Dagblad voor Leiden en Omstreken. abonnementsprijs 4üe JAARGANG. - ZATERDAG 9 JUNI 1923 - No. 955 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f2,90 Dit nummep bestaat uit twee biaden. Het Leidsche adres. De Léfflsche Vereeniging van Indus- trieelen lieeft een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, Handel en f Nijverheid, waarin op de verderfelijke gevolgen die de invoering van het bin dend verklaren der collectieve arbeidsH l contracten met zich brengt, de aandacht wordt gevestigd, v' Het onderwerp dat hiermede aan de \T orde is gesteld is zeker van genoegzaam V. belang om daarbij even stil te staan. De adresseerende Vereeniging voorziet van de bindendverklaring de verschirk- kelijkste gevolgen. Zij ziet in de bindendverklaring een l stap op een onzeker en weg, die voor de ontwikkeling van de industrie hoogst na- deelig moet zijn. Het zal leiden tot een bindendverkla- ring van de prijzen, in zijn verdere ont- wikkelink tot een bedrijfsradenstelsel en in laatste instantie tot de socialiseering van de bedrijven. Do Leidsche Vereeniging ziet hier een uiting van de verderfelijke zucht tot re glementeering op industrieel gebied, een ongehoorde aantasting van do indivi- dueele vrijheid, een onrechtmatige be gunstiging van de groepsbelangen. Een inmenging van de Overheid als hier bedoeld zal naar men meent de sub tiele eischen van het economische ver keer schaden, terwijl een prijsstijging over de geheele linie en een verhooging van de kosten van het levensonderhoud onvermijdelijk worden geacht» Het is geen kleinigheid! En .men vraagt zich bij het lezen van dit adres onwillekeurig af, hoe het mo gelijk is, dat niet alleen voormannen in de vakbeweging, maar dat ook leiders van groote werkgeversorganisaties, van wie allerminst gezegd kan worden dat zij van het socialistisch hondje geheten zijn, de mogelijkheid van bindendverklaring gewenscht achten, en dat zelfs dé groo te meerderheid van den Hoogen Raad van Arbeid zich daarvoor uitsprak. Het loont dus wel de moeite aan deze zaak eenige aandacht te schenken. Is wat de Hooge Raad van Arbeid wenscht inderdaad zóó verschrikkelijk als de Leidsche Vereeniging van Indus- i trieelen vreest? Indien ja, dan is het zeker zaak daar tegen stelling te nemen. Wij vreezen echter dat de Leidsche in- dustrieelen bij het beoordeelen van deze zaak van zekere oppervlakkigheid niet zijn vrij te pleiten en dat zij in goed vertrouwen zeilen op het compas dat door de mannen als Simon Maas e.a. de nieuwe predikers van den klassenstrijd wordt geregeld, j Voor we enkele opmerkingen maken over de hindendverklaring die nen we eerst iets te zeggen van de col lectieve contracten. Een collectief arbeidscontract is - gelijk als bekend mag worden verondersteld niet een arbeidscontract in eigenlijken zin. Het is meer een algemeene overeenH komstomtrent te scheppen arbeidsvoor waarden. Een collectieve arbeidsovereenkomst wordt in de wet omschreven als een re geling getroffen door een of meer werk gevers en een of meer vereenigingen van arbeiders, omtrent arbeidsvoorwaarden, bij het aangaan van arbeidsovereen komsten in acht te nemen. Een collectieve arbeidscontract, geeft dus slechts de grenzen aan, waaraan de partijen, als zij een arbeidsovereen komst sluiten gebonden zijn. Tot het wezen van zulk een contract bekoort, dat het de vrijheid van de be trokkenen beperkt. Men zal niet mogen gaan heneden een zekeren loongrens, er zijn voor overwerk, vacantie enz. zekere minimum eischen gesteld, de arbeiders zullen in het alge meen aan bepaalde voorwaarden hebben te voldoen enz. De vrijheid om eischen te stellen wordt dus van twee zijden beperkt. En het was daardoor, dat het collec tieve arbeidscontract, aanvankelijk ook van twee zijden ernstige bestrijding on dervond. De aanhangers van de oud-liberale eco nomische theoriën zagen er in een beper king van* hunne macht en van de vrije concurrentie. Zij wilden de baan vrij houden voor de economisch sterken. Niets mag hun verhinderen vooruit te dringen, zelfs niet als daarmee gepaard gaat het onder den voet loopen van de maatschappelijk zwakken. - Ook hunne tegenvoeters met wie zij overigens veel aanrrakingspunlen heb ben, de anarchisten, die dweepen met de directe actie, moesten er niets van heb ben. Men vreesde er van een verzwakking van het revolutionair sentiment. Hun ideaal is nu eenmaal niet Tust en vrede, maar onrust en beroe ring en s t r ij d. Evenals de Voorz. van de Vereen, van Ned. Fabrikanten, den socialen vrede noodlottig acht voor de ontwikkeling van ons maatschappelijk leven, zoo achten ook zij den bitteren klasenstrijd noodza kelijk. Collectieve arbeidsovereenkomsten, zoo werd nog in 1918 door het N. A. S. uit gesproken zijn niet in het waarachtig klassebelang van het proletariaat.. Ook in Soc. Democratische kringen stond men aanvankelijk tegenover dit in stituut vrij onsympathiek. Wibaut wees er op, dat men op deze wijze niet gaat in de richting van het Socialisme en Dr. van der Waerden zag eenzelfde gevaar, (oen hij er op wees, dat de C. A. O. er toe kan bijdragen het kapi talistisch karakter van het bedrijf te verstevigen door meer orde. rust en re gelmaat en het verwekken van gezamen lijke belangen van patroons en arbeiders. Langzamerhand is er echter kentering gekomen. Ook hij dit vraagstuk is gebleken dat de „moderne" vakbonden sterk den in vloed ondergaan van de niet-socialisti- sche organisaties en dat het niet de roo- do organisaties zijn die de leiding heb ben. Men heeft oog gekregen voor de voor deden die er aan verhonden zijn ook voor de arbeiders en is er zelfs toe ge komen te spreken van „do acte van bevrijding" van do slavernij der in- dividueele contracten. Nu zijn de voordeden dan ook in derdaad niet gering. Hot collectief arbeidscontract dat een zekere stabiliteit geeft in het bedrijfsle ven en aan do voortdurende conflicten een einde maakt is van beteekenis voor den patroon, maar niet minder voor de arbeiders, die hunne bestaanszekerheid zien vermeerderd en die op de arbeids voorwaarden grooten invloed kunnen uit oefenen. Geen wonder dan ook, dat de collec tieve arbeidsovereenkomsten een groote plaats in het maatschappelijk leven hebben ingenomen on dat zelfs en met recht gesproken is van den „zege tocht" van het collectief contract. V Rijk en Gemeenten. 1 De regeling van de financieele verhou ding van Rijk en Gemeenten blijft nog altijd de aandacht vragen. Dat de tegenwoordige regeling zeer veel te wensclien overlaat, daarover is men het wel eens. Maar de groote moeilijkheid is een re geling te treffen die b e t e r is en die aan billijke eischen voldoet. Minister Treub heeft indertijd een zeer ingewikkeld en vernuftig systeem ont worpen waarbij met allerlei factoren re kening was gehouden, maar verder dan tot een ontwerp heeft hij het niet kunnen brengen. Toen hebben we in 1921 gekregen een noodregeling, die de Regeering echter mede in verband met de hooge kosten niet wenschte te handhaven. Aan een Staatscommissie werd daar om opgedragen een nieuwe regeling voor te bereiden. Deze Staatscommissie is met den mees ten spoed aan het werk getogen maar tot het ontworpen van een definitief plan heeft zij het niet kunnen brengen. Het door haar ingediend rapport bevat nog slechts een voorloopigo rege ling voor de jaren 1923 en 1924. Van de wet van 1897, die de uilkee- ringen regelde' is door een specialist op dit gebied gezegd, dat zij deze eigenaar digheid had, dat zij onleesbaar was en o n b e g r ij p e 1 ij k. Dit geldt van de ontworpen noodrege ling niet, maar eenigermate ingewikkoiS is het advies toch wel. Als basis wordt genomen wat de ge meenten in 1922 als uitkeering hebben genoten. De in dat jaar ontvangen nooduitkee- ring blijft het maximum van de uitkeo- rïngen over 1923 en 1924 die alleen wor den toegekend voorzoover daaraan be hoefte bestaat. Deze behoefte wordt afgeleid uit den druk der plaatselijke belastingen. Om dien druk te bepalen wordt het to taal belastbaar inkomen verminderd, met een bedrag van f 800 voor iederen aan slag, en van dat totaal het percentage berekend dat aan gemeentelijke inkoms tenbelasting en opcenten op Personeel- en Vermogensbelasting wordt betaald. Komt men op deze wijze tot een be lastingdruk van minder dan 6 pet. dan wordt geen nooduitkeering verstrekt. Bij een druk van 6 tot 7 pet. bedraagt ide uitkeering 10 pet. die hij een belasting druk van 15 pet. tot het in 1922 genoten bedrag opklimt. Wij weten niet of de Regeering deze regeling zal oveïnemen. Maar zelfs bij oppervlakkige beschou wing is het reeds duidelijk dat hier do onbillijkheid niet ontbreekt. De Gemeenten die alles hebben gedaan om door een zuinig beheer, door straat belastingen, uitkeeringen uit de bedrijven enz. de gemeentelijke inkomstenbelasting laag te houden zullen van de voorgestel de nooduitkeering het minst profiteeren ook al is de belastingdruk volstrekt niet lichter dan in andere gemeenten. Het laatste woord is over deze zaak nog niet gesproken. Georganiseerd overleg. Over het georganiseerd overleg is het laatste woord nog niet gesproken. Dat blijkt nu weer. uit wat te Amster dam is gebeurd. Daar in Amsterdam was het Overleg geregeld op zulk een wijze dat al let voordeel was aan de zijde van net perso neel. Voor de gemeentelijke Overheid de Gemeenteraad bleef hier zoo goed als niets te doen over. Hij had inzake loonen en werktijd slechts te sanctioneeren wat door hét Overleg was bepaald. Verder kon men toch zeker niet gaan. En toch loopt het nog spaak. Bepaald was, dat in den loop van dit jaar, in het belang van de Gemeente en in overeenstemming met de arbeidsvoor waarden in het particulier bedrijf de 43- urige werkweek voor het gemeenteperso- neel zou worden ingevoerd. Toen het er echter op aankwam om wat beloofd werd nu ook te vervullen, maakten de niet-Christelijke organisaties bezwaar. Zij hadden hun woord gegeven, maar zij zagen er niet tegen op, dat woord te breken. Dat is op zichzelf al een zeer ernstig feit. Een bewijs dat er bij de leiders al zeer weinig verantwoordelijkheidsbesef gevonden vrerdt. Maar het ergste is hier zeker, dat op die wijze het georganiseerd overleg in den wortel wordt aangetast. Het vertrouwen gaat verloren. Met menschen die tegen woordbreuk niet opzien is geen onderhandeling moge lijk. Zoo wordt, wat met veel moeite werd opgebouwd weer afgebroken. En de zaak is te ernstiger, omdat zich in die moderne organisaties nog altijd menschen gevonden worden van Christe lijke belijdenis. Zullen ze nu eindelijk verstaan, dat ze op die wijze hun beginselen vertrappen en tevens aan de zaak waarvoor zij strij den onnoemelijke schade berokkenen? V De vrouwen en de vakbeweging. Met de Christelijke vakbeweging gaat het, den verkeerden kant op, den laat- sten. tijd. De snelle groei heeft plaats gemaakt voor een geweldige inzinking. Bij duizenden trekken de leden zich uit de organisaties terug. Er zijn voor dit verschijnsel verschil lende oorzaken aan te wijzen, maar de Christel ij ko Landarbeider was er zeker niet geheel naast, toen d e vrouwen ate één dei* oorzaken werden genoemd Het is zoo verklaarbaar. Er is een voortdurend worstelen met tekorten. Telkens weer zijn er tegenvallers waar op niet gerekend was. En- dan komt tot overmaat van ramp ook nog de contributie van do Vakver- eeniging, die lang niet altijd de ge- wenschte rente afwerpt. Geen wonder dat dan vaa bezwaar ge maakt wordt om to betalen. En toch, zegt het bovengenoemde or gaan, zijn ook de vrouwen hij do valeis weging geïnteresseerd. Zij hebben er ook belang bij, niet min der dan de mannen. „Denk maar eens aan het volgende: Hoe is het mogelijk liet inkomen zoo veel mogelijk op peil te hruden? Vanwaar krijg ze in tijden van werk loosheid steun? Hoe zullen straks haar kinderen, voor wie ze alles opoffert, het, maatschappelijk leven vinden? Zullen die denzelfden lijdensweg van willekeur en rechteloosheid moeten af leggen, zooals zij heeft gedaan? Of zullen die niet als een object, waar mede winst is te maken, worden be schouwd? Op al die vragen geeft haar de orga nisatie antwoord. En daarvan doordron gen, zal zij zich uit liefde voor haar kin deren gaarne een offer willen getroosten. O, dan zal ze die centen even moeilijk kunnen missen, maar ook even zeker zal blijken, dat de liefde die zichzelve geeft, ook hier een weg zal vinden. Terwille van baar kinderen, om die zooveel als mogelijk ie dat leed. te bespa- 1 ren dat de ouders zoo drukte, zal ze medewerken om een rechtvaardiger ver houding mogelijk te maken." Laten onze vrouwen deze dingen eens ernstig overwegen, voor ze er toe beslui ten hare mannen to bewegen voor de or ganisatie te bedanken. STAOSKilEUWS Kamer van Koophandel. .In verband met de door B. en W. hij den raad der gemeente aanhangig gemaakte voorstellen tot wijziging van de veror dening op- de heffing van Haven-, Lig- en Bruggelden heeft do Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland al hier een zeer uitvoerig adres aan dit Col lege gericht. "VVat in dit schrijven wordt aangevoerd is het resultaat van een door de Kamer ingesteld onderzoek. Behalve „eenige opmerkingen", zooals het in den aanvang van het schrijven bescheidenlijk heet, bevat het tal van statistische gegevens betreffende de hef fingen in andere plaatsen, terwijl er vooraf op gewezen wordt, hoe ook de ge meente Leiden evenals andere werkzaam geweest i3 om de verschillende tolgelden af te schaffen, terwijl in tegenstelling hiermede de binnenscheepvaart nog steeds met zware heffingen wordt be last. De Kamer is er zeer wei van overtuigd, dat een plotselinge teruggang tot den toestand van vóór 1914 niet mogelijk is. en dat onder de huidige omstandigheden een dergelijk offer van do Gemeente niet mag gevraagd worden, maar wel Stelt de Kamer er prijs op, te verklaren, dat er althans naar gestreefd dient te worden, dat de binnenscheepvaart een gelijke behandeling ondervindt, als het verkeer op den vasten wal. Uit de reeds genoemde statistische ge gevens blijkt dat de heffing to Leiden abnormaal boog is in vergelijking met dio in andere plaatsen. Ondanks het groote verschil in havengebied is Leiden 2 maal zoo duur als Amsterdam. De onlangs aan de bruggen aange brachte verbeteringen door deze te verla gen, beteckenen voor de schippers ook schade, daar de doorvaarthoogte van sommigo aanzienlijk verminderd is, af gezien van de omstandigheid dat in vele andere plaatsen, die in de statistieken zijn opgenomen de bruggen over het al gemeen belangrijk hooger zijn. Rekening houdende met het feit dat di recte teruggang tot den toestand van voor 1914 niet mogelijk moet worden geacht, biedt de Kamer een tusschenvoorstel aan, volgens hetwelk het tarief voor nagenoeg alle booten nog 50 pet. hooger zal zijn dan in 1914. Zij geeft tevens den raad in overweging het amendement van den heer Wilbrink op art. 1 van het betrokken voorstel van B. en W. aan te nemen. In aanmerking nemende, zoo heet het in het slótgedeelte, dat vóór 1920 prac- tisch geen bruggeld geheven werd, en dat nog ondanks het verlaagde tarief, zware lasten op het bedrijf zullen blij ven rusten, wil de Kamer het door haar voorgestelde tarief gecombineerd met een abonnement, als een maximum zien be schouwd, wil het voor den bloei van han del en nijverheid onmisbare beurtvaart- bedrijf niet langzaam maar zeker te gronde gaan. Het adres beslui! met er op te wijzen dat deze tarieven-kwestie er eene is van algemeen belang, daar de huidige hef fingen ernstige verkecrsbelemmeringen zijn, die zich in de industrie en ten op zichte van het werkloosheidsvraagstuk doen gevoelen. (Wij hopen gaarne dat de K. v. K. met dit, haar adres, succes zal hebben. En wij voegen er aan toe den wensch, dat in het vervolg dergelijke adressen ons niet pas zullen worden toegezonden als een ander plaatselijk blad reeds ge legenheid heeft gehad cr een uittreksel uit te publiceeren. Wij memen gaarne aan dat dit, evenals met het jaarverslag van de Leidsche ver eeniging van industrieelen aan toevalli ge oorzaken is to wijten, maar het blijft toch onaangenaam dat van derge lijke toevalligheden ons blad telkens weer de dupe wordt.) Het Jubileum van H. M. de Koningin. Naar wij vernomen, zullen de Ghr. Gymnastiek- en Scherm-Vereeniging „Jalm" en de scherpschutters-vereeni- ging „Willem van Oranje" deelnemen aan het défilé, dat bij de Nationale hul diging van H. M. de Koningin op den Dam voor het Koninklijk paleis zal ge houden worden. Daartoe is door het bestuur tegen 6 September a.s. een der salonbooten van de Mij. „Volharding" afgehuurd, waar op turners en schutters tegen fl.por retour do hoofdstad des lands kunnen hereiken. Ook Leiden houdt zich dus goed. Huldiging. De heer W. Verstraaten die. ge lijk gemeld, zijn 40-jarig jubileum viert als leeraar in het timmeren bij do Am- Ai9VEi%TEfmE-Pt4iJ§ Gewone advertentiën per regel 22H cenV ['Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiè'n bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst, ad 50 cent. Aan'hei Zoeklicht Leiden, 'J Juni 1923. Dat is nu toch ongehoord. Daar werken in Amsterdam bouwvak- arbeiders tot eigen tevredenheid, want ze verdienen een best loon en tot te-i vredenheid van hunne patroons. Maar niet tot tevredenheid van do syndicalistische bouwvakarbeiders, <lie zich eenvoudig het recht toekennen do loonen te bepalen waarvoor anderen' mogen arbeiden. Dat de loonen op behoorlijk peil zijn, laat hen koud. En dat ze door huune eischen de w(H> ningen voor hunne mede-arbeiders on betaalbaar maken, raakt kun koude klee- ren niet. Zij stellen eenvoudig eischen en als daaraan niet voldaan wordt, komen zo terug met een speciale „knokploeg" en. tracteeren de bestuurders van de Chris telijke organisaties, en zoo noodig hunne vrouwen en kinderen, op een pak ran sel, zóó, dat men genoodzaakt is het werk neer te leggen. Dat zooiets in een geordende samen leving mogelijk is, is dunkt me al heel erg. Maar het toppunt is zeker wel, dat dergelijke individuen door de gemeen schap, die de werkloozenuitkeericg be- kostigt, worden onderhouden. De beste oplossing zou zijn als ze on-* der strenge bewaking eens eenige we- ken op een afgelegen heide aan het graven werden gezet. Niet acht, maar minstens twaalf uren por dag. Onder het genot van water en. brood. OBSERVATOR. bachtsschool alhier, werd gistermiddag in het versierde schoolgebouw gehuldigd. Namens het bestuur der vereeniging werd de jubilaris toegesproken door den voorzitter, den heer A. M. Touw, die hem aan het einde daarvan een couvert met inhoud ter hand stelde. Verder werd hij toegesproken door den directeur en namens do leeraren door den heer C. Brilman, welke hoeren hem een mooio ruststoel en ccn oorkonde ver eerden. Namens de oud- leerlingen word hom door den .heer W. F. v. Tongeren een rookstel met een bloemstuk, en namens de leerlingen door den heer Vrijthoff een schemerlamp aangeboden, 't geen telkens vergezeld ging van hartelijke toespraken. De heer Verstraaten dankte voor do blijken van achting en waardeering bij deze huldiging jegens hem getoond. Tal van bloemstukken prijkten ter plaatse van de huldiging. 40-jarig jubilé! Op Dinsdag den J2den Juni a.s. hoopt ^r."den dag te herdenken dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de firma Glos en Leembruggen alhier. De „Voordorp-Bazar" zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 10 en. Woensdag 11 Juli in het Kinderhuis „Voordorp"» De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal waarschijnlijk ge houden worden op Maandag 25 Juni a.s. De vaste brug, gelegen lusschen do Mare en de Haarlemmerweg ondergaat op het oogenblik een oogenschijnlijk klei ne verandering welke echter van betee kenis is voor de verbetering van het ver keer daar ter plaatse. Tot nu toe ondervond het verkeer en vooral het vrachtverkeer groote moeito van de scherpe bocht van de Maresingel naar de Mare, juist op d<> helling naar de brug-Rijnsb. singel. Eenerzijds was dit lastig voor de van de Rijnsb.singel komende melkwagens voor wie het vooral hij gladheid onmoj gelijk was om dadelijk de brug op te rij-* den, én die eerst om hun vaart to ver minderen, moesten doorrijden naar Ma-», resingel, om dan eerst de Marc op to gaan. Anderzijds haddon ook de vleesehver- voerders die telkenmale do route-Slacht-* huis—Mare moeten maken, met dozo moeilijkheid te kampen. Thans is men vanwege het bureau v gemeentewerken bezig een vleugel ruf/ te brengen welke een kortere verbinding vormt tusschen do Maresingel en do brug, waardoor de scherpe hoek ver-» dwijnt. I Moge deze verandering zich in de prao^ (ijk doen gevoelen als een vergoej ding, van het gemis aan veiligheid in 't verkeer daar ter plaatse. ,~r| 1De politie verbood gistermorgen bi^ liet station alhier het vervoer van oeitf r schaap dat een wond in de buik had eill waaruit de ingewanden to voorschijn kwamen. 1 1 Verandering van spijs doet eteni, verandering van reclame doet deze meer lot haar recht komen. Zoo dacht blijkbaar ook het bestuur van de 3-Oct. Vereeniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1