Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEDWt LEIDSCHE CODRANT In Leiden en buiten Leiden J{ waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 Per week f 0.19 Frar.co per post per kwartaal f2.90 4üe JAARGANG. - DINSDAG 19 JUNI 1923 - No. 963 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 V Religieuse Socialisten. Nog altijd zijn er menschen die en terecht oordeelen dat Godsdienst en Sociaal-democratie niet vereenigbaar zijn. Die het, vooxzoover ze het niet weten schappelijk kunnen beredeneeren, tooh gevoelen dat hier een niet te overbruggen klove gaapt, dat tusschen die twee een keus moet worden gedaan. Wie God erkent als Opperheer, en wie Jezus Christus als Koning wil eeren, die kan niet onderschrijven do leer van het historisch materialisme en moet breken met do leer van den klassenstrijd. Die kan zich ook miet voegen naar de prac- tijk van de Sociaal-democratie. En omgekeerd, wio do S. D. A. P. wil aanhangen die moet cr toe komen het Christendom los te laten. Om deze waarheid te verbloemen en toch de Ghristusbelijders er toe te bren gen zich te scharen aohter het roode vaandel, wordt vaak gewezen op het feit, dat er toch ook zijn socialistische predi kanten. Bedienaren des Woords die dan toch maar geen bezwaar hebben tegen de So ciaal-democratische leer. En dat zijn toch zeker de menseten die het vreten kunnen. Tegenover deze bewering kan het goed zijn even de aandacht te vestigen op wat de Nieuwo Samenleving, het or gaan van de religieuse socialisten schrijft. Men herinnert zich het geruchtmakend optreden van Ds. Theesing te Middelie die ep öe meest drieste wijze de Godhei'd van d.en Christus loocheD t, die 011'<ent dat er is een bovennatuurlijke godsopen baring en die zelfs openlijk verkondigt dat de „oude God" is gestorven. Tegen dezen predikant if; een aanklacht ingediend. En het is naar aanleiding daarvan dat de Nieuwe Samenleving, naar wij in de „Nederlander" lezen, schrijft: De Ned. Herv. kerk telt op dit oogen- blik 30 socialistische predikanten; of- i schco-n de meesten zich misschien niet zoo duidelijk hebben uitgesproken, ma- ken we ons sterk, dat de meerderheid de i-deeëu van ds. Theesing toch zal onderschrijven. Wa.t e,en idee, om in 1923 nog mot een correctie to ?>eginnen, die misschien 20jaar geleden al uit den tijd was. Het blad maakt zich sterk, dat de meerderheid van de socialistische predi kanten de anti-Christelijke idoeën van Ds. Theesing onderschrijft. Welnu, dan weet men tevens welke waarde te hechten is, aan een beroep op Socialistische predikanten. STADSNIEUWS Steunregeling werkloozen. Door den Leidschen Bestuurdersbond was tot de Gemeenteraad een adres ge- Xiclit, de steunregeling voor werkloozen dn dien zin te wijzigen dat: a. voortaan ook aan ongehuwde bij ouders inwonende werkloozen ondersteu ning kan worden verstrekt; b. worde bepaald, dat van de inkomsten van leden van het gezin een nader te be palen bedrag in het geheel niet en het an dere deel voor 2/3 in mindering der on dersteuning wordt gebracht; c. de ondersteuning aan dubbel uitge trokken werkloozen en daarmede gelijk te stellen groepen per week blijft bepaald op f 13.50 voor gehuwden, plus f 1.50 per kind, B. en W. adviseren hierop a f w ij- •zend te beschikken. In het to dezer zake uitgebrachte prae- advies merken wij het volgende op: Door ons College is het gevoelen ingewon JFÊyiLLETON Van hooger Orde. Naar het Engclsch. ,103). Mevrouw Halifax was merkwaardig vroolijk dezen morgen. Zij had brieven gehad van Guy, tegelijk met een aardig cadeau, voor 't welk hij zeido, dat hij al de magazins des modes in Parijs had afgeloopen een witte, geborduurde, Chineesche shawl, 't Was dozen morgen aangekomen. Lord Ravenel was do bren ger. Dit was niet de eerste keer dat hij ons nieuws van Guy gebracht had en zich daardoor welkom maakte op Beech- wood. Meer welkom dan hij anders zou geweest zijn, want zijn levenswijze ver schilde zooveel van de onze. Niet, dat Lord Ravenel op zijn vader geleek maar bloed is bloed en opvoeding en ge woonten komt men niet gemakkelijk te boven. De jongens lachten om hem van wege zijn langzame, aristocratische ma nieren. Maud plaagde hem wegens zijn cynisme en omdat hij in niets belang scheen te stellen. Maar John was altoos vriendelijk, bijna teeder, tegen hem, we gisten allen wel waarom. Hij was dezen morgen op Beechwood nen van de Commissie voor Steunverlee- ning, terwijl tevens inlichtingen zijn ge vraagd aan den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw. De Commissie voor Steunverleoning ad viseert in meerderheid afwijzend te be schikken op punt a, niet in te gaan op het sub b gevraagde, doch billijkheids halve den aftrek wegens gezins inkomst en van 2/3 terug te brengen op 1/2 en even eens uit een oogpunt van billijkheid den maximum-steun aan dubbel-uitgetrokke- nen per week te bepalen op f 13.50 voor gehuwden, benevens f 1.50 per kind, in plaats van resp. f 12.— en f 1.35, zooals thans het geval is. De Minister, wien B. en W. een af schrift van het verzoek van den Leid schen Bestuurdersbond deden toekomen, staat geheel afwijzend tegenover het in het adres gevraagde. Steunverleening aan bij ouders inwo nende ongeliuwden acht hij in strijd èn met eene goede armenzorg èn met eene goede steunverleening. Raadsbesluiten tot een dergelijke steunverleening werden dan ook reeds eerder door hem ter schor sing voorgedragen en bij niet-intrekking door de Kroon vernietigd. Tot wijziging van de bepaling betref fende den aftrek van gezinsinkomsten, als door adressant gewenscht, terwijl hij nister al evenmin besluiten, terwijl hij ook geen voldoende vrijheid kan vinden het tarief voor de werkloozen, niet behoo rendo tot do groep uitgetrokkenen, te ver- hoogen. Ons prae-advies over het gevraagde drietal wijzigingen in do steunregeling welke door de Commissie voor Steunver leening wordt toegepast, kan aldus B. en W. in verband mot hot bovenstaan de, betrekkelijk kort zijn. Vooraf echter een opmerking van meer algomeencn aard. De indiening van het adres van den Leidschen Bestuurdersbond heeft B. en W. namelijk eenigszins verbaasd. Toen loch in de Raadsvergadering van 6 No vember 1922, aldus B. en W., werd aango drongen op de instelling van een gemeen telijke steuncommissie, werd door den heer van Stralen, tevens secretaris van den requesteerenden bond, ipet nadruk verklaard, dat de vakcentrales ondersteu ning door een speciale commissie, in plaats van door het Burgerlijk Armbe- stur, alleen wenschten, om eenige mede zeggenschap te hebben, opdat de onder steuning plaats had met inachtneming van de gestelde normen. Tegen de toe passing van de gestelde regelen gingen in hoofdzaak de bezwaren der organisa ties. Welnu, overeenkomstig den wensch der organisaties heeft thans de steunverlee ning plaats door een speciale commissie, waarin ook de vakcentrales zeggenschap hebben, terwijl door de commissie steun wordt verleend m,et inachtneming van do normen, door den Minister vastgesteld. Aan het verlangen der organisaties wordt dus ten volle voldaan en het is B. cn W. daarom niet reoht duidelijk, waarom de Leidsche Bestuursdersbond, in plaats van zijn tevredenheid te betuigen met den be- staanden toestand, de Raad wederom las tig valt met een adres in zake de steun verleening. B. en W. komen daarna tot het drietal wijzigingen in de steunregeling, in het adres genoemd. Van inwilliging van het verzoek, om in den vervolge ook ongehuwde bij ouders inwonende werkloozen door de Commissie van Steunverleening ondersteuning te doen verleenen kan, daargelaten de al dan niet wenschelijkheid, in de gegeven om standigheden geen sprake zijn. Een der gelijk besltiit toch zou oogenblikkelijk door den Minister worden geschorst en bij niet-intrekking aan de Kroon ter ver nietiging worden voorgedragen. gekomen en daar hij zich als gewoonlijk geheel bij ons aansloot, was hij ook met ons gegaan naar Norton Bury. Toen hij de drempel van ons oud huis overging, vertelde hij aan Maud hoe hij hier, vele jaren geleden, met zijn vader was ge weest. „Dat was de eerste koer, dat ik je vader ontmoette," hoorde ik hem tot Maud zeg gen. Mevrouw Halifax vroeg naar de ge zondheid van Lord Luxmore. „Hij is nog te Gompiègne. Spreekt Guy niot van hem? Lord Luxmore heeft veel genoegen in den omgang met Guy." Zij schrok, dit waren blijkbaar nieu we, maar niet w'elkome tijdingen voor Guy's moeder. Geen wonder. Elkemoeder in Engeland zou hebben geschrokken bij de gedachte, dat haar meest bemiado zoon vooral een jonge man van Guy's temperament en onder Guy's omstandig heden verkeerde in gezelschap van menschen, die den, maar al te zeer be kenden, Graaf van Luxmore omringden. „Mijn zoon heeft er niet van gespro ken. Hij was te zeer bezet met zaken dan dat bij vaak naar huis kon schrij ven, sedert bij te Parijö is aangekomen. Maar bij blijft daar niet lang." Dit scheen haar te troosten. „Ik twijfel er aan of hij wel veel tijd over zal hebben ora Compiègne te bezoeken. Afwijking van de door den Minister vastgestelde bepaling betreffende den af trek van gezinsinkomsten en van het ta rief voor de dubbel uitgetrokkenen, moe ten B. en W. den Raad evenzeer ten sterkste ontraden. De Minister, toch is hiertoe blijkens zijne missive niet genegen en zou, indien door den Raad in den geest van het adres mocht worden besloten, dadelijk de Rijksbijdrage in de kosten van ondersteuning van uitgetrokken sigarenmakers, metaalbewerkers en typo grafen intrekken en a priori ook in de toekomst geen bijdragen meer toezeggen ten opzichte van uitgetrokkenen in andere bedrijven, waarin naar het oordeel van den Minister hier ter stede eene alge- meene werkloosheid tengevolge van da crisis is komen te heerschen. De zonderlinge en voor de betrokkenen hoogst onbillijke toestand zou dan ont staan, dat ten opzichte van de sigaren makers, de bankwerkers, de typografen en de werknemers in bedrijvèn, welke in de toekomst voor eene Rijksbijdrage in aan merking komen, een aftrok van 2/3 der totale gezinsinkomsten zou plaats hebben en voor zooveel de dubbel uitgetrokkenen betreft eene wekelijkscbo uitkeering van ten hoogste f 12.-^ voor gehuwden, be nevens f 1.35 per kind zou gelden, terwijl de werknemers in andere, niet voor eene Rijksbijdrage in aanmerking komende be drijven, met eenen geringeren aftrek zou den kunnen volstaan en ook eene koogere wekelijksche uitkeering, resp. f 13.50 en f 1.50 deelachtig zouden kunnen worden Ook het sub b en c gevraagde is dus naar de meening van B. en W. niet voor inwil liging vatbaar. Op grond van eon en ander geven B. en W. den Raad alsnu in overweging op bet verzoek van den Leidschen Bestuurders bond afwijzend te beschikken. Tramaanleg LeidenDen HaagVoorburg Langzaam maar zeker nadert deze nieuwe tramlijn liaar voltooiing. Thans zijn de werkzaamheden zoover gevorderd, dat men nu van het eene eindpunt tot het andere den weg, dien do tram zal nemen, kan naga.an. De onteigende huizen aan de Hoogewoérd staan nu ontruimd te wach- den op den slooper. Met de overwulving aan het Levendaal vordert men al aardig, terwijl aan de nieuw gegraven sloot naast „Zuiderzicht" aan den Zoeterwoudschen Singel roeds ge heid voor de nieuw te maken brug. Tus schen dit gedeelte en de Lammebrug is men druk bezig met het leggen der rails. De nieuwe weg nabij de Lammebrug wordt met het noodige zand opgehoogd. Wat de nieuwe brug over den Vliet betreft, aan deze wordt met spoed gewerkt. Langs de baan vanaf deze brug tot aan het voor heen Sint Nicola aslaantje (thans genaamd Hofweg) verrijzen reeds de masten, waar- tusschen de electriscke draden zullen wor den gespannen. Vanfa de fabriek van Van Kempen tot aan den Ouden Tol worden deze masten aangevoerd. Nabij den voor- maligen ouden tol liggen reeds midden in den weg dubbel spoor, tot in do kom der gemeente Voorschoten. Vanaf Voorschoten tot aan de grens van V'ourLeidsckendam rijdt de stoomtram reeds op het nieuwe spoor en over de nieuw aangelegde bruggen. Daar is do aanleg dus het meest gevorderd. Do voormalige tolbaaswoning beeft ook opgehouden te bestaan en is onder sloo- pershanden. In de verschillende landerijen en tuinen zijn de noodige palen reeds geslagen en voorzien van ijzerdraad, ter afscheiding van de terreinen, zoodat ook hier reeds duidelijk te zien is, waarlangs de tramlijn haar route zal maken. De fraaie buitenplaats, even voor het Viaduct hij de halte der electr. trein Leid sckendam, moet eenige van haar prach tigste cikeboomon aan de tram ten offer brengen. Verderop, even voorbij de Zuivelfabriek te Leidschendam, wordt achter de ge meente Wykerbrug een breede weg aan gelegd, zoowel voor publiek als voor do tram. De tram komt niet meer terug in de kom van deze gemeente, maar op den achterweg om vervolgens in de gemeente Voorburg binnen te rijden. In Voorburg is veel verandering waar te nemen Was het vroeger enkel spoor, thans is men druk bezig met het leggen van nieuw dubbel spoor. Vanaf Voorburg tot aan Den Haag ziet men echter nog niet veel van den aanleg der tram. Behalve bij de Adelheidstraat, waar men een nieuwe brug gebouwd heeft met dubbel spoor. In het Bezuidenhout heeft men een nieuwe brug doen maken voor dubbel spoor en heeft men den weg aanmerkelijk verbreed. Bond van Edelmetaal-vereenigingen. Zooals wij reeds eerder mededeelden, zal do Bond van Edelmetaalveroenigingen Woensdag 20 en Donderdag 21 Juni bier ter stede zijn jaarlijksch congros houden. Het congres zal Woensdag voormiddag half elf op „Den Burcht" worden geopend, waarna do algemeene vergadering zal wor den gehouden in de Graanbeurs. In deze zaal zal mede een tentoonstelling gehouden worden van werkstukken van leerlingen der Rijks Vak- en Kunstnijverheidsschool te Schoenhoven. Dr. Halbertsma, ingenieur bij de Gloei lampenfabrieken van Philips te Eindhoven, zal een lezing houden over do verlichting van het winkelraam. 's-Namiddags te vijf uur vertrekken de congresleden, met extra trams naar Noord- wijk aan Zee, waar in het hotel „Rem brandt" het mid'dagmaal wordt gebruikt. Donderdag te half elf zal het congres in „Zomerzorg" worden voortgezet waarbij do lieer W. van Rossum du Chattel uit Leiden het punt: „Hoe voeren wij onzen verkoop op?" zal inleiden. 's Middags te 12 uur vertrek naar de Kagerplassen met een lunch op heb Club huis van De Kaag. Inbraak. Hedenmorgen omstreeks 6 uur ontdek te een van de werklieden der N.V. Wer- nink's betonfabrieken, dat van het kan toorgebouw een ruit was vernield, aan do zijde van het fabrieksgebouw. Bij een onmiddellijk ingesteld onder zoek bleek, dat in de beneden gevestigde bureaux en in het privé-kantoor van den directeur alsook in twee lokalen boven het bureau alles was overhoop gehaald, zoodat aan diefstal werd gedacht. Vermist werd echter niets, behoudens eenige voorwerpen en een bedrag van pl.m. 30 cent. Ook aam do brandkast was men bezig geweest, waarschijnlijk door gemis aan voldoende „vakkennis" heeft men die echter niet kunnen openen. Intusschen meent men uit een en ander te moeten afleiden dat hior meer sprake is van vandalisme dan Van een welvoor- bereid plan tot diefstal. De twee meisjes, wier opsporing werd .verzocht, zijn thans teruggebracht. Van een perceel aam den Morsch- singel, bewoond door de familie de M., is een ruit vernield. Op de Stationsweg werd gisteren een fietsende jongedame aangereden door een auto, tengevolge waarvan het rijwiel eenigszins werd beschadigd. De chauf feur zal de onkosten betalen. Het 6de regiment veld-artillerie al hier gedetacheerd, onder bevel van luite nant-kolonel W. de Reus, heeft het schietkamp bij Oldebroek betrokken tot het houden van schietofeningen onder lei- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per rogel 22K centi Ingezonden Modedeelingen, dubbel tariefi K Bij contract, belangrijke reductie. S Kleine advertentiën bij vooruitbeta* ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. ding van kolonel H. J. Furstner, conn mandant der 1ste artillerie-brigade. De heer A. van der Bijl, alhier tot semi-arts bevorderd, is bestemd tot re-i serve-officier van gezondheid bij de landmacht hier te lande. Onder de ingekomen stukken, welke de Kamer v. Koophandel v .Rijnland in hare vergadering van a.s. Donderdagmid-» dag zullen worden voorgelegd, bevinden zich o.a. een schrijven van de K. vt K. te Utrecht betreffende wijziging art. 47 Wetb. v. K.: Inschrijving in het Handels register van belangrijk verlies van Maatsck. kapitaal v. Naaml. Vennoot-i schappen; idem van do K. v. K. te Haar lem betreffende: Winkelsluiting. (Verzoek om toezending van advies van de aan-» hangige regeling inzake, winkelsluiting en arbeidsduur winkelbedienden). Idem van het Dep. v. Arbeid, Handel en Nijverheid betreffende in- en uitvoer in en uit het bezetto gebied in Duïtsch* land enz. Gisteravond werd de heer G. H. por fiets van Leiden komende tusschen do Vink en de Haagsche Schouw, door een uit de richting Den Haag komende dame aangereden, met het gevolg dat het voor wiel ran 's heeren H.'s fiets geheel verbo gen werd. De dame, schuldbewust, beloofde do schade te vergoeden en zou daarom bij den dichtst bijwonenden rijwielherstel ler, i. c. dus die voor den spoorweg-over* weg bij de Vink machtiging geven do fiets te herstellen. Vermoedelijk is de bewuste damo bij vergissing doorgereden, althans, lot op heden is bij bedoelden rijwielhande llaar geen adres opgegeven. Maar, „%vio weet nog hoe"? Men meldt ons dat de collecte, welke j.l. Zondag in de Gercf. Kerk voor het eerstdaags to openen Rusthuis gehouden werd, heeft opgebracht de som van f332.70. aSINNE&LAi^'. De Schoer.enwet. Naar heb Corr. Bur. verneemt zijn do voorbereidende maatregelen ter uitvoering van de web van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoen werk, thans zoover gevorderd, dat binnen kort tot een uitvaardiging van oen invoer verbod zal kunnen worden, overgegaan. Alsdan zal slechts onder bepaalde voor waarden en uitsluitend tegen afgifte eenor vergunning beperkte invoer van schoen werk kunnen plaats vinden. Naar te verwachten is, zullen ten aan zien van de bestellingen, welke op het tijd stip van het invoerverbod reeds loopendo zijn, in dit opzicht geen uitzonderings maatregelen kunnen worden getroffen. Veertien maanden op Spitsbei-gsn. Zaterdag passeerde te Lobith het stoom schip „Rotterdam" met ciroa 200 Duitsclie arbeiders aan boord, komende van Spits bergen, op de terugreis naar bun vaderland Deze arbeiders hadden gedurende 14 maan den gewerkt in de Hollandschc Steenko lenmijnen op Spitsbergen. Veiling van bloembollen. De Bloembollenkweekersvereeniging „Het Westland", omvattende zes plaat selijke vereenigingen in deze streek, heeft in een algemeene vergadering te Poeldijk besloten ook dezen zomer weer op de veilingen van leverbare bloembol len te verkoopen met betaling op 1 Mei 1924. Aan het bestuur werd opgedragen ver vroegde betaling krachtig te bevorderen, man had 't gelukkig niet opgemerkt en zij 'wenschte blijkbaar 't hem ook niet to zeggen. Zij deed hem een gelukkigen dag hebben en zelf was zij ook gelukkig, ter wijl zij alle pijnlijke gedachten moedig op zij zetto cn do zoete herinneringen! terug riep van dit, haar oude, eerste tehuis. John wilde, zoo mogelijk, dit huwelijk even heilig en hoopvol maken als 't hunne. Zoo vol waren wij allen hiervan, dat ik niet eerder dan een dag nadat Lord Ra~ venei ons had verlaten blijkbaar hadi hij gehoopt, dat hij gevraagd zou worden om bij de bruiloft te blijven, maar John had hem niet uitgenoodigd mij herin* nerde, wat hij gezegd had aangaande Guy's gezelschap bij Lord Luxmore. Het angstige gezicht van de moeder wekte 't bij mij op teen zij mij een brief gaf om op de post te brengen. „Doe hem zelf op de post, wilt go, Phineas?" Ik zag dat hij aan haar zoon gericht was te Parijs. „Het is de laatste brief, dien ik hem zal moeten schrijven," voegde zij er aar< zeiend aan toe. „Mijn jongen komt thuis.*^ '«(Wordt vervolgd-X j Verder zei zij er natuurlijk niets meer van tegenover Lord Luxmore's zoon, maar 't was duidelijk merkbaar, dat zij zich ongerust maakte. „Ik heb uw zoon naar Gompiègne ge bracht, waar hij algemeen bemind is, we gens zijn geestigheid en levendigheid. Ik ken niemand, die zoo aangenaam gezel schap is als Guy." Guy's moeder boog, maar koel. „Ik geloof, mevrouw Halifax, dat u wel weet, dat de smaak van den graaf en de mijne zeer veel verschillen altoos veel hebben verschild. Maar hij is een oude man en ik bon zijn ©enige zoon. Hij wil mij gaarne zoo nu en dan eens zien on dan ga ik, hoewel ik bekennen moet, dat ik weinig behagen schep in den kring, welke hij om zich heen heeft." „In welken kring, als ik 't goed begrijp, mijn zoon gedurig verkeert?" „Waarom niet? 't Is een zeer schitte rende kring. Eet gansche hof van Karei X heeft er geen pleizieriger. Overigens, wat kan 't schelen?" „Men leert wel de dingen te nomen, zooals ze schijnen, zonder te diep onder de oppervlakte door Ie dringen. Men krijgt ten slotte genoeg van onmachtig quixotismc tegenover onoverwinnelijk kwaad." „Dat is niet ons geloof op Beechwood," zei mevrouw Halifax en staakte haastig het gesprek. Maar 't scheen haar toch telkens weer in gedachten te komen, te midden van de vroolijkheid van de jongelieden, en het meer ernstige genoegen, dat de vader had, ziende 't geluk van zijn zoon Ed win; zijn goede zoon, die hem nooit eeni ge zorg gegeven had. Het heriunerde hem, zeido hij, geheel aan die dagen, toen hij zelf 's avonds placht te komen met de hamer in de hand om planken te timmeren in 't huis of om de bessen- struiken tegen den muur te binden, alles doende con amore, en met de uiterste zorg, wetende dat de vlugge oogen van Ursula March 't alles zouden inspectee- ren. „Dat wil zeggen van Ursula Halifax, want ik geloof niet, dat ik haar een en kele van mijn wonderdaden liet zien voor zij Ursula Halifax was. Weet gij nog Phineas, toen gij ons voor de eerste keer een bezoek kwaamt brengen, dat gij ons aan 't tuinieren vond?" „En zij had een witte japon aan en con slroohoed op, met blauwe linten. Wat een jong ding leek 't toen! haast niet ouder dan juffrouw Maud hier!" John sloeg den urm om haar heen en Ursula lachte, terwijl de schaduw voor een wijle van haar gezicht trok. Haar

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1