lieLeiilsiMoyraiit Tweede Blad exemplaren' van „Mardï Rahardja" ons Christelijk maandblad verspreid. En de boekenverkoop beliep in deze eerste vier maanden ruim 3000 Bijbelgedeelten en 3700 andere Christelijke boeken in de In- landsclie talen en 1400 Hollandsche Chris telijke boeken. Wij vragen ons vi el eens met zekere zorg af, hoe het werk met zoo betrekkelijk wei nig krachten verzorgd zal kunnen worden, als die Bijbelverspreiding volle vruchten zal gaan dragen. Vooral in den laatsten tijd treffen ons telkens allerlei geruchten uit de Mokam- medaansche wereld, die zeggen, dat het Christendom in Solo zoo sterk toeneemt. De statistiek der Javaansche Kerk toont dit nog niet ten volle. "Wel bemerkten wij, dat allerwege over het Christendom ge sproken wordt-, en dat op vele plaatsen belangstelling ontwaakt. (Slot volgt.) BINNENLAND Verkiezing leden Eerste Kamer. Naar de Stand, verneemt, zijn bij overleg tusschen de provincies Utrecht en Zeeland voor de R.-R. Partij de vol gende candidaten. gesteld: 1. Mr. A. A. de Veer (aftr.). 2. G. G. D. d'Aumale Baron van Hardenbroek van Hardenbroek (aftr.). 3. Mr. J. F. van Beeck Calkoen. 4. J. H. Blum. 5. Prof. Dr. A. Noordtzij. 6. Gerlach. Zijn onze informaties juist, dan is aan Zeeland de eerste plaats gelaten, omdat Mr. De Veer de eenige Zeeuw is, die thans in de Eerste Kamer zitting heeft. De R. K. Zeeuwsche Statenclub heeft besloten, candidaat te stellen voor de Eerste Kamer de heeren E. B. Dumoleijn, notaris te Hontenissc, en F. J. M. L. van Waesberghe, burgemeester van Hulst, beiden lid van de Staten van Zeeland. Deze lijst zal worden verbonden met de T.-k. lijst in Noord-Brabant. De beide an dere bij deze groep behoorende provin cies, Utrecht en Limburg, zullen ieder een afzonderlijke lijst indienen, die niet ver bonden zullen worden. Het Kamerlid-Ambtenaar. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp tot uitvoering van art. 97 der Grondwet en wijziging van do Hooger Onderwijswet, van de wet tot regeling van hot Hooger Landbouwonderwijs en Hooger Veeartse- nijkundig onderwijs, van de Lager Onder wijswet 1920 en van de Bevorderingswet voor de landmacht 1902. Algemeen acht men den tijd tot beoordeeling van dit ont werp aan de leden der Kamer gel-ten, veel te kort en vele leden hebben beden king tegen het voorgestelde, vooral om de redenen door den Minister van Financiën, bij de behandeling in de Tweede Kamer aangevoerd, ten opzichte van de wijziging welke het voorstel had ondergaan ten ge volge van het amendement-Troelstra. De tegenwoordige leden der Kamer kunnen zich niet op rechten beroepen, aangezien zij hebben geweten, wat hun boven het hoofd hing, toen zij gekozen werden, daar de nadere regeling der verlofstractemen- ten reeds lang was toegezegd. De oppositie in de Communistische Partij Volgens „Het Volk" zal binnen enkele dagen bij het partijbestuur der Commu nistische Partij een schrijven uit Moskou binnenkomen, in verband met de bespre kingen, bij de Executieve gevoerd met de vertegenwoordigers van de oppositie, de heeren De Kadt en Van Reesema en den afgevaardigde van de partijleiding, den heer L. L. H. de Visser. Do Executieve zal 't partijbestuur op dragen alle geroyeerde leden weder in 't partijverband op te nemen en do zaak- Wijnkoop-Colly-Sirach aan het oordeel van een scheidsgerecht te onderwerpen. En het blad voegt hieraan toe, dat bij de Executieve nog ïn overweging is de vraag of het niet wenschelijk is, den heer "Wijn koop, in het belang van den partijvrede en van liet herstel van de aantrekkings kracht dor communistische beweging, van het partij-leiderschap te ontheffen. In dat geval heeft men er aan gedacht de leiding van de communistische beweging in Ne derland aan den heer Sneevliet op te dragen, die zich al sinds geruimen tijd in Rusland bevindt. Een beslissing dienaangaande is ech ter nog niet genomen. Belasting op vrachtauto's. Gedeputeerde Staten van Overijssel heb ben aan den gemeenteraad van Almelo be richt, dat goedkeuring onthouden is aan het raadsbesluit tot vaststelling cener ver ordening van de heffing eencr belasting op vrachtauto's en bijwagens. Afschaffing van strijkgelden. v' Het centraal bestuur van den Neder- landschen Tuinbouwraad heeft zich lot de Eerste Kamer gewend met het ver zoek, het aanhangige wetsontwerp inzake afschaffing van strijkgelden, aan to no* men. V. Bo^er. - De Minister van 'Binnenl. Zaken en Landbouw heeft gezien de ministe rieel© beschikking van 22 Dcc. 1909, hou dende vaststelling van een merk, bestemd om te worden aangebracht op de verpak king van ten invoer aangeboden boter, welke op grond van bet ingestelde onder zoek is verdacht of vervalscbt verklaard of uit anderen hoofde niet ten invoer wordt toegelaten en door den aangever wordt teruggezonden bepaald, dat in geval van terugzending der boter naar Engeland onder de merken, vastgesteld bij bovenvermelde beschikking, zullen worden geplaatst de volgende woorden in rooden inkt: 1. Onder het merk. waarop o.m. voor komt: „Verdacht verklaard": Sent back. Refused to be imported inU the Netherlands on account of being susr pected. 2. Onder het merk, waarop o.m. vooi komt: „Yervalschi verklaard": Sent back. Refused to be imported inlr» the Netherlands on account of being adul terated. 3. Onder liet merk, waarop o.m. voor komt „Niet ten invoer toegelaten": Sent back from the Netherlands. No import allowed. De Geidcrsche Gedeputeerden. Volgens de „Tol." heeft mr. dr. H. de Wilde (vrijz.-dem.) die tot lid van Ged. Staten van Gelderland is gekozen, vooi deze benoeming bedankt op grond van hof ^feit, dat hij als lid der minderheid niet van de grootc groep der meerderheid t de R. K. fractie afhankelijk wil zijn. Bij de stemming was reeds gebleken^ dat de Katholieken hem niet wenschten. Christel, verzorging van blinde kinderen. Gisteren hield de Clir. Vereen, too ver zorging en opleiding van blinde kinderen1 „Bartimeus" haar 8e jaarvergadering, te Zeist. Van heinde cn verre waren vertegen woordigers cn belangstellenden opgeko men. De voorzitter, ds. Vonk van Maassluis, sprak een openingswoord naar aanleiding van 2 Kor. 5 en herdacht daarbij het over lijden van den heer Ekelmans, huisvader van bet internaat en ds. Delfos van Am sterdam, die op zoo meesterlijke wijze het maandblad voor de blinden redigeerde. Blijkens het verslag van den secretaris, ds. J. T. Wielinga, wordt thans krachtig samengewerkt met do Chr. Vereen, voor Hulpbetoon aan blinden, die het maand blad steunt, waaraan mevr. Diepenhorst thans als redactrice is verbonden. Do functies hoofd van het instituut en hoofd van het internaat werden gescheiden, doch wegens gebrek aan middelen kon het ont worpen reorganisatieplan nog niet worden verwezenlijkt. De geruchten als zou „Bar- timcus" royaal zijn, mist allen grond. Per kind wordt f 750 berekend, waarvoor het intern is en lager- en vakonderwijs geniet. Volgens liet financieel verslag van dei* heer A. Oostenrijk van Den Haag werd do invloed van den algcmeecjcn druk ook door „Bartimeus" ondervonden. Do collecten brachten f 1497.58 minder op, dc giften ver minderden met f 286.47, do opbrengst der busjes met f 32.34. Daartegenover steeg het bedrag der contributies met f 288.47, terwijl het tekort weer met f 1051.53 kon worden verminderd en gebracht op f 3514.55. De balans vermeldt voor het bouwfonds thans f 355. Werken zonder steun van liet Rijk wordt schier onmoge lijk, daar de noodzaak tot uitbreiding klimt. Het verslag besluit met woorden van dank aan mcj. v. d. Werff, die f 4756.03 wist te collectccrcn cn mcj. v. .Schoonho ven, die uitnemend zorgde voor uitbreiding van het aantal contribuanten. Na afdoening der huishoudelijke zaken, waarbij dr. A. Bor to Utrecht ah be stuurslid werd herkozen, woonden de aan wezigen oen openbaro les aan blinde kin deren bij, waarna tot slot een bazaar werd geopend ton bate der vcrocniging, waaraan ook blinde kinderen hadden medegewerkt door het vervaardigen van allerlei artike len. r Vrijdag 6 Juli 1923 VERKIEZING VOOR DE EERSTE i KAMER. Volgens Artikel VI van de additioneele artikelen achter de Grondwet, zoo als deze laatstelijk is bekendgemaakt bij Kon. Besluit van 27 December 1922, St.bl. No. 730, eindigt op Maandag 17 September a.s. het leven van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gelijk deze thans is samengesteld. De gewone datum voor de verkiezing van de Nieuwe Kamer, volgens Artikel 114 der Kieswet, is de tweede Dinsdag van Juli, alzoo Dinsdag a.s. 10 Juli. Het if; de eerste maal, dat de leden der Provinciale Staten de Eerste Kamer zul- ïen samenstellen op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging. De provinciën zijn voor deze verkie zing vereenigd tot vier groepen: I. Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg; II. Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe; III. Noord-Holland en Friesland; JV. Zuid-Holland. De Statenleden in elk der vier groe pen, handelen bij deze verkiezing onge veer op dezelfde wijze, als de gewone 'kiezers len opzichte der keuze van de le den der Tweede Kamer. Dinsdag 10 Juli worden de candidaten- iijsten ingediend, bij de Commissarissen der Koningin, één handteekening is vol doende. Elk der groepen blijft geheel zelf standig. Verbinding van lijsten tot een lijstengroep is slechts mogelijk binnen dezelfde groep van Provinciën. De* stem ming over de candidatcnlijsten heeft plaats in de gewone vergadering der on derscheiden Staten, op een nader aan te wijzen dag tusschen 24 en 27 Juli. De uilslag der verkiezing wordt zoo spoedig mogelijk (d.i. uiterlijk op 30 Juli) vast gesteld door ,het Cpntraal Stembureau te 's-Gravenhage. Het is te verstaan, zegt de Neder lander, dat, met de bestaande weten schap omtrent de samenstelling der Pro vinciale Staten, met zeer groote waar schijnlijkheid vooraf kan worden vastge steld door hoeveel leden elke politieke partij in de Eerste Kamer zal zijn ver tegenwoordigd. Volgens de becijfering van het bureau der Christelijk-Historische Unie, zal de toekomstige Eerste Kamer zijn samenge steld als volgt: Groep C.H." A.R. RK. V.B. V.D. S.D. Pl.Totaal I 1 1 8 1 2 0 13 II 2 2 2 3 1 2 1 13 III 2 2 3 1 1 3 12 IV 2 3 3 1 3 12 Totaal 7 8 17 5 2 10 1 50 De Chrisfelijk-Historlschen zouden dus in de Eerste Kamer behouden het aan tal' zetels, thans door hen bezet. De Anti revolutionairen zouden 6 zetels, de R.-K. zouden 4 zetels, en de Vrijzinnig-Demo craten zouden 2 zetels verliezen. Daaren tegen zou de Vrijheidsbond met 4 plaat sen en zou de S. D. A. P. met 7 plaat sen vooruitgaan. Tevens zou de eerste Plattelander zijn intrede binnen de Eerste Kamer doen. Het is duidelijk, voor ieder, die de tech niek der evenredige vertegenwoordiging een weinig verstaat, dat deze waarschijn lijke samenstelling der Eerste Kamer wijziging kan ondergaan door verbinding of wel door splitsing der candidaten- ïijsten van de onderscheiden politieke partijen. Over deze verbinding en split sing wenschen wij een enkele opmerking te maken. Indien b.v. vïn Groep ÏI de Vrijzinnig- Democraten en de S. D. A. P. hunne lijs ten mocchten verbinden, zoo zou de Plattelander uitvallen en zou de S. D. !A. P. één zetel meer bezetten. Zoo zou in Groep III, door verbinding der lijsten van den Vrijheidsbond en van de Vrijzinnig-Democraten, aan den Vrij heidsbond één zetel meer toekomen, wel ken de A. R. zouden derven. Mocht ech ter dan de eenige Christen-Democraat be sluiten zijn stem uit te brengen op de A.- R. lijst, zoo zou het verlies niet komen voor rekening van de A.-R., doch ten koste van de R.-Katholieken. In Zuid-Holland verkrijgen, zoowel A. R. als R.-K., elk voor gelijk overschot, een zetel. Indien echter de V. D. en S. D. A. P. hunne lijsten mochten verbinden, FEUILLETON Van hooger Orde. Naar het Engekch'. 114) ~T~* Haar zware kruis was lichter voor baar geworden, zij werd vroolijker en ge duldiger; zij scheen zichzelf te onderwer pen aan den wil des Almachtigen, welke deze ook wezen mocht. Het was reeds midden Juli. Van rJa^ nuari tot Juli zes maanden! Onze bu ren vroegen nu nooit meer: „Is er eenig nieuws van mijnheer Guy?" Zelfs de aardige Grace Oldtower nog mooi, hoewel niet jong meer sloeg enkel haar oogen onderzoekend op, als zij binned kwam bij ons om ze dan weer met een hopelooze zucht neer te slaan. Zij had ons allen liefgehad, trouw en goed, vele, vele jaren. Eens op een avond, toen' juffrouw Old- Üower juist naar huis gegaan was, nadat zij den geheelen dag bij ons was geweest zaten Maud en ik samen in de studeer kamer, waar we nu gewoonlijk ons op hielden. De vader was eiken avond bo- fven. We konden zijn voetstappen boven ions hoofd hooren, als hij de kamer door liep of 't raam opende en dan schoof hij 2'n stoel naast 't bed van zijne vrouw. zoo zouden de Vrijzinnig-Democraten voor hun vrij groot overschot, dat even benoden 50 pet. van den kiesdeeler bleef, een plaats verkrijgen, en zouden óf de A.- R. óf de R.-K. één zetel moeten missen. KERK EN SCHOOL EED. HERV. KERK. Beroepen. Te St. Annaland: C. v. d. Graaf te Kocben-ge; te Angeren: H. Meijer te Dubbeldam. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Emlichheim (Bent- licim): J. E. Goudappel te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Lisse: H. A. Minder- man te Dirksland. 40-jarig Ambtsjubileum. Zondag heeft D s. H. A. Dijkstra, Ge- ref. predikant te Diever, zijn 40-jarig ambtsjubileum herdacht met een leerrede naar aanleiding van 1 Tim. 1: 12. Do be langstelling was zeer groot. Aan het einde der godsdienstoefening werd hij gelukge- wenscht door Dr. S. P. Deo en door een tweetal ouderlingen. De gemeente zong haren leeraar toe Psalm 134: 3. In een herdenkingssamenkomsb werd Maandag de jubilaris gehuldigd, waarbij tal van toespraken werden gehouden en waardövolle cadeaux werden aangeboden.. Jubileum. Het lioofd der Chr. school te Wagenbor gen, de heer P. Huisman, mocht ^laan- dag den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar als zoodanig aldaar mocht optreden. Voor dien tijd diende hij als onderwijzer do school te Baflo en die aan de Ma mix- straat te Amsterdam. Ook was hij korten tijd te Bedum werkzaam. De groote Synode. *- Wanneer wij zegt da - Vj. de ver slagen van de verschillende Classicaio Ver gaderingen nagaan en vergelijken, komen, wij ten opzichte van db „Groote Synode" tot deze conclusie: Voor de Groote Synode hebben gestemd de Classicale Vergadering van Amersfoort (48 st. voor, 0 st. tegen); Amsterdam (72 voor, 0 tegen); Appingedam (40 voor, 16 te gen); Arnhem (50 voor, 5 tegen); Bommel (33 voor, 10 tegen); Breda (36 voor, 13 te gen); Brielle (27 voor, 20 tegen); Dokkum (44 voor, 24 tegen); Dordrecht (41 voor, 28 tegen); Eindhoven (20 voor, 1 tegen); Goes (51 voor, 6 tegen); Gouda (40 voor, 10 tegen); 's-Gravenhage (58 voor, 9 te gen); Groningen (28 voor, 20 tegen); Har derwijk (44 voor, 0 tegen); Heusden (36 voor, 0 tegen); Kampen (32 voor, 0 tegen.); Leiden (68 voor, 5 tegen); Middelburg (41 voor, 2 tegen); Rotterdam (80 voor, 1 te gen); Sneek (47 voor, 13 tegen); Tiel (22 voor, 21 tegen); Utrecht (47 voor, 1 tegen); Wijk (27 voor, 0 tegen); IJzendijke (23 voor, 14 tegen); Zierikzee (27 voor, 12 te gen); Zutfen (41 voor, 23 tegen.) In totaal zijn dus 27 van de 44 Classi cale Vergaderingen voor geweest, waaron der: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem, Leiden, enz. Veelal met bijna algemeen© stemmen. Mien zal dus moeilijk kunnen zeggen, dab de stem voor de Groote Synode zwak is geweest en onbeteekenend. Wiat zal de kleine Synode nu doen? Een kerkelijke belastingquaestie. De Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort heeft een kerkelijke belasting op grond van een verordening van Kerkvoogden, welke dateert uit den jare 1917. Gebleken is dat niet-lidmaten der Hervormde kerk (leden van andere kerkgenootschappen) in die belasting zijn aangeslagen. De genoemde verordening van 1917 maakt dat de onnauwkeurige administratie die thans gebleken is, fataal kan worden voor den geheelen hoofdelijken omslag. De verordening toch geeft aan, dat het te heffen peroentagq onafhankelijk is van het aantal aanslagen, of liever van het ge zamenlijk inkomen der aangeslagenen en schrijft verder voor, dat allo Ned. - Her vormden, die een eigen middel van be staan hebben, moeten worden aangesla gen'.^ Wijl echter niet leden' in de belasting zijn aangeslagen! cn vele belastingplichti gen niet een aanslagbiljet ontvingen, is liet geheele Amersfoortsche kerkelijke be lastingstelsel zwak komen te zijn, en werd in een tweetal zaken betreffende deze onnauwkeurige administratie voor den kantonrechter gepleit. De lieer mr. L. Stadig, optredende voor de cischende partij, voerde een uitvoerig pleidooi ten gunste van de Ned. Herv. Soms hoorden we zwak 't geluid van voor lezen of praten en dan weer was 't lang stil. Maud en ik zaten ook stil. Zij dacht hare gedachten ik de mijne. Misschien ■waren zij vaak gelijk; misschien - want jeugd is ten slotte jeugd verschilden zij zeer veel. Wo hadden de lamp aangestoken, maar de ramen wijd open en door den heeten zomeravond konden wij 't geluid van den stroom hooren eni 't geruisck van de bladeren in 't beukenbosch. We zaten zeer stil; we wachtten op niets en we ver wachtten niets. „Maud, hoorde ik daar het hek open gaan?" „Neen' ik heb Walter gevraagd het te sluiten voor hij naar bed ging. Van nacht heeft moeder or last van gehad." Weer stilte. Zoo diepe stilte, dat toen de meid de deur opendeed, we beiden opschrikten. „Juffrouw Halifax er is een mijn heer, die juffrouw Halifax wil spre ken." Maud sprong uit haar stoel, adem loos. i „Is 't iemand die jc kent?" i „Neen juffrouw." ,'L.' „Laat do heer binnen." Hij stond al in de deur lang, bruin en gebaard. Maud zag naar hem, stond Kerk en betoogde, dat de belasting op verschillende gronden wel degelijk invor derbaar was, erop wijzende, dat indien de aanslag niet juist is gowcest, het niet bij den kantonrechter de plaats is daarover te reclameeren, doch dat men zich aller eerst tot do kerk zelf had moeten wenden. Als verdediger der Vrijz. Hervormden trad op de heer mr. Frima, die tegen de invorderbaarheid van de belasting pleitte. Het is gebleken, dat zelfs Katholieken en Joden in deze belasting zijn aangesla gen, zoodat geconcludeerd kan worden, dat alle aanslagen onjuist zijn. De verorde ning is niet behoorlijk nageleefd, derhalve kan de belasting niet ingevorderd worden. Do kantonrechter van Amersfoort zal in deze zaak over 14 dagen uitspraak doen. Brief van Dl van Andel. Aan een schrijven van Ds. van Andel te Solo, van 1 Mei j.l. aan de leden der Ge reformeerde Kerken van Z.-Holland, (Nrd. ged.) is het volgende ontleend: Met bijzondere blijdschap en dankbaar heid mag ik U schrijven over het werk te Solo. Do zegeningen zijn vele. Ook per soonlijk mogen wie die genieten in kracht tot -den arbeid. Toch waren wij in den loop der maand zoo vermoeid, dat wij vier da gen gingen uitrusten in een berghotel. Ik heb U te schrijven over: le. de uitbreiding dor Gemeente. In de eerste vier maanden mocht ik 14 volwassenen en 18 kinderen doopen in het midden der Javaansche Kerk. En op den aanstaanden Zondag hoop ik negen vol wassenen cn een kind in de Javaansche en zes volwassen Chineezen in de Hollandsche Kerk te doopen, terwijl in de Javaansche Kerk vier zusters en in de Hollandsche Kerk negen zusters belijdenis des geloofs hopen af te leggen. Onder deze laatste ne gen zijn acht Inlandsche meisjes, leerlin gen. van de Kweekschool, afkomstig van de Buitengewesten. Zij kennen geen Ja- vaansch en kunnen dus in de Javaansche kerk niet meeleven. Van de zes Chineezen zijn vier leerlingen van onze Hollandsch- Chineesche school, en twee leerlingen der Kweekschool. Deze Zondag belooft dus een dag van rijken oogst te worden, die U en ons wel heel dankbaar stemmen mag. De heer Beukcma, hoofd onzer Hol- landsch-Chineesche school, zendt over twee van deze jeugdige Chineezen, over Hong en Kwik, een stukje aan de kinder- zendingsbladen in Holland. Gij zult het daarin wel lezen. Een der andere jonge Chineezen vertel de: „teen ik acht jaar was, voelde ik me ongelukkig en ik huilde telkens. Mijn moe der deed van allerlei om me te troosten, maar ik bleef me ongelukkig voeleh. Toen ik twaalf jaar was, bracht mijn moeder een Maleisch Evangelie van Mattheus voor me mee, dat ze, zonder te weten wat het was, gekocht had van een colporteur van Ds. Merlcelijn. En (terwijl zijn stem daalde tot een toon van diepen eerbied) in dat Evangelie heb ik Hem gevonden. Daarna was mijn hart gerust. Ik heb toen mijn ouders gedwongen, mij naar oen Christe lijke school te zenden, en ben op de school van den heer Schmidt te Djokja gekomen. Daar heb ik den Heere Jezus beter leeren kennen, enik heb Hem lief. In de Hollandsche godsdienstoefeningen komen tegenwoordig geregeld ongeveer 160 personen, onder wie de leerlingen der Kweekschool, oudere leerlingen van de la gere 6cliolen, en vele anderen, uit de In landsche wereld. Het getal groeit in de laatste maanden zienderoogen. Dezer dagen troffen mij twee bewijzen van ijver in de Javaansche Kerk. Een der ouderlingen, oen man van bescheiden ver standelijke gaven, die een goedbeklanten kruidenierswinkel heeft, deelt geregeld aan zijn niet-Christelijko klanten ons Ja- vaansch maandblad uit. Natuurlijk kan dit zijn winkel schaden, maar daar schijnt hij niet over te denken. Een ChineeBche weduwe, die op do markt specerijen verkoopt, kwam f 25.50 brengen voor de armen, tien gulden vau haarzelve en de rest ingezameld bij nog- niet-Christelijke Chineesche vrouwen. Zij betreurde, dat ook voor den kerkedienst nog niet zooveel gegeven werd als ver wacht mócht worden, en deelde mede, dat zij geregeld haar Christelijke klanten op wekt tot behoorlijke bijdragen voor Kerk en armen. Misschien zijn er wel onder do oude, be proefde broeders en zusters in Holland, die in hun winkelnering hier oen voor beeld Ier navolging vinden. 2e. de colportage. Uit den aard der zaak is de versprei ding van den. Bijbel een der meest doel treffende zendingsmiddelen. En nog altoos mogen wij ons verheugen in een grooten omzet. Elke maand worden in Solo 16.000 op en boog stijf. „Wilt u gaan zitten? Mijn vader „Maud ken je me niet? Waar is mijn moeder? Ik ben Guy." 4' HOOFDSTUK XXXVIII. Guy en zijn moeder waren samen. Zij lag op een sofa in haar kleedkamerhij zat op een stoel naast haar; zij had den arm om zijn hals en nu en dan keek zij hem aan o wat een gezicht! Zij had hem twee geheele dagen bij zich twee dagen tegen acht jaar, dat hij weg geweest was. Pas t\vee dagen sedert dien avond, dat Guy thuis gekomen was, en toch scheen 't maanden al! We waren al gewoon ge raakt aan do lange gebaarde gestalte; dien vreemden stap en stem in het huis, alleen behalve Maud, die nog schuw en teruggetrokken was. Hij was ook heel wat veranderd, 't Was natuurlijk, neen goed, dat hij veranderd was. Hij had veel doorstaan; heel wat meer dan hij ooit vertelde ten minste niet dan lang daarna; hij had armoede geleden, hard gdwerkt, ziek geweest, schipbreuk gele den. Hij was veertien dagen, nadat hij ons geschreven had, niet met „de Storren en Strepen", maar met een ander schip uit gezeild, uit den koers geslagen door een ander schip opgenomen en ten slotte in Engeland aangekomen, hij en zijn compagnon, even arm als zij 't verlaten hadden. „Was je compagnon dan een Engelsch- man?" zei Maud, die aan het voeten-eind van de sofa zat te luisteren. „Ge hebt ons nog niets van hem verteld." Guy glimlachte. „Ik zal 't wel doen bin nenkort. 't Is een lang verhaal. Nu denk ik nog aan niemand en niets behalve aan mijn moeder." En hij kuste de hand van zijn moeder en zag met oogen, over vloeiend van liefde, z'n moeder in 't ma gere gezicht. „Ge moet nu weer heter worden, moe der. Beloof 't mij." Haar glimlach beloofde 't en zij be gon ook beter te worden. „Ik geloof, dat zij er al sterker uitziet is 't niet, Maud? O, moeder, ik zal je nooit meer verlaten." „Neen, mijn jongen!" „Neen, Guy, neen", en John kwam bin nen en zag met grootc tevredenheid bei den aan. „Neen, mijn zoon, je moet nooit je moeder meer verlaten." „Ik wil geen van u beiden meer verla ten', zei Guy met een eerbiedige gene genheid, welke de mbeder moest treffen tot in 't diepst van haar hart. En terwijl hij zijn plaats naast zijn moeder aan zijn vader afstond en in Maud's plaats ging zitten, begonnen vader en zoon ftver al lerlei dingen te spreken, hun huishouding en hun zaken betreffende; en zij overleg den te zamen, gelijk vader en zoon bchoo- ren te doen. Deze acht jaren van schei ding schenen hen dichter bij elkander t$ hebben gebracht. Nooit was Guy zoo eer biedig en'liefhebbend tegenover zijn va-* der geweest. En met bijzonder vertrouw wen en met teederheid ging John's hart uit naar zijn oudsten zoon, den erfge-* naam van zijn nr.am, zijn opvolger in de Enderl ey-ra olen s. ]}e firma „Halifax en Zonen" zou wor den „Gebroeders Halifax", opdat Guy zich niet meer als zwerveling zou gevoe len in dc wereld. En de morder zcide, echter zonder dat Guy 't wist of hoorde „misschien zal 't binnenkort zijn „Guy Halifax, Esquire van Beech wood", en „de oude lui" dan op 't gelukkige kleine Longficld!" Guy had nog niemand ontmeet behalve ens en niemand had nog Guy gezien. Hij had steeds in 't algemeen gevraagd naar „al mijn broers en zusters!" on men had hom op dezelfde wijze geantwoord; raaar r.och hij, noch wij hadden de nu men \aa Edwin en Louise genoemd. Zij wisten, dat hij thuis gekomen was; maar hoe cn waar de eersto ontmoeting zou plaats li eb ben lieten we geheel aan 't toeval of lio» ver gezegd, aan do Voorzienigheid, over. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5