DE AUTONOMIE DER GEMEENTEN. l Over dit onderwerp hield do lieer Mr. ,Dr. C. O. P. baron Creutz, burgemees ter van Ede, in de vergadering van Chr. Hist. Gemeenteraadsleden een referaat. Aan het verslag in de Nederlan der ontleenen wij het volgende: Spreker herinnert aan de woorden van Koning Willem I, dat een noodelooze op permacht in strijd is met de vaderland- sche grondbeginselen, de bedoeling van Oranje en de Grondwet. Hieraan wil spreker zich houden. De ze woorden in 1824 neergeschreven zijn in 1923 zeer de moeito van het overwe gen waard. De gemeentelijke autonomie is in gevaar. Do taak der gemeente is tweeledig. De gemeente is geroepen door eigen organen mede te werken aan do taak van den staat en eigen bestuur uit te oefenen, door de regelingen van het ge meentebestuur uit te voeren. De gemeentehuishouding is wel dege lijks iets positiefs. Het bestuur over de plaatselijke belangen is onherroepelijk aan het bestuur der gemeente opgedra gen, zooals reeds staatslieden als Van Hoogendorp en Thorbecke hebben ge zegd. Ook de provinciale en gemeentewetten gaan hier geheel mede accoord; deze zijn immers door dezelfde wetgevers gemaakt als de grondwet. De wetten zijn on schendbaar, en dus zijn deze besluiten absoluut vaststaande. Zelfs de historie wijst op de aanvechtbaarheid van deze leer in verhand met de grondwet. Historisch is er niet een Rijksge zag. De plaatselijke corporaties hebben slechts de groote belangen aan een an der, machtiger gezag opgedragen. Het ge meentelijk huishouden is dus niet bet restant van een grooter en machtiger ge zag, doch wel degelijk iets dat zelfstan dig recht van bestaan heeft. De Landsregeering mag dus niet de macht in de gemeente aantasten, doch slechts toezien dat deze de perken niet overschrijdt. Toch blijft nog steeds de moeilijke vraag, wat de taak is van de gemeentelijke huishouding, welke vTaagr door de grondwet niet beantwoord wordt. Het antwoord moet gevonden worden in de historie waaruit te concludeëren is, dat de hoogere corporatie (d.w.z. het Rijk) slechts mag ingrijpen in gevallen, waartoe de gemeentebesturen niet be voegd zijn. Het kan zijn dat de gemeentebesturen niet bij machto zijn een afdoende voor ziening voor een bepaald geval te geven, of onwillig zijn een dergelijke voorzie ning te geven. Spreker geeft als voor beelden de bestrijding der besmettelijke ziekten, de vleeschkeuring, de verkeers regelingen, of voor het andere geval, de woningwet en de begrafeniswet, die de gemeente verplichte bepaalde voorschrift ■ten in het leven te roepen. In verband met de Zondagswet, die de Zondagsheiliging voorstaat, merkt Spre.- ker op, dat juist die zich uitstekend zou leenen voor plaatselijke verordeningen. Ook de L. O.-wet is bij uitstek geschikt om bij plaatselijke verordeningen te worden aangevuld. De bioscoopwet is wel een sprekend voorbeeld van een wet, die plaatselijk geregeld moet worden. Een vraagstuk als dit kan niet van rijkswege opgelost worden. De gemeenteraad moet een zekere zelf standigheid houden, anders kan zij wel naar huis gaan (applaus). In de laatste jaren zijn twee konin klijke besluiten afgekomen. (Dec. 1922 en Maart 1923) inzake het sluiten van de café's in twee Limhurgsche gemeenten. Deze vernietigden twee intrekkingen van een besluit van de betreffende gemeente raden. Het eigenaardige geval is hier van, dat een verordening, waarvan het eenige bevoegde gezag van meening is, dat ze opgeheven moet worden, blijft be staan. Zoo wordt de gemeentelijke auto nomie tot een schijn-autonomie. Wat betreft bet z.g. goedkeuringsrecht inzake gemeentelijke strafverordeningen door de Gedeputeerde Staten, merkt spr. op, dat dit recht wel eens practisch zeer nuttig kan werken. Wel is echter be zwaar in te brengen tegen bet feit, dat Ged. Staten wel eens verder gaan dan met dit recht bedoeld wordt. Zoo wordt ook hier de gemeentelijke autonomie aan getast. Tenslotte wees spreker op den invloed der regeering, speciaal bij 't verleenen van subsidies, bijv. voor werkloosheids bestrijding. Hierbij worden soms door de regeering zekero voorwaarden gesteld, wat ook vaak gebeurt bij bet instellen van subsidies voor middelbaar of hooger on derwijs. Dit is niet goed, en ten eenen- male in strijd met de gemeentelijke vrij heid, wat onlangs ook door den minister van financiën in zijn antwoord op vra gen van 't Kamerlid Visser, volledig toe gegeven werd. Do minister van binnen- landsche zaken was evenwel een andere meening toegedaan. In deze gevallen wordt een zekere pres sie op de gemeenten uitgeoefend, want bij weigering zouden zij genoodzaakt zijn, alle kosten zelf te dragen. Dit spruit al leen voort uit een zekero mate van pe danterie van de heeren uit Den Haag, die meen en te kunnen oordeelen over plaatselijke omstandigheden. waarmede zij in 't geheel niet bekend zijn. Vele gemeenten kunnen niet zonder Rijkssubsidies en moeten dus wel alle 'gestelde voorwaarden inwilligen.. Dit heeft tengevolge, dat het Rijk en' do pro vincie steeds meer en meer invloed krij gen op de gemeentehuishouding. Het is daarom voor de gemeenten van fcroot belang, dat spoedig een belangrijke bierziening van de finantieele verhouding ïusschen Rijk en gemeenten tot stand komt. Spoediger, dan door de instelling van een Staatscommissie, die in 1926 ge reed zal komen, maar zij medegedeeld heeft, gewaarborgd wordt." - Gemeenteraad Boskoop. Vergadering van Dinsdag 19 Juni. I Voorzitter Burgemeester P. A. Golijn. Aanwezig alle leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Leef, van Kleef en Guldemomd. De voorzitter opent de vergade ring. De notulen der vergadering van 16 Mei j.l. worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aangeno men: Schrijven v. Ged. Staten houdende goedkeuring van raadsbesluiten; Idem van den raad v. Smilde betreffende ad- haesiebetuiging aan haar adres, inzake belastingheffing. Mcdedecling van den burgemeester, dat liij op bet raadsbesluit tot het verleenen van een toeslag op de loonen der te werkgestelden op feestda gen, art. 70 der Gem.wct zal toepassen. (Van bet Dep. v. Binnenl. Z. was juist bericht ontvangen dat den Taad spoedig een besluit tot vernietiging van bedoeld raadsbesluit zou bereiken. 4. Mededeeling van B. en W. naar aan leiding van de door den beer Boekraad gestelde vragen omtrent toepassing van art. 19 der „Voorwaarden en Tarieven" der Waterleiding. De heer Boekraad had eenige vragen gesteld betreffende de prijsberekening voor perceelen, door meer dan een gezin bewoond. In antwoord hierop deelt de voor zitter mede dat krachtens de thans geldende verordening in zulke gevallen reeds wordt betaald naar den maatstaf van het werkelijk gebruik, zoodat B. en W. wijziging van de verordening niet noodig achten. Besloten wordt de verordening te laten, zooals zij is. 5. Voorstel van B. en W. om aan de Boskoopsche Handelsdrukkerij voor het jaar 1923 een subsidie te verleenen van 125.voor het raadsverslag. Aangenomen. 6. Aanbieding door B. en W. ter vast stelling van een concept-verordening, 'be treffende bestrijding van drankmisbruik bij viering van het regeerings-jubileum van H. M. de Koningin ir. de gemeente Boskoop. De voorzitter noemt eenige ge meenten uit den omtrek die reeds een tapverbod hebben uitgevaardigd. De heer Brand zou willen weten of men te Gouda dien dag ook niet tapt, omdat liet Boskoopsche r nbliek „toch naar Gouda" gaat om feest te vieren. Over 't algemeen acht spr. het verbod wel gewenscht, maar niet als het alleen in deze gemeente zou moeten worden toe gepast. De heer Boekraad is geheel tegen bet voorstel. De voorzitter weet niet of Gouda een verbod zal uitvaardigen; wie van de heeren weet .het wel? De heer Noest meent dat Gouda het wel zal doen. De voorzitter brengt den achtba ren raad bescheidenlijk onder 't oog welk een eigenaardig figuur hij bezig is te maken. Toen in de vorige vergadering het verzoek van den Min. v. Arb. om zulk een verbod uit te vaardigen ter tafel kwam, adviseerden B. en) W. om het voor kennisgeving aan te nemen. De raad ech ter bleek wel iets te gevoelen voor een tapverbod, en nu B. en W. met strafbe palingen komen, doet niemand z'n mond open. Wat het bezwaar Van den heer Brand betreft, merkt spr. op, dat liet niet in de bedoeling ligt de menschen naar Gouda te laten gaan om feest te vieren, maar juist omgekeerd. De heer v. Gel der en, weth., lieeft nog iets te zeggen. In de vorige vergade ring heeft de raad eigenlijk het verzoek van den Min. ingewilligd. Wordt nu dit voorstel verworpen, dan zal de kroegslui ting een feit blijven, doch men zal geen strafbepalingen bezitten. Wat nu? Een breede discussie volgt. Sommige heeren betwisten 's heeren v. G.'s stand punt, maar over 't algemeen is men toch met z'n figuur verlegen. Het voorstel wordt in stemming ge bracht en verworpen met 53 stemmen die van de heeren Yerkade, Noest en v. d. Broek. 7. Aanbieding door B. en W. van het verslag van den toestand en de exploi tatie van de Gemeente-bedrijven, als mede van de balans en de winst- en ver liesrekening van de Gasfabriek en de .Waterleiding over bet jaar 1922. De v o o r z. stelt voor deze stukken te stellen in handen van de in de vorige vergadering benoemde Commissie. De heer Boekraad/ wilde er wel iets over vragen. De voorzitter zag dit liever ge~ daan bij behandeling van 't rapport. En fin, als 't niet te veel is, mag 't. De heer Boekraad vraagt dan, of B. en W. misschien „verlegen zitten" met de winst. Spr. komt tot die veron derstelling doordat steeds belangrijke af schrijvingen plaats hebben. Spr. wilde even zeggen, dat, in geval zijn veronder stelling juist is, de heeren die indertijd voor gasprijsverlaging stemden toch niet mis gezien hebben. De heer V e r k a d e gaat nog verder. Spr. zou willen weten welke maat- maatregelen B. en W- denken te nemen om verbooging van den gasprijs tegen te gaan, ook al zouden prijsstijging van ko len enz. dit aanvankelijk noodig maken. De voorzitter gelooft dat mijn heer Verkade twee maal van de koek wil eten. Bij vaststelling van 'den gasprijs toch, is reeds gerekend met het winstcijfer en wil men er nu nog eens van profiteeren? iWat de andere opmerkingen betreft, zegt spr., dat eerst sinds enkele weken bet gevaar voor een tekort is geweken. OVerigens acht spr. op dit oogenblik een debat over dit punt vrij voorbarig. B. en 5V. hebben nog niet beraadslaagd, en kunnen dus geen verdere mededeelingen doen. De heer V e r k a d e zal er zich bij neerleggen. Alleen, hij zou gaarne de verordening zoo zien gewijzigd, dat de raad telkenjare over de bestemming van het winstcijfer had te beschikken. De voorzitter acht dit nadeelig voor 't bedrijf. Er moet' voor een goede exploitatie toch een zekere stabiliteit zijn. Overigens wil spr. dit punt wel in B. en W. ter sprake brengen. De heer Verkade is dubbel en dwars tevreden. 8. Aanbieding door B. en W. van de rekening en verantwoording 1922 van het Burgerlijk Armbestuur. Wordt eveneens gesteld in handen der Commissie. 9. Voorstel van B. en W. om in de va cature van onderwijzer aan de Openbare School, vacature A. den Haan, voorloo- pig niet te voorzien. Aangenomen. (Vervolg Eerste Blad). QEÊSSEIGB NIEUWS Doodelijk mijnongeluk. De zestienjarige mijnwerker-jongen is Maandag bij een bedrijfsongeval op de Oranje-Nassau-mijn te Heerlen gedood. Een andere jeugdige mijnwerker werd bij betzelfde ongeval zwaar gewond. Inbraak. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de villa van den heer Paardekooper in het Villapark Crailo-on der de gemeente Blaricum. De inbrekers hebben een serredeur uit de hengsels ge licht en een groote hoeveelheid zilveren ge bruiksvoorwerpen gestolen. De waarde daarvan wordt geschat op f 3 a 4000. De buit is in twee tafelkleeden gepakt mede genomen. De familie was afwezig. Alleen de Duitsche dienstbode was thuis, die van het geheele geval niets bemerkt heeft. Valsche zilverbons. Te Dortmund zijn de laatste dagen veel valsche Nederlandsche zilverbons van één gulden in omloop gebracht. Men meldt aan de „N. Rott. Crt.", uit Essen, dat twee Rotterdammers ver dacht worden de hoofdschuldigen te zijn. Brutaal. Het „U. D." schrijft „Iemand, die in het nauw zit, maakt kromme sprongen. In den omtrek van Utrecht verscheen in de laatste week iemand, afkomstig uit de buurt van Oss, in Noord-Brabant, die al heel duchtig in 't nauw zat. Hij moest hypotheken betalen, en had daarvoor geld noodig. Doch dit ont brak. De man ging zwerven, trachtte hier en daar wat los te krijgen, maar toen dit niet lukte, haalde hij ten einde raad bij het dorpje de Meern een koe uit een weide, bracht die doodleuk naar Utrecht en ging er daarmee op de markt staan. Tot zoover marcheerde alles uitstekend. Als hij de koe nu maar verkocht, dan was hij voorloopig gered. Maar, hij beging de groote fout een te lagen prijs voor het dier te vragen. Zoo dat een handelaar, die lont begon te ruiken bet dier kocht, en toen de politie er mee in kennis stelde. Hoewel de verdachte reeds in een tram had plaats genomen, om zich •met het geld uit de voeten te maken, werd hij nog gearresteerd, en in arrest gesteld. Do eigenaar kroeg de koe terug, want bij zijn aanhouding bekende bij alles en de handelaar zijn geld." In financieele moeilijkheden. Zooals we reeds hebben medegedeeld, ver keert de Coöp. Landbouw Vereen. „Ons Re- lang" te Oldebroek in ernstige financieele moeilijkheden. Uit de accountants-rappor ten is gebleken, dat het tekort f 45.000 be draagt, behoudens enkele posten, die nog nader onderzoek eischen. Besloten werd den reeds geschorsten zaakvoerder onmiddellijk te ontslaan, daar vaststaat, dat de moeilijkheden een gevolg zijn van slecht beheer. Op den borgtocht werd beslag gelegd, waarvan echter bet be drag op verre na niet toereikend is. Nage gaan zal worden- in hoeverre verhaal mo gelijk zal zijn. Met zoo goed als algemeene stemmen werd besloten de vereeniging in stand te houden en het tekort te dekken uit een hoogstens 5 pet. obligatieleening, aflosbaar in 25 jaar, te plaatsen onder de leden. „Hbld." Nog nachtvorst. Gisterennacht heeft het in Twente flink gevroren. Het heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag in de omstreken van Castricum hard gevroren. Aardappelen en aardbeien hebben zeer veel geleden. Het heeft Dinsdagmorgen in de Beem- ster zoodanig gevroren, dat er de aardap pelplanten beschadigd zijn. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft het in West-Friesland sterk ge vroren; groote schade is aan de jonge groenten- en bloemenkweekerijen toege bracht. Goed land! De gemeenteraad van Geldrop besloot in hare vergadering van j.l. Zaterdag met algemeene stemmen 40 pCt. der belasting- penningen over 1922/1923 aan de betalers terug te geven. Vier personen verbrand. Een jongetje van 1 jaar en 11 maanden en een meisje van 5 jaar, kinderen van Arthur Shakespeare te Dudley in het Engelsche graafschap Worcestershire, zijn Zaterdagnacht in hun bedjes omge komen ten gevolge van een brand, die het geheele huis in de asch legde, meldt de „Daily Mail". De vader deed wanhopige pogingen om bij de kinderen te komen, maar werd door de vlammen teruggedre ven. De moeder en twee andere kinderen waren op dat oogenblik niet thuis. Een brandweerman werd gewond door een neervallendendadder, terwijl twee anderen door den rook bevangen werden. Men vermoedt, dat de brand het gevolg is van het springen van een petroleumlamp. Toen brandweerlieden een woning bin nendrongen te Edinburg, waar Zondag j.l. een brand woedde, vonden zij er de verkoolde lijken van een tachtigjarige bedlegerige vrouw, mrs. Wallace en haar dochter. Familiedrama. Nabij San Sebastian heeft zich een droe vig drama afgespeeld. Te Capdessasso woonden een zekere Pa- blo en Sebastien Adeniza, die twist kregen over een door hun vader nagelaten bezit ting. De broeders besloten, door een revol ver-duel het geschil te „beslissen." Hun moeder, die liet schieten hoorde, kwam in allerijl toeloopen. De arme vrouw kreeg een kogel recht in het hart en was onmiddellijk dood. Een buurman, die kwam toeijlen om de duellecrenden te scheiden, werd in de dij gewond. Intusschen bleven de broeders over en weer doorschieten, totdat Sebastien ten laatste, ook door een kogel in het hart getroffen, dood nederstortt-e. Bestrijding van me'aatschheidl Een draadloos telegram uit Londen be richt: Do „Daily Chronicle" meldt, dat er binnenkort een beweging op touw zal worden gezet om een einde te maken aan de melaatscheid in het Britsclie rijk. Na afloop van het internationeel congres over dé melaatschheid, dat de volgende maand in Straatsburg zal worden go- houden, zal een commissie van deskun digen en vertegenwoordigers van de Do minions beginnen de medische en finan cieele middelen bijeen te brengen voor een campagne tot. bestrijding der ge vreesde ziekte in Indië, Afrika cn andere deelen van "het rijk. Sir Leonard Ro gers, een der bekendste autoriteiten op het gebied van melaatschheid. en andere tropische ziekten, deelt in een inter view mede, dat men thans met de be handeling van melaatschheid zoo ver ge vorderd is, dat met eenige inspanning en met finantieele hulp de ziekte binnen dertig jaar geheel kan worden uitgeroeid Binnen achttien maanden na de invoe ring van de laatste mctliGde van behan deling in de grootste leprozeninrich- ting van Britsch-ïndië, was do sterfte naar hij mededeelde, tot een vijfde der vroegere gedaald en in China was een soortgelijk resultaat bereikt. Ook do be smettelijkheid der ziekte was belangrijk beperkt en in zeer gelukkige gevallen ge heel verdwenen. Ook was alreeds in sommige ver verspreid liggende distric ten, waar de melaatschheid endemisch was, en waar de lijders in het beginsta dium hun ziekte plachten geheim te houden, verkregen, dat zij zich in greoten getale aanmeldden ter behandeling en dit opent, r.aar Sir Leonard Rogers meent, gegronde hoop op een afdoende ccntvole o-* do ziekte. IffGEZÖKQEfÜ (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Ned. Chr. Bend v. Perscr.eci in Publickcn Dienst Afdesling Leiden. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer W. Pera in uw blad van Vrijdag jJ. verzoekt ondergeteekende u beleefd een kleine plaatsruimte. De beer W. Pera heeft gemeend naar aan leiding van de besprekingen in het Georg. Overleg van do gemeente Amsterdam eenige conclusies to moeten trekken, of beter misschien, eenige bezwaren te moe ten versterken tegen het Georg. Overleg zooals dat in Amsterdam wordt toege past. Het is volkomen juist dat men in Dec. 1922 zich niet gebonden bad in Juli '23 de 48 urige werkweek te aanvaarden; zeer terecht merkt het blad „Patrimo nium" (Donderdag 7 Juni '23) op: „For meel moge men geen belofte hebben afge legd, de stellige indruk was, dat om streeks de helft van 1923 de arbeids duur van 45 op 48 uur zou komen. „Wij bezien de zaak zoo, was er in den „loop van dit half jaar belangrijke eco nomische opleving gekomen, zoodat ook „in verband met de particulate arbei dersbeweging er geen reden voor was, „dan hadden we volkomen vrijgestaan in de afwijzing. Bleef de toestand druk- „kend, dan hadden B. en W. de stelligen indruk, dat de organisaties bereid waren „tot aanvaarding. „Men beeft nu naar aanleiding van „deze zaak tot opheffing van geheim- „houding der notulen besloten." Dit laatste heeft ons gelegenheid gege ven de kwestie geheel te kunnen overzien. Ons bleek toen duidelijk dat er over heel wat méér dan de verlenging van 45 op 48 uur in het' Georg. Overle.g is gespro ken, waarvoor dan ook 5 vergaderingen van de Comm. van Overleg en een zeven tal z.g.n. voorvergaderingen noodig ge weest zijn. Do opmerking van den heer Pera over de notulen schijnt dus onjuist to zijn. Dat door de vertegenwoordigers der - organisaties met alle ernst getracht werd tot oplossing to komen van deze uiterst moeilijken zaken staat voor ons vast. Iets wat de heer Pera natuurlijk niet zóó direct eens zal zijn, gezien zijn opmerking: „Ik ken de mannen en weet wat zij willen." Men kwam tot overeen stemming in liet Georg. Overleg; maar helaasin de ledenvergadering van de respect. organisaties (met uitzondering van onze Chr. organisatie) werd dit re sultaat verworpen. Ieder, die de eigenaardige Amsterdam- sche mentaliteit kent, weet, dat de volks geest in de hoofdstad spoediger vatbaar is voorsyndicalistische leuzen, dan die in andere groote plaatsen van ons land. Weet men daarbij dat de „Federatie" aan bet Georg. Overleg geweigerd heeft deel te nemen, dan begrijpt men dat van die zijde geen enkele poging is nagelaten het resultaat van het Georg. Overleg te doen mislukken. Deze pogingen zijn schitterend geslaagd b.v. bij de R. K. en de Moder nen organisaties. Gelukkig, ter elfder ure heeft men met 12 tegen 11 stemmen in het Georg. Overleg liet eerste resultaat van de besprekingen bekrachtigd. Is hiermede nu het Amsterdamscbe stelsel van Georg. Overleg veroordeeld? Wij meenen van niet; evenmin als het in strijd is met de wet zooals de beer Pera zegt. Uitspraken van Wibaut, Prof. Op-/ penheim e.a. zijn in dat opzicht van groote waarde. Meermalen hebben ook wij betoogd, de noodzakelijkheid van een zoodanig Georg. Overleg, waarbij do Raad steeds do eind-, beslissing behoud, (evenals dit trouwens in Amsterdam toch oolc het geval is) doc-ii waarhij alle onnocdige politieke debatten in de Raadzaal met volle tribunes enz.y vermeden worden. Een zoodanige medezeggenschap is o.i. ook niet in strijd met „het Chris telijk standpunt". Anders is het, als men evenals Burgemeester de Gijselaar in de Raadsvcrg. van 12 Maart j.l. de vraag stellen wil: „wie de Gemeente zullen re- geeren, de Raad als vertegenwoordiger van de burgerij of do onverantwoordelij ke ambtenaarsbonden Wij meenen evenwel op te moeten mer ken -dat. hiervan in 't gcheel^geen sprake is. en behoeft te zijn. Ten slotte meenen we tof onzen smjt te moeten constateercn dat ook nu weer, evenals trouwens reeds meermalen ge bleken is, de heer Pera meer aandacht schenkt aan datgene wat ook o.i. te ver-: oordeelen is, dan aan de zeer dikwijls billijke en rechtvaardige verlangens mede ook van ons Chr. Gemeen tenersor.erl. Geen enkel woord van hulde of waar deering las ik in het stuk van den heer Pera over en-ze Christelijke collega's van Amsterdam, die op zulk een uitnemende wijze het belang èn van Gemeente èn van het personeel onder de eorrn hebben gé3 zien. Met dank voor onn.wm-- W. VEERMAN, aid. Leiden Ne-1. Chr. Pond Personeel in Publ. Dier-: KANTjr r.£apj. Voor de openbare :.LL;u; komen op dé rol voor 70 zaken, niet-openbaar 4. H. Th. de IvL, caféhouder le Leiden, heeft sterken drank verkocht, zonder daartoe gerechtigd te zijn geweest. Be klaagde bekent dat hij den drank ver kocht heeft, doch verklaart, dat hij han delde in opdracht van do eigenares van do vergunning en alzoo als zetkastelein. Getuige, wed. v. d. Bruggen, verklaart, dat het perceel door haar verkocht is, doch de vergunning niet. Het perceel heeft f 8000 opgebracht, doch met de vergun ning zou het f22.000 moeten kosten: de vergunning zou echter niet overgaan voor .et- geld gestort is. Nadat ook do zoon ïn. Verbruggon. gehoord was. wvd f40 of 20 dagen geëischt. Jasper J. v. H., koopman te Leiden, heeft een huis verhuurd, hooger huur daarbij bedingend dan geoorloofd was. Daarbij was door den verhuurder f 1200 aan den huurder geleend, die in drie ja ren terugbetaald moesten worden, elk kwartaal f100, waardoor do huur in- plaats van f 830 op ruim f 1200 lcwam. De zaak werd aangehouden om nog een getuige te hooren. Kr. H., logementhouder te L ei den, heeft gasten geherbergd zonder dat deze in het vercischtc register waren inge schreven. De zaak werd aangehouden om getuigen te hooren. A C. F., koopman te Leiden, heeft goederen opgekocht zonder deze in het register ingeschreven te hebben. Beklaag de laat enkel de zaken, die ze bij hom brengen, inschrijven, daarom staat er zoo weinig in. Ook deze zaak werd aange houden. J. Z., slager te T. ei don, heeft drie slagersgezellen na den tijd, die 9 uren was, nog laten werken. Beklaagde bekent, doch heeft het niet gelast maar ook niet belet. Getuige Geeve bevestigd het, waar na drie geldboeten van f 10 of 3 x 5 d. geëischt wordt. G. de H., te L e i d e n, heeft in een hoo ger klas gerezen dan zijn plaatsbewijs aanwees. Dit was gebeurd, omdat de trein op vertrekken stond. Hij had echter wel bij willen betalen, doch het werd hem te hoog n.l. f 7.50. Tegen beklaagde wordt geëischt f 3.boete. Dus nu al f 4.50 ver diend zegt de Kantonrechter. J. v. Str., te Leiden, is in verzet ge komen togen een vonnis waarbij hij wegens dronkenschap tot f 10.is ver oordeeld geworden. Beklaagde bekent, doch liet overkomt hem hoogst zelden, en door het drinken van bier. Het vorig von nis vernietigend werd thans door den Ambtenaar geëisclit f 3.boete. B. F. Kr., fabrikant te Leiden, is beklaagd van een arbeidswetovertreding. Mr. Trapman, die voor beklaagde als ver dediger optreedt, erkent de overtreding, doch voert eenige verzachtende omstan digheden aan; hij doet een beroep op een daarop hetrekkinghebbend artikel ia do arbeidswet, waarmede pleiter ver zoekt rekening te houden. Eisch 2 geld boeten van f 5. Sam. Pz., (e Lelden, is zonder werk geweest en kon toen een vrachtje doen met een handk&r. Hij heeft echter met dio kar de Donkersteeg in verkeerde richting gereden, wat hij niet wist. De Ambtenaar eischte f 1.— boete; de Kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde be klaagde tot f 0.50 boete. "W. G. A. K., winkelbediende, die bij af wezigheid van de knecht even met do handwagen had gereden, had een gelijke fout gemaakt in de Hooge Kerksteeg. Ook hiervoor eischte de Ambtenaar f L1- welke eisch de Kantonrechter direct toe wees.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6