Tweede Blad Woensdag 20 Juni 1923 DE SOCIALE VERZEKERING. De Hooge Raad van Arbeid ontving YaJ1 Commissie 51 van den Raad een pracadvies over vraagpunten betreffende de herziening der sociale verzekering, jjio vraagpunten hadden betrekking op een voorstel hetwelk door de afdceJing Arbeidsver zekering van het Departement yjq Arbeid aan den Minister is gedaan, het z.g.n. plan-Groeneveld. „Wanneer rnen het praeadvies door leest, zegt onze Rotterdammer, is de indruk, dat het juist niét geeft wat men zou wenschen. Het geeft niet een b-achtig en overtuigend advies omtrent het stelsel cler sociale verzekering. Van een overtuiging is bij de commissie zelfs nauwelijks sprake.. Haar laatste woord is, dat eerst na kennisneming van uitge werkte voorstbUen een definitief oordeel over de hervorming in haar geheel kan •worden uitgesproken. Over een groot aantal punten heeft de commissie een oordel uitgesproken. De meerderheid die zich telkens voor een der conclusies uitsprak, was niet altijd uit dezelfde leden samengesteld. Bovendien behouden verschillende leden in de inlei ding nog uitdrukkelijk zich de vrijheid voor om, wanneer te zijner tijd aan de commissie de voorontwerpen worden voorgelegd, waarin de herziening zal zijn belichaamd, op hun antwoord terug te komen indien mocht blijken dat do uit werking van de denibelden, welke in be ginsel werden aanvaard tot onverwachte praefische bezwaren mocht leiden. Voor den Hcogen Raad van Arbeid is liet vanzelf onmogelijk om uit de verza meling van meenmgen die 't rapport geeft, een beter geheel to maken dan de commisie heeft kunnen doen. De Regeering zal dan ook aan hot ad vies dat haar tenslotte bereikt geen hou vast hebben. In bet verslag van de com missie (wier vergaderingen door den mi nister worden gepresideerd) vindt de Re geering telkens de gevoelens van voor- en tegenstanders uitvoerig uiteengezet. De Regeering heeft in het verslag dus de bouwstoffen hij een om te komen tot de beantwoording van de vijftien tot twintig vragen die de commissie bespreekt. In zooverre heeft hot verslag natuurlijk zijn ïeteekenis. Een krachtige steun voor een te voeren politiek geeft het verslag zeker niet. Zelfs wanneer do Regeering de conclusies van de meerderheid van de commissie aan vaardde zou zij nog in het onzekere fcijn, hoe te bandelen. Do commissie meent, aldus slaat -aan het slot van haar verslag, „dat in do richting van do voor afgaande conclusies zooveel goeds ligt, dat zij het gewenscht acht op dien grond slag wetsontwerpen te doen uitwerken. Eerst na kennisneming van deze uitge werkte voorstellen kan meent zij - oen definitief oordeel over de hervorming in haar geheel worden uitgesproken." Als grondslag voor Regoeringsbeleid is fculk een slappe mededeeling geheel on voldoende. Om de gebeele verzekering overhoop te halen, en de invoering van de ziekteverzekering opnieuw voor jaren uit te stellen, is bij de Regeering een krachtige overtuiging onmisbare voor gaarde. Minister Aalberse kan die invoe ring niet nog langer laten wachten, om eens te probeeren of het mogelijk ^il blijken andere denkbeelden te formulee ren. In de commissie nebben de hoofdvoor standers der nieuwe plannen, Postliuma, Kuper, Groeneveld zitting. Blijkens het praeadvies bestond verder de meerder heid der loden uit personen, die die plan nen niet ongenegen- zijn. Wanneer des ondanks bet resultaat zoo onzeker is, zal Iwel niet anders mogelijk zijn, dan dat tenslotte toch de politiek der anti-revolu tionaire partij gevolgd wordt, en Talma's v.T-f "Pt-1! invoord. GEREF. KERKEN". Beroepen. Te Dordrecht: J. O. Hull- man te Utrecht; te Bierum: W. Steunen- berg tc Heemse. Cl LR. GEREÊ. KERK. Tweetal. ïo Alpkea aau den Rijn: J. A. I,jekel te Zaandam en H. Hoogcndcorn te I laardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Tienhoven (U.)G. Barger Ezn., te Antwerpen; te Tuil: C. E. A. J. Gerrits, cand. te Rotterdam; to Let- telbert c.a.: D. Siemelink, cand. te Gro ningen. GEREF. GEMEENTEN". Tweetal. Te Rotterdam; H. Kieviet tol oeuendaal en J. Vreugdenhil tc Bors- sele; te Lisse: H. A. Mindennen te Dirks- land cn J. Kok te Aagtekerks. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Het afscheid van-Ds. B. N. B. Bout hoorn van de Ned. Hcrv. Gem. te Wu- penvclde is bepaald cp 8 Juli cn zijn be vestiging en intreao te Zeist op 15 Juli. .f-and. -N» A. C. Slotemaker do Bruine van Utrecht, hoopt Zondag 24 Juni a.s. zijn intrede te deen bij de Ned. Herv. Gemeente to Bergen theim (O.) Sadhoe Soendar Singh. liet gerucht als zou de Sadhoe Soendar Singh vermoord zijn, zegt do Stan d., kan worden tegengesproken. Vermoedelijk staat dit gerucht in verband met het over lijden van zijn vader, voor ccnigen tijd in Engel scli-Ihdic. Jubilea. De heer J. van der Ster re, hoofd der Cbr. School te Stad a. li. Haringvliot, zal 1 Juli a.s. herdenken dat bij 25 jaar geleden bij het Onderwijs in dienst trad. Bijna 15 jaren is hij als hoofd te Stad a. h. Haringvliet. Diaconale conferentie. Gistermiddag is op het conferentie-oord van den Zendings-studieraad te Lunteren de tweede Diaconale conferentie geopend van do Federatie der Diaconieën in de Ncd. Hcrv. Kerk. De féderalie-voorzitter, de heer G. J. A. Buys hield oen rede ter opening, waarin hij zijn blijdschap uitsprak over de groote belangstelling. Aan deze opening was voorafgegaan oen ledenvergadering van de federatie, in wel ke ledenvergadering een bestuursverkie zing, bet jaarverslag en de rekening over 1922 werd aan de orde gesteld. Het jaarverslag vermeldt als leden-aan tal in den aanvang van 1922 zoo, aan heb eind 23S. In het geheel zijn er in ons land 1332 diaconieën, een deelname dus tob nu van ongeveer 18 Dan wordt in het jaar verslag wijlen den heer Weber, tweede voorzitter, herdacht. Wat het werk der federatie betreft: classicalc vergaderingen werden gehouden te Breda, Nijmegen, Leiden, Rotterdam, Gouda, Haarlem, Alkmaar, Edam, Dok- kum, Hilversum, Brielle, Den Haag en Apeldoorn. De classicale vereenigingen be ginnen betcekenis te verkrijgen in Leidon, Haarlem, Rotterdam en Alkmaar. De rekening der federatie over 1922 sluit met een bedrag in totaal van f 8351.941 en oen batig saldo van f 732.22L In het bestuur werden gekozen de hec- ren mr. F. A. Nelemans (vae.-Nelenians), II. L. Grotenhuis, Zutphen (vac.-Horsting), C. G. Ouwejan. Abcoude (nieuwe plaats), P. J. Brunt, Woerden (nieuwe plaats), G. J. A. Ruijs, Utrecht (vac.-Ruijs), M. Das sen, Rotterdam (vac.-Beerling), K. Klaas- se, Middelburg (vac.-Flink.) Congres voor Inwendige Zending. Het Comité voor Inwendige Zending houdt van 1921 Juni te Amsterdam een Congres voor Inwendige Zending, dab gis ternamiddag ïn de Nieuwe Kapel geopend werd. De eere-Yoorzitter van het Congres-Co mité, Minister de Visser oj>ende de eerste congreszitting met voorlezing van oen gedeelte van Johannes 15 cn met ge bed. Hij sprak daarna een openingswoord en uitte daarin zijn hartelijken dank aan dr. J. Lammerts v. Bueren, die op zich geno men had de openingsrede uit te spreken cn het congres te leiden. Hij gaf hierna de leiding over aan dr. Lammerts v. Bueren. Boodschap van de Koningin. Deze begon met de voorlezing vau de volgende boodschap van H. M. de Konin gin aan het- congres, waarvan zij do be schermvrouwe is. Aan de leden van het Eerste Ned. Congres voor Inwendige Zending. Als Beschermvrouwe van het Eerste Ncclerlandsche Congres voor Inwendige Zending aclil ik mij gelukkig U een woord van welkom te zenden, waar heden Uwe werkzaamheden aanvangen. Moge Gods zegen rusten op Uwe beraad slagingen cn besluiten, op Uw stroven naar verstaan en waardeering van allen, waarmede Uw arbeid U in aanraking brengt en Uw samenzijn voeren tot die hoogere eenheid, welke Gij allen zoekt in Christus. Die eenheid make U sterft, zoowel voor Uw gemeenschappelijke krachtsontwikke ling, als voor Uw arbeid op eigen gebied. Moge dc zoekende liefde van onzen Hei land U den weg wijzen tot tegemoetko ming aan de diepste behoeften van onzen tijd cn schenke Gods Geest U bij vernieu wing de gaven en krachten, die deze ver heven taak vordert. Gisteravond wer'd vanwege het Congres oen openbare samenkomst gehouden in de Nieuwe kerk, waarbij als sprekers optra den Minister do Visser, Ds. P. Stcgenga van Amsterdam en Ds. J. Douma van 's-Gravenhago. Ncd. Bijbelgenootschap. Gisteren werd te Amsterdam de alge meen© vergadering gehouden van het Ned. Bijbelgenootschap. To 2 uur opende de voorzitter, de heer R. van Ouwenaller, de vergadering op gebruikelijke wijze. Terwijl de aanwezigen zich van hun ze tels verhieven herdacht de voorzitter allen die zich sinds 1823 gegeven hebben voor de overzetten van den Bijbel in da Oostersche Staten. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer L. J. v. Wijk van Amsterdam ontleenen we dat het in het afgoloopen jaar juist een eeuw geleden was dat do eerste alumni opgeroepen werden om voor de Oostersche talen opgeleid te worden. Sindsdien zijn al 10 taalgeleerden uitge zonden om don Bijbel ook aan de Oos- terscli sprekende volken bekend te maken. De afd. betrokken 24.758 Bijbels en ge deelten daarvan, terwijl de bockhandel 31.175 ex. plaatste. Er werden 4390 meer Bijbels verkocht dan in 1921. De geheele omzet met Indië inbegrepen, bedroeg to taal 100.149 ex. De prijzen werden met 10 verlaagd. Het Evangelie van Johannes in Braille-druk werd totaal uitverkocht. Van de afd. is Elburg met 521 leden, dank zij den ijver van Ds. Kamper, Gercf. Prcd. te Oldebroek, de sterkste. Prof. Dr. F. W. Grosheide verte genwoordigde het Genootschap bij de her denking van de verschijning van Luther's September-Testament, welke plechtigheid te Stuttgart plaats had. Het jaarverslag handelde verder uitvoe rig over de actie in het buitenland, de taalvolken, de overzetting van den Bijbel in Oostersche talen, enz. Aan het jaarverslag van den penning meester ontleenen we dat de afd. f 13.S00.1GI aan giften en f 18.481.87 aan contributies bijeenbrachten. De verslagen werden goedgekeurd. Dc bestuursverkiezing had tot resultaat dat herkozen werd Mej. Mr. F. Katz te Amsterdam en gekozen in de vac.-Dr. A. L. Kuiper: Ds. J. P. v. Bruggen, Ned. Herv. Prcd. tc Amsterdam; in de vac.-Jhr. Mr. A. F. de Savomin Lehman Jr.: Dr. ~W. G. Harrenstein, Ger^t.. Prcd. to Am- Sterdam, in de vae.-H. \V. v. Marle: Dr. O. Norel Dir. van het Bureau voor Inw. Zending te Amsterdam en. in de vac.-Ds. P. Stcgenga: Ds. A. Klinkenberg, Herst. Ev. Luth. Pred. te Amsterdam. Tot ondervoorzitter werd gekozen de heer Mr. L. M. de Jong Schouwenburg. Hierna sprak Ds. J. A. Verboog, Ned. Herv. Pred. te Kerkrade over„Eigen behoeften van e>en eigenaardig gebied. Een stem uit Limburg's mijnstreek." Spr. tee- kende het eigenaardig gebied van de mijn streek, toonde eigen behoeften aan en riep aller belangstelling in voor Zuid-Ne derland. D r. J. M. J. Schepper, zendingscon sul sprak vervolgens over „Do plaats van het Bijbelgenootschap in de Nederland- sclie zending", waarna de vergadering op gebruikelijke wijze werd gesloten* 's Avonds werd in bet Vondelparkpavil- joen een gezellige samenkomst gehouden. Prof. Dr. H. M. van Nes van Leiden, hield een causerie oven „Het Bijbelge nootschap en de inwendige zending." Uit Sief SociaSe Leven Loonsverlaging Rijkspersoneel. Naar „De Rsb." verneemt, ligt het in het voornemen der Regeering, om do loo- nen van sommige groepen rijkswerklie den in overeenstemming te brengen met die, welke in de particuliere bedrijven op dit oogenblik gelden. Wordt dit voornemen uitgevoerd, dan zou dit beteekenen dat de looncn belang rijk verlaagd worden. Men noemde zelfs bedragen van 7 a f 8 per week. De syndicalistischs terreur gebroken. Maandagmorgen is overal te Amster dam het werk in de bouwvakken hervat, doordat de federatie van bouwvakarbei ders besloot haar actie te staken. Dc maatregelen, door de patroonsorga nisaties tegen dezen terreur te nemen, daarbij ten volle gesteund door de moder ne, chr. en roomsch-kath. organisaties van bouwvakarbeiders, werkte «en en ander in de hand. Deze maatregelen wor den nn niet uitgevoerd. Bovendien hebben de patroons in de bouwvakken met 't gemeentebestuur en de crisis-commissie de onhoudbaarheid van een toestand besproken, welke moge lijk maakt, dat de mannen van een ter reur ondersteuning genieten, terwijl zij, die door het optreden van den „knokploeg' tijdelijk verhinderd zijn te werken, krach tens de bepalingen van het reglement voor het Crisïswerklocsheidsfonds, van steun zijn verstoken. Het gevolg van genoemde besprekingen is, dat de terroristen voortaan van alle ondersteuning zullen zijn verstoken. ^Tiet alleen zullen zij geen werkloos- heidsuitkeering ontvangen, maar ook zul len zij zijn uitgesloten van steun krach tens de Armenwet. Blijkt het, dat de federatie achter een eventueel terroristisch optreden staat,dan zal tijdens do actie aan alle weTklooze leden der federatie de ondersteuning wor den onthouden. Treedt de „knokploeg" op eigen risico op, dan zullen alleen de „knok kers" niet meer worden ondersteund. De Werkloosheidsverzekering. Op Zaterdag 9 Juni waren bij 195 orga nen der openharo arbeidsbemiddeling in gemeenten, met 5000 of meer inwoners als werkzoekende mannen ingeschreven de aantallen achter dc hieronder vermelde beroepsgroepen vermeld: a. bewerking van diamant 890 b. bouwbedrijven (waaronder pl.m. 3909 grondwerkers, pl.m. 832 metse laars, pl.m. 109G schilders, plan. 3191 timmerlieden en plan. 2400 oppcrlio den) 1543! c. bewerking van stroo, hout en kurk 2202 cL kleeding en reiniging 798 e. leder en wasdoek 739 f. bewerking van metalen (waaron der pl.m. 4000 to Rotterdam, pl.m. 2800 te Amsterdam, - pl.m. 600 te 's-Gravenhage, pl.m. GOO te Utrecht en pl.m. 500 te Dordrecht) 12482 g. textielnijverheid 1554 h. vocdings- en genotmiddelen {waaronder sigarenindustrie) 37S9 i. kantoorpersoneel (mannelijk en vrouwelijk) 3633 Totaal in verschillende beroeps groepen (waaronder ook zijn begre pen ingeschreven werkzoekenden, die niet werkloos zijn) 41518 Bovendien, waren bij bovenvermelde or ganen ingeschreven 34112 mannen, die voor een. groot deel tot de ongeschoolde bfcioex'en. bcliooren cn waarvan voorts een deel, nu en dan eens werk verrichtend, niet steeds onder de geheel werkloozen kan worden gerangschikt. (Van deze categorie waren er ingeschreven te Amsterdam G97Ö, te Rotterdam 7150, te 's-Gravenhago 2080, to Utrecht 1460, te Schiedam 1550, te Dor drecht G40, to Groningen 690, to Arnhem 590, en te Haarlem 530.) Ingeschreven waren: Op Zaterdag 12 Mei 1923, bij 198 orga nen, resp. 41599 mannen in bovenvermeldo beroepsgroepen en 33885 mannen voorna melijk belioorendo tot de ongeschoolde be roepen. Op Zaterdag 19 Mei 1923, bij 199 orga nen, resp. 42408 mannen, enz., en 33309 mannen voornamelijk, enz. Op Zaterdig 26 Mei 1923, bij 203 organen resp. 41440 mannen enz., en 34074 mannen voornamelijk enz. Op Zaterdag 2 Juni 1923, bij 186 orga nen, resp. 41433 mannen enz., en 32752 mannen voornamelijk enz. Staking geëindigd. De klompenmakersstaking tc Tiel, die begin Maart is aangevangen, is geëindigd. Do werklieden hebben met de voorgestelde verlaging van loon (6 cent per paar) ge noegen genomen. De vacaniiereis der Koningin. Zooals reeds gemeld werd, zal do Ko ningin Dinsdag 26 dezer, 's avonds om 7 uur, met de „Batavier V" naar Engeland vertrekken voor baar vacantiereis. Het „Rott. Nwsbl." verneemt, dat de boot voor deze reis niet extra gecharterd is, doch alleen geen eerste klasse passagiers medegenomen worden. De eerste klasse blijft voor de Koningin gereserveerd. Phofographeeeren in de rechtzaal. De heer Ter Hall heeft tot den Minister van Justitie de volgende vragen gericht: lo. Oordeelt de Minister het in overeen stemming met of noodzakelijk voor do openbaarheid van terechtzittingen, dat blijkens van tijd tot tijd in bladen van tijdschriften voorkomende photographieën van terechtstaande personen gelegenheid wordt verschaft om tijdens de zitting pko tographische opnamen in de rechtszaal le doen, dan wel oordeelt Z. E., dat op deze wijze een niet aan te bevelen gebruik wordt gemaakt van die openbaarheid en dat deze zich heeft le beperken tot het too laten van publiek en persverslaggevers in de rechtszaal, met uitsluiting van het toestaan van photographische opnamen als boven bedoeld? 2o. Zoo de Minister tot laatstbedoe oordeel overhelt en dus van moening is, dat het hierboven geschetste photogra- pheeren een uitwas vormt van het begrip openbaarheid der terechtzittingen, is Z. E. dan bereid, dc noodige maatregelen lo treffen, opdat op afdoende wijze een ein de gemaakt wordt aan het photographee-* ren van terechtstaande personen binnen het gerechtsgebouw, een handeling, wel ke, zoowel voor de terechtstaanden, als voor hun families, als inhumaan kan worden gekenschetst? Strijkgelden. Do Bond van Landpac-hters in Neder land (secretaris "W. L. Bosma te Hooge- beintum) heeft een adres aan de Eerst© Kamer gezonden, waarin wordt opge merkt, dat de Bond het indienen van, dit wetsontwerp met blijdschap hoeft be groet als een eerste schrede op den weg- tot bescherming der belangen van den pachter; dat de Bond ontkent, dat het strijkgeld een economisch nuttige rol zou vervullen, maar meent, dat het èn oin de economische, èn om de moreele gevolgen afkeuring verdient en tenslotte dat do Bond do zoogenaamde strijkg! ldjagera beschouwt als te parasiteoren op deo landbouw, waar deze elk jaar groo' sommen „verdienen", zonder dat zij i het agrarisch productie-proces ook r iT iets bijdragen. Om deze redenen verzoekt Ie Bona do Kamer met aandrang, het wetsontwerp aan te nemen, dat den pachter tegen den eigenaar beschermt. Regeeringsjubilsum der Koningin. "Wij vernemen dat de heer Van der Voort van Zijp, lid der Tweede Kamer, bij do overdracht van het Nationaal Huldeblijk aan de Koningin in de Niouwo Kerk te Delft, do feestrede zal uitspreken Men rekent in het midden van Septem ber met de inwendige restauratie van het koor gereed le zullen zijn. Prov. Stalen van Mcord-Holland. Uit kringen van Statenleden vernemen we, dat zwaar wordt geconfereerd over do verdeeling der Gedeputeerden-zetels. Do verhouding 37 links, 37 rechts en 3 com munisten brengt groote moeilijkheden. Do communistischo stemmen zullen bij do stemmingen waarschijnlijk in blanco wor den uitgebracht, zoodat links cn rechts zouden balancceren. Nu blijft do S. D. A. P. aanspraak maken op 2 zetels; zoudc-n die haar wor den toegewezen, dan eïscht do R.-K. Staatspartij, zijnde even sterk in do Staten vertegenwoordigd als de S. D. A. P., eveneens 2 zetels. Deze twee partijen zouden dan, terwijl ze samen 36, dus nog niet do helft van het aantal Statenleden tellen, 4 zetels in Gedeputeerden innemen, waarmede do C.-IÏ. en A.-R. niet accoori kunnen gaan. Van die zijde wordt voorgesteld aan elk der groote partijen één zetel in te ruimen, dus van links 1 1 Vrijh. B.. t. V. D., 1 S. D. A. P.. van rechts 1 B -K., 1 C.-H on 1 A.-R. Maar de S. D. A. P. die hierbij één zetel zou verliezen !en koste van de A.-R., wil daarin niet be rusten, zoodat de onderhandelingen op het doodo punt dreigen te «reraken. Ncderiandsckc Heidemaatschappij. In do tweede week van Juli zal do Ncderlandsche Heidemaatschappij een excursie maken naar Zweden. Het ligt in de bedoeling ccn bezoek lo brengen aan Gothenburg, waar in het bij zonder de boschbouwiazending op de Tn- ternationalo Tentoonstelling zal worden bezichtigd, en daarna aan do Zwoeosch© bosschen en het Openluchtmuseum Skan- scn bij Stockholm. FEUILLETON Van hooger Orde. 103) Naar het Engelsch. „Komt Guy thuis! Voor de bruiloft?" „Neen, maar onmiddellijk daarna. Hij is weer geheel zichzelf.Hij verlangt om thuis te komen." „En zijn moeder?" Zijn moeder kon 't niet uitspreken. Ge it jk 't licht voor haar oogen en 't leven "voor haar hart, was de gedachte, dat Guy thuis zoude komen. Die geheele week scheen zij tien jaren jonger. John ook, hoewel des vaders vreugde ernstiger was en niet zonder bezorgd heid - eene bezorgdheid, welke hij al toos op zij zette in tegenwoordigheid van rijn vrouw scheen gaarne zijn zoon thuis te hebben. „Hij is de oudste zoon," herhaalde hij meermalen als hij met mij sprak over Zljn hoop, dat Guy nu voorgoed zou ko nten^ wonen op Beechwood „na mij is hri 't hoofd van het gezin!" Na John! 't Klonk bijna belachelijk zoo ver in de toekomst vooruit to zien. *an al de gelukkige gezichten, welk' j'e,n ^ao voor 't huwelijk zag, geloof dat er geen gelukkiger was als dal mevrouw Halifax, toen ik haar aantrof, terwijl zij uit Guy's kamer kwam, welke, sedert hij vertrokken was, .steeds gesloten was gebleven. Nu wierp zijn moeder do deur met 'n vroolijk gezicht open. „U mag binnen komen en zien, oom Phineas! Ziet 't er niet aardig uit?" Werkelijk 't zag er aardig uit met do heldere, witte gordijnen, 't bed opge maakt, de boekenplanken geschikt en zelfs 't jachtgeweer en de hengelstok op hun plaats gezet. Hij zal nu niet meer een jongen we zen. Ik ben benieuwd of wij hem ook veel veranderd zullen vinden?" „Zeer waarschijnlijk! bruin, met een grooten haard; hij zeide zoo in een van zijn brieven. Ik zal mijn jongen nauwe lijks meer herkennen." „Hier zijn enkele rozen van Mevrouw Tod, zie ik." „Zo heeft ze mij gegeven. Ze zei, dat mijnheer Guy altoos stilhield en oen trosje rozen plukte, als hij voorhij kwam. Zij hoopt, dat zij hem den volgenden Zondag zal zien voorhij rijden. Guy moet haar een van zijn allereerste bezoeken brengen, de goede, oude ziel. Ik sprak er van, dat Guy do halve streek een bezoek zou moeten brengen to oordeelen naar het getal uitnoodigingen, van welke ik had gehoord. ..Ja. Ieder wil mi.in jongen stelen Iedereen heet hem welkom! Hoe mooi heeft de oude Watkins dat geweer ge poetst! Mijnheer Herbert zegt, dat Guy mee op de jacht moet gaan do volgende week. Hij ging zoo gaarne naar 't kas teel." Ik glimlachte bij 't zien van don on- schuldigen lach van deze goede moeder, die verontwaardigd zou geweest zijn bij de beschuldiging van koppelarij. Maar toch wist ik, dat zij dacht aan haar lie veling, de aardige Grace Oldtower, die nog altoos Grace Oldtower was gebleven en die, zooals men zeide, de helft van de schitterende partijen in den omtrek had afgewezen, tot de verbazing en ergernis van al hare vrienden behalve van me vrouw Halifax. „Kom mee, Phineasl" en zij zuchtte zacht, alsof haar vreugde te groot was, alsof zij bewust was, dat zij hare ver beelding toestond haar te ver in de onbe kende toekomst mee te voeren. „Zijn ka mer is nu geheel klaar, wanneer hij komt. Kom ine©!"- Zij deed de deur dicht en op slot. Do morgen brak aan en niemaud kon schooner huwelijksdag hebben begeerd. Zonneschijn buiten zonneschijn op alle gezichten binnen. Alleen gezichten, welke tot 't gezin behoorden, want er waren geen gasten gevraagd en we had den den dag zoo geheim gehouden als we konden. John had van niets meer afkeer dan van vertoon bij een huwelijk. Daar om zagen Maud en ik, toen wij in do deur van do „Hall" stonden, terwijl al de anderen hoven waren, om zich te kleo- den voor de kerk, ook met eenige verba zing het rijtuig van Lord Ravenel aanko men en Lord Ravenel met vlugger en be slister bewegingen dan gewoonlijk eruit springen. Maud liep naar 't portaal; zij maakte blijkbaar veel indruk op hom, want werkelijk, zij was ook een aardige verschijning, vol jeugd, geluk en gratie, in haar mooio kleeding van bruids meisje. „Trouwen zij vandaag? Ik wist 't niet ik zal morgen terugkomen," on bij scheen haastig naar zijn rijtuig terug to willen gaan. De eerste vraag, welke op mijn lippen kwam was: „Hebt u Guy gezien?" „Neen." „We dachten een oogenblik, dat 't Guy zou zijn, die thuis kwam," riep Maud. „"Wo verwachten hem. Hebt u van hem gehoord, sedert wij u zagen? Maakt hij 't goed?" ..Ik denk 't wel." Ik vond 't antwoord erg kort, maar hij keek strak naar Guy's zuster, die zijn handen op kinderlijke manier vasthield. Toen hij aarzelend er van sprak om te rug te gaan naar Luxmore omdat hij zich niet bij do trouwpartij wilde inr;vin gen, wildo dc kleine damo daar oogenblik van hooren. Zij bracht dca on- vcrwachten gast naar de studeert r.mcr en liet hem daar bij haar vader alleen, terwijl zij aan haar moeder verteld?, dat hij gekomen was en Guy niet gezien had. Ik kwam in do huiskamer cn ging zitten kijken hoe do zon scheen over do brui lof tsklec ren en bruiloftsgezichton, alloa zoo vroolijk als 't maar kon, ook het ge zicht van do moeder. Voer enkoio oogon- blikken kwam or een schaduw over toen zij den postman hoorde bellen; maar zij zoidc terstond, dat 't toch zeer onwaar schijnlijk was, dat Guy een brief zou zenden: zij had hem deen weten, dat hij niet behoefd© to schrijven. Daarom stond zij, blij en tevreden, op terwijl zij do vouwen van haar mooien shawl glad-» streek, welko Guy had gewild, dat zij dezen dag zou dragen. Guy, haar jongen, van wien 't zeker was, dat hij morgen thuis zoude komen. „John, zijt gij 't? Hoe zacht zijt ge binnen gekomen. En Lord Ravenel! Hik weet, dat we blij zijn hem te zien. Mogen we hem tot een lid van ons gezin maken voor dezen tijd en hem met ons racen©* men o:r< Edwin te zien trouwen?" Lord Ravenel boog. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5