sssHmmmim Dagblad voor Leiden en Omstreken. m aTESSLflsaa ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal ....f2.50 Per v/eek f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 VRIJDAG 29 JUNI 1923 - No. 972 Leiden - Te!. Int. 1278 Postrekening 58936 4de JAARGANG. - BureauHooigracht 35 AOWEÜTEÜTIE-PiflIJS Gewone advertentiën per regel 22K cent^ Ingezonden Mededeelingen; dubbel tarief* IBij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, wordea dagelijks geplaatst ad 50 cent. Dit numsatep beslaat uit twee bla&fen* V 't Oogma van den Vrijhandel. Het op 20 Jan. jl gestelde handelsver drag met Tsjecho-Slowakije, demonstreert op treffende wijze de gevolgen van onze 'vri j h andelp olitiek. Wij van onzen kant laten alles zoo £-oed als ongehinderd ons land binnen komen, we geven aan Tsjecho-Slowakije zelfs -de p-ositie van meestbegnnstigde natie en mocht het ooit gebeuren dat Ne derland beperkende bepaling in zou wil len voeren, dan beeft het zicb verplicht zich, voorzoover het goederen uit Thjecho Slowakije betreft, met dat land te ver staan. Wat doet echter Tsjeoho Slowakije? Dit land, 't welk ongeveer evenveel inwo ners telt als Nederland, vermeet zich daartegenover als regel alle invoer van uit Nederland te verbieden. Daarop worden dan welwillend eenige uitzonderingen toegestaan. Levensmidde len en grondstoffen uit onze Koloniën mogen vrij ingevoerd worden; verschil lende andere artikelen mogen slechts in gevoerd worden in dikwijls {zeer be perkte hoeveelheden, terwijl andere goe deren in 't geheel niet ingevoerd zullen mogen worden. Echter zal in speciale 'gevallen de Tsjecho Slowaaksche regee ring heel welwillend „een traite- ment bienveillant" betrachten als eten verzoek om invoervergunning tot haar gericht zal worden. Geheel echter afhan kelijk van den goeden wil van. Tsj. Slow. Terwijl ons land alles vrij binnenlaat zijn wij afhankelijk ivanj de luim van een regeering in Praag. Mochten we- derhalve ook maar plannen beramen om onze eigen industrie van den ondergang te redden, dan zal Tsj. Slow, ons wel mores leeren. Zeep, ka.toen-goedoren, margarine, kaas, belïooren tot de goederen waarvan de invoer in principe Igeheel verboden is, terwijl van aardappelmeel, bloembollen en boomkweeker ij-producten, eirwten, 'boonen, groenten, chocolade en suiker werken, wollen stoffen, Tubber-artikelen, loer en lederwaren en"z. beperkte boe veel heden ingevoerd mogen worden. Een dergelijke pvercenikomst zou be lachelijk zijn als het geen dr-oeve werke lijkheid was. Dit verdrag is echter niet het gevolg van de mindere bekwaamheid onzer on derhandelaars, maar enkel en alleen van het door dik en dun vasthouden aan den vrijhandel. Daardoor zijn *wij aan elke staat als 't ware overgeleverd. Men weet in 't buitenland nu eenmaal dat men tegenover Nederland mag doen en laten wat men wil, zonder dat er ooit sprake is dat 'de Nederlandsche Leeuw zijn tanden zal laten zien om van nrullen nog maar niet eens te spreken. Nederland geeft zich bij voorbaat op genade en ongenade pvegr en dat terwijl Tsj. Slow, op een energieke wijze bezig is in bet valutasterke Nederland een af- jetgebied voor zijn exportartikelen zoo- 4 ls schoenwerk, meubelen, porselein, glaswerk, gereedschappen enz. te zoeken. Erger wordt het echter nog, als men let op 't volgende. Tsj. Slow, mag zijn grenzen voor veel sluiten, het heeft toch -chier gebrek aan vele artikelen welke ze i-lleen door invoer kan krijgen'. Van waaruit zal echter de hoofdmassa dier artikelen komen? S,oms van landen die als Nederland geen gevaar opleveren ?ctov repressailles, óf van landen, die -ïien naar de oógen moet zien1, omdat ze •ie artikelen uit- Tsj. Slow., die ze even goed ergens elders halen kunnen, wel .-erts zouden kunnen weren? De vraag stellen is zé beantwoorden. Dsj. Slow, zal de invoer van uit ons land Zooveel als in baar belang is beperken, -p-djat ze aan andere landen die hun Mschen eveneens weten' te stellen, de te sreoter hoeveelheden aan zal kunnen. Meden in ruil vcor export naar die lan- -'en. Het gevolg is derhalve dat wij metj en vrijhandel nog veel slechter be- -.enddd worden dan landen, die de in-; •eer cp. gepaste wijze weten te belem meren. v 1 Zeker als al de andere landen ook den vrijhandel zouden invoeren zou er geen .-eden zijn om op protectie aan te drin gen. onze industrie en handel durven een --«rijd met gelijke wapens zeer wel aan, maar als men den invoer van onze arti kelen gaat beperken om maar van staten a ike dezelfde artikelen eveneens in villen voeren, des te hetere voorwaarden -oor den export van eigen artikelen te A Mnnen. bedingen, dan wordt het toch heusch Jjd. dat wij onzerzijds ons nog niet ge- iicol in den hoek laten 'duwen. Het onredelijke dogma van den vrij- nandel heeft zijn tijd gehad. Te midden van" een geheele wereld van protectie mo gen we ons niet reeds vo,oraf weerloos maken. Als men dergelijke dingen na-' gaat is het dan wonder dat Nederland 3n de karikatuur afgebeeld wordt als een 2>edeesd beteuterd en bedremmeld boerin netje? k. STADSNIEUWS Ciassicale Vergadering. Woensdag werd in de Pieterskerk alhier de ciassicale vergadering gehouden van de Ned. Herv. Kerk. Aanwezig waren 39 predikanten en 34 ouderlingen. Aangevangen' werd met de verkiezing van het Classicaal Bestuur, waarbij gekozen werden tot leden: ds. B. P. A. Rutgers, en tot diens secundus ds. P. de Haan; ds. C. D. Israël, tot diens secundus ds. P. Hofstede; tot lid ouderling de heer J. Brunt en tot diens secundus de heer M. Splinter; tob quaestor ds. B. Bollée, tot dienst secundus ds. C. D. Israël; tot se cundus voor den scriba ds. C. D. Israël. Tot leden der Classic. Zendingscommissie ds. J. Luuring, dr. J. Siemens, ds.. P. Hof stede en de heer J. F. de Heer. Vervolgens kwamen de Synodale voor stellen in behandeling, waarvan we reeds gisteren melding maakten. Het eerste voorstel, strekkende om de groote Synodo te do enibestaan uit 45 leden; om aparte commissies te benoemen voor wetgeving en rechtspraak, en om jaarlijks 2 classicale vergaderingen te houden, werd na het aanbrengen van een kleine wijzi ging aangenomen. Voorstel 2, Verplichting voor een ver trekkend predikant, om een lijst van cate chisanten achter te laten. Eventueel met aanteekennigen; werd met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel 3, inhoudende een nieuwe rege ling der uitkeeringen aan den ring bij va caturen, werd met 10 st. tegen aangeno men. Voorstel tot heb doen vervallen der boete voor een ringpredikant, die een va cature niet vervult. Aangenomen met algemeene stemmen. Met 10 st. tegen werd een voorstel aan genomen, volgens hetwelk de kerkeraad, bij afwezigheid van den predikant voor langer dan zes weken, toestemming daar toe zal moeten geven. Een voorstel inzake den inhoud van den legger op de pred. tract entente n werd met alg. stemmen aangenomen. Het voorstel tot ingebruikneming van een voorschrift dat ©en candidaat bij aan neming van- een beroep een testimonium kan overleggen van zijn hoogleeraar in de practische theologie, dat hij zich „gedu rende drie maanden practisch heeft ge oefend", werd na een kleine wijziging er van aangenomen. Een nieuw Reglement op het Hulpprc- dikerscliap, waardoor zij, die kerkelijk examen hebben afgelegd, zooals gods dienstonderwijzers en zendelingen (man nen en vrouwen van alle categoriën) toela ting daartoe zouden) verkrijgen, werd met alg. stemmen afgewezen. Voorschrift waarbij wordt bepaald dat de kerkeraad jaarlijks een begrooting van kosten voor bet godsdienstonderwijs zal maken, werd met 8 st. tegen aanvaard. De voorgestelde reglementswijziging, die voorschrijft dat in nieuwe Drentsche ge meenten godsdienstonderwijzers, die daar reeds tien jaar gewerkt hebben, aanstonds als godsdienstonderwijzers benoemd moe ten worden, wanneer die gemeenten geïn stitueerd zijn, werd na eenigo wijziging met 8 st. tegen, aangenomen, alsook met algemeene stemmen, de wijziging in heb reglement op hét examen, in verband met liet nieuw academ. instituut. Een voorstel tot wijziging van bet re glement op het Godsdienstonderwijs, be treffende leeftijd en bewies van lidmaat schap, werd met alg. stemmen aangeno men. Het voorstel, ingezonden door den ring Oosterwijk, inzake erkenning der minder heden, werd verworpen; dab van het Hoofdbqstuuh der Evang. Maatschappij voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van den Geref. Bond, be treffende vrouwenkiesrecht bij plaatselij ke beslissing, werd met 3119 stemmen verworpen. Betreffende het voorstel van het Centr. Com. v. Kerkelijke Zending, werd besloten alleen adhaesie te betuigen aan het be ginsel, waarvan het uitging. Het voorstel-Locher c.s., inzake wijzi ging'van het reglement op de pred. trak tementen werd met op een na alg. stem men aangenomen. Het voorstel voor den Bond van Fvangelisatie werd verworpen, evenals dat van C. Wagenaar c.s. en dat van het Bestuur der Socialistische pred.- vereen., waai in een principieel© uitspraak tegen d© militaristische strekking der maatschappij en betreffende aansluiting bij den wereldbond van Kerken werd ge vraagd. Het laatste voorstel behaalde 4 stemmen. j- A. R. Kiesvereeniging. Gisteravond werd in de Nutszaal een „gezellige bijeenkomst" gehouden van propagandisten der A'. R. Kiesvereeni ging. De vergadering werd geopend door den voorzitter der Kiesvereeniging den heer Zuidema, die nadat Ps. 68:10 was gezom gen in gebed voorging en daarna Ps. 60, naar de vertaling van Prof. Noordtzij, voorlas. In zijn openingswoord merkte Spr. op dat de bedoeling niet is feest te vieren. Daarvoor bestaat na alles wat den laat- sten tijd gebeurde en in verband met den uitslag der verkiezingen, geen aanleiding. Deze vergadering is allereerst belegd om te geven een blijk van waardeering voor den arbeid die under zoo moeilijke omstandigheden verricht werd. Na de weken van inspanning, mogen enkele uren van ontspanning niet ontbreken. Dat is echter niet het eenige doel. We moeten straks weer vooruit. Hoe aanlokkelijk de rust ook mag zijn, toch zullen we met meer kracht, met meer ijver, met grooter bezieling, voor onze be ginselen het pleit moeten voeren. En daarvoor is allereerst noodig, dat we bij elkaar blijven, opdat we dicht aaneenge sloten straks weer verder kunnen gaan. We mogen ons niet de weelde veroor loven rust te gaan nemen tot we in 1925 voor de Kamerverkiezingen staan. Als we dat doen, dan is het te laat. Onze toestand herinnert aan die van Israël zooals die ::goschetst wordt in den voorgelezen Psalm. Israël moest wijken voor zijne vijan den. De banier die móest dienen als een teeken van aanval en overwinning werd een symbool van. jammerlijke vlucht. In- plaats dat Moab en Edon en Filistea werden veroverd, werd Israël geslagen omdat God met de legerscharen niet op-; trok. Daarom buigt David voor zijneD God. Onder de betuiging dat des menschen hulp ijdelheid is, roept hij het uit: Geeft Gij ons hulp tegen den vijand. Zóó wordt de moedeloosheid overwonnen en klinkt het in blij geloofsvertrouwen: In God zullen wij kloeke daden doen. Bij ons, zegt Spr. moet het niet anders zijn. In onszelf zijn wij zwak. Daarom moet het onze bede worden: Geef Gij ons hulp in de benauwdheid. En als liet zoover komt, dan mogen we ook verder gaan en ons opmaken om in de kracht Gods kloe ke daden te doen. Na dit met warm applaus begroet ope ningswoord, gevolgd door het geestdriftig zingen van twee coupletten van het Wil helmus, werd aan eenige dames gelegen heid gegeven de gasten van een kop. thee of koffie met een kleine versnapering te voorzien. Vervolgens was het woord aan den beer J. van der Steen die als penning meester in causerievorm enkele mededee- lingen deed, waaruit bleek dat versterking van do kas dringend noodig Is, in de eer ste pjaats om het tekort te kunnen dek ken, maar ook opdat de K. V. in de toe komst aan hare verplichtingen zal kun nen voldoen. Aan dit hoogst belangrijke vraagstuk, zal in de e.v. vergadering der Kiesvereen. terdege aandacht geschonken moeten wor den. Datzelfde geldt ook van het organisatie- en propaganda-vraagstuk, door den se cretaris, deni heer G. Kuyper, ter spra ke gebracht. Enkele voorloopige lijnen, die echter nog nader moeten worden overwogen, werden getrokken. Dat er voor deze punten belangstelling was, bleek wel uit de van verschillende zijden gemaakte opmerkingen. De avond werd verder op zeer gezel lige wijze doorgebracht. De heeren Wassenaar en Noorland be spraken de gevoerde en de nog te voeren actie, de hoer Bekooy gaf een voordracht ten beste, een groep „plakkers" bracht de lachspieren danig in beweging, er werd muziek gemaakt, gezongen enz. Nadat de voorzitter tenslotta dank had gebracht aan allen die tot het welslagen van deze bijeenkomst hadden meege werkt, sprak Ds. Thomas een ernstig slotwoord, waarin op de noodzakelijkheid van persoonlijke Godsvrucht den nadruk werd gelegd. De vergadering werd daar na door Z.Eerw. met dankzegging geslo ten. Verbouwing in ds Oosterkerk. Meldden we onlangs, da-fc door do Ge meente-Commissie der Ned. Herv. Kerk alhier in beginsel besloten was tot den bouw van een galerij in de Oosterkerk, thans kunnen we meededen, dab die ga lerij zal worden aangebracht langs den gevel aan de zijde van de Langestnaat. Heb aantal plaatsen, dat zoodoende zal worden gewonnen, bedraagt ongeveer 150. Vreesden sommigen voor ontsiering der kerk, we meenen, dat juist het tegendeel het geval zal zijn, nu die galerij tegenover het orgel zal worden geplaatst en zoo een goed evenwicht zal worden verkregen tus- schen den meer gedekten muur van het orgelen de thans zoo kale zijde aan de Langestraat. De Leidsche Winkelstand. Oud Leiden sterft uit, en voor wat den winkelsband betreft zeggen wij „gelukkig". De ouderwetsche, kleine, muffe winkeltjes moeten meer en meer plaats maken voor ruime, heldere zaken. Zoo is b.v. het kleine winkeltje, waar de fa. P. Stuifzand voor ruim 63 jaren haar bedrijf vestigde, verwenen, om voor een nette, degelijke groenten- en fruitwin kel plaats te maken. Onder de bekwame leiding van den aan nemer Nust en met sérieuze medewerking van schilder v. d. Drift en elèctriciën Baars is het uit- en inwendige geheel veranderd en verbeterd. 't Is nu een echte „Haarlemmerstraatwin- kel" geworden en kwaliteit en prijzen van de koopwaar zijn genoegzaam bekend. Mien neme eens een-kijkje! Tot onderwijzer aan de Christelij ke school van U. L. O. aan de Hoogland- sche Kerkgraoht is benoemd de heer J. de Groot te Veendam. Op den hoek NoordeindeKort Ra penburg reed gistermorgen 9 uur de 14- jarige IC. S. tegen de elect-rische tram op, tengevolge waarvan heb rijwiel ernstig werd beschadigd. Hijzelf bekwam geen letsel. Van een perceel op de Papengracht is gistermiddag ©en spiegelruit vernield, wat waarschijnlijk wel te danken zal zijn aan de actie van de straatjeugd. Door J. is aangifte gedaan, dat hij een bedrag van f 10,50 aan zekere v. d. B. heeft meegegeven voor zeker adres en dat het feeld door bedoelden persoon niet is afgedragen, zoodab aan diefstal moet worden gedacht. Op de Witte Singel werd gisteravond zekere mej. L., die van haar man geschei den leeft, door dezen mishandeld. b Behoort tegenwoordig helaas niet meer tot de uitzonderingen. bimmemlanp 1 Kamer van Koophandel te Gouda. In de vergadering der Kamer van Koophandel voor Gouda en Omstreken werd besloten een adres te richten aan Ged. Staten van Zuid-Holland ter verkrij ging van gelijkmatiger druk der geheven rechten voor het bevaren van de Gouwe. Op voorstel van den beer Beijen werd besloten een adres te richten aan Ged. Staten ter verkrijging van verbetering van den straatweg GoudaBodegraven; in het adres zal gewezen worden op den onberijdbaren toestand van den weg, on danks de aanzienlijk meerdere opbrengst uit de verhoogde toltarieven. Uit de Textiel-industrie. Men meldt uit Enschede aan de Tel.: Do toestand in de textiel-industrie wordt de laatste weken weer slechter. De firma's S. J. M-enko, E. ter Kuile, de N. V. Wisse- link, werken al een poos minder uren. De firma N. J. Menko heeft eveneens haar werkuren ingekrompen en stopt Vrijdags- middags half éón. De bandfabriek Schol ten-Van Heek en de Textiel-Maa-tschappij Roozendaal werken korter; do spinnerij Oosterveld één dag per week minder. Op andere fabrieken wordt op minder getou wen gewerkt. Ook in andere plaatsen is het malaise. Op de N. V. Textielfabriek te Neede wordt twee achtereenvolgende weken gewerkt en zet men de derde weck stop. Bij de firma Ten Hoppen werkt men op minder getou- wcn. Verkiezing van Gedeputeerden. Over dit onderwerp schrijft de M a a s- b o d e: Wezen wij er zoo pas op, dat er geen plausibele reden is te vinden, waarom in liet collego van Gedeputeerden van Gel derland een der Katholieke functionaris sen zijn plaats zou moeten ruimen; wij willen anderzijds niet verhelen, dat bij betgeen onder do rechtscho fracties in Noord-Holland tot eenige wrijving aan leiding gaf misschien aan Katholieken kant wordt overvraagd. Aangezien daar de communisten buiten rekening gehouden rechter- en linkerzijde tegen elkander opwegen in ze tel-tal, schijnt het niet onbillijk, dat van beide kanten drie gedeputeerden worden aangewezen en dan mag het, dunkt ons, een eisch van goede samenwerking ge noemd worden, wanneer aan ieder der drie rechtscho partijen één zetel wordt toebedeeld. Slechts wanneer over alle provincies tegelijk de Gedeputeerden-kwestie met de noodige objectiviteit en royaliteit wordt bezien door elk der drie rechtsche frac ties, zal het mogelijk zijn, wederzijds re denen tot beklag te voorkomen, waarvan men met het oog op hetgeen zich elders voordoet de gerechtvaardigdheid zou kun nen betwijfelen." UIT HET BEZETTE GEBIED. Verbod van de wisselverordening in hefi bezette gebied. Een nieuwe bepaling van. de Rijnland commissie, dat de voorschriften van de Duitsche regeering tot steim van de mark in het bezette gebied niet van toepassing verklaart, wordt daar beschouwd als een nieuwe inbreuk op de souvereiniteit van Duitschland en als een vergrijp tegen bet Aan hvi Zoeklicht 1! Leiden 29 Juni 1923. J Een leelijk dreigement is dat. Nu gaat ons volk straks feestvieren om de 25-jarige regcering van H. M. de Koningin te herdenken, en nu komt het bestuur van den Nederl. Bioscoopbond met het alarmeerende bericht dat het aan alle bioscoophouders zal adviseeren alle medewerking te weigeren. De heeren zijn ontstemd. Er is een zeer ernstig bioscoopgevaar, en dat gevaar wil de huidige regeering be strijden. Wanneer daar bioscopen zijn die geen bezwaar maken ons volk, en met name de jeugd, geestelijk en zedelijk te vergif tigen, dan wil de regeering daar een stokje voor steken. Zij wil maatregelen nemen om dat ge vaar in elk geval te beperken. Maar dat is niet naar den zin van de heeren bioscoophouders. En daarom komen ze met een dreige ment. Ik zou zeggen, ze moesten meteen maar de daad bij 't woord voegen. De feesten zullen er niet onder lijden, en ons volk houdt de dubbeltjes in den zak. Ik vermoed echter dat do heeren wel eieren zullen kiezen voor hun geld. Ik zio ze wel voor zoo verstandig aan, dat ze niet zichzelf de ruiten zullen intimmeren. Maar overigens, geef ik graag mijn fiat. OBSERVATOR. oeconomi.sc ho leven van het bezette gebied Sleed-s heeft Frankrijk de Duitsche re geering verweten moedwillig de daling van de mark te hebben veroorzaakt, doch thans blijkt uit het pogen om de Duitsche maatregelen tot stabilisatie en herstel te sabotceren, dat Frankrijk dit herstel niet wenscht, hoewel het niet slechts in Duiischland's belang is, doch oolc in dat der Entente. Generaal Degoutte heeft bij een n<ouwe verordennig het verbod van de wissel- verordening cok voor het Roorbekkon van kracht verklaard. De wisselverorno.nïng zou de approviandeering van de Fransch© troepen in gevaar brengen. Overtreding van de verordening wordt gestraft met ten hoogste 2 milliard boete en 5 jaar gevan genis. Te Gladbach is tijdens het vervoer een. bedrag van 1.1 milliard mark voor uitbe taling van loonen ,dat van Essen naar het onbezette gebied werd gebracht, door de Belgen in beslag genomen. Nabij Gelsenkirchen C.S. is' een Fran- sche goederentrein ontspoord en vernield. De locomotief sloeg om en do bagagewa gen werd geheel versplinterd. De plaats werd dadelijk afgezet. Daar men zieken-' auto's liet komen, vermoedt men, dat er ook lieden bij het ongeluk gekwetst of omgekomen zijn. Te Werden is voor den krijgsraad, die ook het proces Kriipp behandeld heeft, een nieuw proces tegen mijndirecteuren behandeld. Breuker, directeur van de Es- .jsener Sieinkohlenbergwerke, is, wegens medeplichtigheid aan ongedekt vervoer van kolen, veroordeeld, lot 1 jaar en 100 millioen boete. Feller, directeur van ren van do mijnen van de Rheinische Stahl-, ■work© bij verstek tot 5 jaar en 10 mil lioen, Herbst, de directeur van de mijö- bouwschoot tot dezelfde straf op aan klacht van hot verspreiden van aan Frankrijk vijandige vlugschriften. Op het terrein van de Rheinische Staht- werko te Buisburg zagen wachters zich genoodzaakt te schieten op metaaldieven. De schoten doodden een vrouw en ver wondden een andere vrouw en een jontren van 14 jaar ernstig, die geen van allen iets met den diefstal hadden te maken. Een opgewonden menigte viel daarop de wachters aan, van wie er een door mes steken en steenworpen zwaar gewond werd. De politie slaagde er ten slotte in de wachters te bevrijden. Gisteren zijn opnieuw 200 gezinnen van spoorwegbeambten dJ© uitgezet zijn, uit Duisburg vertrokken. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE GEËINDIGD. Theunis heeft den koning medegedeeld, dat hij zich met dc kabinetsformatie be last. Het nieuwe ministerie zal morgen samengesteld worden. Omtrent de besprekingen der fracties, waarvan bet resultaat Theunis aanleiding" heeft gegeven zich met de kabinetsforma tie te belasten, kan het volgende worden gemeld: De liberale linkerzijde van Kamer en Senaat heeft heden in haar vergadering een motie aangenomen, waarin hulde wordt gebracht aan de oprechte en vader- landslievende pogingen van Theunis. Zijl verklaarde zich bereid, de voorstellen i van den premier te onderzoeken zonder verbintenis, doch op strikt onpartijdige j wijze en hezield van het verlangen om de eenheid van het land te verzekeren. Met i betrekking tot den militairen diensttijd en A do kwestie der Gentscho KoogeschooV

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1