PALETOTS A. WAALS Aan het einde der Week De dreigende wolken die in bet begin van deze week boven Europa hingen, zijn een weinig afgetrokken. Moesten we in een vorig overzicht wij zen op het gevaar van een nieuwen oorlog tusschen Turkije en Griekenland, dat ge vaar kan thans als geweken worden be schouwd. Het conflict werd vrij plotseling bijge legd. Dank zij een nota van do geallieerden volgens sommigen. Maar van andere zijde wordt verzen kerd, dat die nota expres door do gezan ten niet is doorgegeven omdat zij vrees den dfct daardoor het politieke schaakspel tusschen Ismet Pasja en Venizelos in de war gestuurd zou worden. De zaak was n.l. dat de Grieken door op hoogen toon met een oorlog te dreigen de Turksche makelaars ietwat overbluft hadden. Was nu de nota doorgegeven, dan zou daardoor de positie van de Tur ken veel versterkt zijn. 4fen ging nu rustig door met onder handelen en zoo hebben de Grieken het klaar gespeeld om in ruil voor een nest van een stad als Karagatsj is en waar over ze feitelijk heel weinig te zeggen hadden, belangrijke vooTdeelen te verwer ven. 't Is een handig spel geweest, dat de Grieken "gespeeld hebben. De schaduwzijde is alleen, dat nu de Bulgaren weer ontevreden zijn, omdat het door hen op de Turken veroverde Ka ragatsj, dat ze aan de geallieerden ter be waring hadden afgestaan, nu toch weer in Turksche handen is gekomen. Opzichzelf zou dit niet zoo belangrijk zijn als deze plaats niet het snijpunt was van belangrijke handelswegen die Bulga rije met de zee verbinden. Zoo blijven de moeilijkheden in de we reld. Trouwens, daarvoor behoeft men jliet naar den Balkan te gaan. In het Ruhrgebied b.v. blijft het ook nog altijd spoken. Van Duitsche zijde is men nog steeds bezig met het ontwerpen van nieuwe voorstellen, waarvan de uitvoering door de Duitsche industrie gegarandeerd zou worden. In Frankrijk verwacht men daarvan echter niet veel, en overweegt men reeds nieuwe dwangmaatregelen tot fnuiking van het lijdelijk verzet en het productief maken van alsnog onproductieve panden. De zaak is natuurlijk dat Frankrijk maar al te graag geweld wil gebruiken en dat men feitelijk maar liever ziet dat Duitschland in gebreke blijft om een schijn van recht voor de dwangpolitiek te kunnen laten gelden. De Belgische regeering is naar gemeld wordt meer vredelievend en zou aan de Ruhrbezetting gaarne een minder militair karakter geven, maar voorloopig volgt het misschien noodgedwongen meer de leiding van Frankrijk dan van Engeland. Baron van Voorst tot Voorst, de grijze voorzitter van de Eerste Kamer mocht ondanks zijn hoogen leeftijd nog weer uit ziekte hersteld, zijn ambtswerk opne men. Verkwikkend moet voor hem zijn ge weest de sympathieke wijze waarop hij door de Eerste Kamer ontvangen werd. Mr. de Savornin Lobman, ook een der veteranen in het politieke leven mocht deze week zijn 86sten verjaardag vieren. Onwillekeurig denkt ons anti-revolutio naire volk op zulk een dag aan den •vriend en tegenstander tevens van -Toll man, aan wijlen Dr. Kuyper, -wiens sterf dag nu reeds weer eenige jaren achter ons ligt, en het gemis van wiens krachti ge leiding meermalen nog pijnlijk wordt gevoeld. De parlementaire molen blijft nog klep peren ten onzent. Maar veel meel wordt er niet gemalen'. Het zijn in hoofdzaak kleine dingen waarmee de Kamers zich' bezig houden. Een bezwaar is dat niet. We zullen er heusch niet zooveel min der gelukkig om leven, als de wettenfa briek eens een poosje stopgezet wordt. Men kan zoo heeft indertijd een hooggeleerde opgemerkt langzamer hand geen voet verzetten of men struikelt over een wetsartikel. Nu. zóó erg is het nog niet. Maar we hebben hier in ons goede land Joch wel een toestand gekregen waarbij gebod op gebod en regel op regel gesta peld werd. Een weinig verademing kan zeker geen kwaad. BINNENLAND De Spoorwegen. Van 1 Juli tot en met 15 September 1923 •worden door de Ned. Spoorwegen vacan- liekaarten afgegeven, waarvan de prijzen bedragen f 10 voor de eerste, f 7.50 voor de tweede en f 5 voor de derde klasse. Door de Ned. Spoorwegen is bepaald, dat gezelschapsbiljetten voor volwassenen ook in de maanden Juli, 'Augustus en Septem ber afgegeven worden. Tevens worden de uitstapjesbiljetten voor kinderen dit jaar ook in de maanden Juni, Juli, Augustus en September afgegeven >oor reizen op Zon- en Feestdagen, of op 3en dag, die onmiddellijk voorafgaat aan, «f op dien, welke onmiddellijk volgt op een Zon- of Feestdag. Voor houders van gezelschapsbiljetten en iüan uitstapjesbiljetten voor kinderen zijn, fcnzij bet tegendeel bepaald wordt, de D- ■^reinen uitgesloten. Door de Directie der Ned. Spoorwegenis bepaald, dat met ingang van 1 Juni 1923 3e geldigheidsduur van de algemeene abon nementskaarten, groepkaarten, trajectkaar- ten en scholierkaarten der eerste of der tweede klasse voortaan driemaal in plaats van tweemaal verlengd kan worden. dat de kindergroepkaarten ook geldig zullen zijn op de lijnen Hilversum— Utrecht, den DolderBaarn en Enschedé— Glanerbrug. Door do Ned. Spoorwegen is bepaald, dat de houder van een maandkaart de reis in een voor houders van maandkaarten uitge sloten trein (geen D-trein zijnde) mag af leggen, indien hij vooraf aan een stations- of perronloket de helft van den gewonen enkelen prijs bijbetaald heeft en derhalve tevens in het bezit is van een halve gewone enkele reiskaart. Geeft een houder bij het instappen in den trein kennis, dan verstrekt het trein personeel hem een halve enkele reiskaart. Oneenigheid in de Communistische Partij. In de „Tribune" deelt het partijbestuur der Communistische Partij, in een artikel onderteekend door de beeren Wijnkoop en Geton mede, dat, wanneer de Execu tieve te Moskou een onderzoek instelt naar de jongste gebeurtenissen, dat on derzoek, indien het volkomen is, gesteund zal worden door het bestuur. Het is in verband daarmede, dat mede gedeeld kan worden, dat thans Bouwman, de hoofdman als men het zoo noemen wil der „zakelijke oppositie" en Siewertsz v. Reesema, de man, die sinds jaren stelsel matig de rel tegen de Partij heeft aange wakkerd, naar Moskou zullen worden of reeds zijn opgeroepen, om hun grieven te gen de G. P. waar te maken. Voorts is de Partij van de zijde van de Executieve verzocht zich voorloopig van verder royement te dezer zake te onthou den. Namens de Partij is dit verzoek van de Executieve geaccepteerd, terwijl hieraan van de zijde der Executieve verbonden werd de eisch, dat dan ook van dit mo ment af het zoogenaamde „Comité voor de Derde Internationale", en degenen die beweren met dit Comité te sympathisee- ren, geen enkele stap meer hoegenaamd tegen de Partij zullen doen. Christelijke Werkgcversvereeniging. De Christelijke Werkgeversvereeniging in Nederland zal 13 en 14 Juni a.s. te Amsterdam haar jaarvergadering hou den. Als sprekers zullen dan optreden de heeren H. Colijn en prof. J. R. Slotema- ker de Bruine. Op bet programma staat o.a. een excursie naar de Amstelbrouwe- rij. Het vijfde jaarverslag vermeldt, dat het ledental van 260 op 249 daalde. DE ZUIVERINGSEED. Reeds meermalen is de vraag geopperd, of een raadslid, dat vóór zijn verkiezing gelden heeft gestort, voor de verkiezings- kas, naar eer en geweten, den bij art. 39 der Gemeentewet bedoelden eed (of belof te) van „zuivering" kan afleggen. De eedsformule in vorengenoemd wetsarti kel vermeld, iuidt: „Ik zweer (verklaar), dat ik, om tot lid van den -Raad te worden benoemd, directelijk of indirectelijk aan geen persoon, onder wat naam of voorwend sel ook eenige giften of gaven beloofd of gegeven heb." Een candidaat der anti-revolutionaire partij in een onzer provincieplaatsen, die no. 1 van de lijst geplaatst was, met de aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid tot raadslid gekozen te worden, ver keerde in grooten twijfel, of hij wel aan het verzoek, door zijn medebestuurders der kiesvereeniging tot hem gericht, n.l. om een zeker bedrag in geld te verstrek ken, tot dekking van de kosten der te ma ken propaganda, voldoen kon. Ten einde te dezen opzichte meer zekerheid te verkrijgen, vroeg hij het oordeel der dr. Abraham Kuyper-Stichting te 's-Graven- hage, waarvan de adjunct- directeur hem uitvoerig van antwoord diende. De „Tel." laat het schrijven van den adjunct-directeur hier in zijn geheel vol gen: „U vraagt ons, of er bezwaar tegen be staat, met het oog op het afleggen van den zuiveringseed, dat u, als eerste candi daat van de anti-revolutionaire lijst, in- teekent voor een geldelijke bijdrage tot steun van de propaganda bij de gemeen teraadsverkiezingen. „Het antwoord op deze vraag hangt af van de beteekenis van do tweede alinea van den zuiveringseed. Het nieuwe raads-. lid zweert of verklaart volgens deze ali nea, dat bij, „om tot lid van den Raad te wordefl benoemd, directelijk of indirec telijk, aan geen persoon, onder wat naam of voorwendsel ook,eenige giften of ga ven beloofd of gegeven" heeft. De^ zuiveringseed bedoelt dus, uit te sluiten het doen van beloften of hot geven van giften. Of de candidaat, dank zij die beloften en giften, gekozen is, dan wel of ook zonder beloften en giften zou zijn ge kozen, is volmaakt onverschillig. En even zoo is het onverschillig, ox die giften of beloften van stoffelijken aard zijn, dan wel van ideëelen aard (b.v. bevordering van benoeming tot cenig ambt). In beide gevallen zal strijd met den zuiveringseed aanwezig zijn. Waar het hier echter op aankomt, is, wat ondor giften en beloften moet worden verstaan. En nu kan, naar het ons voor komt slechts dan van een gift of belofte gesproken worden, wanneer er iemand is, dio persoonlijk voordcel daarvan trekt of taekken zal, weik voordeel strekt, om het stemmen op een bepaalden candidaat- te bevorderen. Ontbreekt dan persoonlijk voordeel, dan zal, hoeveel overigens ook gegeven wordt, toch geen strijd met den zuiveringseod aanwezig kunnen zijn. Tot staving van die meening, zouden wij ons in de eerste plaats willen beroe pen op het Wetboek van Strafrecht. Art. 136 van dit wetboek, dat eveneens bedoelt, de corruptie bij verkiezingen tegen te gaan, stelt strafbaar dengene, die „door gift of belofte iemand omkoopt, om zijn kiesrecht, betzij niet, hetzij op bepaalde wijze uit te oefenen." Zeer scherp wordt door de uitdrukking „omkoopen" de grondgedachte van de koopovereenkomst „het geven of beloven, opdat de ander iets zal doen", in dit artikel op den voor grond gesteld. Noodzakelijk is het, dat aan den kiezer een persoonlijk voordek als bovenstaand, 130 c.M. lang met moderne zij sluiting in Laken en Ga bardine in prijzen vanaf f 16.75 f 18.75 enz. Haarlemmerstr. 114 - Leiden wordt toegekend of in uitzicht gesteld. Dit persoonlijk element nu, zal ook aanwezig moeten zijn, wil men strijd aannemen met den zuiveringseed. Ware bet anders en hierop willen we in de tweede plaats wijzen, dan zou niet slechts iedere gift, doch ook iedere belofte, door den candidaat in het algemeen belang ge daan, in strijd moeten worden geacht met het art. 39 van de Gemeentewet en dan zou men tot soortgelijke conflicten kun nen geraken, als indertijd! tusschen Fruin en Groen van Prinsterer, toen aan laatst genoemde politieke immoraliteit verweten werd, omdat hij van de door hem aanbe volen candidaten het onderteekenen van een beginselverklaring had gevergd, het geen in sommige liberale kringen destijds o.a. in strijd met den zuiveringseed bleek te worden geacht (zie ter verdediging van Groen's standpunt zijn geschriften „Aan de kiezers, nos. VIII, IX en X); m.a.w.: dan zou het leggen van een zedelijken band tusschen kiezers en gekozenen, door het onderteekenen van het program der partij door eerstgenoemden, niet meer ge oorloofd zijn en daardoor het geheele po litieke leven, zooals het zich tot dusver ontwikkeld heeft, met de tegenwoordige redactie van den zuiveringseed onver- eenigbaar moeten worden geacht. „We meenen op deze beide gronden, dat bij het beoordeelen, of strijd met den zui veringseed aanwezig is, in 't bijzonder moet worden gelet, of dit persoonlijk element aanwezig is. Dit persoonlijk element zal echter ont breken, wanneer u een gift voor propa gandadoeleinden geeft mits althans die gift niet bestemd wordt, om bepaalde voordeelen aan de kiezers toe te kennen, ten einde hun stem voor de A.-R.-lijst te winnen. Wordt bet geld gebruikt, zooals bet gewoonlijk geschiedt, voor het doen vervaardigen van propagandablaadjes en ^aanplakbiljetten, het uitnoodigen van sprekers en dergelijke, dan bestaat er o.i., met het oog op het afleggen van een zui veringseed, geen enkel bezwaar tegen geldelijken steun. Evenmin achten wij het een bezwaar, dat het verleenen van gelde lijken steun feitelijk het bevorderen zou zijn van eigen candidaten. Immers het gaat bij het. steunen van de propaganda niet om persoonlijk belang of persoon lijke eer van een der candidaten, doch om het verwerven van een groot stemmen- aantal op de antirevolutionaire lijst; om het doen doorwerken van de antirevolu tionaire beginselen ook op het terrein van de gemeentepolitiek." EEN AFZONDERLIJK DEPARTEMENT VAN LANDBOUW? De heer A. Colijn toonde zich in do Tweede Kamer weinig ingenomen met de opheffing van bet zelfstandig departement van Landbouw, waaromtrent bij bet vol gende opmerkte: Algemeen heeft men in den lande kun nen oonstateeren, dat die opheffing geen bovrediging heeft gewekt, en dat geldt dan niet den persoon van dezen Minister ik behoef dat er niet uitdrukkelijk bij te zeggen, maar meer de omstandigheid, .dat or geen reehtstreeksch contact meer is tusschen de landbouwende bevolking en de Regeering. Wij hebben de opheffing geaccepteerd aan de rechterzijde -uit beziunigingsover- weging, maar nu mag toch, gezien de on tevredenheid en de ontstemming, welke er in den lande beerschen, de vraag wel gesteld: ia er bezuinigd, hoeveel is er be zuinigd, waar is die bezuiniging? De Minister erkent, dat die bezuiniging tics wanen gehoord of indien, warmee» xij wel zijn gehoord, haar adviezen waren ge volgd, dan zou zulk een overeenkomst niet zijn gesloten. moeilijk onder cijfers te brengen ie, on voor ons is het, wanneer wij de begrootin gen voor ons zien, niet mogelijk te con- cludeeren, hoeveel er door den genomen maatregel is bezuinigd. De bezuiniging zal toch niet alleen zijn gezocht in de verandering van de positie der werkvrouwen, waarover de heer Hiem- stra het had, of door het nemen in lossen dienst van hen, die in vasten dienst wa ren, want wanneer dat de eenige bezuini ging zou zijn, zouden wij mogen conclu- deeren, dat zij zeer armelijk en weinig doeltreffend was. Ik vrees voor die bezuiniging, ten-zij de Minister mij natuurlijk een ander ant woord geeft en nieuwe gezichtspunten opent, waaruit de bezuiniging is te consta- teeren, maar op dit oogenblik is het zoo; wij hebben een onbevredigde landbouw bevolking en wij hebben geen bezuiniging gekrogen, wij hebben niets dan dat een der belangrijkste bronnen van ons volks bestaan en van onze volkswelvaart niet rechtstreeks en niet zelfstandig bij de Re geering vertegenwoordigd is. De toestand is door de opheffing van het Departement van Landbouw gewijzigd, en gewijzigd ten ongunste van hot platteland. Men kan er lang en breed over praten of zeggen, dat er nooit een zelfstandig De partement van Landbouw is geweest, maar op het platteland gevoelt men het zoo, dat door de nieuwe regeling de positie van den landbouw ongunstiger is geworden. Nu kan men wel zeggen, dat de Regee ring adviezen kan vragen. Ja, zij kan die vragen, zij doet het mis schien] ook geregeld, maar verplicht is zij er'niet toe. Ik maak mij echter sterk, dat het niet altijd gebeurt, want als ik zie de handels overeenkomst, welke zal gesloten worden met Slowakije en waarin is opgenomen een uitvoermogelijkheid van onze tuin bouwproducten naar dat land van 1000 ton per jaar, terwijl die uitvoer 10.000 ton is op dit oogenblik, dan volgt daaruit, dat onze uitvoer door die overeenkomst be langrijk is benadeeld. Indien de organisa- LEIDSCHE PENKRASSEN Amice. Wat zijn er toch veel dingen, die slechts betrekkelijke waarde en beteekenis heb ben. Iemand die altijd gezond is en sterk zal zich zeer ongelukkig gevoelen, als hij een kleinigheid mankeert, terwijl een an der, die altijd met ziekte en zwarigheid te tobben heeft, zoo iemand als een zeer benijdenswaardig schepsel beschouwt. Een inkomen dat door den een als on bereikbaar of als het toppunt van zijn wensehen wordt beschouwd, is voor een ander een bedrag zóó laag dat hij klaagt en jammert omdat hij niet weet hoe hij er mee zal rondkomen. Er hangt hier veel af van gewoonte en opvoeding en van allerlei omstandigheden die het leven van den een nu eenmaal anders maken dan dat van den ander. Ik ken menschen die klagen omdat hun ne vacantie nauwelijks vier weken duurt en ik ken anderen die met vier dagen den Koning te rijk zijn. Zoo gaat het ook op stuk van belastin gen. Als ik onze Nieuwe Leidsche lees dan schenk ik niet in de laatste plaats aan dacht aan de gemeenteraadsverslagen, niet alleen van Leiden, maar ook van de dorpen. En zoo zag ik dezer dagen een verslag waaruit me bleek dat de vroede vaderen van een dorpsgemeente tamelijk ontsiticht waren omdat het heffingsper centage op 3 zou moeten worden vastge steld. Men vond dat toch blijkbaar wel wat erg, en ik wil aannemen dat het in verhouding tot wat men gewoon is te be talen, inderdaad oen zeer hoog bedrag is. Maar wanner men nu als Leideuaar zooiets leest, dan kan men zich niet in denken dat tegen zulk een percentage be zwaar wordt gemaakt. Stel je voor, amice, dat Maandag in den Leidschen Raad bekend gemaakt werd, dat in het komende belastingjaar net meer dan 3 pet. aan gemeentelijke inkomstenbelasting zou worden geheven. Wel,, de meest welbespraakte Leidenaars en er zijn er die wat goed hun woordje kunnen doen - zouden geen woorden kunnen vinden om hun verbazing en blijdschap uit te drukken. Het percentage loopt bier voor de hoogst aangeslagenen zelfs op tot 14 pet. en als dan blijkt dat het vemenigvuldigingscijfer op 1 kon worden gesteld, zoodat het toch al hooge percentage niet opnieuw ver hoogd wordt, dan meenen we al reden te hebben om met zooveel voorspoed ons zelf te feliciteeren. De vraag is echter of het daarbij op den duur zal blijven. In de laatste raads vergadering hebben B. en W. zich tame lijk pessimistisch uitgesproken en lieten zo niet onduidelijk doorschemeren dat het volstrekt niet zeker is dat we do be lastingen op dit „lage" peil zullen hand haven. Nu is het wel waar dat do Vrijheids bond, die zeer stellig belastingverlaging beloofde, een zetel won en dat do partij Witmans, die nog stelliger was in het be loven, zelfs tweo zetels kreeg, maar de practijk beeft geleerd dat beloften goed koop zijn en dat er vaan: een hemelsbreed verschil is, tusschen b e To v e n en d o en Trouwens, al wordt zeer sterk bezui nigd, op do uitgaven wat m. i. absoluut noodzakelijk is dan volgt daaruit nog volstrekt niet, dat de belastingdruk daar door zal verminderen. Ge weel het ook wel, amice, dat heel wat inkomens belangrijk lager zijn ge worden de laatste jaren en niet weinig ook. En het onvermijdelijk gevolg is na tuurlijk, dat do belastingdruk naar even redigheid grooter wordt. En daarbij komt nu nog iets anders, de k a p i t a a v 1 u c k t di© langzamerhand l>edenieiijk® afmetingen gaat afnemen. Merwchen m*»t groote inkomens, die liter in Lttdea kun kajpfta»! verdiend liebbeD, gaan de2© gemeente verlaten, om zich b.v. ia Oegstgoeat te vestigen. Zo wonen daar zoo goed ala in Leiden,, ze kunnen -an aiie voordeelen, die dezo stad hen nog mock»: Weden profiteer en, maar van da hoog© betaking zfjn zo af. Hetzelfd* gsüfc rest prcfesoren en ander© rijksambtenaren, die wat graag do stad verwisselen met hot vriendelijke Oegstgeest en tevens bet belastinggeld in bun zak houden. Do vraag kan gesteld worden of .dit fewj leKjk wal' in ord® is, en af het er nu eigenlijk wel mee dear kar», om een stad dte op groote onkosten zit, dank zij ook: de aanwezigheid van #Moi zeer groot aan tal fabrieksarbeiders ens., per eerste ge legenheid to verlaten. Maar hel feit lfgt ar toe. En vanzelf' komt do vraag aan de orde of dat zoo door moet gaan co» of geer. maatregelen zijn te nemen om t* voorkomen dat meu zich door »ch naar een meer aangename: omgeving te verplaatsen eenvoudig aan do drukkende lasten onttrekt. Het eenige middel zou natuurlijk zijn: annexatie van Oegstgeest. En nu heeft annexatie bij ons antirevo lutionairen altijd een zeer onaangename klank. Wij willen toch zooveel mogelijk de zelfstandigheid der gemeenten band-* haven en rekenen met het historisch ge-> wordeno. Iedere gemeente heeft liaar eigen go-- schiedenis, haar eigen karakter en be staan en men moet zeer voorzichtig zijn in het pogen om door dat alles maar een-, voudig een streep te halen. Ik ben het daarmee heelemaal eens en ik begin zelfs met daarop de aandacht to vestigen. Maar aan den anderen kant moeten wo toch ook weer met de lessen van de-histo rie rekenen. En nu is het een feit dat het eigenaar dig karakter, van de gemeente Oegstgeest langzamerhand, geheel verloren is ge gaan. Efèt oude Oegstgeest bestaat niet meer. Er is een nieuw dorp crr^'comon dat- veel meer aan de stad dan aan "het vroe gere platteland herinnert. Men heeft daar al de „voordeelen" van het stadsleven. Men is dichter bij de stad nog, dan de af gelegen buurten die tot Leiden behooren, en heeft daarnaast dit voordeel, dat het aantal gegoeden veel sneller stijgt dan het aantal minder gesitueerden. Vergeet ook niet, dat er een voortdu-. rend en stelselmatig pogen is, om de Lei denaars die nog wat van beteekenis in de belastingen kunnen bijdragen te lokken. Ik neem dit den Oegstgcestenaren niet kwalijk, heelemaal niet, maar ik consta teer slechts feiten. En daarom verdient dui.Yt me d- vraag wfel overweging of de tijd niet gekomen is, dat Oegstgeest bij Leiden getrokken wordt en dat mede op die wijze het be lastinggebied - 1 7 "ll 'Afge breid. Wordt er in -lichting niets geüaijgn dan vrees ik voor de toekomst van Lei den het ergste. Het spreekt vanzelf amice, dat daar-* naast ook bezuinigd moet worden. In dit verband wil ik een enkele opmer king maken over de werkloozen- z o r g. Neen, amice, mijn bedoeling is niet om op verlaging van de uitkeérin-* gen aan te dringen, tenzij dan bij be- roepswerkloozen, die zich eenvoudig op do gemeentekas abonneeren en r- «erts rustig op los leven. Dat schijnt voor te komen, e.; aunkt dat in dergelijke gevallen sterke veria-* ging, van de uitkeering of beter ^iog ge-* dwongen arbeid zeer wel te verdedi- gen is. Maar dat bedoelde ik toch niet. Zooals .ge weet heeft de gemeenteraad het vorig jaar besloten om de zorg voor de georganiseerde werkloozen over to dragen aan een speciale commissie. Die menschen werden aan de zorg van het Burgerl. Armbestuur onttrokken. Nu verluidt echter en ik vestig er hier de aandacht op om mogelijke tegen spraak uit te lokken dat die Commis sie een ietwat eigenaardige opvatting heeft gehad van haar taak. Een onderzoek naar de gezinsbekoefte werd eenvoudig niet ingesteld, omdat men er geen tijd voor had. Het eenige dat ge daan werd, was betalen, met het ge volg dat de uitgaven onrustbarend be gonnen op te loopen. Om nu toch wat orde in dien chaos te brengen hebben B. en W. voor dezen tak van dienst een directeur benoemd, die zich wel van de noodige ambtenaren zal weten te omringen en do kosten waarvan wo straks onder het hoofd Armenzorg op de begrooting terug vinden. Nu moet ge niet, amice, op gezag van ondergeteekendo eenvoudig aannemen dat deze dingen alzoo ziju. Ik heb er bier speciaal de aandacht op gevestigd om r If ook wat meer licht te krijgen omtrent wat ten dezen opzichte verteld wordt. Als het waar is, dan lijkt het me ietwat vreemd, dat dit alles maar zoo gaat. En als het niet waar is, dan begrijp ik niet, hoe zooiets kan verteld worden. Misschien bobt g© gelegenheid, amice cons infoimatiën in te winnen of hebt ge onder uw kennissen een raadslid, die op dezo zaak in den Raad eens de aandacht wil vestigen. Het is voor ons als belastingbetalers wel interessant als we lezen'dat een of andere post weer roet zóóveel is verhoogd, maar hot is ook weleecs interessant te weten waar d© centen fcBjven «i hoe daarmeo omgesprongen wordt. Ik had nog een paar punten waarvan- ik ie!ö had wflien. zoggen, maar ik vrees dat mftn. briefje dan to lang zou worden, en daarom ral ik bei hierbij laten. Mocht er iemand, zijn dl® op de door mij aangeroerde punten reageert, dan zat ik, dat spreekt vanzei! niet nalaten u daarmee in kennis te stelleu. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6