Gemeentelijke Aaeskondigingt GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG verkrijgbaar ZUIDERZEEBQT a f0.45 f 0.50, SCH ELVISCH a f 0.20—f 0.30, SCHOL a f 0.20—f 0.42, KABELJAUW a f 0.40, TARBOT a f0.55 en TONG h 10.95 per pond. J. C. VAN DER LIP, Weth., loco-Burgemeester. Leiden, 14 Juni 1923. AGENDA. DONDERDAG. 14 Juni. Leiden. Groot Nationaal Zang- en Muziek-Con- cours, uitgeschreven door dé Zang-Ver- eeniging „Zang zij onze Leus", op „Den Burcht". VRIJDAG, 15 Juni. Leidon. Groot Nationaal Zang- en Muziek-Con- cours, uitgeschreven door de Zang-Ver- eeniging „Zang zij onze Leus", op „Den Burcht". ZATERDAG, 16 Juni. Leiden. Groot Nationaal Zang- en Muziek-Con- cours, uitgeschreven door de Zang-Ver- eeniging „Zang zij onze Leus", op „Den Burcht". lederen Woensdagavond van 7MSY* uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steenschuur 15. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Juni waargenomen door de apotheek H. J. M. Proot, Maars- manssteeg 17, Tel. 435. De apotheek van het Ziekenfonds lot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Ambtenaren spoorwegen. „De Stand." zegt uit betrouwbare bron te vernemen, dat ook dit jaar, ver moedelijk in begin Juli, aan de hoogé ambtenaren bij de Nederlandsche Spoor wegen een gratificatie van 7 pCt. over het salaris van 1922 zal worden toege kend. De werkloosheid. Op Zaterdag 2 Juni 1923 waren bij 186 organen der openbare arbeidsbemid deling in gemeenten met 5000 of meer inwoners als werkzoekende mannen in geschreven de aantallen achter de hier onder vermelde beroepsgroepen vermeld: bewerking van diamant 914; bouwbedrij ven (waaronder pl.m. 4100 grondwer-r kers, pl.m. 1100 metselaars, pl.m. 850 schilders, pl.m. 3100 timmerlieden en pl.m. 2400 opperlieden) 15300; bewer king van stroo, bout en kurk 2150; klee ding en reiniging 771; leder en wasdoek 815; bewerking van metalen 12.512; tex tielnijverheid 1551; voedings- en genot middelen (waaronder sigarenindustrie) 3857; kantoorpersoneel (mannelijke en vrouwelijk) 3563; totaal in verschillende beroepsgroepen (waaronder ook zijn be grepen ingeschreven werkzoekenden, die niet werkloos zijn) 41.433. Bovendien waren bij bovenvermelde organen ingeschreven 32.752 mannen, die voor een groot deel tot de ongeschoolde beroepen behooren en waarvan voorts een deel, nu en dan los werk verricht, en niet steeds onder de geheel werkloozen kan worden gerangschikt. Op Zaterdag 26 Mei ingeschreven: bij 203 organen, resp. 41.440 mannen in bo venvermelde beroepsgroepen en 34.074 mannen voornamelijk behoorende tot de ongeschoolde beroepeD. De 1 Mei-dag te Zaandam. Door een zestal raadsleden der burger lijke partijen is o.a. op het aanhangige ambtenaren- en werkliedenreglement een amendement ingediend, waardoor de 1 Mei-dag als erkende feestdag wordt ge schrapt, en de algemeen erkende Chris telijke feestdagen weer in eere worden hersteld. Internationaal Tumbouw-Congres. Voor het Internationaal Tuinbouw- congres van 1723 September te Am sterdam hebben zich reeds 52 buitenlan ders opgegeven. Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, België, Denemarken, Oostenrijk, Hongarije, Rusland, Noor wegen, Tsjeclio-Slowakije, Zwitserland, Zweden, Canada, Brilsoh-Indië, en Zuid- Afrika zullen vertegenwoordigd zijn. On der de deelnemers bevinden zich Gustav Allinger als vertegenwoordiger van den Bond van Landschap- en Tuinarchitec ten te Berlijn, A. Schindler, de directeur van de Iloogere Tuinbouwschool te Dres den; prof. Gopalji uit Delhi, Br. Indië; prof. Daniel uit Rennes; prof. Munerati van het Instituut voor Bietenonderzoek to Rovigo; prof. dr. Erich von Tscher- makSeyenegg van de Landbouw Hoo- geschool te Weenen; prof. Arthur de Jaczewski van het Russische Tuinbouw- genootschap te Petrograd en P. J. Dutoit, secretaris-generaal van het Departement van Landbouw to Pretoria, De Amerikaansche gezant de heer R. M. Tobin en de Fransche consul-gene raal baron Pallu de la Barrière zullen eveneens' aan het Congres deelnemen. Centraal Comité van A. R. Kiesverenigingen. De leden van het Centraal Comité zijn opgeroepen tot een vergadering op Don derdag 5 Juli e.k. des namiddags om 1 uur, in het hotel „Terminus" te Utrecht. De Kamers van Koophandel en Fabrieken. In verband met verschillende opmerkin gen en vragen, die hem dienaangaande be reikten, heeft de Minister van Arbeid, H. en N. meegedeeld, dat het niet in zijn voor nemen ligt reeds binnenkort een wijziging i van het reglement voor de Kamers van Koophandel aanhangig te maken. De door de verschillende Kamers aan de band ge dane verbeteringen van dit reglement 6chijnen den minister, heezeer ook vaak alleszins de overweging waard, niet van zoo dringenden aard, dat er aanleiding zou behoeven te bestaan binnen korten termijn tot nadere herziening daarvan over te gaan. Daarbij komt nog, dat ver schillende dier wijzigingen bezwaarlijk zouden kunnen tot stand komen, zonder dat daarmede tevens een wetswijziging gepaard ging. Bij de voorbereiding van de verkiezingen voor dit jaar zon er dan ook mede reke ning kunnen worden gehouden, dat de thans geldende bepalingen voorshands ge handhaafd blijven. De invoerbeperking van schoenwerk. Op de vragen van den her Fleskens be treffende het nemen van maatregelen te gen den invoer van schoenwerk, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid o.m. geantwoord, dat hij reeds geruimen tijd van de noodzakelijkheid van de spoe dige totstandkoming van een invoerbeper- kenden maatregel overtuigd is. Het wets ontwerp tot. tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk werd dan ook reeds op 17 Februari 1923- bij de Tweede. Kamer aanhangig gemaakt. Ofschoon zijnerzijds met de verdere voor bereiding de meest mogelijke spoed werd betracht getuige het korte tijdsverloop, waarbinnen beantwoording van het Voor- loopig Verslag van de beide Kamers plaats vond verkreeg bet ontwerp eerst op 5 Mei j.l„ derhalve rtiim 23 maand na zijn indiening, kracht van wet. Voordat tot' uitvaardiging van het in voerverbod kan worden overgegaan, moe ten de voorwaarden vaststaan, waarop be perkte invoer van schoenwerk mogelijk zal zijn. Ingevolge artikel 2 der wet ge schiedt vaststelling dier voorwaarden bij algemeenen maatregel van bestuur, nadat daarover een door de Kroon te benoemen commissie zal zijn gehoord. Na ontvangst van het advies dezer commissie, welke bij Kon. Besluit van 8 Mei 1923 werd ingesteld is aanstonds de voorbereiding van den al- gemeenten maatregel van bestuur ter hand genomen. Het ontwerp daarvan is thans reeds eenigen tijd bij den Raad van State aanhangig. Voor zoover zulks van den Minister af hangt, zal ook verder met de totstandko ming van den beoogden maatregel de meest mogelijke spoed worden betracht. De 48-urige arbeidsweek. De Amsterdamsche commissie voor ge organiseerd overleg heeft de 48-urige ar beidsweek voor gemeente-werklieden aan genomen met 12 tegen 11 stemmen. Voor stemden de vertegenwoordigers van de moderne organisatie met 6 stem men, die van^e Katholieke met 3 en van de Christelijke met 3 stemmen; tegen stemden de vertegenwoordigers van de federatie met 7 en die van den neutralen bond met 4 stemmen. Officieele dankdag. Naar de Standaard verneemt, moet bij de Regeering bet voornemeni bestaan, om ter gelegenheid van het Regeringsjubi leum van H. M. de Koningin, op 31 Augus tus a.s. een officieelen dankdag uit te schrijven. De derde Arbeidscontroleur. De heeren Vliegen en Hermans hebben een amendement ingediend op het ontwerp van wet tot verbooging en aanvulling van bet hoofdstuk Waterstaat der Staatsbe- grooting 1923, om f 2975 uit te trekken voor de benoeming van den derden arbeidscon- troleur, wiens aanstelling in bet voornemen beeft gelegen, doch waarvan de minister af zag. Ned. Banketbakkers-Vereeniging. Te Utrecht is gisteren de 38ste jaarlijk- scbe algemeene vergadering van de Neder landsche Banketbakkers Vereeniging aan gevangen, onder voorzitterschap van den beer W. C. van Breda, uit Den Helder. De voorzitter deelde mede, dat de regee ring garant is voor de aflossing en rente van bet kapitaal, benoodigd voor de vak school. Aangenomen werd een tweede voorstel tot bet aangaan van een geldleening van f 55.800, benoodigd voor het bouwkapitaal der op te richten vakschool, tegen een ren tetype van ten hoogste 6 pet. pari. Voor de bepaling der loonen worden drie loonklassen gesteld. In de eerste loon- Hasse worden gerekend de gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht. Tot de tweede alle gemeenten met een grooter aantal inwoners dan 20.000, ook de gemeenten met kleiner aan tal inwoners welke onmiddellijk grenzen aan gemeenten tot de eerste of de tweede loonklasse behoorend; tot. de derde löon- klasse alle overige gemeenten. üyiTE^SLAÜiS RONDOM HET DUITSCHE AANBOD. De houding van Engeland. Het denhfeeld van een wapenstilstand of bestand in het Roergebied wint zelfs te Parijs veld, daar men bet geschikt acht om bet Britsche en Fransche standpunt nader tot elkaar te brengen. Men doet op merken, dat niet de Fransclien den strijd in het Roergebied zijn begonnen, maar de Duitschers; dat de Fransclien met een economische bezetting zijn aangevangen, maar genoopt werden om het militaire re giem te versterken, ten einde zich te ver dedigen tegen de sabotage en aanvallen. Indien het mogelijk zou zijn bet staken van deze sabotage en aanslagen to verkrij gen, zouden de Fransclien gaarne terug- keeren tot de methoden van de eerste phase der Roerbezetting. Rest de vraag of de Engelschen als bemiddelaars zullen wil len dienen om bepaaldewaarborgen vast te stellen. De beste wijze om Duitschland een wa penstilstand op te leggen zou zijn, dat de Engelschen er in toestemden ©enige batal jons naar het Roergebied te sturen om de Fransch-Belgiscli troepen te helpen bij het verrichten van politiediensten(!) Dit zou de Duitschers geruststellen, die een defi nitieve scheiding van het Roergebied van het overige Duitschc Rijk vreezen. Men go- looft thans er op te kunnen rekenen, dat Londen zelf een combinatie zal vinden, welke de mogelijkheid zal openen in dien zin ;„v. intergeallieerde onderhandelingen te beginnen. Ziehier de meening in Frankrijk. Baldwin zet do vergaderingen van bet voltallige Engelscbe kabinet voort voor een verdere bespreking van bet schadover- goedingsvraagstuk. Een verklaring der Britsche politiek wordt niet voor de vol gende week verwacht. De meening, cverheerscht, dat een on middellijke beslissing niet kan worden ver kregen, maar dat alle middelen moeten worden aangegrepen om tot overeenstem ming te kernen tot liet vaststellen eener gemeenschappelijke geallieerde gedragslijn Er heeft een levendig diplomatiek ver keer tusschen de geallieerde hoofdsteden plaats. Daar Frankrijk de quaestie van bet lijdelijk verzet tot het voornaamste punt in het geding heeft gemaakt, tracht En geland zich er van te vergewissen wat Frankrijk bedoelt met de poging om aan den lijdelijken tegenstand een einde te ma-ken, en of er een gemeenschappelijke politiek, die voor beide landen bevredigend is, kan worden ontworpen. DE REVOLUTIE IN BULGARIJE. Een burgeroorlog? Tegenstrijdige berichten. De revolutie in Bulgarije schijnt toch niet zoo vlot van stapel te zijn geloopen als eerst gemeld werd. Iets zekers omtrent den toestand is niet bekend. De berichten uit Bulgarije spreken el kaar tegen. Een bericht uit Praag, via Pa rijs, als zouden 100.000 boeren op Sofia aanrukken, schijnt op zijn minst sterk overdreven te zijn. Ook bet gisteren uit Belgrado gemelde ontslag van het kabinet-Zankof worcLt niet bevestigd. Een naar Sofia gezonden berichtgever der „N. Fr. Presse" meldt, dat Stamboelinski zicli temidden zijner boeren te Slavovitsa tusschen Sofia en Philippopel bevindt, waar bij met de te zijner beschikking staande troepen in een versterkte stelling wordt belegerd. Het verkeer in Bulgarije is normaal. De boeien zijn op het veld aan het werk. Uit het gansche land komen berichten, welke den zege der regeeringstroepen verkondigen. Naar eerst thans bekend wordt, zijn bij de omwenteling drie der meest bekende aanhangers van Stamboelinski gedood, n.l. de burgemeester van Sofia Krum Popof, de directeur van bet bureau voor den al gemeenen arbeidsplicht en voormalig chef van de geheime politie Stoil Stephanof en de minister voor de Spoorwegen Nedelko Athanassof. Stephanof zou in een kelder, waarin hij gevlucht was, gevangen geno men en vervolgens gedood zijn. Uit Belgrado wordt gemeld, dat Stam- bielinski den Bulgaarschen zaakgelastigd! aldaar, die tot zijn aanhangers behoort, om de moreele ondersteuning van Zuid- Slavij heeft laten vragen. Volgens hetzelfde bericht zouden de boe ren in Zuid- en Ooet-Bulgarije den toe stand meester zijn. Twee der invloedrijk ste vrienden van Stamboelinski zouden uit de gevangenschap zijn ontvlucht en den tegenstand helpen organiseeren. De boeren zouden ook wapens krijgen, die tot dusver verborgen waren gehouden. Naar verluidt, zou de Zuid-Slavische re geering nog heden te Sofia een démarche doen, daar door den staatsgreep bet ver drag van Neuilly zou zijn geschonden. Ook praat men van een gewapende interventie of een militaire demonstratie van Zuid- Slavië. Men is te Belgrado vooral bezorgd naar aanleiding van de berichten, dat de Maeedoniers de drijvende kracht der be weging zijn en dat alle Bulgaarsche reser ve-officieren en manschappen; zijn georga niseerd. Kortom in de berichtgeving heerseht grenzelooze verwarring. Volgens de bladen beeft koning Boris van het complot tegen de regeering van Stamboelinski afgeweten, en heeft Alexan- drof,de leider der Macedonische komitad- ji's, een belangrijke rol in de revolutionaire beweging gespeeld. Het schijnt zeker te zijn, dat Stamboe linski zich nog altijd in vrijheid bevindt en dat hij een leger van boeren op de been brengt in Noord-Bulgarije, -in de omge ving van Plewna. Waar de ex-premier ook lieengevlucht moge zijn, de nieuwe regeering heeft zijn roerende goederen en contanten maar spoe dig in beslag genomen. In de woning van den ex-premier Stam boelinski is een huiszoeking gedaan. Be halve verschillende artikelen van waarde, is een bedrag van 312.500 dollar in beslag genomen. Een eigenaardig licht op den toestand werpt een bericht uit Parijs, waarin wordt gemeld dat de oude Bulgaarsche delegatie aldaar kalmweg op haar post blijft, en de nieuwe regeering niet erkent. 't Is op z'n minst genomen een riskante onderneming van deze delegatie. De. heeren spreken echter van een con tra-leger van 100.000 vrijwilligers, en heb ben alle hoop, dat bet nieuwe regiem spoe dig een einde zal nemen. De „Vossische Zei tun g" verneemt even wel weer uit Lausanne, dat dé Bulgaarsche gedelegeerde Theodorof, die door de nieu we Bulgaarsche regeering als gezant is afgezet, thans ook aan de conferentie me- dedeeling heeft gedaan van zijn artredem als gedelegeerde van Bulgarije. Bulgarije zal op de conferentie voorloopig worden vertegenwoordigd door den gezant te Lon den Stantsjof. Van veel belang is de houding der kleine Entente ten aanzien van de Bulgaarsche affaire. Volgens een bericht van de „Vremo" heeft de Joegoslavische minister van Bui- tenlandsche Zaken Nintsjitsj aan persver tegenwoordigers verklaard, dat hij stappen zal doen bij de Bulgaarsche regeering en de staten der Kleine Entente, zoodra ten gevolge van den toestand in Bulgarije een schending van het vredesverdrag vastge steld moet worden. Ook de andere bladen bevatten berichten omtrent te verwachten gemeenschappelijke stappen der Kleine Entente bij de regeering te Sofia. De gebeurtenissen in Bulgarije worden vooral ook te Belgrado met de grootst mo gelijke aandacht gevolgd. Zij geven even wel geen aanleiding tot ongerustheid en daarom zijn er geen militaire maatregelen genomen. In weerwil van de verzekering uit So fia, dat de revolutie volkomen is geslaagd en dat het de voorloopige regeermg is ge lukt haar positie te consolideeren, gelooft men te Boekarest toch, dat zich nog slechts het eerste deel van het Bulgaarsche drama heeft afgespeeld cn dat de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen niet lang meer op zich zal laten wachten. Volgens de „Neue Freie Presse" heeft de vertegenwoordiger van de voormalige re geering Stamboelinski, te Belgrado, Ljoes- kanof, die de nieuwe Bulgaarsche regee ring niet erkent, aan de Joegoslavische re geering in opdracht van Stamboelinski om moreele ondersteuning verzocht. In verband met den eigenaardigen toe stand, wordt door de Servische regeering Kroonraad gehouden. Ook hier schijnen dus weer kiemen voor een oorlog te worden gevonden. Moge er spoedig zekerheid komen, en in Bulgarije een regeering optreden, die èn met de eigen bevolking èn met de buitenlandsche mogendheden harmonieerd. Een bloedige arrestatie. In een laan in het centrum der stad Sa- ragossa, waar zich veel voorbijgangers be vonden, losten twee personen, die door de politie vervolgd werden, een vijftiental revolverschoten. Zij wondden twee wande laars en een agent doodelijk. Onder hevig verzet werden zij aangehouden. Een staatsgreep in China verwacht. Li Joeang Moeng, de president van Chi na, is in verband meteen bedreiging, dat het Noordelijke leger Peking zou binnen rukken, tenzij hij zijn ambt neerlegt, naar Tientsin vertrokken. Het schijnt, dat er een staatsgreep op handen is. Deze zou ten doel hebben Tsao Koen, die tot de na tionalistische partij behoort, tot president van China to benoemen. Stopzetting van het verkeer. De hooge commissaris voor het Rijnland te Koblenz hééft bepaald, dat het gansche personenverkeer tusschen het niet bezette gebied en het Rijnland voor een maand wordt stopgezet. Een doodvonnis. De Fransche krijgsraad te Mainz heeft den ingenieur der Badische Anilin- und Sodafabrik Görke, die onlangs op de Rijn brug door de Franschen wegens het plegen van sabotage is gearresteerd, ter dood ver oordeeld. Een halfdroge „Majestic." Gistermorgen zijn van Waterloo-station ongeveer 400 passagiers vertrokken om zich in te schepen op de „Majestic." Dit is de eerste groot© oceaanstoomboot, die naar Amerika vertrekt met een kleinere voor raad sterken drank aan boord dan tot dusverre gebruikelijk was. Toen het schip vertrok, werd aan de pas sagiers medegedeeld, dat van de 300 eer ste klasse-passagiers slechts 30 schriftelijk hun bestellingen voor gebruik van^ sterken drank gedurende de reis hadden ingezon den. Een vreeselijk ongeluk. Uit Bottrop wordt aan de „Yossische Zeitung" d.d. 13 Juni gemeld: Heden heeft hier een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad bij een huis in aanbouw. Een stei ger stortte in en bedolf vijf arbeiders. Yier van hen werden gedood; de vijfde werd zwaar gewond in het ziekenhuis opgeno men. Aan het reddingswerk werd door een Belgische troepenafdeeling deelgenomen. De aannemer is gearresteerd. lütEKK EU SCHe@L GEREF. KERKEK. Beroepen. Te DedemsvaartD. Steen huis te Loppersum. NED. HERV. KERK. Drietal. Te Deurne (N.-B.)C. Ger- rits, cand. te Rotterdam; G. Boersma te Silvolde en T. G. Meester te Helenaveen. Beroepen. Te Schraard (toez.)H. F. Pasma te Pacssens. Excentrieke preekmethode. Te Peekham, in Engeland, heeft, naar „The Daily Express" bericht, een predi kant een origineele preekmethode inge voerd. Hij trad voor zijn gemeente op in de historische kleeding van den patriarch Abraham. Een man met een zwaren baard, die Abraham's zoon voorstelde, deed hem een paar vra-gen, wat voor Abraham aan leiding werd om van zijn leven te vertel len. De samenkomst had plaats in de groote vergaderzaal in de stad, waar ook vergade ringen. worden gehouden en een bioscoop haar voorstellingen geeft. Het tooncel was getooid met een paar schermen., ©enige kruiken en een tent. De man had, naar „The D. Express" ver der meldt, succes. Zijn verhaal van Sodom en Gomorra was indrukwekkend. De pre dikant, Ds. Thorn, had verzocht' applaus na te laten en zijn optreden niet als een „voorstelling te beschouwen. „Ik ben ex- zeker vaxi", zei hij tot een vertegenwoordi ger van genoemd blad, dat zij (d. z. de hoorders) als zij vanavond thuiskomen, hun bijbel op zullen slaan, ook degenexx; die dat in jaien niet hebbexx gedaan. Mijn volgende preek zal ik als de apostel Pau- lus geven." Er was zooveel toeloop, dat voor heni. die de eerste maal geen plaats konden krijgen, eexx extra Abraham-avoixd moest worden gegeven. fj Accountants- examen. In verbaixd met het groote aantal tendi- datexx, dat zich voor de examens der Ne derlandsche organisatie van accountants, in Juli, heeft aangemeld, zijn alsnog tot exaxniixatoreix benoemd do heeren prof. dr. D. van Blom, te Leiden; R. Barggreve, leeraar aaxx de Hoogere Handelsschool te Haarlem, en L. Markus, accountant te Anx- sterdam. In de plaats van mr. Zadoks, te Amsterdam, die voor de benoeming heeft moeten bedanken, is benoemd prof. mr. P. A. Diepenhorst, Ixoogleeraar aan de vrije uxxiversiteit. Geestelijke zorg voor visschers. De predikanten ds. W. H. Oosten van Schevexxingen en ds. H. J. Heida uit Vlaar- dingen, zijn deze week xxaar meix meldt, voor eexxige weken naar Schotland (Ler wick) vertrokken ter behartiging der gees telijke belangen onzer haringvisschers die er eenige weken geregeld binnenkomen. Het reglement op de predikants- tractementen. De predikanten Dr. J. C. S. Locher te Leiden, P. A. Binsbergen te Leerbroek, G. Grootjans te De Meern, A. Henkemans te 's-Gravenhage, A. C. G. den Hertog to Rotterdam, J. J. van Ingen' te Harderwijk, J. Jellema te Wa-geixingen, M. Jongebreur te Veenendaal, Dr. H. J. Olthuis te Rot terdam, en N. van der Snoek te Kralingen, hebben bij alle classicale vergaderingen, die 27 dezer gehouden worden, een voor stel ingediend tot wijziging van het regle ment op de pi'edikantstractementen. De voorgestelde wijzigingen beoogen kort sanxengevat: f le. Vaste regels worden gesteld voor do aanslagen. 2e. Er worden gevormd twee klassen: A. de kas voor de predikantstractementen (gesplitst ixx een gedeelte voor gemeenten met 3 en meer predikantsplaatsen en een gedeelte voor gemeexxten met minder dan 3 predikantsplaatsen) waaraan de gemeen ten per predikantsplaats een gelijke som bijdragen. B. de kas voor de mirxdergogoedo ge meenten (gesplitst in eeix gedeelto voor ge meexxten met 10.000 en meer leden en een gedeelte voor gemeenten met minder dan 10.000 leden), waaruit gemeenten trekken wier uitgaven haar ixxkomsten uit bezit tingen en dergelijke 13 vaxx het be lastbaar inkomen der gemeenteleden te boven gaan en gemeenten aan bijdragen, wier uitgaven blijven, oxxder het bedrag- gevormd door inkomsten uit bezittingen en dergelijke •+- 3 van het belastbaar in komen der gemeenteleden. 3e. De Classicale Besturen geven advies voor de aanslagen en toelagen. 4e. De Kerkeraad is vertegenwoordiger der gemeenten. 5e. Het recht van den predikant op uit- keeringen ligt vast in dit beginsel: De uitkeeringen geschieden naar verh_y.ding van de werkeïijko tot de vereischte bij drage aan do kas voor de predikantstracte menten, vermenigvuldigd met de verhou ding van de ingekomen tel r?r» uit te kee- ren gelden. TWEEDE KAMER. Interpellatie-Marchant. Minister De Graaf zag bij zijn debaf met den Gouverneur van (Suriname en den heer Marchant de Rechtsclxe koloniale specialiteiten aan zijn zijde. De heeren Colijn en Feber wezen erop, dat de Gou verneur geen juist inzicht heeft in de juiste verhoudingen. Suriname heeft geen feite lijke autonomie, slechts „een kern van autonomie", zooals de heer .Feber het noemde. En dit is het noodwendig, gevolg van de financieele -afhankelijkheid der ko lonie van het moederland. De lieer Feber noemde Suriname „armlastig"; de heer Colijn sprak van „een cux-ator". Het mooderlaxxd draagt jaarlijks 4 millioen bij in de Surinaamsclxe koloniale huishouding oftewel 40 gulden per inwoner, En waar de toestand zoo is, is het noodzakelijk en gerechtvaardigd, dat Nederland ingrijpt, ook in details, in de koloniale begrooting; en is het dan ook geweixscht, dat daarbij de gevoeligheid der kolonie wordt ontzien, en dat het moederland zich niet met al te kleine kleiniglxedexx bemoeit. Doch zelfs» al zon dit niet zijn ixx acht genomen, dan xxog zou, meexxde de heer Feber, de houding van Gouverneur Van Heemstra niet te ver dedigen zijn. Het gaat niet aan, dat de vertegenwoordiger van het oppergezag zijn meeningsverschillen met de Kroon lucht en het vertegenwoordigend lichaam in de kolonie zelf. Hij had zich, zooals do heer Colijn terecht opmerkte, beter kunnen weixdexx tot den Raad van Ministers. En ook de heer Boetzelaer van Dubbel dam kon de houding van Baron Vau Heemstra niet goedkeuren. De heer Colijn deed ten slotte nog iets meer dan zijn meening zeggen over de ruzie. Hij gaf een niet te versmaden goe- den raad. Hij wilde xxamelijk, dat uitvoering zou worden gegeven aan het denkbeeld in het rapport der commissic-Bos, om het ge bied der koloniale autonomie binnen enge grenzen te beperken, maar dan ook binnen die grenzen de zelfstandigheid volledig te doen zijn. En de heer Vaxx Gijxx, die het trouwens ook niet eens was met de desiderata van Baron Vaxx Heemstra, was vaxi hetzelfde gevoelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2