Gemeentelijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkel, Yischmarkt 18, Tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH 0.110.16, SCHOL f 0.17—0.21—0.25, en KABEL JAUW h, f 0.32 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 11 Juli 1923. AGENDA. WOENSDAG 11 Juli. Leiderdorp. Bazar Kinderhuis Voordorp. lederen Woensdagavond van 7J48H uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschnur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Juli waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, Telefoon 552. De apotheek van het Ziekenfonds tot Kuip der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Ook thans blijkt de Hollandsche zin delijkheid, die spreekwoordelijk is gewor den nog te bestaan De fijne witte kantwerken, zoowel als de eenvoudige geverfde en schoonge maakte blousetjes en hoeden, geven zicht baar weer de aangeboren netheid, welke bij de leerlingen nog wordt aangekweekt en vertrekt. Geeft een deel van de arti kelen, ondanks deze blankheid, een frivo Jen indruk, de collecties fraaie hand werken, in de volgende zaal opgesteld, geven blijk, dat de Hollandsche huis vrouwen ook nu nog wel stemmige in tieme hoekjes in hun „home" weten te arrangeeren. O, we weten wel die af gewerkte kleedjes, jumpertjes, babygoed, welke in bonte mengeling en toch zorg vuldig gerangschikt - die ons oog verlusti gen ze zijn er zoo maar niet van zelf gekomen maar toch, we zijn zoo geneigd alléén of voornamelijk naar het resultaat te zien en geen aandacht te schenken aan het middel. Een goede gedachte vonden wij het, dat het bestuur der Vakschool ook in deze afdeeling een tipje laat zien (o.a. door patroon-teekenboeken en leermiddelen voor stoffenkennis) van de omvangrijke arbeid van de leeraressen, die voorafgaat vóór de artikelen kant en klaar den be zoekers worden getoond. 't Valt ons vooral in deze afdeeling weer op, hoe er vooral onder de jongere een buitengewone activiteit en energie aan den dag wordt gelegd, indien er zeker practisoh doel voor oogen staat. Een tentoonstelling als deze is o.i. van meer beteekenis dan de „vodjes papier" (excusez le mot!) waarmede ons volk te genwoordig wordt „af-gediplomeerd". (Zie vervolg derde pagina.) Stedelijk Gymnasium. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: J. Blankenaar. A. G. de Blécourt, J. Bronsgeest, A. C. Cosman, Gerda E. Goekoop, N. W. Hannivoort, Anna E. van der Heide, Jeanne H. Heringa, Joh. Pijn- acker Hordijk, N. Huisman, W. J. Jong bloed, Olga J. Meijers, Em. M. F. Roëll, G. J. van Bendegom, N. Le Grand, G. I?. H. Locher, Joh. M. Manders, D. Pel, J. H. Pel, J. H. Plooy, J. Pos, Geertr. A. Bauws, L. Riemens, P. J. Smink, Ina. M. A. Tende- loo, Ada Vogel, Lijsje de "Witte, P. J. Wuite Niet bevorderd 5. Van de tweede naar de derde klasse: Cath. S. Blok, Cath. M. van Blom, A. van Bockel, Hendr. M. Boekwijt, Coba de Boer J. A. Boorsma, Anna Bruining, A. Corts. G-, C. Th. van Dorp, J. C. van Eek, Pietern. F. Faber, Helb. A. Goedhart, Marg. de Graaff, Tony Hirschig, Isa van der Hoeve, Joh. M. Hoogenboom, D. L. Hulst, Em. Anne Oort, Joh. H. Menningh, Annie R. Moolenburgh, F. H. Parmentier, Phil. S. E. Romeijn, Anna E. Ruijsch van Dugte- xen, Annie Sarfoedin, F. M. A'. Schokking, Joh. C. Seret, W. F. Sikman, Agnes de Sitter, Maria A. Sohels, Carla Versteeg, W. C. de Visser, E. G. Wesselink, C. M. de Wijs, W. H. Zaaijer, Maria J. Zeelen- berg. Niet bevorderd 5. Van de derde naar de vierde klasse: J. ÖB. van Blom, Amélie M. B. Bresson, Const P. -van Dorp, Martha M. Driessen, Nettie E. Gorter, Laura D. Hamming, M. J. Hee- xing, Joh. C. Herfst. J. H. Huizinga, J. F. Kok, G. W. Locher, O. A1. de Meijere, Marg. Muijs van de Moer, Anne J. Storm van Leeuwen, G. K. Terpstra, J. Verweij, Maria M. Veldhuijzcn, P. Dijk. Voorwaardelijk: Kreina Pos. Van de vierde naar de vijfde klasse: An na H. de Blécourt, Maria E. Blok, Amalia O. J. Boot, H. Bruining, D. Burgersdijk, J. 'A'. Hannivoort, S. J. van der Hoeven, Laura Ongkiehong, J. Jacq. Hoogenboom, !A. F. Hoorweg, L. Huizinga, R. Josson, 'R. Juijnboll, P. O. Kok, W. J. de Koningh Nelly Kromwijk, P. J. D. van Malssen, Johanna S. Q. Muijs van de Meer, May Moolenburgh, P. O verduin, G. Splinter, L. Stellwagen, E. Tappenbeck, H. G. Tersteeg CF. Verwer, W. van der Voort, J. H. Zaaijer (Ankje Zuijdhoff. Van de vijfde naar de zesde klasse: A. R. Blok, Annie Fleerkamp, A'. M. Gerstel, Lucie M. Gorter, Fran, de Graaff, J. F. Hennemann, Joh. W. Herfst, Suze van der Hoeve, Emily W. D. Kuenen, Annigje van Mels, N..H. Muller. A'. Pel, Aagje Plooy, [Adriana Plooy, O. M. Seret, Corn. J. Zand poort. Hoogere Burgerschool met 5-j. c. Leiden. Toegelaten tot de eerste klasse: F. J. As ipcrslagh, B. H. Bakker, H. van Beelen, A. L. Beker, J. P. van Beukering, L. M. Boon jC. Bosman, H. J. Bots, P. de Bruin, L. B. Chavannes, J. W. Dee, Anna C. B. Dek king, Inger A. M. Dingemans, A. V. C. L. Dingemans, J. van Doorn, G. J. Ebbink, Nina Engberts, W. Engberts, A. J. Ensink, W. B. G. A. M. Fleerkamp, G. J. Flim, I. A. Fontijn, W. F. Gravendaal, J. J. de Haas, H Hagemans, J. A. M. van Heerin- gen, P. Herfst, Berna. U. Hommes, E. J. Hoogenstraaten, H. J. Hoogenstraaten, J. van Iterson, F. A. A. M. Janssens, A. C. J. de Jong, Ph. de Jongh, H. Jonker, A. Kamp, P. v. d. Klugt, F. Kors, A. D. de Koster, J. J. Kuik, P. v. d. Leeden, J. F. M. Molkenboer, Ga. H. Mulder, J. v. Nes, W. L. J. de Nie, P. van Noord, A. J. Pa ling, D. A. Peter, M. G. le Poole, A. O. ter Poorte, IJsbra. J. Schouten, H. G. Snijders J. F. Stapel K. J. Staverman, D. J. Stol, C. Tjebbes, J. J. Venhuizen, D. J. N. Ver boog, J. G. Vermeulen, A. F. Vlag, Anna E. de Vries, K. T. Waldkötter, R. de Wilde H. J. van Wijk, G. S. D. Zaalberg, Anna M. v. d. Zanden, J. W. van Soest, J. Zuur deeg. H. B. S. voor Meisjes. Aan de H. B. S. voor Meisjes werden bevorderd: van de le tot de 2e kl. 19 leerlingen, niet bevorderd 5; van de 2e tot de 3e kl. 17 leerlingen; van de 3e tot de 4e kl. 18 leerlingen, voorwaardelijk 1, niet bevorderd 1; van de 4e tot de 5e kl. 7 leerlingen. Aan de 6 leerlingen van de 5e kl. werd het diploma voor volledig onderwijs uit gereikt, t,w. (in alphabetische volgorde): E. G. Alt, 0. G. Borgerhoff Mulder, M. En gels, C. H. Gerritsen, G. Stapel en W. G. ter Spill. Gistermiddag was de glazenwasscher L. J. V. bezig met de uitoefening van zijn vak voor het perceel van de fa. Mack op de Breestraat, toen hij, waarschijnlijk doordat de ladder te schuin stond, daar plotseling struikelde en van een hoogte van 2.30 M. op de straat viel. Hij bekwam een bloedende wond aan het achterhoofd, welke hij bij dr. Nij kamp liet verbinden. Wij moeten helaas weer melding van eenige gevallen van „steuntrekken" door pseudo-werkloozen, die daar natuur lijk geen recht op hebben, en desondanks de gemeenschap blijven oplichten. Het proces-verbaal schijnt de heeren niet erg af te schrikken. Prof. dr. K. H. Roessingh, hoog leeraar in de encyclopaedia der gods dienst en de wijsbegeerte van den gods dienst, die, daartoe uitgenoodigd, in Amerika verschillende lezingen heeft ge- hoden, wordt vandaag hier te lande terugverwacht. Aan het van 6 tot 10 Juli, in Den Haag afgenomen examen, ter verkrijging van de acte N VTII (leerares koken en voedings leer) werd deelgenomen door twee leerlin gen van de R. K. Vakschool voor meisjes, Noordeinde 50 alhier, die de acte verwier ven, nl. de dames L. Koch, Steenbergen en G. M. A. Koschulte Brokhaus Leiden. Gisterenavond ongeveer 8 uur had op den Stationsweg een aanrijding plaats tnsschen een wielrijder en een wielrijdster Van achter een stilstaande tram kwam de wielrijdster en uit de tegen overgestelden richting de wielrijder S. Het rijwiel van de juffrouw werd danig gehavend, doch dat van den her S. was er nog slechter aan toe, daar het geheel verbogen was, zoodat de heer S. er niet meer op rijden kon. BINNENLAND De hittegolf in de hoofdstad. De warmste dag sinds 1887. Uit Amsterdam werd gisteren gemeld: De verkoeling, waarop velen hadden gehoopt, is uitgebleven en de koperkleu rige donderkoppen, die tegen den middag verschenen,, zakten weer af. In de oude stad vooral op de asfaltwegen is de hitte ondragelijk. Verschillende personen1 zijn onwel geworden. Eenige keeren moest transport per auto of brancard naar de gasthuizen plaats hebben. Gistermorgen om 11 uur wees de ther mometer der Filiaalinxichting van het Meteorologisch Instituut aan den kop van de Handelskade, een stand aan van 27,5 Gelsis. Om drie uur in den namiddag werd 31.3 Celsius bereikt, terwijl het kwik nog steeds stijgende was. Het Instituut heeft 'n tweeden thermo meter in den tin van den Hortus Bota nicus hier ter stede. Dit intrument wees gistermiddag om 3 uur een stand aan van 32.6 graden Celsius 91 Fahrenheit •Het verschil in beide om 3 uur opgeno men temperaturen is te danken aan de verkoeling, die het water van het IJ te •weegbrengt. In verband met het bovenstaande zij medegedeeld, dat de volgende hooge tem peraturen in de Julimaanden bereikt zijn 15 Juli 1904 30.2 Celsius 22 Juli 1911 30.6 Celsius 28 Juli 1911 31.6 Celsius 29 Juli 1911 30 Celsius 14 Juli 1912 31.3 Celsius 10 Juli 1923 32.6 Celsius Sinds het jaar 1887 is dit de hoogst waargenomen thermometer stand opgeno men door de Filiaalinrichting. Dienstweigeraars. De Nederlandsche Vereeniging van vrouwen voor duurzamen vrede heeft een adres gericht tot H. M. de Koningin, waarin zij zich eerbiedig tot Hare Maje steit wendt, met het verzoek dat het Haar moge behagen, aan alle dienstweigeraars, wier straftijd in September nog niet zal •bijn verstreken en aan hen die zich ter zake in vooraarrest bevinden, ter gelegen heid van Haar vijfentwintigjarig Regee ringsjubileum gratie te verleenen Naast de lusten ook de lasten. Het A~rsterdamsche Gemeentepersoneel waa bezig dezen, regel om te keeren. Men wilde wel de'lusten van het gemeen te-ambtenaar zijn. De hooge loonen, door Amsterdam betaald, lokten wel aan. Maar aan den belastingdruk, die mede van die hooge loonen een gevolg was, trachtte men zich te onttrekken door bui ten de gemeente te gaan wonen. Het aantal dezer ambtenaren zal onge veer vierhonderd bedragen. De financieele belangen, die met het elders wonen gemoeid zijn, zijn voor de hoofdstad niet gering te noemen. Per jaar wordt ruim 1millioen gulden aan sala rissen genoten, buiten Amsterdam ver teerd. Taak Rijks-lnkoopbureau. De heer Staalman lieefb den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: le. Is het juist, dat door het Rijks-In- koopbureau rijwielbuitenbanden worden aangeboden aan Rijksveldwachters en an dere Rijksambtenaren tegen den prijs van f 4.75 per stuk, met de bijvoeging: „Bij grootere partijen belangrijke reductie 2e. Zoo ja, acht de Minister zulk een functionneeren dan wel in overeenstem ming met de taak van dit Rijks-lnkoop bureau? Toepassing Waarborgwet. De heer Staalman stelde den Minister van Financiën de volgende vragen: lo. Kunnen de geruchten juistheid be vatten, dat gouden en zilveren werken uit het buitenland hier worden ingevoerd, voor zien van valsche merken en gehalteteekens? 2o. Zoo ja, kunnen deze omstandighe den dan verband houden met het feit, dat de Waarborgwet den laatsten tijd zeer streng wordt toegepast en het voor impor teurs van gouden en zilveren werken tegen woordig lang niet zoo gemakkelijk is als vroeger het geval was, om deze artikelen gekeurd en van Nederlandsche gehaltetee- kenen voorzien te krijgen? 3o. Is de Minister bereid, met spoed voorstellen te doen tot wijziging van de desbetreffende wetgeving, waarop reeds vroeger het uitzicht is geopend, en is de Minister bereid, inmiddels een soepele toe passing te bevorderen van de thans vigee- rende wet, die naar vrijwel ieders mee ning niet meer aan de eischen der practijk voldoet? Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. In de Maandag j.l. gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van Bioscooptheater directeuren is met algemeene stemmen be sloten aan een speciaal voor deze aange legenheid te beleggen ledenvergadering van genoemden bond het voorstel te doen, om het bioscoopbedrijf, dat bij aanneming van het door de regeering bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte ontwerp bioscoopwet naar de meening van dat hoofdbestuur volkomen vernietigd wordt, op geenerlei wijze te laten deelnemen aan de feestviering naar aanleiding van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin BUITENLAND HET OPTREDEN VAN ENGELAND. Parijs in afwachting. Geen breuk der Entente. Parijs is in afwachting van de verkla ring, die Baldwin Donderdag a.s.f zal afleg gen. Het is, ondanks de sombere pers stemmen en ondanks het pessimisme in de Engelsche pers een afwachten in alle kalmte. Hoewel men. in officieele kringen wel weet, dat op het oogenblik de standpunten van Parijs en Londen zeer van elkaar ver wijderd zijn, verwacht men toch, dat de vriendschappelijke wijze, waarop de be sprekingen plaats hebben, een definitief accoord zullen mogelijk maken. De „Temps" geeft in groote lijnen aan wat Frankrijk zou wenschen, dat er in de nota van Baldwin zal staan en geeft een soort waarschuwing. Of nien zich hieraan zal s to rent Beuter verneemt, dat de officieele ver klaringen in zake de Britsche politiek, wel ke Donderdag in Hooogerhuis en Lager huis zullen worden afgelegd, de bedoeling hebben, de inzichten der Britsche regee ring tenj aanzien van Europa's herstel openlijk voor de wereld te brengen. De deur zal worden opengelaten voor volledige samenwerking tussck enEngeland en Frankrijk, terwijl ernstig wordt ge hoopt, dat de Fransche regeering zich bij de Britsche politiek zal kunnen aansluiten. De Britsche regeering denkt er niet aan, tot een zoo drastische actie over te gaan. dat daarvan een breuk der Entente het gevolg zou zijn. In dat opzicht kan men te Parijs dus rustig zijn. Een breuk van de zijde van Frankrijk zou dan ook als de meest awuze daad zijn die het nu zou kunnen verrichten. In een officieuze nota wordt de houd&g van Italië ten aanzien van den tegenwoor- digew stand van zaken gepreciseerd. O.a. wordt in de nota verklaard, dat de actie van de Italiaansche ambassadeurs te Lon den en Parijs ten doel heelt, de Britsche eni Fransche kringen er toe te brengen, de daarin uiteengezette gezichtspunten te aan vaarden. De Duitsche zaakgelastigde te Brussel gemolesteerd. Een bericht aan de „Nation Beige" meldt, dat te Brussel twee oud-strijders den Duitschen zaakgelastigde, toen hij het legatiegebouw verliet, tot in de gang zij ner woning gevolgd zijn en hem daar een pak slaag toegediend hebben. Op het hulp geroep van den zaakgelastigde werden de aanvallers gearresteerd; zij verklaarden) den zaakgelastigde een gevoelige les te hebben willen geven, daar hij zich Zondag veroorloofd had, de manifestanten welke op bestraffing der Duitsche saboteurs aan drongen, te hoonen. Nadat proces-verbaal opgemaakt was werden de twee oud-strijders weer vrij gelaten. Wat zou in liet Roergebied het gevolg zijn geweest, indien) b.v. een Belgisch ge neraal een pak slaag had gekregen? De politieke toestand in Spanje. De Spaansche Legatie te 's-Grovenhage verzoekt op besliste wijze de berichten te gen te spreken, die in omloop gebracht worden uit Madrid omtrent aldaar voorge komen opzienbarende gebeurtenissen, aan gezien aldaar de meest volmaakte rust heerscht en de politieke toestand opge klaard is. Het congres heeft het regeeringsvoorptel goedgekeurd, waarbij eene commissie is in gesteld tot onderzoek van do verantwoor delijkheid ten opzichte van Marokko, waar volgens de laatste berichten de toestand geheel normaal is. Het kabinet Theunis. Gistermiddag heeft de Belgische Senaat de regeeringsverklaring van het gereconsti- tueerde kabinet-Theunis behandeld. Aan het einde der discussies werd een motie van vertrouwen in de regeering aan genomen met 88 tegen 36 stemmen, een onthouding. In .den loop der discussies over do re- geeringsvorklaring wees de minister van Buitenlandsche Zaken, Jaspar, er op, dat het land op het oogenblik een moeilijken tijd doormaakt. De buitenlandsche poli tiek, welke de regeering zich voorstelt te voeren, zal krachtig, doch gematigd zijn, de eenig mogelijke. De minister verzocht den senatoren, hem zoowel volgens hun ge weten als volgens hun gevoelen vertrouwen te schenken. Spreker deed voorts een be roep op de politieke partijen, in den ure des gevaars de eendracht te bewaren,, want zoo vervolgde hij per slot van reke ning zijn en blijven wij allen Belgen. (Langdurig applaus.) Eigenaardige Kamer-incidenten. Er hebben zich in de Belgische Kamer eigenaardige incidenten voorgedaan. De Kamer moest n.l. een begin maken met de bespreking der wet op de militaire recruteering. De Katholieke Vlaming Hey man stelde voor, de debatten te verdagen tot na de vacantie. Deze zienswijze werd ook gedeelt door de socialisten. Het voorstel van Heyman was een zet om de militaire kwestie na de universiteits kwestie op de dagorde te brengen, terwijl de socialisten, dit voorstel steunden, om dat zij er als oppositie-partij voordeel in zagen. Toen stond Minister Devèze op en dreig de voor de zooveelste maal met ontslag, als de recruteeringswet niet onmiddellijk in behandeling kwam. Heyman trok daarop, om in de lijn te blijven der jongste gewoonte van de Ka tholieke Vlamingen, die capituleeren, wan neer een minister met ontslag drreigt, on der homerisch gelaat het voorstel in, dat- door de socialisten werd overgenomen. Toen het op stemmen aankwam, bleek, dat de oppositie in de meerderheid was em gingen verscheidene liberale leden op de vlucht om de stemming onmogelijk te ma ken. Darop diende de liberaal Max de motie in, om het btemmen over de verdaging van het debat onmogelijk te stellen. Deze motie werd aangenomen met 61 tegen 57 stemmen en 2 onthoudingen. De Bootwerkersstaking in Engeland. Meer dan duizend vleeschdragers te Smithfield, de vleeschmarkt van Londen, zijn een sympathiestaking begonnen. Intusschen hebben in eenige havens de bootwerkers den arbeid hervat op instruc tie van de conferentie van den transport- arbeidersbond. o.a. te Grimsby, Tmming- ham en Liverpool. De stakingen) duren, nog voort te Man chester, Birkenhead en Huil. Te Grimsby hebben de stakers gevolg gegeven aan het beroep van de gisteren gehouden gedelegeerden-vergadering en hervatten hedenochtend deni arbeid. Ook te Liverpool is een groot aantal stakers weder aan het werk gegaan, doch in an dere Engelsche havens duurt de staking nog voort. Tot Manchester werd in een groote stakers vergadering "besloten geen gevolg te geven aan het be>oep van den bondssecretaris Bevin, hetwelk hun langs telegrafischen weg was geworden. Intusschen hebben, zooals steeds de vrou wen en kinderen der stakers het meest van dien toestand te lijden; in tal van gezinnen is de nood reeds hoog gestegen. Te Man chester leveren de winkels der coöperatie ve vereenigingen op crediet, ten einde den nood der stakersgezinnen altïians eenigs- zins te lenigen. De vergiftigde kus. In de Movamensing-gevangenis te Phi ladelphia is, naar de „Daily Chronicle" meldt, zekere Nathan Kessler gestorven, ten gevolge van een vergiftigden kus. De zer dagen kwam een rijzige, keurig ge- kleede dame, die met verscheidene diaman ten getooid en zwaar gesluierd was, in een limousine aan de gevangenis, zeggende, dat zij een bloedverwante van Kessler was. Zij mocht met hem spreken door de tralies van zijn cel. Bij het afscheid nemen lichtte de vrouw haar sluier op een drukte op zijn lippen een langen, innigen kus. Kessler keerde zich om, liep wankelend naar zijn krib en viel er op neer, met zijn gezicht in zijn armen. De bezoekster deed den sluier weer voor het gelaat en ging snikkende heen, terwijl de bewaker haar tot de denr der gevangenis begeleidde. Leu ter vond men den veroordeelde dood. Tus- schen zijn lippen vond men een stukje ci- garettenpapier. De dokter constateerde, dat dit papier gedrenkt was in een zwaar vergif. De dood trad Bijna onmiddellijk in. Kessler was veroordeeld wegens juweelen diefstal. De identiteit der dame, die hem bezocht, is nog niet bekend. De berooving van prins en prinses Giustiniani. Naar aanleiding van den overval en be rooving gepleegd op Prins en Prinses Gius tiniani, meldt do Daily Chvonicclc nog, dat de dieven (chauffeur en. valei do cain- bre) met buitengewone voorzichtigheid zijn opgetreden. Dc aanval was zorgvuldig voorbereid en werd zoo snel handig uit gevoerd, dat geen van do tien andero be dienden iets gehoord heeft. De draden van telefoon, electrischc schellen en alarmsig nalen hadden do dieven van te voren door gesneden. Tusschen het oogenblik van den aanval en het moment dat de Prins endc Prinses uit hun chloroformverdooving ontwaakten, verliepen eenige uren, zoodat de dieven al len tijd hadden zich uit de voeten te ma ken. Ze zijn voorzien, van paspoorten- voor Engeland, Frankrijk en Amerika, zoodat nu alle havensteden streng bewaakt wor den. Prins Giustiniani heeft voor hunne aanhouding een groote belooning uitge loofd. Een mysterieus geval. Gistermorgen vroeg vond een werkman te Ripley, een kleine plaats in het graaf schap Surrey, een fraaie auto midden op een landweg staan met brandende lan- taanr. Achter het stuurrad zal een jonge man in avondcostuum onbewegelijk. Na derbij gekomen, bemerkte de arbeided, dat hij dood was. De werkman waarschuwde de politie, die het lijk in beslag nam. Inmiddels is het gelukt de identiteit van den doode vast te stellen. Hij is de 24-jarige zoon van een bekenden Londenschen effectenmakelaar en .een neef van de hertogin van York. De vlottende schuld van Duitschtand. De totale vlottende schuld van Duitscb- land steeg, naar Reuter meldt, tusschen 20 en 30 Juni met 10.568.206.000.000 mark en bedroeg einde Juni 24.926.169.000.000 mark, waarvan 22.019.622.000.000 verdis conteerde .schatkistwissels. In September j.l. bedroeg de vlottende schuld van 't rijk ongeveer 450.000.000.000 mark. De wisselkoers was toen 5300 mark per pond sterling. De schuld bedxoeg der halve in ponden uitgedrukt 77.600.000 pond. Tegen den huidigen wisselkoers be draagt zij slechts 24.926.169 pond, minder dan één derde. KORTE BERICHTEN. In do transportetaking te Barcelona is geen wijziging gekomen. Do toestand ia normaal, ondanks de staking, waarbij 150.000 arbeiders betrokken zijn. Volgens het „Berl. Tag." ontving het stadsbestuur van Buer van de Belgische autoriteiten bericht, dat alle over de stad afgekondigde sancties zijn opgeheven. Het verkeersverbod is opgeheven, do trams mogen weer rijden, de zaken mogen tot ze ven. uur open blijven. Wat tot dezen maatregel heeft geleid, is niet. bekend. Naar eerst thans bekend wordt, is itf de eerste helft van Juni op het station Lünen een groote zending levensmiddelen van het steuncomité der Quakers, bestaan-^ de uit vele vaten cacao, bestemd voor Gladbeck, in beslag genomen. In de Bue Racine te Parijs reed Za terdag j.l. een auto, welks chauffeur dood over het stuurrad hing; blijkbaar was hij gestorven ten gevolge van de hitte. Een straatveger werd overreden, maar de auto reed door. Ten slotte sprong een regeerings-ambtenaar, dr. Ermenge, in den automobiel en bracht hem tot staan. In het bekende Pavoy hotel te Lon den werd een schatrijke Egyptische prins door een revolverschot gedood. Zijn Fran sche vrouw staat onder verdenking van dezen raoorr! STATEN-GENERAAL EERSTE KAMER. Voorzitter: J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Qntslag-Douwes. De Voorzitter doet mededeeling van een brief van den heer Douwes, waar in deze ontslag neemt als lid der Eerste Kamer en merkt op, dat deze mededeeling voor allen teleurstellend zal zijn. Hij hoopt, dat het den heer Douwes in zijn nieuwen werkkring goed moge gaan. (Ap plaus). Adres Regeeringsjubileum. De Voorzitter verzoekt de 2de af deeling een nieuw lid te benoemen voor de redactie van het adres aan de Ko ningin in plaats van den heer Diepen horst, die in het buitenland vertoeft. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat he denmiddag 3Vj nur in de afdeclingen zal worden onderzocht het concept-adres van gelukwensch van de Koningin ter gelegen heid van haar 25-jarig regeeringsjubi leum. Hij verzoekt den leden na sluiting dezer vergadering in de afdeclingen te onder zoeken de wijzigingen in 't reglement van orde der Kamer, welke noodig zijn na de Grondwetsherziening. De vergadering wordt verdaagd tot lie den 11 uur. Ëlif het Social® Lsseea Chr. Nationale Werkmansbond. Te Zwolle wordt de 29ste jaarvergade ring gehouden voor den Christelijken Na- tionalen Werkmansbond. De Voorzitter gewaagde in zijn openings rede, dat er veel in de maatschappelijke en economische toestanden is, dat niet roos kleurig is. De werkloosheid neemt niet af, honderden jongelui doen dezer dagen, hun eindexamen en kunnen geen plaats vinden. De kerk begint steeds meer tc begrijpen, dat stoffelijke en geestelijke dingen niet to scheiden zijn. Jongelui worden opgezweept niet deel te nemen aan de jubileumfeesten: en vooral niet mee te juiclien. Wij hopen nog lang te leven onder de regeering van onze Koningin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2