Gemeentelijke Aankondiging GEMEENTELIJKE VISCHVERKOQP., Aan den gemeentelijken vischwinkel, Viscbmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar ZUIDERZEEBOT a f0.50; SCHAR a f0.21SCHELVISCH k f0.43 SCHOL a f 0.25-0.43 ROODE POON a f 0.40 KABELJAUW k f0.48; en TARBOT a f0.500.60 per pond. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat het ge deelte van het Levendaal (Noordzijde), vanaf de Bolwerkstraat tot den ingang van het fabrieksgebouw van de fa. Gebr. van Wijk en Co., van Donderdag 21 Juni a.s. tot nadere aankondiging voor allo ver keer zal zijn afgeslote?i. Leiden, den 20en Juni 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7J4—8 uur- Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steensehuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Juni waargenomen door de Apotheken van de heeren: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tclef. 594 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. De apotheek van het Ziekenfonds tot Bulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. WOENSDAG 20 Juni. Leiderdorp. Chr. Muziek-Ver. „Devote". Concert op het plein der Chr. School. Aanvajig 8 uur. ten aanzien van alle binnen- en buiten- landsche producten, die met goud- of zilver niets te maken hebben en toch ge heel of ten deele dien naam dragen. Hieronder vallen o.m. gero- en alpacca- zilver. De voorstellers noemen dit hedrie- gelijke misleiding van het publiek, daar dergelijke producten gen enkel edelme taal- bestanddeel bevatten. Deze voorstellen werden tot later aan gehouden. Door den heer Mandersloot werd hier na verslag uitgebracht van de Commissie voor het vakonderwijs. Bij de installatie nieuwe bestuursleden kwam het punt statutenwijziging aan de orde. De heer v. Rossum du Chattel wees er aan do hand van de statuten op, dat een wijziging slechts in 'de volgende vergadering mogelijk is. De heer Zeeman uit Den Haag memo reert, dat het hier slechts een over gangsmaatregel betreft, wijl de bond eerst kort bestaat, doch de aftreding ge schiedt in het vervolg om de drie jaar. Hij wijst er verder op, dat de hond ver tegenwoordigd wordt door de drie ver- eenigingen. Wil de Winkeliersvereeniging statutenwijziging, dan kunnen zij zich wenden tot de andere vereenigingen. De Voorz. is het niet met den lieer Zeeman eens, terwijl andere leden van de winkeliersvereeniging opmerken, dat zij niet geweten hebben, dat het hier een overgangsmaatregel betrof, anders zou den zij niet voor het voorstel gestemd hebben. De rechtskundig adviseur, mr. Zijnen, wees er tenslotte op, dat men zich aan de statuten moet houden, waaruit bleek, dat geen wijiziging direct noodig was. Besloten werd tenslotte, dat de aftre dende bestuursleden in functie blijven tot de volgende algemeen© vergadering. Hierna werd do vergadering geschorst De uitslag van de door de firma J. H. Stadhouder, Wijnhandel Hooi gracht, georganiseerde ballonwedstrijd, wordt in dit nummer per advertentie be kend gemaakt. De firma heeft ongetwijfeld een groot succes met dezen wedstrijd gehad. Wijd en zijd heeft zij haar naam be kend kunnen maken; tot zelfs in het Bui tenland zijn de ballons terecht geko men. Zooals de lezers kunnen zien, is er één In B o c h u m (Westfalen) Duitschlaad neergedaald. Den 15en Juni werd dezo ballon door een Leidordorpsclie afneemster opgela ten. Aan dezen Duilschen vinder, is de eerste prijs toegekend. Üiï^ËgilUim De Leerplichtwet. De heer Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, nu het ontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet in dit zittingsjaar zeker buiten behandeling zal blijven, do circulaire aan het Rijks- scliooltoezicht van 11 Januari 1923, in verband met die van 12 Januari 1922, in te trekken, zoodat in elk geval ma het ein de van het loopende schooljaar de Leer plichtwet ook zal toegepast worden op de leerlingen, die het zevende leerjaar volgen? J i Moeilijkheden bij Hanze-banken. Dé Hanzebank te 's-Hertogenbosch en in verband daarmede ook die te Utrecht heeft 8ureeanse van betaling gevraagd. Over de oorzaak van den ingetreden toestand wordt, naar men uit het Zuiden aan het „Hbl." en de „N. R. C." schrijft, over het algemeen een gelijkluidend oor deel geveld. In de eerste plaats werd steeds aan de deskundigheid der leiding en financieele organisatie getwijfeld, voor al ook omdat aan vele bijbanken directeu ren verbonden waren, wier beroeps-antece denten niet wezen op het bezitten van vol komen vakkennis ten opzichte van het cre diet- en geldwezen. Evenwel hebben ook de tijdsomstandig heden groolen invloed op het verloop van zaken geoefend. Tal van kleine midden standers, en ook een aantal grootere, uit handel en nijverheid, waren op dén duur debiteur van de instelling geworden. Wel waren deze vorderingen gedeelte lijk gedekt door crediethypotheken en eigendommen, borgtochten en cessies van het handelspapier, doch een overwegend deel der totale vorderingen der bankin stelling was door debiteuren in handels goederen en grondstoffen gestoken, die bij eventueele eenecutie in deze slechte, tijds omstandigheden groote verliezen voor bank en debiteur zouden opleveren, zoo dat tegen wil en dank, met credietverlee- nen moest worden doorgegaan, cm de de biteuren in hun zaken staande te houden en de bevroren crediteen langs dezen weg zoo goed doenlijk eenigszins vlottend te maken. De algemeene hardnekkig voortdurende zaken-malaiso heeft echter in genoemde richting geen gunstige gevolgen kunnen brengen. De crcdietvereeniging „De Hanzebank" als voormeld, had buitendien sedert ge- ruimen. tijd nog een. afdceling spaarkas, waar duizenden kleine luyden hun spaar penningen bij brokjes en beetjes brachten, aangelokt door de hooge rente (5 en de propaganda voor die spaarkas gemaakt. Naar verluidt, is deze kas intact en zon den dc kleine spaarders daarbij geen scha de lijden. Zulks is dan ook ten zeerste te hopen, daar vele menschen him pensioenen, ouderdomsrente, spaarduitjes enz. hij de spaarkas hebben staan. Zelfs zijn or, die eenige duizenden guldens hebben uitstaan. Algemeen wordt gevreesd, dat het za kenleven in het Zuiden onder den handel- drijvenden en industrieelen middenstand den ernstigen terugslag van het verloop van zaken zal ondervinden, een terugslag, die zich ook zwaar zal doen gelden in het overige deel des lands, gezien het nauwe verband, waarin handel en industrie in den tegenwoordigen tijd waar ieder land bijna op zichzelf is aangewezen in het geheelc Rijk doet samenwerken. De Hanzebank te Den Bosch Btreeft evenals die te Utrecht naar een interne reorganisatie der Bank. Over den aard dezer reorganisatie zullen eerlang mede- deelingen kunnen worden gedaan, doch de directie kon reeds nu dc verzekering geven dat zij van dien aard zullen zijn, dat zij naar hare vaste overtuiging onder de gege ven. omstandigheden tevredenstellend zul len worden geacht. De hulp der Regeering zal voor het be werkstelligen dezer reorganisatie bepaald noodzakelijk zijn. Waar deze echter alleen in het belang der debiteuren optreedt, zal de Hanebank er bij baar reorganisatie die zij in zeer korten tijd hoopt tot stand te brengen tevens op bedacht zijn het bedrijf in zijn geheel te bewaren en dus crediteuren en debiteuren niet te scheiden. Het eerste punt op het program der di rectie van de Hanzebank is thans: zoo min mogelijk stoornissen in de bedrijven te veroorzaken, onafhankelijk van de voorge nomen reorganisatieplannen en zij heeft j een redelijke verwachting daarin zeer spoedig te zullen slagen. Door de Regeering is een wetsontwerp ingediend, waarin machtiging wordt ge vraagd voor steunverlecning aan de in moeilijkheden verkeerende Hanze-crediet- banken. Dit om te voorkomen, dat, als gevolg van die moeilijkheden, op groote schaal cre- dietnemers, wier financieele positie overi gens gezond kan geacht worden, aan uit winning zouden worden blootgesteld of buiten staat zouden geraken bun bedrij ven voort te zetten, waardoor mot één slag het bestaan van een belangrijk deel van middenstand vernietigd zou worden. De credietgeving door de Bank te 's-IIcr- togenbosch beloopt dertig millioen gulden en door die te Utrecht omstreeks vijf mil lioen gulden. Yerder heeft de Regeering zich bij baar voorstel tot steiuiverleening ook laten lei den door de overweging, dat het midden stand s-eredietwe zen in nauwe samenwer king met do middenstandsorganisaties een belangrijke plaats inneemt in ons econo misch volksbestaan, zoodat het ook uit de zen hoofde een algemeen belang is te ach ten, mede te werken om het vertrouwen in het credietwezen te behouden en te her stellen. Coöperatieve Cenirale Spaar- en Voorschotbank „Boaz". In verband met de moeilijkheden bij de N. V. Hanzebank in Utrecht en Don Bosch werd in een der bladen de naam van bovengenoemde bank genoemd, het geen de Stand, aanleiding gaf ter be- voegder plaatse te informceren, waarbij het volgende bleek: De moeilijkheden in deze za ken kunnen voor bovengenoem- do bank geen gevolgen heb- ien. In onderscheid met de Hanze Bank hebben de Boaz Banken den coö peratieven bedrijfsvorm, met vol ledige algeheele aansprakelijkheid der leden. Iedere bank is een zelf standige coöperatie waarvoor de loden in eigen kring aanspra kelijk zijD. Deze zelfstandige banken, een 60 in ge^ lal bezitten in de Coöperatieve Centrale Boaz Bank te Utrecht hare Centrale, waarvoor alle banken gezamen- lijk en ieder lid der bank indi vidueel mede aansprakelijk is. Door deze algeheele onbeperkte aan sprakelijkheid van meer dan 4000 bemiddelde personen over geheel Neder land biedt de Centrale Boaz Bank en bie den al hare zelfstandige plaatse lijke banken aan inleggers een zoo groot mogelijke zekerheid voor hun gelden. Deze organisatie heeft dus niet alleen met de moeilijkheden der N.V. Hanze Bank niets uitstaande, maar is hare be drijfsvorm een geheel andere en kunnen inleggers ook mede daardoor volkomen gerust zijn. Uit de Memorie van Toelich ting van het wetsontwerp waardoor de Regeering bedoelt het middenstandscre- diet in dezen te helpen, blijkt, dat er in Regeeringskringen over is gedacht naast de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Mi ddenstand ook de Coö peratieve Centrale Boaz Bank helpend te doen optreden, maar dat met het oog op den directen nood de beschikbare tijd ontbrak om ook deze centrale in dit overleg te betrekken. mmTEMLMm DE UITBARSTING VAN DEN ETNA. Ook de Vesuvius in werking. De uitbarsting van den Etna duurt met onverminderde snelheid voort. Een deel van do meest vruchtbare streek van het eiland is reeds onder een dikke laag lava bedolven, terwijl alles wat zich boven do vlakte verhief, zoowel huizen als boomen en de gehccle oogst, verwoest is door den verzengenden stroom. Deze stroom heeft zich thans in twee hoofdaders verdeeld. Een er van beweegt zich in de richting van Giarre, de andere gaat voort in de richting van Linguaglossa en is deze stad reeds tot op 50 meter genaderd. De plaats Castiklione zou reeds geheel verwoest zijn terwijl de plaatsen Bronte en Randazzo door de lava worden bedreigd. De lavastroom is over den spoorweg ge gaan, zoodat met groote spanning bet lot van het stadje Linguaglossa, een plaats van 15.000 inwoners, wordt afgewacht. De stad is geheel door de inwoners ontruimd en ligt thans geheel verlaten. Ook te Giarre, dat 2500 zielen telt, is alles in volle actie om het dorp geheel te ontruimen. De spoorweg, dia rondom den berg loopt, evenals het bosch, dat vlak bij Linguaglossa ligt, is ook reeds geheel ver nield door den lavastroom. De lava-stroom is in den nacht van gis teren niet verminderd. Des morgens meld den telegrammen uit Messina, dat de wer king van den Etna in hevigheid is toegeno men. Onder donderend geraas storten zich voortdurend nieuwe lavastvoomen uit de vijf kraters, terwijl de nieuwe lava in snel tempo over de oude laag heen stroomt. Steeds is men in angstige spanning over het lot van de stad Lingguaglossa, waar men, door de uitstralende hitte en de steeds dichter vallende aschregens bijna niet meer ademen kan. De lavastroom beeft in den loop van den dag van gisteren meer dan 15 K.M. afgelegd. De vruchtbare vlakte van Giarre staat in brand De plaats schijnt ten doode opgeschreven. Voortdurend worden dikke rookwolken en wolken gloeiende asch in de hoogte ge stuwd. De vuurzee is van veraf zichtbaar. Reeds vorr dat de lava de wijnbergen en beplantingen rier heuvels heeft aangetast zijn deze reeds door den verstikkenden gloed gedood. De activiteit van deni Etna is in den loop van den dag van gisteren niet ver minderd. De hemel wordt overal bloed rood gekleurd, terwijl ononderbroken een dichte aschregen op het omringende land- ïiederdaalt. De berichten uit Lingguag lossa en Catania luiden zeer verontrus tend. Allo streken, die een week geleden nog een pracht van natuurschoon vertoonden, zijn thans onder de verdelgen de werking van de lava in woestenijen hers cl i apen. De kokende lavastroom ver teert de huizen een voor een. Een telegram uit Napels meldt, dat ook gedurende de laatste 24 uren een ver hoogde werking van den Vesu vius is geconstateerd. Een grooto stroom lava komt uit bet midden van den krater en de schokken hebben in hevigheid toe genomen. Des avonds en in den nacht was de toestand zoo, dat men nog meer erup ties van den Vesuvius kan verwachten De daling der mark. De „Vos. Ztg.v meldt uit Berlijn: In verband met de catastrophale daling der Mark, heeft zich een groote onrust van de arbeiders meester gemaakt. De vakver- eenigingsleiders hebben bij bet Rijksmi- nisterio van Arbeid opnieuw besprekingen geopend, met het doel na te gaan, door welke middelen do loonen op pijl kunnen, worden gehouden en welken maatstaf men daarvoor moet aanleggen, in verband met de steeds toenemendo duurte. Natuurlijk zullen de vakvereenigingen geen loonen op goudba-sis verlangen, doch slechts eischen, dat de loonen gelijken tred hou den met de schommelingen der prijzen. De meeningen., betreffende de wijze, waarop zulks te beroiken is, loopen sterk uiteen. Eensdeels wil men een vast© loonschaal, berekend volgens den dollarkoers zien in gesteld, andersdeels wil men de loonen in overeenstemming brengen met het geste gen duurte-percentage. Ook zouden door do leiders der vakver eenigingen onderling besprekingen zijn ge voerd over de vraag, of men, ter doorvoe ring dezer eischen, de algemeen© staking zal proclameer©n. Van vakvereendgings- zijde worden de desbetreffende berichten echter met stelligheid tegengesproken. Gisteren heeft een conferentie plaats gevonden tusschen den minister van Ar beid en een aantal vertegenwoordigers van vakvereenigingen over den eisch der arbeiders om loonen, dio volgens een vaste basis zullen worden uitbetaald. De minis ter erkende, dat deze eisch der arbeiders volkomen recht van bestaan heeft. Hij gaf de richtlijnen aan voor een voorstel in dien geest. Nog deze week zal het vraagstuk met andere vakvereenigingsleiders worden besproken. In aansluiting aan deze actie zullen ook stappen worden gedaan om de credieten, welke de regeering aan de industrie in het Roergebied heeft verstrekt, op een vaste basis te brengen. De Belgische kabinetscrisis. Ondanks bet feit, dat de kabinetscrisis in België nog wel eenige dagen zal duren, acht men 't waarschijnlijk dat TheuniB in de gelegenheid zal zijn, voort te gaan met het bestudeeren van het Fransche ant woord op de Engelsche vragenlijst en om de Belgische opmerkingen daaromtrent aan Parijs te doen toekomen. Ook al zal een. kort uitstel in de beant woording van de Britsclie lijst noodzake lijk zijn, toch beschouwt men dat niet bepaald als een slecht teeken; want de bladen maken melding van een steeds ster ker wordend verlangen van de Fransche politici en leiders der openbare meening, om opnieuw een geaRieerd accoord in zake de schadevergoedingen tot stand te bren gen. Deze gezindheid in Frankrijk heeft een meer optimistisehen toon in de Engelsche pers ten gevolge gehad, welke van oordeel is, dat do herstelkwestie, alles tezamen ge nomen, te omvangrijk is mot haar vertak kingen, dan dat de politiek van eenig land in een vastomschreven formule be vangen kan zijn. Terzelfdertijd is men te Brussel gaan kan ten tegen 3n slechts oppervlakkigo regeling, 1 en daarom is men algemeen zeer ingenomen nu men. verneemt, dat de Engelsche vra genlijst in de kern der kwestie doordringt. KORTE BERICHTEN. Heden zal naar Parijs het ontwerp- antwoord der Belgisch© regeering op hel Britsche memorandum nopens de kwestie vap het opgeven van het lijdelijke verzet in het Roergebied worden doorgezonden. De Belgische regeering- vereenig t zich in haar antwoord inet het Fransche stand punt, doch acht het haar plicht, aan Enge land een duidelijk antwoord to geven op alle in het memorandum aangeroerde kwesties, welke België Diet betreffen. De Duitsche Bijks-spoorwegraad heeft besloten met ingang van 1 Juli de prijzen der spoorwegkaartjes voor de derde en de vierde klasse met 200 pet., die der eersto en tweede klasse met 300 pet. te verhoogen Men kan nog steeds geen spoor vin den van het lijk van Stamboelinski, en men vermoedt, dat het door zijn vrienden is. weggevoerd en in het geheim begraven. Do villa van Stamboelinski werd door de boeren uit Slavovitza geheel leeggeplun derd en er werd ©en ware jacht gebonden op het geld en de kostbaarheden van den ex-premier. Do Paus heeft een bedrag van 25.000 lire Ier beschikking gesteld voor de eer ste hulpverleening bij dc Etna-ramp. Het Banditisme ir» China. Beuter verneemt, dat het corps diploma tique te Peking, in samenwerking met de betrokken regeeringen plannen overweegt, om een einde te maken aan het banditisme in China en het daaruit voortvloeiende ge vaar voor vreemdelingen en buitenland schee belangen. Een der besproken plan nen bedoeld de vorming van een Ghi- neescli politiecorps, dat door Amerikaan- sche en geallieerde officieren zal worden gecommandeerd. Sneeuwval in het Reuzen- en Ertsgebergte. In het Iser- en Reuzengebergte is sneeuw gevaïen, die tot in de "dalen blijft liggen. Binds vele jaren is dat in deze streek niet meer voorgekomen. Uit Ma- rienbad wordt gemeld, dat ook in het ge bied van de Eger en op de hellingen van het Ertsgebergte sneeuw ia gevallen. Gemeenteraad Boskoop. (Vervolg van het tweede blad.) 10. Voorstel van B. en W. om hen een crediet te verleenen van f 300.voor bekostiging van de officieele ontvangst van afgevaardigden van liet Congres i.z. plantenziekten. De heer Jon gei ar, weth., spTeekt zich uit als tegen het voorstel zijnde. Spr. acht het voteeren van zulk een he- drag voor dit doel ongemotiveerd. Men kan hier wel spreken van gemeentebelang maar dat begrip is rekbaar. Op zoo'n manier kan men alles wel aan elkaar vast redeneeren. Bovendien zou men meer liefhebbers krijgen. De heer Ver ka de behoeft na dit be toog niet veel meer te zeggen. Vooral waar van verschillende zijden meermalen op bezuiniging wordt aangedrongen, acht spr. deze uitgave niet gewenscht. De voorzitter beantwoordt do spre kers. In hoeverre de uitgave evenredig is aan het gemeentebelang dat er aan verbonden is, is inderdaad moeilijk uit te maken. Aan den anderen kant echter staat het evenzeer vast, dat d,e kwestie van de slui ting der Amcrikaansche grey*>n, voor deze gemeente een kwestie is van te zijn of niet te zijn, en waar de zaak zoo staat, moet de gemeente wel kunnen zeggen, dat zij gedaan heeft wat zij kon. Spr. kan zich wel vereenigen met de uitdrukking dat we met dergel. dingen uiterst spaar zaam moeten omgaan. De heer Brand informeert naarstig- lijk, of het geld eventueel goed besteed zal zijn. "Wat is het zoo ongeveer voor 'n De heer Spruit is voor het voorstel. De lieer Noest is er tegen. Spr. soort menschen dat er komt? vreest dat "de sluiting der Am. grenzen niet zoozeer te danken is aan het zieke plantje, dan wel aan de protectie. Do heer v. Gel deren, weth., verde digt het voorstel. Onder de congressisten bevinden zich meerdere personen uit den Internationalen Phytopathologischen dienst, van wie er velen zijn die grooten invloed hebben op de sluiting der Ara. grenzen. Spr. vindt het eigenaardig dat leeken hier oordeelen over sluiting der grenzen. De heer Verkade vindt dat de Tuin- bouwvereenigingen ter plaatse dan1 maar voor een hartelijke ontvangst moeten zorgen. Als 't 'in in dio lunch zit, is het locli verkeken. De heer Jonge jan acht het denk beeld wel overweging waard, om de ont vangst door andere corporaties te doen bekostigen, omdat men anders een ge vaarlijk precedent schept voor de toe- komst De lunch zal er toch niet anders door smaken? Do voorzitter verzekert den heer Brand, dat de congressisten van een goed gehalte zijn. 5t Is best dc moeite waard. Het voorstel wordt aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. om hen oen crediet te verleenen van f 585.voor op hooging van do Rozenlaan en van f 125 voor het opruimen van nesten en vuilnis aan hot einde van den Biezendijk. De voorzitter geeft, een toelichting op het voorstel. In verband met do- werkloosheid zouden B. en W. bet werk liefst zoo spoedig mogelijk zien aange vangen. De heer Boekraad zag gaarne het voorstel gesplitst. Spr. betwijfelt of dio uitgave voor den Biezendijk wel noodig is, vooral omdat er bij de begrooting al over werd geklaagd dat do post „we gen en voetpaden" zoo hoog is. Spr. dacht dat de Biezendijk al was opge knapt. De voorzitter zegt dat bedoelde post geen verdere uitgave toelaat. Er is nog slechts f260 Echter zijn in het be- gin des jaars reeds alle benoodigde klin kers, koolascli enz. aangekocht. Dat komt dus later weer terecht. Behalve dat her stel -dringend noodig is, met het oog op te wachten onaangenaamheden in het (najaar, willen B. en. W. langs dezen weg, de werkverschaffing nog eenigen tijd voortzetten, omdat dit 't goedkoopst is. Wil men de laatste op andere wijze voortzetten, dan zullen B. en W. met veel grootere, en ook veel duurdere plannen moeten komen. Het voorstel wordt gesplitst Het eerste gedeelte wordt met algem. st., het twee de met op één na alg. stemmen aangeno men. 12. Voorstel van H en W. om to be sluiten tot wijziging der Verordening op de beffing van rechten voor het begraven van lijken op de algemeene begraaf plaats. Volgens de toelichting van den voor zitter beoogt deze wijziging een einde te maken aan den eigenaardigen toestand, n.l. dat sommigen meen en een familiegraf te bezitten, terwijl dit toch niet het geval is omdat -de eerst? eige naar bij zijn leven bet graf niet liet over schrijven. Voortaan zal -die overschrij ving nog kunnen plaats hebben binnen een jaar na het overlijden. Aangenomen. 13. Aanbieding door B. en W. ter vast stelling van een concept-besluit tot wij ziging der begrooting 1922 en van een concept-besluit tot liet doen van betalin gen uit den post voor „onvoorziene uit gaven" dier begrooting. Goedgekeurd. 13a. Wijziging overeenkomst mei Ha- zerswoude inzake levering van. drinkwa- ter. De wijziging houdt in hoofdzaak in, dat Boskoop een tweede persleiding mag leggen in- de wegen van Hazerswoude, mits bet daarvoor jaarlijks aan deze ge meente betaalt 12 ct. per strekkenden Meter, wat neerkomt op ongeveer f 1000 per jaar. Hazerswoude zal voorts moeten goed vinden, dat Boskoop behalve de reeds aangesloten gemeenten, nog meerdere ge meenten van water voorziet. Indien in verband met die aansluiting van andere gemeenten behalve die tweede perslei ding nog over meerdere lengte hoofdbuis gelegd moet worden in bet grondgebied van dezo gemeente, dan zal ook daar voor jaarlijks aan Hazerswoude 12 K f ct. per strekkende Meter vergoed wor den. - Voorts zal de door Hazerswoude aan Boskoop te betalen waterprijs per M3. nooit hoger zijn dan die, welke wordt betaald door dc meest begunstigde ge meente. Nadat dit punt „even" in een be sloten vergadering is besproken, wordt tot goedkeuring van de wijziging beslo ten. Be voorzitter spreekt hierbij de hoop uit, dat de verhouding tusschen boi- de gemeenten van dien aard zal zijn. dat een vruchtbare samenwerking blijft ge waarborgd. Rondvraag. De heer Brand vraagt verbetering van den weg in Reyerskoop. Wordt aan gewerkt. De heer Guldemond vraagt naar de waarheid van een gerucht als zou van de zijde van B. en W. aan een onderwij zeres bij het plaatselijk L O. de verzeke ring zijn gegeven, dat zij ondanks haar binnenkort in 't huwelijk treden haar po sitie zal kunnen blijven waarnemen: te vens op welke gronden die verzekering is gegeven, en of de verordening dan niet moet worden gewijzigd. De voorzitter zegt dat bedoelde onderwijzeres inderdaad bij hom geweest is om inlichtingen te dezer zake. Snr. heeft geantwoord dat er wel degelijk groote bezwaren bestonden, maar dat hij die, tot zijn leedwezcD geen kracht kon bijzetten door eenigen maatregel, omdat de wet gehuwde onderwijzeressen toelaat. Wel zijn er gemeenten geweest die hun verordening wijzigden, maar de desbetreffende raadsbesluiten zijn allo •vernietigd. Als hoofd -der gemeente heeft spr. zoo wel het Openbaar als het Bijz. ondev- wijs te behartigen. Alleen reeds uit dit oogpunt acht hij zich verplicht te waar schuwen tegen deze functie, omdat zij overal blijkt groote schade toe te bren gen aan het onderwijs. De heer Noest voert aan dat dit al de tweede gehuwde onderwijzeres zou zijn. Spr. vindt het jammer dat de lieer Guldemond nu met „dit praatje" komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2