Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE V1SCHVERK00P., Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel 1225, is DINSDAG verkrijgbaar GROOTE SCHELVISCH a f0.35, SCHOL a f0.21 en KABELJAUW a f0.45 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 28 Mei 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat de beslissing op het verzoek van M. G. Segaar, om vergunning tot uitbreiding van de koperslagerij in 't perceel Lange Scheistraat No. 21, ka dastraal bekend Sectie B No. 2127, is verdaagd. B. en W. van Leiden, gezien het verzoek van: a. G. Zwetsloot, om vergunning tot oprichting van een zouterij en rookerij in het perceel Groenesteeg No. 28, kadastraal bekend Sectie I No. 757; b. Joh. de Best, om vergunning tot uit breiding van de inrichting voor het ma chinaal bereiden van stucadoorsspecie in het perceel 7 ~v.endaal No. 6 en 6a, ka dastraal bekend Sectie D. No. 907; c. de N. V. voorheen R. M. Beuth en Zonen, om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van gewatteerde dekens in het perceel Kaiserstraat No. 8 en 10, ka dastraal bekend Sectie F. No. 1111 en 1282, Geven bij dezen kennis aan het pu bliek, dat genoemde verzoeken met de bij lagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn. alsmede, dat op Zaterdag 9 Juni e.k., des voormiddag te halfelf op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen deze verzoeken in te brengen. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de Vereenigin" ..Het Kaasmerk" en rochtverkri'Vendun, tot oprichting van een inrichting voor het vervaardigen van kaas- merken in het perceel Vliet Nos. 18—24, Sectie E. No. 1531; b. J. C. van der Steen en rechtverkrij genden, tot uitbreiding van de bakkerij in het perci I-a»"-1,Nos. 33b, 35, 37a, Sectie QG. No. 1771—1773; c. P. Fonirin Pzn. en rechtverkrijgen den. tot oprichting van een houtzagerij in het perceel Havenkade Nos. 2123, Sectie C. No. 1903. 1904 en 1905; d. Ph. van der Zanden en rechiv~T-rij- genden, tot uitbreiding van de koek- en banketbakkerij in 't nerceel Diefsteeg No. 13. Sectie G. No. 841. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Mei tot en met Zondag 3 Juni waragenomen door do apotheek van den heer M. Boek wijt, Bischmarkt 8, Telef. 552. Do apotheek van het Ziekenfonds tot Kuip der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. heel in kalksteen, daarvoor speciaal uit België betrokken, hersteld. De ornamen ten die de kapiteelen versierden en waar van de meeste na den brand in gips wa ren T/agebootst, worden door beeldhouwers zooveel mogelijk naar de nog aanwezige medeelen in natuursteen aangebracht. Het opgaande metselwerk van de dikke pleisterlaag ontdaan, wordt waar noodig bijgewerkt, vervolgens schoongemaakt en opnieuw ingevoegd. Dit schoone werk in oude Rijswijk- sche steen vertoont een schilderachtig coloriet. Daardoor alleen, krijgt men reeds een goed denkbeeld van de restauratie der kerk de muurvlakken vormen thans een geweldig contrast met de vroegere groote, eentonig gewitte wanden. De gewelven, die de zijbeuken van het koor afdekken, zijn eveneens van hun pleisterlaag ontdaan en worden, waar noodig, hersteld. Het destijds op een dezer gewelven ont dekte schilderwerk is thans geheel ver dwenen, omdat het voor restaureeren niet vatbaar was. De afdekking van het hooge koor, welke vroeger door een houten schijngewelf werd gevormd, bestaat nu uit een tegen de dakribben anagebracht eiken tongewelf. Op dit tongewelf wordt een beschildering aangebracht. De ramen worden waarschijnlijk van gekleurd glas-in-lood, terwijl de stijlen in schoon werk worden opgehaald. Aangaande den grafkelder wordt over wogen, nabij het koorhek een eenvoudige monumentale trap aan te brengen, voe rende naar een overdekt voorportaal, van waaruit men door een bronzen deur toe gang zal krijgen tot den tegenwoordigen grafkelder. Dit voorportaal zal gelegen heid geven voor mogelijke uitbreiding van het familiegraf van ons Vorstenhuis. Met September hoopt men zoover ge vorderd te zijn, dat het steigerwerk uit het koor verwijderd zal kunnen worden. Daarna zal het koor uitwendig nog onder handen worden genomen. BUITENLAND HET GRIEKSCH-TURKSCHE CON FLICT BIJGELEGD. Volkomen overeenstemming. Geen schadeloosstelling. De Balkan-politiek is immer zeer wissel vallig geweest. Terecht spreekt men van het complex landen rondom den Bospho- rus als van den heksenketel van Europa. Gelukkig, dat de licht-ontvlambaarheid die soms ernstige conflicten veroorzaakte, ook wel ten goede werkt. Moesten we in ons Zaterdagnummer in ons weekoverzicht nog wijzen op de moge lijkheid van oen oorlog tusschen Grieken land en Turkije (an al den aankleve van dien) thans seint men uit Lausanne, dat do eindbespreking tusschen Venizelos en Ismet Pasja eindigde in een overeenkomst, dio beide partijen bevredigt. De dreigende breuk is daardoor verme den en Venizelos verklaarde bij het verla ten van het conferentiegebouw dat de vrede behouden was. Bij de besprekingen der geallieerden met Ismet Pasja en Venizelos, waartoe ook do gedelegeerden van Amerika, Japan, Roe menië en Joegoslavië uitgenoodigd waren, werd een overeenkomst in zake de Griekscli-Turksche schadeloosstellingskwes tie verkregen op do volgende grondslagen: le. erkenning van het principe, dat Grie kenland verplicht is schadevergoeding te betalen 2e. Turkije ziet af van betaling in baar der schadevergoeding door Griekenland; 3e. Herziening der Turksche grenzen en afstand van Karagatsj. 4e. Teruggave van de na den wapenstil stand van Moedros door elk der partijen in beslag genomen schepen (de Grieken hebben ongeveer 50, de Turken slechts twee koopvaardijschepen in beslag geno men.) Dus vrede! Onwillekeurig zal men zich afvragen hoe het mogelijk was, dat waar do toe stand dermate critiek was, in enkele uren tijds een afdoende oplossing werd" gevon den. Gelijk met do berichten over do bijleg ging van het conflict komt echter ook een verklaring van een der drijfveeren, die tot den overeenkofst hebben genoopt. Do geallieerden hebben even voor het critieke oogenblik een nota aan de Grieken over handigd, dat een eventueel© oorlog door hen op eigen risico zou moeten worden ge voerd. De geallieerden dachten er niet aan zich in ©en wespennest te begeven, en gaven in duidelijke bewoordingen te ken nen, dat vrede door hen zeer gewenscht was. Deze nota fungeerde dus als stok- achter-den-deur. Venizelos, die bij onder vinding weet wat het beteekent de hulp der geallieerden te bezitten of to verlie zen, trok handig partij van deze vredes- wensch, door wat water in zijn wijn te doen waardoor hij de „groote vrienden" op zijn hand kreeg, die dan ook bij Tur kije op aanneming van de voorstellen aandrong. Wie nu echter mocht denken, dat door de bereikte regeling voor goed aan de Oostersche kwestie een eind is ge maakt, vergist zich. Bulgarije is zeer ontevreden- over het af staan van Karagatsj aan Turkije, en heeft ©en protest-nota, aan de betrokkenen ge zonden. Karagatsj is een gebied aldus de nota dat door Bulgerije op groüd van het verdrag van Neuilly aan de geallieer den is afgestaan en waardoor de uitweg voor Bulgarije naar do Egelscho Zee loopt. De vraag, die thans moet worden ge steld is, of het afstaan van een gebied, dat door Bulgarije tijdens een gemeen schappelijk met Turkije gevoerden oorlog .is verloren, aan Turkije, wel gerechtvaar digd kan worden en of zulks geen gevaar voor de goede betrekkingen tusschen beide landen met zich zal brengen. Ook moet worden gevraagd, of deze schadeloosstel ling van Turkije met een- aan Bulgarije ontnomen gebied niet den toekomst i gen uitweg voor Bulgarije naar de zee illusoir maakt, omdat de spoorwegen, die dezen uitweg moeten verzekeren, door twee ver schillende vreemde gebieden leidt. Aan het slot van de nota wordt de ver wachting uitgesproken, dat bij de defini tieve beslissing rekening zal worden ge houden met de belangen van Bulgarije, die bij het vredesverdrag zijn erkend. Wat daar weer van komen zal 1 \N EN OM HET ROERGEBIED. Het nieuwe Duitsche aanbod. De garanties der Industrie» Het Roer-oproer. De commentaren op de te, verwachten nieuwe Duitsche voorstellen zijn loom ge stemd. Veel wordt er niet van verwacht en vooralsnog acht men een oplossing van het Roerconflict nog onmogelijk en on waarschijnlijk. Waarmee echter niet gezegd is, dat er niets gedaan wordt, om tot een regeling te geraken. Integendeel intensief heeft men in Duitschland gewerkt om een be vredigende oplossing te verkrijgen. Het ontwerp van de nieuwe Duitsche nota aan de entente-regeeringen is zoo goed als klaar. Dc nieuwe nota zal echter niet worden verzonden voor dat de leiders der politieke partijen en de minister-pre sidenten der bondsstaten over den inhoud zullen zijn geraadpleegd. De rijkskanselier ern de rijksminister van Buitenlandsche zaken zouden Zaterdagmiddag do leiders der partijen ontvangen hebben. Deze ont vangst is echter uitgesteld. Do Duitsche regeering zal, aldus het Acht Uhr Abendblatt, in staat zijn in haar nieuwe nota haar voorstehen duidelijk te omschrijven, aangezien het thans vast schijnt te staan, dat de Duitsche industrie voor de betalingen voor het herstel borg zal staan. Hiervan is inmiddels bevestiging gekomen Naar de „B. Z. a. M." mededeelt, heeft het Reichsverband der Deutsche Industrie ter kennis van de Duitsche rijksregeering gebracht, dat de Duitsche industrie bereid is spoedig dusdanige bindende en bij de wet geregelde garanties te verstrekken, welko tot verzekering en aanvulling van het Duitsche aanbod aan de geallieerden noodig worden geacht, en aan het verstrekken waarvan door do geallieerden, groote waarde wordt gehecht. Cijfers voor het bedrag, tot hetwelk deze geranties zich zullen uitstrekken kunnen op dit oogenblik nog niet worden genoemd. De te verstrekken waarborgen zullen ech ter overeenkomen met het bedrag, het welk de rijksregeering na grondig en rirg- vuldig onderzoek en na overweging van alle door het buitenland op het jongste aanbod ingebrachte bezwaren als te dra gen zal bepalen. Door deze verklaring van de zijdo der Duitsche industrie is een van de meest be langrijke punten uit de nieuwe nota, welke de Duitsche regeering aan de geallieerden zal aanbieden, op gunstige wijze geregeld. Terwijl men van Diutsche zijde al het mogelijke doet, om een afdoend voorstel in te dienen, trachten de geallieerden, de ontstane scheuren in het gebouw der samenwerking bij te pleisteren. De Belgische regeering heeft de Fran- sche regeerjng een nota doen toekomen, waarin hare opinie omtrent de middelen om van Duitschland betaling der schadevergoeding te verkrijgen, wordt uiteengezet. In het document wordt niet teruggekomen op de kwestie der Roerbezetting, noch op vroe ger vastgestelde voorwaarden voor de ont ruiming en draagt een meer financieel- technisch karakter. In welingelichte kringen te Brussel ver klaart men, dat hier slechts sprake is van oen gedachtenwisseling tusschen de beide regeeringen betreffende de financieel-tech- nische kwesties, waarvan de bestudeering aan Berthou en Delacroix werd opgedra gen. Ondanks deze verklaring kan men toch de gedachte niet van zich zetten, dat on der deze officieel© mom de wederzijdsche houding ten aanzien, van de nieuwe Duit sche voorstellen eens grondig zal worden geformuleerd. Uit alles blijkt, dat België de Roerbe zetting beu, meer dan beu isw Of er het Roer-oproer mede schuld aan heeft? Donker genoeg ziet het er uit. De sta king in alle bedrijven, die op aanhitsen van de communisten ontstaan is, is alge meen. Gelukkig echter, dat heden over de loonsverhooging weer besprekingen zullen aanvangen waardoor misschien een verge lijk mogelijk wordt. De arbeiders-organisaties eischen: een toeslag met terugwerkende kracht van 50 op de Aprilloonen voor de periode van 115 Mei, een verderen toeslag van 50 op deze verhoogde loonen voor den tijd van 1531 Mei en voorts een toeslag van 100 op deze laatste van 1 Juni af. Het oproer duurt voort. Over de relletjes te Dortmund in den nacht van Vrijdag op Zaterlag de volgen- de bijzonderheden: De Hundertschaften eischten de overga ve der wapenen, welke de brandweer met toestemming der Fransche autoriteiten in haar bezit heeft. Daar dit werd gewei gerd, vielen de Hundertschaften de brand weermannen aan. Bij het aan de overzijde gelegen hoofdbureau van het Duitsche ar- beidersverbond werden barricaden opge richt. De brandweer richtte de motorspuit op dc aanvallers, waarop van die zijde schoten vielen, waardoor een man gedood werd. De teruggedrongen brandweerman nen werden daarop van uit en nabij gele gen steenfabriek met een steenenbombar dement overladen. De geheele straat lag binnen weinige oogenblikben met steenen bezaaid. Vele persopen liepen zware ver wondingen op. De terroristen kwamen nu van achter de barricaden te voorschijn en wierpen zich op de brandweerlieden. Er ontstond een gevecht van man tegen man. Eerst tegen den morgen eindigde de strijd met een volkomen, nederlaag der aanvallers, die 4 dooden en 54 gewonden telden. Aan de zijde der brandweermannen vielen 3 dooden en 14 gevnden. De ge wonden werden in de hospitalen onderge bracht. De straten zijn geheel ontvolkt, alleien doen communistische Hundertschaf ten zoo nu en dan de ronde door de stad. De toestand is zeer critiek. Eenige terro risten braken in een bezette mijn. de dynamietkamers open, waarbij hun een groote hoeveelheid onte plofbare steoffen in handen viel. Sedert Brijdag zijn de gewone levensmidedlentrei- nen niet aangekome». Slechts enkele trei nen zijn aangekomen doch de groothandel, weigerden de goederen in ontvangst te ne men uit vrees voor veelvuldige plunderin gen. De melk- en. vloeseh-voorziening is geheel gedesorganiseerd. Ook te Bochum is de toestand hachelijk. Botsingen tusschen de proletarische (cóm- munistisch) Selbstschutz en den Selbst- schutz der vakvereenigingen zijn aan de orde van den dag. Het Christelijk Tehuis werd bestormd. En de Franschen zien met een aller- vriendelijksten glimlach toe hoe Duitscliers Duitsehers vermoorden en weigeren de po litie, die zij ontwapend hebben, to doen optreden. In Essen zijn de relletjes begonnen In den loop van den namiddag trokken Zaterdag communistische Hundertschaften door dc stad en dwongen de winkels hun prijzen te verlagen. Do leiding der bewe ging schijnt zich te bevinden in het je- dactiegebo'aw van do „Ruhr Echo", het communistisch, orgaan te Essen. Waar gaari we heen vroegen we voor enkele dagen en nog is deze vraag niet beantwoord. e KORTE BERICHTEN. De Franschen hebben het gebouw der Rijksbank te Essen bezet en een be drag van 70 a 75 milliard mark in beslag genomen. De Times verneemt uit Washington, dat Harding's politiek ten gunste van Amcrika's aansluiting aan het internatio naal hof voor '"t eerst een strijdpunt ge weest is in een verkiezing, namelijk die voor de vacante congreszetel te Califor- nië. De uitslag was een overwinning voor Harding, daar de republikein Fredericks, die voor gencemdo. aansluiting is, gekozen is. Hij werd bestreden door den ati-hof- republikein senator Rircm Jothnson. Ja spar is ziek. De burgeroorlog in China is herleefd. Een nederlaag voor dc regeering te Peking wordt gemeld. De stad Sjioeting werd door de Canton-troepen bezet. De straten waren versperd door de lijteen 'der solda ten. De stad werd door dc vluchtenden geplunderd. Volgens de Ag. It. verluidt, dat Kras- sin voor de post van Russisch gezant in Rome is bestemd, als opvolger van Vo- rifski. De toestand der Belgische spoorweg- slaking is stationair. De doctoren, die Bonar Law geadvi seerd hebben af te treden zijn geridd!rd(!) Baldwin is door den Koning van En geland ontvangen tot den handkus. De Engelsche bladen houden zich bezig met een bespreking over het Meuw gevormde Kabinet. Men spreekt van w/iriig homo geniteit, waar Curzon en Cecil vlak tegen over elkaar staan. KEliK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Meppol, J. Ph. Eg- gink, te Velsen. GEREF. KERKEN. Beroep,en; Te Beetgum, F. v. d. Spek, cand., te Voorburg. Te Wester geest, P. de Jong, te Schoonebeek. Bedankt: Voor Bergum, J. Visscher, te Hijlaard. Ds. H. J. AMaart. Harlingen's oudste Geref. predikant, Ds. H. J. Allaart, is ernstig ongesteld. Beroepbaar gesteld. De heer B. H. v. d. Berg, theol. doct3., Pieterstraat 4 te Utrecht, heeft zich thans beroepbaar gesteld in de Ned. Herv. Kerk. De heer A. van Willigen, cand. t. d. H. Dienst, Tweeboschstraat 4, Feijenoord (Rotterdam), stelt zich beroepbaar in" de Ned. Herv. Kerk. Prettige verhoudingen. Het „Comité van actie" schrijft aan ds. Pijnacker Hordijk, te Terhorne, die het beroep naar Nijehorne aannam: „U hebt aan de kerkelijke colleges doen weten, dat gij van plan zijt, 24 Juni Nijehorne binnen te dringen. U weet, dat gij bet be roep zijt machtig geworden dóór listige kunstgrepen. U weet ook, dat het beroep nog niet is goedgekeurd door de hoogere kerkelijke colleges en meent u nu, dat wij ons voer de tweede maal zullen laten over rompelen? \Wj verzekeren u, dat u de deuren te Nijehorne gesloten zult vinden." Jubileum. D s. T. Kramer, Geref. p r e d. te Monster, herdenkt lieden zijn 30-jari ge ambtsbediening. 28 Mei 1893 deed Ds. Kramer zijn intrede te Rottcvalle, eerwijl hij sinds Nov. 1897 aan zijn tegenwoor dige gemeente verbonden is. Emeritaat. Ds. G. van Reenen, predikant der Ge ref. Gemeente te Werkendam, besloot, we gens voortdurende ongesteldheid, emeri taat aan te vragen. De laatste vier maan den kön hij het Woord niet meer bedie nen. Dr. H. Beets. Dr. Henry Beets, pred, der Chr. Ge ref. Kerk te Grand Rapids (Michigan, Noord-Amerika), hoopt de Generale Sy node van de Geref. Kerken in Nederland dit jaar te Utrecht te houden, bij te wo nen. Ds. S. Doornbos. Wegens een keelongesteldheid zal Ds. S. Doornbos, Geref. pred. te Amsterdam, voorloopig niet kunnen preeken. aan toe: „En dan werkte die school nog met een tekort van bijna f 12.000. Zulke cijfers maken begrijpelijk, dat ook op do opleiding bezuinigd wordt! Ook als men de slechte tijden in aanmerking neemt, is zulk een resultaat voer zooveel geld toch wat erg schriel. Het belooft iets beter te worden. Het aantal leerlingen was tot bo ven do 50 gestegen. Wellicht heeft Zwolle in 1923 ook geprofiteerd van den grooteu toeloop tot de onderwijsinrichtingen en is de toestand er wat meer opgeklaard." Gemeenteraad Leimuiden. Voorzitter de heer Bakhuizen, burge meester. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer v. Leeuwen, die ontslag heeft genomen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De Secretaris leest de notulen die on veranderd worden goedgekeurd. De V o o r z. stelt voor punt 3 van de agenda eeist te behandelen, namelijk on derzoek geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid den heer J. v. Galen. In de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Visser en Heenk, welke bij monde van den heer Visser alles in orde rapporteeren en tot toelating ad- viseeren. De heer v. Galen wordt binnen geleid. De V o o r z. spreekt zijn blijdschap uit, over het feit dat de heer van Galen, hoe wel voor korten tijd, toch de belangen der gemeente wil dienen. Door den heer van Gaden worden de bij de wet gestelde eeden afgelegd. Tevens tracht hij een woord van dank voor de hartelijke woor den hem toegesproken; hij spreekt den wensch uit dat God hem mag geven al is het voor korten tijd, de belangen der gemeente te dienen. Punt 2: Ingekomen stukken. Ingekomen is ©en schrijven van L. Brus, om naast zijn huis een houten schuur te mogen bouwen op steenen voet en met dakbespanning, een en ander in afwijking van de bouwverordening. B. en W. stellen den raad voor, vergun ning to geven. Aldus besloten. Mededeel mg van den heer G. A. van Leeuwen dat hij ontslag neemt als raads lid. Voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens doet de Voorz. voorlezing van enkele missives van Ged. Staten, waaronder goedkeuring van een geldlee- ning van ten hoogste f 25.000 voor het herstellen van bruggen en schoeiingwer- ken. Vervolgens wordt nog een schrijven voorgelezen (onderteekend door ©en ge meentenaar) verzoekende medewerking van den Raad om de rijweg langs den Drecht en loopende over het eigendom vau den heer Timmers, voor het publiek ver keer open te stellen. De Voorz. stelt namens B. en W. aan den raad voor, aangezien dit stuk niet op zegel is ingezonden, en niet onderteekend is, het voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Evenzoo ging het met het adres van de gemeente Smilde om adhaesiebetuiging met haar adres gericht aan de Kroon, om een meer gezonde finantieele regeling voor de gemeente te verkrijgen. Een schrijven van de commissie tot we ring van schoolverzuim, inhoudende do benoeming van N. v. Immerzeel en A. van Loon, resp. tot voorzitter en secretaris. Vervolgens ©en rapport van de werk zaamheden der commissie, waaruit blijkt dat 29 gevallen van overtreding der Leer plichtwet zijn behanleld. Het getal der vergaderingen is daardoor sterk vermeer- derd en de arbeid van den secretaris groo- j ter geworden, zoodat zij den raad ver zoekt meerdere vergoeding. De Voorz. stelt namens B. en W. voor deze post op de begrooting, groot f 25 te verhoogen. met f 25 en vast te stel len dat dc secretaris van dezo f 50 er f 25 zal ontvangen. Aldus wordt besloten. Vervolgens is nog een schrijven ingeko men van Gedeputeerden, welke aanmerkin- ge hebben gemaakt op de instructie van den gemeente-ontvanger. Do Voorz. leest de aanmerkingen voor en vraagt den raad machtiging overeen komstig dit advies deze instructie te wij zigen. Aldus besloten. Punt 4.: Benoeming bestüurslid bouw commissie. Aan de beurt van aftreding is de heer H. C. de Rijk, die met r'emee- ne stemmen wordt herkozen. Punt 5: Adres van den Bond tegen liet vloeken. De Voorz. leest het adres voor, en zegt namens B. en W. dat het verschrikke lijk is, zooals in ons land de Naam van het hoogste Opperwezen wordt misbruikt. Aangeizen echter dc straf tegen majesteits schennis van onze Koningin zwaar is, en er tegen schennis van den Naam des Al- lerhoogsten niet meer dan acht dagen hechtenis kan worden geëischt, en B. en \V. er op tegen zijn dat iedere gemeente zoo iets op zich zelf doet, daar zij als hun meening uit dat dit kwaad door de re geering moet worden gestuit, waarom wordt voorgesteld dit adres voor kennis geving aan te nemen. Aldus wordt beslo ten. 6. Verlichtingsbelasting. Dc Voorz. stelt voor deze belasting te stellen op ruim f 1584, in twee termij nen te innen, en wel in Augustus en No vember; aldus besloten. Punt 7: Vaststelling Kohier Hondenbe lasting tot een bedrag van f 218; wordt goedgekeurd. Punt 8: Comptabele besluiten waaronder een voorstel van don Burgemeester om >lo post op de begrooting voor dc brand- bluschmiddelcn met f 100 to verhoogen, aangezien aan de brandspuit 0 nicuwo wielen gemaakt moeten irorden. De heer Visser vraagt of dc spuit nu in orde is. De Voorz. antwoordt (Jat h;j nu weer watër kan geven. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. J Alg. Syn. Commissie der Ned. Herv. Kerk. Aanwezig de quaestor-generaal, in wiens aanwezigheid verschillende financieele quaesties worden besproken en geregeld. Ingekomen is een verzoek van de Bel gische Zendingskerk om ©en afgevaardig de te zenden naar Brussel, naar de ge dachtenisviering van den dood der eerste martelaren der Hervorming op 1 Juli 1523. Prof. Brouwer, kerkelijk hoogleeraar te Utrecht, zal worden uitgenoodigd als af gevaardigde daarheen te gaan en tot zijn secundus wordt benoemd ds. C. J. van Paassen te Haarlem. Naar aanleiding van liet verzoek van den ring Hattem, om den gedenkdag der eer ste martelaren te willen herdenken, wordt besloten een opwekking aan de Kerkera den daartoe te plaatsen in het Weekblad. Van den Raad van beheer voor de pre- dikantstractementen zijn ingekomen bcrich ten van verschillende gemeenten, aan wie dispensatie is verleend voor het brengen van de tractcmenten op het minimum. De rekening van het Weekblad der Néd. Herv. Kerk wordt goedgekeurd en dc ad ministratie gedechargeerd. Chr. Volksonderwijs. Aan het 32ste jaarverslag van de Ver- ©eniging voor Chr. Volksonderwijs is het volgende ontleend Verschillende nieuwe scholen werden ge sticht, soms onder ernstige tegenwerking; in 1922 Bloten 47 nieuwe scholen zich aan, waardoor het aantal aangesloten scholen steeg tot 313. De rekening sluit in ontvangsten en uit gaven met f 14.177.34$; er is geen batig saldo van beteekenis. De verslagen der inspecteurs behandelen het inwendige en uitwendige der scholen. „Tengevolge van betere geldelijke situatie kwam baast overal verbetering in meubi lair of leermiddelen, en getuigd mag wor den, dat de achterstand in menigen kring is ingehaald, als vrucht van de nieuwe wet. Laten dc schoolbesturen het voorbeeld volgen van Den Haag, waar men in bijna alle scholen een bibliotheek vindt voor bet personeel, voorzien van verschillende handleidingen, en waarin ook de vakbla den worden aangetroffen." Volgens het verslag leverde de kweek school te Zwolle, bij C. B. O. aangesloten, in 1922 4 onderwijzers. Ze kostte aan rijks subsidie f 13.G00, vermeerderd met f 4500 aan rijksbeurzen. Dc School met den Bij bel, deze cijfers vermeldende, voegt er

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2