STOFFEN GERZON y Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE V1SCHVERK00P, Aan den gemeentelijken Vischwinkel Viscbmarkt 18 (Telef. 1225) is Dinsdag ■verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.19— f 0.30, SCHOL a i 0.10-f 0.20, SCHAR a f 0.12, POON a 10.15, TARBOT a f0.55 en TONG a f 0.80 per pond. J. G. VAN DER LIP, Weth., loco-Burgemeester Leiden, 4 Juni 1923. AGENDA. DINSDAG 5 Juni. Leiden. Eendaag- eche Evangelische Conferentie, 's Mid dags 3 uur, 's avonds 7.30. Gebouw Pre diker. PONDERDAG 7 Juni. Leiden. Kerk- coijert ten bate der „Leidscho Buiten school". Pieterskerk. Aanvang 8 nur. lederen Woensdagavond van nur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. De avond-, Pacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Juni waargeno men door de apotheken van de H.H. G. F. Reyst, Steenstr. 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastr. 31, ielef. 1313. Do apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. hadden geboden, bracht spr hier haTte- lijken dank; aan de regeering, de Gede puteerde Staten, dijkgraaf en hoogheem raden van Delfland en de verschillende betrokken polderbesturen, de particulie ren, welke meegewerkt hebben door bet afstaan van hun grond, aan den rijks waterstaat, met welken de samenwerking bij het aanleggen van de kunstwerken in den weg bijzonder aangenaam is geweest, aan de gemeente Wassenaar, die in sa menwerking met de H. T. M. verschillen de wegen heeft gemaakt, aan het gemeen tebestuur van Den Haag, dat den weg langs het Benoordenhout in orde heeft la ten maken, aan de architecten en inge nieurs, die hun krachten aan de totstand koming van de lijn hebben gewijd, en voorts ook aan den raad van toezicht op de spoorwegdiensten en de ambtenaren van de provinciale griffie, die door hun medewerking do H. T. M. zeer hebben; ge holpen. De heer Weijerman bood tenslotte den raad van beheer een fraai bloemstuk aan, in den vorm van een tramwagen en be sloot met den wensch, dat de nieuwe lijn, evenals de bloementram, over rozen zou loop en. Uit naam van den raad van beheer sprak nog de heer Van de Wall, die den president van den raad, mr. Van Houten, huldigde en de heer Henri ter Hall die, namens de genoodigden, voor de gulle ontvangst bedankte. De feestviering werd besloten met een door het gemeentebestuur van Wasse naar aangeboden thee op het kasteel Oud-Wassenaar. Om zes uur brachten electrische trams de gasten, die zonder uitzondering zeer voldaan waren over de schitterende ont- ?angst, naar Den Haag terug. De nieuwe lijn naar Wassenaar wordt «rinds Zaterdag j.l. elk half uur bereden op de kwartiertijden voorloopig tot den •Kerkdam onder Wassenaar. Over eenige weken tot de Haagscho Schouw. In Den Haag zal de aftrit plaats vinden aan den Benoordenhoutschen Weg bij de Neij- huijskade. Langs Oud-Wassenaar, de Kieviet en Groot-Hasebroek gaat de b'jn naar het dorp Wassenaar. Bij de Haagscbe Schouw komt, in af wachting van den nieuwen brug over den Rijn, het eindpunt. Aangezien tot den bouw dier brug is besloten, zal binnen afzienbaren tijd deze lijn doorloopen via Oegstgeest naar Leiden,, waar zij door de Haarlemmerstraat gelegd zal worden en haar eindpunt zal krijgen bij de Koude Hoek Ook teruggaande rijden de tram men op do kwartiertijden. Op drukke dagen kan, zoo noodig, een •ijf minuten-dienst worden ingesteld SiHKEBSLfiiSD Koning Haakon ie 's-Gravenhage. Nadat Donderdag een bezoek is ge bracht aan Amsterdam en Soestdijk, zal de Koning van Noorwegen a.s. Woens dagmiddag te 3 u. 55. min. aan het Staatsspoorstation to 's-Gravenhage arri- veeren. Hier zal allereerst de op het perron op gestelde eercwacht van de Jagers worden geïnspecteerd. Op het perron zullen zich ter begroe ting van den koning bevinden de burge meester en de gouverneur der residentie; in de Koninklijke wachtzaal zullen aan wezig zijn de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de procureur-generaal bij het gerechtshof le 's-Gravenhage, de plaatselijke commandant, de wethouders en dc secretaris der gemeente, de eerste stalmeester en de kamerheer-ceremoie- mecster. Al deze autoriteiten zullen door de Ko ningin aan haar boogen gast worden voorgesteld, waarna in een ceremonieelen stoet, naar liet Koninklijk Paleis in het Noordeindo zal worden vertrokken. Deze stoet zal abs volgt zijn samenge steld: Het eerste gedeelte van een eere escorte der huzaren; een met twee paar den bespannen rijtuig, waarin de kamer heer-ceremoniemeester en de Amsterdam- «cho kamerheer; het Koninklijk rijtuig, bespannen met zes van den zadel bereden paarden, waarin de koning van Noorwe gen met onze Koningin en Prins Hendrik heeft plaats genomen. Dit galarijtuig wordt geëscorteerd door don ritmeester commandant en den oudsten luitenant van liet huzaren-corps. Onmiddellijk achter het Koninklijke rijtuig sluit zich een tweede gedeelte van het huzarencscorte aan, waarna in zes rijtuigen, elk met twee paarden het ge volg. Er wordt gerekend, dat te 4 u. 20 min. de aankomst van den stoet ten Paleize plaats heeft, waarna de koning, alvorens het paleis binnen te gaan, de ceiewacht zal in6pecteeren. Het voornemen bestaat, dat de Vorste lijke personen zich direct na aankomst naar het balkon van het Paleis zullen be geven. Ongeveer 5 uur zal de koning uitrijden voor het aangekondigde bezoek aan het koninklijk kabinet van schilderijen het Mauritshuis. De rijtoer daarheen zal in auto's plaats hebben. Ongeveer 6 uur te rugkeer ten paleize, waar te half-acht een familie-maaltijd plaats heeft. Ongeveer een uur daarna vertrekken de Vorstelijke personen van het paleis naar het hun door de gemeente 's-Gravenhage aangeboden concert in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen. Den volgenden ochtend halftien zullen de vorstelijke personen, onder het eerbe toon van do eerewacht der grenadiers, die dan weer op het voorplein van het Koninklijk Paleis zal zijn .opgesteld, in auto's het Paleis verlaten, om eerst het Vredespaleis aan den Ouden Schevening- sclien weg le bezoeken en na afloop daar van per Hollandsche spoor naar Rotter dam te vertrekken. Aangezien ditmaal, anders dan bij het vertrek van den Koning van Zweden uit de residentie, na zijn bezoek aan ons land in Maart j.l., het verlaten van 's-Gra venhage door den Koning van Noorwegen een ceremonieel karakter zal dragen, zal op het perron vóór het Koninklijk pavil joen in het Hollandsche spoorstation een eerewacht opgesteld zijn, wederom gele verd door het regiment jagers, en zullen in dat Koninklijk paviljoen tot het doen van uitgeleide aanwezig zijn, in ambts gewaad, de minister-president, de burge meester van 's-Gravenhage, de commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, de gouverneur der residentie en de plaatse lijke commandant. Zooals reeds is gemeld, zullen verder 50 saluutschoten, uit in de Maliehaan op gesteld geschut, het offiPieelo karakter van het vertrek van den Koning uit de residentie van de Koningin doen uitko men. De heoge spoorwegtarieven. Door den heer Schaper zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: Kan de Minister, nu volgens zijn me- dedeelingen van 9 Mei 1923, de verlaging der spoorwegtarieven voor lange trajec ten van zoo geringe beteekenis is, terwijl voorts de Staatscommissie voor het Ver voer dezo aangelegenheid nader onder zoekt, met spoedig het daarheen leiden, dat althans de prijzen der vacantiekaax- ten beduidend lager worden gesteld dan in bedoeld antwoord is aangegeven, zoo dat over lange trajecten door middel van deze kaarten de reizigers eenigermate worden gebaat en bovendien het gebruik der spoorweg en worde bevorderd? Wijziging Leerplichtwet. Koningin en Vaderland, het weekblad^ onder leiding van het (c.-h.) Kamerlid Snoeck Hènkemans, schrijft als conclusie van een artikel over het wets ontwerp tot wijziging van de Leerplicht wet: Samenvattend, achten wij het aanhan gig wetsontwerp, in zijn beperkte strek king niet verwerpelijk. Maar voor dat op 1 Januari .1925 de Leerplicht voor het zevende schooljaar in volle gestrengheid toegepast zou worden, achten wij zoodanige wetswijziging noo dig, dat, vrijstelling mogelijk werd, op verzoek der ouders, 1. voor meisjes wier hulp in het gezin noodig is; 2. voor jon gens, die in den landbouw werkzaam kunnen worden gesteld; 3. voor kinderen, van wie overeenkomstig advies van ge neesheer en onderwijzer, moet worden aangenomen, dat langer verblijf op school voor hunne regelmatige ontwikke ling meer schade dan voordeel zou ople veren. Chr. werkgevers cn middenstanders. De jaarvergadering der Vereen, van Chr. werkgevers en groothandelaren, zoo wel als dit der Vereen, van den Chr. han- deldr. en industr. middenstand, wordt ditmaal op dezelfde dagen, in eenzelfde gebouw te Amsterdam gehouden. 13 Juni komen de beide vereenigingen in Bellevue bijeen. De huishoudelijke ver gaderingen worden afzonderlijk gehou den. Aan den avond' van dien dag heeft een gemeenschappelijk gezellig samenzijn in liet genoemde gebouw plaats. Deze ver gaderingen zijn niet voor de pers toegan kelijk. Donderdag 14 Juni wordt gemeen schappelijk een excursie ondernomen naar de Amstelbrouwerij. Des middags te 2 uur heeft, wederom in Bellevue een openbare vergadering plaats der beide vereenigingen, waarin als sprekers zulen optreden de heer en H. Colijn; onderwerp: „Geen repristinatie" en Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, slotwoord. Een gemeenschappelijke maaltijd be sluit deze eerste gemeenschappelijke jaarvergadering der beide Chr. patroons organisaties. W. Stans, t ';A -V. Vrijdag is te Hendrik-Ido-Amb'acht, 67 jaar oud, overleden de heer W. Stans, in dustrieel. De overledene was bestuurslid der Chr. Werkgeversvereniging en ook in A.-R. kringen een bekende figuur. Gedurende een reeks van jaren was hij lid van den Raad van H. I.-Ambacht en lid der Prov. Staten, als hoedanig hij ook thans nog zitting had. :xo^ox: BEZOEKT ONZE NIEUWE AFDELING WOLLEN EN ZIJDEN GROOTSTE SOR- TERING - VOOR- J DELIGE PRIJZEN,/ H BUiTEBSLflSiga IN EN OM HET ROERGEBIED. Millerand over de Roer bezetting. Nog een memorandum. De communistische actie. Het is immer nuttig een standpunt van twee zijden te zien belicht. Hoewel wij dan ook de Roerbczetting steeds als een laakbare gebeurtenis heb ben geschetst, mocht toch ook de plicht van Duitschland om te betalen niet wor den ontkend. Een eigenaardig licht op de publieke meening werpt een rede, *door Millerand in Lotharingen gehouden. Als men, aldus de president, gedurende drio jaren heeft onderhandeld in aller lei vormen, op alerlei manier, vaak offers brengend die bitter verwete?i werden aan de regeeringen, welke er in toestemden en gelijk hadden er in toe te stemmen, als deze politiek van onderhandeling en belangeloosheid voor een deel was uitge- loopen op het constateeren van het feit, dat men zich tegenover een Tegeering en een volk bevond, die slechts tijd zochten te winnen om ten slotte niet te betalen en, eenmaal economisch en politiek her steld, zich te weipen op den voormali gen overwinnaar om er den toekomstigen overwonnene van te maken, mocht er niet geaarzeld worden. De regeering aarzelde niet. Als zij niet in het Roergebied was geweest, zouden Elzas en Lotharingen binnen eenige maanden nog wel andere kwaden en andere schaden hebben onder vonden, dan die welke zij thans onder vinden. Er zou voor geheel Frank rijk deze kleineering van een volk zijn geweest, dat het na 1.500.000 van zijn zonen te liehben opgeofferd om den vij and te weerstaan, zou zien, omdat het niet den noodigen moed en wil wist te hebben om uit ovprwinning voordeel te trekken, de overwinning vernietigd en binnen kortren. of langeren tijd ver anderd werd in een nederlaag, eerst economisch, vervolgens politiek." Hoewel er in deze redeneering een grond van waarheid kan liggen, gaat Mil lerand en de Franschc politiek toch uit van een verkeerd uitgangspunt, n.l., het machtsprincipe. Op deze wijze zal er nooit een oplos sing gevonden worden in 'de groote poli tieke problemen. Zóó zal ook het dezer dagen aan te bieden contract van Duitschland op niets uitloopen. f Over dit aanbod nog het volgende: Naar de Telegr. Union verneemt, heeft Georg Bernhardt, de hoofdredacteur der „Voss. Ztg." in zijn qualiteit van lid van den Economischen Rijksraad, in het de partement van buitenlandsche zaken eveneens een memorandum omtrent de herstelquaestie overhandigd. Of het van invloed is geweest? Momenteel rest ons niets, dan rustig af le wachten de dingen die komen zul len. Hoog is onze verwachting echter niet. In de vergiftige atmosfeer der thans be slaande Buitenlandsche politiek kan geen vredespalm groeien. In het Roergebied zelve schijnt het weer mis te loopon. iL Het communisme laait op. De stakingsbeweging in het industrie gebied houdt aan. In de mijnindustrie is wel is waar na de voorloopige overeen komt inzake de loonkwestie rust ingetre den, maar onder de fabrieksarbeiders en met name in de metaalbranche heeft de agitatie nieuwe sucesssen te boeken. Za terdag is in drio groote bedrijven der metaaalindustrie te Barmen het werk neergelegd. Hardnekkig doet bet gerucht de ronde, dat Radek zich in het Roergebied be vindt. De actie der politie tegen de lei ders der mijnwerkersbeweging en onlus ten worden voortgezet. Er zijn ongeveer 500 personen gcaresteerd om verhoord te worden. Bij de huiszoeking werden groote hoeveelheden wapens en ammuni tie gevonden. De raddraaiers der bewe ging zijn echter ontkomen. Eenige van hen zijn gesignaleerd in het industrie gebied van Hagen, waar zij hun propa-, gandistische werkzaamheden voortzetten. Ook daar is het hun gelukt een aantal, bedrijven stil te leggen. De „Voss. Ztg." vernoemt uit Keulen: De stakingsbeweging te Keulen heeft een ernstiger karakter aangenomen. Dc com munistische bedrijfsraad heeft besloten voor Keulen de algemeenc staking lo pro- clameeren. De trambeambten wensch en niet eerder liet werk te hervatten alvorens de eisch om een loonsverhooging van 50 en oen uitkeering ineens van 200.000 mark voor alle Keulsche arbei ders zijn ingewilligd. De aardbeving in Perzië. Volgens officiële mededcelingen met be trekking tot de aardbeving, welke in dc. nabijheid van Turbct Rcideri heeft plaats gehad, werden tal van bazaars in dezo stad vernield. Dertig dorpen en gehuchten binnen oen straal van 14 smijlcn werden eveneens verwoest. In Turbet Hcidcri werden 40 lijken geborgen, in de omliggen de districten 2200. Na de staking in België. De spoorwegstaking is geheel geëindigd, maar het zal nog eenigen tijd duren, aleer men do gocderenstations vrij heeft. De gevolgen der staking beginnen zich op den prijs der eerste levensbehoeften te doen gevoelen. De broodprijs zal met 5 centimes per kilo verhoogd worden. Geen Fransch-Turksche overeenkomst. De correspondent van de „Petit Pari- sien" te Lausanne bespreekt beslist het bestaan tegen van Fransch-Turksche over eenkomsten, waarop in sommige bladen wordt gezinspeeld en waardoor de Fran- sche onderhandelaars zouden gebonden zijn, wier concessies aan de Turksche zaak hierdoor zouden worden verklaard. Er bestaat tussclien Frankrijk cn de Kemalisten geen enkel ander accoord dan dat van Angora, waarvan ae tekst in zijn geheel is gepubliceerd. De Fransche con cessies aan de Turken komen uitsluitend voort uit den oprechten wensch naar een spoedig herstel van den vrede in het Na burige Oosten. De aanspraken van Bulgarije. Naar uit Sofia gemeld wordt, heeft dc Bulgaarsche ministerraad besloten, aan de Bulgaarsche delegatie te Lausanne op te dragen te verklaren, dat door de Turksch- Bulgaarsche overeenkomst niets wordt ge wijzigd ten aanzien van het recht van Bul garije op den bij verdrag gewaarborgden toegang naar zee. Het standpunt der Bul gaarsche regeering is nog steeds, dat de toegang naar de Egcïsche zee over auto noom of Bulgaarsch gebied moet loopen. De Engelsche onderwijsbegroting. Do Engelsche staatsuitgaven ten behoe ve van het onderwijs bedragen in het loo- pende jaar 71.000.000 p.st. In zijn toe lichting op deze begrotingspost zeide de minister van onderwijs in het Lagerhuis, dat de uitgaaf vergeleken bij het vorige jaar is verminderd met 3.250.000 p.st. en negen millioen vergeleken met 192122. Deze vermindering is ontstaan door ver laagde bijdragen voor onderwijzerssala- rissen en andere bezuinigingen. De mi nister legde er den nadruk op, dat de doeltreffendheid van het onderwijs, wat de regeering betreft, niet zal hebben te lijden onder deze noodzakelijke besparin gen. Op de begrooting komt een bedrag voor van 300.000 p.st. voor hooger onder wijs voor officieren en soldaten, die in den oorlog hebben gediend. De uitgaven, tot dusverre voor dat zelfde doel gedaan, hebben bewezen, ten volle gerechtvaar digd te zijn. In Oxford en Cambridge hebben niet minder dan 250 der bedoelde studenten een eersten graad of onder scheiding behaald. KORTE BERICHTEN. Vrijdag behandelde de Franschc krijgsraad te Dusseldorp een zaak, die in verband staat met 't proces-Schlageter. Terecht stond een aantal leden van de or ganisatie Lorenzen onder beschuldiging van spionnage. De krijgsraad veroordeelde den beklaag de Sanders tot tien jaar, den beklaagde Jaeneckc tot vijf en den beklaagde Marg- graf tot twee jaren gevangenisstraf. Dc beklaagde Sorge die terechtstond wegens het in het bezit hebben van een valschcn pas werd vrijgeeproken. De vakvereenigingen in het Roerge bied drongen er telegrafisch bij de rijks- regeering op aan, in verband met de haus se-beweging der buitenlandsche deviezen, alle effectenbeurzen onmiddellijk te slui ten. Zaterdagmorgen heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad aan het Lehrter station. Toen een leege trein ach teruit de loods uitreed, reed hij tengevolge van verkeerden wisselstand tegen een stoot blok op en drong het centrale wisselhuis binnen. Het gebouw werd geheel omverge worpen en vernield. De machinist en een rangeer-opzichter werden op slag gedood. Zes andere beambten werden door de neervallende steemen getroffen en zwaar gewond. Zondagnacht ontplofte een bom tus- schen Ratingen: en Linthorst juist toen oen kolentrein passeerde. Dertig wagons dérailleerden. Ook tusschen Treusdorf en fSiegburg ontplofte een bom op heb oogen- blik dat een locomotief voorbijreed. Er zijn terstond strafmaatregelen genomen. De Franschen hebben beslag- gelegd op de bureaux van het „Dusseldorfer Tagc- blatt", wegens een weigering der directie om voor de Franschen geïllustreerde bla den te drukken. De Franschen zullen daar mee nu zelf beginnen. Het gansche perso neel heeft geweigerd voor de Franschen te werken. ICEBK EU SCHOOL NED. HEBV. KEEK. Beroepen. Te ScharnegoutumJ. C. H. Romijn te Parrega. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Middelburgs H. J. Heida te Vlaardingen en J. Voerman te Warns Bedankt. Voor Leimuiden en Sexbie- rum: G. Laarman te Scharendijke. CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Alphen aan den Rijn: N. Bijdemast te Doesburg. GEREF. GEMEENTE. Bedankt. Voor Goes: J. Fraanje te Barneveld (vroeger te Goes.) Toelating tot den Dienst des Woords. Door dc classis Sneek der Geref. Kerken is peremptoir onderzocht en toegelaten tot dc bediening des Woords in dc Geref. Kerken dc heer J. llcltingn. te Apeldoorn, beroepen predikant te Wijckcl cn Balk. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. O. Hokworda hoopt Zondag 8 Juli a.s. afscheid te nemen van de Ned.; Hcrv. Gemeente te IJ tens cn Zondag Jft Juli d.a.v. intrede te doen te Gaastmeer, na bevestiging door Ds. L. Bocrsma van Oudcga (W.) Evangelisatie. Do classis Rotterdam van do Geref. Kerken besloot aan do Part. Synode van Juid-Holland (zuid. god.) tc verzoeken aan de Generale Synode voor te stellen zich nader to willen uitspreken over de vraag,1 of het werk der Evangelisatie behoort uit te gaan van de Kerk als instituut of van. het ambt der geloovigen. Hoogleeraarsbcnoeming. De commissie van voordracht voor do benoeming van hoogleer aren in de god geleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk zal tot. liet opmaken van een voordracht in do a.s. vacature aan de Rijksuniversiteit te Groningen door de benoeming van dr. W. J. Aaldcrs tot rijkshoogleeraar in do godgeleerdheid te Groningen, 20 dezer in Den Haag samenkomen. Gereformeerden-convent. Het moderamen van het Convent van Gereformeerde kerkeraden heeft de kerkc- raden der Ncd. Herv. kerk, dio staan op den grondslag der belijdenis, neergelegd in de drie formulieren van eenigheid, uit ge-' noodigd tot bijwoning van een convent op, 7 dezer te Utrecht. Examens hoofdakte. Het Zaterdag geplaatste bericht oim trent de hoofdakte-examens eindigt met de mededeeling, dat zij die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen zich voor 18 Juni e.k. hebben aan te melden bij den voorzitter der commissie voor welke zij verlangen te ver-: 8 c h ij n e n. Van bevoegde zijde maakt men er ons echter op opmerkzaam, dat de candidaten niet meer als vroeger, zelf beslissen waar zij examen doen. Do candidalen die wocnachtig zijn in de inspectie's Den Haag, Leiden, Gouda en Schiedam t.a. de Lek en den Nieuwen Waterweg, zullen voor de commissie te Vrkt-or v- mi DE OBSGEVIiéÖ Ds. J. NAUTA. BEVESTIGING EN INTREDE De door Ds. Bolkestein ledig ach tergelaten predikantsplaats, is gisteren1 door den sedert gcruimen tijd beroepen predikant van Workum (Fr.) Ds. J. Nauta ingenomen. In de morgenbeurt werd de nieuwe herder en leeraar bevestigd door Ds. A. A. Dönszelmann van Wórkum, met oen predikatie over 2 Cor. 3: 6. In dezen dienst werd gezongen I's. 122:' 1; Ps. 84: 1 en 2; Gcz. 36: 2 cn Ps. 14G: 4. Na de bevestiging herinnerde Ds. Döns- zelmann aan de uitnemende samenwerking in de ambtelijke bediening te Workum, en richtte zich uitvoerig tot Kerkeraad en ge meente, en tot de beide predikanten al hier. --fe. Den nieuwen leeraar werd toegezongen Ps. 134: 3. Bij de intree-dienst bleek het kerkgebouw te klein te zijn om dc schare te bevatten. Nadat gezongen was Ps. 27: 3, gelezen 2 Cor. 4: 111 en in gebed was voorge gaan, ving Ds. Nauta zijn eerste prediking tot zijn nieuwe gemeente aan. Spreker kan niet met Cornelius zeggen: „Daarom bén ik ook zonder tegenspreken gekomen, onfc boden zijnde." Eerst na bange gebedswor steling en strijd is spr. er toe gekomen hei volk dat hem lief was, welks taal hij be greep, het land waar hij geboren en get» gen was, te verlaten. Toch heeft de roe ping uit Katwijk hem niet losgelaten, en, zij het met een bevend hart, toch staat spr. hier om zich met deze gemeente te vei binden, zoolang als God wil. Was het spr. de vorige week of hij op oen begrafenis was, thans mengt zich op deze bruiloft bij de smart de blijdschap der hope, daar hij weet, dat velen zijn komst biddend heb ben verbeid. Het contrast is groot ook als spr. het verschil ziet tusschen het kleine Workum, cn do groote schare, dio hier vergaderd is. Ziende op de zooveel grooterc verantwoor ding aan zijn Zender beeft zijn hart, doch:1 „Hij dio u roept is getrouw", cn van bcido andere leeraars heeft spr. zooveel goeds van de gemeente van Katwijk vernomen, dat spr. heb aandurft zich aan dezo ge meente to verbinden. Dit wil spr. verklaren, dat het in op rechtheid zijn begeerlo is, lees to zijn oor, den opbouw der gemeente. Doch van m i j, zegt spr., moet go niets groots verwach ten; verwacht het maar van den trouw.cn God Israels. Hierin geeft spr. zijn beginselverklaring, mot do woorden van 2 Cor. 4:7: „Maar wij- hebben dezen schat in aarden vaten, op dat do uitnemenefheid der kracht zij Godes en niet uit ons." Nadat gezongen was Psalm 113.7 cn 9, ontvouwdo spr. dit tekstwoord naar drie gedachten: Een heerlijke schat; een A brooze bewaarplaats en een verheven doel Welke schat? Onmiddellijk volgt de oplossing van deze vraag uit het tekstverband. De schat is de heerlijkheid van Christus, die het beeld Gods is, en die in onze harten geschenen heeft om to geven ver- lichting van de kennis der heerlijkheid Gods. l'aulus, aan wien dit licht op zijn Da-V, mascus-reis is geopenbaard, geeft in het tekstgedeelte do heerlijke roeping van de> f gezanten Gods weer. 'ij Deze verlichting van de kennis der beerjj lijklieid Gods moet doorgegeven worden),; cn zie daar nu de beteekenis van hot" woord va t.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2