Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkel Vischmarkt 18 (Tel/f. 1225) is Vrijdag ver krijgbaar ZUIDERZEEBOT a f 0.50, SCHELViSCH a f 0.25—f 0.40, SCHAR a f 0.18, SCHOL a f 0.20—f 0.40, KABEL JAUW a f 0.50 en TARBOT a f 0.40— f 0.60 per pond. J. C. VAN DER LIP, Weth., loco-Burgemeester. Leiden, 21 Juni 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis dat door hen aan M. C. Segaar en rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot uitbreiding van de koper slagerij in het perceel Lange Scheistraat N. 21, Sectie B No. 2127. B. en W. van Leiden brengen ter aïge- meene kennis, dat door J. A. Bernsen te Leiden en de N.V. do Rutten's Bierbrou werij „De Zwarte Ruiter" te Rotterdam, een verzoekschrift is ingediend ter be koming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop respectievelijk in perceel Brcestraat 157 en de perccelen Stationsweg Nos. 11 en 13. JACHT. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedep. Staten d.d. 11 Juni 1923, No. 80; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, /at bij voormeld besluit door Gedeputeer de Staten ia bepaald dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Maandag 23 Juli a.s., en dat mitsdien vanaf dat tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d, f en h der Jachtwet, is ge oorloofd wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht in deze provin cie, krachtens welke die jachten niet an ders mogen plaats hebben dan op en langs het water, mitsgaders op moerassige lan den. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederland- 8che Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris der Koningin voornoemd KOLKMAN, lo.-C. 's-Gravenhage, 12 Juni 1923. AGENDA. WOENSDAG 27 Juni. Leiden. „Or gel-concert" te geven door Anion H. Tie- rie. Pieterskerk. Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 7J4» uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Juni waargenomen door de Apotheken van de heeren: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. Do apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. dit zeer moeilijk. Zou het niet gewenscht zijn een commissie van bij uitstek des kundige personen te benoemen dit met het onderzoek zouden kunnen worden be last? Voorts werd opgemerkt dat indien een centraal instituut voor het Hanzecre- diet tot stand komt alleen één garantie aan de Nederlandsche Bank noodig is. Verleent de Algemeene Centrale Bank- vereeniging haar bemiddeling, dan is er een staatsgarantie voor die bank en een voor de Nederlandsche Bank noodig. Ten aanzien van eerstgenoemde bank wordt gesproken van een premier riscpie ver zekering. Is dit ook ten aanzien van de Nederlandsche Bank de bedoeling? Hoe zal de garantie van een nader te bepalen percentage van premier risque worden ge rgeld? Zal een percentage voor eiken debiteur op zich zelf worden bepaald of een per centage van het gelieele overgenomen be drag? In het laatste geval bestaat weinig waarborg dat ieder debiteur op zichzelf zal worden beoordeeld. Men gaf de regeering in overweging, evenals hij het tuinders- en kweekerscre- diet is geschied, den eisch te stellen, dat voor een klein percentage anderen, b.v. familie of bekenden van den debiteur, borg moeten stellen, omdat daardoor ze kere waarborgen worden verkregen ten aanzien van de credietwaardigheid. De Commissie van Rapporteurs, ver trouwende dat de regeering bereid zal zijn bovenstaande opmerking alsnog schriftelijk te beantwoorden is van oor deel dat de openbare behandeling van dit wetsontwerp daarmede voldoende zal zijn voorbereid. De Tweede Kamer. Het feit dat we voortdurend met plaats gebrek hebben te tobben is oorzaak dat aan de werkzaamheden van de Staten-Ge- neraal weinig aandacht kon worden ge schonken do laatste dagen. Toch is wat daar gebeurde niet onbe langrijk. Door den beer Duys is een interpella tie gehouden over de invoering van de ziekteverzekering. Hel resultaat van zijn lange rede was, dat hij een motie voorstelde, waarin werd uitgesproken dat vastkoppeling van de invoering -van de ziekteverzekering aan een algeheele herziening onzer verzeke- Tingswetgeving een te groot govaar me debrengt van vertraging van de invoering eener ziekteverzekering, waarom de mi nister werd uitgenooiigd deze invoering van bedoelde algeheele herziening los te maken. Deze motie werd, na bestrijding door den Minister met 60 tegen 20 stemmen verworpen. Vóór slemden de sociaal-en vrijzinnig democraten en de heer Ter Hall (de com munisten waren weg). Tevoren bad de heer C o 1 ij n namens de anti-revolutio nairen verklaard dat dezen vasthielden aan den programeisch van 1920: invoe ring van de ziektewet Talma. Zij behiel den zich dan ook alle vrijheid voor ten aanzien va.n elk regeringsvoorstel dat het tot stand komen van die ziektewet in de loopende periode in gevaar zou bren gen. Maar de motie-Duys, die slechts van „een" ziekte-verzekering gewaagde en die bovendien, na de afwijzing door den Mi nister, een politiek karakter had gekre gen, achtte ook de heer Colijn onaanne melijk. Aan de rechterzijde toonde men zich overigens over do houding van den, Mi nister ten opzichte van deze zaak weinig tevreden. - Nadat met 61 tegen 9 stemmen beslo ten was aan de Kon. Luchtvaartmaat schappij een subsidie van 1.4 millioen te verleencn, werd een zeer langdurige en verwarde bespreking over het ontwerp tot uitvoering van artikel 97 der Grond wet gehouden. Daarin wordt o.a. bepaald, dat het non- activitedtstraktement van een ambtenaar- Kamerlid plus de vijfduizend gulden van het Kamerlidmaatschap in totaal niet hocger mag zijn dan het salaris dat als ambtenaar werd genoten, en voorts dat aan de regeering vrijwel uitsluitend de beslissing blijft over de vraag, of een ambtenaar op non-activiteit zal worden gesteld. Tegen dit laatste rees veel verzet, om dat men er afhankelijkheid der gekoze nen van de regeering van duchtte. De heer ïroelstra diende derhal ve een motie in, waarin, op grond van dit bezwaar schorsing der verdere behande ling werd gevraagd, opdat minister Do Geer zich nader zou kunnen heraden. Er werd toen weer langdurig gerede kaveld over inhoud en vorm van die mo tie. Men kwam niet tct een eind en de zaak wordt heden voortgezet. BSJITEMI-flilia IN EN OM HET ROERGEBIED. Het lijdelijk verzet. De Engelsshe opvattino. Vcedsel en kolen. Er komt een eigenaardige wending in de uitlatingen der Fransche regeering. De toon van opgeblazenheid en het vasthouden van de onverzettelijke theorie is meer en meer verdwenen, om, onder Engelschen indruk, plaats Ie malven voor inschikkelijkheid. De Fransche regeering had oorspron kelijk negen of tien eischen gesteld met betrekking tot het staken van het lijdelijk verzet in het bezette gebied. Deze eischen zijn thans aanmerkelijk beperkt. De Fransche regeering blijft nu nog alleen maar verlangen, dat de Duitsche regee ring de geheime instructies de amb tenaren in het bezette gebied zal intrek ken, welke zij sedert 11 Januari heeft ge geven. Natuurlijk wordt daarbij tevens de voorwaarde gesteld, dat een dergelijke in trekking der instructies zich niet zal be perken lot een zuivere formaliteit. De Fransche regeering verwacht daar om, dat de houding der ambtenaren in het bezetto gebied een algeheele verande ring zal ondergaan. De Fransche regeering zal afzonderlijk staande gevallen evenwel niet aanmerken als een bewijs van het voortduren van het lijdelijk verzet. Individueele gevallen van sabotage en do onvermijdelijke ar beidersonlusten zullen niet aan de Duit sche regeering worden geweten. Franse rijk zal do gestelde voorwaarden als ver vuld beschouwen, wanneer eJ» geen algemeen verzet zal zijn. De door de Fransche en Belgische re geeringen genomen besluiten wijzen er op dat het régime van de bezetting gelei delijk veranderd zal worden. Het is op het oogenblik eokter nog niet to zeggen, wanneer deze veranderingen zullen intre den. Wel kan gezegd worden, dat er spoed wordt betracht bij de oplossing der be slaande conflicten. Gisteravond verklaarde men in welinge lichte Fransche kringen, dat ten aanzien van de inlichtingen en uitleggingen, ge vraagd in het Britsche memorandum, Brussel en Parijs met elkander tot over eenstemming zijn gekomen en dat het waarschijnlijk is, dat de Belgische en Fransche gezanten te Londen spoedig opdracht zullen krijgen, de Britsche re geering op de hoogte te stellen van de Franscli-Belgische opvatting, voor wat betreft het beëindigen van den Duitschen weerstand en de voorwaarden voor een eventueele ontruiming van het Roerge bied. Het zou van serieuse en positieve ga ranties, door Duitschland te geven, af hangen of de bezetting zou plaats heb ben volgens de formule van „onzicht bare occupatie." Men kan zich verheugen iii de veran derde stemming te Parijs, daarbij mag toch niet uit het oog worden verloren waaraan deze verandering is te danken n.l. aan de pressie van Engeland. Men w i 1 te Londen tot vrede geraken. Een uitlating van Baldwin demonstreert dit weer ten duidelijkste. Deze toch zeide tot vertegenwoordigers der kolen industrie: „Een punt van aller grootst belang voor Europa is op het oogenblik wel, dat er een regeling komt in de Roerkwestie. Wat een mensch er maar aan kan doeD, doe ik, om tot een oplossing te komen. De toestand in het Roergebied is geheel in strijd met de be langen van ons land en hoe spoediger er een regeling komt, des te beter." En een oplossing blijft dringend nood zakelijk. In Duitschland blijft de toestand critiek. De daling van de mark duurt voort! Vooral het voedselgebrek is nijpend. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Essen: Daar de aanvoer van levensmidde len in het Roergebied steeds grootere moeilijkheden ondervindt en ook door de beperking van het tramverkeer, waarvan thans gebruik wordt gemaakt voor het vervoer van een groot deel der levens middelen, bedreigd wordt, heeft de Duit sche regeering aan de groothandelaars instructie gegeven, de door de Franschen op de bezette stations in beslag genomen levensmiddelen tegen betaling van de vracht in ontvangst te nemen. Daarte genover hebben do Franschen afg |'en van hun eisch tot betaling van 10 pet. rechten, welken zij eerst gesteld hadden. Na dit precedent is het aan te nemen, dat van Duitsche zijde geen bezwaar meer zal worden gemaakt tegen het ge bruik maken van de gemilitariseerde spoorlijnen voor het vervoer van levens middelen. Ook van Duitsche zijde doet men dus uit eigen belang wat water in den wijn. Dit is ook wel noodig, daar onder de ar beiders weer een onrustbarende ontevredenheid valt waar te nemen. Uit deze min of meerdere wederzijdsohe inschikkelijkheid tusschen Frankrijk en Duitschland valt echter niet te conclu- deeren, dat men ten aanzien van de ko- lenleveranties tot overeenstemming is ge komen. Integendeel! Duitschland houdt in dit opzicht streng vast aan zijn eenmaal aan genomen gedragslijn. Sedert enkele weken worden tusschen de arbeiders en werkgevers in het Roer gebied onderhandelingen gevoerd over de vraag, of het delven der kolen geheel en al zal worden stopgezet, aangezien de Franschen de opgestapelde kolenvoorra- den wegvoeren. Thans is men overeenge komen, dat het delven bijna volkomen zal worden gestaakt. De mijnen dekken hun eigen behoefte aan kolen nit de voor raden, waarvoor ongeveer 30.000 ton noodig is, waarvan de belft naar de co- kesfabrieken gaan, die voor de gasfabriek produceeren. Of deze maatregel de gunstige atmos feer niet zal bederven? DE UITBARSTING VAN DEN ETNA. De uitbarsting van den Etna duurt met grootte hevigheid voort. Wel is waar gaat de lavastroom nu nog maar langzaam voort, maar daarentegen heeft hij zich uitgebreid over een front van zevenhonderd meter, met een diepte van acht tot tien meter. Van tijd tot tijd schijnt de lava tob rust te komen en lijkt het alsof zij zal stollen, maar- dan breekt de korst weer open en opnieuw spuit dan de gloeiende massa uit de openingen en stroomt verder. Ook worden gedurig he vige ontploffingen gehoord. De schade, 'welke aan het land is toe gebracht is enorm. Geheel bosscben zijn verdwenen. Een aschlaag van twee centi meter dikte bedekt het land en de we gen en geeft door haar zwartheid den in druk van een groot rouwkleed, dat over het land is uitgespreid. Het is ontroerend om te zien, hoe de boeren blijven weigeren hun woningen te verlaten totdat zij er op hef laatste oogenblik door de lava toe gedwongen worden. Dan trachten zij te redden, wat er nog te redden valt. De hulpverleening aan de slachtoffers geschiedt door carabiniers en de natio nale militie en de discipline, welke er heerscht is voorbeeldig. Volgens de laatste berichten zijn de gehuchten Cerre en Catena geheel door de lava bedolven. De inwoners van Cerro hadden nog loopgraven aangelegd in de hoop, daardoor"den stroom in een andere richting te kunnen leiden, doch hun po gingen waren vergcefsch. Zonder ophou den blijft een dichte aschregen vallen. Uit den hoofdkrater stijgt een dikke rookzuil op, die ver in den omtrek is waar te ne men. Het lot van Linguaglossa schijnt nog steeds onzeker. Gemeld wordt echter, dat de stad op het oogenblik geheel door de kokende lava omringd is. De Koning en Mussolini zijn op Sicilië geland. Volgens de Italiaansclie bladen is de uitbarsting van den Etna ernstiger dan die van 1911. De breedte van den lava stroom bedroeg op 19 dezer 700 M. en de dikte meer dan acht meter. De verhalen van de vluchtelingen uit het stadje Giar- re gelijken op de schildering der toonee- len, welke Bulwer in zijn roman „De laatste dagen van Pompeï" gaf. Tegelijkertijd worden uit geheel Italië atmosferische storingen gemeld. In Ro- magna vernielde een waterhoos twee visschersbooten, terwijl in de Appenijnen sneeuwstormen woeden. BulgarijeJoego Slavië. Een rede van den Joego-Slavischen mi nister van Buitenlandscho Zaken, Ninls- jitsj, in de Skoeptsjina betreffende den toestand in Bulgarije is te Sofia in offi- cieele kringen met groote voldoening ont vangen. De verklaring van Nintsjitsj, dat Joegoslavië den emstigen wensch koes tert, goede betrekkingen met Bulgarije te onderhouden, vond haar weerklank in de Bulgaarsche pers. De laatste twee dagen was in Bulgarije een zekere nervositeit merkbaar met betrekking tot de houding van Joegoslavië, daar een concentratie van Joegoslavische troepen nabij de Bulgaarsche grens werd gemeld, en vol gens de berichten geweldige maatregelen nam. Dezo onrust is geheol verdwe nen sedert minister Nintjsitsj zijn rede hield. De verkiezing in Turkije. Volgens berichten aan de bladen uit Constantinopel hebben de algemeene ver kiezingen voor de Nationale Vergadering te Angora een normaal verloop en zijn tot dusver overal de mandaten aan Kemalis- tisclie candidaten toegewezen. Vliegongeluk. De Times verneemt uit Caïro, dat een Vickers Vimy vliegtuig, dat Maandag morgen van het vliegveld te Heliopolis hij Caïro opsteeg, van een hoogte van 100 meter neerstortte en in brand vloog. Alle vier inzittenden werden gedood. Do oor zaak van het ongeluk is onbekend. Tragisch. Tc Hastings in Engeland werd dezer dagen een kleine jongen van vier jaar, terwijl hij op straat aan het spelen was, door een vrachtauto overreden. Hoewel het knaapje ernstig gekneusd was, zag het kans op te staan om naar het trottoir te loopen. Nauwelijks had het ventje evenwel enkele stappen gedaan, of er kwam van de andere zijde in volle vaart een tram aanrijden, welke door den jon gen in zijn ontsteltenis niet was opge merkt. De tram greep hem en nu was het arme ventje op slag dood. KERK EN NED. HERV. KERK. Beroepen. Te WieringenJ. H. Klein Wassink, cand. te Leeuwarden; te Middel- harnis: A. M. den Oudsten te Prinseland en Dinteloord. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Sil volde-Gendringen H. W. Felderhoff te Zevenhuizen (Z.-H.); te Culemborg: J. E. Vonkenberg te Amers foort; te Uithuizen: H. H. Schoenmakers te Kompen; te Alblasserdam-: J. D. Boer- kool te Velzen; te Spijk: J. de Waard te Bunschoten. Aangenomen. Naar Pooderooyen A. Prins te Giessendam. Bedankt. Voor Ooltgensplaat: B. Meijer te lerseke; voor Axel: J. Visscher te Hijlaard; voor Sluipwijk (toez.): A. Prins te Giessendam; voor Besoyen: J. G. R. Langliout te Mijdrecht; voor Apeldoorn P. C. de Bruijn te Oudewater. EV. LUTHERSCHE KERK. Beroepen. Te Amsterdam (vac P. van Wijk): H. L. Bceriijst te Leeuwarden. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Beroepen. Te Westzaan-Zuid: J. P. dc Vries te Hindeloopen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. H. Vele ma nam Zondag af scheid van dc Chr. GerefKerk te Kam pen met ecu predicatie over de bekende woorden uit Matth. 28: 20: Ziet, Ik ben met u lieden al de dagen, tot de volein ding der wereld. Namens de kerk van Kam pen werd den. scheidenden leeraar toege sproken door ouderling van den Berg, na mens dio van Elburg door ouderling Brands. Part. Synode Zuid-Holland (Noord, ged.) Dinsdag vergaderde deze Synode. Mode- ramen: Ds. W. H. Gispen, Praeses; Dr. K. Dijk, Assesor; Ds. E. J. Wientjes en Ds. E. H. Broekstra, Scriba. Naar de Generale Synode werden afgevaardigd: Primi: Dr. K. Dijk, van 's-Gravenhage en Ds. W. H. Gispen van Scheveningen en de Ouderlin gen: Mr. A. J. v. Beeck Calkoen van 's-Gra venhage en D. de Bruijn, van Hazerswou- de. Secundi: Ds. N. H. Koers, van Noord- wijk aan Zee en Ds. H. Meiering, van Kat wijk aan den Rijn en de Ouderlingen: J. G. Baart, van Oudshoorn en J. Groot van Delft. Inwendige Zending. Op den tweeden eongresdag, die gedeel telijk door do Koningin-Moeder werd'bij gewoond, hield Dr. N or e 1 een refe raat over Methoden van Evangelisatie. Mr. A. de Graaf refereerde over de bestrijding van de onzedelijkheid, Dr. J. van der Spek over bestrijding van bet drankmisbruik en de heer G. C. P e- t er man over Reclasseering. Tenslotte hielden de heeren Ds. P. Veen en J. Eykman voordrachten over het jeugdwerk onder jonge mannen en jongens. S. Esscr. De heer S. Esser te Kampen die kor telings te Leiden slaagde voor het docto raal examen Indische Letteren met het predicaat cum laude zal a.s. Zaterdag voor 2 jaar naar Indië vertrekken, om aldaar onder leiding van Dr. N. Adriani te Koekoe hij Posso (M.-Celebes) mate riaal le verzamelen voor zijn dissertatie in opdracht van het Ned. Bijbelgenoot schap. Diaconale Conferentie. De tweede dag van de Diaconale confe rentie te Lunteren werd geopend met een toespraak van Ds. W. Lodder over 1 Petrus 4: 10 en 11. Vervolgeus sprak D r. J. H. Adriani over de verzorging van ouden van dagen. Nadruk werd gelegd op de zorg van oude echtparen en. de noodzakelijkheid betoogd van klasse-verpleging, en in het algemeen betere inrichting der gestichten. Door Mr. baronesse Van Verschuer werd de vraag behandeld of er voor de diaco nieën aanleiding bestaat wijziging te bren gen in de methode van haar steunverlee- ning. Gewezen werd op het gevaar dat het verschil tusschen het B. A. en diaconie minder schep gevoeld wordt. Het subsi diair karakter van de burgerlijke armen zorg wordt vaak uit het oog verloren. Om de diaconale zorg tot haar recht te doen komen, zal het noodig zijn het gebied van werkzaamheid te beperken tot hen die meeleven. Schoolexamens. Het „Hbld." verneemt, dat een ontwerp Koninklijk Besluit tot regeling der school examens gereed is. Het ligt in de bedoe ling, dat het reeds voor het kennende jaar zal werken. Inspecteurs L. 0. In de dezer dagen gehouden Algemeene vergadering der Vereeniging van Inspec-' tours van het Lager Onderwijs is tot be- stuurslid in de plaats van den heer K.. Brants, die als zoodanig moest aftreden, benoemd dc heer G. G. van As, te Gouda. Uit hat ïsocsaüs Lawssa Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst. Bovengenoemde Bond vergaderde deze week te Apeldoorn. De voorzitter, de heer D. de Ridder, uit Amsterdam opende do vergadering. Hij memoreerde in zijn openingswoord, dat than3 15 jaar geleden gesticht werd een Bond van Christelijke gemeente-werk lieden met enkele afdeeïingen in federatief verband. En op heden is hij een krachtig gefundeerde organisatie, wat men voorna melijk moet danken aan den lieer W. van der Have, die van de opriehtig af bestuurs lid is. Dezo werd op hartelijke wijze ruet applaus door dc aanwezigen en met een woerd van den Voorzitter hulde gebracht. Ter vergadering waren aanwezig 50 af deeïingen, uitbrengende 150 stemmen, twee wethouders der gemeente Apeldoorn, de heeren M. van Wijhe Ezn. (Chr. Hist.) en K. van Trigt (S.D.A.P.), de heeren Ame- link en Vermeulen, de eerste vertegenwoor diger van het Chr. Nat. Vakverbond, de laatste van het Permanent Comité voor Chr. Overheidspersoneel, terwijl later kwam de heer J. Schouten, Lid van do Tweede Kamer. De jaarverslagen van den secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Het eerste wees op een ledental op 31 Dcc. 1922 van 3554. Het beleid der redactie van bet bonds- weekblad Onze Banier, hoofdzakelijk gevoerd door do heeren W. van der Have en P. J. v. Mullein, werd onverdeeld ge huldigd. Als lid van het centraal bestuur werd herkozen de lieer W. Heijns uit Den Haag en gekozen do heer D. Klokman to Zaan dam. In den namiddag sprak de lieer J. S cli o u t e n uit Rotterdam een opwek kend woord. Zijn met gloed cn overtuiging uitgesproken rede maakte op allen een die pen indruk. De tweede dag van de jaarvergadering was gewijd aan de behandeling der inge diende voorstellen. Een voorstel van de afdeeling Haar- lem om pogingen aan te wenden tot eei„ fusie van de Chr. ambtenaren- en werfc- liedenbonden te geraken, werd door het bestuur ontraden op grond, dat de ambte naren geen fusie wenschen. Het verklaar de zich voor fusie, zoodra alle hinderpalen daarvoor uit den weg zijn geruimd. De afdeeling Kampen had vcorge-. steld, plannen te ontwerpen om het losse personeel in dienst van Rijk en gemeente in het Werkloozenfonds op te nemen. De secretaris, de heer W. v. d. Have, zette uiteen, dat het bondsbestuur reds lang gedacht heeft aan de stichting van een werkloozenkas, hetgeen echter af gestuit is op bezwaren met het oog op liet verkrijgen van subsidie. De eenigo weg cm het losse overheidspersoneel te helpen was, dab dit lid blijft van do particuliere organisaties met een werkloozenkas en het niet te organiseeren in den bond voor overheidspersoneel. De vergadering vereenigde zich zonder stemming met de zienswijze van het Hoofdbestuur. Een voorstel der afdeeling Leeuwarden om de algemeene vergadering weer ieder jaar te houden en niet om de twee jaar, zooals in den laatsten tijd, werd verworpen. De salarissen der vrijgestelden, die f 2500f 3500 bedragen, werden na lang durig debat gehandhaafd. Een voorstel- Almelo om de vrijgestelden van de groote afdeeïingen los te maken, werd bestrij ding door den secretaris van het hoofd bestuur, verworpen. UIT PE Q»ieEtflHe_ KATWIJK. Evenals in andere streken heeft het ook hier 1.1. Dinsdag zoo danig gevroren dat verschillende perccelen vroege aardappelen, vooral in „do Noord" hiervan flink hebben geleden. De handel in dc vcr- schillende soorten snijbloemen blijft tame lijk vlug en de prijzen, naar genoegen van de kweekers. Vooral Pioenen zijn erg ge vraagd en brengen gemakkelijk van f 6 tot f 12.30 naar gelang de soort en kwaliteit. Ook Irissen komen met tamelijk groote hoeveelheden en brengen niettegenstaande dit redelijke prijzen op, van f 0.G0 tot f 1.55 per 100 op. Anjers zijn duur, D ui- zend schoonen graag. Het koele weer zorgt voor normale aanvoer. ALKEMADE. Burgerl. Stand. Geboren: Petrus Martinus z. van P. K. van der Meer en K. M. Zandvliet Petrus Johannes z. van J. A. van den Akker en E. kL van Es. Overleden: Catharina Maria van Rijn echtg. van D. Borst, 70 j. Catha rina Zoetemelk v. 75 j. Tot Commandant van de Burgerwacht in deze gemeente is be noemd de heer Th. W. Schrama te lloe- lofarendsveen, zulks wegens bedanken van den heer J. W. Bonda, te Oude-Wetering. OUDE-WETERING. Dinsdagmiddag ge raakte de dienstbode van den heer V. H. alhier door onvoorzichtigheid te water, Door Me]. B. die het ongeluk zag gebeu-' ren werd zij weer op het droge gebracht. Toch nog een frisch bad al is het in do maand Juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2