£em®8nte!ijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOQP., Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.10— f 0.15, SCHDL a f 0.16—f 0.25 en f0.30 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 12 Juli 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7J48% uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenechuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Juli waargenomen door do apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, Telefoon 552. De apotheek van het Ziekenfonds lot Eulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Ook hef dubbel-tarief kan een niet onbelangrijke verlaging ondergaan en ge bracht worden op resp. 14 en 12 ct. voor de eerste rcsp. tweede 2500 eenheden en 11 cent voor alle volgende eenheden. In de derde plaats komt het woon huistarief voor wijziging in aanmer king. Thans bestaat dit ingevolge art. 10 sub c uit een vast recht van 20 ct. per lichtpunt, terwijl voor het z.g. beginver- bruik 20 ct. en voor het meerverhruik 7 ct. per eenheid moet worden betaald. Ten einde nu het woonhuiotaricf meer nog dan tot dusver te doen beantwoorden aan zijn doel: het verbreiden en bevorde ren van het gebruik van electriciteit voor allerlei huishoudelijke doeleinden, komt het ons wenschelijk voor de prijzen voor het heginverbruik en het meerverhruik te stollen op 12 en 6 ct. Het vast recht be hoort dan op 20 ct. per lichtpunt bepaald te blijven. In overeenstemming met de praktijk ware daaraan de bepaling toe te voegen, dat voor de berekening van dit vast recht een stopcontact niet als aan- sluitingspunt medetelt. Voorts kunnen ook de huren der elec- triciteitsmeters wederom eenigszins wor den verlaagd. Van de voor een en ander noodig ge worden wijziging der verordening maken B. en W. gebruik, om tevens nog enkele andere aanvullingen daarvan voor te stel len. Zoo is het wenschelijk aan art. 6, betreffende de huuxleidingcn, de bepalin gen toe te voegen, dat de verbruiker ver plicht is, aan de directie der fabrieken kennis te geven van eigendomsovergang, verbouwing of slooping van het betrok ken perceel, alsook van een in dat per ceel plaats gehad hebbenden brand, als mede dat Commissarissen bevoegd zijn te bevorderen, lat de eigenaar of diens rechtverkrijgende de huurleiding in eigendom overneemt tegen betaling van dezelfde som, als thans ingevolge alinea 7 van artikel 6 voor vrijwillige overne ming der binnenleiding wordt berekend. De laatste jaren toch zijn herhaldelijk huizen verkocht, waarin een huurleiding aanwezig was, voor welke leiding de Fa brieken na den verkoop geen schadeloos stelling konden bekomen. Hetzelfde deed zich voor boj verbouwing van perceeïen, waarbij de huurleiding werd gesloopt; ook in die gevallen heeft de Electriciteits- fabriek reeds meermalen schade geleden. B. en "W. stellen den Raad voor aan Me.j. J. Meeuwis op haar verzoek eer vol ontslag te verleenen als onderwijzeres eener o. 1. school. B. en W. stellon den Gemeenteraad voor, het aan Dr. G. G. Kloeke, leeraar in het Duitsch aan het Gymnasium, ver leend studieverlof te verlengen tot 1 Ja nuari 1924 en in verband daarmede de tijdelijke aanstelling van Prof. Frings tot dien datum te verlengen. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld de tijdelijke aanstelling van Mej. W. H. Nederhoed als leerares in de Engelsche taal en letterkunde aan de H. B. S. voor meisjes te verlengen voor den duur van den cursus 19231924. -B. en "W. stellen aan den Raad voor, afwijzend te beschikken op een adres van Dr. J. J. Neurdenburg waarin de ze verzocht om verhooging van het hem als Directeur der Gasfabriek te Utrecht verleende pensioen in verhand met zijne vroeger te Leiden bewezen diensten en op een adres van den heer W. de R o o y gepens. commies ter Secretarie om vrij stelling van do verplichting tot betaling van de bijdrage voor weduwer.- en wee- zenpensioen. De S. B. A. P. en iSe sociale verkokering. Nadat besprekingen tusschen de bestu ren van het N. V. V. en de S. D. A. P. over de reorganisatie der sociale verzeke ring niet tot een resultaat hadden geleid, was een commissie benoemd, bestaande uit W. H. Vliegen, voorzitter, E. Kupers en Joh. Brautigam voor het N. V. V., en K. Lindner en J. E. W. Duys voor de S. D. A. P., om de besprekingen voort te zetton. Naar „Het Volk" meldt, is deze com missie met haar arbeid gereed en is vol ledige overeenstemming bereikt. In haar schema van een wetsontwerp geeft de commissie in grooto lijnen aan, op welke wijze h.i. de sociale verzekering behoort te worden geregeld. De uitvoering van de Ziekte- en Onge vallenverzekering geschiedt door lande lijke Eedrijfsverecnigingen met een pari- tetisch samengesteld bestuur, dat be noemd wordt door de werkgevers- en ar beidersorganisaties in het betrokken be drijf. Jn elk bedrijf komt slechts één Be- drijfsvereeniging, berustende op het ver plichte lidmaatschap. Het land wordt verdeeld in verzekeringsdistricten. In elk verzekeringsdistrict io een verzekerings kas, die zorgt voor de uitvoering van de vorengenoemde verzekeringen en verder medewerking verleent bij de uitvoering van de invaliditeits-, ouderdoms-, weezen en weduwen-verzekering. Het bestuur van de verzekeringskas wordt samengesteld door de vertegenwoordigers van de plaatselijke organisaties van werkgevers- en arbeidersorganisaties. Ten aanzien van de ziekenverzorging stelt de commissie de oprichting voor van één zieken toetreding van alle arbeiders, in het district wonende. Het schema van deze commissie zal thans ter nadere behandeling aan de be sturen van het N. V. V. en S. D. A. P. worden toegezonden. Internationaal Zuivelcongres. Bij Kon. besluit van 2 dezer zijn be noemd tot vertegenwoordigers der Ne- derlandsche Re-geering op het in de maand October 1923 te Washington te houden internationaal Zuivclcongres bui ten bezwaar van 's Rijks schatkist: dr. F. E. Posthuma, te 's-Gravenhage, oud-minister van landbouw, nijverheid en handel, voorzitter van den Algemee- nen Nederlaridschen Zuivelhond, tevens ondervoorzitter van het Nationaal Comb té van den Internationalen Zuivelhond; G. J. Blink, te Noordwijk, secretaris van de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, tevens lid van het be stuur van het Nationaal Comité van den Internationalen Zuivelhond; en is aangewezen als leider van deze afvaardiging dr. F. E. Posthuma, voor noemd. De postpakkettendienst. De Minister van Waterstaat heeft op de vragen van den heer Haazevoet, be treffende eventueele reorganisatie van den postpakkettendienst, medegedeeld: Er is een onderzoek aanhangig in hoe verre bezuiniging zal kunnen worden ver kregen door in sommige plaatsen de uit reiking van postpakketten te doen ge schieden door do firma van Gend en Loos, H. Collignon en Cie. Als regel geldt, dat de duur van het zijdelingsch dienstverband der postiljons met het Staatsbedrijf der P. T. en T. af hankelijk is van den duur van het con tract tusschen den aannemer der postrit- ten en dat Staatsbedrijf. Wordt een over eenkomst om de een of andere reden niet vernieuwd, dan is te gelijkertijd het zij delingsch dienstverband met de postad ministratie verbroken. Er bestaat geen aanleiding om bij be ëindiging eener overeenkomst ten gevolge van overdracht van den besteldienst der postpakketten aan de bovengenoemde fir ma van den tot dusverre gevolgden regel af te wijken. Minister Ajalberse cnSesleld. In de gisteren gehouden Ecrste-Kamer- zitting deelde de voorzitter, de heer Van Voorst tot Voorst mede, dat de minister .van Arbeid, de heer AaTberse, door lichte ongesteldheid verhinderd was, de verga dering bij te wonen. De verdediging der dezen bewindsman aangaande ontwerpen werd overgenomen door minister De Geer. Tegen de TabaksweL Te Gorinchern heeft zich, naar rnen weet, een comité gevormd om actie te voe ren tegen de Tabakswet. Maandagavond hebben sigarenfabrikanten en winkeliers op aanstichting van dit comité vergaderd, onder leiding van den heer Mastenbroek. De volgende motie is aangenomen: De vergadering, gehoord de besprekin gen betreffende de Tabakswet, gepaard gaande met het moordende banderollen- systeem, constateerende, dat de regeering een ander stelsel overweegt, waarbij evenwel het banderollen systeem gehand haafd blijft, waardoor een groot aantal fabrikanten met ondergang wordt be dreigt, doet een krachtig beroep op de volksvertegenwoordiging om de tabak te belasten bij de bron (ruwe tabak), besluit deze motie te zenden aan den minister van financiën en Tweede Kamer. Opnieuw een débaele. In de gisteren gehouden algemeenc ver gadering der Algemeene Groningsche Scheepsliypotkeekbank, welke drnk was bezocht, heeft de voorzitter medegedeeld, naar het V a d. meldt, dat behalve het gekeele aandeelenkapitaal nog 2 millioen van het pandbriefkapitaal als verloren moet worden beschouwd. Met instemming der vergadering is een commissie van aandeelkouders benoemd, welke een onderhoud met de directie zal aanvragen en rapport uitbrengen in de 24 Augustus to houden nieuwe vergade ring. De Eerste Kamer-verkiezingen. De waarschijnlijke uitslag. Aan do hand van de ingediende candida- tenlijsten en de bekende sterkte der ver schillende Staten-fracties in de diverse provincies en gebruik makende van de in de Wet bepaalde gegevens, heeft de „Msb." uitgerekend hoe de uitslag zal zijn van de stemmingen tot samenstelling van de nieuwe Eerste Kamer. We zijn hierbij uitgegaan van do veronderstelling, dat de verkiezing een normaal verloop zal hebben. Het was natuurlijk niet mogelijk rekening te houden met niet in de lijn liggende slem combinaties, het afwezig zijn van Staten leden, eventueele prestaties van communis ten, van wie we stern-onthouding veronder stellen, enz. enz., doch we geloovcn niet, dat afwijking van eenige beteekenis van den onderstaanden uitslag zal te ver wachten zijn. GROEP I. N.-Brabar.t, Zeeland, Utrecht en Limburg. Totaal 13 leden: R.-K. STAATSPARTIJ 9 zetels: 1. Jhr. mr. F. X. A. Vcrlieyen: 2. Mr. W. M. van Lanschot; 3. H. M. J. Blomjcus; 4. f. W. de Jong v. d. Heuvel; 5. Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt; 6. mevr. B. A. F. P. SteenbergheEngeringli; 7. O. M. F. Haff mans; 8. Mr. F. Janssen; 9. Jhr. mr. L. H. L. J. v. d. Maesen de Scmbreff. A.-R. PARTIJ 1 zetel: Mr. H. A. do Veer C.-H. UNIE 1 zetel: Prof. dr. J. R. Slo- temaker de Bruine. S. D. A. P. 1 zetel: W. G. de Jonge. VRIJHEIDSBOND 1 zetel: Jhr. R. L. de Muralt. GROEP II. Gelderland, Gverijsel, Groningen en Drenthe. Totaal 13 leden: R.-K. STAATSPARTIJ 3 zetels: 1. J. F. G. Arntz; 2. P. F. H. M. Dobbelmann; 3. J. G. L. v. d. Lande. A.-R. PARTIJ 2 zetels: 1. Prof. mr. P. A. Diepenhorst; 2. Dr. H. Franssen. G.-H. UNIE 2 zetels: 1. Mr. dr. W. A baron de Vos van Steenwijk; 2. C. E. W. baron van Wassenaer van Gatwijck. VRIJHEIDSBOND 2 zetels: 1. Mr. H. Smeenge; 2. Mr. dr. E. van Ketwich Ver schuur. S. D. A. P. 2 zetels: 1. Mr. M. Mendels; 2. R. Stenhuis. VRIJZ.-DEM. 1 zetel: P. J. "Westerdijk. PLATTELANDERSBOND 1 zetel: H. Klimp. GROEP IH. Noord-Hofland en Friesland. Totaal 12 leden: R.-K. STAATSPARTIJ 3 zetels: 1. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen; 2. P. J. J. Haazevoet; 3. W. Fransen Jzn. A.-R. PARTIJ 2 zetels: 1. W. de Vlugt; 2. Mr. J. Croles. C.-H. UNIE 2 zetels: 1. Mr. H. Verkou- teTen; 2. Dr. C. J. K. van Aalst. VRIJHEIDSBOND 1 zetel: S. v. d. Bergh. VRIJZ.-DEM. 1 zetel: Dr. D. v. Embden. S. D. A. P. 3 zetels: 1. H. Polak; 2. Mevr. W. C. B. PothuisSmit; 3. F. M. Wibaut. GROEP IV. - Zuid-Heiland. Totaal 12 ledenf R.-K. STAATSPARTIJ 3 zetels: 1. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst; 2. Dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland; 3. Prof. dr. Alph. Steger. A.-R. PARTIJ 3 zetels: 1. A. W. Iden- burg; 2. Prof. mr. H. Anema; 3. J. H. de Waal Malefijt. C.-H. UNIE 2 zetels: 1. Jhr. M. C. de Gijseïaar; 2. Mr. A. v. d. Hoeven. VRIJHEIDSBOND 1 zetel: Mr. P. Rink S. D. A. P. 3 zetels: 1. H. H. van Kol; 2. Ck. G. Cramer; 3. A. B. de Zeeuw. Totaal resultaat. We komen dus tot het resultaat dat de nieuwe Eerste Kamer zal bestaan nit: 18 R.-K., 8 A.-R., 7 G.-H., (33 rechts); 5 V.-B., 2 V.-D., 9 S. D. A. P., 1 Plattelan der (17 links) BUBTEML&MB DE AANSTAANDE BRITSCHE VERKLARING, Fransche en Duitsche meerlingen. In het hoogerhuis werd gisteren, in ant woord op een vraag van, burggraaf Grey, meegedeeld, cat aangezien de mededceling van Curzon heden in het hoogerhuis om trent de Roerkwestie gedaan wordt ter be antwoording van een vraag, dus ter parti culiere informatie, een debat naar aanlei ding van deze mededeeling misplaatst zou zijn. Eventueel zou later gelegenheid zijn tob debat. De mededeeling in het lagerhuis zal ge schieden in antwoord op eeni vraag van Ramsay Mac Donald, den leider der oppo sitie en men verwacht ook in het lagerhuis geen algemeen debat over de verklaring. De „Times" gelooft intussch.cn dat de mededeeling van den eersten minister aan merkelijk langer zal zijn dan gewoonlijk als antwoord op een vraag van het parle ment het geval is. Hij zal vermoedelijk een overzicht van den algemeen-en toe stand geven en opnieuw den nadruk leggen op Engoland's wensch, om gemeenschappe lijk met de overige geallieerden een ant woord te zenden, en uiteenzetten, dat, aan gezien Frankrijk geen inlichtingen ver schafte als antwoord op de Engelsche vra genlijst, het tot nu tce niet mogelijk is ge weest dezen weg in te slaan. Alle bladen verwachten, dat de krachtige houding van Engeland t.o. van de hoofdpunten geen beletsel zal zijn voor een toon van vriendschap en verzoeeningsgezindheid tegenover de bond genooten. De „Manchester Guardian" schrijft: Daar Engeland niets met liet Roervraag- sluk te maken heeft, kan het aan Duitsch- land niet de voorwaarde stellen, dat de passieve tegenstand wordt gestaakt, En geland zal Duitschland ervan op.de hoogte stellen, in hoeverre zijn laatste aanbod aannemelijk is en in hoeverre het nog wij ziging behoeft, nadat het eerst-, met toe stemming van Duitschland en met hulp van andere naties, een onderzoek zal heb ben ingesteld naar de Duitsche financiën. Het feit, dat een onderzoek wordt inge steld en het vooruitzicht van verdere scu- menwerking zal mogelijk de extremisten er van weerhouden, een revolutionairen koers te nemen en de Duitsche regeering in staat Btellen, krachtiger op te treden te gen de sabotage. Naar aanleiding van het Reuter-bericht, hetwelk meldt dat elk geruebt van een breuk met Frankrijk inzake de schadevergoeding in officieels Engelsche kringen afgekeurd -wordt, schrijft de „Matin" Deze tekst i3 duidelijk. De Duitseheré hebben een fout begaan om de Londenschc perspolemieken te ernstig op te vatten. De Franschen hebben het beter ingezien en zijn volkomen kalm gebleven. Italië verdedigt met kracht zijn eigen be langen. Niets in dat alles geeft Cuno het recht een dreigende toon aan te slaan. Uit Berlijn wordt echter gemeld: De toenadering tusschen Frankrijk cn Engeland heeft niet een ontmoedigenden indruk gewekt. In politieke kringen koes tert men zeer weinig hoop, dat uit het mee- ningsversehil tusschen beide landen ecnig goed ten bate van Duitschland zou kunnen "v oortspruiten. De perscommentaren lecrcn wel eenigs zins den geest, waarmede de Engelsche ver klaring zal worden ontvangen, kennen. Voor den inhoud zullen we evenwel den dag van morgen af moeten wachten. De „Deutsch Völkische" verboden. De „Ullsteindienst" meldt: De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een be paling van de wet tot bescherming der re publiek toegepast en op grond daarvan de opheffing van de Deutseli-Völkischo Freiheitspartei gelast, Tevens heeft hij verklaard, dat deelneming van deze par tij aan de verkiezingen, voor ongeldig zal worde verklaard. Voorts mogen door de verboden partij geen vergaderingen meer worden belegd. En dat in een democratisch land! Of is hot slechts schijn-democratie. DE HITTE TE LONDEN. Hef Lagerhuis in de hemdsmouwen. Het is in den afgeloopen nacht in do hoofdstad van het Britsche rijk drukken der dan ooit geweest in weerwil van een hevigen storm, waardoor Londen en om geving werd geteisterd. Er hadden tal van ongevallen plaats. Een twaalfjarige knaap werd door den bliksem gedood en een volwassen man ern stig gewond, terwijl de aangerichte mate- rieele schade vrij aanzienlijk is. Een ge deelte van het gebouw, waarin het ver maarde „Eton College" is gevestigd, werd ten gevolge van het inslaan van den blik sem door brand verwoest. Voorts sloeg de bliksem in talrijke andere gehouwen, ter wijl in het graafschap Surrey eenige koeien te velde werden gedood. Gisteren was de atmosfeer wederom zeer drukkend. In het Paleis van Justitie werden de advocaten hij hun pleidooien gehinderd door de pruiken, welke, volgens de Engelsche traditie, do rechters en advo caten steeds dragen. Sommige rechters gaven het goed voorbeeld en zetten hun pruiken af. In een vergadering van een der Lager huis-commissies trokken de leden hun jas sen uit en debatteerden met opgestroopte hemdsmouwen. De molestatie te Brussel. De Duitsche zaakgelastigde te Brussel heeft gisteren van het Belgische dept. van buiten!andsche zaken een nota ontvangen, waarin do Belgische regeering haar leed wezen uitspreekt over het gebeurde in het legatiegebouw en< de vervolging der daders aankondigt. De Duitsche regeering beschouwt het in cident thans als gesloten. Hongeroproer te Berlijn. Te Nowaner en te Potsdam, twee voor steden van Berlijn kwam het tot honger- onluaten. De stalletjes op do markt werden door de menigte bestormd, terwijl de handelaren gedwongen werden de prijzen van aardap pelen en groenten tot de helft te verlagen. Toen- de markt afgeloopen was trokken dui zenden werkloosen en stakers met hunne vrouwen door de straten, drongen de levensmiddelenwinkels binnen en dwongen ook daar de eigenaren de prijzen tot de helft te verlagen. De „Schupo" ontruimde ten slotte met groote moeite de straten, waarna voor de meeste winkels wachtposten werden opge steld. Men vreest voor uitbreiding der onlusten De duurtegolf gaat ongehinderd voort. Nadat de posttarievcn tien dagen, geleden* werden verhoogd, heeft de Rijksdag heden, besloten met ingang van 1 Augustus a.s. de post- en tele graaf tarieven Te verdubbe len. Ook dc levensmiddelen stijgen voort durend in prijs. Yoor 50 K.G. brikettien, die een week geleden nog 28000 mark kostten, betaalt men. thans reeds meer dan 41000 mark. De oene prijsverhooging volgt op de andere. Alleen do loonen stijgen niet, in dezelfde mate. In vele bedrijven en op han delskant-oren tracht men de arbeiders te vreden te stellen en eenigszins tegemoet te komen, door de loonen twee maal per week n.l. ds Dinsdag en des Vrijdags uit te be talen. Be ontruiming van Konstantinopel. Havas meldt dat men in Turksche of- ficieele kringen aanneemt dat de Nationale Vergadering den 2aen Augustus zal wor den bijeengeroepen om hot vredesverdrag voor 15 Augustus to ratificeeren, zoodat^de ontruiming van Konstantinopel waarschijn lijk begin October voltooid zal zijn. Vulcanismc in Spanje. Naar Reuter uit Madrid meldt, zijn te Vitoria, Lerida, Logrone, San Sebastian, Huesco en Saragossa aardschokken waar genomen. In do beide laatstgenoemde steden gingen de schokken gepaard met een hevigen storm, welke zeven uur duurde. Twee fabrieksschoorsiecnen werden door den bliksem getroffen. Eenige dorpen wer den overstroomd, terwijl ettelijke telefoon draden vernield werden. Op het station te Saragossa werden verscheidene wagons verwoest ten gevolge van botsingen, door den storm veroorzaakt-. De te velde staande gewassen leden ernstige pchade. KORTE BERICHTEN. De Belgische Kamer heeft gisteren met 83 tegen 39 stemmen en 8 onthou dingen het voorstel van Vandervelde, om de discussies over het ontwerp-militaire reorganisatie te verdagen, verworpen. Het eerste artikel van dit ontwerp, waar in bepaald wordt, dat alle dienstplichtigen gedurende 25 jaar aan de militaire wetten onderworpen zijn, werd zonder eenige op positie aangenomen. Twee leiders van de jongste spoorweg staking in België, tevens Senaatleden, zijn in staat van beschuldiging gesteld. 1Reu tor seint uit Jeruzalem: Een motorlorry is gisteren nabij Kilkilia ont spoord. Op de inzittenden werd gevuurd; twee Engelsohen zijn gewond, een lid van hot Egyptisch bestuur en een Griek- sche beambte werden gedood. Dr. Benesj, de minister van buiten-' landsche zaken van Tsjccho-Slowakije, is fce Londen aangekomen. In de bladen wordt gemeld, dat hij spoedig een bezoek aan den premier en aan Curzon zal bren gen. Naar uit Duisburg wordtgemeld, werden aldaar wederom 171 spoorweg beambten met hunne gezinnen uitgewe zen. Uit Dortmund wordt bericht, dat al-» daar 340 spoorwegbeambten met hunne gezinnen werden uitgewezen. Te Oberhausen kwam het tot een schietpartij in de buurt van de „Gufe Hoffnung Hütte", tusschen mijnarbeiders en Fransche bezettingstroepen. Er werd een mijnarbeider gedood. Naar uit DuisburgKaiserieb woTdt bericht, werden de Reinische Stahl- Werke gisteren opnieuw bezet. Ook de mij nen, die eerst waren ontruimd, werden opnieuw bezet. Do arbeiders hebben de bedrijven verlaten. In totaal zullen aan de verschillen de ministeries en takken van dienst in Oostenrijk 22.975 beambten worden ont slagen; 4.190 minder dan het in het voor ontwerp van mr. Zimmerman genoemd aantal, hetgeen n.l. 27.165 was. De salarissen der overige beambten worden verhoogd. Te Berlijn blijft het nog dreigen bij de metaalindustrie In een stormachtige vergadering van arbeidersvertegenwoor-digers is met groo te meerderheid het onder voorzitterschap van minister Braun voorgestelde verge lijk verworpen. De hoofdmannen van de arbeiders hebben nochtans hnn uiterste best gedaan, het aangenomen te krijgen. Heden zullen de arbeiders zelf in een honderdtal kleinere vergaderingen er over stemmen. De uitslag daarvan is nog niet» hekend. Wel is duidelijk, dat de communistische invloed hand over hand toeneemt en de meeste avondbladen voorzien dan ook een verwerping. De razend snelle stijging van de prijzer aller levensbehoeften is den communis-* ten natuurlijk een welkome bondgenoot. KEiïK EN SCHOOL NED. HEKV. KERK. Drietal: To Meppel J. N. Bakhuizen v. d. Brink, te Nieuw-Dordrecht; H. E. Beker te Gorssel; en C. Koenekoop te Big- gekerke. Beroepen: Te St. Oedcnrcae, G. Bar- ger te Antwerpen. Te Baambrugge en tS Lage Zwaluwc A. 7. van Wijngaarden te "Westmaas. Bedankt: Voor Lettel bert, D. Sieme» link, cand. to Groningen. GEREF. KEBKEN. Beroepen: Te Oost- cn West-Souburg A. G. Wolff te Vreeland. Toelating tot den Dienst des Woords. Do Classis 's-Gravenhage der Geref. Ker ken heeft na gehouden pra-eparatoir- examen, den heer D. Ringnalda Jr., theoh cand. met algemeene stemmen toegelaten; om te staan naar den Dienst des Woords en der Sacramenten. De heer Ringnalda (Adres: Schuytstraat 58, Dien Haag) zal terstond een eventueel beroep in overweging nemen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. P. v. d. 1 s 11 hoopt 5 Augustus a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. to Vaals, om 12 Augustus d. a. v. in trede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te V alleens waard, waarbij als bevestiger hoopt op to treden D. A. J. Westhofff van Bcrgeïjk S. B. N. B. Bouthoorn nam Zondag afscheid van de Ned. Hen'. Gem. te Wapenveld met een predicatie uit Hebr. 13:20 en 21. D. Bouthoorn vertrekt naar Zeist. gTATEM.SEilERflflL EERSTE KAMER. Dienstweigering. (Vervolg). Aan de orde is het Dienstweigerïngs- ontwerp. De heer Steger (R.K.) betuigt zijn sympathie met het ontwerp maar prefe-* reert erkenning van alle ernstige gewe tensbezwaren en algeheel© vrijstelling. Mevrouw Pothui sS m i t (S.-D.) spreekt een kort woord ten gunste van dit ontwerp. Het bevredigt haar niet geheel en zij betreurt het, dat tal van ernstige bezwaren tegen den krijgftienst niet wor den geëerbiedigd. Van politieke bezwaren spreekt zij niet, maar wel van pacifistische bezwaren, die geëerbiedigd moeten worden De lieer Anema (A.-R.) ziet een ge vaar voor het staatsgezag in dit ontwerp, hoe sympahtiek hij ook staat tegenover het principe van dit ontwerp. Er zijn dienstweigeraars, die feitelijk tegen alle staatsgezag zijn. Hun tegemoet te komen acht Hij gevaarlijk, omdat dit een begin zou zijn van een toegeven, waarvan het eind niet is te overzien. De heer Verkouteren (C.-H.) meent, dat dienstweigeraars onsocïaal zijn en het land maar moeten verlaten. De Regeering moet niet uit den weg gaan voor dit onverstand. Hij zal wel voor deze wet stemmen, mits de Regeering de toe passing zeer beperkt en zeer voorzichtig doet geschieden. De heer Van Lanschot (R.-K.) meent, dat hot ontwerp veel te vaag is en dat een andere minister van Oorlog een geheel anderen uitleg aan het begrip ge- wetenbezwaren zou kunnen geven, zcodat de wet een veel ruimere strekking kreeg. De Minister van Justitie, de heer

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2