gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is hedenavond verkrijgbaar SCHELVISCH a f0.20— f 0.28 per pond. J. G. VAN DER LIP, Weth., loco-Burgemeester. Leiden, 16 Juni 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge meen e kennis, dat door ben vergunning is verleend aan de firma J. G. Zaalberg en Zoon en rechtverkrijgenden tot uit breiding van de dekenfabriek aan de Vestestraat No. 22, Sectie I. No. 2608. AGENDA. ZATERDAG, 16 Juni. Leiden. Groot Nationaal Zang- en Muziek-Con- cours, uitgeschreven door de Zang-Ver- eeniging „Zang zij onze Leus", op „Den Burcht". .lederen Woensdagavond van 7J4— 8J4 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17. Juni waargenomen door de apotheek H. J. M. Proot, Maars- manssteeg 17, Tel. 435. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Blote, Papengracht 20. Vx. Boonacker, Hoogewoerd 138, Tel. 260. Jfn r, Watersteeg, Tel. 990. Dr. Poortman, Rapenburg 53, TeL 1481, 1 De Geneeskundige Zondagsdienst ïo Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waarge nomen door dr. Timmermans, Wilhel- minapark, tel 390. bedankt. Zijn opvolger is de heer J. H. Geschiere, te Grijpskerke, thans ook lid der Staten- Vakverwnigingsamtributie en belasiingi In de „Chr. Ambtenaar" treft men in de rubriek „vragenbus", het volgende aan: „Vraag. Is het voor de Rijksinkom stenbelasting geoorloofd de betaalde hondscontributie van het inkomen af te trekken? Antwoord. De vakvereenigingscon- tributie werd nimmer beschouwd als te behooren tot de onkosten noodzakelijk tot verwerving of behoud van het inkomen. Uitzondering werd gemaakt voor de werklieden in de diamant-industrie, om dat deze ongeorganiseerd absoluut niet kunnen werken. In verhand met het collectief arbeids contract werd echter kort geleden aan den Minister gevraagd of de billijkheid niet mede bracht hieraan uitbreiding te geven. Do Minister deelde daarop in 't alge meen mede, dat aan een vakvereeniging betaalde contributie, ook naar zijn mee ning behoort tot kosten die rechtsstreeks tot de uitoefening van het beroep betrek king hebben, zoadat ook thans do bonds- contributie mag worden afgetrokken." Op wachtgeld. Alle officieren, die in den; loop van dit jaar wachtgeld hebben aangevraagd, zijn met ingang van 15 Juni 1923 uit den mi litairen dienst ontslagen en met inf&ng van 16 dezer in het genot van wachtgeld gesteld. De rangschikking van Kapiteins. De commissie in tweeden aanleg, te vens commissie van beroep heeft van het *apen der infanterie 163 kapiteins ge rangschikt in groep A, 120 in groep B, én 20 in groep C, alzoo 41 kapiteins -meer In groep A en 1 kapitein meer in groep C., dan door de verschillende commis sies in eersten aanleg was geschied. BUITENLAND 0e bezetting van het Roergebied Het Britsche memorandum. Zwenking in de houding van Berlijn? Volgens de „Matin" heeft Poincaré het Britsche memorandum gisteren aan den ministerraad voorgelegd. Hij gaf zelf de groote lijnen aan van de gevraagde uit eenzettingen en preciseeringen. Voor het echter naar Londen te zenden, stelde hij er prijs op het aan België te doen toeko men, daar dit land eveneens een nagenoeg gelijkluidende vragenlijst van de Engel- sche regeering heeft ontvangen. Terwijl de Fransche regeering eenvou dig het einde van Duitschlands lijdelijk verzet eischt als voorwaarde voor het ope uen van onderhandelingen en het treffen van een regeling, stelt de Belgische regee ring voor het probleem te splitsen door het Duitsche memorandum afgescheiden te behandelen van de schadevergoedings kwestie. Theunis weet, dat Baldwin niet zal ingaan op Poincaró's voorwaarde, zoo als zij thans luidt, en stelt daarom voor, dat Frankrijk en België hun vroegere standpunt tegenover Duitschland hand haven en blijven staan op capitulatie, doch dat tevens de Geallieerden en bloc overleg plegen tot het formuleeren van een voorstel aan Duitschland. De bladen te Parijs wijzen op de zwen king in de openbare meening te Berlijn ten opzichte van het lijdelijk verzet. Zoo schrijft Von Rheinhaben,, een der in vloedrijkste leden van de Duitsche Volks partij, in het „Acht Uhr Abendblatt: „In dien de gedachtenwisseling tusschen de geallieerden zou leiden tot hetgeen de bladen noemen een wapenstilstand in het Ruhrgebied, zou men zonder verzat weer aan het werk kunnen gaan en trachten het economisch raderwerk en het trans portwezen in Rijnland en Westfalen te herstellen". De conferentie te Lausanne. De toestand ernstig. In verband met het antwoord der geal lieerde mogendheden heeft Venizelos ver klaard, dat hij niet verder zal aandrin gen op den steun der mogendheden met het oog om preliminaire besprekingen met de Turken te houden inzake een voorloo- pigen vrede. Ismet Pasja heeft aan eenige vertegen woordigers der Turksche pers medege deeld, dat er Donderdagavond nog geen oplossing gevonden was voor do nieuwe moeilijkheden, welke zich hebben voorge daan. Hij houdt den toestand voor zeer ernstig. DE BULGAARSCHE REVOLUTIE. Stamboelinski gedood. Koning Boris in het complot? De kleine entente dreigt met oorlog. De ex-premier is een slachtoffer gewor den van de omwenteling. „Dood of levend in onze handen'' w^s 't bevel van de nieuwe regeering, en zooals in dit geval was te verwachten, moest Stamboelinski het met zijn leven betalen. Omtrent de fatale gebeurtenis het vol gende Stamboelinski had een bericht gezonden aan den commandant der regeeringstroe- pen, kolonel Slaveykof, waarin hij ver klaarde bereid te zijn, zich over te geven. Hij kon vervolgens inderdaad gearresteerd worden. Stamboelinski deed toen evenwel het verzoek, hem als een speciale gunst toe te staan, naar zijn dorp Slavovitza terug te mogen keeren, omdat hij daar eenige persoonlijke bezittingen uit zijn woning wilde halen. Zijn bewakers willigden dit verzoek in en met een auto, vergezeld van een sterk militair escorte, keerde hij naar Slavovitza terug. Onderweg werd het escorte evenwel aan gevallen door een sterke troep boeren, die Stamboelinski wisten te bevrijden. Onmid dellijk werd van deze ontvluchting mel ding gemaakt aan de regeering te Sofia; het bericht van de vlucht veroorzaakte groote opwinding in de hoofdstad. De minister van Oorlog zond aanden commandant der regeeringst roepen een te legram, waarin hij hem een strenge beris ping toediende voor zijn onachtzaamheid. Vervolgens werd den commandant order gegeven, Stamboelinski tot eiken prijs ge vangen te nemen. Onmiddellijk werd daar op met de achtervolging van den vluch teling begonnen. Spoedig had men hem en zijn troep boenen ingehaald. Deze keer was er geen sprake van onderhandelingen. De boeren, die Stamboelinski omringden en verdedigden, werden van alle zijden aan gevallen". Bij liet gevecht, dat daarop ont stond, werd Stamboelinski gedood. In regeeringskringen betreurt men het, dat Stamboelinski werd gedood, doch er wordt op gewezen, dat een dergelijke ont wikkeling van de gebeurtenissen onder de gegeven omstandigheden onvermijdelijk w*s. Naar het Bulgaarsch Tel. Agentschap meedeelt, is het verzet van de aanhangers van Stamboelinski definitief gebroken. In het geheel© land heerscht orde en rust. Het is nog niet volmaakt zeker of en zoo ja welke rol koning Boris in de omwente- lingsbeweging heeft gespeeld. De „Daily News" bevat een telegram van- haar correspondent te Sofia, warin deze verklaart, dat koning Boris inderdaad te voren van het revolutionaire complot op de hoogte is geweest en zelfs er aan heeft medegewerkt. Volgens den correspondent heeft eenigen tijd geleden in een plaatsje aan den Donau een geheime ontmoeting plaats gehad tusBchen ex-tsaar Ferdinand em zijn zoon tsaar Boris, waarbij Ferdi nand zijn zoon beïnvloed en overgehaald zou hebben^ er toe mee te werken, om het regime van Stamboelinski ten val te bren- ®en* Deze intrige zou dan ook grond zijn voor de bezorgdheid der Kleine Eentente, die vreest-, dat Ferdinand het gestoelte der eere(?) weer zal beklimmen. Te Belgrado is men geenszins gerust. Volgens een telegram uit Sofia zou de Joegoslavische gezant te Sofia vanmorgen een nota aan de nieuwe Bulgaarsche regee ring aanbieden namens de Kleine Entente, waarin geprotesteerd wordt tegen een in breuk maken op het verdrag van Neuilly. De nota eischt, dat de troepen, die Bulga rije op het oogienblik in dienst heeft bo ven het door het vredesverdrag toegestane maximum, ontslagen zullen worden. De leden van de Kleine Entente berei den er zich dus blijkbaar op voor, de re volutie in Bulgarije op dezelfde wijze te behandelen als den Karl-putsch in Honga rije, ten minste wanneer het mocht blij ken, dat er gevaar dreigt. Zoover zien we het vooralsnog niet ko men. DE DEMISSIE VAN HET BELGISCHE KABINET. In de wandelgangen van het Palais de Nation werden gisteren discussies ge voerd tusschen afgevaardigden der ver schillende fracties in verband met den door het ontslag van het kabinot-Theunis, geschapen toestand. De zitting der Kamer werd gister to 2.15 uur geopend en de president gaf onmiddel lijk het woord aan den premier, Theunis, die zonder meer mededeelde, dat het ka binet collectief ontslag had aangeboden aan den koning, die'dit ontslag heeft aan vaard. De president stelde daarop voor, dat de Kamer op reces zou gaan tot Dinsdag over een week, terwijl het aan het bureau van de Kamer zou worden overgelaten om haar eerder bijeen te roepen, indien zulke noo- dig mocht zijn. Voor het uiteengaan nam de Kamer nog met 80 tegen 31 stemmen de begrooting van Buitenlandsche Zaken aan, als protest tegen het reeds door Duitsche bladen ge lanceerde bericht, dat de ontslagneming van het kabinet in verband zou staan met de kwestie van het Roergebied en een verwerping van de begrooting van Bui tenlandsche Zaken. Gistermiddag had de koning een lang durig onderhoud met de presidenten van Kamer en Senaat, die, naar verluidt, den koning den raad hebben gegeven, Theunis te verzoeken een nieuw kabinet samen te stellen. KERK EN SCHOOL Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Volgens mededeeling van het synode-lid ds. Eilerts de Haan in het Weekbï. v. d. Vrijz. Hervormden zal de Algemeen© Sy node der Ned. Herv. Kerk dit jaar aldus zijn samengesteld: voor Gelderland hebben zitting W. Stoel, predikant te Bemmel en J. Bar bas, predikant te Hengelo; voor Zuid-Holland: dr. H. Schok king, predikant te 's-Gravenhage en J. Sneep, ouderling te Numansdorp; voor Noor d-H o 11 a n dO, J. van Paassen, predikant te Haarlem en D. Eilerts de Haan, predikant te Heilo; voor Zeeland: dr. G. J. Weiland, predikant te Veere en P. Landsman, ouder ling te Vlissingen; voor Friesland: D. Zoete, predikant te Lemmer en H. M. Tromp, oud-ouderling te Sneek; woor Overijssel; A. de Haan, predi kant te Zwolle; voor Groningen: F. Tammens, pre dikant te Zuidbroek en J. H. Voerman, ouderling te Groningen; voor Noor d-Brab ant met Lim burg: dr. C. F. M. Deeleman, predikant te Grevenbicht; voor Drenthe: W. J. Wagter, predi kant te Koekange en H. C. O. Franck, ouderling te Veenhuizen; voor de Waalsche Kerken: G. E. M. Picard, predikant te Arnhem en Mr. M. J. M. Tijssens, oud-ouderling te 's-Gra venhage. Van de Kerkelijke Hoogleeraren hebben zitting: dr. L. Knappert en dr. W. J. Aal- ders. Van de 19 afgevaardigden behooren 6 tot de vrijzinnigen tegen verleden jaar 7 of, bij de vervanging van den heer Voer man door zijn secundus J. W. Bolt, 8. De vrijzinnigen verloren een plaats in Drente, waar ds. A. J. A. Scholte niet her kozen werd en een in Noord-Brabant met Limburg, war het ouderling-lid mr. K. M. Phaff moest aftreden, teswijl Zeeland aan de beurt kwam om een ouderling-lid te be noemen. Daarentegen wonnen zij een ze tel voor Noord-Holland, waar in plaats van het ouderling-lid G. D. Bom H.Gzn., benoemd werd ds. D. Eilerts de Haan. Do andere vrijzinnige leden zijn de hee- ren F. Tammens, afgevaardigde van Gro ningen; G. F. M. Deelman, afgevaardigde van Noord-Brabant met Limburg; H. C. C. Franck, afgevaardigde van Drente, en G. E. M. Picard en mr. H. J. M. Tijssens, af gevaardigden van dè Waalsche Kerken. UIT DE OIM6EMIKG OEGSTGEEST. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur Ds. A. J. Ruijs. Irene nam. 6.30 uur de heer W. L. Stein- hart. Bewaarschool voorm. 10 uur de heer D. Bunté. RIJNSBURG. De ijk en her ij k van maten en gewichten zal alhier in bet raad huis plaats hebben op Maandag 18 Juni a.s, van 9 tot 12 uur en van 12.30 tot 3 uur en op Dinsdag 19 Juni van 9 tot 12 uur en van 12.30. tot 2 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en nam. 7 uur Ds. Veldhoen. Evangelisatiegebouw voorm. 10 uur Ds. Beebenkamp en nam. half 7 uur Ds. Hart- wigsen, beiden te Leiden. Öudshoonsche weg voorm. half 11 Ds. K-ielstra. Martha-Stichting voorm. 10 uur. Ds. Voors. Geref. Kerk- Raadhuisstr. voorm. 10 en ham. G uur Ds. Schouten. Hooftstr. voorm. 10 en nam. half 7 uur Ds. Wientjes, Chr. Geref. Kerk voorm. 10 en nam. half 7 uur preeklezen. Wijl en Mej. Lijsjeden Hollander overleden te Zwammcrdam, heeft aan de Herv. Diaconie te Oudshoorn vermaakt, de som van f 200, vrij van suc cessierecht. Bij h t te Utrecht ge houden examen voor boekhouden door de Vereen, van Leeraren zijn geslaagd de heeren M. v. d. Neut, H. Stapper en J. A. Jansen, allen leerlingen van den heer J. v. d. Heide-, alhier. WOUBRUGGE. Predikbeurten. Ned. Herv. iKerk. Zondag voorm. 10 uur Ds. Mulder Ivan Benthuizen, nam. 7 uur de Eerw. (Heer van Veen van Ter Aar. Geref. Kerek. Zondag voorm. 10 uur ten nam. 7 uur preeklezen. Burger 1. Stand. Geboren: IGornelis z. van T. Schijf en A. J. van (Veen. Hugo z. van P. Kroon en M. jOppelaar Johanna d. van J. J. Ter- Jiorst en S. Vis. Overleden K. Kroes, wed. van J. van Egmond, 60 j. Gehuwd: P. J. de Jeu jm. 27 j. en M. Staal jd. 21 j. F. de Vries jm. 49 (j. en J. van der Boon jd. 41 j. Alle gekozen raadsleden hebben nu hun benoeming aangenomen. De heer W. van 't Riet overwoog aan vankelijk om voor de volgende vier jaren \te bedanken, daar hij nog kort in deze •gemeente was. Toch zien wij in hem niet ieen vreemde in de gemeente-politiek; im- tmers te Sloten gaf hij daarvan blijk, waar hij ook voorzitter was van een groote lAnti-Rev. Kiesvereeniging. BOSKOOP. De volgende verloren voor werpen zijn aan onderstaande adressen iterug te bekomen. 1 heerenhoed, 1 ceintuur meisjesjurk len 1 ledige porlemonnaie en 1 zilverbon tpolitiebureau 1 zilveren heerenhorloge foij W. J. de Voi, Reijerskooperweg, 1 Jongensjas, ceintuur en 1 zilveren foroche bij J. Droog, Laag-Boskoopsche iweg. CoöperatieveVexeeniging 0,De Boskoop salie Veiling". Heden werden de volgende prijzen besteed: Rozen: Ophelia 60 ct. per hos; Gol den Ophelia 85 ct. per bos; Sunburst 50 iet. per hos; Hadley 90 ct. per bos; Pr. rie Bulgarie 75 ct. per bos; Columbia 40 et. per bos; Butterfly 75 ct. per hos; Mrs. Aaron Ward 50 ct. per bos; Keiserin Aug. Victoria 55 ct. per hos; Mme Pules Bouchó 50 ct. per hos. Polyantliarozen J 1.00 per bos; Stamrozen in soort 50 tót. per stuk. Diversen: Dahlia's f 1.70; Gladiolen (6090 ct.; Lathyrus 20 ct.; Pioenen 100 i105 ct.; Violieren 150 ct.; Pyrethrum 58 ct.; Campanula 1020 ct.; Papaver <2434 ct.; Anjers 20 ct.; Delphinium 70 ft.; Asparagus 60100 ct.; Lelie's 105— (140 ct.; Duizendschoon 10 ct. per bos. VALKENBURG (Z.-H.) Burgerl. Stand. Onder trouwd: J. de Mooij jm. 23 j. te Rijnsbutg en A. Ouwersloot jd. 23 j. A an vege'en een. levenloos kind va a het vrouwelijk geslacht van Pietje Peet. Op 20 Juni a.s. zal voor be- langh ebbenden uit deze gemeente te Katwijk aan den Rijn tusschen 0 rn 2 uur gelegenheid, zijn voor het ijken of herijken van maten en gewichten. SASSENHEIM. Onze Christelijke Zang- verceniging „Looft den Heer" viel de eer te beurt, op het te Leiden gehouden Zangcoucours, een len prijs te verwer ven. Zij behaalde in de 4e afdeeling waarin niet minder dan 11 Zangvereenigingen meezongen, het hoogste aantal punten n.l. 517 en verwierf hiermede niet alleen den len prijs (verguld zilveren medaille) maar werd ook vereerd met den Direc- teursprijs. Den wakkeren directeur, do lieer P. de Rook, komt een woord van welver diende hulde toe, met dezen uitslag. In 't bijzonder is het aan zijn bekwame lei ding te danken dat onze Zangvereeniging op het concours zulk een goed figuur maakte. Ongetwijfeld zal hij met voldoening op de prestatie van zijn zangkoor terug zien, te meer waar dit de eerste keer is dat „Looft den Heer" aan een concours deelneemt. A.s. Maandag hoopt de vereeniging in een feestelijke bijeenkomst, het feit te herdenken. D s. G. S. v. d. Ven, G lir. Ge- ref. pred. te Lisse, hoopt D.V. Zondag 17 Juni des avonds 7 uur in de zaal van den lieer B. Hoogstraten te prediken. LEIMUIDEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur Ds. v. d. Flier. Geref. Kerk voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur Ds. Zonneveldt van Haarlemmermeer. HAZERSWOUDE. Vergadering van den Gemeenteraad van Hazerswoude op Maan dag 18 Juni des nam. te 7.30 uur. Onder werpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken; 2. Nadere aanvulling en wijziging der overeenkomst met Boskoop inzake het Waterleidingsbedrijf; 3 Schoolgeldregeling betreffende kinderen van den Rijndijk, die de Openbare school te Koudekerk be zoeken; 4. Verordening aanwijzing tijdvak ken voor veldarbeid. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. half elf Ds. Rutgers van Katwijk aan Zee en nam. half acht de heer de Jonge van Boskoop. Geref. Kerk voorm. half elf en nam. half acht de Éerw. heer J. Douma van 's-Gra venhage. KATWIJK AAN ZEE. Gisteren werd door de politie alhier een 14-jarige L. N. uit Scheveruingen aangehouden die de ouder lijke woning had verlaten. Hedenmorgen is hij weder naar zijn ouders teruggebracht. De Ohr. Zangvereen. „Hallelua" directeur de heer P. de Rook, behaalde Donderdag op het concours tc Leiden d.en 4en prijs in de 1ste afdeeling. Deze week werden als werkloozeri ingeschreven: 80 visschers, 17 losse arbeiders, 15 kuipers, 4 opperlieden, 15 grondwerkers, 2 zeilmakers, 1 boekbin- der, 1 monteur, 1 dienstbode, 1 scheepbou wer; totaal 137. NOORDWIJK. De agent van politie le klas, Veenendaal alhier, is benoemd tot gemeente-veldwachter te Rietveld en Bar- woutswaarder bij Woerden. HILLEGOM. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en nam. 4.30 uur Ds. J. O. V. v. Bemmel. Donderdagmiddag half drio Huwelijks inzegening van A. Huismann en J. A. Granneman door Ds. van Bemmel. Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. J. van Herkseru Ohr. Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur Leesdienst. Het R. K. raadslid de heer C. Jonkheer die herkozen was, heeft zijn benoeming niet aangenomen. Volgens de rangorde op de lijst komt dan de heer F. Lommerse voor. Geruchten doen ech ter de ronde dat oolc deze zal bedanken om dan plaats te maken voor het thans zittende raadslid den heer v. d. Poll, die niet herkozen werd. NOORDWIJK AAN ZEE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur de Eerw. heer E. L. de With en nam. 5.15 uur Ds. I. Voorsteegh van Katwijk. Geref. Kerk voorm. 10 (Bed. H. A.) en nam. 5 uur (Dankz.) Ds. Koers. Gemeenteraad Hillegom. (Vervolg van het Tweede Blad.) 10. Rapport accountant J. C. Post over administratie Gasbedrijf 1922 en bestem ming winst. De heer Loerakker wil nadere in lichtingen betreffende het te vormen re servefonds. Spr. vreest dat dit reservefonds zal worden gevormd ten koste van den gasprijs. Do heer Vö oren zet uiteen, dat de gas prijs is gebaseerd op den kostprijs. Het re servefonds heeft hierop geen noemenswa'ar- digen invloed, terwijl de gasprijs boven dien in den gemeenteraad word,t vastge steld. Het rapport wordt goedgekeurd. 11. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer plaatselijke inkomstenbelasting 1923-1924. Overeenkomstig het voorstel van B. en' W. wordt besloten het cijfer te brengen van 1.7 op 1.3. 12. Verzoek Chr. Schoolvereenigiug „Boaz" om beschikbaarstelling van gelden voor schoolmeubelen en verbouwing Chr. School. Volgens de bijgevoegde toelichting be treft het hier vervanging van bijna onbruik bare banken en het veranderen van open- slaande ramen, in draairamen. B. en W. stellen voor de aanvrage too j te staan. Dc heer Vooren houdt een uitvoerig j betoog over de noodzakelijkheid om te be-1 zuinigen. Spr. vindt dat men voorzichtig moet zijn met zulke aanvragen, anders komen alle schoolbesturen. Spr. vergelijkt de aanvrage van de O. L. school die eeni gen tijd geleden gedaan werd met deze, en meent dan eenig verschil te ontdekken. Spr. vraagt of de banken voorloopig niet kunnen worden, gerepareerd, en met het aanbrengen van ramen tot bet volgend jaar kan worden gewacht De heer Vermeer verblijdt zich ever de bezuinigingsliefde van den heer Vooren, al komt die ook een beetje laat. Het spijt spr. dat de aanvrage van de O. L. school eenigen tijd geleden werd afgewe zen, maar dit kan geen invloed hebben op deze aanvraag, daar de O. L. school haar meubelen door het genot van gem. steun steeds in beter conditie heeft kunnen hou den. De banken in de Chr. school zijn voor het grootste gedeelte onbruikbaar. Do autoriteiten hebben reeds het vorig jaar op vernieuwing aangedrongen, en het was alleen het streven naar bezuiniging dat het bestuur zoolang d« aanvrage deed wachten. De heer Balvers weth. haalt het ad vies van den gem.-opzichter aan, dat spreekt van een in elkaar hangen van de banken De heer de Vreugd acht vervanging van de banken dringend noodig. De heer V o o r e n stelt voor om do aan vrage te splitsen in banken en ramendo laatste acht hij niet noodig. De heer Vermeer wijst op het advies van de autoriteiten die deze ramen noodig oordeelen voor goede luchtverversching. Het voorstel-Vooren wordt verworpen met 74 stemm dat van B. W. met alg. stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening groot f 103.000 tot oen rente van ten hoogste 61 De heer Fijma vraagt het woord naar aanleiding van een post van f 5000 ten be hoeve van „huize Albion". Spr. releveert in 't kort deze lijdensgeschiedenis; eerst kostte het huis f 8000; toen moest er f 3000 bij, wat echter f 12000 geworden is, zoodat het huis bij elkaar f 20.000 kost. Spr. con stateert dat de raad schromelijk is mis leid, en dat het eigenbelang hier een groo te rol heeft gespeeld, vooral van de zijde der twee raadsleden v. d. Poll en do Vreugd die er aan hebben geleverd, en de patroon Leliveld die f' 700 kreeg voor het toezicht houden. In werkelijkheid, zegt spr., is deze gemiddeld niet meer dan een maal per week wezen kijken. De heer v. d Poll veronderstelt dat de heer F. zich niet vcldcende heeft ge oriënteerd, en deze beschuldigingen onbe wust uitspreekt. Wat spr. zelf bet.vft, hij is altijd tegen aankoop van dit pand ge weest, maar stond daarin alleen. Spr. heeft gezegd dat er onmogelijk een begrooting van was te maken, omdat het alies pu n was, dat men kocht, Spr. is overtuigd dat do opzichter Breedveld geen tijd heeft gehad zelf do boel na te loopen, en dat daarom aanstelling van een patroon noo dig was. De tegen hem geuite beschuldi ging acht spr. onhebbelijk. (Een schcrpo woordenwisseling ontstaat). De heer Klaver zal cr na al het door hem in de vorige vergadering betoogdo niet veel over zeggen. Alleen spreekt hij zijn afkeuring uit over de beschuldiging ten opzichte van L., aan wiens eerlijkheid niemand twijfelt. De heer Loerakker constateert dat de gem.-opzichter Breedveld dc eenige schuldige is, omdat liij B. en W. onkundig heeft gelaten wan wat er noodig was. De heer Jonkheer protesteert tegen de beschuldiging van den heer Fijma te gen L., en tart den spr. die ie bewijzen, anders zal iedereen, net alp spr. zelf bij zich zelf denken: Nu ja, Fijma zegt het maar, en wat deze zegt, laat ons vrij koud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2