UIT SE PERS De „vloek" in „Hei Volk". -r „Wee u, gij farizeën Aldus de 0. K. in „Het Volk". Die farizeën, dat zijn, zegt het F r. Dagbl., gelijk bekend wij, d.w.z. allen die opkomen voor de eere Gods, ook in 't publieke leven. In Z. Holl. is een varensgast veroor deeld, die in 't stedeke Schoonhoven op de publieke straat allerergerlijkst stond te vloeken, wat aldaar verboden is. Dat is bar vindt O. K. Vloeken och, beschaafd is 't nu juist niet, maar zelf laat-ie 'r ook wei eens een knallen: natuur gaat boven de leer, doch cm daar nu iemand voor te straffen Hoort dat A-B-haantje kraaien: „En daarom zeg ik hier, dat de scheepskapitein uit Krimpen aan de Lek, die in Schoonhoven door een klabak bij den kraag werd gepakt ten einde voor den burgemeester te wor den geleid, omdat bij hardop op straat hadgevloekt, en die toen hij zich daartegen verzette, door nog twee kla bakken bij armen en beenen werd ge grepen, zoodat hij geen ander beweeg baar verweermiddel meer beschikbaar had dan zijn mond, waarmee hij i een van zijn belagers in de wang beet schoon gelijk had. De eisch tegen i hem was zes weken, maar de bedacht- i zame rechter gaf hem een boete van i honderdvijftig pop. Ev ik zou een na- tionale inzameling willen houden, om den zeeman vrij te koopen, van deze i judasserij." Een nieuwe tak van volks-verzekering oprichten, A. B. K.! en wel tegen de gel delijke gevolgen van 't vloeken, denk er maar eens over na, misschien was 't wel wat. Dan krijgen de „huichelaars" 'n mep: t „De heilige aanklachten van het ge- i peupel, dat met smartelijke verontwaar- diging mijn verdorvenheid zal uitkrij- ten omdat ik. het hier opneem voor de ontheiliging van Gods naam, lap ik bij voorbaat aan mijn laars." Farizeenisch „gepeupel" gij hoort het? Wacht u voor de laars van A. B. K.l Gelijk ook voor zijn tandenbeet: Want, als men de menschen niet vrij vloeken laat, dan wordt die Oproerige Krabbelaar gewoon dol. Hoort hem maar: „Maar al deê ik 't nooit, als 'k zag dat een ander omdat ie gevloekt had werd opgepakt als een dief-in-het kleine, die voor Hancoedirecteur dus niet in - aanmerking kwam, dan zou ik hem i met drie zware vloeken te hulp snel- len, en als ik niet slaan kon om- dat ze me vast hielden, dan beet ik. Dat belijd ik bier openlijk, schaamte- loos en ongevraagd - ja, ik van gan- scher harte!" 'Alzoo zou de man doen: „Uit ware vroomheid", bewetórt hij. Laat hem, maar hoe men met zulke stukjes „in 't hoekje", in de krant nog beweren durft dat het socialisme van de Teligie af blijften hoe hier en ginds ■n heel enkele verdoolde arbeider, die dan toch den Naaan zijns Gods in 't leven zijner ziel heeft leeren kennen als een sterke Toren, dat nog gelooven kan ook: Dat raadsel gaat me te hoog." CANDIDAATSTELLING V:!' VOOR DE EERSTE KAMER. Gisteren zijn in de verschillende pro vinciën de candidatenlijsten voor de ver-- kiezing van leden der Eerste Kamer inge- diend. i Wij kunnen niet alle candidaten, die gesteld werden, opnemen en laten daarom hier alleen volgen de lijsten ingediend door de Anti-revolutionairen, de Chr. Historischen en de Staatk. Gereformeer- den. Door de A. R. Partij werden candidaat gesteld in: Z u i d-H o 11 a n d: A. W. F. Idenburg; mr. A. Anema; J. H. de Waal Malefijt; mr. P. E. Briët, aftrendende leden; H. Amelink, secr. Cbr. Nat. Vakverbond te Utrecht; mr. H. van der Vegte te Zwolle; <lr. J .Severijn, Ned. Herv. pred. Dor drecht; dr. J. T. Reitsma, directeur Chr. ;;H. B. Sch. Rotterdam; mr. H. W. Hovy, cud-burgemeester Loosduinen; mr. A. ba- xon van Heockeren van Keil, Rheden. Noord-Holland: W. de Vlugt, 'Amsterdam; J. Douwes, Amsterdam; mr. A. Slob, Haarlemmermeer; H. W. van Marle, Amsterdam. Verder als tweede lijst: J. J. Croles, Leeuwarden; S. Sijts- ma, Aalsum; L. F. Duymaer van Twist, 's-Gravenhage; T. Nauta, Dantumawoude Zeeland: mr. A. A. de Veer, Mid delburg; G. C. D. D'Aumale baron van Hardenbroek, Lopik; mr. J. F. van Beek Calkoen, Utrecht; mr. P. J. van Bortel, Middelbrg; prof. dr. A Noordtzij, Drie bergen; H. J. E. Gerlach van St. Joos- land, Koudekerke. Noor d-B r a b a n t: Dezelfde candi daten als in Zeeland. U t r e ch tDezelfde candidaten. i Limburg: Geen candidaten gesteld. Gelderland: Prof. mr. P. A. Die penhorst. Amsterdam; Dr. H. Franssen, Zwolle; D. H. R. Harrenstein, Bierum; Jhr. J. Beelaerts van Blokland, Ooster beek; H. Timmer, Meppel; Mr. H. van de Vegte. Zwolle; H. Hummelen, Groningen; Mr. A. baron van Heeckeren van Keil, Rheden; L. F. Dymaer van Twist, 's-Gra venhage. Overijssel: Dezelfde candidaten. Groningen: Dezelfde candidaten. Drente: Dezelfde candidaten. Friesland: le. J. J. Croles, Leeu warden; S. Sytsma. Aalsum; L. F. Duy- raaor van Twist, Den Haag; F. Nauta, Dantumawoude. 2e: W. de Vlugt en J. Douwes Jr., Amsterdam; A. Slob, Hoofd dorp; II. W. van Marle, Amsterdam. Door de Chr. Hist. Unie werden candi daat gesteld in: Z u i d-H o 11 a n d: Jhr. N. C. de Gij- selaar te Leiden; A. van der Hoeven, Rot terdam; R. van Veen, 's-Gravenhage; C. J. K. van Aalst, Amsterdam; B. van Eesteren, Alblasserdam; J. C. van der Lip, Leiden; F. de Vries, Rotterdam; C. L. van Willemswaard, Schoonhoven. Noor d-H o 11 a n d: mr. H. Verkou teren; dr. G. J. K. van Aalst; J. ter Haar; A. R. Ophorst, allen te Amster dam; jhr. mr. D. E. van Lennep, Heem stede; dr. L. M. de Jong van Schouwen- brug, Amsterdam; jhr. mr. P. Teding van Berkhout, Heemstede; K. Kisten maker, Haarlemmermeer. Zeeland: dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Utrecht; jhr. mr. B. S. de Savor- nin Lohman, Utrecht; Kr. Timmers, Klundert; mr. dr. W. F. J. Frowein, Wit- tem; mr. H. F. Lantsheer, Middelburg. N oo r d-B r a b a n t: Dezelfde candi daten. U t r e cb t: Dezelfde candidaten. Gelderland: Mr. dr. W. A. baron de Vos van Steendjjk, Wijhe; G. E. W. baron van Wassenaer van Catwijck, 's-Gravenhage; J. Knoppers, Meppel; Mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, Sappemeer; Mr. dr. G. 0. P. baron Creutz, Ede; J. Wol- terhuis, Vroomshoop; Prof. dr. L. H. K. Bleeker, Groningen; H. A. Roobaart, Hoogeveen. .■•u Overijssel: Dezelfde candidaten. Groningen: Dezelfde candidaten. Drente: Dezelfde candidaten. Friesland: L. J. de Vries, Min-t nertsga; R. Pollema, Bolswaard; H. M. Tromp, Sneek; B. W. Okma, Ypercolsga; J. L. Oosterhoff, Ternaard. Be Staatkundig Geref. Partij stelde in alle provincies, waar zij Statenleden heeft P. v. d. Meulen te Kampen. Ridders van de droeve figuur. De houding door de socialisten in de Tweede Kamer aangenomen bij de behan deling van het ontwerp inzake het Midden standscrediet, was die van de ridders van de droeve figuur. De kroniekschrijver van de N. P r o v. Gr on. Crt. vertelt er van: Als er gelegenheid komt om den haat te gen bet Christendom te luchten, dan staan de communisten en socialisten graag vooraan. Zij nemen dan de taak weer over die de oude conservatieven en liberalen verrichtten tegenover al de mannen, die tegenover de booze beginselen van de re volutie bleven getuigen voor den Naam des Heeren. Welnu die gelegenheid dacht men thans in het geval van de credietinstellin- gen in het Roomsche land aanwezig. Dat komt er nu van, riep men uit, als het geloof in de gewone dingen van het clagelijksche leven gehaald wordt. De sociaaldemocraten dachten dat heel de linkerzijde zich zou verzetten tegen het voorstel van den minister van financiën. Zij hoorden reeds een scherp betoog van den heer Dresselhuys. Zij genoten reeds bij voorbaat van liet sarcasme, dat uit den mond des heeren Marchants zou stroomen. Zij maakten zich gereed dat alles te accom pagneeren met allerlei uitroepen. Maar, als er in dien zin gesproken werd, moest men toch ook zorgen de anderen voor te zijn en daarom werd een van de grootste schetteraar8 een vrijbrief gegeven om eens flink van leer te trekken. Er heersehte een bijzondere vreugde in den rooden hoek. O, het ging zoo mooi. Maarplotseling werd men er wonder lijk stil. De liberalen waren voorzichtig. En de hoofdman der vrijzinnig democraten bleek zich voorgenomen te hebben, ditmaal in bet anticlerical© spelletje nn eens niet mee te doen. Hij hield de dingen voortreffelijk uitelkander. Hij kent de beteekenis van de zaak en 'doolde niet af. Toen was er consternatie. Want in zoon geval kan men toch niet alleen staan. Dat zou de actie in den lande maar schaden. Men moet toch den schijn bewaren, dat de strijd waarlijk niet gaat tegen de religie. Men begreep als volleerde politici, dat de worp mis was geweest- De minister toonde bovendien in zijn meesterlijke rede heel duidelijk aan, dat zijn bedoeling in het ge heel niet was om een bank te helpen, maar alleen te doen, wat men ook van so- ciaaldemocratischen kant wel reeds had aanbevolen: levenskrachtige bedrijven te helpen door het vertrouwen te steunen, om inzinking van bet economische leven te voorkomen. Mooi is deze weg waarlijk niet. Het wil mij voorkomen, dat bet veel beter zou zijn als men ons bedrijfsleven sterkte tegen over do steeds gevaarlijker wordende bui- tenlandsche concurrentie. Maar op dit punt wil men in ons land nu eenmaal niet verstandig worden. Ook staat het wel vast, dat men uiterst voorzichtig moet zijn, maar daartoe wer den allerlei wijzigingen alsnog in het wets voorstel aangebracht- De sociaaldemocraten begrepen, dat zij gedwongen konden worden om voor te stemmen. En dan moesten zij natuurlijk weer inslikken, alles wat zij gezegd en ge schreven hadden. Nu is dat een moeilijk werken vooral wordt het moeilijk om zulks te doen met een effen gezicht. Men begrijpt, dat bet geval vermakelijk werd. De heer Marchant, die de heeren zoo erg dwars zat door niet mee te hel pen, werd bijna uitgescholden, maar hij hield zich zoo onnoozel mogelijk. Wat heb ik toch misdaan, zeide hij. Hij paste wel op den heeren geen aanleiding te geven, om de aandacht af te leiden. Hij liet ze in hun eigen sop gaar koken', wat ook verreweg het verstandigst was. En zoo moesten ze zich in allerlei boch ten wringen. Het heette, dat bet ontwerp heelemaal veranderd was. Er was een heel nieuw ontwerp gekomen. Men trachtte den Minister dö schuld van alles te geven om eigen houding te verde- digen, maar deze is ook niet voor de poes. Hij staat de heeren. I En zoo gebeurde het dan, dat zij na veel lawaai ten slotte allemaal voor zeiden. QE8MEMGP NIEUWS De auto-bandieten. De arrestatie der twee auto-bandieten en hunne vrouwen te Amsterdam is zeer kalm in zijn werk gegaan. Hun verblijf plaats was den Rotterdamschen recherch. bekend en toen ze de woning binnendron gen, vonden ze het viertal in de kamer bijeen. Eén der rechercheurs vroeg of de dames en heeren misschien met hen mede wilden gaan. Verbaasd vroeg toen één der mannen: „W^ar is d&t nu voor?" „O", antwoordde de rechercheur, meneer de commissaris van de tweede afdeeling wil jullie spreken!" Zonder eenig verzet gingen de bandie ten mede. Tijdens bet transport naar hier, hebben ze bun begeleiders niet den minsten last veroorzaakt. Er is vermoedelijk nog een vijfde man bij den aanslag betrokken. Deze zou in het bezit van de geroofde f 7000 zijn. Men is hem op het spoor. De hitte. Een twee en een halfjarig kindje van den heer E. te Sommelsdijk is tengevolge der hitte onwel geworden en binnen enkele uren overleden. Te Oostwold is de arbeider Y. ten ge volge van de warmte bij den arbeid op het land overleden. Bij Weiwerd is de arbeider van der P. bij het hooien bezweken tengevolge van de hitte. In verband met de zuinigheid, die met het water moet betracht worden, zullen voorloopig de straten te Amersfoort niet meer worden besproeid, doch heeft de Amersfoortsche gemeentereiniging op de drukste wegéns chloorcalcium gestrooid, waardoor men het stof hoopt te weren. Moord. De heer Winkelmann, die Zaterdag de veenarbeiders te Schonew'frde wilde uitbe talen, is op weg door het aan de Groning- sche grens oploopende bosch vermoord. 7.000.000 Mark zijn den ongelukkige ont stolen. Moordaanslag te Amsterdam. Gisterenavond omstreeks half twaalf werden voorbijgangers en bewoners in den omtrek van de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam opgeschrikt door een aantal schoten. Al spoedig werd geconstateerd dat in de „Thalia-bar" in do Korte Rcgu- liersdwarsstraat ,een tot nu toe onbekende vrouw door een man was doodgeschoten. De dader werd gearresteerd en naar het politiebureau op het Singel overgebracht- De vermoorde vtouw was door een revol verkogel in het hart getroffen. Nader wordt gemeld: De dader, de chauffeur Hanraat, heeft ongeveer het laatste halfjaar niet gewerkt en leefde, naar hij vertelt, met de vermoor de. Deze is een 42-jarige gehuwde vrouw, moeder van 5 kinderen. Of hij van deze vrouw leefde, moet nog nader worden on derzocht. Hij ontkent dit. De wettige man van de vermoorde wist, dat zijn vrouw op het slechte pad was. In elk geval ging de dader met de vermoorde zeer intiem om. Naar hij zegt, was hij zeer jaloersch en dat is de drijfveer geweest van zijn daad. Hij vond haar in de Thalia-bar met een anderen man. Toen is zijn jalouzie ten top gestegen en na eenige heftige woorden, greep hij een browning en loste op haar niet minder dan 6 schoten. De kogels troffen haar op verschillende plaatsen. Een schot was be slist doodelijk, de kogel ging haar door het hart. Laffe daad. Een onbekend gebleven persoon heeft gisternacht bij een tweejarig rund van den landbouwer A. J. te Achthuizen de peezen van de achterpooten doorgesneden. Tusschen een machine. Gisteren geraakte de arbeider Beute, Westzaan in de oliefabriek van den heer Blom, te Meppel, tusschen de kamraderen eener machine, met het noodlottig gevolg, dat hem beide beenen werden afgerukt. De vergiftiging te Utrecht. Het „Utr. Dagblad" doet eenige mede- deelingen over de resultaten van het on derzoek dat is ingesteld naar de oorzaken van het vergiftigingsgeval in de Adelaar- straat te Utrecht. Het blad kan met be slistheid melden dat van een misdaad geen sprake is. Het geval heeft zich als volgt voorge daan: de ouders van het gezin werden in den morgen van 23 Juni bewusteloos ge vonden, de beide kinderen waren dood, in het slaapvertrek waren raam en deur dicht de kraan van de gaslamp stond een weinig open, teneinde een klein gasvlammetje ge durende den nacht aan te houden. Een onderzoek, ingesteld, door de docto ren, die de lijkopening hebben verricht, heeft bij de twee kinderen de aanwezigheid van koolmonoxyde aangetoond. De dood is veroorzaakt door vergiftiging met koolmonoxyde-gas. Dit is het beruch te, giftige gas, dat tegenwoordig een be langrijk bestanddeel van ons lichtgas is, dat zich o.a. ook vormt bij de onvoldoen de verbranding van kolen (kolendamp) bij sterk walmen van een petroleumlamp en dat reeds zoo dikwijls in slaap- en bad kamers bij onvoldoende luchtververscliing zijn slachtoffers gemaakt heeft. Wij hebben hier wederom, zoo eindigt do mededeeling in het „Utr. Dagblad" een voorbeeld van twee treffende sterfge vallen door het slapen van meerdere per sonen in een kleine, gesloten ruimte, waar in een klein gasvlammetje brandde. Zoo licht kan zulk een vlammetje inslaan en dan zijn degenen, die in het vertrek sla pen, blootgesteld aan de uiterst giftige werking van dat verraderlijke kooloxyde- gas, dat zich door zijn reuk niet kenbaar maakt en reeds in geringe hoeveelheden heftige verschijnselen kan opwekken of den dood veroorzaken. Brand. Gisternacht is een hevige brand uitge broken bij den hooihandelaar P. Baren- drecht te 's-Gravendeel. De brand liet zich zeer ernstig aanzien. De brand is ontstaan in een schelf die naast de schuur stond; 120.000 K.G. hooi werd een prooi der vlammen. Door het krachtig optreden der brandweer werd het woonhuis behouden. De oorzaak is onbekend. Angst voor de zon. Prof. Van Leersum schrijft in het week blad „Volksvoeding" over: „licht en Engel- ,sche ziekte" en wijst op de goede resul taten van een lichtkuur voor verschillende ziekten. Alevel gaat prof. Van ILeersum voort niet alle zieken kunnen zich de weelde van een lichtkuur in de Alpen veroorloven. Het meerendeel moet zich tevreden stellen met het zonlicht zooals het hun in de plaats hunner inwoning ter beschikking staat, maar dan spreekt het ook van zelf, dat men er mede moet woekeren. Doch dit doet men veelal niet. Vele menschen koesteren bepaald angst voor de zon. Een sprekend voorbeeld zag ik in den Boerenoorlog, in Transvaal en den Oranje- Vrijstaat- Dat de vrouwen Waar met groote vooruitstekende kappen het gelaat tegen de zon trachten te beschutten, is tot daar aan toe, doch ik ontmoette ook herhaalde lijk bi het schoonste weer, terwijl er geen wolkje aan de lucht was, boeren te paard, oude Takharen, met de parapluie op! Hier te lande brandt echter de zon maar zelden zoo fel, dat het noodig is zich tegen haar stralen te beschutten, en toch hebben velen de gewoonte om haur angstvallig te mijden en sluiten zij het licht af met over gordijnen, zonneblinden en marquisen, op dat het de kleur van de tapijten en meubel stoffen niet zal doen verschieten. Ouderwetsche huisvrouwen doen dat met een halsstarrigheid waartegen geen hygië nisch betoog over de gezonse en kiemdoo- dendo werking van zonlicht niets vermag. Zij zouden intusschen, indien zij op do hoogte van het geval waren, den hygiënist van zijn stuk kunnen brengen, met een deugdelijk argument, en wel dit, dat het licht op zijn weg door heb vensterglas al reeds een groot deel van zijn geneeskracht verliest, zoodat er feitelijk geen kwaad in het gebruik van overgordijnen en wat dies meer zij, zou steken. Inderdaad is de licht-absorbeerendc wer- kink van vensterglas belangrijk en zij be treft ongelukkigerwijze juist dat deel van het spectrum, waarin de anti-rhachitischo stralen als ik die zoo ccr.e noemen mag, gelegen zijn. Want stralen met een golf lengte kleiner dan 334 mu laat gewoon ven sterglas, althans de soort welke Hess in New-York heeft onderzocht, niet door. Ondanks dit welgeconstateerde feit blijft een goede verlichting onzer woonvertrek ken een gezondheidsmaatregel, welks wen- schelijkheicl de deskundigen tegenover de meest „lichtschuwe" huisvrouw moeten! blijven betoogen. Want dat vensterglas de specifiek anti- rhachitische lichtstralen" tegenhoudt, wil nog niet zeggen, dat het overige deel van het licht geen nut voor de gezondheid in het algemeen zou hebben. Het tegendeel is waar, zooals de dage- lijksche ervaring leert. De zon is onze le vensbron en het zou van kortzichtigheid getuigen, die te willen afsluiten. Wij moe ten veeleear onze levenswijze naar haar re- geleen; Van den dag gebruik maken en geen nachtdieren worden. Daarom is de invoering van den „zomer tijd" zulk een nuttige maatregel, omdat daardoor de stedeling en ook mennig plat telandsbewoner de gezonde werking van zonlicht in ruimer mate deelachtig wordt, dan onze, zoo moeiijk te veranderen, onna tuurlijke levenswijs toelaat. De gezondheid en daarmede de kracht van het volk zijn er mede gebaat, en dat zijn zaken, welke zoo al niet boven alles, dan toch voor alles behoore» te worden behartigd, als men tenminst-e wil, dat er van de natie iets terecht komt. BSEGg-STZJiKESS HAAGSCHE RECHTBANK. Vandaag zijn veroordeeld: J. T. L. K., 27 jaar, timmerman te Wassenaar, re cidivist en gedetineerd, wegens verduis tering in dienstbetrekking van abonne mentsgelden van het Leidsch Dagblad en de Haagsche Rechtbank, tot 6 maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken is J. J. van der B., huis vrouw van A. S. uit Leiden van de haar ten laste gelegde verduistering van een rijwiel. De 24-jarige dienstbode G. van W., uit Den Haag, gedetineerd, stond terecht wegens diefstal, meerdere malen ge pleegd. In verschillende betrekkingen had zij geld en voorwerpen gestolen. Aan geldswaardige papieren had zij in totaal en 500 gld. ontvreemd. Eisch 8 maan den gevangenisstraf. INGEZONDEN '(Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) r Onze Marine. Geen onbekende de marine voor den Lei- idenaar. Wie uwer heeft niet de jongens van de opleiding, wanneer zij aan het oefenen waren bezig gezien? i 'k Kan me zoo voorstellen, dat menige man en vader die jongens eigenlijk nog groote kinderen, in hun losse matrozen pakjes met hun rappe bewegingen, met een zeker welgevallen heeft gadegeslagen terwijl menige vrouw en moeder ook ha re gedachten bij dm toekomst bepaalde, wet er van menige jongen zou terecht ko- men, wanneer hij eenmaal zal zijn ge- plaats in het volle marineleven, en zal gaan ver van huis naar de Oost, dat land waarvan helaas overbekend is, dat zoo menige jongenman in den bloeitijd van zijn leven, ten onderging voor den tijd en wat veel erger is ook voor de eeuwig heid. Wie uwer heeft bij het gadeslaan van dat groote kind, gedacht aan zijn gees telijk zijn godsdienstig wel zijn? Door zijn ouders afgestaan om het va derland ons vaderland ook in do koloniën te dienen, kwam hij binnen uw veste, werd hij een uwer naasten, kwam tot u de roeping en op de plicht van den barmhartigen Samaritaan. Waar we nu staan voor het feit, dat de opleiding te Leiden zal ophouden te bestaan, zij het mij met bescheidenheid vergund u broeder en zuster in Onzen Heiland, den vraag te stellen wat deed gij gedurende den duur dier opleiding in 't bijzonder voor zijn hoogste belang van den jongen, geplaatst in uwe onmiddel lijke nabijheid? Als ik eens werkelijke Christelijke lief de mocht ondervinden, en vooral wan neer ik daar het meest behoefte aan had, b.y.b. in Oost-Indië, kwam mij weer al tijd in herinnering het woord van den Heere uit Mattheüs 25 vers 45. Welk een dubbele zegen toch, door anderen te zege nen, zelf gezegend te worden, en welk een heerlijkheid dit door genade te mo gen ondervinden. Hebt gij er wel eens naar getracht u in verbinding te stel len met dien jongen, die tijdens de gods dienstoefening zich zoo onordelijk ge droeg, om hem er eens in liefde op te wijzen, hoezeer het zijn moeder zou be droeven, als zij hem eens zoo mocht heb ben gezien? Wat had er uw moeder en zuster een invloed ten goede kunnen uitgaan, niet alleen voor den enkeling, maar ook voor het geheele marinepersoneel waarvan ve len hun eerste opleiding te Leiden hebben gehad, wanneer u eens in allen ernst, ge dreven door de liefde van Christus had getracht voor den jongen te zijn een va der en moeder. Zegt nu niet maar we hebben een best Christelijk tehuis voor militairen. Dat is ongetwijfeld waar en wij mogen den Heere hiervoor oprecht dankbaar zijn, maar ge voelt toch wel, dat een zich ge ven zooals ik bedoel iets heel wat anders, iets heel wat heerlijkers is. Doch wat baat het al deze vragen als het ware op te stapelen tot zulk een hoog te, dat alle uitzicht hierdoor zou worden belemmerd. Het voorgaande, was niet allereerst als een verwijt bedoeld, maar als een opwek king om wat wellicht door achteloosheid werd verwaarloosd, thans spontaan, ge dreven door de Hoogste liefde ter hand te nemen. De kweekschool te Leiden verdwijnt om weer plaats te maken voor den kust wacht. Oudere zonen van ons volk zul len de plaats der jongeren innemen. Broeders en zusters te Leiden, het is uwe roeping en plicht hun geestelijk en stof felijk belang ter harte te nemen. En hiertoe biedt zich thans zoo'n gun stige gelegenheid. Wellicht is het bestaan van den „Bond van Christelijk Marine- Personeel-u niet bekend, we zijn ook maar zoo'n klein kuddeke ten opzichte der groote massa, maar Gode zij dank we zijn er, en hebben door 's Heeren genade mogen ondervinden dat Zijn kracht wordt in zwakheid volbracht. En nu zul len we niet veel van ons zelve zeggen, we zijn heel klein, tot voor korten tijd slechts een honderd leden, vorigen week moch ten we juist uit Socrabaia vernemen dat ons ledenaantal met een vijftig dus 50 pet. was vooruitgegaan, wolk een reden tot groote dank, en die juist in de Oost. En nu moeten we verder. De nood is ons opgelegd, maar het ontbreekt ons aan de middelen en deze nu "verwachten wij van de geloovige broeders en zusters in het land. Hierom besloten wij een steunactie in het leven te roepen voor onzen bond, welks hoofddoel is de uitbreiding van Gods Koninkrijk ook op do vloot. Door toe_te treden als lid Aan de stcun- commissie voor een door u zelf te bepa len bedrag, kunt gij medewerken tot den voortgang van hen die met zooveel heb ben te kampen, en opdat u zult kunnen medeleven, zenden wij u maandelijks ons orgaan „Het Baken". Tot het winnen van vaste donaties en ook giften in eens, lieten wij kaarten en voor dit doel geschikten circulaires druk ken, welken wij binnenkort, indien in het bezit uwer adressen cok u hopen toe to zenden. Zij die- ons echter direct wenschen to helpen en directen hulp is dubbelen hulp, kunnen dit doen door hun gave te zen den, aan het bureau voor propaganda en steun aan den Bond van Ghristeliik Ma rine-Personeel Merelstraat 14-bis Utrecht, postrekening 10.1081 Uhecht. Beleefd verzoeken wij u het juiste adres te vermelden opdat wij dan in staat zijn ons orgaan „Jlet Baken" u toe te zenden. Zet nu eens ver van u, wat wij zoo vaak moeten hcoren, en waar helaas zoo- veel achter schuil gaat, dat er voor alles en zooveel wordt gevraagd. Onder het vele belangrijke en noedza- i kelijko werk in den wijngaard des Hee ren, is toch zeer zeker de Ghristelijken arbeid door, onder en voor den marine- man, een werk waaraan gij uw steun niet moogt onthouden. Zelfs do kleinste bijdragen zijn ons wel- kom hetgeen echter niet uitsluit, dat wo) van hen met ruimere middelen gezegend, een ruime bijdrage verwachten. Mot heilbede Namens den Bond van Christelijk Marine-Personeel, "W. BENTIIEM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6