Gemeentelijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP./ Aan den gemeentelijken vïschwinkel, Visclimarkt 18, Tel. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.18—0.25 SCHOL a f 0.15—0.25; MAKREEL f0.20 KABELJAUW a f 0.40; ROODE POON a f0.300.40 en TARBOT a f0.55 per pond Burgemeester en "Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis dat de Koepok-inenting in het Elisabethshof aan de Chide Vest na Woensdag 11 Juli e.k. tot nadere aankondiging is gesloten. Leiden, 3 Juli 1923. N. C. DE GIJSLAAR, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA. lederen Woensdagavond van 734834 irar. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschunr 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telefoon 523. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr Hovens Gréve, Rijn en Schiekade 194, Tel. 1681. Dr. Janssens, Rapenburg 49, Tel. 970. Dr. Mulder, "Watersteeg, Tel. 990. Dr. Nijkamp, Breeetraat 171, Tel. 1243L Dr. Weebers, Hooigracht 31, Tel. 3&>. voorzitter aan het a.s. 15-jarig bestaan van den Bond en de in het afgeloopen jaar met resultaat gevoerde actie's. 17 Augustus zal het 15-jarig bestaan in de Rotterdamsche Diergaarde gevierd worden met een feestrede van Prof. Mr. P. A. Diepenhorst. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, alsmede het beleid van den redacteur van „De Opbouw" werden goed gekeurd. De begrootingen 1923 en 1924 passeerden eveneens de revue. De eind cijfers bedragen resp. f 270.700 en f219.405. Naar het 25 en 26 Juli a.s. te Keulen te houden Intern. Congres van Chr. Bouwvak-arbeidershonden werden afge- vardigl de heeren Terweij, De Hoog en Mol. De aftredende hestenursleden, de heeren H. J. Terweij, J. A. Schaaf sma, J. Veld wijk en G. Mol, werden hij acclamatie herkozen. Tot redacteur van „De Opbouw'* werd de heer J. A. Schaafsma herkozen. Hierna kwamen de voorstellen der afd. aan de orde. Een voorstel-Huizen om het orgaan weekblad te maken, werd met op 1 na al gemeene stemmen verworpen. De voorstellen tot contributie-verlaging werden zonder stemming allen eveneens verworpen. Een bestuursvoorstel om de plaatselijke vrijgestelden tot Bondsflbeamibten te he-s noemen en hen uit de Bondskas te sala- rieeren, werd aangenomen. Tevens werden eenige voorstellen de contributie hetreffde, behandeld en een regeling getroffen inzake de contributie-, betaling door werklooze of ondersteunde leden. Na afhandeling der agenda spraken de heeren C. Frijlink, eere-lid en oud-be stuurder van den Bond, en J. S. Rup- pert, namens het C. N. V. de vergadering toe. De 2e voorzitter, de heer J. Veldwijk, huldigde den voorzitter voor al zijn werk voor den Bond. Nadat aan de scheidende Bandsbe stuurders een woord van dank voor hun «arbeid gebracht was, werd de welge slaagde jaarvergadering door den voor zitter met dankzegging gesloten. Arbeid in winkels. Door de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden is aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, G. Baas Kzn. en J. Nauta, ten deze vertegenwoordigende de Nederland sche Vereeniging van Christelijke Kan foor- en Handelsbedienden, gevestigd te Amsterdam, Prinsengracht 415, dat zij met belangstelling kennis na men van de door Uwe Excellentie op 6 Juni 1.1. in de vergadering van de Twee de Kamer der Staten-Generaal gedane mededeelingen aangaande het uitvoeren van de voor arbeid in winkels gel dende bepalingen der Arbeidswet 1919 en het aan de orde stellen van een wet tot regeling van het sluitingsuur der winkels; dat uitvoering der bepalingen bovenbe doeld en van het daarmee verhand hou dende Werktijdbesluit nu reeds eenige jaa'en op zichi laat wachten, hoewel do daartoe noodige voorbereidende maat regelen sinds geruimen tijd zijn getrof fen; dat zij tegen onverwijlde uitvoering 'dezer bepalingen geen aannemelijke gron- 'den aanwezig achten; dat het veelal gehoorde bezwaar als zouden door uitvoering dezer bepalingen de met bedienden-personeel werkende ,'winkelzaken tegenover de niet met zulk personeel werkende in ongunstige positie komen, zeer sterk overdreven geacht snoet worden, terwijl bovendien dit he rwaar indien het al mocht bestaan toch nimmer geheel ondervangen zal kunnen worden; dat een door de vereeniging welke zij ten deze vertegenwoordigen ingesteld on derzoek waarvan zij het Tesultaat in de hij dit adres gevoegde toelichting be leefd aan Uwe Excellentie aanbieden onder anderen het volgende aantoonde: A. de gemiddelde dagelijksche arbeids duur der winkel- en magazijnbedienden bedraagt meer dan 93i uur; B. 8234 percent werkt meer dan 8 uur per dag; C. 61 percent werkt langer dan 9 uur per dag; D. 2134 percent werkt langer dan 10 uur per dag; E. 7634 percent beëindigt den dagelijk- schen arbeid na 6 uur des n.m. F. 5534 percent beëindigt den dagelijk- schen arbeid na 7 uur des n.m. G. 84 34 percent heeft ononderbroken werktijden van meer dan 4 uur; H. 3834 percent heeft ononderbroken werktijden van meer dan 5 uur. I. 1534 percent heeft ononderbroken werktijden van meer dan 6 uur; J. niet meer dan 20 pet. dezer werkne mers heeft een vrijen middag in de week; K. de branche van voedings- en genot-» middelen geeft in allerlei opzicht een hoogst ongunstig beeld te zien; dat uit bovenstaande ten duidelijkste blijkt, dat door vertraging van de uitvoe ring der hier bedoelde bepalingen een groote groep van werknemers verstoken blijft van voor haar beroep zeer ge- wenschte sociale maatregelen; dat niet alleen uitvoering dezer bepa lingen, maar ook het tot stand komen van een wet regelende het sluitingsuur der winkels voor het brengen van hetere toe standen in dit beroep dringend noodzake lijk blijkt te zijn; dat daardoor niet slechts de betrokken werknemers, doch ook de geheole winkel stand uitermate gehaat zou zijn aange zien onbeperkte vrijheid van den arbeids duur in winkels en een ongelimiteerd sluitingsuur ook voor den goeden winke lier niet zonder bedenking is: redenen waarom wij Uwe Excellentie zeer dringend uitnoodigen: A. de voor den arbeid in winkels gel dende bepalingen van de Arbeidswet 1919 thans zeer spoedig van kracht te verkla ren; B. de wet tot Tegeling van het sluitings uur der winkels in ieder geval nog vóór den aanvang der debatten over de Staats- begrooting voor 1924 bij de Staten-Gene raal aanbangig te maken. BUBTENLAHD DE POLITIEKE TOESTAND, i De Paus laat van zich hooren. De vragenlijst. Do Paus doet het Yaticaan den laatsten tijd nogal eens in het middelpunt der po litieke belangstelling staan. "Weliswaar hebben zijn woorden en op merkingen geen directen invloed meer, doch het zou dwaas en onpractisch zijn niet te erkennen, dat de adviezen van het Yaticaan in sommige Roomsche landen van invloed zijn en daarom kan men de uitingen vam den Paus gelijk stellen met die van bekende politieke persoonlijkhe den. Wij deden voor enkele dagen reeds uit komen, dat men in Frankrijk danig ge belgd was op een Pauselijke nota, waar in de Roer-politiek werd veroordeeld. Thans krijgt Duitschland een veeg uit de pan. Aan den nuntius te BeTlijn wordt opge dragen de Pauselijke ontstemming over de misdadige sabotage kenbaar te maken. Als Protestanten kerunen wij natuurlijk geen bindende kracht aan dit advies toe, doch doen slechts uitkomen, dat het Va- ticaan als politiek inlichtingscentrum geenszins dood is. Dit blijkt ook wel hieruit, dat do Fran- sche en Belgische gezanten hij het Vati- caan dadelijk hun beklag over de sabo- tagegevallen indienden. Een en ander grondt zich als van zelf spreekt op den aanslag op den Belgischen trein bij Duisburg. Uit bet onderzoek naar dezen aanslag is wel duidelijk gebleken, dat de bom vlak voor het vertrek van den trein op het closet is gedeponeerd met een. lont van 4 M. lang, waarvan elke minuut 60 c.M. opbrandde. De dader moet te Hochfeld zijn uitgestapt. Een persoon is in verband met deze zaak gearresteerd. Het vorkeer per auto, motorfiets en fiets is tot 15 K.M. in don omtrok van de plaats, waar de ramp te Duisburg plaats had, verboden. Tien automobielen zijn in beslag geno men wegens het overtreden der maatre gelen getreffende het verkeer, terwijl 150 personen zijn gearresteerd. De Belgische nationalistische pers oor deelt de sancties der bezetters niet scherp genoeg. Een der bladen zou maar het liefst zien, dat een der Duitsche steden met den grond gelijk zou worden gemaakt, terwijl een ander blad adviseert naar Berlijn op te ruk ken Nader wordt gemeld, dat ook twee Duit sche burgers bij den aanslag te Duisburg zijn gedood. Van nationalistisch© zijde zal in Berlijn een protestbetooging worden op touw ge zet, welke Zondag 8 Juli a.s., zal plaats hebben. Misschien was het 't beste in Duitsch- lamd dan ook maar een betooging op touw to zetten voor de twee Duitschers die ge dood zijn. Gezamenlijk zou men dan een protest kunnen doen: hooreni tegen de moorde naar (s), die den misdaad van dezen aan slag heeft gepleegd. Ondanks de verbittering, die door sa- botagogevallen als deze wordt gewekt, wordt toch de noodzakelijkheid gevoeld om een oplossing van de gTOote politieke vraagstukken te verkrijgen. Vooral in Engeland, waar men niet ge ïnteresseerd is bij bom-aanslagen e.d. wordt het geroep om vrede luider. In Engelsche xegeeringskringen schijnt men thans een zekeren financieren druk op Frankrijk te willen uitoefenen, zoodat het niet on- mogelijk is, dat Engeland gemeenschap pelijk met Amerika 't vraagstuk der beta ling van de Fransche schulden opnieuw aan do orde zal stellen. Hoewel het in voorzichtige termen is gestold, wijst dit bericht er toch op, dat men Frankrijk financieel „zal aanpak ken". Een soort bedreiging dus! Hoewel geen officieele berichten het be vestigen, gelooft men algemeen, dat het Fransche antwoord op do Britsche vra genlijst nog deze week te verwachten is. Berichten uit Parijs melden, dat het antwoord het karakter zal dragen van een hulp-inomorandum. Do vragen van de Britsche regeering hadden ten doel de mogelijkheid te scheppen, dat de geal lieerden solidair het laatste Duitsche aan bod zullen beantwoorden. Intusschen hebben de val van de mark en de schrikwekkende gebeurtenissen in het Roergebied onder het Britsche volk een wel te verklaren angst doen ontstaan, en alle bladen dringen met alle kracht aan op het hervatten der besprekingen, te meer waar thans de Kabinetscrisis in België opgelost is. In België schijnt men over de Engel sche opvatting te zijn ingelicht. In allerijl heeft het nieuwe Kabinet gisteren tijdens een lunch hij Theunis de laatste hand gelegd aan de program rede, welke heden in het parlement zal ■worden voorgelezen. Met do internationale werkzaamheden kan dan ook spoed worden betracht. Misschien is haastige spoed voor dit maal eens goed, want zooals gezegd, de ■stemming in Engeland is zeer geprikkeld. Dit bleek wel uit de ontstemming van het Lagerhuis, toen Baldwin weigerde over den toestand mededeelingen te doen. Daarbij komt nog, dat de toestand in Duitschland ook mi®. of meer critiek be gint te worden. De sociaal-democraten: en het centrum toonen zich ontevreden over de deviezen- verordening en de afweermaatregelen der Duitsch nationalen. Heeren „specialitei ten" gelieven dus met den meesten spoed Óen onderzoek in te stellen naar den toe stand van wat dreigt te worden „der Leichnam Europa's", zooals een Duitsch blad dezer dagen den toestand typeerde. Ook een voorstel! De vroegere redacteur van de Ladies' Home Journal, Eduard Bok heeft eert prijs van 100.000 dollar uitgeloofd voor den Amerikaan, die een practisch plan ont werpt voor samenwerking van Amerika met de overige mogendheden in het be lang van den wereldvrede. De commissie welke dit plan beoordeelen zal, bestaat uit vele bekende persoonlijkheden zooals John David, rechter Hawn, Frank Vanderlip, en de schrijfster Eether Lape. De helft van den prijs zal worden uitbetaald aan deni door de commissie bekroonden ontwerper, terwijl de tweede helft zal worden betaald, als bet plan door den Senaat wordt aan vaard. Eduard Bok is van Nederlandsche af komst. Hij was, zooals gezegd, een tijd lang redacteur van het Ladies' Home Journal, doch trok zich uit het zakenleven terug, om zich aan vraagstukken van al gemeene welvaart te wijden. Een hooggeplaatst persoon te Washing ton verklaarde: „Bok's aanbod is bijzon der prachtig, maar de persoon, die een plan ter handhaving van den wereldvrede aan de hand zou kunnen doen, dat de goedkeuring zou verwerven van den Ame- rikaanscben Senaat, moet een millioen dollar krijgen." Sceptische Amerikanen ge- looven niet, dat de wereldvrede verkregen kan worden op de wijze als Bok het zich voorstelt. Wij ook niet! De Conferentie te Lausanne. De geallieerde delegaties te Lausanne hebben van hunne regeeringen; nog niet de noodige instructies ontvangen. Zoodra deze instructies zullen zijn ingekomen, zal de conferentie, die thans haar 22ste week ingaat, spoedig haar beslag krijgen. Het is echter moeilijk te voorspellen, hoelang dit finale stadium der conferentie nog zal duren en wat het resultaat er van zal zijn. Volgens do Turksche delegatie zou ook de Turksche regeering met verlangen naar het einde der conferentie uitzien. Indien dit zoo is, zal de conferentie misschien op de een of andere wijze nog in den loop van deze week afloopen. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht uit Hongkong is het leger van Sim Pet Sen op het Noor derfront en heeft het Yungtak bezet. Op bet Oostelijk front wordt zwaar gevochten bij Wi-chou, terwijl men ook spoedig nieuwe gevechten op het Westelijk front verwacht. Do 2047 tusschendekspassagiers, die per stoomschip „Nieuw-Amsterdam" en andere schepen op het Ellis-eiland aan kwamen, zijn meerendeels toegelaten^, daar er alsnog geen sprake van is, dat de volle quota zij bereikt, of schoon dit voor kleine naties wel binnen een paar dagen te wachten is. De keuring van de emigranten verliep snel. Gisteren zijn driehonderd emigranten uit Canada op Amerikaansch gebied toe gelaten. Zij kwamen over de groote brug over de Niagara Falls of staken de rivier met booten over. De hermetische afsluiting van het be zette gebied, heeft, naar de „Lok. Anz." meldt, nog een andere bedoeling behalve het stilleggen van het verkeer. Het blad zegt van zeer goed ingelichte zijde te we ten, dat de Franschen alle maatregelen tot het proclameeren der Rijn-politiek reeds getroffen hebben. Dc Russische aartsbisschop Anlonin, die bekend is als do voornaamste tegen stander van den patriarch Tichon en steeds beeft aangedrongen op diens ont zetting uit zjn ambt, is thans zelf door den Oppersten Raad der Russische Nieuwe Kerk afgezet. Het Britsche kabinet beeft besloten een commissie in verband met do Palesti- na-politiek van de Britsche regcering in te stellen. In deze commissie, welke in een rapport een schema zal ontwerpen, hebben o.m. zitting de minister van koloniën als voorzitter, do minister va noorlog en de minister voor Indië. Transportarbeidersstaking. De te Huil en in andere Engelsche ha vensteden uitgeibroken havenarbeiderssto- king gaat tegen het advies van het hoofd bestuur van den Transportarbeidersbond in. Meer dan 10.000 K.G. fruit waaronder zendingen kersen en aardbeien uit Neder land, konden te Huil niet worden gelost. Te Cardiff liggen 17 schepen op lossing' te wachten. Het laden van de schepen met kolen, voor uitvoer bestemd, gaat aldaar echter door. In een manifest van den vak bond worden de stakers aangespoord bet werk te hervatten. &EH& Eü SCHOOL NED. HEEV. KEEK. Viertal. Te Zuidwolde (Dr.)J. H. Semmelink t© Wiijhe; P. A. C. Douwes te Oldenkeppel; D. J. van Dijk te Steenwij- kerwold© en D. J. F. Westenburg te Pesse Beroepen. Te Delf shaven: J. Th. Eggink te Velsen Te Horsten-Musselka- naal: H. A. ten Hove te Schoonoord (Dr.) Te Groote Lindt: J. Versteegt, oefenaar te Ouddorp. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Opperdoes: J. E. Von- kcriberg te Amersfoort. Bedankt-. Voor Bergum: J. B. Kui per te Winsum; voor Dedemsvaart: D. Steenhuis te Loppersum. Aangenomen. Naar Anjum: E. v. d. Laan te Ulrum. CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Dokkum: W. Vos te Dra-gten. Bevestiging, Intrede, Afscheid. De heer J. A. Schep, beroepen pre dikant bij de Geref. Kerk te Dronrijp, die na peremptoir examen met algemeene stemmen door de classis Leeuwarden tot de bediening des Woords en der sacra menten in de Geref. Kerken werd toegela ten, hoopt Zondag 29 Juli a.s. zijn intrede te doen in de Geref. Kerk te Dronrijp, na 's morgens bevestigd te zijn door Dr. E. D. Kraan van Zuilen. Dr. W. G. Harrenstein. In de Keizersgrachtkerk werd Zondag avond bevestigd tot predikant der Geref. Kerk te Amsterdam Dr. W. G. Harrenstein die uit Ned.-Indië is gekomen, waar bij onder de verstrooide Gereformeerden op Sumatra arbeidde. Als bevestiger trad op D s. K. F e r n- hout, predikant der Geref. Kerk van Am sterdam, die in het voorwoord van zijn predicaüe herdacht den 40-jarigen trouwen arbeid van Ds. W. A. de Gaay Fortman, wiens opvolger Dr. Harrenstein is en daar na een bevestigingspredicatie hield naar aanleiding van Matth. 2ö:22 en 23. Na de bevestiging zong de gemeente haren nieuwen leeraar toe Ps. 20:1. Dr. Harrenstein hoopt Woensdagavond a.s. in de Keizerskrachtkerk zijn intrede te doen. R. G. Barends. f Te Amsterdam is overleden, de heer R. G. Barends, vroeger als evangelist werk zaam te Eyerland op Texel en te Heilo. De laatste jaren was hij werkzaam als rei zend evangelist in N.-Holland. inrichting Leerplan. De Minister van Onderwijs heeft de aan dacht gevestigd op het volgende: Ingevolge het bepaalde bij art. 3, 2e lid der Wet L. O. behoort eene onder de wer king dezer wet geopende school, voor ge woon lager onderwijs, waarvoor niet de aan het slot van dat 2e lid bedoelde ver gunning is verleend, ten minste zeven ach tereenvolgende leerjaren te omvatten. Zoo lang evenwel de school nog niet volledig is uitgegroeid kan met minder leerjaren volstaan worden. Voor zooveel de bijzon dere scholen betreft bevat het 2e lid van art. 96 hiervoor eene voorziening. Niette min behoort ook in zoo'n geval het leer plan der school de verdeeling der leerstof te vermolden over 7 leerjaren. Examens hoofdakte. Bij min. beschikking is aan J. Vorrink en W. P. ten Kate, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. lid der commissie, in 1923 te 's-Gravenhage belast met bet afnemen der examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijer(es) en zijn als zoodanig benoemd K. Baars, hoofd te 's-Gravenhage, en G-. J. A. Mul der, onderwijzer te Rotterdam. Examen Hoogduitsch M. 0. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal het mondeling gedeelte van de exa mens tot het verkrijgen van een akte van bekwaamheid tot het geven van M. O. in de HoogduitBche taal en letterkunde (akte M. O. B.) (taalkundig gedeelte), voor zoo ver die in het openbaar zullen worden ge houden, dit jaar worden afgenomen te Groningen, in bet gebouw der Rijksuniver siteit, op de volgende dagen en uren: 19 Juli te 1 uur 45 nam.; 20, 21, 23, 24, 25, 26 en 27 Juli te 9 uur45 v.m. en 1 uur 45 n.m. Geref. Jeugdarbeid. Zondag is in de Geref. Kerk te 's-Gra venhage voor het eerst gecollecteerd voor den arbeid der Geref. Jeugd centrale. Bij derden rondgang bracht deze collecte f 585.50 op. Gemeenteraad Eoskoep. De Raad kwam gïslcravond in speed- eischende vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. De voorzitter, de heer P. A. Cclijn opent dc verga-de ring. Vervolgens brengt dc Voor onmid dellijk ter sprake de motie van den ge meenteraad van Wad dinxveen, waarin er bij dc autoriteiten op aangedrongen wordt den aanleg van dc spoorlijn Gouda-Wad- dinxvoen-Boskoop-AIphcn aan den Rij a niet te doen plaats 'hebben. Spr. begrijpt niet welke motieven bij Waddinxveen hebben voorgezeten, om een dorgelijkcn maatregel to treffen. Wel staat vast, dat indien geen krachtig protest' wordt gehoord, aan de plannen, waaraan tientallen van jaren is gewerkt, den nek slag kan worden toegebracht. Do motio van Waddinxvcen mist eiken reëelen basis daar zij gegrond is op losse verwachtin gen. Een feit is, dat deze motie geen uit stel bedoelt maar afstel. Waddinxvcen heeft, zegt spr., het recht een dergelijke funesto motie zee in te sturen, doch van de zijde van Boskoop klinko een krachtig protest. B. en W. stellen de volgende contra-mo. tie voor: Do Raad der gemeente Boskoop; Voorgenomen een motie van den Raad der gemeente Waddinxveen van 25 Juni 1923, waarin wordt uitgesproken, dat de aanleg van den spoorweg Gouda-Waddinx- veen-Boskoop-Alphen aan den Rijn, aan de hand van het algemeen en plaatselijk be lang, zoolang de omstandigheden zich niet wijzigen, behoort achterwege te blijven; Overwegende, dat in bedoelde motie al lerminst bet bewijs wordt geleverd, dat de spoorverbinding Gouda- Boskoop-Al pben aan den Rijn niet noodzakelijk is te achten, maar alleen de verwachting wordt geuit, dat bedoelde spoorverbinding niet zal kunnen rendeeren; dat de vraag rijst of het gemeentebe stuur van Waddinxveen over voldoende ge gevens beschikt om zulks te beoordeelen; dat overigens bedoeld gemeentebestuur er niet mede rekent, dat de financieel© factoren niet te allen tijde en onder alle amstandigheden den doorslag behoeven te geven, althans niet, wanneer het geldt de bestaansmogelijkheid te verzekeren van een zeer belangrijke cultuur; dat, voor zoover de gemeente Boskoop betreft, nog onverminderd gelden de mo tieven, welke aanleiding hebben gegeven, om de totstandkoming der spoorverbinding te bevorderen en financieel te steunen; dat zelfs in nog sterker mate dan voor been, tengevolge van de door den wereld oorlog veranderde economische verhoudin gen, de behoefte wordt gevoeld aan een middel voor snel vervoer; dat toch de gewijzigde omstandigheden het kweeken hebben noodzakelijk gemaakt van andere producten, met name ook van die, welke op snel vervoer zijn aangewe zen; dat derhalve de Boskoopsche cultuur de spoorverbinding noodig heeft en d© kweekers op de spoedige tot standkoming daarvan dermate vertrouwen, dat, ten kos te van groote financieel© offers, reeds de noodige wijzigingen in het bedrijf zijn of worden aangebracht; dat het geringste uitstel zelfs voor Bos-^ koop de meest funeste gevolgen zou kun nen hebben, in dien zin, dat de, in ver band met den spooraanleg verwachte op leving der plaatselijke cultuur, een illusie zou blijken en zich .derhalve voor deze ge meente zich geen verder economisch pers pectief zou openen; heeft besloten; 1. met ernst te protesteeren tegen do uit spraak van den Raad der gemeente Wad dinxveen en met kracht aan te dringen op de spoedige totstandkoming der ineerge- noemde spoorverbinding; 2. aan de beide Kamers der Staten-Ge neraal, de Ministers van Waterstaat en Financiën, de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, de Directie der Nederlandsche Staatsspoorwegen en de Gemeentebesturen van Waddinxveen, Gou da en Alphen aan den Rijn, van dit be sluit mededeeling te doen. De beer Guldemond zegt-, dat als men buren heeft, de goede gewoonte be staat ze niet „over de straat te brengen" of anders er het goede van te vertellen. Dit wil spr. dan ook doen ten aanzien van. Waddinxveen. In 1915 verbreedde men daar de Noord- kade. Een prachtige verbetering want er werd een mooie toegangsweg tot de ge meente gevormd. Een en ander werd voor het grootste gedeelte betaald door Prov. Staten van Zuid-Holland. In de jaren 1910- 1920 werden vele en dure woningen opge trokken alweer grootdeels met rijksgeld en met buitengewone begunstiging. In 1921 kwam er een brug een móóie brug maarop kosten van „Waterstaat". In liet afgeloopen jaar heerschte er te Wad dinxveen groote werkloosheid. De gcheele gemeente werd onmiddellijk verfraaid door wegaanleg etcHet Rijk betaalde! Spr. prijst bet beleid van het gemeente bestuur dat het zco langen tijd heeft ge leefd op Rijkssteun. Eigenaardig is ech ter, zegt spr., dat opeens het politieke ge weten begint te sprekennu het deze gemeente zelf iets zal gaan kosten. De motie is dan ook niet volledig, waar het voorgesteld wordt, of het „algemeen" be lang met met-aanleg wordt gediend. Spr. meent z'n buren nu de volle 100 te heb ben gegeven. Spr. stemt volmaakt in met het prae- advies van B. en W. Vijf en twintig jaar lang heeft men nu getobd om aan oen spoorlijn te komen. Groote oiicrs heelt men zich hiervoor getroost en nu na ja- renlangen stoeren arbeid komt een nabu rige gemeento zeggen: „Ach regeering zet hetwerk nu maar weer geslachten ach teruit want- het is niet nocdig." Spr. zegt, dat er 'ook een sociale kwestie aan den aanleg vast zit. De groote werk loosheid kan door het- omvangrijke' werk. gelenigd worden door productieve werk verschaffing. Volkomen ia spr. het met I>. en W. eens, dat van uitstel afstel komt, en

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2