GeraesntelijSte Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken viscli winkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is DINSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.21— f 0.32, SCHOL a f0.21, TARBOT a f0.55 en ROODE POON a f0.37 per pond. J. C. VAN DER LIP, "Welh. loco-Burgemeester. ONTHEFFING SLUITINGSUUR VOOR WINKELS. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat door hen, ten aanzien van den door de Vereeni- ging „Het Volksgebouw" te houden bazaar in het Volksgebouw aan de Heerengracht No. 34, van 17 tot en met 22 Juni a.s ontheffing is verleend van het sluitings uur voor winkels. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door Wed. H. J. Visser, geb. Zwetsloot, te Leiden, een verzoek schrift is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhou denden drank anderen dan sterken, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Haarlemmerweg No. 1. gemeentebesturen in, .er op wijzend, dat deze onbewoonbaaTverklaring in hoofd zaak ten doel heeft te voorkomen dat eigenaren van volstrekt slechte woningen profiteeren van de mogelijkheid van huurverhooging. Ten aanzien van de ontruiming, later, kan gehandeld worden naar gelang der omstandiglieiöen. Het Ned. Roode Kruis. Onder voorzitterschap van Z. K. H. den Prins hield Zaterdag het Ned. Roode Kruis zijne algemeene vergadering. In het jaarverslag werd het jeugd werk gememoreerd en meegedeeld, dat de afd. Den Haag in 1924. met een zieken huis-opleidingsschool voor Roode Kruis- vemleegsters gereed hoopt te zijn. Voor den nood in verschillende landen weT-d f 756.963.35 afgedragen. Met 113 tegen 38 stemmen werd beslo ten de kringbesturen te doen vervallen waardoor het aantal kringcommissaris sen tot 11 slinkt. Onder communisten. Door het dagelijksch bestuur der com munistische partij zijn weer 25 leden, vrijwel de geheel© oppositie in de afd. Rotterdam, geschorst I noot rokken wetsontwerpen. Ingetrokken zijn do navolgende wets ontwerpen: 1. Nadere aanduiding van de feestda gen, die in wettelijke voorschriften met den Zondag op één lijn worden gesteld; 2. Wijziging en aanvulling van de wet telijke voorschriften, welke regeling van gemeenschappelijke belangen tusschen gemeenten beoogen; 3. Wijziging en aanvuling van de wet op den Raad van State; 4. Aanvulling van de Provinciale wet en van de Gemeentewet. Het harmgbedrijf. De Reedersvereeraging voor de Neder- landsche haringvisscherij beeft in April van dit jaar een commissie benoemd om een rapport samen te stellen over plannen tot bevordering van den uitvoer van ha ring en tot het tegengaan van knoeierijen in het haringbedrijf. Deze commissie be stond uit de heeren: L. J. van Gelderen', J. H. Warneke, L. J. M. JJzermans, I. J. Hoogendijk, Alb. Pronk, M. Parlevliet, Jac. den Duik, Joost Pot Fz., Th. Haasnoot W. Richter Uitdenbogaardt, Job. Poort man en C. G. Roos. Naar de ,N. R. C." meldt, gewaagt het rapport van deze commissie van uitvoerige beraadslagingen. Algemeen werd erkend, dat hoogst ongewenschte praktijken in den exporthandel zijn binnengeslopen, tengevolge waarvan afbreuk wordt gedaan aan de reputatie van het Nederlandschc product, en waartegen het nemen van maatregelen noodzakelijk moet worden ge acht. Niet voldoende echter zal het zijn, aldus wordt iri het rapport gezegd, bij den uitvoer zulke maatregelen te nemen; het geheele bedrijf dient zoodanig te worden ingelicht en uitgeoefend, dat de meeste kans op aanwezigheid van slechts eerste kwaliteit hariDg worde bereikt. De eerste stap om hiertoe te komen, moet zeker ge daan worden door de reederijen door het gebruik maken van eerste kwaliteit zee- fust en dito zout. De behandeling van de haring op zee is afhankelijk van de vakkundigheid van do zeelieden, een goede regeling van de werkzaamheden aan boord en de hoedanig heid van het te gebruiken zout, en alle zorgen zullen falen, als minderwaardig fust wordt gebruikt, waardoor de tonnen droogloopen, zoodat wrakke en dubbel wrakke haring wordt aangevoerd. Algemeen werd gewenscht, dat een uni forme ten zal worden ingevoerd, welke aan nader te stellen eischen moet voldoen. Echter werd opgemerkt, dat zulk een maat regel een kostbaren overgangstijd zal ver oorzaken, in verband met aanwezigen, niet aan de te stellen eischen beantwoor- denden voorraad. Omdat echter de voor raad f ïans in vergelijking met andere ja ren gering is, is deze tijd thans wel bet meest geschikt. De maatregelen tegen knoeierij met Ne- derlandsche haring hebben betrekking op de kwaliteit van de haring, op de verpak king, op den netto-gewichtsinhoud en op de maat van het fust. Inzake kwaliteiten moet vaststaan, dat de inhoud inderdaad overeenstemt met het merk; de verpakking dient bestand te zijn tegen de verzending; de garantie van een aett-ogewichtsinhoud moet eveneens vast staan, en ten slotte moet de vaststaande maat van het fust waken tegen bedrog. Naar het oordcel van de commissie moe ten reeders en handelaren zelf omtrent dat alles voorschriften stellen en zich er aan onderwerpen. Yoor alle nauwkeurig te omschrijven kwaliteiten, sorteeringen en pakkingen dienen merken te worden ont worpen. In elke visscherijplaats zal een contrclestaticn moeten worden opgericht, belast met keuring en bet toezicht op de regeling. Ten slotte zal de hulp van den wetgever nocclig zijn, teneinde er voor te waken, dat slechts zij, die gerechtigd zijn tot het voeren van dc vastgestelde merken, ook haring onder die merken uitvoeren en an deren niet ten uitvoer met gebruikmaking van die merken worden toegelaten. Aangenomen werd, dat onder maathou dend fust moet worden verstaan een Ne- derlandsche ton met een inhoud van on geveer 115 K.G. netto vischgewicht en een Schotsche ton met een inhoud van ten minste 120 K.G. netto vischgewicht. Kleine tonnen dienen naar verhouding te zijn. Deze maten gelden niet voor handel op Amerika, omdat hiervoor reeds eigen vast staande maten worden gebezigd. De commissie wensebt, dat aan het hoofdbestuur van de Rcedersverceniging opgedragen zal worden, in overleg en sa menwerking met de vereenigingen van ha ringhandelaren, al het nooclige to verrich ten ter verwezenlijking van. deze regeling. Hierover zal in de eerstvolgende 'alge meene vergadering van de Reedersvereeni- ging worden beslist. SUITOlLARiEg DE REVOLUTIE IN BULGARIJE. Mèt den val van Stamboolinski is de rust in Bulgarije weer volkomen her steld. De gevechten die naar het heet in som mige plaatsen zijn voorgevallen, zijn be ëindigd. Ook do onwillig© gezanten zijn, nu zij er van zijn verwittigd, dat het oude re gime heeft afgedaan, van hun stand plaats vertrokken. Het Bulgaarsche Tel. agentschap meldt, dat do Bulgaarsche zaakgelastig de to Belgrado Ludzkonoff is teruggeroe pen, omdat hij aan een vertegenwoordi ger der Servische pers onjuiste modedee- lingen had verstrekt over den toestand in Bulgarije. Van allo ministers van het gevallen ka binet Stamhoelinski slaagde slechts Oboff er in, naar Roemenië.te ontvluchten. De regeering te Sofia eischt zijn onmiddel lijke uitlevering. In de woning van den vermoorden chef der geheime politie te Sofia, Stefanof, vond men een dagboek, waarin de namen van alle personen, die door de regecring Stamhoelinski met geheime opdrachten waren belast. Hierdoor slaagde men er eindelijk in, den langgozoehten moorde naar van den vroegeren minister Gregoff te ontdekken. Ook de moordenaars van de overige slachtoffers der regeering Stamhoelinski werden op grond der gevonden aanteeke- ningen ontdekt. Er "vond een groot aantal arrestaties plaats en men is thans doen de, om al het bezwarende feitenmateriaal tegen de beschuldigden te verzamelen. De behandeling dezer zaken zal geen poli tiek, doch een uitsluitend strafrechtelijk karakter dragen. De nieuwe regeering schijnt de schul digen aan den dood van Stamhoelinski ge-s tren gelijk te zullen straffen. Of deze laatste me-dedeeling wat vlag vertoon is? Y/at de Kleine Entente verder denkj te doen? Volgens via Weenen nit Belgrado ont vangen berichten zouden de regeeringen te Belgrado, Athene en Boekarest beslo ten hebben, van de Bulgaarsche regee ring de toelating te eischen van een con trole-commissie der kleine entente te So fia. Daar kan weer wat van komen! Rondom het Buitsche aanbod. Tot het antwoord van Frankrijk op de vragen der Engelsche regeering is ont vangen, hetwelk, naar men verneemt, eerst ter inzage aan de Belgische regee ring is gegeven, zijn, wat den toestand van het vragstuk der schadevergoeding betreft, geenerlei gewichtige besluiten te verwachten. In de Engelsche pers wordt de hoop ge uit, dat het zal gelukken, overeenstem>- ming tot stand le brengen tusschen de standpunten van Londen en Parijs en die hoop wordt door de Fransche pers ge deeld. Evenals de Engelsche pers betoogen ook de Italiaansche bladen, hoe noodzakelijk het is, de belangen van Europa als één geheel te beschouwen om tot een regeling te komen. Arer schillen de samenvattingen van de Britsche memorie, die in de pers werden gepubliceerd!, zijn niet geheel betrouw baar. Algemeen is men echter van mee ning, dat het stuk „hoofdzakelijk" be staat uit een vragenlijst over hetgeen Frankrijk verstaat onder het opgeven van het lijdelijk verzet en op welke voor waarden Frankrijk zou willen overgaan tot ontruiming van het Roergebied. Do houding van Amerika. Uit Washington wordt gemeld: De Amerikaansohe regeering heeft nog geen enkel verzoek tot bemiddeling inzake de herstelkwestie ontvangen en man geeft op het Witte Huis te verstaan, dat Amerika zijn vroeger standpunt ten deze zal hand haven. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. Er is geen bijzonder nieuws over de re- geeringscrisis. Theunis heeft nog steeds geen officieele opdracht gekregen tot het vormen van een nieuw kabinet, wat niet belet dat hij officieus links en rechts zijn voelhorens uitsteekt, om de katholie ke en liberale leiders te polsen over de voorwaarden, onder welke met hem (Theunis) als premier een nieuw katho liek-liberaal ministerie mogelijk zou zijn. Van hun kant zijn liberalen en katho lieken bezig met het zoeken naar een for mule over de hoogeschool- en de militai re kwestie, welke een samenwerking op stevigen grondslag mogelijk zou maken. Y/ordt deze basis gevonden, dan zal Theunis officieel tot kabinetsformateur worden benoemd en een begin maken met het kiezen zijner ministers. Men zegt, dat een paar katholieke en liberale leden uit het kabinet men noemt in dit verband de nameD van. De- vcze, Neujean, Franck en Ruzette ver vangen zullen worden, doch deze bewe ring berust nog op geen vaste gegevens. Op een buitengewoon socialistisch con gres, dat te Brussel gehouden wordt, is gister een motie van Vandervelde aange nomen, waarin o.a. gezegd wordt, dat het congres rekent op de energie van de socialistische afgevaardigden in de Ka mer, teD einde zich krachtig te verzetten tegen elke regeering die de politiek van het kahinet-Theunis zou voortzetten. Aan het slot van de motie wordt ge zegd, dat de arbeiders er naar moeten streven de regeering in handen te nemen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Resultaai? De toestand te Lausanne wordt hoe langer hoe merkwaardiger. Pelló heeft den Franschen journalisten op het afbre ken van do conferentie voorbereid, daar hij van Poincaré uiterst krachtige in structies ontvir.g. doch de Geallieerden deelden Venizelos mede, dat Griekenland een afzonderlijke vrede met Turkije be hoeft te sluiten, daar het er van verze kerd kan zijn, dat binnenkort te Lau sanne een algemeene vrede gesloten wordt, waarvan Venizelos in een schrij ven aan Geallieerden kennis heeft ge nomen. Ofschoon de Franschen en Tur ken slechts over ultimata en afbreken spreken, heerscht toch de indruk dat de bedreigingen niets te beteeken en hebben en dat de partijen het ten slotte eens zul len worden. Communistisch relletje. Ten sladhuize te Parijs zou een confe- tie plaats hebben van de gemeenteraads leden der omliggende gemeenten. De communisten hadden van die gele genheid gebruik gemaakt tot het houden van een betooging voor het vrijlaten van den communist Marty. Toen de ministers de zaal binnentraden werd minister Mau ra our y van binnenlandsche zaken onder strooibiljetten bedolven en uitgejouwd. Toen de Marseillaise werd ingezet, maak ten de communisten zoo'n vreeselijk ka baal, dat een gedeelte hunner nit de zaal moest worden gezet. Een aanvaring op dc Elbe. In de monding van de Stör, een zijri vier van de Elbe, heeft Zaterdagavond een ernstige aanvaring plaats gehad. De stoomboot „Kaiser". van de Hamburg Amerika. Lyn, welke Zaterdag j.l. met do leden van een vereeniging aan boord, naar Helgoland vertrok, is in de monding van de Stör met de Engelsche kolenboot Bellbro' in aanvaring gekomen. De „Kai ser". werd aan stuurboordzijde geraakt. Een lid der bemanning werd gedood, terwijl vier der opvarenden zwaar en tal van anderen licht gewond werden. De boeg van het Engelsche schip werd ge heel en al ingedrukt. Een ongewone operatie. Dr. A. G. Brand, van het Ayr County Hospital, heeft, naar hij in het jongste nummer van het „British Medical Jour nal" meedeelt, een 27-jarige vrouw in be handeling gehad, die klaagde over een zwaar gevoel in de maag. Reeds vroeger •had de patiënte verschillende onderlijfs- operaties ondergaan, maar men kon de eigenlijke oorzaak harer ziekte niet ach terhalen. Daar de vrouw steeds zieker werd, werd een maagoperatie noodig geoor deeld. Dr. Brand vond bij maagopening: zeventien sleuteltjes, waarvan één van 3% Engelsche duim lang; twee muntstukken, waarvan één met een ring er door; drio veiligheidsspelden, waarvan één geopend; één knoop, één potloodslijper en een klein stuk gereedschap; in totaal 25 verschil lende voorwerpen. Zoodra deze hoeveel heid metaal uit de maag der patiënte ver wijderd was, begon ze beterschap te ver- toonen, die sindsdien bleef aanhouden. De „vuilverbranding. Te Cambridge werd de directie der ge meentelijke vuilverbranding door een winkelier opgebeld, die hem meedeelde, dat hij een zakboekje vermiste met een 300 pond sterling aan papieren geld er in. De winkelier vreesde, dat het in den vuilnisbak terecht was gekomen. Juist op dat oogenblik stond d® inhoud van den vuilnisbak, waarmee het vuil bij den winkelier was opgehaald, op het punt om vernietigd te worden. Men zocht echter het vuil in den wa gen na en tot de niet geringe vreugde van den winkelier werd het vermiste boekje met bet geld erin gevonden. NED. HERV. KERK. Drietal. Te GorinchemC. B. Hol land te Kampen; F. Kijftenbelt te Feijen- oord en W. J. v. Lokhorst te Bennelcom. Beroepen. Te Oude Tonge: A. van Griethuijsen, te Oud-Vosmeer; te IJssel- sleinB. Moorrees te Heterente Drie- siun: E. V. J. Japchen te Hei- en Boeicop. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Driebergen: L. H. van der Meiden te Dordrecht. Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. A. Daran hoopt Zondag 24 Juni a.s. des middags te half 3, afscheid te ne men van de Ned. Herv. Gem. te St. Oedcn- rode en Zondag 1 Juli d.a.v. des middags intrede te doen te Odiik, na des morgens bevestigd te zijn door Prof. Dr. H. M. van Nes, van Leiden. 30-jarig jubileum. Heden herdenkt D s. A. D. C. K o k, Geref. Tred. te Idskenshuizen, zijn 30-jarig ambtsjubileum. Ds. Kok aanvaardde zijn bediening in 1893 bij de Gercf. Kerk van Nieuw-Hclvoet, welke standplaats hij in 1912 met Scharendijke verwisselde. In 3916 vertrok, hij naar Warfum. Sinds £8 Nov. 1920 dient Ds. -Kok zijn tegenwoor dige gemeente. Herdenking martelaren. Do Algemeene Synodale Commissie der Ncderlandsche Hervormde Kerk heeft de kerkeraden en predikanten in berinnering gebracht, dat het Zondag 1 Juli 400 jaar geleden zal zijn, dat de eerste martelaren der Hervorming in de Nederlanden, Hen drik Voes en Johannes van Essen, te Brus sel om het evangelie van Christus hun le ven lieten op den brandstapel. Deze ge beurtenis zal dien dag op plechtige wijze te Brussel worden herdacht, met namo docr de Belgische Zendingskerk, op wier uitnoodiging ook de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk zich aldaar zal doen vertegenwoordigen. De Synode heeft de kerkeraden en pre dikanten verzocht op den len Juli in de openbare godsdienstoefening de gemeente te herinneren aan het voorbeeld dier eer ste bloedgetuigen, opdat haar geloof ge sterkt en het Protest antsch bewustzijn verlevendigd moge worden, waaraan voor al in onze dagen zoo groote behoefte be staat. Commissie van Beroep. Do uitslag van dc stemmingen voor do groslijsten voor de Commissie van Beroep van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, is als volgt: a. Voor de Besturen: Mr. J. A. de Wilde. Den Haag, 92 st.; Mr. D. W. O. A. Schut, Amsterda-m, 3 st.; Ds. G. H. Kersten, Ier- seke, 2 st. b. voor het Onderwijzend Personeel: J. schouten, Rotterdam, 173 st.; Mr. J. J. de Waal Malefijt, Utrecht, 23 st.; A. P. Juug- curt Jr., Den Haag, 2 st.; Ds. G. H. Ker sten, Icrseke, 2 st.; voorts verkregen de heeren J. van Dijk, Leeuwarden; L. A. v. Gunsteren Jr., Rotterdam; Dr. S. O. Los, Den Haag; J. P. Meyer, Den Haag; Ds. J. Severijn, Dordrecht, ieder 1 stem. Sadoe Soendar Singh. Niet geringe ongerustheid zegt de N e- derl., is hier te lande in enkele kringen gewekt door een uit Engeland hierheen overgewaaid bericht, dat de ook ten onzent vooral na zijn bezoek ten vorigen jare, zoo bekende en geliefde Indiër, in Tibet, waar heen hij in April van uit Engelsch-Indië is vertrokken, zou zijn vermoord. Wdj hebben nog geenerlei stellige beves tiging van dit bericht kunnen ontvangen- en hebben daarom nog hoop, dat het be rust op een misverstand, dat zijn oor sprong zou kunnen vinden in het bericht van het overlijden van den voider van Soendar Singli, die voor eenigen tijd in Engelsch-Indië moet zijn overleden.^ Hoe dit zij, zonder groote zorg zijn wij niettemin niet. Gemeenteraad Hiliegom. (slot.) Op do commissievergadering van 1 •Juni, zegt spr., was de heer Loerakker tafwozig. Het ging toen over het al of niet. voorzetten van de prod, werkver schaffing. Spr. stelde voor om met het «oog op het ongunstige weer, in de volgen de week nog drio dagen te laten werken, ite meer omdat er nog eenig baggerwerk •was. Na bespreking werd met 31 stem •besloten de werkverschaffing te staken, alleen spr. stemde tegen. (De heer Loer akker roept: „of dat nu allemaal in de krant moet.") Na het vallen van dit be sluit werd de commissie ontbonden, en den heeren dank gezegd voor de bewezen diensten. Op Zondag 3 Juni kwamen er 'een paar menscben bij spr. die wisten •te vertellen dat de opzichter Breedveld •(ook lid der comm.) den vorigen dag den werkl. v. Roode was tegengekomen en hem met groote woorden had betuigd dat de Comm. met 32 st. besloten had de werkverschaffing te staken en dat hij <zelf naar Noordwijk ging om te onder hoeken in hoeverre een door den heer ■Balvers op de comm.verg. gedane mede- deeling waar was, n.l. als zou de werk verschaffing te Noordwijk tot 15 Juni duren. Spr. is toen zoo vrij geweest naar v. •Roode, (hij was toevallig op den Hout tuin) toe te gaan en hem te vragen naar de waarheid van deze mededeeling. De ze riep een in do nabijheid zijnde werk man, n.l. den heer Kaart, die er ook bij ■geweest was, en deze had woordelijk het zelfde gezegd. Spr. heeft toen tegen die menschen gezegd dat het besluit met <31 st. was genomen en dat hij er. zelf •tegen had gestemd. Toen spr. den volgenden dag (4 Juni) morgens half zeven de Tarnen opende, •trof hij op zijn erf een 50-tal menschen ■aan, die vroegen of hij geen raad voor hen wist. Spr. heeft hen erop gewezen, dat do commissie na het nemen van dit besluit was ontbonden, dat de rooitijd spoedig zou zijn aangebroken, en dat toch wellicht (want daar was do comm. het niet over eens) het beschikbare geld zou verbruikt zijn. Spr. beeft er ook zijn spijt over uitge drukt, dat de heer Loerakker op de laat ste vergadering afwezig was, daar deze wellicht had kunnen medewerken om de werkverschaffing een paar dagen, voort te zetten, en alzoo het grondloon voor al te groote inzinking te vrijwaren. (Intus- schen kwam de heer Breedveld het erf op fietsen, zooals later bleek, om te luiste ren). Spr. heeft de menschen vervolgens aangeraden om naar de leden der ont bonden Commissie to gaan, om te vra gen of cr nog iots aan to doen was, en verder, om 10 uur zich te vervoègen in do verg. van B. en W. ten raadiiuizo. Aan dien raad is gevolg gegeven. In do comm.verg. is het tot een lievig twistge sprek gekomen. De heer Loerakker, die met den heer v. de Poll ook aanwezig, was, voegde spr. allerlei moois loo n.l. al» zou hij do menschen hehben opgehitst, het gezag hebben ondermijnd; rit do comm. hehben geklapt en een sch^ndo- lijk vergrijp hebben begaan. Dezelfde, spreker zou tegen de werkloozen, toen zij- aan zijn deur kwamen, hebben gezegd: gaat naar Murk, dat is jullie man, ter wijl de beer v. d. Poll, na zich in den- zelfden geest te hebben uitgelaten, spr. beschuldigde van 60 menschen tot op roer te hebben aangezet. Verder r j>st spr. gezegd hebben, dat „de patroons ail- zuigers en uitbuiters zijn op het loon." Ook de Burgemeester keurde sprekers houding af. Op zijn vraag, hoe men aan die praatjes kwam. kreeg spr ten ant woord dat de heer Breedveld hiervan de riehtgever was, die, geroepen zijnde, ont kende den heer B. zulke sterke uit drukkingen te hebben hooren gebruiken. Spr. noemt het laag van Breedveld om op zijn erf te komen luisteren en clan naar v. d. Poll te gaan om de zaak uit te meten. Spr. releveert dan de scherpe discus sie die zich naar aanleiding hiervan in de vergadering ontspon, en hoe ten slot te besloten werd, nog 3 dagen te laten werken, waarop de heer Loerakker spr. toevoegde: ziezoo, Balvers fcepft de eer, maar ik pas er voor! Spr. voegt hier nog aan toe. dat, vijf minuten nadat de heeren Loerakker en v. d. Poll weg waren. Kaart werd ge stuurd door Breedveld, waaruit spr. afleidt dat het laatstgenoemden, ook op zijn erf, alleen om opruiing te doen is geweest. De heer Loerakker blijft b-'i ziin beschuldiging. Spr. zoekt er verkiezhigs- reclame achter, want de menschen die op dien Zondag bij B. kwamen waren niet eens werkloos. Als men een vertrouwens- post heeft, zegt sur., znoals u. moet men de gevolgen overzien. Tnen de menschen hij mij aan de deur stonden was het eer ste wat ilc hoorde: ik zal ie aan vieren snijden! U hebt in de Comm. verg. gewoonweg voor „jongentje" gezeten, hadt niets to zeggen, had de menschen kalmer moe ten aanpakken, en zeggen dat ge do zaak "bii B. en W. zoudt bepleiten. Snr. doet den heer R. dan ahoriei ver wijten, n.l. als zou hij de menschep het hart liphhen vergiftigd door ze ootpvreden te maken, als zou het. hem alleen om succes to doen zijn geweest. Vandaar vindt spr. het wel verklaarbaar 'dat Breedveld op bet erf kwnm B. ging ..speechen". "Efê^TScer v. 'd. Poll lierbnpTt pon cn an der, en stipuleert nog evpv do beschuldi ging van den heer Breedveld, die snr. uit diens eigen mond zpgt to hphben ge hoord. De heer Balvers zegt dat bij zich op die comm.verg. niet zoo druk heli oef- do te maken. Spr. waarschuwt de heeren Loerakker en v. d. Poll (die inderdaad wel wat luid repliceerden) om ook kabri to ziin, en om de stembus er buiten te laten. De heer Loerakker herhaalt zijn beschuldiging. Spr. weet dat er men schen bij de demonstratie lienen die niet werkloos waren. De heer Murk voegt den hoov "''oorak ker toe dat hij zich schandelijk fro-> draagt tegenover weth. Balvers, waarop dc laatste roept: dat komt wel terecht; binnen een maand is 't ^n orde: we sore- ken elkaar nog wel, en tot den lieer Loerakker: je hadt je plicht moeten doen tegenover menschen die je bun vertrou wen schonken!) De lieer Murk houdt 'n philippics tegen den lieer Loerakker. U moest u schamen, zegt spr., om mee te doen mot hen dio weth. Balvers belasteren en omlaag trap pen. U hebt uw plicht als commissielid jegens de arbeiders verwaarloosd. Het moet het publiek duidelijk worden dat gij de arbeiders den rug toekeert. De wethouders hebben hun plicht gedaan, maar u hebt door afwezigheid geschit terd. Is dat le schuiven op weth. Bal vers? Spr. vraagt den hper L. lietzolfde wat hem reeds zoo dikwijls in de krant ge vraagd is, n.l. waarom hij de arbeiders zoo gemakkelijk kan vergeten, nu hij er bovenop is. Spr. wijst hem op den plicht, dien hij als goed Katholiek heeft te vervullen. De heer Loerakker voert redenen aan waarom bij niet op de comm.verg. kon zijn. De heer Murk: U liegt, u zit té liegen, u hent nog nooit eerlijk geweest' in De heer Loerakker: U soms wel?... De heer Murk: Ja, in de politiek wel, maar u niet. U hebt briefjes verspreid met de namen Loerakker en v.d. Poll De Voorzitter: heeren, 't is hier geen dispuut-gezelschap. Handelt u het overige af in eigen kring. De heer Balvers: dan zal ik de be schuldiging van den beer Loerakker maar beschouwen als dank,dat hij alles wat hij is, zoowel moreel als finantieel, aan mii te danken heeft. De heer Loerakker hoopt dat hij; moreel niet teveel van den hèer B. heeft geërfd; financieel ben ik ook nooit ge- steund, zegt spr. Het onverkwikkelijke dispuut is hier mede geëindigd. De lieer F ij m a zou gaarne do, „vuilnisbelt" op den hoek van de Prins Hendrikstraat zien verdwijnen. De Voorzitter zal er rekening mee houden. i De heer Vermeer vraagt naar den j stand der besprekingen met het R. K. kerkbestuur inzake de R. K. school en j vestigt er de aandacht van B. en W. op.i dat zij de bevoegdheid hebben, een be-* slising te nemen. «U Was reeds bekend. /L:\ Do Voorzitter doolt mede, dat

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2