IA. WAALSl gp Heeft U al geprofiteerd van onzen jj Bezichtig ooze Etalages. - Vergelijk onze prijzen. jj Tweede Blad I mm Z0IEH-0IÏVERK00P? I .Hsg Onze prijzen zijn beneden elke concurrentie. SEE Sn alle afdeslingen brengen wij bijzondere koopjes. sS Wij verkoopen uitsluitend solide kwaliteiten. HAAiLEiMEHSTRAAT 132-136. 8975 BI mers steken de hoofden bij elkaar en be sluiten om alle hun aanneemsom b.v. f 5000 te verhoogjen. Zijn er nu tien aan nemers, dan keert hij, die het werk krijgt, aan do andere negen per persoon f 500.— uit. Oorspronkelijk was dit „opzetje" be doeld als schadevergoeding voor de aanne mers onderling, voor berekeningen, tijd verzuim, aankoop bestek en teekeningen, reiskosten, enz. Langzamerhand is het echter ontaard iu een „zoete winst" voor de aannemers, die geenszins evenredig is aan denarbeid en de moeite. Blijkbaar is de Rechterlijke Macht van meening, dat dit „plundcrinstituut" moet worden uitgeroeid. Immers thans is in drie instanties n.l. door de Rechtbank te Amsterdam, het Gerechtshof aldaar en door den Hoogen Raad in dezelfde zaak beslist, dat een „opzetcontract" ongeldig is, als de bedongen opzetsom geenszins in overeenstemming is met het verrichte werk. Het geval is het volgende: He Chemische fabriek „Gembo" te "Win schoten diet het bouwen harer fabrieksge bouwen aanbesteden. Zij noodigde daar voor een aantal aannemers uit. Deze maakten, onderling de afspraak, dat dege ne van hen, wien het werk zou worden gegund, aan al do anderen per persoon f G000.zou uifckeorens. Toen het werk een maal gegund was aan dien laagsben in schrijver, wilde deze de bedoelde 9 X f 6000.echter niet uitbetalen. Baarop spraken die negen anderen hem in réchten aan tot betaling der 9 X f G000.—De aan gesprokene verdedigde zich door te zeg gen, dat volgens hem de bedoelde „opzet" in strijd wias met de goede zeden. Voor de aannemers died en uitvoerenden aannemer aanspraken, trad voor den Hoo gen Raad als raadsman op Mr. R. V. Bak ker te 's-Gravehhage, terwijl de aangespro ken aannemer Mr. J. de Vrieze te Amster dam als advocaat had genomen. Er werd voor drie rechtscolleges schriftelijk en mondeling over de zaak gevochten. Het einde is bij elke behandeling geweest-, dat de negen eischende aannemers-, geen oeat hebben gekregen, laat staan elk f 6000. Hier werd dus bewaarheid: „Wie het on- dereste uit de kan wil he'uT>en, krijgt het deksel op den neus." Naar wij vernemen, heeft do uitvoerende aannemer nog ruim f 40.000.— van de „Kembo" te vorderen, doch weigort deze tha-ns do som te betalen en wel op grond, dat zij bedrogen is. Met belangstelling wordt in aannemerskringen en in de ver dere bouwwereld de afloop van dit proces tegemoet gezien. Te zijner tijd hopen ook wij omtrent dat proces onze lezers in te lichten. Onze haringvisscherij. Maandag 1.1. zijn de hoeren H. de Kor- ver, Vlaardingen; O. Pronk, Scheveningen; H. de Boer en O. den Duik, Katwijk aan Zee, bij de Koningin op Het Loo in par ticuliere audiëntie ontvangen. De Koningin heeft met veel blajigstel- ling bij genoemde heeren afgevaardigden naar alle bijzondere toestanden in het ha ring visscherijbe-drijf geïnformeerd en bij Dc vcormaüoe „Amsterdammer". Er is den laats ten tijd veel gewag gej maakt van een strafvervolging welke door de Justitie zou zijn ingesteld tegen den gewezen directeur van het Christelijl:. Volksdagblad: „De Amsterdammer". Ten eindedeze zaak tot hare ware pro portie terug te brengen, zegt het Kb ld., diene het volgende: Op requisitoir van den officier van jus titie bij do arrondissementsrechtbank te Amsterdam is door dat college een voor-* loopig onderzoek gelast betreffende de hoeken en bescheiden, op de bewindvoe-» ring der N. V. „De christelijke Amster-» dammer", betrekking hebbende. Daartoe zijn verschillende boeken en andere ter zake dienende bescheiden door de jus-» titie in beslag genomen, alsmede een aan tal personen door mr. Do Vries, rechter-» commissaris in Srafzaken, gehoord. Dat inwinnen van voorioopige infor maties wordt voortgezet en eerst na het sluiten van dit onderzoek, waarvan hoogstwaarschijnlijk eerst op het eind van September a.s. sprake zal zijn, moet door den officier van justitie worden uit-* gemaakt of hij termen aanwezig acM do rechtbank to verzoeken, op door hem aangegeven gronden een strafvervolging tegen dien gewezen dirocteur in .te stel-» len. Tot heden betreft het echter niets anders, dan het inwinnen van voorJoónigo gerechtelijke informaties. De frrRnssnftefostirv* Volgens art. 224a sub 3 der wet zijn zij belastingplichtig als forens, „die zonder in die gemeente tijdens het belastingjaar hoofdverblijf te hebben, er op meer dan 90 dagen van dat jaar ever een vaste inrichting, zooals een kantoor, winkel of werkplatts tot persoonlijke uit oefening van een betrekking, of er moer dan 90 dageh van dat jaar aanwezig zijn, hetzij tot uitoefening van een beroep of bedrijf in zoodanige inrichting, hetzij tot vervulling van een betrekking". Te dien aanzien besloten Gedeputeerd» Staten van Noord Brabant d.d. 28 Febru- ari j.l. dat de woorden „tijdens het be-j lastingjaar" in den aanhef van het arti-* kei moeten geacht worden do beteekenis te hebben van „gedurende het goh cole jaar". Zij handhaafden mitsdien den aan slag van iemand, die te 's-Hertogan- bösch was aangeslagen als forens, terwijl hïj te Vucht woonde, doch in don loop van net belastingjaar naar Den Bo-scn was verhuisd. Een tegenstrijdige beslissing namen Gedeputeerde Staten, van Friesland d.d. 14 Juni j.l. Zij vernietigden den aanslag van iemand die in de gemeente U. c<s forens was aangeslagen, vermits 'iij in den loop van het belastingjaar zijn hoofd verblijf van de gemeente L„ waar hij op 1 Mei woonde naar eerstgenoemde gemeente had overgebracht. Dit college geeft derhalve aan do woorden „tijdens het belastingjaar" een andere beleekc-nis, dan de heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Vrijdag 29 Juni 1923 UIT HE PERS Hei strijkgeld. Do notarieel© wereld, zegt do Rot terdammer, is thans in rep en roer. Brieven en drukwerken bereiken de le den der Eerste Kamer in niet zoo klei nen getale, om hen op le zetten tegen het wetsontwerp, dat de afschaffing der strijkgelden brengt. Zelfs worden de senatoren vereerd met persoonlijke bezoeken van afgezanten der Broederschap van Notarissen, die hen trachten te overtuigen, dat verbod van strijkgeld bij den verkoop van onroeren de goederen de belangen van het Neder- l'andsche volk ernstig moet schaden. Levendig zouden wij het betreuren in dien deze notarieel© actie verwerping van het wetsontwerp met zich bracht. Het kan zijn, dat in sommige gevallen doze beloonmgen bijdragen tot betere prijsschatting van huizen en landerijen. Tegen dat voordeel op kleine schaal staat echter een nadeel van veel breede- ren omvang, hetwelk zich hij de handha ving doet gevoelen. Kenners van het platteland weten wat ernstig ongerief bij verpachtingen en ver-s koopingen veroorzaakt wordt door kunst matige lokmiddelen em f,ot, hoog bieden'te vcrloiden. Daar is een slag trekgeldjagers, dat, zelf aan huis of land geen behoefte heb-» bend, speculeert op do vermeende zuc^t, die zij bij anderen vermoeden. Zij jagen kunstmatig den prijs op dik wijls ver boven de werkelijke waarde. Zij zetten die praktijken voort, totdat ze strop krijgen. Dan is het bij hen met de hooge spron gen gedaan; slijt do herinnering hieraan echter weer uit, dan vangen anderen dit speculatief bedrijf weer aan. Een dergelijk kunstmatig prikkelen van de hartstochten leidt tot misbruiken, die hoe eer hoe beter dienen te worden weggenomen. Weigerde de Eerste Kamer hieraan mee te werken, zij zou op ernstige wijze het land, met name het platteland, du peeren. In ongustiger positie. Onder bovenstaand opschrijft IeZen wij in „Patrimonium": „Het werkelijk inkomen van groote groe pen van arbeiders i3 ook ten onzent reeds lager dan voor den oorlog. Wie niet minstens 75 pet. verdient bo ven het inkomen van 1914, is feitelijk acli teruit gegaan. Welnu, vele groepen van landarbeiders hebben een loon, dat nog geen 50 pet. lioo- ger is dan in 1914. Ja daar zijn reeds stre ken, waarin men niet de 25 pet. kan halen. Ongustiger is ook de toestand, waarin de arbeiders in het Zeevisscherijbedrijf ferkeeren. Ook ciidor do havenarbeiders, metaal arbeiders en sigarenmakers zijn er, die fei telijk in slechtere conditie zijn dan zij in 1914 r/aren. Vooral wanneer men rekening houdt met de omvangrijke" werkloosheid. Do arbeiders in de particuliere bedrijven maken een moeilijken tijd door. Toch wordt nog altoos do voorstelling gecolporteerd, dat do loonen ten onzent zoo hoog zijn. Ongetwijfeld verkeeren de arbeiders hier to lande relatief in een gunstige positie, wanneer men vergelijkingen maakt met Duitsehland, Oostenrijk, België enz. Zelfs valt de vergelijking met Engeland niet in ons nadeel uit." Maar overigens kan niet worden volge houden dat over het algemeen de loonen hoog zijn. Vceler is het tegendeel het geval. ÉIEHiC EM SGÜ@@L NED. HERV. KERK. - Zestal. To MeppelJ. N. Bakhuizen v. d. Brinlc te Nieuw-Dordrecht; H. E. Beker te Gorssel; D. M. Blankhart te Nijverdal; J. (d.- Hartjes te Hall; C. Koenekoop te Biggekorke; en J. P. A. Ie- Roy, te Almelo. Aangenomen. Naar Valkenswaard FEUILLETON Van hooger Orde. Naar het; Engelsch. 109) wrr* „Had ook -eeno dochter, Caroline, wel ke trouwde in 17met Richard Brith- wood, later gescheiden." En ongeveer twintig regels verder las ik onder de rubriek deftige huwelijken: „Bij do Britsche ambassade te Parijs, mijnheer Gerard Vermilye, Bart, met de jonge, schcone dochter van Ik ben vergeten met wie. Ik zag alleen, dat de naam niet baar naam was, van wie do jonge en schoono bruid wellicht nooit gehoord liad. Hij was niet getrouwd imct Lady Caroline. Het bericht van dezen morgen bracht do familie Luxmore zoozeer in onze ge dachten, dat, toen wij na 't ontbijt uitre den, John en ik onwillekeurig op 't on derwerp terugkwamen. Wij konden vrij spreken, waar we alleen voorin zaten, ■terwijl mevrouw Halifax, juffrouw Hali fax^ en mevrouw Edwin Halifax binnen in 't rijtuig druk bezig waren over iets anders te praten. „Arme Maud! Hoe gretig luisterde zij P. v. d. Eist te Vaals; naar Nieuw-Beerta (toez.)J. J. Homan te Zwaag. Bedankt. Voor Sobaldeburen (toez.): D. Siemelink, cand. te Kroningen. GBREF. KÉRKEN. T w eet a 1. To Scherpenzeef: L. v. Loon te Aarlanderveea en K. v. d. Veen te Vrees wijk. CHïfc. GEREF. KERK. Boroepen. Te Alplien aan dien Rijh J. A. Riekel te Zaandam. Ds. H. A. J. Lütge. f Te Hardenberg in ih den ouderdom van 73 jaar overleden Ds. H. A. J. Lütge, eme ritus-predikant der Ned. How. Gem. te Amsterdam. Ds. Lütge diende van 1874—1878 do ge meente van Nederhorst don Berg, en daar na was hij, meer dan 40 jaar, predilca-nt bij de Hervormde Kerk te Amsterdam. In 1918 vroeg hij om gezondheidsredenen emeri taat. J.l. Zondag heeft Ds. A. Dar an af scheid genomen van de Ned. Eerv. Gem. te St. Oedenrode, met eën predicatie naar aanleiding van 2 Thess. 3 vs. 18. De schei dende leeraar werd o.m. toegesproken door Ds. J. R. v. Kooij van Oirschot, als consulent, Ds. J. H. Israël van Hel voir t; Ds. J. Pelmck ter Has eb org van Helmond en Ds. A. E. V. Hoogenraad van BoUnèl. Er was veel belangstelling. De heer J. Labruijere, van Slie- drecht, hoopt Zondag 1 Juli a^. over te komen naar de Geref. Kerk van Papen- dor ebt, om haar als leorend ouderling te dieenen, 's Middags te kwart voor twee uur zal Ds. W. W. Meijneiu, van Dordrecht, voornoemden broeder in het ambt bevesti gen, terwijl do heer Labruijere zich des avonds te 6 uur aan de Gemeente hoopt te verbinden, Geref. Gymnasium te Leeuwarden. Met ingang van 1 September a.s. is be noemd tot leerares in do Hoogduitsche taal en letterkunde aan het Geref. Gym nasium to Leeuwarden, mej. O. C. Bouw man te Kampen. Kerkbouw te Woerden, Door den'architect H. Onvlee te Baarn, is namens den Kerkeraad der Geref. Kerk van Woerden aanbesteed: het bouwen van «feil kerk met tonen, vergaderlokalen, af zonderlijk lokaal voor catechetisch onder wijs en evangelisatie en kosterswoning. Er waren. 23 biljetten ingekomen. Hoogste in schrijver van Geel te Amsterdam f 107.500; laagste Gebr. Bouwmeester te Noordwijk 58.200. De gunning is aangehouden. BINNENLAND Stand van fruit en groenten. De officieele opgave, naar den stand van 18 Juni j.L zegt van het fruit: Het koude natte weer is voor de ont wikkeling van het fruit nadeelig geweest. De bloei was over het algemeen rijkj doch naar 't nieuws. Zij beseft weinig hoe na zij er in had kunnen betrokken zijn." „Neen," antwoordde John, in gedach- ten en toen vroeg hij plotseling: „Waar om zeidet gij „Arme Maud"?" Ik kon 't werkelijk niet zeggen. „Denkt ge, dat zij er bleek uitziet, Phi- neas?" vroeg hij plotseling. „Wie je vrouw?" „Neen -Maud. Mijn kleine Mand." „Zij moge er in den laatsten tijd iets bleeker hebben uitgezien, maar ik ben er zeker van, dat zij niet ongelukkig is." „Dat geloof ik ook Gode zij dank!" „Dus hebt ge nooit berouw gehad over het gebeurde met Lord Ravenel?" „Neen nóóit. Het kostte mij veel, maar daarom juist geloof ik, dat 't goed was, wat ik gedaan heb." „Maar als 't eens anders was geweest als ge eens niet zoo zeker waart ge- weest van Maud's gevoelens?'- Hij schrok, pijnlijk, maar antwoordde toen: „ik denk, dat ik 't dan nog zou ge daan hebben." Ik zweeg. Een oogenblik dacht ik, dat Ursula March's minnaar en Maud's va der twee verschillende personen waren. „John," zei ik. „Zoudt go dat bobben kunnen doen? Zoudt gij het hart van uw kind kunnen gebroken hebbed?" „Ja, als 't om haar bestwil gebeuren ten gevolge van nachtvorsten liet do vruchtz., vooral der peren, veel te wen- schen over. De kersen en de appelen ont wikkelden zich ten gevolge van het gure wedpr langzaam, terwijl ook de wind na deel aanrichtte. Omtrent de groenten heet het: "Ofschoon do bladgroenten veel vocht verdra-gen kunnen, heeft het gewas van de weersgesteldheid toch geleden; vooral de kóudo was oorzaak dat de groenten in haar ontwikkeling ten achter zijn; van veel meer nadeel was echter de weersge steldheid voor de boonen en augurken; zelfs na herhaaldelijk overzaaien moet do teelt van deze gewassen vrijwel als mis lukt worden beschouwd. Voor oentra van deze teelt als Venlo, Roelofarensveen en Langeraar is dit een groote schadepost. België en Nederland. Onder het opschrift: Totaal verkeerd, schrijft het Laatste Nieuws van 28 Juni in zijn Kronyk va-n den, Dag: „Zondag 1 Juli heeft het kongres van den Belgischen Zeövaartbond te Gent plaats. Deze kring zou de sympathie van alle Belgen moeten hebben, maar hij legt het er niet op aan. Zö'o lazen wij in het laatste nummer van zijn orgaan eén ar tikel, waarin nog immer gebazeld wordt over zaken inverband°|net de Schelde en zoo zonderlinge oplossingen worden voorgesteld, dat deze iix do pogen van oar ze Noorderburen als een overblijfsel moe ten schijnen van het beruchte aanhech tingsplan van HóUandsch grondgebied, destijds door het Comité de politique na tional de wereld ingezonden. Ze vragen, nu wel geen land meer, doch België zou moeten heer' en meester wezen over het Scheldewater, binnen de oevers (tot aan de zee, met deze bijvoeging, dat het op de oevers ook alle werken zou mogen oprichten, zelfs in Holland, tegen de enkele verplichting, de eigenaars le vergoeden. Hoe is het tooh mogelijk, dat zoo'n dwaas gestook blijft voortduren? "Wij hopen, dat een demokratisehe regeering eens en voor goed dat monster, hetwelk wantrouwen en tweedracht baart, den kop zal indrukken." j Invaliditeitswet eri de Ouderdomswet 1919. Op 1 Juni 1923 werdén 2244 weduwen- renten en 4248 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 28.237 persönen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen Ouderdomsrente van drie gulden per week; voorts genoten 2512 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Het opzetcontract bij aannemingen. Op 8 Juni is door clen Hoogen Raad een beslissing gegeven, die en voor de aanne mers en voor architecten en voor ieder die gaat bouwen1, van zeer groot belang is. Men weet, dat het zoogenaamde „opzet- contract" bij aannemingen in zwang is. Een werk wordt aanbesteed; de aanne- moest, om haar zieleheil, dan zou ik 't hart van mijn kind hebben kunnen bre-i ken." Wij reden door Norton Bury en lieten mevrouw Edwin daar achter. Daarna re den we langs den welbekenden weg naar 't kasteel en gingen door de witte poort, van waar wij het kleine Longfield kon- den zien. „Het ziet er nog net zoo uit als vroe ger de huurders zorgen er goed voor," en John's oogen richtten zich met welge vallen naar zijn oud tehuis. „Ja, net zoo. Weet je, -dat je vrouw de-^ zen morgen mij gezegd heeft, dat als Guy terugkomt en alle jongelieden getrouwd zijn en gij je uit de zaken terugtrekt in de „otium cum dignitato", zij liever van Beecirwood af zou gaan. Zij zeide, dat zij hoopte hare dagen te samen te zullen ein digen op het kleine Longfield." „Zei ze dat? Ja, ik weet, dat dit altoos haar droom is geweest." Ik wilde spreken, maar we bereikten juist 't kasteel en begaven ons in den gastvrijen kring van de Oldtowers. Wij waren nog geen vijf minuten bin nen of we hoorden al vragen: „Heb je al gehoord van dat wonderlij ke nieuws, over de familie Luxmore?" Ik zag, dat Maud zich oplettend om keerde en haar oogen ernstig gericht hield op lady Oldtower. „Van de dood van den graaf? Ja, we hebben 't in de courant gezien," en John ging tot een ander onderwerp van ge- spiek over. Te vergeefs. „Het nieuws heeft betrekking op don tegenwoordigen graaf. Ik heb nooit zoo iets gehoord nooit. Inderdaad als 't waar is, grenst zijn gedrag aan 't krank zinnige. Hoe is 't mogelijk, dat hij, daar hij zoo'n groot vriend was van uwe fami lie, u niet op de hoogte van do omstan digheden heeft gebracht?" Deze omstandigheden kregen we, met eenig geduld, te hooren van do praat zieke Lady Oldtower. Zij hoorde zo ik weet niet hoe maar slechte berichlén vinden altoos een tong, om ze over te brengen. Het scheen, dat men, bij den dood van den graaf tot de ontdekking was geko men, wat men reeds lang vermoedde, dat zijn verplichtingen zoowel als zijn bui tensporigheden enorm waren. Dat hij verplicht was om in het bui tenland to leven om ©enigszins te ontko men aan de razende kwelling van do honderden, die hij to gronde had gericht; arme handelslui, die wel wisten, dat de cenigo kans op betaling bestond zoolang de oude man nog leefde want dat rle heele bezitting was gelegateerd aan den deze gelegenheid hebben genoemde Lecrcn aan de Koningin een adres overhandigd, waarin wordt verzocht haar invloed aan j te wenden, opdat alsnog door do regeorin# i worde benoemd eeno commissie, bestaande uit c>en ambtenaar van het Ministerie van Financiën en enkele leden van het college voor de Visschcrijcn, ten. einde, zooals in een adres van 28 Juni 3922 is aangegeven, de Koningin on de Regeering van advies te dienen omtrent do bedragen, welke even- luecJ van dc bcido daarin bedoelde extra heffingen zouden moeten worden gerestilu- eerd aan de belanghebbenden, teneinde de voortzetting van het bedrijf mogelijk te maken en do bemanning aio aan boord der vaartuigen dienst hebben gedaan en met do xeedcrijon hebben samengewerkt tot de voedselvoorziening gedurende de jaren: 1917, 1918, 1919, schadeloos te stellen voov de door die extra heffingen gederfde gages ten bedrage van circa f 3.000.000. Wegbrengen van schepen. Do Haarlemsche Rechtbank deed giste: ren uitspraak in de zaak van het weg brengen in. September 1919 van do IJmuider trawler „IJ 486", toebehco- rende aan de Mij. „De Vriendschap". De bedrijfsleider G. v. d. D. werd veroor deeld tot negen maanden, de stoker J. J. P. T. tot acht maanden, en do machinist J. H. tot zeven maanden gevangenisstraf, alles met aftrek van den tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht. Het O. M. had tegen hen onderscbeide- lijk geëischt: één jaar en vier maanden; 8 maanden en zeven maanden gevangenis straf. zoon. Geen woek vcor ziju dcod, hadden de graaf en zijn zoon hoofdzakelijk op aandringen van don laatste, geloofde men liet testament vernietigd en zoo de gehoelo bezitting verkoopbaar go- maakt,, opdat de schuldcischer3 konden worden betaald. De tegenwoordige graal had dus alleen den titel en armoede. „Of", voegde Lady Oldtower er aan toe, „wat voor ecu man vaa rang Lettel f-» de is als ai-moede een annzaligo 200 pond f(2400) per jaar of zoo iets dat hij achtergehouden heeft, gelijk men zogt, om hem te bewaren, voor gebrek. Ah, daar is mijnheer Jessop; ik dacht wol, dat hij koonen zou. H5j kan ons cr alles van vertollen." De oude heer Jcsop was oven. opgewon den als de rest. „Ja, alles is waar maar al to waar, j mijnheer Halifax-. Hij heeft dezen nacht in mijn huis doorgebracht." „Dazen nacht!" Ik geloof niet, dat iemand anders dan ik deze. uitroep van j Maud hooide. fVWt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5