Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkel Visckmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar GROOTE SCHELVISCH h. f0.38, SCHOL a f0.25—f0.38 KABEL JAUW a f 0.45 en TARBOT a f0.75 per pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 29 Mei 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7& 824 uur. Rechtskundig Bureau "Chr. Beet. Bond. Steenschtiur 15. De avond-, naclit- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Mei tot en met Zondag 3 Juni waragenomen door do apotheek van den heer M. Boek wijt, Bischmar^t 8, Tclef. 552. De apotheek van het Ziekenfonds tot Bulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Geyaarlijk speelgoed. Er wordt den laalslen tijd hier te lande speelgoed geïmporteerd, waartegen ern stig gewaarschuwd dient te worden. Het betreft n.l. electrische treinen, die aangesloten moeten worden op het gewo ne huisnet. De volle spanning van het net is voor zoo'n treintje niet noodig; 10 a 12 volts is reeds voldoende. Men heeft nu een lamp als weerstand tusschen ge schakeld. Met een gewoon stopcontact wordt het toestel aangesloten op het net en de volle spanning staat dan op de rails. Loopt nu het treintje, dan kan dit geen kwaad, daar de spanning dan hoog stens 10 a 12 volts bedraagt, wat ook voor kinderen ongevaarlijk is. Wordt echter de trein van do rails afgenomen, zonder dat ook direct het stopcontact wordt uitgetrokken, dan slaat de volle netspanning op de rails en het behoeft geen betoog, dat dan een aanraking van beide rails tegelijk ernstige gevolgen kan hebben. Ongetwijfeld moet de ontwerper op de hoogte zijn van het gevaarlijke van dit speelgoed, doch het blijkt dat men uit concurrentiezucht (het is Duitsch fabri kaat) de veiligheid opofferde aan de een weinig goedkoopere, uitvoering. Door het aanbrengen n.l. van een kleine transfor mator, die de spanning verlaagt tot 10 a 15 volts, kan alle gevaar gemeden wor den. Het is dus zaak dat ouders geen electrisch gedreven speelgoed koopen, dat aangesloten moet worden op het huisnet en niet is voorzien van zulk een kleinen transformator. Intusschen moet hier niet mede ver ward worden het „electrische" speelgoed, dat niet hehoeft te worden aangesloten op de leiding, doch zijn beweegkracht aan enkele onschuldige batterijtjes ontleent. Dit speelgoed is absoluut ongevaarlijk. Een lastige historie. Voor het gerechtshof te Arnhem is on-- langs een proces gevoerd door iemand die van de N. V. f 15.000 vorderde, welke som hij aan de vennootschap zou hebben geleend. Door de N. V. werd betaling ge weigerd omdat het geld was geleend aan haar directeur in privé, die geen machti ging bezat om gelden voor de vennoot schap op te nemen. De rechtbank veroordeelde de vennoot schap lot betaling; de veroordeelde kwam in hooger beroep bij het gerechtshof. Aangezien het vonnis der rechtbank bij voorraad uitvoerbaar was verklaard, be- teekende een deurwaarder het vonnis en. de vennootschap betaalde. Inmiddels viel het arresi van het Ge rechtshof. Dat college besliste, dat de N. V. terecht had beweerd, dat zij voor het door den directeur opgenomen geld niet aansprakelijk was, zoodat de ingestelde eisch werd ontzegd. De vennootschap kan thans het onver plicht betaalde bedrag niet terugvorde ren, want de financiën van den advocaat die de gelden onder zich had, zijn geheel in de war en ook de cliënt, die deze, gel den niet ontving, schijnt evenmin iets te bezitten. SSÜITENLAMiS IN EN OM HET ROERGEBIED. Een ingrijpend aanbod van de industrie. Het oproer. Er wordt hard gewerkt in Duitsch- land, om een goed aanbod aan de gealli eerden te kunnen doen, en zoo van de be zetting van het Roergebied verlost te worden. Zooals we reeds gisteren meld den, heeft het „Reichsverband der Deut- echen Industrie" aan de regeering haar medewerking aangeboden. De partijleiders van het centrum, de Duitsche volkspartij en de Duitsche de mocratische partij hielden zich gisteren morgen bij de bespreking van den poli- tieken toestand bezig met dit aanbod van den rijksbond der Duitsche industrie aan den rijkskanselier. In de door den rijksbond aangeboden prestaties zien de partijen een verblij dend bewijs, dat de Duitsche economie bereid is, ter wille van de vrijheid van 'het vaderland ook de zwaarste offers te brengen voor het herstel voor het pres tatievermogen der Duitsche economie. De voorstellen zullen bij verwezenlij king der aangeboden garanties noodza kelijkerwijze een voorwerp der algemeene politieke beraadslagingen moeten wor den en wel op den grondslag van het reeds in de nota van 14 November 1922 aangegeven regeeringsprograra. Ten aanzien van den inhoud van het memorandum door do industrie inge diend, wordt gemeld, dat deze onder ge heimhouding aan de partijleiders c.q. werd medegedeeld. Toch is een en ander uitgelekt: In het memorandum wordt er op gewe zen, dat, wanner het rijk en de verschil lende staten uit eigen inkomsten niet het noodige kunnen opbrengen, die plicht dan overgaat op het volk en dat elk burger zich offers zal moeten getroosten, ten einde de politieke en economische bevrijding des lands te verkrijgen. Intusschen bezit de staat talrijke ver mogensobjecten, die minstens op 600, doch bij juist beheer op 1000 millioen goud mark zouden zijn te schatten. Als er in het geheel 500 millioen goudmark bijeen te brengen zouden zijn, zou de industrie 200 millioen daarvan op ,hare rekening kunnen nemen, terwijl handel financiën en de onroerende goederen en de steden de rest zouden kunnen garandeeren. Over de juiste verdeeling en de regeling van den omslag moeten nadere schikkin gen worden getroffen, eveneens over de mogelijkheid tot afkooping der heffingen. Hieraan moet gepaard gaan een verlich ting van den druk op de burgerij en op de bedrijven voor zoo groot mogelijke spaarzaamheid, terwijl tevens de produc tie moet worden vergroot. Alleen op die wijze en met stabiliseering van het geld is redding te verwachten. Bovendien be hoort voor Duitsche producten in den vreemde een open markt te bestaan. Ten slotte wijst het memorandum er op, dat de staat zich zoo min mogelijk moet mengen in de vrijheid van bedrijf, dat prijswoeker moet worden tegenge gaan, doch dat tevens het bedrijfskapi taal niet mag worden aangetast. De onderhandelingen; over dit memoran dum zijn nog niet ten einde gebracht. Mocht het de Rijksregeering op grond van het bovengenoemde plan gelukken tot overeenstemming met de industrie te geraken, dan zou zij in staat zijii het Duitsche voorstel, op 2 Mei j.l. gedaan, aan te vullen. Wanneer het de regeering zal gelukken om binnen het kader van een dusdanig voorstel een definitieve overeenkomst met de vertegenwoordigers van het Duitsche economische leven te sluiten, dan zou zij in staat zijn bij de completeering van haar aanbod de aandacht er op te vestigen, dat voor welken vorm ook waarin de betaling der schadevergoeding zal plaats vinden (hetzij deze door middel van een interna tionalen leening of door eenige andere me thode gescliiedt) uit de opbrengst der in komsten van het rijk en de verschillende landen, alsmede voor de medewerking der particuliere Duitsche industrie, jaarlijks ongeveer een milliard goudmark te harer beschikking staat. Volgens het aanbod, hetwelk de rijksregeering reeds heeft ge lanceerd, dient dit bedrag dan 20 tot 30 jaar lang, te worden betaald. Een niet geringe last wordt hierdoor op de schouders van het Duitsche volk ge legd, doch indien met rustige eensgezind heid door het volk gewerkt wordt, om tot betaling van den schuld te geraken, dan twijfelen we niet of Duitscbland met z'n rijke hulpbronnen zal uit de impasse kun nen geraken* Rustige eensgezindheid! Hoever is men daar op 't oogenblik van verwijderd. Het is nog verre, dat men van het Duit sche volk als van: „Ein einig Volk von Brüdern" kan spreken. Zien we slechts naar het Roergebied waar het oproer voortduurt en verderen prooi zoekt. Te Gelsenkircben hebben de communis ten gisteren de algemeene staking afge kondigd en de ai'beiders hebben aan het parool gehoor gegeven, zoodat in het dis trict Gelsenkirchen het werk nagenoeg overal stilligt. De oproerlingen pogen met alle middelen de opstandige beweging ook buiten het Roergebied uit te breiden. De stad Gelsenkircben is nog steeds in de maclit der communisten. De christelijke vakvereenigingen zijn uit den veiligheidsdienst getreden, daar haar leden aan een grootendeels uit communis ten bestaanden dienst niet wilden meedoen die bovendien nog particuliere belangen vertegenwoordigde. Tengevolge van de slechte telefoonver bindingen is het zeer moeilijk een juist beeld te krijgen van den opstand in het Roergebied. Ook is het tot dusver onbe kend of in do geterroriseerde steden heden nieuwe eencessen zijn voorgekomen. Wat wij er echter nog van hooren is reeds droevig genoeg. Stakende arbeiders van de Mt. Ceiiis hebben zich meester gemaakt van de Sham roek-mijnen na een gevecht met beambten van deze mijnen. Bij dit gevecht werd een man gedood en twee gewond. Bij botsin gen tusschen mijnwerkers en politie werden twee personen gedood. Te Bochum hebben de stakers verschillende mijnen omsingeld. Den geheelen nacht door is er gevochten. Naar gemeld wordt zijn er vier dooden en verscheidene gewonden. Ook te Recklinghausen en te Herne is j 't t°t v.',- bloedige botsingen geï&men. Duisburg en Dusseldorp zijn nog rustig. Bij do mijnen „Shamrock" en „Constan tin der Grosze" is het gister ook tot bloe dige botsingen gekomen tusschen de Selbst schutz-organisaties der vakvereenigingen en communistische Hundertschaften. Aan beide zijden vielen enkele dooden en circa 15 gewonden. Te Dresden zijn Zaterdag onlusten uit gebroken, die een zeer ernstig karakter dragen. De socialistische regeering zit met de handen in het haar en weet de beweging door haar eigen partijgenooten aange stookt niet te beteugelen. Alleen de sterke politiemacht, (die hier door de Franschcn uit':on worden afgedankt!) houdt de woedende menigte nog eenigszina in be dwang. De ongure elementen voeren ook hier bet hoogste woord. Lcvensmiddeleiizaken werden bedreigd, boewei nog geen handtastelijkheden zijn voorgevallen. De winkels sluiten de luiken. Te Lübeck is het wel tot daden gekomen bij gelegenheid van een infanteriefeest, dat door de communisten in de war werd ge stuurd. De correspondent van de „Vöss. Ztg." te Bochum seint: Het aantal slachtoffers, dat het communisten-oproer in de laatst© dagen in het Roergebied geëischt heeft, wordt in welingelichte kringen op ver over de 30 geschat. Te Dortmund alleen zijn 7 personen ge dood, in Gelsenkirchen 7, en te Bochum bij do laatste botsingen .minstens 15. Buitendien zijn nog in verschillende klei nere plaatsen enkele personen om het le ven gekomen, zoodat het aantal van 30 in geen geval overdreven is een integen deel waarschijnlijk nog ver overschreden zal worden, temeer daar in de ziekenhuizen een aantal zwaar gewonden ligt., die met den dood worstelen. En dat alles ter wille van de heeren communisten Gelukkig, dat de teekenen er op wijzen, dat de staking spoedig zal zijn beëindigd. Volgens een ontvangen telegram uit Ber lijn is aldaar in den loop van den middag gister bij do onderhandelingen over de nieuwe loonregeling voor de mijnwerkers overeenstemming bereikt. Volgens de nieuwe regeling zullen de mijnwerkers een loonsverhooging van 10.000 mark per dagtaak ontvangen. Dit staat gelijk met een loonsverhooging van 100 in vergelijk met de loonen, welke in April werden uitbetaald. De nieuwe loonregeling zal heden aan de arbeiders worden medegedeeld. Tegen Woensdag zullen dan vergaderingen van mijnwerkers worden gehouden, waar over do aanneming van de nieuwe overeen komst zal worden beslists Of de mijnwerkers in het Roergebied zich met de nieuwe regeling zullen vereeni gen, valt nog niet met zekerheid te zeg gen. Intusschen het is alweer een vooruit gang, dat er onderhandeld wordt. Ook hierin zal een oplossing gevonden worden, evenals in de grootere problemen der buitenlandsche politiek. DE ENGELSCHE REGEERING. De Kabraets-formatie is nu voleindigd. De bekwame Worthington Evans heeft de functie van minister van Posterijen aan vaard, terwijl Robert Cecil alle betrekkin gen met den Volkenbond zal behandelen. Dus een terrein waar hij op thuis is. In de gister gehouden vergadering der conservatieve parlementsleden werd Bald win tot hoofdleider der partij benoemd natuurlijk met de noodige ovaties. Baldwin kondigde aan, de politiek van Bonar Law te .zullen, voortzetten en zich te zullen houden aan de drie beginselen van den vroegeren conservatieven staats man Disraeli: 1. Beveiliging van de grond wet van het land. 2. Bevordering van de welvaart van het volk. 3. Handhaving van het prestige van het Britsche rijk. Hij herinnerde er aan, dat in het na jaar, op cfe Rijksconferentie, het onder werp van de ontwikkeling van het Britsche rijk zal worden besproken en liet daarop volgen: „Wij moeten evenwel in het oog houden, dat de ontwikkeling van de over- zeesche landen slechts langzaam voort gaat. Daarop het oog gericht houdende, mogen wij echter niet Europa ten onder laten gaan, want dan zou niets dit land kunnen redden van de heerschende werk loosheid en kunnen behoeden voor sociale troebelen. Het Lagerhuis kwam gister ook voor do eerste maal na het Pinksterreces onder do nieuwe regering bijeen. Er werd geen po litieke verklaring afgelegd door de nieuwe regeering. Nadat hulde was gebracht aan den arbeid van den afgetreden premier Bonar Law en de nieuwe premier Baldwin was gelukgewensckt door de partijleiders, ging het Huis over tot de orde van den dag. Baldwin antwoordde op de gelukwen- schén en zeide, dat hij, hoewel thans lei der der conservatieve partij geworden, nimmer zou vergeten, dat hij ook de leider van het land was. Hij zou trachten de grootc tradities van het Britsche premier schap te doen voortduren. Austen Chamberlain wenschte ten slotte den nieuwen premier geluk met zijn be- grooting en hetgeen bij gepresteerd had bij de totstandkoming der regeling van de Britsche schuld aan Amerika, en wenschte hem het grootst mogelijke succes toe in zijn nieuwe functie. DE STAKING IN BELGIE. Do staking heeft zich gisteren nog iets uitgebreid. In verschillende stations o.m. te Bergen Ath, Doornik, 's-Gravenbrakel, Landen, Pepinster e.a. hebben de machinisten en stokers van de goederentreinen het werk verlaten. Te Antwerpen hebben de brievenbestel lers en de telegrafisten liet werk hervat. Dti schijnt er op te wijzen, dat het natio naal syndicaat van taktiek is veranderd en het brandpunt der staking geleidelijk verlegt, om daarmede beurtelings de ver schillende belangrijke plaatsen des lands te treffen en ook, om de syndicale macht zooveel mogelijk ongerept te houden. In een paar goederenstalions van Luik gingen de beambten vandaag in staking, om te protesteeren tegen het ontslag van 3 onderchefs. i KORTE BERICHTEN. -* Ismed Pasja verklaarde aan vertegen woordigers der Turksche pers te Lausanne, dat de nog bestaande moeilijkheden zullen worden onderzocht in huishoudelijke be sprekingen tusschen de vertegenwoordigers dér geallieerden. Hij voegde er aan toe, dat de vrede binnen tien da gen z al worden geteekeiid. De bladen melden, dat De Valera een van zijn volgelingen heeft doen weten, dat de strijd voor de repu bliek geen nut meer heeft, en dat het neerleggen van de wapens thans een daad is van vaderlandsliefde. Van de geruchten over een regecrïngs- crisis en van het bericht over de vlucht van den minister-president Stamboelinski, is te Parijs geen bevesiging ont vangen. Wegens de verschijning der Griekse he vloot bij de Dardanellen heeft Adnan Bey bij de betrokken kringen ge protesteerd en opheldering gevraagd. Berichten uit Toulouse maken melding van sterken sneeuwval in de Pyrën eeën. Dc hoogten in het Garonne-gebied en Alle ge liggen diep onder de sneeuw en de her ders hebben hun kudden, die reeds hun zamer-kwartieren op do bergen betrokken hadden, haastig moeten terugtrekken. Pestverschijnselen. Te Parijs heeft hedenochtend het ver ontrustende gerucht de ronde gedaan, dat te Saint Ouen, een der voorsteden van Parijs een pestepidemie zou zijn uitgebro ken. Nadere informaties hebben gelukkig een zoo slechte tijding niet bevestigd, Wel hebben zich in een huisgezin pestverschijn selen voorgedaan. In dat gezin zijn- twee gevallen met doodelijken afloop, ml. do moeder en een van de kindoren, terwijl de beide andere zieken, die onmiddellijk geïso leerd werden, buiten gevaar zijn. Niettemin zijn uitgebreide maatregelen genomen, om het besmettingsgevaar te voorkomen. KEtiK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Sluipwijk (toez.): A. Prins te Giessemdam. Aangenomen. Naar Veenwouden (toez.): Dr. B. Stoel te Scllingen. Bedankt. Voor St. Amialand: D. Plantiga te Elburg. GEREF. EERKEN. Beroepen. Te Gramsbergen: P. v. d. Spek, doet. te Voorburg; te Axel: J. Vis- scher to Hijlaard. Bedankt. Voor Brussel: Dr. E. D. Kraan te Zuylen; voor Huizen (N.-H.): S. de Vries te Ambt-Vollenhove. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Amsterdam: H. Biesma. te Groningen en Joh. Jansen te Leiden. Brabant met Limburg heelt een schrijven ingezonden om een collecte te houden voos de noodlijdende Duitsche predikanten. Be sloten wordt die collecte te houden op den eersten Zondag in Augustus en die collecte te verbinden met die voor fcet onderhouden van betrekkingen met do buitenlandsche kerken. Dc raad van belicer voor dc predikants- traktementen spreekt do wenschelijkheid V uit om de gemeente Eenuni to combineeren met eene naburige gemc-entc. Do Synodale Commissie zal inwinnen het oordeel der y betrokken besturen cn do zaak bij de Sy- 7 node overbrengen. .y Evangelisch-Luthersche Synode. 1 De 110de vergadering der Evang. Lutli. Synode is gisteren in de Oude Kerk te Amsterdam bijeengekomen. De Synode bestaat uit de heeren: ds. J. W. K. Hoevers, G. J. F..Pont, C. A. Bé- i Sanger, ds. J. L. F. de Meijere, J. F. Du- dok van Heel, ds. L. Schutte, J. H. W„ Ulrich, H. J. Bunjes, dr. J. A. Rutf, T. D. Sigling, ds. G. Th. Scharten, H. G. Dels- man, R. J. Happel, mr. H. J. G. van Tie- nen, ds. A. G. Schade van Westrum, H. J. Muller, mr. H. Westerman, H. J. Breijer. Voorts de prae-adviseerende le- l dén: prof. Völter en prof. van Bakel, de 2e secretaris ds. P. van Wijk, de pen- ningmeesters mr. H. J. Loman en F. A. Moes, en de le secretaris ds. W. J. Mans- sen. Tot voorzitter en vice-voorzilter der Synode werden herkozen ds. P. Groote met 19 van de 20 stemmen, en ds. H. J. Grottendieck met 11 van de 20 stemmen. De voorzitter leest een gedeelte van Efeze IV voer, en herinnert in zijn ope ningswoord aan den ernst der tijden. Op maatschappelijk en godsdienstig-zedelijk gebied heerschen allerlei ontbindende geesten; stofvergodinjf, onverschilligheid, twijfel, ongeloof vinden wij overal, niet het minst bij de jongeren. Daartegenover moet de macht van het Evangelie ge plaatst worden. Dat heeft ook onze kerk te doen. De vrucht van ons werk zal ko men. De voorzitter wijst er op, dat prof. j Völter, en de heide secretarissen ds. Manssen en Van Wijk voor do laatste maal. aanwezig zijn. Aan het eind der verga- f' dering komt de voorzitter op dit afscheid terug. Na gebed verklaart hij de vergade- ring voor geopend. Tot eersten en tweeden secretaris wor den gekozen ds. J. II. Grottendieck met 16 stemmen en ds. L. Schutte met 20 van de 21 stemmen. Beiden nemen de 1 en ne ming aair. UIT DE REVING GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen. Naar KampenJ Vreugdenhil te Borssele. Tweetal. Te Rotterdam (Boêzemsin- gel): H. A. Minderman te Dirksland en J. Overduin te Gouda. Beroepen. Te Rotterdam: J. Overduin te Gouda. Bedankt. Voor Bruinisse: G. H. Kersten te Ierseke. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bedankt. Voor Balk-WoudsendW. Luikinga te IJmuiden. REM. GEMEENTE. Aangenomen. Naar Den HaagF. Kleijn te Lochem. Beroepbaar. De heer B. H. van den Berg, Theol. docts., Pieterstraat 4 te Utrecht, heeft zich thans beroepbaar gesteld in de Ned. Herv. Kerk. Ds. H. J. Allaart. f Ds. H. J. Allaart, de oudste der Har- lingsche Geref. predikanten is op 60-jari- gen leeftijd ontslapen. Geboren den 27sten October 1864, werd Ds. Allaart 29 September 1899 te Deventer tot zijir ambtswerk ingeleid. Sinds 21 April 1895 was bij te Harlingen werk zaam. Trouw aan zijn roeping heeft hij, onder diep besef van verantwoordelijk heid aan zijn Goddelljken Zender, al die jaren met zegen Gods Zender, al die digd. Ook ontving hij den lust en de be kwaamheid. om op velerlei Christelijke ar beid iii te gaan. Ds. Allaart, zooveel jaren aan Friesland verbonden, was van ge boorte een Zeeuw, in Serooskerke aan schouwde hij het levenslicht. Hij was een ijverig leerling van het Gymnasium te Zetten en studeerde aan de Vrije Univer siteit. Staatsexamen toelating universiteit. De Minister van Ond., K. en W.; gelet op art. 12 der Hooger-onderwijswet; gezien het K. B. van 12 Mei 1923, ter benoeming van de commissie, in 1923 belast met het afnemen van het Staatsexamen, bedoeld m het aangehaalde wetsartikel; beeft be paald: dat dit examen zal worden afgeko men te Utrecht op de werkdagen van 16 Juli tot en met 30 Aug. 1923. Alg. Synodale Comm. der Ned. Herv. Kerk. Van de Federatie van Diaconieën is oen verzoek ingekomen, dat de Synode zich zal doen vertegenwoordigen op de Diaconale Conferentie van 1922 Juni 1923 te Lun- teren. Besloten wordt aan dat verzoek te voldoen en tot. afgevaardigde te benoemen ds. A. B. te Winkel te 's-Gravenhage. Aan de Uitgevers Mij. Zomer en Keu- ning te Wageningen wordt, op haar ver zoek, verlof verleend om eene foto te mo gen nemen van eene pagina der gecorri geerde proef van de Statenvertaling, mits dat dit geschiedt in het gebouw der Sy node. Het Provinciaal Kerkbestuur vau Gelder land heeft een verzoek ingediend om ad vies over heffing van boofdelijken omslag door de kerkeraden als de kerkvoogdij weigert zulks te doen. De Synodale Com missie acht het niet geraden een boofde lijken omslag te heffen door de kerkeraden waar het beheer aan kerkvoogden is op gedragen. Het Provinciaal Kerkbestuur van Noord- V' i' EN. B u r-g e r i ij Jc e S t a*n u. G e- boren: Pctronella Anna d. van N. D. Ver stoep én P. A. v. Zuylen Nicolaas z. vnn A. Zuyderduin en T. C. Noort. Ondertrouwd: F. G. van 'Ier Ham 23 j. en C. C. Gerrits 26 j. Getrouwd: J. Kooi en M. V erduyn. KATWIJK AAN ZEE. De plaatselijke afdee- ling van N. O. G. O. V. hield gisteravond le jaarvergadering. Nadat door Secretaris en Penningmees ter verslagen waren uitgebracht, hield Ds. Rutgers een feestrede, waarin hij het stre ven der vereeniging verdedigde, in het bijzonder tegenover de bezwaren die van Christelijke zijde tegen de onthouding j worden ingebracht. Na de met aandacht gevolgde rede wer- j den door Mej. Parlevliet eenige muziek- en zangstukjes voorgedragen, terwijl ook door bijdragen in anderen vorm het sa- menzijn een gezellig karakter - kreeg. j Ds. Rutgers eindigde,met het voorgaan in dankgebed. j ALPHEN AAN DEN RIJN. Men schrijft ons: De uitslag van de Raadsverkiezingen der j vorige week was voor links teleurstellend, daarentegen voor rechts een versterking -> der reeds groote meerderheid. Het aantal raadsleden werd bij deze verkiezing uitgebreid van 15 tot 17. Doch van die twee nieuwe zetels was er niet één j voor links, de Vrijheidsbond liep zelfs te- rug van 3 tot 2 zetels, en de S. D. A. P. behield slechts haar eenige zetel. t De winst was uitsluitend voor rechts. De Chr. Historischen kwamen van 4 op 5. Het was te verwachten, dat deze partij, I die op alle plaatsen aan do winnende hand j is, hier niet zou achterblijven. Volgens den uitslag der Statenverkiezing zou er kans zijn voor G zetels en leefde deze verwach- ting ten deele bij de Chr. Hist. Doch t was moeilijk aan 4,e nemen, dat de vele Vrijzinnigen, die bij dc Statenverkiezing Chr. Hist, stemden voor den gemeenteraad niet den Vrijheidsbond zouden steunen; ware dat zoo geweest dan. bad de Vrijheids bond zelfs twee van haro drie zetels ver- loren. Verder was er winst bij de R. K., welKe klommen van 3 op 4. Het stemmen-over- schot was juist nog voldoende cm den -» vierden zetel te bemachtigen; indien deze lijst enkele stemmen minder liad bekomen zou de S. D. A. P. één zetel liebben ge- wonnen. Voorts doet in den nieuwen raad do r Staatkundig Gereformeerde partij baar in- trede, door één lid, dio den kiesdeelcr j ruimschoots haalde. Onze A. R. partij bezat 4 zetels en ver- t kreeg weer 4 zetels. Alzoo noch winst noch j verlies. Toch is het behoud der 4 zetels ;T een succes. Er was eenige vrees, dat wij de 4e zetel konden verliezen doordat voor 't eerst de Staatk. Gcrcf. Partij aan c de Raadsverkiezing deelnam. Deze vrees is beschaamd en wij kunnen het verkozen lid der Staatk. Gercf. in beginsel wel bij de A. R. tellen. Zy Niet alleen is onze raad zeer ovcrwe- gen'cl rechts gebleven, doch de meerder- hcid is ook aan dc Protestantsch-Christe- Te lijkc partijen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2