rong© te Hoog- Blokland. Aangenomen. Naar HorBten-Mussel- Icanaal: H. A. ten Hovo te Schoonoord (Dr.); naar Amsterdam: G. C. A. deni Hertog te Dienien. Bedankt. Voor Workum en Amster dam: G. de Vries te Stedum; voor Ange- ren: H. Meijer te Dubbeldam. GEREF. KERKEN. Beroepen. To TholenD. Ringnalda, cand. te Den Haag, Bedankt. Voor Schipluiden: Dr.- D. J. v. Katwijk te Zwammerdam. EVANG. LTJTH. KERK. Aangenomen. Naar AmsterdamH. L. Boerlijst te Leeuwarden. Afscheid en Intrede. Het afscheid van D s. F. W. H. B r a- mer van de Geref. Kerk van Hoogeveert is bepaald op Zondag 23 September en de intrede te Maassluis (B.) op Zondag 7 Oc tober. Bevestiger Ds. G.' W. Akkerhuis van Maassluis (B.) Na des voorm. bevestigd te zijn door Ds. Boersma van Oudega (W.) met oen predikatie over Jer. 3: 15, deed Zondag j.l. Ds. Hokwerda gekomen van IJltena, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Gaastmeer, sprekende naar aanleiding van Hand. 8: 35. D s. G. Lans, pred^-directeur Geref. Zendingsbond, hoopt 30 Sept. a.s. zijn in trede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Ouderkerk a.d. IJssel, na bevestigd te zijn door Ds. B. Batelaan, van Zeist. Ds. J. van 't Hooft. Gisteren moclit Dp. J. van 't Hoofd, em.- pred. der Ned. Herv. Gemeente van Vlaar- dingen zijn 80sten verjaardag vieren. Hij heeft gedurende 40 jaren de Ned. Herv. Kerk gediend. Achtereenvolgjens Btond hij te 's-Heerenhoek, Nisse, Bruinissc, Koude kerk en Vlaardingen. H. S. Sinnema. t In den leeftijd van 40 jara is te Dric- sum overleden de heer H. S. Sinnema. rus tend hoofd der Chr. school te Veenwoud- sterwal (Fr.). Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk. De 108 vergadering van d© Algemeen© Synode der Nederlandsche Hervormd© Kerk is gisteren geopend door den pre sident van, jaren., den heer P. Bongers, pred. te Kamerijk, met de voorlezing van dien lOOen Psalm. Spr. betreurt het, dat hij het openings woord moet spreken in plaats van den heer D. Zoete, pred. te Lemmer, die door ongesteldheid verhinderd is. Ook herin nert. hij in hartelijke bewoordingen aan den secretaris, aan wien een ziekteverlof moest worden verleend. Spr. wijst daarna op de tijdsomstandig heden, welko door pessimisten met zoo donker oog worden beziën. Zelfs heeft een Duitsch geleerde den algeheelen onder gang van de Westersche beschaving zien aankomen. Ongetwijfeld zijn degeneree- rendo krachten aan het werk op menig terrein. Maar als christenen mogen wij niet zwaarmoedig en moedeloos zijn. Veel eer beziele ons het apostolisch woord: „Wij hebben dan altijd goeden moed!" „Vooral op één lichtpunt, op éen teeken dat moed geeft, mag spr. wijzen: het ju bileum van onze Koningin. Wel mogen wij getuigen, dat Hare Majesteit de schoonste verwachtingen heeft overtroffen. Er is re den, daarvoor God te danken en evenals de dichter van den Psalm, dien spr. heeft voorgelezen, te jubelen: „Loof den Heer mijne ziel!" Wij hebben reeds de samenstelling van de Algemeene Synode medegedeeld. Wij kunnen nu volstaan met de vermelding, dat in de plaats van de heeren dr. H. Schokking on D. Zoete aanwezig zijn him secundi A. B. te Winkel, pred. te 's-Gra- venhage (tot 1 Augustus) en G. van Dijk, pred. te Anjum. Vervolgens geschiedt do benoeming van het moderamen. Tot president wordt her benoemd dr. G. J. Weyl&nd, pred. to Vecre, tot vice-president ds. A. de Haan, pred. te Zwollo en tot secundus van den vice-president ds. F. Tammens, pred. te Zuidbroek. De president dankt den heer Bongers voor zijn openingswoorden. Hij zelf legt er allen nadruk op, dat in do Nederland sche Hervormde Kerk het beginsel der geestelijke vrijheid wordt hooggehouden. Gelijk de- vrome Israëliet op zijn voor hoof dbindselen het liefhebben van Jehova en het onderhouden van de wet heeft ge schreven, zoo moeten wij het phylacterion der liefde jegens onzen naaete bewaren in ons hart, gedachtig aan het woord van Paulus: „Draagt elkanders lasten en ver vult alzoo do wet van Christus". Op die wijze komen wij tot die echte, heilige tole rantie, welko, volgens een onlangs ui'go- sproken wensch, aan ieder in de kerk gunt in de nabijheid van God te le tien Sn van Hem te genieten. Besloten wordt een brief te richten aan den secretaris der Synode, wiens arbeid, tijdenis zijn ziekteverlof, wordt verricht door zijn secundus den heer C. J. van der Flier, pred. te Leimuiden. Het reglement van orde wordt vastge steld. A.s. Dinsdag zal de benoeming plaats hebben van een kerkelijken. hoogleeraa' uit het door de commissie van voordracht geformeerde drietal. 34e Centrale Diaconiale Conferentie der Geref. Kerken. De conferentie werd, nadat Dinsdag avond in een, van de zalen van „Dé Kroon" een ontvangst samenkomst had plaats ge had, gisterochtend in de Wilhelminakerk te Haarlem aangevangen. De Voorzitter, Mr. A. J. L. van Beeck Calkcen, te Den Haag, opende de verga dering op de gebruikelijke wijze en Bprak daarna eenige gedachten uit betreffende de diaconie enj het lijden. Eenige conclusies inzake het afvaardigen van diakenen naar de Centrale Synode werden aanvaard. De heer J. Andriescn werd herkozen, era de heeren J. Hagenbeek (Zwollo); Wi. H. v. Rijn (Utrecht); J. H. Donner (Rotter dam); G. v. Oenepiën (Roermond) werden herkozen tot leden van het comité In de middagvergadering refereerde Ds. W. B^ch, Geref. Predë te PijnaekerNoot dorp, over: „Het nieuwe formulier voor de bevestiging van diakenien" Examervs-Onderwijzer. Het ligt in de bedoeling der Regeering, het eerstvolgend examen voor onderwijzer niet te deen plaats hebben in het voor jaar, maar in den zomer van 1924. Het Hoofdbestuur der Vereeniging van Chr. Onderwijzers heeft een adres gezon den aan den Minister van Onderwijs, waarin het „overwegende dat deze even tueel uit te voeren maatregel tengevolge heeft, dat de candidaten, die in het voor jaar van 1923 afgewezen werden, bijna an derhalf jaar zullen moeten wachten, al vorens zij zich opnieuw aan dat examen zullen kimmen onderwerpen, wat èn voor de candidaten zelf èn voor de huisgezin nen, afgedacht zelfs van nadeelige gevol gen, een groote teleurstelling is", verzoekt „deze teleurstelling te voorkomen door in het najaar van 1923 nog eenmaal gelegen heid te geven dit examen af te leggen, echter met dien verstande, dat uitsluitend tot dat examen worden toegelaten, zij, die in het voorjaar werden afgewezen." Het Hoofdbestuur geeft den Minister daartoe beleefd in overweging een Com missie te benoemen, die in het centrum van het land. zitting houdt. Gemeenteraad Boskoop. Vergadering van "Woensdag 17 Juli nam. 7 uur, onder voorzitterschap van den Burgemeester, de heer P. A. Colijn. Met kennisgeving afwezig de heer Loef. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vergaderingen van 19 Juni en 2 Juli worden onveranderd vast gesteld. De V o o r z. doet mededeeling van eeni ge ingekomen stukken, waaronder zich ook een adres bevindt van de Gymnas tiekvereniging „Hou vast", houdende het verzoek om eenige avonden] in de week de beschikking te mogen hebben over een lokaal, bij do gemeente in beheer. B. en W. stellen voor om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, waar mede deheer Spruijt echter niet dade lijk accoord gaat. Spr. meent te hebben gehoord dat het verzoek wel zou kunnen worden toegestaan, was het niet dat de plaatselijke landstorm op dien avond van het lokaal gebruik wenscht te ma ken, Spr. zou niet gaarne zien, dat een neutrale vereen, als „Hou Vast"' met 180 leden, die een neutraal karakter draagt, zou moeten wijken voor eene die „mili taristisch" is. De Voorzitter zet de redenen uit een die B. en W. tot het doen van dit voorstel hebben1 geleid. Spr. heeft een on derhoud gehad met den voorzitter van Hou Vast, den heer van Wijk en -het be stuur van de landstorm. Men kwam toen vrijwel tot de overeenkomst dat beido vereen, op een avond de zelfde localiteit zouden gebruiken; alleen de vertegen-i woordiger van Hou Vast moest er nog met zijn bestuur over spreken, dan zou spr. er wel meer van hooren. B. en W, hebben echter nooit meer iets gehoord totdat dit adres inkwam. B. en W. zijn van oordeel dat, stelt do raad prijs op een behoorlijke afwikkeling van zaken, dit adres voor kennisgeving dient te worden aangenomen, 't Is nog slechts voor een: maand te doen, dan verlaat de landstorm dit lokaal, dat zij slechts nocdig had voor extra-oefeningen voor do jubileum-fees ten. Do heer Spruyt: daar had „Hou Vast" het ook voor noodig. De heer V e r k a d e: zie je wel, dat die voreeniging niet neutraal is! Het voorstel wordt aangenomen. Subsidie-aanvrage Landstorm. B. en W. stellen voor afwijzend to be schikken, en .geen nieuwe aanvragen lee te staan. Aldus besloten. De Voorzitter deelt mede: Dat den heer J. A. Boer eervol ontslag is verleend als brandmeester, en dat in diens plaats is benoemd de heer Jac. Loef, en dat de heer T. H. M. Blonk eer vol ontslag is verleend, en dat in do vacature van den heer K. Sjakker, wien met ingang van; 1 Aug. a.s. eervol onfslag is verleend als 1© klerk ter secretarie is benoemd de beer A. H. v. Geldoren, tot heden volontair. Hierna worden door een commissie, be staande uit de heeren Guldemond en Noest de geloofsbrieven der nieuwgcko-c zen raadsleden onderzocht, waarna tot fc>sMing wordt geadviseerd. '*'dus besloten. do orde is vaststelling van een verordening op de schoolgeldhef- liii* van het L. O. In zijn toelichting wijst de voorzitter er o.a. op, dat do meerdere onkosten voortvloeiende uit do nieuwe bepalingen, der onderwijswet, het meest door de groote inkomens zullen worden gedragen. De heer Verkade vreest dat de kleï- inkomens het meest zullen worden ge- Spr. za-g liever dit punt aange- c daar hij niet de beschikking had' CmO?: de noodige gegevens heeft hij er geen studie van kunnen maken. Den heer Boekraad spijt het dat de middenstand door deze verordening het meeste zal hebben bij te dragen. Spr. ver wacht alsnog aanbieding van een moer billijke regeling. De Voorzitter zegt dat B. en W. van de zaak ernstig studie hebben ge maakt. Al de vijf kohieren werden door gewerkt, waarbij B. on W. tot de con clusie kwamen dat de nieuwe heffing een vermindering in de opbrengst zou geven van f2100. B. en W. hebben geen vrijheid kunnen vinden om dit bedrag zonder meer te schrappen. Spr. noemt vervolgens eenige voorbeelden, waaruit blijkt, dat voor inkomens tot f 3000 do nieuwe heffing bijna niet verschilt van de oude. Do lieer V e r k a d o brengt in herinnen ring dat hij reeds vroeger protesteerde tegen de te zwaTe belasting van de lage inkomens. Iemand met f 880 inkomen De VoorzittcT: iemand met f 1000 inkomen, en 2 kinderen is nog vrij. Overi gens had de heer Verkade beter gedaan, wanneer hij zich voor bepaalde gevallen' interesseerde, die te noemen en te lateni nagaan, dan was er resultaat geweest. Het is niet mogelijk om alle 1500 aansla^ gen na te gaan. De verordening wordt goedgekeurd, waarbij de lieeren Verkade eu Noest aa.n- teekening verzoeken dat zij er tegen zijn. (Slot volgt). yiT PE OBSBEwaae KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteren werd door de Kring Rijnland-Zuid, waartoe behooren de Burgerwachten van Katwijk, Voorschoten en Valkenburg, verschillende wedstrijden gehouden. Het weer was uitstekend, de opkomst groot en de stemming „wat ie noemt". Te 3 uur werd aangevangen met een vrije baan-wedstrijd, waarvoor veel liefhebbers waren. Vervolgens werd ge schoten cm een wisselbckcr, beschikbaar gesteld door bovengenoemde Burgerwach ten.. Dan nog een Personeel© baanwed- strijd en vervolgens om een korps-medailic. Er werd prachtig geschoten, en die dc ver schillende prijzen wonnen, hebben deze met eere verdiend. Na afloop con gezellig samenzijn in de cantine, waar onder geest driftige woorden van den Welcd. lieer Sehrasser Bert. sec-r. der Burgerwacht te Voorschoten, do prijzen werden uitgereikt. Hier volgt de uitslag der verschillende wedstrijden: Vrije baan: P. Slingerland Katwijk, ie prijs; R. v. Millcn, Voorschoten, 2e prijs; H. P. Bloot, Katwijk 3e prijs; G. Yporloan, Voorschoten, 4c prijs; J. Baalbergen, Kat wijk 4e prijs; S. Minne©, Katwijk, 6e prij3; A. G. Haasbroek, Katwijk, 7e prijs. Voor den bekerwedstrijd werd geschoten als volgt: Schijf Burgerwacht, 10 schoten iedere schutter, houding naar keuze. Vijf schutters van iedere Burgerwacht. Valken burg behaalde 411 punten, Katwijk 404, Voorschoten 408, zoo-dat op lieden Valken burg in het bezit is der beker. Deze moet drie maal achter elkaar of 5 maal in het geheel gewonnen worden. Uitslag wedstrijd korpsmedaille, beschik baar gesteld door den Commandant van Voorschoten B. W., vijf schuttere van ieder corps, elk 4 schoten. Voorschoten 206 pun-

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2