Semeenielijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Yischwinkel Vischmarkt 18 (Telef. 1225) is Dinsdag verkrijgbaar GROOTE SCHELVISCH a f 0.28, SCHOL a 0.14, KABELJAUW a f 0.40 en TARBOT a f 0.55 per pond. J. C. VAN DER LIP, Wëth. loco-Burgemeester. AGENDA. lederen Woensdagavond van 8 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Ro"d ^♦p°ncr>hunr 15. WOENSDAG 13 Juni. Rijnsburg K e r k e li j k e Muzie k-U itvoering in de Ned. Herv. Kerk, aanvang 8 uur, onder leiding van Ds. C. M. Luteijn. DONDERDAG, 14 Juni. Leiden. Groot Nationaal Zang- en Muziek-Con- cours, uitgeschreven door de Zang-Ver- eeniging „Zang zij onze Leus", op „Den. Burcht". VRIJDAG, 15 Juni. Leiden. Groot Nationaal Zang- en Muziek-Con- cours, uitgeschreven door do Zang-Ver- eeniging „Zang zij onze Leus", op „Den Burcht". ZATERDAG, 16 Juni. Leiden. Groot Nationaal- Zang- en Muziek-Con- cours, uitgeschreven door de Zang-Ver- ceniging „Zang zij onze Leus", op „Den Burcht". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Juni waargenomen door de apotheek H. J. M. Proot, Maars- manssteeg 17, Tel. 435. Do apotheek van het Ziekenfonds tot Kuip der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Arbeidsbemiddeling. Met ingang van 16 Juni a.s. is aan mi- E. L. T. II o o g e n s t r a a t e n al hier op «ij n verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie van ad vies voor de arbeidsbemiddeling voor handelsreizigers. De heer F. C. Swart, alhier bevor derd lot arts, is bestemd tot officier van gezondheid 2de klasse hij de Zeemacht. Mr. J. Roorda alhier is aan gewezen voor den Indischen dienst, als rechterlijk ambtenaar. In de op 3 Juli te houden zomer- zitting van de Stalen van Zuid-Holland komt o.rn. het volgende voorstel aan de orde: Het reglement van politie voor liet vaarwater tusschen Rijn en Seine en de daartoe behoorende kunstwerken, is nog van toepassing op dat gedeelte van het vaarwater, dat krachtens besluit van 10 Juli 1921, met ingang van 1 Jan. 1922, is overgegaan aan de gemeente Leiden. Eveneens js dit het geval met liet re glement van politie voor hét gébruik van het jaagpad langs den Rijn. Het komt Ged. Staten gewenscht voor, dat deze reglementen in overeenstem ming met den legenwoordigen toestand worden gebracht. Daarbij zou tevens van de gelegenheid gebruik kunnen gemaakt worden een wijziging te brengen in art. 33 van eerstgenoemd reglement van po litie, houdende strafbaarstelling van het niet nakomen van art 26, lid 3, waarbij wordt voorgeschreven, dat gedurende de vaart het krachtens de vorige alinea aanwezige roer- of stuurtoestel van een gesleept wordend vaartuig ook moet wor den bediend, om den koers te regelen. Hel is namelijk in de practijk wensche- lijke gebleken ook lo kunnen optreden tegen overtreding van de 3de alinea van art. 26, aangezien toch sommige schip pers vooral die van zandbakken hun schepen maar onbesluurd achter de sleepboot laten aanslccpen. tot zeer groot ongerief en gevaar voor de scheepvaart; ook heeft dit misbruik vaak beschadiging van provinciale werken ten gevolge. Ten slotte zal ook de voorgeschreven doorvaarthoogte, ten gevolge van liet be weegbaar maken van de brug in den electrischen spoorweg nabij Leidschen- dam, kunnen vervallen. Op de 5de Binnenvesigracht kregen een tweetal personen ruzie naar aanleiding van een rijwiel dat de een met zich voerde en waarvan de ander zeide dat het hem toebehoorde. Het einde van de zaak was, dat de „eigenaar" mishandeld werd, die zich daarop naar het politiebureau begaf ten einde een klacht in te dienen. De politie zal liet zaakje wel uitzoeken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Lagen Rijndijk een formeele veld slag geleverd tusschen een twintigtal Leid- sche en Leiderdorpsche jongelui. Een der deelnemers liep een gevoeligen klap op z'n oogen op. Door de zorgen der politie werd het minder onschuldige spel gestaakt. Tef5?a R., die verdacht wordt zich te hebben schuldig gema-akt aan een zeden misdrijf, isj proces-verbaal opgemaakt. Op den. lioek Breest raat-Kort Rapen burg had Zondagmiddag een aanrijding plaats tusschen een motorrijwiel met zij- spamvagen en een rijwiel, tengevolge waar van het laatstgenoemde ernstig werd be schadigd. Waar dc motorrijder toegaf dat het ongeval was ie wijten aan minder goed uitwijken zijnerzijds, beloofde hij de scha de te zullen vergoeden. Ten nadecle van dc R. K. kerk te Voorschoten is een lam ontvreemd dat, ge bonden aan een touw, graasde op een laan t.o. de fa. Noordmann aan den Haagweg. Uit het gesticht „Engedecst" is gis termiddag te 4 uur ontsnapt de verpleegde A. v. As. Zij li opsporing wordt wellicht eenigszins vergemakkelijkt door te melden dat hij blootshoofds, en in gestichtsklec- ding is vertrokken. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 3 tot en met 9 Juni op genomen 174 volwassen personen en 14 kinderen. Totaal 188 personen. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is gisterenavond voor eenige dagen naar Mecklenburg vertrokken in verband met familie-aangelegenheden. De Financiën van Zuid-Heiland. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bij do Staten van Zuid-Holland inge diend de fcegrooling van ontvangsten en uitgaven voor 1924. Voorgesteld wordt Ier bestrijding van de uitgaven der pro vincie, voor dat jaar te heffen: a. 2 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op dc ongebouwde eigen dommen voor 1924. b. 20 opeenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigen dommen voor 1924. c. 20 opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting over 1924. d. 2 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting over 19241925. e. 2 opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomstenhelasting over 1924/25 voor zoover die hoofdsom betreft de aan slagen der belastingsplichtigen, bedoeld bij art. la der Wet op de Rijks-inkom stenbelasting 1924. Bij de uitgaven wordt o.a. een bedrag van f 40.000 uitgetrokken voor het on derhoud van den weg van Rijswijk naar de Vink en van den Barendschen weg f 60.000 voor onderhoud van het Jaagpad langs den Rijn, f 143.000 voor onderhoud van het kanaal tusschen Rijn en Schio met zijn aansluiting aan de gemeente 's-Gravenhage. Nee?. Ver. tegen de Frcstitulie. Naar gemeld wordt, heeft het hoofdbe stuur der Nederl. Ver. tegen de Pros titutie een adres gezonden aan de Ko ningin, naar aanleiding van het dezer dagen gepubliceerde besluit van den gë- reconstitueerden Nieuw-Malthusiaanschen Bond, om goedkeuring aan te vragen op de statuten. Wegens het verzuim van een tijdige aanvrage was do rechtspersoon lijkheid van den oorspronkelijken Bond van dien naam vervallen. In haar adres verzoekt zij aan de sta tuten van den gereconstitueerden Nieuw- Malthusiaanschen Bond geen goedkeu ring te verleenen en een krachtige toe passing van de artikelen 451 ter en 451 quater Wetboek van Strafrecht tc willen bevorderen. I rivet rrechf en op kaas in Oostenrijk. Bij de wet van 14 April is, met in gang van 21 April, de vrijstelling en ver mindering van invoerrechten, o.a. op kaas, ingetrokken. Onderscheid wordt .ge maakt tusschen fijne tafelkazen en ge wone kaas. Dit onderscheid is niet geba seerd op het vetgehalte, doch op den vorm en de verpakking der kaas. Goud- sche kaas wordt niet meer onder de fijne kaassoorten gerekend, doch als voedings middel beschouwd en naar het laagste tarief belast. Edammer kaas wordt spe ciaal genoemd onder de fijne kaassoor ten. Het thans ingevoerde tarief is een tij delijke mataregel. Een algemeene herzie ning der invoerrechten is in voorberei ding en zal vermoedelijk reeds over cenigo maanden in werking treden. Koninklijk Paleis. Het Koninklijk Paleis aan het Noord einde zal van 13 dezer tot nader bericht voor de publieke bezichtiging zijn open gesteld. Het Vlsscberijbedrijf. Vier van de vijf vakorganisaties in het "visscherijbedrijf hebben, naar uit IJraui- den gemeld wordt, aan het bestuur van de Reedersvereeniging bericht gezonden, de nieuwe loonsvoorslellen niet te kun nen aanvaarden. De IJmuider Federatie heeft uitstel gevraagd tot 15 dezer. Extra-uitkeering aan werkloozen. De Haagsche Gem.raad heeft onlangs aangenomen het voorstel van B. en W. o.m. strekkende tot het toekennen ter vervanging van een tegemoetkoming voor kleed ing van een extra uitkeering van één week steun aan do werkloozen, die gedurende drie maanden steun ontvangen van den gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon door be middeling van hun vakvereeniging. Uit do ingevolge dit raadsbesluit door B. en W. gevoerde briefwisseling, waar van den raad een afschrift is overgelegd, blijkt, dat de genomen beslissing thans door do Kroon geschorst is tot 1 Augus tus 1923 en dat de minister van binnen- landscho zaken, en landbouw voornemens is te bevorderen, dat het besluit worde vernietigd wegens strijd met het algemeen belang, tenzij de raad alsnog bereid mocht zijn het besluit in te trekken. Aangaande een nieuwe beslissing van den raad is bericht verzocht voor 15 dezer. B. en W. zijn van oordeel, dat er geen aanleiding is, den Taad voor te stellen, een besluit, dat na ampele overweging is genomen, in te trekken, op grond dat anders vernietiging volgt. Prof. Treub in Nederland. Zaterdagavond is Prof. Treub, voor zitter van den Nederlandsch-Indischen Ondernemingsraad van zijn Indische reis in ons land teruggekeerd. Hij werd aan het Hollandsche Spoorstation verwel komd door enkele vrienden en bekenden, onder wie de secretaris van den Onder nemingsraad, den hoer Putman Cramer. Naar gemeld wordt, ligt het in het voornemen van prof Treub, zijn indruk ken over het verblijf in Indië op schrift te stellen en le doen uitgeven. Hij heeft met dit geschrift reeds een aanvang ge maakt en zal het hier te lande voltooien. ROgTENLANO HET NIEUWE DUITSCHE AANBOD Een collectief antwoord. Frankrijk bindt in. Gunstige atmosfeer. „Wij hebben, thans een nieuw en stap gedaan. Het is nu aan do overige wereld om te beslissen, of men vrede en 'herstel wensclit dan wel verwarring en verwoes ting", aldus eindigde de te Munster voor de Duitsclie persbond gehouden rijkskan selier oen rede dezer dagen. Vreclo en herstel verwarring en ver woesting! De tegenstelling is groot, doch inder daad juist gekozen. In Engeland en Italië wordt dit gevoeld, en daarom zijn alle bladen het er eenstem mig over eens, dat ten aanzien van dc nieuwe Duitsclie nota geen overhaasting bij de beantwoording moet plaats hebben. Er heerscht een buitengewoon gunstige stemming. In heel Engeland en Italic is men van oordeel, dat het Duitsclie aanbod een gunstige basis voor verdere onderhan deling vormt. Italia&nsche bladen, die in nauw contact staan met Mussolini, wijzen er op, dat de Duitsclie nota practisch tegemoet komt aan de door Engeland en Italië geformu leerde wenschen in hun antwoord op de vorige nota. Verschillende bladen, waaronder de „Nuovo Paese" wijzen er op, dat Frank rijk nu kleur zal moeten bekennen en zal hebben te kiezen tusschen schadeloosstelling en veiligheid, cf andere politieke doeleinden. Alweer dus een'verwijzing naar Frank rijk als eindregelaar. Poincaré heeft den sleutel voor den wereld vredo in handen. Zal hij tot vrede geneigd zijn Zijn diverse uitlatingen in de laatste maanden aan het adres van Duitschland gelanceerd, beloven niet veel goeds, doch een kat die in het nauw gedreven wordt doet wel eens rare sprongen. De Fransche mcening wordt in het nauw gedreven. In Engeland (de minister Lord Greamc gaf dezer dagen ten dien aanzien geen onzeker geluid) wensclit men aan Duitsch land een collectieve antwoordnota en niet een afzonderlijk dwingend optreden van de heeren te Parijs en Brussel. Tusschen de verschillende Kabinetten is de diplomatieke actie zeer levendig. Sedert de ontvangst van de Duitsclie nota is de uitwisseling van telegrammen tusschen de vier hoofdsteden en zijn de bezoeken van de gezanten even druk als bij politieke crises het geval is. Er is thans we wezen er reeds gerui- men tijd op ook een crisis die belooft ten goede le keeren. Immers wordt thans reeds uit Parijs gemeld, dat Poinearé zich neer zal leggen/bij het plan tot het zenden van een collectieve nota. Voorloopig houdt men echter nog vast aan het idéé fixe, dat eerst het lijdelijk verzet in het Roer gebied moet worden beëindigd. 't Zou immers al tc dwaas zijn terwijl men voor enkele dagen to Brussel in hoog dravende termen daartoe besluit, nu reeds dadelijk een ander standpunt in te nemen. „Zekere aandrang" zal echter wel ten gcedo werken. Op %et oogsnblik schijnt men te Parijs reeds formules uit te werken, die een toenadering tot do Engelsche inzichten zouden toelaten, zonder nochtans af te wij ken van de bewoordingen van het Fransch- Bclgisch communiqué. Men is voornemens voor te stellen, dat de Engelsche regeering Duitschland verzoekt, liet lijdelijk verzet te désavoueeren. Zonder een dergelijke désavoueering, zal het onmogelijk zijn, met Duitschland in onderhandeling te tre den, doch zij voegen er bij, dat Cuno reeds heeft verklaard, dat zijn regeering het lij delijk verzet niet leidt en dat de bevolking zelf het verzet biedt. Welnu een bijvoeging aan de collec tieve antwoord-nota, dat verzocht wordt tijdens dc onderhandelingen, van „offici- eele zijde" geen lijdelijk verzet te zullen plegen en de zaak is gezond. Uit België hoort men niets. Slippendragers,spreken nooit veel! Werd voor enkele dagen door een der bladen ge zegd, dat men de Parijsche kat uit den boom zou kijken, wij meenen er thans reeds aan toe te kunnen, voegen, dat het diertje reeds van tusschen het loover te voorschijn gekomen is met een dikke staart van woede om hot geblaf van den Engelsclien bulldog. De toestand is vertrouwenwekkend. REVOLUTIE IN BULGARIJE. Het kabinet ten val gebracht. Onbloedig verloop. De geruchten welke onlangs de ronde deden dat er in Bulgarije een revolutionai re geest heerschte, schijnen toch wel waar heid te hebben bevat, hoewel de berichten omtrent een uitgebroken revolutie destijds onjuist waren. Thans is echter de revc- ïntic een feit geword e n. Do Bulgaarsche regeering is afgezet door een coup d'état, welke Zaterdag door het leger werd uitgevoerd. In do vroege mor genuren werden alle leidende agrarischo ministers en ambtenaren gearresteerd en in de gevangenis ondergebracht. Deze coup d'état heeft geleid tot de vorming van e>en burgerlijk coalitiekabinet met prof. Sankof als premier. Onmiddellijk na den staatsgreep liad de leider, prof. Sankof een conferentie met koning Boris in overleg waarmede het vol gende burgerlijke kabinet is gevormd prof. Sankof, premier en ad interim Oor log, generaal Roussef, Binnenlandsche Za ken, Theodorof, Financiën, Kazakof, Ver keerswezen, Smylof, Justitie, Bobotsjeffski, Handel, Slojantsjef, Openbare Werken, Prof. Molof, Landbouw en ad interim On derwijs. Tot nu toe is de revolutie zonder bloed vergieten verloopen en telefonische berich ten uit alle voorname provinciesteden melden, dat overal rust heerscht. De groot ste geheimzinnigheid bestaat er evenwel omtrent het lot van Stamboulinski, die se dert eenigen tijd in zijn geboortedorp Slovoitsa in Centraal-Burgarijc vertoefde. Omtrent hem loopen tegenstrijdige be richten. Sommige berichten zeggen, dat hij gevangen is genomen, andere, dat hij ver moord is, weer andere, dat hij gevlucht is. De nieutve minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde aan een Times-corres pondent „Wij hebben deze revolutie ondernomen, omdat dc politiek der agrariërs voor Bul garije noodlottig is. Onze politiek zal een politiek van vrede zijn en op geenerlei wijze tegen eenigen nabuurstaat gericht zijn. Wij zullen onze uiterste best doen om bloedvergieten te voorkomen en wij hopen, dat Bulgarije binnenkort zijn voorspoed van voor den oorlog opnieuw zal kunnen bereiken. Ons optreden heeft niets to ma ken met de Macedonische autonomisten en is een zuivere Bulgaarsche actie." Natuurlijk zijn do berichten momenteel nog zeer vaag, doch dit is wel duidelijk dat men hier meer met een vreedzame omwen teling dan met een bloedige revolutie te doen heeft. Velen zoeken er meer achter dan er misschien te vinden is, terwijl voor al ook de aangrenzende landen voor moei lijkheden bevreesd zijn. Zoo is op de eerste berichten uit Sofia omtrent de revolutie in Bulgarije de Joe goslavische ministerraad bijeengekomen. In officieele kringen aldaar beschouwt men den toestand, die door den Bulgaarschon staatsgreep is ontstaan, als ernstig. Of schoon zo de zaak ah- een binnenlandsche aangelegenheid van Bulgarije opvat, zou de Servische regeering niet onverschillig kunnen blijven tegenover het geval, dat de nieuwe Bulgaarsche rcgcering inbreuk zou gaan maken op de bepalingen van liet verdrag van Neuilly. Inmiddels valt hiér weer te constateeren, hoe een minderheid op soms verrassend snelle wijze het bewind in handen kan ne men. Eerst Italië, nu x,: O, Ncderlant let op u saeck! DE CONFERENTIE TE LAUSANNE Op instructie van hun regeeringen heli ben de leiders der geallieerde <xbgaties Zaterdagmorgen een bijeenkomst gehou den om den toestand to bespreken. Zij constateerden de eenstemmigheid van de standpunten der regeeringen te Parijs, Rome en Londen betreffende den stand der onderhandelingen en de nood zakelijkheid om er zoo spoedig mogelijk, een einde te maken: Nieuwe geweldige uitbarstingen van den Vesuvius. De Vesuvius is in een nieuwe faze van éroote activiteit e-elreden. Talrijke aardschokken brengen de ge heel streek in beroering. Een kegel van den krater is ingestort, zoodat nu een opening van acht meter ontstaan is, waaruit een stroom van lava omhoog stuwt, die den geheelen Westelij ken en Zuid-Westelijken sector tot een brandend veld-dreigt to maken. Talrijke secondaire kraters hebben zich gevormd. Er stroomt gloeiende lava uit dat verscheidene meters omhoog wordt ge slingerd. De omwonende bevolking neemt maat regelen om alles, wat het redden kan, aan de ramp to onttrekken. De hitte in Amerika. TJit New-York wordt nog gemeld, dat er daar, in Nieuw-Engeland en in Cleve land, Ohio, een groot aantal gevallen van zonnesteek zijn voorgekomen, benevens eenige sterfgevallen tengevolge van de warmte. In sommige steden in Nieuw-En geland zijn wegens de abnormale hooge temperatuur de scholen gesloten. Een geslaagd pleidooi. Bij zijn eerste optreden voor den Fran- sclien krijgsraad te C'astrop gelukte het den Hangsohen advocaat Donker Curtius na een schitterend pleidooi de vrijspraak te bewerken van den mijnwerker Himmel- mann, die beklaagd was wegens aanval op een Franselie wacht. Himmelmann werd in eerste instantie tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. Ernstige overstroomingen in Rusland. De correspondenten van „Stockholm?? Tidningen" in Rusland melden aan hun blad, dat omstreeks 400 personen verdron ken en zeventigduizend dakloos geworden zijn door overstroomingen die in de streek van den beneden-Wolga hebben plaats ge vonden. Hongersnood in Turkestan. In de provincie Ferghana in Turkestan woedt hongersnood. Hier ontvangen be richten zeggen, dat 400.000 personen van het voedselgebrek te lijden hebben, en dat reeds lal van menschen gestorven zijn. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Birdaard (Fr.)F. C. Willekes le H.-I. Ambacht; te Ameide en Tienhoven: D. Plantinga te Elburg. Bedankt. Voor Workurn: K. Hielke- ma te Kampen; voor Meppelï J. Ph. Eg- gink te Velsen. GEREF. KERKEN. Bedankt. Voor Westergeest: P. dé Jong te Sehoonebeekvoor Hazerswoude: J. Ubels te Varsseveld. EVANG. LUTH. KERK. Tweetal. Te Amsterdam, Dr. H. J. Toxopeüs le Brede en H. L. Boerlijst te Leeuwarden. Drietal. Te Purmerond (alph.): CL J. Duyvendak te Stadskanaal, J. Ph. Hau- mersen te Beverwijk en G. J. de Jongli to Amersfoort. Zilveren jubileum. Dinsdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat D s. D. Toni Wzn., als predikant bij de Geref. Kerk van Hilversum bevestigd; werd. Ds. J. J. Westerbeek van Eerten. Het bericht, betreffende een voorgeno men emcritaatsaanvrage van Ds. J. J. Wes terbeek van Eerten, Geref. pred. te. Kam pen, is geheel uit do lucht gegrepen. Van een dergelijk plan is op dit oogenblik in. het geheel neg geen sprake. Medische Zending. Door de Zendingssynode van do Gerot. Kerken in Friesland is, op voorstel van Ds. A. de Geus, voorzitter, besloten de zenden de Kerk en Deputaten le machtigen, sa men te spreken met andere zendende Ker ken, en hun op te dragen een volgende Synode te dienen' van advies aangaande liet wensclielijke en mogelijke van over dracht van den Medischen Dienst aan ee.u Vereeniging. Vrouwertsternrecht in de Kerk. Zooals men weet had de Gereformeerde Kerk van Zandvoort het stemrecht voor vrouwen ingevoerd. De particuliere Syno de van Noord-Holland benoemde het vo rige jaar een commissie om over deze kwestie advies uit toebrengen. Het rap port "dier commissie is thans verschenen. In liet „Noord-Hollandsch Kerkblad" geeft ds. C. Lindeboom er een uittreksel van, waaraan we het volgende ontleer.cn: De commissie adviseert de Synode, hefc besluit van de gemeente Zandvoort besiist- af te keuren als: a. voorbarig, wijl dit be sluit samenhangt met een opvatting van onderscheidene plaatsen der H. Schrift, waarvan zij wist, dat daarover in onze kerken allerminst eenstemmigheid heerscht b. onvoorzichtig, wijl haar besluit een aangelegenheid betreft, die in verband met de algemeene geestesgesteldheid van on zen lijd, van diep ingrijpende beteekenis is; c. strijdig met de eischen van het kerk verband, wijl zij een beslissing nam over een aangelegenheid, die de kerken in het gemeen betreft en waarover mitsdien, pok alleen de kerken gezamenlijk in Generale Synode moesten beslissen; d. bedenkelijk, wijl haar besluit in den boezem onzer ker ken veelvuldig opspraak, on;is' mis noegen meest verwekken; e. strijdig met de K.O., wijl Art. 22, naar de historische beteekenis van dit artikel, dit 'besluit niet toelaat. Voorts stelt de commissie voor, -.-t de Particuliere* Synode zich tot de Generale Synode zal wenden met het verzoek, dat deze „eer.e prineipieele uitspraak doe oni de beteekenis van de stemming door de leden der gemeente bij de verkiezing vair. ambtsdragers." yjT DE OMGEVHES RIJNSBURG. i Gedachtenisrede Ds. E. H. Brcieksfra. Nadat verleden week Woensdagavond van do zijde der Gemeente de herden king van den 25-jarigen arbeid als Dienaar des Words van Ds. E. H. Broekstra had plaats gehad, hoeft giste ren, Zondagavond de jubilaris zijn ge dachtenisrede uitgesproken. Ook deze avond zal zeker bij de Ge meente in herinnering blijven, omdat zij zal gevoeld hebben, dat dc Koning der Kerk zelf Zijn raad, door en voor de menschen, en dat vaak op Avondervolle wijze uitwerkt en in stand houdt. De gedachtenisure word aangevangen met het zingen door de Gemeente van Ps. 122:1, waarna de jubileerende pre dikant als te lezen Schriftgedeelte, naar liturgische orde vooraf tc gaan door de lezing van de '12 artikelen des geloofs, opgeeft 1 Cor. 2: 111, waarna hij voor gaat in oen hartelijk dank en smeekge bed. Als daarna door de talrijke schare ge-; zongen is Ps. 98: 1 en 2, vangt Ds. Broekstra zijn prediking aan. Spr. vertelt van een jongsken, dat reeds op zeer jeugdigen leeftijd de begeerte om te prediken in zich had. Toen het 8 jaar Avas beklom het in een leege kerk de preekstoel om te doen Avat op preeken ge leek. Het knaapje werd op 9-jarigen leef tijd ziék, zwaar ongesteld; heftige pijnon mergelden het jonge lichaam uit en het kind scheen ten doode opgeschreven. Maar het wilde gaarne leven en had reeds vroeg hidden geleerd. Het smeekte den Heere dat het herstellen mocht en of liet den Heere al was liet maar voor weinige jaren, mocht dienen in Zijn Kerk. Aanvankelijk scheen verhooring uit te blijven, de ziekte Averd erger en hield twee jaren aan. Toen was liet dat dokter en professor, die niet wisten, Aval het knaapje eigen lijk scheelde, besloten het met een zeker medicijn te probeeren en God zegende dat Op 12-jarigen leeftijd Avas het zoo Avat hersteld, maar de gevolgen van de ziekte waren, al te zeer merkbaar. Uitwendig ook, maar imvendig niet minder. Het eerste zoo sterke geheugen -.n oor deel Avaren bijna geheel weg en liet scheen alsof van leeren niets meer zou komen. Maar God heeft de herstelling; volkomen gemaakt en op 17-jarigen leef-'j tijd Averd spreker (Avant hij was dat'l knaapje) ingeschreven als student aan de A Theologische school le Kampen en, ware 1 het niét, dat zijn vader een jaar langer J verblijf te Kampen noodig had geoor-;J deeld, hij zou reeds op 22-jarigen leef-n tijd beroepbaar zijn gCAveest. Zoo had de Heer het boven bidden entf denken wel gemaakt. En thans had die*

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2