Gemeentelijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE Y1SCHVERK00P./ Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt. 18, lel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar SCHOL a f 0.18—f 0.33, GROOTE SCHELVISCH a f0.32 en KA BELJAUW a f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeoster. Leiden, 18 Juli 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7148M uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steensehuur 15. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en dos Zon dags geopend zijn: A. J. Donk, Doeza8traat 31, Tel. 1313. G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 130. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Mcnschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Waarschijnlijk een paar millioen schade m de Staat door den plakzegelvrijdom naar globale schatting een millioen. Ik ga uit van 50.000 posteq per dag vast niet te hoog, en neem dan eene groote marge voor posten van niet hooger dan f 10 die vrij van plakzegel zijn. De gevallen die zich bij dezen dienst voordoen loopen de spuigaten uit. Iemand deponeert f 100.000 en betaalt bij de storting vijf cent. Tegelijk geeft hij zooveel girobiljetten samen tot gelijk be drag af, als hij wil en de geheele ton is zonder eenige verdere kosten dan deze vijf cent gratis overgemaakt. Geen post zegels, geen plakzegels en nog op den koop toe alle arbeid om niet, neen niet om niet, voor vijf cent. Zulk idiotisme is klleen in Nederland mogelijk. Ik deed slechts enkele grepen, genoeg voor lieden. Een chauffeursstaking te Amsterdam. Tengevolge van het niet meer deelnemen der Entam aan de Auto-centrale is den chauffeurs dier maatschappij gisterenoch tend aangezegd, de standplaats bij de zuilen der Auto-centrale te verlaten en een an dere standplaats te kiezen. Uit protest te gen den maatregel hunner directie, die hun minder vrachtjes dus minder verdien sten zal opleveren, reden, aldus Het Volk, de chauffeurs naar de garage en leg den het werk neer. De chauffeurs der ,.A. O." die wel hij de Auto-centrale is aan gesloten die onder dezelfde directie wer ken, zijn een „sympathiestaking" begonnen. De Centrale Bond van Transportarbei ders zal vandaag met zijn chauffeurs-le den vergaderen. De chauffeursvereeniging Bewust Streven zou den afgeloopen nacht vergaderen. Uit den Haagschen Raad. In do raadsvergadering van gisteren hebben B. en W. te VGravenhage mede gedeeld, dat zij hebben ingesteld een com missie van advies bij de behandeling van zaken den- tuin- en landbouw betreffende. In deze commissie hebben zitting de heeren: P. Th. Bergen Henegouwen (Ned. R.-K. Bond van Bloemist^, Tuin- -en Land- bouwarbeiders St Deus Dedit), J. van der Hout (landbouwer), Q. A. Nederpel {Verz. De Loosduinsche Groentenveiling), P. Th. R ierstra (Ned. Bond van Arbeiders In den Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf), G. van Spronsen (Coop. Groen tenveiling Loosduinen en. Omstreken) en J. Treugdenhil (landbouwer.) Eerste Kamer-verkiezing. In de gisterochtend gehouden openbare zitting van het Centraal Stembureau voor ie verkiezing van leden van do Eerste Ka mer beeft de voorzitter mr. P. Rink mede gedeeld, dat gebleken is, dat twee verzuimen zijn gepleegd. In de eerste plaats was niet overgelegd een bèwilli- gingsverklaring van prof. D. v. Vollenho- ven voorkomende op de Yrijz. Democrati sche lijst in Z.-Holland, ingediend door mr. J. Limburg, en in de tweede plaats ontbrak deze verklaring van J. S. C. Arntz op do R. Katholieke lijst in de pro vincie Gelderland, ingediend door jhr. mr. cra.n Nispen tot Pannerden. Door het Centraal Stembureau zijn deze verzuimen aan de genoemde inleveraara der lijsten medegedeeld. Gebleken is daar na, dat binnen den termijn gesteld in art. 114, derde lid het eerste verzuim niet was hersteld (zooals reeds is gemeld, wensclite de heer van A'cllenhoven geen eandidatuur te aanvaarden) doch dat het tweede ver zuim wel is hersteld, doordat alsnog de vercischte verklaring is overgelegd. Het Centraal Stembureau heeft daarna alle lijsten geldig, verklaard en alle daarop voorkomende candidatcn gehandhaafd met uitzondering van prof. D. v. Vollenhoven, wiens^ naam op dc Vrijz. Democratische lijst in de provincie Zuid-Holland is ge schraapt. 8tiaT£ML&SSO DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De vrede in zicht. Gisteravond heeft de conferentie een voltallige vergadering gehouden. Hierin werden alle tusschen de geallieerden en do Turken bereikte overeenkomsten be krachtigd en schriftelijk vastgelegd. De Ullsteindienst meldt, dat aan het einde van de zitting der drie comité's van de conferentie van Lausanne er door den voorzitter van het politieke comité op gewezen, dat vrede thans verzekerd is. Voorts legde spreker er den nadruk op. dat op deze conferentie de door de Turksehe delegatie gestelde eisch in zake gelijke behandeling van alle deelnemers ®eheel verwezenlijkt is. Deze handelwijze heeft ongetwijfeld een gunstig verloop der besprekingen ten zeerste bevorderd. De plechtige onderteekening van het vredesverdrag, zal in de aula van de uni versiteit te Lausanne plaats hebben op Dinsdag 24 Juli a.s. Zal er voordien nog weer niet eens een tegenslag komen? Niets is veranderlijker dan de confe rentie te Lausanne. HET BRITSCHE ANTWOORD AAN DUITSCHLAND. f Krachtige werkzaamheid. r Optimisme. Vermoedelijk zal het Britsche antwoord op do jongste Duitsche nota, alsmede het begeleidende schrijven aan de geallieerde regeeringen, waarin de Britsche regee- ring haar standpunt uiteenzet, heden avond in afschrift aan de leden van het kabinet ter kennisneming worden toege zonden. In dit geval zullen de beide do cumenten reeds morgen in den minister raad worden besproken. Bij de opstelling van het antwoord zit de gedachte voor, zooveel mogelijk in dien niet volkomen alle geallieerden met den inhouel er van te verzoenen, doch niettemin zal in den ministerraad iedere zinssnede zorgvuldig moeten worden ge wikt en gewogen, hetgeen verschillende zittingen van den kabinetsraad noodig zal maken, alvorens het concept-ant woord zijn definitieven vorm zal krijgen. Het is vrijwel zeker te achten, dat het concept-antwoord voor einde dezer week in handen der regeeringen te Parijs, Brussel, Tokio en Washington zal ko men en dat Lord Curzon, als minister van Builenlandsche Zaken, de documen ten aan de officieele vertegen woordigers dier regeeringen alhier zal overhandigen. Hoewel in het hegeleidend schrijven wordt verzocht, hei cGnoept-antwocrd, met cventueele op- en aanmerkingen, met de minst mogelijke vertraging terug te zenden, zal dit toch moeilijk voor het ein de der volgende week kunnen worden te rugverwacht. Zelfs indien alle gallieerden «icli in hoofdzaak met den inhoud van het concept-antwoord kunnen accoord verklaren, zal dit toch nog in een of an dere opzicht gewijzigd moeten worden, tenzij de Britsche regeering er in ge slaagd mocht zijn, het concept-antwoord aan Duitschlaind in dusdanige termen en bewoordingen te kleeden, dat alle geal lieerden daarmede kunnen instemmen. Het antwoord zal pas gepubliceerd worden, wanneer het -naar Berlijn wordt gezonden; zoolang zal de inhoud daarvan stipt geheim worden gehouden, zoodat er hoegenaamd geen staat valt te maken op voorbarige berichten omtrent den inhoud van het antwoord. De Engelscho avondbladen uiten zich op timistischer over den politieken toestand dan zij sinds* lang gedaan hebben. Van dit grocter optimisme in de bcoordeeling van de ontwikkeling der zaken waren trou wens reeds gisteren, ondanks Poincaré's rede te Senlis duidelijke benteekenien merkbaar. De „Pall Mall Gazette" hecht bijzondere beteekenis aan de zitting, die Maandag door het Belgische kabinet gehouden is, aangezien cp deze zitting het verlangen van de regeering te Brussel zeer duidelijk tot uiting schijnt te zijn gekomen, dat een gemeenschappelijk antwoord aan Duitschland zal worden gezonden. Ook de meer gematigde toon, welke de Fransche pers thans aanslaat, trekt de aandacht en het optimisme wordt nog versterkt door de commentaren der New- Yorksche ochtendbladen, die vrij algemeen de verwachting uitspreken, dat een bevre digende oplossing van het herstelvraag- stuk zal worden gevonden. Zoo schrijft de „New York Herald", die instemt met Poincaré's rede te Senlis, dat deze rede volstrekt niet de mogelijkheid van een schikking in het herstelprobleem uitsluit, terwijl de „New York Times" veel verder gaat door te schrijven: zoowel uit Londen als uit Parijs komen, vooral uit fiuancieele kringen, aanwijzingen, dat er eigenlijk geen crisis bestaat. Dit zou be- teekenen, dat de vertrouwelijke besprekin gen, die de laatste tien dagen zijn gehou den, geacht worden den weg te hebben ge- effend voor een overeenkomst, welke zal worden bekend gemaakt, als de tijd daar toe rijp is. De „Times" bespreekt in een hoofdarti kel wederom het meeningsverschil 'tusschen fcngeland en Frankrijk in het licht van Poincaré's rede en merkt op, dat dit verschil betreft den toestand van Duitschland. De „Times" discussieert er niet met den Franschen premier over, dat do huidige toestand van Duitschland voor een groote deel is te wijten aan de roekelooze financieele politiek, welke de Duitsche regeering sedert den aanvang vap den oorlog heeft gevoerd, maar zegt: „Wat wij niet erkennen, is, dat de be zetting van het Roergebied den toestand heeft verbeterd, hetzij van het Btandpunt der geallieerden, hetzij van dab van Duitschland zelf. Voor de bezetting van het Roergebied legde Duitschland althans eenige activiteit aan den dag om de scha deloosstelling te betalen. Thans doet het dit niet. Wat de Franschen uit het Roer gebied krijgen, verkrijgen zij ten koste van groote inspanning en hooge uitgaven, ten nadeele van zich zeiven en. van ande ren." „Engeland", merkt het blad op, „kan geen, bevrediging vinden in de financieele en politieke desorganisatie, de uitbreiding der reactie en de communistische woelingen in verschillende deelen van Duitsch land, maar het gelooft, dat het ontbin dingsproces, waarover Poincaré spreekt-, verhaast wordt door deni druk in het Roer gebied" en het blad vervolgt: „De laatste onafhandelijke poging der Duitsche Regee ring was, een „fair" aanbod te doen ter betaling der schadeloosstelling. De politiek der Britsche regeering is, haar voordcel te doen met dat aanbod. Het doel der Brit sche politiek is, de politieke en democra tische organisatie van Duitschland te red- den^ terwijl er gelegenheid bestaat, het» internationaal verantwoordelijk te ma ken". In de „Evening Standard" wordt van di plomatieke zijde gezinspeeld op de krach tige pressie, door de Belgische regeering te Parijs uitgeoefend. Deze pressie zou ook- de oorzaak zijn, dat de Quaï d'Orsay giste ren heeft laten verklaren, dat Poincaré's rede niet bedoeld was als een antwoord aan Baldwin. Van andere zijde v.-ordt veel moeite gedaan deze verklaring toe te schrijven aan een onderhoud, dat Mille- rand Zondag met minister Benes heeft ge had. Ondert-usschen moet er aan worden herinnerd, dat gisteren ook te Londen blijkbaar het parool was uitgegeven, do rede van Poincaré niet al te tragisch op te vatten. Dat zullen trouwens weinigen hebben gedaan. DE PRIJSVRAAG VAN EDWARD BOK. Door het „Comittee of the American Peace Award", hetwelk den winnaar van den door Edward Bok uitgeloofden prijs voor het beste plan, hetwelic voorziet in de medewerking der Vereenigde Staten voor het horstel van den wereldvrede, zal aan wijzen, is medegedeeld, dat er reeds dui zenden antwoorden op deze prijsvraag zijn ontvangen, ofschoon de voorwaarden, wel ke aan deze belooning zijn verbonden, nog niet eens zijn gepubliceerd. Van de ant woorden wordt door den New Yorkschen correspondent van de „Daily Telegraph" in het bijzonder genoemd een voorstel van prof Thompson, dat op het volgende neer komt. Prof. Thompson oppert bet denk beeld, dat de Vereenigde Staten hun rijk dom zullen aanwenden voor bet koopen van vrede. Dit zou volgens hem aldus kun nen geschieden. Amerika zou de oorlogs schulden kunnen kwijtschelden aan alle landen., welke toestemmen in algeheele ontwapening. Voorts zou Amerika leenin- gen kunnen verstrekken aan verarmd o sta ten, welke de ontwapeningsplannen uitvoe ren. Ten slotte zouden de Vereenigde Sta ten zelf leger en vloot kunnen beperken naar gelang van de ontwapening van de do zijden der staten, welke finantieele hulp niet van ncode hebben. Prijzen in Duitschland. Een beeld van de namelooze prijzen- ellende in Duitschland geven wel de vol gende cijfers: Voor lendevleesch betaalde men verle den week tot 50.000 mark per pond, soep- vleesch met been tot 40.000 mark, varkens karbonaden tot 50.000 mark, pekelvleesch tot 60.000 mark; zuurkool, in dezen tijd toch wel eten voor wie dan ook niets be ters kan krijgen, 750 M. per pond, spina zie 2000 M., aardappelen 3300 tot 3500 M., een komkommer 10.000 M., een kropjo sla 400 M., boter tot 48,000 M. per pond, mar garine (zeer slecht) 23,000 tot 34,000 M.; inlandsch rooks&ek tot 68,000 M.-, vet tot 72,000 M., rijst tot 13,000 M., gebroken rijst tot 9500 M., aardappelmeel tot 10,000 M., erwten tot 15,000 M., zont van 500 750 M., Maiskoffie tot 10.000 M., boonen- koffie tot 96.000 M., thee van 90150,000 M., cacao van 32—56,000 M., suiker 3200 M., een muskaatnootje 1000 M., een ei 4500—4600 Mark. Een vermakelijke vergissing. Lieveling. Maandagmiddag 6 uur, ver wacht ik je op het Odinsplein. Ik zal daar wachten tot 7 uur, maar dan moet je ook komen, hoor! Je Esther. Aldus luidde een briefje, dat koning Gustaaf van Zweden dezer dagen met de ochtendpost kreeg. Een Gentral News-telegram, dat dit feit vermeldt, weet verder te vertellen, dat dc koning geen enkel kennisje van den naam Esther heeft en er dus een vergissing moe%t hebben plaats gehad. Men onderzocht het adres nader en bevond, dat do naam van den geadresseerde door het poststempel was bedekt. Do werkelijke geadresseerde bleek te zijn een matroos aan boord van de „Gustaaf", een oefenschip in do haven van Stockholm. Do koning was zoo ingenomen met deze vergissing, dat hij den brief naar 't schip liet brengen, met de boodschap er bij, dat de man in kwestie Maandag 24 uur verlof mocht hebben om zijn „Esther" te ont moeten. Een zware beschuldiging. Gisteren werd voor de rechtbank te Lon den een klacht behandeld, door lord Alfred Douglas, wegens beleediging tegen de „Morning Post" ingediend. Deze zaak is het gevolg van een brief van een redacteur van een Joodsch blad, waarin geprotes teerd werd tegen lord Douglas' aanval op de Joden. Dit proces schijnt onverwacht een onge wone politieke beteekenis te zullen krijgen, doordat sensationeelo mededeelingen wer den gedaan omtrent financieele transac ties van Joden godurendo den oorlog. Lord Douglas beschuldigt een toenma lig lid van het kabinet een valsch rapport te hebben opgesteld omtrent den slag bij Jutland, waardoor de koers aan de effec tenbeurs omlaag ging. Met dit lid wordt bedoeld Winston Churchill. Staking van textielarbeiders te Lodz. De Ullstein-dienst meldt uit Warschau: Op last van de betrokken vakvereenigingen zijn alle texticl-arbeiders uit het district Lodz in staking gegaan. De arbeiders eischen een loonsverhooging van 25 pCt terwijl de werkgever sin een verhooging van 38 pCt. hebben toegestemd. De staking schijnt dit keer een ernstig karakter aan te nemen, daar de andere vakvereenigin gen besloten hebben, zich bij do stakers aan te sluiten. Zoo zal het spoorwegper soneel reeds morgen in staking gaan. KORTE BERICHTEN. Zaterdag j.l. was liet te Berlijn de warmste dag sedert 1848, dus sedert 75 jaar. Er is nog geen verbetering in de sta king van de Londensclie havens, waar thans meer dan 50.000 man staken. De toe stand wordt ernstiger daar men vreest, dat de transportarbeiders, welke havengoe- derem vervoeren, vandaag eveneens het werk zullen neerleggen. In den Taunus ten Noorden van Elt- ville is een geldtransport ten bedrage van 27 milliard mark door de Franschen in be slag genomen. Een spoorwegambtenaar en twee andere personen, die met het trans port waren belast, werden gearresteerd. Volgens een telegram uit Verviers heeft een Belgische schildwacht in den af geloopen nacht te kwart over één tusschen de twee stations van Aken drie verdachte individuen op de spoorbaan betrapt. Zij losten revolverschoten op hein, die echter geen doel troffen. Onder w>«i was een van hen bezig een gat onder de rails te gra ven, waarschijnlijk om er een bom in te plaatsen, maar een tweede schildwacht, die op het schieten was afgekomen, schoot dezen saboteur een kogel door het hart. Do overigen sloegen daarna op de vlucht en konden niet achterhaald orden. De autoriteiten hebben de identiteit van den doode vastgesteld; bij is een Duitsche spoorwegarbeider uit Aken. KERK Eü SCHOOL Dr. C. J. Goslinga. Naar wij vernemen zal Dr. C. J. GoBlin- ga, predikant der Geref. Kerk te Oostheiii, benoemd worden tot professor aan de The ologische School te Grand Rapids, ia Ame rika. Dr. Goslinga zou in dit geval de op volger worden van prof. Jansen, die on langs, wegens onzuiverheid in de leer is af getreden. Prof. Jansen doceerde het Oude Testament. OEmEüGD ftïiEUWS Inbraak in het Utrechtsche station. Toen Maandagmorgen het personeel van de douaneloods op het Centraal Station te Utrecht aan den arbeid wilde gaan, be merkten zij, dat er tusschen Zaterdag avond en Maandagmorgen in de loods was ingebroken. Men vond de koffers, die in do loods aanwezig waren alle opengebro ken. Een tweetal koffers wordt vermist, doch omtrent hetgeen uit de andere kof fers gestolen is, kan men nog geen zeker heid krijgen, daar de eigenaren er van buiten d stad wonen. Met een sleutel dien de inbrekers in een der kasten vonden, hebben zij de buitendeur geopend en zijn op die manier ongemerkt verdwenen. Inbraak in Den Haag. Maandagnacht ongeveer 12 uur. zag een waker van den nachtveiligheidsdienst te VGravenhage, dat er licht brandde in het perceel Laan Copes van Kattenburg 51, waarvan de bewoners, de familie B., uit- stedig waren. Recherche onmiddellijk ge waarschuwd, verschafte zich toegang tot het perceel en vond binnen alles in groote wanorde. Het dakraam werd opengevon den en op de vliering lagen drie ringen- doosjes, die op twee ringen na, leeg wa ren. Op het dak vond men verder een ijze ren plaatje, vermoedelijk van een geld kistje. De daders zijn waarschijnlijk bin nengekomen door het aangrenzende onbe woonde perceel, vanwaar zij door een niet gesloten brandgang de straat konden be reiken. Een drietal personen, die zich op verdachte wijze op het Alexanderplein op hield, werd aangehouden, maar op hen werd niets gevonden, zoodat omtrent hun schuld nog niets valt vast te stellen. Even min kon worden uitgemaakt, hoe groot de waarde van het gestolene is, daar, zooals gemeld, de familie uitstedig is. Noodlottige waaghalzerij. Toen een zekere C. E. uit de Wiegel- straat te Amsterdam, naar Vaz Dias meldt Maandagavond omstreeks 8 uur met eenige vrienden, in eenigszins beschonken toe stand lahgs den Amsteldijk wandelde, wil de hij zijn vrienden laten zien, dat hij den Amstel kon overzwemmen Gekleed en al sprong hij te water, maar, ongeveer in het midden van den Amstel gekomen, begaven den waaghals, die anders als een uitste kend zwemmer bekend staat, maar door den toestand, waarin hij verkeerde, belem merd werd, de krachten, en de vele toe schouwers, die samengestroomd waren, za gen hem plotseling in de diepte verdwijnen Vanaf de Weesperzijde sprongen ver schillende personen te water, terwijl van een der voorbij varende booten gedregd werd. Korten tijd later werd de man, die geen teekenen van leven meer gaf, opgehaald. De Geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse. Langen tijd was men bezig te trachten de levensgeesten van den onge lukkige weer op te wekken welke pogingen echter faalden. Een verdwenen bruidegom. De 24-jarige J. C. K., te ÏJselrnonde, zou vorige week in het huwelijk treden. Toen do gewichtige dag aanbrak, ken de plech tigheid echter niet doorgaan want de brui degom blijkbaar tot ander inzicht ge komen was daags te voren spoorloos verdwenen. »Tel." Honing. Men schrijft uit Barneveld aan de Msb.: Stond het er voor de bijenhouders tot begin Juli wej-r treurig bii gedurende de abnormal hi!te, waaronder de menschel zoo zeer te lijden hadden, hebben de bijen wonderen verricht. Korven ten zwaarte van 40, 50 en zelfs 60 pond, zijn thans geen zeldzaamheid. En naar het zich laat aan zien zal de tojd, waarop gewoonlijk de ho ning uit de korven wordt gehaald, niet kunnen worden afgewacht. In normale ja ren geschiedt dit namelijk niet voor 10 Augustus. Onveilig strand. Het strand van Scheveningen zal mor gen wegens het schieten met machinege- wren tot den Wassenaarschen Slag onvei lig zijn. Verdronken. Tc Linne is dc 13-jarige Q. bij het ba* don in dc Maas verdronken. Te Nieuwoldo is dc landbouwer B. in de vaart gegleden en verdronken. Een meisje gedood. Gisterenmorgen omstreeks 12 uur had op den Diezerpoortendam te Zwolle een auto ongeluk plaats, dat helaas een menschcn- leven eischte. Het 16-jarig dochtertje van den heer "W. van Elburg, wonende in de Thomas h Kempenstraat te Zwolle, per fiets rijdend uit de richting Steenenpiffs met een vriendinnetje zittend op de baga gedrager, wilde een uit dezelfde richting komende vrachtauto van de firma R. Co passeeren. De ruimte tusschen de auto ca het trottoir was volgens ooggetuigen onge*. veer 1 M. Zooveel mogelijk naar het trot* toir uitwijkende naderde zij deze echter to dicht, waarbij een der trappers van haar; fiets den trottoirband raakte met het on vermijdelijk gevolg, dat zij haar evenwichC verloor en vlak voor de auto op de straat viel. Het eerste wiel ging haar over «U' beenen, terwijl een der achterste wielen over haar borst ging en deze indrukte. lit zorgwekkenden toestand werd het meisje binnengedragen in een huis, waar dr. Klin* kert den dood constateerde. Het stoffelijk overschot werd naar het Sophia-ziekenhuis overgebracht. Wonde\ boven wonder is het vriendinnetje gehee- ongedeerd gebleven. Volgens ooggetuige^ heeft de chauffeur niet de minste schuld. Het auto-ongeluk in Frankrijk. De Temps meldt over het auto-ongeluK dat de Nederlandsche familie Van Liraburg Stirum tc Ligron (Sarthe) trof, welke een tocht in Frankrijk maakte, dat mevrouw Leopold van Limburg Stirum, oud 40 jaar die aan het stuurrad zat, toen de auto we*- gens het springen van een band, kantelde op slag gedood werd. Het lijk, in la Flüché gebleven, zal naar Nederland worden over gebracht. als de heer Van Limburg Sti rum, oud 59 jaar, en hun beide dochterr hersteld zijn. Ze zijn nu buiten gevaar. Brand. Te Dongen is gisterochtend geheel afge* brand, vermoedelijk doordat kinderen meC vuur hadden gespeeld, de gemeenschappe lijke woning van H. de W. en A. H. D* inboedel van den laatste is nagenoeg ge< heel gered. Hooibroei. In Friesland is het met den hooibroei erg gesteld; een gevolg van het binnen brengen van hooi, dat nog lang niet droo£ was. In de gemeente Opsterland zijn al vier boerderijen in korten tijd verbrand en men vreest dat verscheidene zullen volgen In verschillende dorpen ziet men in ette lijke boerderijen do menscken bezig met het hooi uit de schuur te sleepen. Hier en daar is de toestand zoo kritiek, dat do brandspuit geregeld van do eene naar do andere boerderij rijdt, om direct water to kunnen geven, wanneer de heete hóoi- massa ontbrandt. Dat ©r in menige boer-' derij tegenwoordig onrustig geslapen wordt, is te begrijpen. Dief aangehouden. Door de politie te Wijk-Maastricht is! aangehouden zekere Schuif, afkomstig uit» Maarsseveen, die aldaar een paar maan den geleden een bedrag van f 500 gestclefi had en wiens aanhouding was gevraagd. Verdachte vreemdeling. Te Sellingcn (Gr.) zijn gisterennacht twee Duitschers aangehouden, gewapend met revolvers en inbrekerswerktuigen, die zeiden naar Amsterdam te willen. Ze zijn over de grens gezet. Mijngasontnioffina in Spanje. Tengevolge van mijngas-ontploffing in ©en mijn te Baltazara zijn 13 personen, gedood. Zwavelbronnen bij Weencn. De Weensohe correspondent van het „Bbld." schrijft: In Heiligenstadt, een voorstad van Wee- nen, volgen de bewoners met spanning het uitpompen van een vijver, de z.g. „Hausel- lacko". Deze begon op een goeden dag ver schrikkelijk naar zwaveldamp te huiken, zoo sterk, dat een i^hool in-de buurt ge sloten moest worden en het niet aan te be velen was om de vensters van huizen, die op vrij verren afstand stonden, te openen. Deze vijver is een overblijfsel van een oude pannenbakkerij, in de leemgroeven daarvan heeft zich water verzameld, dat tot vóór kort helder en reukeloos was. Plotseling echter werd het kleurig rood achtig en verpeste met zijn zwavellucht de geheele atmosfeer. Men begon den vijver, lo, pompen en al gauw kwam uit, dat op den bodem een zwavelbron doorgestoken was, die ver moedelijk geneeskracht bezit. Deze ontdek king heeft de inwoneis weer eovri v rins met de stank verzoend; maar, wanneer dit zoo is, dr- zal hei niet lang duren of boven deze bron zal een brongebouw ver schijnen. Men is to weten gekomen, dat in vroe gere tijden Heiligenstadt wegens zijn zwavelbaden bijna even zoo beroemd was als do badplaats Baden, ten Zuiden van Weenen. Beethoven heeft er nog baden tegen podagra genomen. Later zijn deze bronnen plotseling opgedroogd om thans weer te verschijnen. Noord-Zutd-HoHantïsche Tramweg-W ij. De Kamers van Koophandel te Haar lem en Alkmaar hebben aan den Minister van Waterstaat een adres gericht, waarin zij schrijven met teleurstelling kennis ge nomen te hebben van de geruchten omtrent de geheele of gedeeltelijke opheffing van de lijn HaarlemAlkmaar. Deze lijn toch aldus het adres is nog steeds voor het verkeer in Kenne- merlancl onontbeerlijk, zoowel voor het personen- als voor het goederenvervoer.' De bevolking van lal van gemeenten, dio niet aan bet spoorwegnet zijn aangesloten is op de tram als vervoermiddel voor eei*

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6