DE GEDEPUTEERDEN IN NOORD-HOLLAND. De R.K. „Nieuwe Haarlemsche Cou rant" blijft ook na een gegeven verkla ring de houding der Katholieke Staten fractie afkeuren en schrijft om.: Voor ons staat de zaak aldus: De Noord-IIollandsche Staten worden ge vormd door: S. D. A. P. 19 zetels B.-Katholieken 19 zetels Ghr.-Hist. 10 zetels Vrijz. Dem. 9 zetels Vrijheidsbond 8 zetels Anti-revolutionairen 7 zetels Christen Democraten 1 zetel Plattel, (links) 1 zetel Communisten 3 zetels Nu kan men deze cijfers natuurlijk in verschillende hokjes grcepeeren, b.v. zóó als de sociaal-democraten deden: 19 Kat holieken, 19 S. D. A. P. en 9 Vrijzinnig democraten, vormende samen 't meerder heid, groot genoeg om een college van Ge deputeerden te kiezen, zóo, als is ge schied. Maar wij zagen in die combinatie geen andere overeenkomst, dan dat de drie Roomsche-roode-rose fracties het cijfer negen gemeen hadden. "YVij hadden ons de combinatie aldus gedacht, volgens de nog altijd in Neder land erkende lijn van christelijke begin selen: 37 rechtsche en 4-0 linksche leden. Bij zulk een verhouding moesten de rechtsche partijen heel voldaan zijn, wanneer zij de helft der plaatsen van Gedeputeerden mochten bezetten, wat zij alleen dankten aan het feit, dat de drie communisten blanco stemmen en de fei telijke verhouding bij het stemmen dus wordt 37 37. "Wel 'geteld kwam dus aan elko partij voor iedere 12'A Stalenzetel één lid in Gedeputeerden toe. Waar nu de christelijke partijen drie zetels in Ge deputeerden konden veroveren, maar geen van hen afzonderlijk over 25 Stalen- zetels beschikte, daar was het voorstel der anti-revolutionairen: ,.laat ons ieder één Gedeputeerde benoemen", nog zoo dwaas niet. i Zeker, van de Katholieke Slatenfractie werd dan een offer, een groot offer ge vraagd. We hebben dat reeds erkend. Maar wij, Katholieken, worden nu een maal van offervaardigheid groot. In ieder geval staande voor de keuze: samen met de sociaal-en vrijzinnig-demo craten en verbrekende de oude, christelij ke coalitie, twee Katholieken in Gedepu teerden brengen of wel: met de christe lijke partijen samen drie christelijke Ge deputeerden benoemen, waarvan één Ka tholiek is, had naar onze meening geen cogenblik geaarzeld moeten worden, maar had het coalitiebelang den doorslag moeten geven." BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Deze week vergaderde te Utrecht het 'Algemeen Bestuur van Zonnegloren", de vereeniging tot stichting van een «christelijk sanatorium voor tuberculose patiënten. De vergadering stond onder leiding van dr J. R. Slotemakcr de Bruine. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter er aan, hoe deze arbeid een nieuwe uiting is van het initiatief, dat op het gebied der weldadigheid thans tel kens in rlo Hervormde kerk aan het licht komt. De Kerkelijke besturen zijn offi cieel vertegenwoordigd en er is een nauw verband met de Federatie van diaconieën. Ook met de christelijke arbeidersbewe ging is contact gezocht en verkregen; er zitten vertegenwoordigers in het bestuur en men zal. samenwerking zoeken met het fonds „Draagt elkanders lasten". De bestrijding van de t. b. c. gaat men bevorderen door de opening van een nieuw Sanatorium. Dit is zeker niet het eenige middel en zeker zal de vereeni ging ook aan andere middelen aandacht schenken. Maar blijkens uitingen van de vakgenceshecren is er ook aan sanato- xiumruimte groote behoefte en de oprich ting van verscheidene sanatoria uit den jengsten tijd bewijst, dat deze meening gedeeld wordt. Daarbij komt het echter juist voor t. b. c. patiënten aan op een sfeer, die hun geestelijk sympathiek is. Blijkens het „Utr. Dagblad" is alhier Za terdag van Roomsehe zijde geëischt: voor Roomsche patiënten Roomsehe sanatoria, dokters, verpleegsters, enquêtrices. Wij gaan zeker niet zoo ver in de splitsing van ons volk. Maar voor onze christelijke patiënten vragen wij wel sanatoria in christelijke sfeer. Daaraan blijkt ook thans groote behoef te. Uit gegevens o. a. van de Geneeskun dige Commissie der Raden van Arbeid en van het fonds der Chr. vakbeweging blijkt, dat patiënten voor Sonnevanck of Moria langer moeten wachten dan voor andere sanatoria en dat in de roomsche en de neutrale sanatoria patiënten vertoe ven, die aan een andere geestelijke sfeer de voorkeur zouden geven. Hier verheugt de voorzitter zich te kunnen zeggen, dat er tusschen „Sonnevanck" en „Zonneglo ren" de aangenaamste verhouding be slaat. *- 1 Men zal vragen hoe in dezen econo misch benarden tijd aan de opening van een nieuw sanatorium kan worden ge dacht. Het antwoordt luidt tweeledig, za kelijk en philantropisch. Zakelijk is de opzet gezond. Het sana torium zal zelf-supporting worden be- heerd; de verpleeggelden zullen aan den kostprijs gelijk zijn. In den kostprijs zul len ook rente en aflossing begrepen, zijn. De kapitalen loopen dus geen risico. Het Dagelijksch Bestuur kan neg niet zeggen, waar het deze kapitalen hoopt te vinden. Het denkt aan drie mogelijkheden. Ten eerste de provincie. De besprekingen heb ben een aangenaam verloop en zullen bin- 7ien afzienbaren tijd waarschijnlijk een bevredigend resultaat verkrijgen. Ten tweede hc-t rijk. De regeering heeft in den kaatsten tijd met zeer belangrijke gelde lijke hulp den bouw van nieuwe Room sche sanatoria mogelijk gemaakt; indien, .wij dezelfde hulp behoeven, zal zij na tuurlijk niet geweigerd kunnen worden. Ten derde de Kerk; reeds nu zullen dia conieën en kerkvoogdijen door het ver strekken van kapitalen de spoedige ope ning van één vleugel kpnrcn bevorderen. De moeilijkheid schuilt in het verpleeg- geld, dat niet laag zal- kunnen zijn en dus voor menig patiënt te hoog zou we zen. Reeds helpt hier de Invaliditeitswet met art. 99. Evenzoo het fonds van de ar beiders. Ook steunt de plaatselijke en pro vinciale overheid soms zeer bevredigend. Maar op deze wijze worden zeker niet allen geholpen. Spr. denkt aan zoovelen uit den kleinen middenstand, die geen or ganisatie of fondsen achter zich hebben. Ook dezen moeten met kracht worden ge holpen. Hier ligt nu een schoone filantropische taak. De kas der Vereeniging wel te onderscheiden van de Sanatoriumkas moet zoo worden gevuld, dat daaruit het verpleeggeld gesuppleerd kan worden voor wie zelf niet bij machte zijn de ge- heele som te betalen. Reeds werden een paar belangrijke gif ten er eenige contributies ontvangen. Maar zoowel plaatselijk als provinciaal moet de organisatie nog uitgebouwd worden. Voorts wordt hier veel van dia conieën en kerkeraden verwacht; zoowel contributies als collecten moeten het mo gelijk maken, dat de zegen der beoogde verpleging ook door geldelijk zwakken wordt bereikt. Over deze beschouwingen en mededee- lingen werd uitvoering van gedachten ge wisseld. De hehandeling dezer zaken was verder van huishoudclijken aard. Hit het Sociale Leweia Christel. Nat. Werkmansbond. In de gisteren voortgezette vergadering van bovengenoeinden bond, werd na bree- de bespreking de volgende motie aange nomen De Chr. Nat. Werkmansbond verga derd te Zwolle, het ten zeerste betreu rend, dat het rapport der Staatscom missie lot herziening van het pacht- recht nog niet is verschenen en van oordeel, dat een wettelijke regeling tot verbetering van het pachtwezen drin gend noodzakelijk is, verzoekt de Re geering met bekwamen spoed zoodani ge wettelijke maatregelen te treffen, waardoor huur en verhuur der lande rijen volgens taxatie regel wordt en de huursom in goede verhouding komt te staan, zoowel tot de productiekosten en de uitkomsten van het bedrijf, besluit deze motie ter kennis van de Regeering te brengen, waarvoor aan het hoofdbe stuur de opdracht wordt verleend. Verder werd besloten er bij de Regee ring op aan te dringen, dat er op de rijksbegrooting een post wordt gebracht waardoor regeeringshulp voor het stich ten van kleine boerderijen mogelijk wordt Op de vergadering van 7 Aug. 1920 te Amsterdam is een motie aangenomen, dat de hond niet mede zal werken om nieuwe vakvereenigingen op te richten. De afd. Bussum stede intrekking van die motie voor, en dat de hond zich uit-, spreke voor de ongedeelde Christelijke arbeidersbeweging. Het Hoofdbestuur diende de volgende motie in: 1 i De vergadering besluit, dat onder erkenning van het bestaan van den Chr. Bouwvakarbeidersbond en den Chr. Na- Itionalen Bond van Arbeiders in land-, tuin-, zuivel- en veebedrijf, noch de bond, noch de af deelingen mede zal werken aan het oprichten van nieuwe Chr. vakveree nigingen en verzoekt de afdeeling Den Haag de betrekking tusschen haar en de opgerichte Prot. Chr. Vereeniging van personeel in Overheidsdienst te verbreken Deze motie werd met op één na alge- meene stemmen aangenomen. Daarna werd de vergadering gesloten. Loonsverlaging trampersoneel. In de conferentie tusschen de tramdi rectie en. de afgevaardigden der erkende vakvereenigingen over de aangekondigde loonsverlaging werden naar aanleiding van door St. Raphael en den P. C. B. ge opperde bezwaren in de regeling eenige veranderingen aangebracht. Het minimum-loon der groepen 1 en 2 wordt met f 1.40 verhoogd, zoodat voor die groepen de loonsverlaging f 2.40 zal bedragen. Niemand zal echter aan loons verlaging en pensioenstorting meer dan f 2 per week aan inkomsten moeten mis sen. St. Raphael en do P. G. B. zullen hun houding nader vaststellen. In een vergadering van de afdeeling Haarlem der Ned. vereeniging werd met algemee- ne stemmen de volgende motie aangeno men: De vergadering enz., besprekende het voorstel der directie tot verlaging der inkomsten voor het personeel, gehoord het verslag der conferentie, constateert, dat de directie er niet in geslagd is, aan te toonen, dat noodwendig tot deze verlaging moest worden overgegaan, roept het geheele personeel op om krachtig front te maken tot beveiliging der arbeidsvoorwaarden, draagt liet hoofdbestuur der Ned. Ver. op, alle ge- eigende middelen hiertoe aan te wen den." -v Uit de textielindustrie. De firma J. H. Meijerink en Zn. te Winterswijk die eenigen lijd geleden op haar textielfabriek de uitbetaling der christelijke feestdagen introk, heeft thans aangeplakt, dat de richtloonen zullen te ruggebracht worden van f 26.50 tot f 24. Het verzoek om een conferentie met de arbeidersbesturen werd afgewezen. Wel wilde de firma een commissie uit de ar beiders ontvangen, waarop deze niet in gingen. Daarop is een fabrieksvergadering gehouden en als resultaat daarvan is aan de firma een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat met de loonsverlaging geen genoegen wordt ge nomen. QEI3IEEUG&9 HiEUÜS De hitte. Bij het Bureau van den Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, werden gisteren ongeveer 20 gevallen van flauwte gemeld. In een hooiberg is de 50-jarige arbei der J. K. te Lekkerkerk door de hitte be vangen en overleden. De 65-jarige C. J. uit Princenhuge is in „de Vugt" onder Teteringen dood ge vonden. Onder liet grasmaaien is hij ver moedelijk door een zonnesteek getroffen. De ongeveer 20-jarige II. de V. te Middelharnis, die eergisteren bewusteloos naast zijn fiets werd gevonden even buiten die gemeente, en bij wien de dokter consta teerde dat hij door een zonnesteek was getroffen, is aan de gevolgen overleden. De 2l-jarige zoon van P. de Graaf, te Gcldermalsen, werd tengevolge van de hitte ongesteld en is enkele oogenblikken daarna overleden. Een 55-jarige werklooze metselaar, die bij een landbouwer te 's-Graveland in dienst was gegaan, is tijdens het hooien door dc hitte bezweken. Te Rijperkerk is tengevolge van een zonnesteek overleden, de 24-jarige arbeider J. van der Wal, aldaar. De 26-jarige J. Smits te Lutjewinkel is tengevolge van de warmte overleden. Te Rijssen werd een vrouw in het hooiland door eon zonnesteek getroffen. Zij overleed spoedig daarna. Van de p ?rsonen, die gisteren te Rot terdam. door den Geneeskundigen Dienst vervoerd werden, moesten er verschillende in het ziekenhuis *wovden opgenomen. Zoo de 60-iarige broodbezorger A. ten H.. uit de Sehiestraat. De man zakte in den Hang door de warmte ineen. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. Daar overleed hij kort na aan komst. Tc Emmer Compascuum is de vrouw van den arbeider D. na het wellicht te snel gebruik van een glas water ineengezakt en overleden. nan* Heden werd dc landbouwer A. Vos tc Oss in heb hooiland door een zonnesteek getroffen. De inmiddels ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. Te Zaandam is Donderdag de melk boer K. uit Oostzaan door de hitte bevan gen en dood van zijn wagen gevallen. Men meldt uit Brielle: Gisterenmiddag bleef de landarbeider van Citteren, oud 42 jaar. gehuwd en va der van verscheidene kinderen plotseling dood op een hooiveld onder Tinte. Een reeds bejaarde veld arbeider v. d. Hoek genaamd te Kespoldcrs, bezweek tengevolge der ontzettende warmte. Te Groningen is de bejaarde weduwe H. aan de warmte bezweken. De arbeider G. ,T. Veeninga, te Bei- len is gisteren aan de hitte bezweken. Tc Hasselte is de arbeider K. L aan de hitte overleden. B;i en in aanbouw zijnd huis is te Roosendaal een metóelaar van een steiger gevallen als gevolg van de hitte. Bewuste loos en met een kleine wonde aan het hoofd werd bij opgenomen. Onder "Wouw viel Woensdag een da me bewusteloos von haar fiets, toen ze op weg was naar Roosendaal. Bij een boeren familie in huis gedragen, gelukte het daar weer haar bij te brengen., Het negeniarig zoontje van den heer Sehaepman tc Hattem werd gisterenmor gen in Zwolle zoo door de hitte bevangen, waarschijnlijk zonnesteek, dat hij op straat is bezweken. Woensdagavond is een vrouw van on geveer 50 jaar op de Mauritskade te Am sterdam, door dc warmte bevangen. Zij werd naar bet Onze lieve Vrouwengast huis vervoerd, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Op den N. Z. Voorburgwal werrl een man door de hitte bevangen. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het Binnen gasthuis overgebracht. De 59-jarige juffrouw J. van R. te Rotterdam is tengevolge van de hitte in eengezakt en meest por auto naar haai woning worden gebracht. Do 54-jarigs B. P. is in de v. d. Tak- straat te Rotterdam door de hitte bevan gen; hij werd per auto naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd en al daar opgenomen. Te Maastricht is in de Boschstraat een fabrieksarbeider door de hitte bezwe ken. Een paar dagen geleden kreeg de heer L. B. de V. aldaar, aan de Boschpoort, in eeD café een flauwte, waarschijnlijk door de hitte en stierf eenige oogenblikken daarna. Telkens hoort men van fabrieks arbeiders, die tijdens de werkuren op de fabrieken, waar een formidable hitte heerscht, onwel worden en maar heel lang zaam weer bijkomen. Tc Hilversum is de spoorwegarbeider J. A. V. E., door de warmte bewusteloos geraakt. Hü is in de R. K. Ziekenverple ging overleden. Te Blijham is de landarbeider G. Beer, gisteren tengevolge van de hitte bij het grasmaaien bezweken. Een verpleegde van het St. Liduina- Gesticht te Schiedam, is op straat door de warmte bevangen, en na eenige uren overleden. De landbouwer J. Vos, te Oss, is tij dens het grasmaaien door de hite bevangen en dood gebleven. De 47-jarige hooier Van der Meulen te Nieuwebrug is door de hitte overleden. Doodelijk ongeval te Rotterdam. Bij het vastzetten van een zonnescherm is gistermiddag de 71-jarige P. L., wonen de Boomgaardstraat, uit een raam van de tweede verdieping gevallen. Zo werd met een schedelbreuk opgenomen en per auto van don Geneeskundigen Dienst naar liet Ziekenhuis vervoerd. Daar bleek de onge lukkige bij aankomst reeds overleden. Hevige brand te Gouda. Een hevige brand ontstond gistermid dag in de autogarage van B. Toln, aan de den Wilhelminastraat te Gouda. Het vuur tastte zóó snel om zich heen, dat in korten tijd de autogarage en de hoven- woning. bewoond door Brandt, drie hui zen aan de Jan Kottensteeg, geheel, do slachtplaats en woning van J. de Jong en de woning van den winkelier Hooger- waard gedeeltelijk, uitbrandden. Vier ge zinnen zijn dakloos. Eenige waren niet verzekerd. Botsing tusschen auto-bussen. Doordat de boomen langs den weg het uitzicht bemoeilijkten, dreigde te Poor- tugaal een auto-bus op een andere te loo pen. Om de botsing te voorkomen week de laatste zoo ver uit dat zij aan de hel ling van den dijk kwam en kantelde. Van de inzittenden, 2 dames, 2 heeren en 4 kinderen, geraakte alleen de chauffeur deerlijk bekneld, zoodat voor hem genees kundige hulp tPoortugaal moest worden ingeroepen. De anderen kwamen wonder hoven wonder met den schrik vrij. De pas sagiers werden per as naar Rotterdam ver voord. Do auto bleef aan den dijk liggen Lanö» en Tuinboisir Atgcm. Vereen, voor Bloembollencultuur. In een hoofdbestuursvergadering van de Alg. Vereeniging voor bloembollencul tuur is besloten een adres tot den minis ter van waterstaat te richten waarin op behoud van den stoomtram Haarlem Alkmaar wordt aangedrongen, daar het behoud van dit verkeersmiddel o.m. van' belang moet worden geacht voor het ver voer van de bloembollen, van de streek benoorden Haarlem naar de zuidelijker gelegen plaatsen. Inzake de tentoonstelling 1925 worden dc door de hoofdcommissie ingediende voorstellen aangenomen. In beginsel wordt derhalve besloten tot het houden van 3 groote .tijdelijke 'tentoonstellingen in het gebouw, resp. 'op ongeveer half Maart, half April en ncgin Mei. Deze tij delijke tentoonstellingen in het gebouw, resp. op ongeveer half Maart, half April en begin Mei. Deze tentoonstellingen zul len gelegenheid bieden voor het exposee- ren van bolgewassen en artikelen uit Aalsmeer en Boskoop. Daarnaast zal ge tracht worden 3 a 4 andere tijdelijke ^tentoonstellingen te organisceren, waar van de openingsdata vallen tusschen do eerstgenoemde tijdelijke tentoonstellin gen. Van deze exposities zal men trach ten te maken tentoonstellingen telkens van een speciaal artikel als bindwerk, Orchi deeën, Azalea's enz. Hel landbouwleven. In een artikel in „De Groene" schrijft J. G. Tolkers over den overvloed van in- tellectueelen, niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland. Overal bestaat een tekort aan geschoolde vakarbeiders en een overvloed van intellectueelen, com- mercieele leiders, enz. Desalniettemin blijkt nog niets van ver minderden toeloop naar H. B. S. en Hoogesehool. Daarentegen wordt bij de beroepskeuze het landbouwersberoep en dat van Juin houwer en fruitkweeker zeer verwaar loosd. Dit is begrijpelijk daar in ons land deze tak van bedrijf er weinig bemoedi gend uitziet. Echer bieden Noord- en Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en Australië nog overvloed van mogelijkheden voor iemand, hetzij met, hetzij zcr :r kapi taal, doch in alle gevallen met noodige kennis van liet landbouw-, veeteelt-, fruit teelt- of tuinbouwbedrijf. Schrijver raadt aan, na vier of vijf practische leerjaren een land- of tuin bouwschool af te loopen en eventueel la ter in Wageningen een graad te halen. In Zuid-Afrika bijv. bestaan er op het gebied van landbouwopleiders naast de landbouwscholen, de z.n. proefboer- derijen, met het doel een practisclien landbouwcursus te geven aan hen, die zich op den landbouw willen gaan toe leggen. Deze cursussen zijn feitelijk koste loos, daar degene, die er aan deel neemt, wel is waar 50 pond sterling moet storten voor opleidingsgeld kost geld, bewassching enz., maar dit bedrag terug kan vorderen als hij, nadat hij den cursus tot tevredenheid van den leider heeft doorgemaakt, zich daarna in den landbouw in Zuid-Afrika heeft gegeven. Het landbouwleven, vereischt natuur lijk een hard leven, maar is zeer gezond en biedt financieel niet minder dan het beroep van geneesheer, ingenieur, koop man of advocaat. „Het moderne boerenbedrijf is verre van saai en lang niet alleen een kwes tie van zaaien en maaien. Integendeel, het eiselit de ambitie van hem, die be tere vruchten, beter koren en mooier beesten dan zijn huurman wil produ- ceeren; om de opbrengsten van zijn „estancia" in Argentinië zijn „ranch" of „farm" in Noord-Amerika, zijn „plaats" in Zuid-Afrika te verbeteren en het bedrijf meer intensief te maken, dat vereischt de wetenschap van een dokter, den tact van een advocaat, Jen handelsgeest van een koopman, het fi nancieel genie van een bankdirecteur en het doorzicht vap een ingenieur". De- heer Tolkers wijst er nog op, dat de risico groot is. Dit is echter ook, in den vrijen handel het geval. Voor vele ouders en jongeren kan dit inderdaad ter over weging aanbevolen worden, meer dan hun kinderen a tout prix te laten studeeren. KANTONGERECHT LEIDEN. Zitting van Woensdag. Voor openbare behandeling komen 59 zaken, voor niet openbaar 8 zaken op do rol voor. Jobjo Jaca. Sch. te Leiden is beldaagd 'n politieagent iets foei-leelijks te hebben toegevoegd. Ze was bij een opstootje ge weest, had eigenlijk met het geval niets te maken gehad, doch heeft zich opgewon- den en de politie uitgescholden. Zij erkent wel gescholden te hebben.' doch alleen voor lafaard. De agenten v. d. Hoven, en Mulders ge- t tuigen beiden onder eede, dat beklaagde 'b woord gebezigd heeft wat menschen, die i zich fatsoenlijk uitdrukken, door W. C. 'y beduiden. Een soort getuige h decharge, die mee- gekomen was, verklaarde dat het woord W. C. in den onfatsoenlijken vorm wel was gebezigd, doch door anderen, en als ze daarom veroordeeld werd was het onrecht- vaardig. Zij heeft wel lafaard gezegd, al had ze er niets mede uit te staan, t Werd ten slotte een loslippigheid, die do Amb- 1 tenaar op een waarde bracht van f3 of 3 dagen. A. J. Sch. koopman te S ch i e d a m heeft met een auto op den Ilaagwcg le Leiden wat zonderling gereden, n.i. als een schip tegen wind. Dat gelaveer met de auto bracht den daar met een gespan rijdenden boterhandelaar H. Overdevesb van Wassenaar in zulke gevaarlijke om- standigheden, dat hij met het gerij achter de boomen is moeten vluchten. Deze getui ge heeft later gehoord, dat dezelfde slin- gcrauto te Wassenaar ongelukken veroor- zaakte. Beklaagde is niet verschenen andera was hij ongetwijfeld met den bescheiden, eisch des Ambtenaars f 15 of 10 d. tevreden; geweest. M. J. v. Z. te N o o r d w i j k is zonder verlof op 'n tennisbaan geweest waartoe getuige Cremers verklaarde hem geen ver- lof gegeven te hebben. Voor deze vrijpos tigheid eischte de Ambtenaar, als supple- 1 toir entree, f 2 of 2 d. G. S., stalhouder te Warmond heeft een koppel vee vervoerd waarvan één tee kenen gaf van mond- en klauwzeer en de beesten ter markt gebracht. De kanton- rechter meende beklaagde al eens meer getroffen te hebben, welke mogelijkheid wel bestaan kon, zeide beklaagde. Getuige Sperna Weiland beambte bij het abattoir, die de gelofte wenschte af te leggen, had blaren in den mond gevonden, doch geen zeer aan de beenen. De kan tonrechter die mond met bek betitelde en. beenen met pooten, wist nu ook wel, dat men bij paarden ook over mond en bee nen sprak, dus kon m»t die verbe'eringen genoegen nemen Beklaagde orvP erdc. dr.t he' te 'lem^r- ken was geweest, en dat dr. Ubbels ook goen besliste verklaring gaf. Bovendien komt het bij vaarzen ('t was een vaars) meer voor bij 't wisselen, dat ze iets man- kceren in den bek. Men moest bovendien goen gelegenheid geven tot stallen in een besmette stal wat wel oorzaak kan zijn. Des Ambtenaars eisch, f 20 of 10 dagen, was nu juist niet wat bckl. wenschte. Hij had liever f 1000 schadevergoeding, voor deze onbillijkheid. Zie dat je 't krijgt, meende de kantonrechter. J. N. N., schipper te Gouderak heeft met een motorschuit een koopmans-aakjo ovci-- varen in den Rijn onder Leiderdorp. Jac. Bodijn de eigenaar van het seheepjo was overgevaren, en door den wind kon hij niet voldoende richting geven. Had dis motor gestopt dan was het in orde ge weest. Getuigo de Jong en Warnaar had den het gezien, en deze drie waren heb roerend eens, dat de afstand was ge weest 65 a 70 Meter. De laatste vertelde, dat ze op dien afstand tegen elkaar ge botst waren, wat de Kantonvechter niet best kon aannemen. Beklaagde weet zeker, dat de afstand korter was, heeft wel niet den motor stil- gehouden, doch achteruit laten werken. Had hij dat niet gedaan, dan was het aakje zeker gekloofd. Had hij bovendien, neg uit willen wijken dan had hij een Westlander door midden gevaren. Het bewijs van Bchuld achtte de Ambte naar^ niet bewezen waarom hij vrijspraak vroeg. J. J. Sn., cKauffenr is nadat hij „spectie" gemaakt had, met eenige vrienden een reisje wezen maken naar het station. Of hij dronken geweest was? Iets in de olie (of benzine) was hij wel ge weest, hetgeen een slingerende uitwerking had gehad op het voertuig. Getuige Ama- lia Schellinga heeft hij echter niet aange- reden. Het meisje is geschrokken, en wierp haar fiets voor dc auto die daardoor fr°U: v ietsje beschadigd was. Getuige Luit. v. d. Putten heeft niets van de aanrijding gezien, doch meende daar alle vier inzittenden in uniform waren dat dezo 4 zaak voor den Krijgsraad behoorde. De kantonrechter ken dit uit de stukken niet lezen, doch als dit zoo was, dan zou men ze daarheen verwijzen. Wed. G. C. v. d. M. geb. W. mcubelmaak- ster te Leiden, heeft haar 76-jarigen schoonvader in huis, en nu heeft deze eenigo werkzaamheden verricht. Daar is de politic achter gekomen, en ook dat voor hem geen arbeidskaart aanwezig was. Dit vergrijp heeft een verbaal doen vol gen. De juffrouw wist er niets van en heeft handig zoo'n kaart aangevraagd. De Ambtenaar zal maar een kleine hoe- te eischen, waaraan de kantonrechter al zijn voorloopige goedkeuring hechtte. x Aric Sch., tc Rijnsburg heeft niet behoorlijk zijn stem uit wezen brengen bij de verkiezingen. Hij had geen oproepkaart ontvangen. Dit ontsloeg hem niet van zijn verplich- j ting. f 1 boete eischte de Ambtenaar. x Roelof B. koopman te Leiden, heeft geen rijbewijs gehad voor zijn koopwaar- wagen. Nu heeft hij er een, hij was pas kort in Leiden. Met 50 oent boete kwam hij er af. i L. B. te L e i d e n, heeft met een „ijsco" een standplaats ingenomen, waar zulks niet mocht. Het uitmuntende weer om za- ken te doen in dio branche, verhinderde beklaagde hier te komen, waarom zijn echtgenoote verschenen was, die een uit- voerige uiteenzetting gaf van hun onwe- tendheid op dat gebied Do Ambtenaar eisclite f 1 boete, wat de Kantonrechter direct uitspraak doende op f 0.50 bracht. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6