£emeenfeëijke Aankondiging. B. en W. van Leiden; Gezien het verzoek van P. Fontein Pzn., om vergunning tot uitbreiding van de houtzagerij in het perceel Havenkade, nos. 2123, Sectie G., nos. 1903. 1904 en 1905 Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 28sten Juli e.k., des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom-, stig art. 7 der Hinderwet voor het gemeen tebestuur of een zijner leden zijn versche nen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Juli 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7*£SH uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Juli waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, Telefoon 552. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Rlöte, Papengracht 20. Dr. Boonacker, Hoogewoerd 138, Tel. 268. Dr. Bijtel, Hooigracht 86, Tel. 878. Dr. Poortman, Rapenburg 53, Tel. 1481* De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen roor dr. Timmermans, Wilhelminapark, Tel. 390. 1919/20 tot thans slechts f 3 1/3 millioen is gedaald, als gevolg van het feit, dat in de heide laatste jaren resp. 1 2/3 en 7 1/3 millioen extra moest worden gereserveerd. Deze extra-reserveering houdt ten nauw ste verhand met de aan de Marx-bank en Bank-Associatio verleende assistentie eu men heeft dus voor 7/8 gelijk indien men beweert, dat deze assistentie evengoed uit den zak van don Nederïandschen belas ting-betaler wordt bekostigd als een directe Staatshulp, zonder tusscheukomst der Nederlandsclie Bank. Dit ter overweging aan hen, die in de Staatshulp aan do Hanzc-Banken zulk „een gevaarlijk pre cedent" meenden te zien." De landasrbc:t!srss?aking te Oude-Tonge. Zcoals reeds eerder gemeld werd, is Oudo-Tonge van alle gemeenten in Oost- Flakkee het brandpunt van de landarbei dersstaking. Er zijn groote velden welke getuigen van de verwoesting, door deze werkeloos heid aangericht. Het onkruid tiert er weel- dering, zoodat enkele hoeren overgingen het bezaaide land maar weer om te ploegen. De verbittering werd er niet beter op, toen de boerenpatroons er toe overgingen, hulp te zoeken bij de werklooze Braban- ters, die er bij tientallen in het veld nog trachten te redden, wat er te redden is. Herhaaldelijk kwam het tusschen de stakers on de werkwillige vreemdelingen tot botsingen, die over het algemeen een onschuldig karakter behielden. Eergisteravond echter liep het tusschen de 'sikera. en de werkwillige Brahanlers uit op een formeele vechtpartij, waarbij zelfs vuurwapenen werden gebruikt. De rijkspolitie loste schoten in de lucht. De stakers vuurden in het wilde weg met revolvers. Gelukkig is niemand getroffen. Men vreest een herhaling van rancune- maatregelen, b.v. het in brand steken van boerenwoningen en schuren. Mat. Hanzebcnrf van Sigarenwinkeliers. De Nat. Hanzebond van Sigarenwinke liers zal zijn eerste lustrum herdenken met een tweedaagsche algemeene leden vergadering, welke Maandag 16 en Dins dag 17 Juli a.s. in bet Gob. v. K. en W. te Utrecht gehouden wordt. De agenda vermeldt o.a. Jaarverslagen, bespreking actie prijsknocierij en inleidin gen van den lieer Erftcmeier, hoofdbe stuurslid en lid van den gemeenteraad te Amsterdam, over: „De tabakswet in de praktijk", en van den geestelijk-adviseur rector Jansen uit Amsterdam. CE ENGELSCHE REGERINGS VERKLARING. Pers commentaren. De v.'vkJaringéïi omtrent de Engelsche poiili'v.-, die Donderdag in het parlement zijn g.daun, worden in Londen beschouwd a(s ile invang van een nieuw hoofdstuk in c-' ontwikkeling van het schadevcr- V aagslnk.Zooals door den eersten i' - werd meegedeeld, zal de voorbe rg a Ji eh n i lest van het voorgestelde c;? Dailsclilands aanbod met hard worden genomen. Men ver "kier niet dat liet antwoord voor 1 1 rusdag van do volgende v v gereed zal zijn ter ■- alliecrdon. De bladen ik:-..; dat i.ontwerp vergezeld zal gaan van een toelichtende nota, waarom do Engelsche regeering dezen stap doet. Men koester de hoop dat de opmerkingen der geallieerden op het antwoord van En geland in den loop van ongeveer 14 dagen zullen worden ontvangen. Men acht den toestand te Londen van dringenden aard, zoodat deze geen omioodig uitstel toelaat bij de verdere wisseling van stukken, die thans zal beginnen. Met betrekking tot het vraagstuk der intergeallieerde schulden verwacht de Daily Telegraph dat het voor stel zal worden gedaan om een bijzondere conferentie der belanghebbende mogend heden bijeen te roepen. Van de Engelsche regeering kan, naar de Daily Telegraph opmerkt, niet verwacht worden dat zij berust in den eisch, dat deze schulden of door Duitschland betaald, of geschrapt moeten worden. Hoe edelmoedig Engeland ook ten opzichte van de schulden, door de geallieerden aangegaan, zou willen han delen, het kan op principieele gronden niet er in toestemmen dat deze schulden van een meer solvabelen schuldenaar overgedragen worden op een minder sol vabelen debiteur. In de omgeving van den Quai d'Orsay verklaart men, dat de verklaring van Baldwin gen, dat deze bepaling voor het grootste deel van het rijk niet zal gelden. Op een conferentie van vertegenwoordi gers van het ministerie van buitenlandsche zaken en de verschillende bondsstaten is deze heffing vastgesteld op 3 mark per dag voor een verblijf van drie dagen; voor een verblijf van veertien dagen op 2 Mark en voor eiken da'g langer dan veer tien dagen op 1 mark. De grootte van de ze bedragen in papieren marken wordt vastgesteld doordat een toeslag wordt ge heven ter hoogte van het gond-douane- agio. Ehrhardt ontvlucht. De Frankfurter Zeitung verneemt, dat kapitein Ehrhardt, die in de onderzoe kingsgevangenis te Leipzig in hechtenis zat, en 23 Juli voor het staatsgerechtshof zou verschijnen, ontvlucht is. Hij wordt sinds gisteravond 6 uur vermist. Om de gevangenis werden schildwachten ge plaatst, die nauwlettend acht gaven, om dat men rekening hield met de mogelijk heid, dat Ehrhardt zich in het gebouw had verstopt. Later werd echter geconsta teerd, dat Ehrhardt met een sleutel, die hem van hui ten af gegeven moet zijn, ont vlucht is. zal do door dezen spr. genoemde deside rata gaarne overwegen hij de ondernomen herziening der Landarbeiderswet. Evenals deze ontwerpen wordt ook de wijziging der Woningwet z. h. st. aan genomen. I-Iet voorstel tot goedkeuring van het verdrag tot bestrijding van dsn handel in vrouwen en kinderen geeft de heer Haa- z e v oet (R.-K.) aanleiding te vragen, of geen scherpe maatregelen genomen moeten worden bij het vervoer van ongehuwde vrouwen vooral van Duitsche per Hollandsche Lloyd naar Brazilië. De Mi nister van Justitie die den heer Van Karnebeek vervangt heeft vernomen dat er reeds toezicht wordt gehouden ook op do beslemming van naar Brazilië reizende vrouwen. Het zou dus oen klein getal kunnen zijn, dat aan de controle ontsnapt. Gaarne zal de minister met het te Amsterdam gevestigde bureau overleggen. Het ontwerp wordt' aangenomen, even als oen wijziging van het reglement van orde der Kamer. Ten slotte leest de Griffier de notulen dezer, laatste, vergadering, waarna de openbare zitting wordt opgeheven. Be Kamer besluit haar werkzaamheden mot in comité-generaal het gewijzigde adres ran do Koningin vast to r.-olDn UIT OE OEa?*SEW3B3G VOORSCHOTEN. „B e n v e n u t o", het z. e e r .gewaardeerde harmonie gezelschap van de Kon. Ned. Fabr. v. Gouden en Zilv..werken alhier, mag zich verheugen in een flink getal donateurs, en weet dit ook te waar deerden. Dat bleek o.a. gisteravond, waar de ver- eeniging, speciaal voor den „Rijndijk" een welgeslaagd concert gaf in den lommerij- ken tuin van het café-restaurant „De Groote Vink." Wordt tegenwoordig het woord „popu lair" dikwijls gebruikt om iets aan te dui den, dat nu niet bepaald „van de boven ste plank" is, deze beteekenis mag aller minst aan dit woord worden gehecht wan neer het wordt gebruikt ten opzichte van deze vereeniging. Benvenuto maakt zich populair in den besten zin des woords, n.l. als een gezelschap dat ernst maakt met de studie. Het succes, reeds vorige week in Musis" te Leiden behaald, bij gelegenheid dat een concert voor de werldoozen werd gegeven, is gisteravond opnieuw verzekerd geworden. Van de weergave van elk num- mer een overzicht te geven, achten wij niet noodzakelijk om dit succes aan te toonen; op voortreffelijke wijze toonde de direc teur, de heer G. Verheij zijn taak te ver staan en dit in de muziek tot haar recht te doen komen. 't Programma werd vlot en zonder min ste afwijking afgewerkt; het aanhooren er van was van het begin tot bet einde een waar genot. 'Wanneer Benvenuto zich ook bij dit concert o.m. ten doel had gesteld de aan wezigen niet-donateurs alsnog tot toetre ding als zoodanig te bewegen, dan zal ieder van de hoorders van harte toestem men dat zij van haar zijde meer dan ge noeg beeft gepresteerd om dit te bereiken. We hopen Benvenuto nog dikwijls te hooien. Aandelieeren N. Ver- weij en Zoon alhier is opgedragen het maken van de Gewapende Betonwerken voor den bouw eener Gereformeerde Kerk met toren te 's-Gravenhage. De kerk wordt gebouwd aan de Hanenburgerlaan hoek Fahrenheitstraat aldaar. Tevens werd op gedragen het maken van eten schoeiing van gewapend beton to Bussum. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur Ds. H. P. Fort- gens en nam. 5 uur Ds. Houders van Zoe- terwoude. OEGSTGEEST. Predikbeurten. N e d. Herv. Kerk (Irene) voorm. 10 uur Ds. A. J: Ruys en nam. 6.30 uur Ds. J. W. Groot Enzerink uit Leiden. RIJNSBURG. Door B. en W. éezer ge meente is een Tegeling getroffen, betref fende de werkzaamheden van de wethou ders. Thans is wethouder J. v. Klaveren he iast met de straten en wegen, en alles darmede in verband staande, en wethou der S. Schoneveld met de financiën, ce scholen en het toezicht over de gebouwen. Yan gemeentewege werd heden de bloemkoolafval, die een onaan gename stank verspreidde uit de diverse wateren alhier opgevischt. KATWIJK AAN ZEE. Evenals in, 't badseizoen 1922 zal ook dit jaar het comité voor strand-evangelisatie verschillende predi kanten verzoeken, een korte predikatie te houden op het stran alhier. Deze pre- idicatiën zullen gehouden worden gedu rende half Juli ent Augustus, iedere week, Dinsdagsavonds half 8 en Donderdags middags 4 uur. Het bestuur der Oianje- vereeniging alhier, is voornemens op Za terdag 21 Juli a.s. begeleid door de Kat- wïjksche muziekvereeniging een rond gang te houden door de gemeente, tot het houden van een collecte bij de ingezete nen voor het kinderfeest, ter gelegenheid van het jubileumfeest onzer Koningin op 11 en 12 September a.s. Een ieder wordt aangezocht deze collecte zooveel mogelijk door bijdrage te steunen. De bestuursle den zullen de bijdrage in ontvangst ne men. Als werkloos weTden deze week ingeschreven: 24 visschers, 2 losse arbeiders, 12 kuipers, 4 opperlieden, 2 grondwerkers, 2 zeilmakers, 1 boekbinder, 1 timmerman, 1 scheepmaker en 2 va rensgezellen, te samen 51 personen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollen veiling. Wc maken de leden dor veiling vereeniging „Bloembol lenteelt" opmerkzaam cp een in dit num mer geplaatste advertentie betreffende do te houden eerste veiling der genoemde vereeniging. Deze zal gehouden worden, op a.s. Zaterdag 21 Juli. Tijdige opgave is noodzakelijk omdat niet meer dan 900 no.'s worden aangenomen en na Maandag avond do lijst wordt gesloten. De handel in bloembollen is op heden vlug. Tuinbouw. -Het blijft mot den tuin-, bouwt slecht gaan. De vroege aardappe len brengen geregeld een zeer lagen prijs op, verliesgevend voor de tuinders; do bloemkool wordt in massa ingezouten, bs- wijs dat ook dit product geen waarde heeft, en de peen, die vorige week en de eerste dagen dezer week nog aardig in prijs was, wordt ook al niet meer gevraagd en de prijs gaat vlug naar beneden, 't Is moeilijk er dan nog den mood in te hou den. Botsing. Een der auto's van den Kat- wijkschen Autodienst KatwijkLeiden kwam aan den hoek OverrijnSandtlaan in botsing met den met aardappelkistcn geladen brik van den handelaar N. Guyt te Katwijk aan Zee. Van de autobus-was het,» spatscherm stuk, doch van den brik waren de veeren gebroken, zoodat G. niet verder kon rijden. G. reed zeer zacht en had de overtuiging dat de chauffeur do schuldige was. Enkele personen werden uitgenoodigd om zoo noodig als getuigen op te treden. Bloemenhandel. Dat de prijzen dor snijbloemen soms aan groote schomme lingen enderhevig zijn is vrijwel algemeen bekend, doch dat in enkele dagen de prij zen zco naar beneden gaan, als dit deze week het geval is, zal wel nog niet zijn voorgekomen, 't Is bespottelijk wat voor sommige bloemen als b.v. Papaver Eshol- zia wordt betaald. Nog geen bindloon. Anjers voor f 0.06 tot f 0.12 per 100, eerste soort roode. De witte gaan nog goedkoopev Pioenen zijn niets waard. De verliezen der kweekers zijn zeer groot. Evenais de tuinders maken ook deze menschen een kwaden tijd mee. Het eerste half jaar van 1923 is nog niet verdiend. Dikwijls voel verloren. Wat zal de toekomst brengen! LFTMTJTDEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur Ü3. v. d. Flier (H. A.) Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur Ds. F. Petersen van Bloemendaal. Door de groote hitte geraakte de landbouwer G. v. d. S. on zijn arbeider N. v. d. H. onwel en moesten zij hun arbeid, namelijk het hooibouwen, staker:. BOSKOOP. Zondag 15 Juli, des voorm. 9.30 en nam. 6 uur hoopt in de Geref. Kerk op te treden ds. Jonker uit Voorburg. In het gebouw „Salvatori" voor de Confe-ssioneele vereeniging voorm. 9.30 en nam. 6 uur de heer de Jonge, van hier. Openbare vergade- ring van den Raad dezer gemeente, welke gehouden zal worden op Woensdag, 18 Juli a.s. des namiddags om 7 uur ^11 Ge meentehuize. Te behandelen onderwerpen 1. Opening. 2. Vaststelling van de notulen der verga deringen van 19 Juni en 2 Juli 1923. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Aanbieding, van de beloof sbrieven der nieuw-inkomende leden van den Gemeen teraad. 6. Aanbieding door B. en' W. van eeni nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld yoor lager onderwijs in do ge meente Boskoop, ter vaststelling. 7. Advies van B. en W. op een verzoek van B. en W. van Wijmbritseradeel om ad- haesie te betuigen aan een adres van deni Raad dier gemeente, waarin wordt ver-, zocht de openlijke Godslastering strafbaar te stellen in het "Wetboek van Strafrecht. 8. Mededeeling van B. en W., naar aan- leiling van de vraag van den heer KI. Ver kade om te overwegen of, ten aanzien van de winst verdeeling voor de Gemeentebe drijven, niet een nieuwe regeling moot w-orden getroffen. 9. Voorstel van B. en W. om een aan- vullingscrcdiet te verleenien voor de werk verschaffing van f 1200 en om te besluiten tot vaststelling eener regeling, betreffende de gemeentelijke werkverschaffing. 10. Aanbieding door B. en W. ter vast stelling van de rekening en verantwoor ding der gasfabriek en van de waterleiding ovfer 1922. 11. Aanbieding door B. en W. ter vast stelling van de rekening en verantwoor ding over 1922 van het Burgerlijk Armbe stuur. 12. Advies van B. en W. op verzcekeni van de B. K. bouwvereeniging „St. Joseph" om voorschot, ingevolge de Woningwet, voor den bouw van 20 arbeiderswoningen 13. Aanbieding door B. cn W. ter vast stelling van een concept-besluit tot wijzi ging der gemeente-begroeting voor. 19-3 ca een concept-besluit tot het deen van beta lingen uit den'pest voor „onvoorziene "uit gaven" dier begrooting. 14. Rondvraag. Dinsdag 17 Juli nam. 8 uur zal door de Harmonie „Excelsior" een concert gegeven worden op het balcoa van hotel „Neuf." Door de tropisc li e warmte van de laatste dagen zijn do prij zen der snijbloemen op do veilingen sterk gedaald. De aangevoerde bloemen ziju bijna onverkoopbaar. HILLEGOM. Bestrijding van Aaltjes- en Oudziek bij Narcissen en Hyacinthen. Het systeem door dr. van Slogteren in practijk gebracht, teneinde Nareissenbol- len besmet met aaltjesziek en Hyaeinthen.1- bollen aangetast door oudziek, gedurende 3 uur in warm water met een temperatuur van 43* graad Celsius te brengen om zoo doende de aaltjes en zwamziektebacillem i tedooden, is onder de bloembollen geen wijziging in den toestand heeft gebracht, zoodat men zich geheel bevindt in den status quo ante. Men wacht dus het Britsche antwoord af, doch maakt zich geen al te groote illusies, daar het alleen beteekenis zou hebben, wan-, neer het eenig positief plan bracht, wat evenwel in de afgelegde verklaring niet is aangekondigd. Op een vraag, of hot toch tot e'en ge meenschappelijk antwoord zal komen, en of dus ook Frankrijk en België meedoen aan de beantwoording van de Duitsche nota, zei men, dat zulks vrijwel als onmo gelijk wordt beschouwd, daar Frankrijk geen enkele reden heeft, zijn houding te wijzigen, welke aldus is afgebakend: geen gedachtenwisseling vóór de opheffing van den Ruhr-weerstand en vóór de Duitsche regeeriug met een behoorlijk aanbod is ge komen. Het schijnt, dat Frankrijk van "Wash ington de bevestiging heeft gekregen van wat reeds als gerucht de ronde deed, n.l. dat het Witte Huis volkomen afzijdig zal blijven in do discussie, waartoe de Lon- densche verklaring aanleiding kan geven Ook heeft men zich op den Quai d'Or say er van verzekerd, dat het Belgische standpunt evenmin wijziging heeft onder gaan en het gezichtspunt van Brussel ge heel indentiek is met dat van Parijs. De Belgische regeeringskringen, in af wachting van de ontvangst van den offi- cieelen en volledigen- tekst van Baldwin's verklaring, zijn van meening, dat de door hen uitgedrukte gedachten op oen ontspanning wijzen en laten vermoeden, .dat de diplomatieke besprekingen onder de Geallieerden, verre van afgebroken te zijn met toenemende kracht zullen hervat wor den. De goedkeuring van Baldwin's verkla ring is algemoen, ofschoon er een kleine groep onder de ministerieelen is, die niet geheel ingenomen is met de aangekondigde politiek. Opgemerkt dient te worden, dat zoowel Ramsay Mac Donald (in het La gerhuis) als Grey (in het Hoogerhuis) in het algemeen hun steun aan de regeering hebben toegezegd en dat Asquith noch Lloyd George, die onder Baldwin's gehoor waren, het noodig achtte, zich in de zaak te mengen. Lord Crey's treffende rede in het Hoo gerhuis wordt beschouwd als een krachtig beroep op Frankrijk om de bezetting van het Ruhrgebied te herzien en de Britsche nota in overweging te nemen. De bezetting van Barmen. De stad Barmen werd gistermorgen be zet door Fransche troepen, welke -haar weer ontruimden na eenige arrestaties ten uitvoer gebracht te hebben. Men deelt in verhand hiermede mee, dat in den avond van li Juli een Fransche patrouille, die een verkenningstocht deed,plotseling stoot te op een groep menschen, belast met groote pakken welke op het naderen der patrouille de vlucht namen, hun last in den steek latend. Twee der Franschen bleven hij de pakken terwijl de derde ver sterking ging halen. Toen deze echter ar riveerde bleken de twee Franschen ver dwenen. Bij het afzoeken van het terrein zggen ook de derde soldaat en de twee hem vergezellende douane-beambten zich plotseling omringd door niet minder dan vijftien Schup-agenten, welke hen, bijge staan door do bevolking, arresteerden en naar hun aanvoerder brachten, waar zij ook hun twee verdwenen makkers aantrof fen. De Franschen werden naar Monfeld gebracht en onderweg ruw behandeld. Na ondervraagd en van hun munitie beroofd te zijn, werden zij een kilometer benoor den Kronenberg vrijgelaten, vanwaar zij weldra de Fransche linies weer hadden bereikt. Als rcpressaille voor deze daad, en voor een reeks van andere incidenten waarbij schupos uit Elberfeld en Barmen betrokken waren, liet de militaire bevel hebber Barmen bezetten. Na eenige ar restaties volvoerd te hebben betrokken de troepen zonder dat er cenig incident voor viel weer hun oude kampementen. Belasting op de vreemdelingen in Duitschland. In verband met de in bet buitenland verspreide geruchten, dat in Duitschland thans voor het verblijf van buitenlanders een betaling in goud geheven wordt, deelt de „Voss. Ztg." mede, dat de rijksregee- ring met de bondsstaten een overeenkomst heeft getroffen, volgens welke deze beta ling in goud in den vorm van een aanvul lend visum van het pasvisum kan worden geheven. Pruisen heeft echter reeds ver klaard, dat het van deze heffing afziet, en ook do Hanzesteden, Hamburg, Bremen eD Lübeck, zullen d«§ze belasting niet bef fen Men kan dus reeds van te voren zeg De Turkschs puzzle. Naar verluidt heeft de Turksche regee ring een dagorder uitgevaardigd, waarin o.a. wordt verklaard, dat het sluiten van vrede „niet zeker" is. Voorts worden de soldaten er aan herinnerd, dat het wel mogelijk zou kunnen zijn, dat zij weder zouden worden opgeroepen hun vaderland te verdedigen. Sovjet-amncstïe. Het nieuwe bestuur van den bond van sovjetrepublieken beeft als eerste veror dening een amnestiebesluit afgekondigd, waarbij ter eere van den derden verjaar dag van de bevrijding van Minsk van de Polen aan de veroordeelde leden van anti-sovjetistiscbe vereenigingen in Wit- Rusland gratie wordt verleend. De boofwerkersstaking in Engeland. De stakende bootwerkers te Londen hebben nog geen gehoor gegeven aan den oproep van bun eigen leiders, het werk te hervatten. De leiders verwachten even wel, dat zij zulks tegen het einde dezer week zullen doen. De bootwerkers te Manchester hebben besloten de staking voort te zetten. Te Birkenhead staken nog ongeveer 1000 bootwerkers in weerwil van het feit, dat in een gisteravond gehouden vergadering met groote meerderheid besloten werd, bet werk te hervatten. In verband hier mede wordt een groot aantal vrachtboo ten opgehouden. Te Liverpool wordt niet meer gestaakt. Opstand in Paraguay. Uit Assomption (Paraguay) wordt ge meld, dat de opstandelingen het station hebben bezet. De regeeringstroepen ver dreven de opstandelingen, van wie ver scheidene leiders werden gedood. De staat van beleg is afgekondigd. 8TATEII»GEMEBAAL EERSTE KAMER. V-crgadering van gisteren. Tegen elf uur gistermorgen is de Eer ste Kamer bijeengeroepen tot voortzetting der Donderdag geschorste beraadslagin gen over de verhooging der collegegelden. Eerst te kwart voor twaalf roept het bel letje lot den aanvang. Achter de presi dentstafel generaal Van Voorst tot Voorst; in de zaal eenige leden verspreid. Het vereischte aantal leden blijkt niet aanwezig. De vergadering wordt ge schorst. Te 2 uur is het quorum aanwez.'g, en komt aanstonds de Minister van On derwijs, de heer De Visser, aan het woord over het ontwerp tot veriioo- ging der college-gelden. Spr. herinnert aan de stijging der Staatsuitgaven voor het Hooger Onderwijs die de laatste jaren vertienvoudigd wer den. Ook gezien de kosten in het buiten land.komt spr. de voorgestelde verhooging niet overdreven voor. De consequentie van prof. Van Erab- den's standpunt: vrije baan voor alle ta lenten, zou zijn: geheele afschaffing van alle collegegelden. Daarmee echter is diens voorstel tot proportioneele school geldheffing in strijd. Ook de geestverwan ten van dezen zijn 't daarmee niet allen eens: in de 2e Kamer heeft de heer Oud zijn bedenkingen tegen progressieve hef fingen uitgesproken. Ook de heer Van Embden wil f 300 voor de groote massa, daardoor zou dan evenzeer de intellectu eel© middenstand worden belast. Het stel sel zelf van dit soort heffingen is in Am sterdam mislukt. 't Cursussen-gevaar lijkt den minister niet zoo groot. Andere oorzaken dan de kosten zijn vaak oorzaak van zulke „sur rogaten". Om de hitte meent de minister in den geest der Kamer te handelen door het hierbij te laten. Het ontwerp komt in stemming. Het wordt aangenomen met 19 tegen 7 stemmen. Met de vrijz.-dem. leden, de heeren "Westendijk, Schönfeld, Van Embden en Slingenberg, stemmen tegen de heeren Croles (A.R.), De Gijselaar (C.-H.) en "Wittert van Hoogland (R.-K.) De opheffing van het departement van Landbouw beeft een aantal wij zigingen en aanvullingen van eenige hoofdstukken der Staatsbegrooting noo dig gemaakt. Bij de beraadslaging hierover beveelt de beer "Westerdijk (V.D.) de belangien van landarbeiders, die voor 't verkrijgen van kleingrondbezit in aanmerking komen, in de zorg der regeering aan. Minister Ruys de Beerenbrouck

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2