ill Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURAN lassn I pmomHEMmTSPMj* ff- ,n Leide!1 en buiten Leiden 'y- v/aar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week e...f0.19 i Franco per post per kwartaal f 2.90 4de JAARGANG. - MAANDAG 4 JUNI 1923 - No. 950 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 AOVERTEMTiE-PfïDS fiewone advertentiën per regel 22H cent, f'ïngezcnden Mededeelingen, dubbel tarief, i3ij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten koogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 ceuf. Het stemmen op nummer één. Zoodra de evenredige vertegenwoordi ging haar. intrede deed in ons land is van ons, antirevolutionairen, geëischt, dat we op nummer één van de lijst zouden stem men. Enkele andere partijen stelden denzelf den eisch. De Christelijk-Hi^torische par tij heeft deze eisch nooit sterk op den voorgrond geschoven en reeds dadelijk, bij de eerste verkiezing onder het nieuwe stelsel, werd een der Kamerleden door voorkeurstemmen gekozen. Nu valt het niet tegen te spreken, dat de evenredige vertegenwoordiging in de practijk duchtig is tegengevallen. Niet alleen wordt de verdeeldheid er door bevorderd en dat in een land, waar do splijtzwam zoo welig groeit, maar ook is de macht en de invloed der partijlei ders er sterk door toegenomen, wat na tuurlijk in een would te democratischen lijd. met leede oogen wordt gezien. Het is dan ook zielkundig heel goed te verklaren, dat velen, die het laatste niet willen, die zich niet aan partijleiders blindelings willen overgeven, naar het eerste middel grijpen om daaraan te ont komen en verdeeldheid in de hand, wer ken. Nu hen ik, ook wat het stemmen op nummer één betreft., een discipel van wij- Ion Dr. H. Bavinck, die het heel verkeerd vond dezen eisch op den voorgrond te schuiven. En ik wil" gaarne meedeelen, waarom ik er zoo over denk. Voorop stel ik, dat het al dan niet stem men op nummer één, nooit kan zijn een principieele kwestie. Natuurlijk kan men van alles een beginselkwestie maken, maar dat verheffen van een vrij onvèr- schillige zaak tot een beginsel, heeft ons al kwaad genoeg gedaan, zoodat ik niet kan aannemen, dat ook maar iemand in het niet stemmen op nummer één de ver loochening van het antirevolutionair be ginsel zou zien. We kunnen dus over dit punt vrij van gedachten wisselen zonder met groote woorden te schermen of elkaar to verbitteren. Do Franschen zeggen: „du cloc des opi nions la vérdé saillit" d.i. ,door het ver schil in meening, komt de waarheid aan het licht" en 't is mijn bedoeling een vrije wisseling van gedachten uit te lokken om dan te zien, wat in deze het beste is. Allereerst wijs ik er 'dan op, dat de kieswet het stemmen op nummer één niet cischt, zelfs niet veronderstelt. Bij de evenredige vertegenwoordiging kan men vele stelsels gebruiken, die tot twee groe pen kunnen teruggebracht worden: het iijstenstelsel en het personenstelsel. Bij hot eerste stelsel wordt eenvoudig één hokje geplaatst boven de lijst, dus niet voor iederen naam. Wie de a.-r. lijst wil steunen, maakt het hokje boven die lijst zwart of rood en kan van geen voorkeur doen blijken. Bij het personenstelsel is men volkomen vrij: men zoekt den naam op van den persoon dien men kiest en bepaalt verder ook op wien de stemmen moeten overgaan, wan neer de eerstbedoelde er meer krijgt dan noodig is. Nu is ons stelsel een tusschending en staat tusschen beide stelsels in: men stemt op de lijst, onverschillig welk hokje men rood maakt; men kan voorkeur geven aan een bepaald persoon, maar de wet heeft bepaald in welk geval die voorkeur effect zal hebben en ook op welke wijze de over tollige stemmen overgaan. Ik kan b.v. in dié stelsel, als ik op nummer één stem, niet zelf beualen dus mijn stem zal over gaan op nummer zeven, als nummer één te veel krijgt. Hieruit blijkt,-dat het niet-stemmen op nummer één volstrekt niet in strijd is met de kieswet; dat integendeel de wetge ver persoonlijke voorkeur toelaat en dat men, wil men per sé eischen, dat alle stemmen op liummer één uitge bracht, het tegenwoordig stelsel moet af schaffen en het lijststelsel moet invoeren. Een tweede vraag is: hoe komt de volg orde tot stand? Wordt, wat onze partij betreft, het geheele antirevolutionaire kiezersvolk in de gelegenheid gesteld zich daarover uit te spreken? Het laatste is volstrekt niet het geval en is ook vrijwel onmogelijk, daar slechts een heel klein deel van onze kiezers in de Xiesvereenigingen is georganiseerd. Wan neer men echter de stemmen van die ge organiseerde kiezers uit heel het land in 1918 en 1922 had bijeen geteld en de Can dida ten had geplaatst in volgorde van het aantal stemmen, dat ze in alle Kiesver-: eerrrgingen te zamen gekregen hadden, zouden de lijsten er geheel anders uitge zien hebben dan nu het geval was. In 1918 kon dit door iedereen gecontro- leerd worden; in 1922 heeft men die con- trole onmogelijk gemaakt door in onze groote bladen niet op te nemen de namen der candidaten, die in do plaatselijke of centrale Kiesvereenigingen gesteld wa ren. Wat. we daarvan te weten zijn geko men, hebben weaan enkele plaatselijke bladen te danken, maar is niet voldoende om -met getallen te staven, wat hier ge- zegd is. Bij het vaststellen der volgorde is gevraagd; wie in een bepaalde streek meer op den voorgrond kwam en voorts is gerekend met allerlei bijkomstige om standigheden, die ik hier niet vermelden zal. Daar is zeker voor deze manier van sa menstellen wel wat te zeggen, maar men kan niet zeggen, dat dit is een uitspraak van ons kiezersvolk, wel dat de leiders, die we gekozen hebben, het zoo het beste vinden. Gevolg van deze samenstelling is echter, dat een groot deel van ons kiezersvolk op nummer één iemand vindt, dien het niet persoonlijk kent; het heeft zijn naam wel eens gelezen, maar veel verder komt men niet. Dat. was vroeger geheel anders: de candidaat reisde van dorp tot dorp, wan neer -hij niet bekend was en werd daar door in heel het district bekend. Wanneer nu een andere verwante partij het voor recht heeft op nummer één iemand te kunnen zetten, die overal persoonlijk be kend is, dan ondervinden wij hiervan het nadeel. In Leiden is dit èn bij de verkiezing voor de Tweede Kamer èn bij die voor de Provinciale Staten heel duidelijk geble ken. Wanneer aan de kiezers gezegd was: stemt Christelijk-Historisch en dus lijst zooveel, of stemt Antirevolutionair, dat is lijst zooveel, dan zou de uitslag heel an ders geweest zijn. Maar de Christelijk. Historischep. konden in beide gevallen zeggen: stemt Schokking, dat-wil zeggen: stemt op een bekende persoonlijkheid. Daar tegenover stelden wij in 1922: „stemt Rutgers", maar die was slechts in een klein deel van het district persoonlijk bekend; en in 1923 stonden we voor de keus Warnaar of Pera op nummer 1 te zetten, waarbij we vooruit wisten, dat het in beide gevallen mis zou loopen, want de eerste was de man voor de dorpen en niet voor de stad, terwijl het met den tweede/ juist omgekeerd was. Wanneer in 1922 één der candidaten b.v. Leiden en omstreken had afgereisd van gehucht tot gehucht; avond aan avond had gesproken; een ander candi daat had hetzelfde gedaan met een ander deel der kieskringen, dan zou ongetwij feld de uitslag anders geweest zijn, wan neer ten minste aan alle kiezers vrijheid gelaten was te stemmen op den man hun ner keuze. En als in 1923 in de stad Leiden sterk geijverd was voor Pera en in de dorpen voor Warnaar, zouden allicht beiden ge kozen zijn voor de Staten provinciaal, al weer bij vrijheid van stemmen, 't Is on mogelijk om in alle districten op num mer één iemand te zetten, die algemeen bekend en gewild is. Voor den gemeenteraad wordt de zaak nog moeilijker: dan kent men de candi daten te goed en daar we geen volmaak te candidaten op nummer één kunnen zet ten, is het onmogelijk alle kiezers to vol doen en zoo verliest men stemmen, tenzij men vrijheid van keuze laat. (Slot volgt). STABSÜiEUlilS De gasprijs. In de jongste vergadering van den Leidschen Ghemischen Kring (afd. Lei den van de Nederlandsche Chemische Yereeniging) heeft ir. Cl. G. Driessen, in genieur aan de gasfabriek te Leiden in het Organisch Chemisch Laboratorium aldaar een voordracht gehouden, verdui delijkt door een groot aantal lichtbeelden over de inrichting en werkwijze van de nieuwe koolgasstokerij. Tenslotte constateerde spreker het feit, aan de hand van verschillende cijfers, dat de resultaten bereikt met de sinds Juli 1922 in werking zijnde stokerij te Leiden, Wat betreft gasproductie, cokesverbruik, aantal personeel, opbrengst en qualiteit van de geproduceerde teer, ammoniak, co kes enz. alle reden tot tevredenheid ge ven. Wij meenen ons te herinneren dat le gen verdere- verlaging van den gasprijs bezwaar werd gemaakt omdat eerst moest worden afgewacht in hoeverre de nieuwe stookinrichting aan de verwach tingen zou voldoen. Nu de inrichting alle reden tot tevre denheid geeft, is er dus zeker aan leiding op verlaging van den gasprijs te hopen. Edel metaal bond. Op Woensdag 20 en Donderdag 21 'Juni a.s. zal hier ter stede de Edelmetaal- bond in Nederland zijn jaarlijksche con gres houden, waaraan verbonden zal zijn een tentoonstelling van goud- en zilver werken, vervaardigd in de Goud- en Zil versmidsvakschool te Schoonhoven. En- klee buitenlandsche vakgenooten zullen als gedelegeerden hunner vereeni gingen het Congres bijwonen. De Leidsche navorderings-kwestie. Hedenmorgen nam de Advocaat-Gene raal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage conclusie in de bekende belasting-navor deringskwestie. Voor zoover het onzen le zers ontgaan mocht zijn, brengen wij de drie punten waar het in deze kwestie om ging nog eens in herinnering. Deze pun ten waren: lo. de verjaring van het recht van invorderen der belasting; 2e. het recht van de gemeente om na te vorderen en 3o. de bevoegdheid van de Rechtbank om van het verzet tegen het dwangbevel kennis te nemen. De Rechtbank besliste ten aanzien van punt lo. dat de schuld was verjaard om dat aangenomen moet worden dat de schuld ontstaat bij den aanvang van het belastingjaar en de termijn om de schuld in te vorderen dus reeds verjaard was toen het aanslagbiljet werd uitgereikt. Ten aanzien van het tweede punt: dat de gemeente wél het recht had om na te worderen, wijl de Gemeentewet voor schreef het inkomen te schatten en dit een „herschatting" niet uitsloot, zoodat op dit punt het standpunt van het comité van'actie niet werd gedeeld, terwijl ten slotte wat punt 3o. betreft, de Rechtbank de door de Gemeente opgeworpen stelling dat het college onbevoegd zou zijn van de vordering kennis te nemen, niet aanvaard de en zich dus wèl bevoegd verklaarde. Thans heeft de Adv.-Generaal geconclu deerd: lo. dat de Rechtbank; verward heeft het begrip „belastingplicht" met „belastingschuld", dat de eerste ontstaat bij den aanvang van het belastingjaar en de tweede hij het vaststellen van het ko hier. Waar de beslissing der Rechtbank er toe leidde dat het recht van invorderen reeds verjaard was vóór het ontstond, achtte de Adv.-Generaal de beslissing van de Rechtbank op dit punt onjuist en het verzet, op verjaring gebaseerd, niet ge grond. 2o. dat het vonnis juist is waar aange nomen wordt dat de gemeente wèl het recht heeft om na te vorderen en 3o. dat de Rechtbank zich terecht bevoegd heeft verklaard. De Adv.-G.eneraal concludeerde derhal ve tot vernietiging, van het vonnis voor zoover daarin werd aan genomen dat het recht tot invordering der belastingschuld was verjaard en tot be vestiging overigens van het vonnis der Rechtbank. Volgt het Gerechtshof de meening van den Adv.-Gene raal dan worden de belasting schuldigen geheel in het onge lijk gesteld. De beslissing van het Hof volgt 25 Juni a.s. - In do Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 27 Mei tot en met 2 Juni opgenomen: 171 volwassen personen en 14 kinderen; totaal 185. Woensdag 6 Juni wordt in het Kerk gebouw Hooigracht vanwege de Geref. Kefck alhier een gemeentevergadering ge houden, toegankelijk voor alle leden der gemeente. In deze vergadering zal Ds. Thomas, het rapport voor de Generale Synode be treffende de Liturgie behandelen, terwijl de heer Burger namens de Commissie van Administratie en de heer Hogervorst namens de diaconie mededeelingen zullen doen betreffende de stoffelijke aangele genheden der gemeente. Het stucadoorswerk van het Tehuis voor Ouden van dag, Hooigracht, is door de diaconie der Geref. Kerk opgedragen aan den heer J. Bekooy, Oude Rijn. Op het terrein aan den Zoeterwoud- schen weg, die men thans bezig is te ver leggen, had Zaterdag een ongeval plaats. Een zware vrachtauto van de fa. v. Dijk en Go. zakte tot aan de assen in het mulle zand van het nieuw te leggen ge deelte. Met behulp van dommekrachten wist men na veel moeite het zware gevaarte op vaslenbodem te krijgen. Het blijkt meer en meer noodig om ter plaatse ©en afdoende regeling te treffen teneinde het rij verkeer voor dergelijke ongevallen te vrijwaren. Door de politie is in bewaring geno men zekere H., die zich schuldig gemaakt heeft aan niet nader te noemen handelin gen met meisjes. Mede is aangehouden een Duitsche vreemdeliqg die over de grens zal worden gezet wegens het niet bezitten van de vereischte papieren. De huisvrouw van zekere H„ werd gisteren ernstig mishandeld door S. De politie werd met het geval in ken nis gesteld. Voor de betrekking van Directeur van de Markt- en Havendienst hebben zich 167 solicitanten aangemeld. Heden werd vanwege het Dep. van Oorlog aanbesteed het verven van Mili taire gebouwen alhier. Laagste inschrijver fa. D. H. v. d. Brink te Utrecht voor de som van f 1665.—. OPENING VAN DE TRAMLIJN DEN HAAG—WASSENAAR. Onder groote belangstelling had Zater dag de opening van deze nieuwe tramlijn plaats. Aan de gulle uitnoodiging van den Raad van Beheer en de Directie was door velen gehoor gegeven. Onder de honderden gasten, die den fees- telijken openingsrit meemaakten, merkten wij o.m. op den Minister van Waterstaat, den heer Van Swaaij, de wethouders Van Vuuren, Droogleever Fortuyn, De Wilde en Drees, als vertegenwoordigers van bet Haagsche gemeentebestuur, de heeren Mr. Van der Lip en Dr. Van Strijen, vertegen woordigende het Leidsche Gemeentebe stuur, leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en van den Raad van Toe zicht op de spoorwegdiensten, de dijk graaf en hoogheemraden van Rijnland, 't gemeentebestuur van Wassenaar met den burgemeester dier gemeente jhr. mr. Storm van 's-Gravesande, vele leden van den Wassenaarschen gemeenteraad, ir. Galand, directeur, en ir. Van Heyst, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, mr. Schönfeld, administrateur van het minis terie van waterstaat, de president van de arrond.-rechtbank mr. Du Mosch, en an dere leden van de rechterlijke macht, de oud-minister Lely en zijn zoon ir. Lely, directeur van de Haagsche gemeentewer ken, ir. Polane, die den weg heeft aange legd en ir. Schneiders, Van Siemens en Schuckert, die de bovenleiding hebben ge maakt, de onder-directeur der H. T. M ir. Kaptijn, mr. Loder, president van het Internationale Gerechtshof, de hoofden van de Wassenaarsche scholen, predikan ten, pastoor, enz. Tegen kwart over tienen verzamelden zich dc gasten op het beginpunt van de lijn aan den Benoordenhoutschen Weg, waar vijf treinen klaar stonden -om hen te ver voeren. In eten eersten waren de plaatsen voor den Raad van Beheer vande H.T.M. en den directeur den heer J. A. W. E. Weijerma, die met mr. D. van Houten, pre sident van de H. T. M., de gasten ontving. In den eersten wagen was verder ook nog plaats voor de muziek van de Maatschap pij, het muziekgezelschap „Crescendo", dat, in keurige nieuwe pakjes gestoken, do aankomst en het instappen van do gas ten, wien allen dank zij een zorgvuldige geregelde organisatie, hun plaatsen van te voren waren aangewezen, opvroolijkte Tegen kwart over tienen kwam er ook nog een trein met genoodigden uit Wassenaar aan. De wagens van de feestvierenden waren met slingers van groen en gecombineerde wapens van Wassenaar en Den Haag ver sierd en het was een vroolijk gezicht dien stoet van rijtuigen in feesttooi daar langs den Bezuidenhoutsehen weg te zien staan. Na een schitterende fanfare van de H. T. M.-muziek zetten zich de treinen in be weging, naar de eerste stopplaats het Boschhek. Bij het Boschhek stapten alle passa giers van den feesttrein uit en begaven zich naar het hotel-restaurant Eenigo bijzondere genoodigden, in de eerste plaats het bestuur en de directie van de H. T. M., werden daar met eerewijn ont haald en bij monde van den directeur van het hotel-restaurant gehuldigd, waarop de heer Weyerman met een kort speechje antwoordde. Ter eere van de ontvangst had de chef kok zich uitgeput in een meesterstuk zij ner kunst: een maquette van het hotel met daarvoor een tramwagen, verlicht en wel. Toen dit afgeloopon was ging de reis weer verder naar de volgende stopplaats de Kievit, waar de president-commissaris vaii het villa-park van dien naam de heer De Wit, Raad van Beheer en directeur onder aanbieding van een lauwerkrans aan den laatstgenoemde huldigde voor de verbinding van het villapark met de stad. Terwijl dit zich binnen afspeelde (alle gasten konden er niet bij zijn en de grootste meerderheid wachtte dan ook hui ten) gaf de muziek van de H. T. M. die bij elke stopplaats vooraan was en dadelijk dan weer den een of anderen feestmarsch inzette, in den tuin een con cert. De derde stopplaats was bij den Kerk- dam te Wassenaar. Daar had de officieele begroeting van wege het Wassenaarsche gemeentebe stuur plaats. Een tent was bij de halte Kerkdam opgeslagen, daarvoor een met groen en bloemenversierd spreekgestoelte aan den voet waarvan zich de Wasse naarsche muziek had opgesteld, die toen de trams hier voorreden uit volle borst stond te blazen. Een dichte drom van schoolkinderen met vlaggetjes juichte langs den weg de feestgangers toe. Weinigen van dezen zullen gemerkt hebben, dat op den rit naar den Kerkdam Wassenaar's Isolement ook daadwerke lijk verbroken word. Er was namelijk aan den ingang van het dorp een koord ge spannen, waarop een schild was beves tigd, dat de woorden: „Wassenaars Iso lement verbroken" bevatte. Dat reed de tram, natturlijk geheel overeenkomstig de bedoeling pardoes in tweeën. Een speciale feestcommissie bood op dit punt de directie een grooten lauwerkrans aan. Nadat een dochter van den Wassenaar schen burgemeester jhr. Storm van 'sGra- vesande mevrouw Weyerman, een andere dochter mevrouw van Houten bloomen had aangeboden en de muziek nog een stukje had ten best© gegeven, beklom burgemeester Storm van 's Gravesande het spreekgestoelte en sprak de gasten toe. Hij bedankte den minister voor zijn aanwezigheid, die zeide hij een stempel van gewicht drukte op dezen voor Wasse naar zeer bijzonderen dag. Verder bracht hij hulde aan den raad van beheer van d© H. T. M. en haar energieken directeur, die er in geslaagd zijn Wassenaar de verbinding te geven waaraan het al zoo lang behoefte had. Voorgangers van u, zeide hij, hebban gepoogd ons aan die verbinding te hek pen, zij hebben het geprobeerd met omni* bussen, een stoomtram en zelfs met Re- nard-treinen, waarbij- de volle nadruk viel op de tweede lettergreep. Het was vreeselijk naar. Dit alles is voorbij gegaan, maar zifi er is iets anders en beters voor in ds plaats gekomen. De nieuwe tramlijn brengt de verbinding tusschen Den Haag en Leiden tot stand en Wassenaar is in die verbinding mee opgenomen. Het zal daardoor nog meer dan tot nu toe een waardige voorstad van het vorstelijke 's Gravenhage kunnen worden. Voor de menschen uit Wassenaar zal de lijn de gelegenheid openen niet alleen om op gemakkelijker wijze in de groote stad vermaak te gaan zoeken, maar ook om zich daar door het goede en schoone te gaan ontwikkelen; voor de menschen uit Leiden en Den Haag ontsluit zij de schoonheden waarmee Wassenaar zno rijk gezegend is. Haagsche tram ik heet u weli otn, be sloot spr. De bevolking van Wassenaar begroet u met vreugde en ingenomenheid. Ik hoop, dat gij veel plezier van rlezc lijn zult mogen beleven. Nadat vervolgens Mr. yan Iïcutcn als burger van Wassenaar en als president van de H. T. M. had geantwoord, ging het met de Wassenaarsche muziek voor op en de H. T. M.-muziek aan den staart van den stoet, door het met honderden vlaggen versierde Wassenaar. Onderweg kwamen wü langs den oiicïea omnibus, die vroeger de verbind :ng on derhield tusschen de halte Wassenaar van de Electrische Spcor en het dor Deze bus heeft nu afgedaan, en was in, verband daarmee met rouwfloers getooid. En 's avonds zou zij in een vreugdevuur plechtig verbrand worden als een offer aan den nieuwen tijd. Dit vooruitzicht belette echter niet, dat ook zij behalve het rouwfloers feestelijke kleuren van vlag gen en groen droeg. De leege trams waren lijders deze wan deling opgereden en stonden alweer klaar om het gezelschap naar de remise, die tusschen Wassenaar en den I ~:dschen Schouw is gelegen le brengen. De remise was rijkelijk met planten en bloemen versjprd. In de kanalen tusschen de rails, die in „normalen tijd" voor re paraties' onder aan de wagens worden gebruikt waren planken vloeren gelegd en zoo was de heel geweldige ruimte van de remise in een groote eetzaal herschapen. Aan eene zijde (de wand is ca. 65 me ter land) was over de heel© lengte eec buffet opgesteld. De verdere ruimte wlj door tafels en stoelen in beslag genomen, alles van Scheveningen, aangevoerd door de Maatschappij Zeebad Scheven in gen, die de uitvoering van dit, door de H. T. M. aangeboden nummer van het programma, voor haar rekening had genomen. Muziek van het H. T. M.-muziekcorps, dat in de van de groote remise door een glazen wand gescheiden werkplaats was gezeten, luisterde de lurch op. Door het kantoorpersoneel, de controloursvor- eeniging, de muzielcvereeniging en het H. T. M.-mannenkoor gezonden bloemstuk ken en de onderweg geoogste lauweren tooiden de zaal. Eer de maaltijd begon nam de heer Van Houten het woord, om alle gas ten van harte welkom to heeten. Daarna was het wood aan Minister van Swaaij die oen officieel openings woord sprak:, en de beste wenschen voor den bloei der tram uitte. Bij het dessert bracht de heer G. A. K es sier, onder-voorzitter van do Haagsche Kamer van Koophandel de go- lukwenschen dezer Kamer over, daarna sprak nogmaals do burgemeester van Wassenaar, die den heer Weyerman on der aanbieding van een groot© krans om zijn kwaliteiten als mensch huldigde. Een ovatie aan den gehuldigde volgden. Hij werd op een stoel opgeheven en onder fanfares bejubeld. Hetzelfde lot onderging later ook de heer Van Houten. Voor /lk van de genoemde heeren cn ook voor den Wassenaarschen burgemeester word bo vendien een lang zal hij leven gezongen- Uit naam van het Haagsche gemeente-* bestuur sprak vervolgens do heer A. G.' A. van Vuuren, wethouder van de be-*' drijven. Nadat uit naam van verschillende orga* nisaties van het personeel bloemstukke^ en uit naam van den kapelmeester van de muziek een door hem gecomponoordenJ maröch was aangeboden, wclko marsch ook werd gespeeld, bedankte de heer Weijermans in een uitvoerige rede de verschillende sprekers. Aan allen, die do behulpzame hand

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1