SirteiMCwl Tweede Blad 2- Woensdag 13 Juni 1923 Koninginne-Jubileum: De jury, bestaande uit mejuffrouw Anni9 Salomons, dr. P. G. Bóutens en dr. Fr. v. Eeden, bekroonde voor het jubileumslied het door den heer Carel van Delen te 's-Grayenhago ingezonden ge dicht, dat luidt: JUBILEUM 1898—1923. 1. Gelukkig die als eerlijk man. Door levens langen strijd gehard, In niets beschaamd gedenken kan De jonge keuze van zijn hart; Zóó 't volk dat, tot den dood gekrenkt,, Zijn arm vertrouwen heeft gesteld Op d' éénen Godverkoren held, En in zijn nazaat Hem gedenkt: Mocht nog Vader Willem leven. Die den oudvergeelden hond In zijn bloed heeft uitgeschreven Moch nog Vader Willm leven, En beleven dezen stondt i. De Tijd die 't al hertoetst on kleurt, Staat voor geen ouden waarborg in; Het hoogste recht wori^ lichtst verbeurd, En in verlies verkeert gewin. Slechts wat gelijk bindt met gelijk, Weerstaat aan druk en stoot, en houdt O eelsto hand, o zuiver goud Dat aldoor haalt Tijds nieuwen ijk: Mocht nog Vader .Willem leven. enz. 3. Met oogen eerelijk en klaar Zien wij terug op 't schoon begin, Met oogen eerelijk en klaar De duistre hoop der Toekomst in. O leus voor Vrijheids krijg of peis, Die geesten door geen vrees geknecht In kloeke handen samenlegt, Waar 't hart getuigt van wederzijds: Mocht nog Vader "Willem leven. enz. Voor dit gedicht wordt nu een com- positieprijsvraag uitgeschreven, aan de beantwoording waarvan kunnen deelne men vrouwen en mannen van Neder- landscho Nationaliteit. Gevraagd wordt een lied in volkstoon. Voor de beoordeeling der ingekomen composities is een jury benoemrj, be staande uit de lieoren Huh. Guijpers, Herm. Rutters en Bern. Zwcers. Het Handelsblad is over dit lied niet bijster te spreken en maakt daarover de volgende rake opmerkingen: Over de artistieke waarde van dit ge dicht spreken wij niet. Het oordeel der jury is trouwens slechts relatief; zij ver klaart niets andere, dan dat do bekroonde inzending de 124 andere overtrof. 'De prijsvraag betrof echter een jubi leum s 1 i e d, en dit heeft tengevolge, dat aan de inzendingen nog een andere dan uitsluitend artistieke eischen moest worden gesteld. Een jubileumslied is im mers bestemd, om bij het aanstaande jubileum van H. M. do Koningin gezon gen te worden, gezongen door het Ne- derlandsche volk in al zijn lagen, oud en jong, ontwikkeld en onontwikkeld, ge zongen op straat, op school, op feestelij ke bijeenkomsten, overal. Een dergelijk lied moet 'dus niet alleen door de melodie, maar ock door zijn in houd gemakkelijk populair kunnen wor den, moet „inslaan", en daarvoor is toch wel de allereerste eisch, dat het eenvou dig en algemeen-bevattelijk ie. Voldoet de bekroonde inzending aan dezen allereersten eisch ook maar eeni- germate? Het telkens terugkecrend Tefrein be gint: „Mocht nog Vader Willem leven, Die den oudvergeelden hond In zijn bloed heeft uitgeschreven" I Meent do jury, dat zulk een refrein door het volk algemeen gezongen zal worden?" „Men weet niet, zoo eindigt het blad, wie meer medelijden verdienen: de on- derwijzers, die dergelijke verzen den FEUILLETON, Van hooger Orde. Naar hot Engclsch. 100) Ik geloof dat allo ouders wree- delijk een smart als deze moeten ge voelen het eerste leed, waarbij zij hunne kinderen niet kunnen helpen 1 wanneer die kindereni voor de eerste maal moeten leeren alleen te staan, ieder op zichzelf, gedwongen om z'n eigen last te dragen, en, goed of kwaad, zelfstandig zijn eigen leven te gaan leven. Wanneer de meest wijze en liefdevolle vader niet anders kan doen, dan nabij te wezen met uitgestoken hand, opdat 't kind deze grij pen moge, verzekerd van to vinden sym pathie, raad en liefde. Als de vader steeds van verre gestaan had, op de een of andero verhevenheid van ouderlijke trots of ouderlijke waar digheid als hij zich zelvcn niet ge maakt had tot den makker, raadsman en vriend van zijn jongens, hoe groot zou dan nu zijn angst zijn geweest! Want, gelijk wij heiden zeer goed wis- fen als daar iets was, dat een jongen kon ruïneeren, hem tot wanhoop drijven, dat de deur van zijn tehuis voor hem kon sluiten en zoo menige andere deur kinderen zullen moeten leeren of de kin deren, die hun hersens met het instam pen van deze gezochte en voor hen onbe grijpelijk© woorden zullen moeten pijni gen. Het bekroonde vers kan misschien dienstig zijn voor ander© doeleinden. Zoo lijkt het ons zeer geschikt voor de bekende opgaven op onderwijzers-exa mens: „Maak een paraphrase van de volgendo dichtregels", enz. Maar als de jury zich bij haar beoor deeling van do inzendingen heeft reken schap gegeven van de bestemming van het gedicht, een populair jubileumslied, dan vragen wij: welke voorstelling heeft zo van het bevattingsvermogen van ons volk en in het bijzonder van onze jeugd?" KEÜK EM SCHOOL GEREF. KERKEN*. Beroepen. Te Grijpskerke (Z.-: W. M. Ie Cointre te Woubrugge; te Huizon (N.-H.): J. E. Vonkenberg te Amersfoort; to Kollumerpomp en to Haastrecht: P. v. d. Spek, cand. te Voorburg; te Kcmmer- zijl: Z. Hoek te Zonnemaire; te Dedems- vaart: D. Steenhuis te Loppersum. GEREF. GEMEENTEN. Bodankt. Voor 's-GravcnhageG. H. Kersten te Ierseke. Ds. J. H. Wensinck. f To Utrecht, waar hij do laatste jaren! woonde, is op €9-jarigen leeftijd overleden ds. J. H. Wensinck, 3inds 1911 emeritus predikant der Ned. Hcrv. Kerk. De overledene werd in 1878 tot do Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk toe gelaten en aanvaardde voor het eerst deni herdersstaf te Wezep (G.) op 20 April 1879. In 1881 deed hij intrede te Aarlander- veen, in 1984 te Neerlangbroek, in 1887 te Benschop, in 1889 te Nijkcrk (G.) en in 1898 te Alphen aan den Rijn, welke laatste gemeente hij 13 jaren dienen mocht. B. Kooyman Jr. t Bij de Algemeene Synodale Commissie is bericht ingekomen, dat na een korte ziekte overleden is de heer B. Kooyman Jr., die sedert 1904 voorganger was bij de Hervormde Nederlanders te Duisburg. Met groote trouw heeft hij, vooral ook in de moeilijke oorlogs- en na-oorlogsjaren, niet alleen de geestelijke, maar ook de stoffe lijke belangen der Nederlanders in Duis burg, Ruhroort, e.o. behartigd. Bevestiging, intrede, Afscheid. D s. H. E. V i n k o is voornemens Zondag 1 Juli van de Ned. Herv. Gemeen te van Alkmaar afscheid to nemen, om te vertrekken naar Zundert. Het Hospitaal-Kerkschip uitgevaren. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gisteren voor den eersent kruistocht onder de haringvisschers in dit seizoen van IJmuiden naar de Noordzee vertrokken. Kerk en oorlog. Do Vereeniging van Socialistische Predi kanten heeft voor do Classicaio Vergade ringen der Hervormde Kerk do onder staande motie ingediend: De Classicale vergadering, ziende de voortgaande oorlogst-oebereid- selen, die de groote mogendheden' treffen voor een nieuwen oorlog, erkennende, dat het oorlogsgevaar voor al voortkomt uit de spanning tusschon de verschillende groepen van het wereld kapitaal, van meening, dat de moderne oorlogvoe ring en de huidige economische krachten der maatschappij in onverzoenlijke tegen spraak zijn met de beginselen van heb Evangelic, acht het de plicht van leden en predi kanten der kerk om zich principieel te verklaren tegen de militairistische en ma terialistische strekkingen der maatschappij noodigt de kerk uit tot georganiseerde aansluiting bij den Wereldbond der Ker ken, die tot zoo krachtig mogelijke actie moet worden gebracht, en roept de Christenheid op, om naar eigen geweten, de bewegingen to steunen, die oorlog en oorlogsgevaar willen bestrij den en ©en maatschappij op hoogero be ginselen willen helpen stichten. De Groote Synode. Aan de classicale vergaderingen zal, zoo men weet, een voorstel worden voorgelegd tot instelling van een Groote Synode. Drie leden van do Synode, die zich twee medewerkers buiten de Synodeleden heb ben toegevoegd, vormden do Commissie, die het ontwerp jnaakte, dat in het vorige openen, welke toegang gaf tot de hel dan was 't zulk eeno teleurstelling als die, welke onze Guy ondervonden had. Zijn vader begreep dit alles. Hij zag 't duidelijker en wxeeder dan zelfs zijne moeder het zien kon. Maar toen zij, zeer laat, bijna in den morgen, binnenkwam met do tijding, dat Guy weer zich zelf Avas dat hij sliep zoo rustig als een kind was haar man zeer dankbaar mot haar en kon hij haar hoop geven voor de toekomst. „Maar wat moet er met Guy gebeuren?" „God weet 't," antwoorddo John. „Ja gij hebt gelijk. Hij weet 't." En zoo gingen zij samen heen, tevreden. Den volgenden morgen werd ik laat wakker; de zon scheen al over mijn bed. Ik had gedroomd van de dagen van ouds, toen John op Rose Cottage voor 't eerst verliefd werd op Ursula. „Oom Phineas!" Ik hoorde mij roepen. „Oom Phineas, kijk eens hier. Hoe aar dig! Ha, ha! Hebt gij ooit zulk een stel gekken gezien?" Ik geloof, dat 't verkeerd was van die beiden, verkeerd en zelfzuchtig, als alle verliefden zijn - jonge verliefden in de vervoering van hun geluk; ik geloof, dat 't wreed Avas van EdAvin en Louise öm op en neer te wandelen als onder de oogen van hun ouderen broeder. jaar werd behandeld en voorloopig aan genomen, met enkele wijzigingen, die or door do Synode in gebracht werden. Volgens het rapport „vindt die comm. dat de Synode om de 2 jaren samen moet komen en. denkt dat Avanneer de Synodale Commissie niet zoo uitgebreid wordt als in 1920 aangenomen is en de Synode om de 2 jaren samenkomt, het bezwaar tegen de kosten, dat vele Classicale vergaderingen gemaakt hebben, lichter zal wegen." D s. Hoog schrijft in „Do He r v o r- ming over dit plan. Hij komt in zijn ar tikel tot de volgende slotsom De Groote Synode kan eenvoudig niet betaald worden. Men make zich toch geen illusies van 14 dagen om de twee jaar; als ze er eenmaal is komt ze elk jaar samen, zooals nu al Avordt gevraagd en ook door den secretaris werd voorspeld; als ze een maal zit is er geen macht, die do 45 kan wegjagen, na twee Aveken; vier weken ver gaderen, zooals de tegenwoordige Synode doet, zal f 24.300 kosten, als do Secr. goed lieefb gerekend; do rest blijft dan ook duurder n.l. pl.m. f 4000. Het totaal kan lieel spoedig worden f 28.300 per jaar. Nu kan men met de Comm. die het ontwerp maakte, wel denken dat het bezwaar tegen de kosten lichter zal wegen, maar als de Classicale vergaderingen niet worden ge steld tegenover f 6 per predikantsplaat3 maar tegenover een eindbedrag, dat naar alle waarschijnlijkheid spoedig zal bereikt worden dan is er toch kans dat men een beetje nadenkt alvorens den eersten stap te zetten op den weg, die naar de Groote Synode voert. Hei vrouwenstemrecht in de Kerk. Het H. B. van den Geref. Bond heeft het volgendo voorstel aan do Synode in zake het ATOUAvenstemrecht in do Kerk aan de Classicaio Vergadering ter be spreking voorgelegd, met verzoek, aan dit adres adhaesie te betuigen bij de Synode „Bezwaard door do jongste wijziging van art. 3* Algemeen Reglement, waar het woord „manslidmaten" vervangen is door „lidmaten", door welke verandering aan do vrouwelijke lidmaten nu het stem recht is verleend, heeft het H. B. van den Gereformeerden Bond tot verbreiding en verdediging van do Waarheid in de Nederlandse ho Hervormdo (Gerefor meerde) Kerk de eer tot u te komen met het arolgende voorstel: Liefst zou het zien, dat do jongsto wij ziging van art. 3* Algemeen Reglement geheel werd teruggenomen, daar het H. B. voornoemd een tegenstander is van het Vrouwenstemreclit, zooAvel in den Staat als in de Kerk. Maar het voelt, dat een verzoek, daarop doelende, onder do huidige omstandigheden, niet do minste kans zou maken gunstig te worden ont vangen. Vandaar dat het met het vol gend voorstel tot Uw Hoog Eerwaarde Vergadering komt: Art. 3* Algemeen Reglement worde zóódanig gGAvijzigd ena angevuld, dat het het stemricht an de vrouwelijk© lidmaten aan de plaatselijke gemeenten word© ge laten. Een Avijzïging dus die parallel zou loopen met hetgeen te lezen staat in art. 2 van het „Algemeen Reglement op het Beheer der kerkelijke goederen en fond sen van de Hervormdo Gemeenten in Nederland, enz.": „Aan vrouwelijke lid maten kunnen hij plaatselijk regle ment dezelfde rechten ten opzichte van de stemgerechtigdheid worden toegekend als aan de manslidmaten Het H. B. voornoemd bedoeld natuur lijk dan geen uitbreiding van actief- tot actief- èn passief stemrecht voot de vrouwelijke lidmaten mogelijk te maken, maar het huidige actief stemrecht der atouw in handen te leggen van do plaat selijke gemeente, die het dan, in den weg A*am orde, onder leiding van den kerke- raad, al of niet in het plaatselijk regle ment kan vastleggen. Als voorbeeld zou het H. B. willen noemen: de gemeente Hilversum. Daar zijn door kerkvoogden en Notabelen de stemgerechtigd© lidmaten opgeroepen, om Voor een oogenblik streed hij tegen z'n hartstocht. „Hij moet oppassen, wat hij doet zeg 't hem, oöm Phineas. Hij moet oppas sen ander sta ik niet voor mij zelf in. Ik hield zooA'eel van Edwin werkelijk maar nu is het soms alsof ik hem haatl" „Guy!" „O, als 't maar een vreemdeling ware geweest en niet hij! Ware 't maar iemand anders geweest dan mijn hroederl" En bij dien bitteren uitroep werd 't hart van den jongen weer week; 't was zulk een teeder hart 't was 't hart van zijn moeder. Spoedig herstelde hij zich en kwam be nden bij ons om to ontbijten, waar hij op aangedrongen had; hij ontmoette ze allen, zelfs juffrouw Silver en Edwin, die zich naast haar had gezet. Toen het ontbijt afgeloopen was en John, naar gewoonte het hoofdstuk gele zen en gebeden had kwamen de we- reldsch© zorgen weer over ons. Niets scheen gewoon. Guy liep op en neer, alleen. Zijn moeder, ziende, dat zijn voet zoo goed was, a*roeg of hij zin had naar de molens te gaan, als gewoonlijk maar hij weigerde. Juffrouw Silver sprak over lessen; maar EdAvin steldo voor, dat zij en Maud ergens heen zouden rijden. Mevrouw Halifax gaf gretig haar toe stemming. „Lady Oldtower wil al gedur Woensdag 2 Mei- j.l. hij stemming uit te maken, of aan de vrouw wèl dan niet het stemrecht zal worden verleend, met den uitslag, dat van de 222 uitgebrachte stemmen 73 stemmen vóór en 146 stem men tegen het Vrouwenstemrecht open baar werden, waarna door kerkvoogden en notabelen, naar art. 2 Alg. Reglement op het Beheer, in den geest van de meerderheid is gehandeld. Het H. B. is van oordeel, dat bij be houd van de eenheid der kerk op deze wijze aan de plaatselijk© gemeenten meer recht kan geschieden, wat niet anders dan tot bloei van het kerkelijke leven kan leiden, terwijl verdrukking de krachten verteert. Waarhij bovendien vele be zwaarde gemeenten dan in een weg van goede orde naar de heiligste beginselen kunnen bandelen, terwijl zij nu daarin door anderen worden verhinderd. Met verschuldigde gevoelens onder toe bidding van des Heeren Geest, Die gezon den is, om in allo waarheid te leiden." Zending, Naar de „Rotterd." verneemt is door heb Bestuur van den Geref. Zendingsbond in de plaats van ds. G. Lans tot Zendingsdi- rector benoemd D s. J. H. Gunning E.Bzn., pred. der Ned. Herv. Gemeente te De Vuursche (U.) Uit het Sociale Leven Chr. Bond van Sigaren-en Tabakbewerkers In het gebouw voor C. S. B. te Utrecht werd de jaarvergadering gehouden van den Christ. Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers in Nederland. In zijn openings- en welkomstwoord wees de voorzitter, de heer B. Kruithof, op het nemen van een beslissing inzake het collectief contract, die deze vergadering noodzakelijk maakte. Spr. releveerde de geschiedenis der onderhandelingen inzake dit contract en wees er op dat het voorbij gegane jaar niet zonder beroering in het 'bedrijf was. Toch begeerde de organisatie geen contractloozo periode, want de bemint den bedrijfsvTede. Aanwezig waren 33 afd., uitbrengende 53 stemmen. Hierna kwam de behandeling van liet met de patroons afgesloten collectief con tract aan de orde. De voorzitter lichtte een en ander kort nader toe. Het nieuwe collectief contract brengt een loonsverlaging mede van pl.m. 3 door de patroons voorgesteld, terwillo van de concurrentie en cmdat zij daarvan een opleving in het bedrijf verwachten. Het zwaartepunt ligt echter in de z.g. sociale bepalingen, regelende de rechtspositie van de arbeiders (vrije dagen, vergoeding Ohr. feestdagen, etc.) Aan de besprekingen namen deel Haar- len, 's-Hertogenboscli, Meppel Kampen I, Kampen II, Beverwijk, Gouda, Rhcnen, Deventer, Rotterdam en Leiden. Haarlem, hoewel hulde brengend aan het door het hoofdbestuur gevoerde beleid, merkt op, dat het maken van opmerkingen feitelijk geen zin heeft, omdat men niets anders doen kan dan deze verslechteringen weer aceepteeren. Den B o s ch vraagt waarom het hoofd bestuur de vergoeding voor de Christ, feestdagen heeft laten vallen. De afgev. maakte verder eenige opmerkingen over het stukloon en vraagt herziening op dit punt. De afd. is tegen het contract. M o p p e 1 wenscht zich slechts noodge dwongen bij het nieuwe contract neer ie leggen, Kampen I wenscht het contract te accepteeren, terwille van het nog slechtere van een contractlooze periode, maar is ernstig ontevreden over het loonverlies op Christ, feestdagen. B ev e r w i j k zou het contract liever vcnverpen, maar meent dat het contract zal moeten aanvaard worden. Het verlies van Christ, feestdagen is een ramp. Gouda acht bij aanvaarding van bet contract de toestand even chaotisch als bij verwerping. De afd. meent dat men ter- wille van de propaganda de chaos door verwerping maar aanvaarden moet. Rh en en meent dat de loonsverlaging erger is dan oppervlakkig wel schijnt. Ook deze afd. is teleurgesteld over het loslaten van de vergoeding op Christ, feestdagen. Leiden is tegen loonsverlaging en maakt enkele détailopmerkingen. De voorzitter verdedigt, als onderhande laar met de patroons, het contract. Spr. bestrijdt de gedachte dat men op deze vergadering slechts te sanctioneeren heeft. De besprekingen moeten er toe bij- rende eenigen tijd u beiden, bij zich heb ben. Zoudt gij niet willen gaan voor een paar dagen?" zeide zij, de gouvernante aansprekend. Guy hoorde 't. „Gaat u, heen? Wan neer?" Hij stelde juffrouw Silver dezo vraag, haar recht in de oogen ziende. Zij antwoordde verward zooiets van „dat zij terstond zou gaan." „Met 't rijtuig, natuurlijk? Mag ik do eer hebben u te rijden?" „Neen", zeide Edwin, beslist. De broeders Avisselden booze, Avraakgie- rigo blikken. Geen wonder, dat de moe der rilde geen wonder, dat de jonge verloofde, bleek en ontdaan, de kamer uitging. Edwin volgde haar. Daarop nam Guy zijn zuster op en zette haar ruw op z'n knie. „Komaan Maud! Gij zult nu mijn meis je zijn. Kus mij, kind." Maar de kleine dame week achteruit. „Zoo, haat gij me ook al? Heeft EdAvin 't je geleerd? Zeer goed, hoor. Ga Aveg, bedriegster!" Hij schoof haar Avoedcnd opzij. Mauil begon te huilen. Haar vader zag op van zijn hoek het hoek, waarin hij niet gelezen had hoewel hij 't blijkbaar het best had geacht geen notitie te nemen van wat er om hem heen gebeurde. dragen dat men met \-olle bewustzijn Avceb wat men accepteert. Verwerpen we het contract, dan maken Ave de chaos in bedrijf en gezin nog groo-j ter. Het loonverlies op Christ, feestdagen is de ernstigste fout van het nieuwe con-' tract. Maar hier moeten wij een offer brengen. I Al zou de Christ, organisatie loonsver-'; laging willen aceepteeren terwille van lieb'! ideeële goed van Christ, feestdagen zon- der loonkorting, hier moeten we zwichten voor de duizenden anders georganiseerden. De Chr. organisatie moet weer als van ouds deze zaak propageeren op de werk plaatsen. Nadat de heer K. Kruithof namens het C. N. V. de vergadering had toegesproken, Averd het nieuwe collectief contract bij ac clamatie aangenomen. Na bespreking van diverse, niet voor publicatie geschikte zaken, werd do goed bezochte vergadering door den heer Kroon van Gouda met dankzegging gesloten. De bond telt thans 1124 leden, georga niseerd in 47 afdeelingen en correspondent schappen. HiüüEüb De wijziging in de verkiezing der Eerste Kamer. Verschenen is de memorie van ante Avoord aan do Eerste Kamer, betreffend© het wetsontwerp tot wijziging Kieswet, ProA'incialo Wet en Gemeentewet. Niet bijster rechtvaardig wil den rute nister voorkomen het standpunt van do leden, die ernstig bezwaar tegen het ont werp ontleenden aan de omstandigheid, dat het den stemplicht niet beoogt op ta heffen. De stemplicht raakt uitsluitend do verkiezing van do vertegenwoordigendo lichamen, die langs den vrèg van directo keuze worden gekozen en valt dus eigen lijk huiten het kader van het ontwerp, dat slechts beoogt, de wijze van verkiezing van de Eerste Kamer als uitvloeisel van de nieuwe bepalingen der Grondwet to regelen. Overigens wijdt do regeering aan het onderwerp haar vollo aandacht en zij zal niet aar zelen, om als de te verzamelen gegevens er toe leiden, een voorstel tot afschaffing van den stemplicht voor te berei den. In verband met de herinnering in het voorloopig verslag, dat de ongeveer 200.000 kiezers, die, bij de laatste ver kiezing voor de Tweedo Kamer hun stem uitbrachten op lijsten, waarvan geen can- didaat gekozen is, vertegemvoordigd worden door een ander dan den candi- daat hunner keuze, maakt de minister do opmerking, dat de eAenredige verte genwoordiging in dit opzicht toch een vooruitgang van beteckenis is op het oude meerderheidsstelsol, waarbij cnge-i veer 40 van de kiezers cnvertegen- woordigd bleven. Indien ooit he? geval zich zou voor doen in één der allerkleinst© provinciën, b.v. Drente, dat de steromen barer Sta tenleden in geen der zeven of acht par tijen, waarin zij verdeeld zijn een verte genwoordiger van hun geAvest zouden krijgen, dan laat het ontwerp alle vrij heid, dat zij zullen doen als thans en zich als Drenthen opmaken om gezamen lijk vertegenwoordigers te kiezen uit hun gewest, ook al zullen zij dan gelijk nu voor het meerendeel hun stem moeten uitbrengen op een man, die niet tot hun partij behoort. Als dit niet geschiedt ral het zijn om dat de Statenleden zich in de eersto plaats voelen lid cener politieke partij en liever als zoodanig de waarde van hun stem willen aanwenden dan als man der provincies. Ofschoon de a-raag aangaande de stem plicht a'oor de leden der Provinciale Sta ten niet rechtstreeks tot de Regeer!ng wordt gericht, meent do Minister zich toch wel de opmerking to mogen veroor loven, dat de motieven, welke er inder tijd toe hebben geleid den stemplicht to aanvaarden, geenszins kunnen aange voerd worden waar het geldt een zóó select kiezerskorps als de Provinciale Staten. Een autodienst. De autodienst Den HaagVoorburg— Leidsehendara is geopend met auto's voor 16 personen. Op het traject Den HaagVoorburg ver trekt ieder kwartier en op liet traject Den HaagLeidsekendam ieder half uur ecu auto. „Kom hier, Maud, mijn kind. Guy jo mag niet onvriendelijk zijn tegen jo zus je. Proheer jo zeiven te beheerschen, mijn' besto jongen." „Vader, u beleedigt mij. Ik Avil 't nU dulden. Ik ga de kamer uit!" Hij ging Aveg en sloog de deur hart stochtelijk dicht. Zijn moeder stond op om liera to volgen maar ging weer zit ten. Zij sloeg smeokende do oogen naar haren man op. Wat John betreft, hij zei de niets. Niet dat, gelijk duidelijk to zien was, dit eersto boozo of onoerbiedigo woord, dat hij ooit van een zijner kinde ren had gehoord, hem niet trof als oen pijl; maar hij bleef merkAvaardig kalm. Ursula zag verschrikt haar man in 't gezicht alsof zij nu voor de eersto maal hem niet hegrijpen kon. „John. gij moet don armen Guy vergo- geven! Hij bedoelde niets kwaads! - „Neen neen." „En hij is zoo erg ongelukkig. Nooit schoot hij tekort in zijn plicht jegens u." „Maar als ik eens to kort schoot in do mijne jegens hem?'Ik, die vorantwoordc- j lijk ben aan God voor elk van mijn kin- deren." i„John John", zij sloeg haar ar* men om zijn hals. (Wordt vervolgd)., j

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5