Aan hei einde der Week Niet geheel zonder politieke spanning was de afgeloopen week. Om te beginnen kwam er het bericht dat do Britsche eergle-minister Bon ar Law alszoodanig ontslag had gevraagd. Niet land hoeft hij deze gewichtige* be trekking mogen vervullen. Ruim een half jaar geleden werd hij als opvolger van Lloyd George aangewe zen en nu reeds werd de last van, het pre mierschap hem te zwaar. Een ernstig keellijden was oorzaak dat hij plotseling zijn werk moest neerleg gen en zich voorgoed in het ambtelooze leven terugtrekken. Als zijn opvolger is aangewezen Stan ley Baldwin een zeer slagvaardig spreker en even kundig financier naar het heet. In de internationale politiek trad hij tot nu too weinig op den voorgrond, zoo dat overigens omtrent zijn optreden wei nig te voorspellen valt. Ook in Frank r ij k dreigde een oogenblik een ministercrisis. Het Kabinet wenschte de vervolging van het Communistisch© Kamerlid Ga- chin, wiens optreden gevaarlijk voor den Staat wordt geacht. De Fransche Senaat heeft echter als hooggerechtshof zich onbevoegd ver klaard deze zaak to berechten, wat voor Poincaré een aanleiding was om ontslag te vragen." Waar het hier echter een juridische-en niet een politieke kwestie gold, is het ont slag door Miller and niet aanvaard. Het doet ietwat zonderling aan, dit op treden van Poincaré. Hij heeft toch in de Ruhr-politiek voor Frankrijk op dit oogenblik een zeer voornaam punt ongetwijfeld het ver trouwen zoowel van de Kamer als- van den Senaat. Dat weet Poincaré natuurlijk beter dan iemand anders. En als hij dan toch om zulk een juri dische kwestie ontslag vraagt, dan komt men als vanzelf tot de gedachte dat hier iets anders achter zit. Gevoelt Poincaré misschien dat hij met het Ruhr-avontuur moet vastloopen en zoekt hij deswege naar een geschikte ge legenheid om op een fatsoenlijke manier te eclipseeren? Men zou het haast gaan denken. Wat het Ruhrconflict betreft, öp een bevredigende oplossing valt voorloo- pig nog niet te hopen. Gemeld wordt, dat de Duitsche minis ter Hermes een nieuw plan tot regeling van het vraagstuk van het herstel aan het Kabinet heeft voorgelegd. Wij weten niet of dit plan de instem ming zal hebben van het Kabinet, maar' van tevoren staat reeds vast dat het in Frankrijk geen bevrediging zal geven. De heele zaak is dat men geen oplos sing wil. Dat is duidelijk gebleken toen Poinca ré deze week in de Kamer zinspeelde op de vorming van legerscharen en de geheime muniti e-a a n- maak in Duitse h land, die voor Frankrijk een groot gevaar opleveren. Men wordt beheerscht door vrees. Do vrees dat het toch niet zal gelukken Duitschland te vernietigen. -En daarom zal men van die zijde ooE niet gemakkelijk tot een oplossing mee werken. In het Oosten ziet het er uiterst don ker uit. r Er dreigt weer een oorlog tusschen Griekenland dat pertinent weigert de in Klein-Azië aangerichte schade te vergoeden en Turk ij e dat even beslist de vergoeding blijft vorderen. Naar het heet zijn de Grieken stellig van plan er op los te slaan. De geallieerden doen hun uiterste best om een botsing te voorkomen, maar daar mee is nog niet gezegd dat niet een nieu wen B a 1 k a n-o o r 1 o g zal uitbreken. In ons land i§, de laatste weken een he vige strijd gevoerd, zij 't dan niet met „de wapenen der barbaren". Nadat onlangs de Provinciale Staten geheel werden vernieuwd, zijn nu in alle gemeenten des lands de nieuwe Gemeen teraden gekozen. Opvallend was daarbij hoe snel de volksgunst kan wisselen, wat het best blijkt als een vergelijking gemaakt wordt tusschen de Statenverkiezingen en de verkiezingen voor de Gemeenteraden. Over 't algemeen was de uitslag voor de rechtsche partijen niet onbevredigend. i Nu de verkiezingen achter den rug zijn, warbij onwillekeurig de gedeeldheid/van ons volk tot uiting kwam, gaan we ons voorbereiden voor de jubileum-feesten, j die de eenheid van ons volk kunnen ma- nifesteeren. 1 Het feit dat de overgroote meerderheid van ons volk zich opmaakt.om met geesl- r drift het regeeringsjubileum van H. M. T de.Koningin te vieren, mag zeker als een fverblijdend verschijnsel worden aange- 2 merkt. BINNENLAND De Koningin naar Engeland? Het provinciale Engelsche weekblad jb „Westmoreland Gazette" meldt, dat ko- j-:- aaingin Wilhelmina dezen zomer het ver- m aarde Engelsche meren-district van [Westmoreland en Cumberland zal bezoe- 4?V..ken en dat als verblijfplaats voor H. M. van eind 'Juni tot half Augustus Rydal gÊSHall gehuurd is, welk historisch gebouw uitzicht biedt op het Rydal-meer. Het be<- zoek van H. M. zal strict privaat en in- "cognito zijn. Rydal Hall is gelegen in een zeer (fójehoone landstreek, waar de Engelsche ^dichter Wadswordth ruim dertig jaar tot .♦.aan rijn dood leefde en vele zijner ge- •SÊÖichten schreef. Het landgoed behoort toe faan de zeer oude familie Le Fleming, die -tnet .Willem den ^Veroveraar naar Enge land kwam. De tegenwoordige bezitter is de generaal in ruste Le Fleming. Het landgoed heeft een zeer mooi begroeid park met cascaden. De afvloeiïng van Rijkspersoneel. Naar men aan de Tele gr. mededeelt heerscht in de kringen der oudere amb tenaren. met name bij de posterijen en te legrafie, ongerustheid over de methode, volgens welke do „afvloeiïng" zal worden geregeld. In do regelen, door do Centrale Com missie van Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken aangegeven wordt voor eervol ontslag in aanmerking gebracht de categorie ambtenaren, „die ouder dan 62 jaar zijn, of jonger dan 62 jaar zijnde niettemin aanspraak kunnen doen gelden op dadelijk ingaand vol pensioen." Bij verschillende diensten wordt deze regel aldus uitgelegd, dat aan ambtena ren tusschen 62- en 65-jarigen leeftijd, ontslag kan worden verleend, ongeacht de vraag, of zij al dan niet aanspraak heb ben op dadelijk ingaand, vol pensioen. Deze laatste restrictie zou, volgens deze opvatting, alleen gelden voor de ambte naren, jonger dan 62 jaar. Men meent te weten dat het geenszins overeenkomstig de bedoeling zou zijn der Commissie voor Georganiseerd Overleg, dat op grond van deze interpretatie eener niet overduidelijk geredigeerde bepaling tal van oudere ambtenaren tegen" hun wensch ontslagen zouden worden. De visscherijbedrijven te IJ mui den. Inantwoord op desbetreffende vragen van den heer Michielsen deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken-en Landbouw mee, dat hij bekend is met de te IJmui- den in het visscherij-bedrijf en daaraan verwante bedrijven heerschende malaise en de daaruit voortvloeiende werkloos heid. - Dat de verstandhouding tusschen ree- ders, vischhandelaren en arbeiders, be nevens hun resp. organisaties zoodanig is, dat minnelijk overleg niet meer in voldoende mate mogelijk zou zijn, is. den Minister niet bekend. Do regeering overweegt of hulp van rijkswege tot beperking van de werkloos heid en het weer tot bloei brengen van den vischhandel noodig is, en zoo ja, in welke mate. De stemplicht. Naar de „Nieuwe Arnh. Crt." verneemt, zal ditmaal in alle gemeenten van ons land legen de kiezers voor do gemeente raadsverkiezing, die niet hun stemplicht hebben vervuld en geen geldige reden van verhindering kunnen opgeven, een ver volging worden ingesteld. De textielstaking te Almelo. In een te Almelo gehouden vergadering van stakers werd na langdurige discus sie het bemiddelingsvoorstel van den bur gemeester dezer gemeente met algemeene stemmen aangenomen. Deze zal ,naar aanleiding van een me- dedeeling van den heer Van Ingen, secre taris van het A. N. V., dat naar zijn mee ning de minister van Arbeid waarschijn lijk bereid zal worden gevonden zijn .bemiddeling te verleenen in den vorm van arbitrage, aan de fabriekantenvereeni- ging voorstellen de eventueel door den minister aan te bieden arbitrage te aan vaarden, terwijl dan de stakingsleiding de staking zal opheffen en voorloopig den eisch laten vallen van terugneming der uitgeslotenen, tot de uitsprak der arbi tragecommissie. A 5 minuten Raadslid. Bij de Gemeenteraadsverkiezing te Din- teloord deed zich een eigenaardig incident voor. Op de gecombineerde lijst van Chr. Hist, en Vrijheidsbond stond als no. 4 de heer C. *V. De Burgemeester, die na 't tel len der stemmen op hel Raadhuis, ook den uitslag van 31 andere stembureau was gaan vernemen, kwam terug met de me- dedeeling, dat o.a. ook de heer C. V. ge kozen was met 69 stemmen. Een gedien stige vriend bracht 't nieuws al spoedig over aan deni betrokken persoon. Spoedig warenj een 20-tal vrienden in de woning van V. aanwezig om hem te feliciteeren. De kurken knalden en de wijn ldokte al spoedig. Dan kwam te midden van de vreugde, als een ijskoude douche iemand binnen, die. opmerkte: Er is een vergissing in 't spel geweestN i e t no. 4, maar no. 3 van de lijst is gekozen verklaard. De lijst- kiesdeeler is ruim Tl Een pijnlijk oogenblik! Men besloot evenwel de fuif nu maar voort te zetten. GEBÜENGD BIIEUreS Misdaad in esn mijn. Naar uit Glossop wordt gemeld, is in de nabij die plaats gelegen Simmondley- mijn een griezelige vondst gedaan. Poli tiebeambten en mijnwerkers deden reeds sinds langen tijd nasporingen in de mijn, teneinde ^de geheimzinnige verdwijning van een zekere Hannah Calladine en twee kinderen op te helderen, die reeds sinds drie jaren vermist werden. Deze nas^oringen zijn thans met een resultaat bekroond. In de mijn zijn name lijk drie lijken gevonden. Een mijnwer ker, die met zijn banden in het mijnwater woelde, stiet op een weeke massa. Hij trok ze uit het water en bij onderzoek bleek men met-kinderkleertjes te doen te heb ben, waarin nog de beenderen van een kin derarmpje zaten. Later vond de politie nog meer kleeren en overblijfselen van een menschelijk li chaam, n.l. beenderen van een kind van omstreeks vier jaar. Eén van de vermiste kinderen was ongeveer 4 jaar oud en het andere 14 maanden. Onder de kleeren vond men nog gedeelten van een mantel tje, zooals het 4-jarig kind er een gedra gen had, toen het uit Glossop verdween. Later werd uit het mijnwater het lijk van een vrouw naar boven gehaald. Qns aanbod een proefwasch voor nalven*prijs (e behandelen I? blijft nog sfeodo van krachf Het grootste restaurant ter wereld. De stad Londen zal binnenkort bet grootste en meest moderne restaurant van heel de wereld bezitten. Het restau rant zal meer dan 4-000 personen kunnen bevatten en zal naar schatting dagelijks een 30.000 bezoekers tellen. Het restaurant zal geëxploiteerd wor den door de bekende firma Lyons. Eén der employé's van de firma verklaarde aan een persman, dat men de meest mi- nntieuse onderzoekingen over den heelen aardbol had gedaan om na te gaan, of er nog een grooter restaurant te vinden was, dan dit, hetwelk de firma bezig is op te richten. De onderzoekingen wezen echter met stelligheid uit, dat dit niet het ge val is. Ongeveer 80 meter lang en breed en 60 meter hoog zal bet nieuwe „Corner Hou se", zooals bet restaurant keeten moet, zijn. Vier étages zullen elk als eetzaal worden ingericht. In het geheel echter zal het gebouw uit tien verdiepingen bestaan, met op elke verdieping een keuken. Op twee verdiepingen zullen de inrichtingen voor het bereiden van chocoladewerk en andere zoetigheden zijn ondergebracht. Er zullen doorloopend twee orkesten in het restaurant spelen. Eén van deze or kesten een Amerikaansch is geën gageerd tegen een honorarium, overeen komend met 4200 gulden per week. De bezoekers zullen door 900 kellnerin- nen bediend worden en het hoelé perso neel zal uit 1700 personen bestaan. Nog eenige andere bijzonderheden, over het nieuwe restaurant te vermeldeD, zijn de volgende: Het zal mozaïekvloeren bezitten, welke uit 3 millioen „blokjes" bestaan, alle met de band gelegd. Voorts is er een hoeveelheid draad voor de elec- trische leidingen gebruikt.van 53 K.M. lang. Voor bet lossen en op hun plaats bren gen van stoelen en glaswerk waren een week lang 200 man noodig. Speciale aandacht is geschonken aan de ventilatie. De ventileerinrichtingen bezitten zulk een capaciteit, dat de" lucht in het gebouw vijftien maal per uur ge heel door „versche" vervangen wordt. Heel het bouwwerk, met uitsondering van de staal- en marmerconstructies, :s doör de firma Lyons in eigen beheer uit gevoerd. De firma schat, dat er in het restau rant ongeveer 10 millioen maaltijden per jaar zullen worden verstrekt. In AmerikÈC zijn de grootste restaurants berekend op een „capaciteit" van 2 millioen maaltij den per jaar. De Pasteur-postzegsl. De nieuwe Fransche postzegel met de beeltenis van' Louis Pasteur er op, giste ren,-d. w. z. 25 dezer lo Parijs uitgegeven, is gegraveerd door Prud'homme. De zegel is in typogravure, van het kleine form a-at in drie warden, 10 centiem groen, 30 cen tiem rood en 50 centiem blauw. Deze zegels zullen definitief in de plaats komen van die van dezelfde waarde van het type „Semeuso", van Roty. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoeken wij voor onderstaand stuk een plaatsje in uw blad waarvoor wij bij voorbaat onzen dank betuigen. In uw blad d.d. 5 Mei j.l. komt een brief voor onderteekend door „een Sasse- mer", welke zoo vol hartelijkheden en on waarheden aan ons adres staat, dat wij niet mogen nalaten daartegen ernstig te protesteeren. De schrijver, die in datzelf de stuk verklaart „een hekel te hebben aan anonieme strooibiljetten," maakt zich zelve schuldig door het schripen van een anonieme brief waarin hij een „bevrien de" partij te lijf gaat en die „beviiende" partij beschuldigt van unfaire handelingen voor de Gemeenteraadsverkiezingen. Dit nu noemen wij unfair. Maar ter zake. Hij zegt dan in die brief: le. De Chr. Hist, trachten politieken munt te slaan uit het feit dat op de A. R. lijst geen kansbiediende plaats aan een arbei- derscandidaat was aangewezen; 2e. De Chr." Hist., bewerkten in 't bijzonder A. R. me.t R. K. gevoelens; 3e. Werkten zij on der ben dio bij de Statenverkiezing ver moedelijk op de Staatkundig Geref. par tij hun stem uitbrachten en 4e. Dat onze cijfers op gewaagde veronderstellingen en leugens berusten. Wat punt 1 betreft zij opgemerkt dat noch door bet bestuur, noch door de pro- pagandacommissie is gebruik gemaakt van deze voor onze partij misschien gunstige .samenstelling van de A. R. lijst. Het is echter mogelijk dat door enkele arbeiders leden onzer partij, daarover met arbeiders uit uw partij is gesproken, omdat het al gemeen bekend is dat vele A. R. arbei ders niet tevreden' waren met de lijst. Maar dat geeft nog allerminst recht om de Chr. Hist, partij te beschuldigen van unfaire handelingen. Punt 2 is voor wie de situatie in onze gemeente kent toch al te dwaas. Wij werkten onder A. R. met sterke anti- Roomsche gevoelens. Zijn er dan in Sassen heim nog A. R. die zulke gevoelens niet hebben? Is niet juist van A. R. zijde meer gewerkt om zoo mogelijk 3 A. R. eni 3 Chr. Hist, in den raad te brengen? Is er bij enkele bestuursleden niet overwogen om enkele A. R. op onze lijst te doen stemmen om alzoo een Chr. Prol. meer derheid in den raad te brengen? Wij hebben wel gevoeld dat ook de A. R. partij niets kon missen, zoodat wij er niet verder op in zijn gegaan. Hebben wij dus gedaan wat mogelijk was om een Chr. Prot. meerderheid te krijgen, dan is dat nooit bedoeld ten koste der A. R. partij, want dat was in Sassenbeim niet mogelijk. Punt 3. Is het echter de bedoeling van den sclmjver om met hen die sterke anti- R. K. gevoelens hebben, de mensclien van de Staatkundg Geref. partij aan te duiden dan vragen wijWelke rechten meenen de A. R. op die mensclien te hebben? Zeker, die mensclien hebben wij be werkt en op onze beginselen gewezen. Maar dat is ons recht, wijl deze in velo opzichten dichter bij ons staan dan bij do Anti Revolutionairen. Punt 4. Neen, onze cijfers berusten vol strekt niet op gewaagde veronderstellin gen en nog veel minder op leugens. Onze cijfers berusten1 op den uitslag der Sta tenverkiezing. Op dien basis konden wij gerust zeggen dat de Vrijz. Dem. met eigen kracht onmogelijk een zetel konden ver overen. De uitslag lieeft dit ook bewezen. En als de R. K. hen niet hadden geholpen was de zetel, ondanks bet feit dat bij ge meenteraadsverkiezing bet persoonlijk cle ment zeer sterk op den voorgrond treedt, nog voor de Vrijz. Dem. verloren gegaan. Trouwens onze becijfering, die hetgeen wij altijd zeiden', tamelijk optimistisch was, is ook de or enkele voormannen in do A. R. partij gezien en met instemming be groet. En daarom vinden wij een dergelij ke betiteling van onze berekeningen zoo onheuscli, dat wij gaan denken dat achter dit geheele schrijven een zekere wraak schuilt, misschien wel omdat de Chr. Hist, partij overal sterk vooruitgaat in tegen stelling met de A. R. partij. Waar echter in opzo gemeente de beide partijen ten zeerste op elkaar zijn aangewezen en tot nu toe in den gemeenteraad als één blok hebben samengewerkt, .verwacht-en wij dat de schrijver waar zal maken hetgeen hij beweert, of anders, en dan onderteekend, zijn booze woorden zal herroepen. Het bestuur der Chr. Hist, i Kiesvereeniging te Sassen beim. LESDSCHE PEHKRASSEN Amice. De met zooveel spanning verbeidde Ge' meenleraadsverkiezing is weer achter den rug en ge hebt zeker in de couranten reods den uitslag gelezen. Wij als antirevolutionairen hebben geen aanleiding om van groote dingen te roemen. Ons stemmencijfer liep terug van 5904 in 1920 en 4091 in 1922 tot 3476, met het gevolg dat van de zeven zetels die in 1920 veroverd werden, niet minder dan drie verloren gingen. Dezo uitslag wekt, bij wie beeft meege leefd, den laatstcn tijd, weinig verwonde ring. Hot vorig jaar lcort na de Kamer verkiezing kwam al aan bet licht -cjat ér iets niet in orde was in ons verenigings leven, dat er wantrouwen was en gebrek aan wederzijdsche waardeering, dat de onderlinge liefde te wenschen overliet. Toen hebben we korten tijd voor de verkiezingen de bekende kwestie gekregen tusschen een onzer wethouders en een paar onzer raadsleden, wat opnieuw kwaad bloed heeft gezet, en Avaarvan de gevolgen bij de candidadtstelling duide lijk^ merkbaar waren. ToenT reeds was onze werfkracht en weerkracht goeddeels geschokt en toch waren we nog niet aan het eind van de moeilijkheden. Ik ga die niet allemaal ophalen m'n waarde, omdat ik geloof dat het beter is er maar. niet méér over te spreken dan beslist noodza kelijk is, en den vijanden niet nog meer gelegenheid te geven over ons te lachen en de zaak waarvoor wij strijden, te las teren. Laat ik er alleen d i t van zeggen, dat duidelijk openbaar werd een streven om zichzelf te zoeken. Gods Woord leert ons dat wie de meester wil worden in het Koninkrijk der hemelen, aller dienaar moet willen zijn, maar van dat streven werd soms zoo weinig bemerkt. En zoo heeft bet gif van het wantrou wen onder ons voortgevreten en kwamen we van de eene moeilijkheid in de andere. Geen wonder m'n waarde dat we onder die omstandigheid onze positie niet kon den handhaven. Weet ge wat wel een wonder is? Dat er zulk een schare van mannen en vrou- wen was die zich vrijwillig beschikbaar stelde om propaganda te maken voor onze candidaten, om misverstand bij de kiezers uit den weg te ruimen, om het heerschende wantrouwen weg te nemen en de kiezers te overtuigen dat bij de stemming het beginsel den doorslag be hoort te geven. Het zou zoo verklaarbaar geweest zijn als ze er den brui aan gegeven en als ze bedankt hadden voor de eer om aan het werk te gaan. klaar dat hebben ze niet gedaan. Ze hebben alle moeilijkheden getrotseerd, ze zijn er op uitgegaan avond -en avond, met het verblijdende resultaat dat ons stemmencijfer niet-onbelangrijk is geste gen. Als ze gewerkt hebben met bijbedoelin gen amice, dan hebben ze zich deer lijk vergist. Want do critiek zwijgt niet. Buitenstaanders, die geen vinger uitsta ken, weten precies te zeggen wat niet goed gedaan werd. Maar laat ik er dadelijk bijvoegen m'n waarde, dat zij die zoo redeneeren niet kennen de bezwaren waarmee onze pro pagandisten hadden te worstelen, wat trouwens ook wel eenigermate blijkt uit het ongehoord groote aantal voorkeur stemmen dat ditmaal op onze lijst werd uitgebracht. Waar ik toevallig in staat ben eeniger- mate over wat gedaan werd, en over de moeilijkheden die zich daarbij voordeden, te oordeel en vestig ik hierop speciaal de aandacht, omdat naar het mij voorkomt, onze mannen c-n wouwen -ure zu h veer bet verkiezing .veric gai-*er» als regel althans iiiplaats Aan critiek. warme hulde hebben verdiend zoodat ze op aller waardeering aanspraak kunnen maken. Als ik denk aan de moeijijkneden, dan denk ik ook aan de actip van de Staatk. Gereformeerden, die de eer genieten een van onze candidaten te hebben-laten dui kelen biet het gevolg dat een liberaal ge kozen werd. Veel plezier heeft deze partij van baar Averk niet beleefd. Iedereen Avist natuur lijk dat zij niet do minste kans bad voor een zetel in aanmerking te komen. Maar na Avat het bestuur onlangs meedeelde over den groei der pariij en na de krach tige actio dio ontwikkeld is word A*el verwacht dat haar stemmencijfer niet on belangrijk omhoog zou gaan. Het tegen deel was echter bet geval, wal eeb'er niet wegneemt dat dit aan den r.ood lolt leen invloed van haar optreden niets veran derde. Ik Avil hierop thans niet nader in gaan. Een ieder meet zijn eigen, pak dra gen en een ieder moet ook dragen de ver antwoordelijkheid van zijne deden. Onze gemeenteraad zal straks een ge heel ander beeld vertooncn en wo kunnen ons wel verzekerd houden, dat do positie van onze wethouders, voorzoover wo die behouden, er niet gemakkelijker op zal worden. De linkerzijde is versterkt. Woensdag avond werd hierop naar ik hoorde, door den heer v. Eek met blijdschap goAvezen. Gewoonlijk ontkent men aan die zijde alle verAvantsehap met de liberalen, maar in zulke oogenblikken kruipt het bloed waar het niét gaan kan. En zoo werd dan. ook met blijdschap geconstateerd, dat de linkerzijde bijna de meerderheid heeft behaald. Het spreekt, dunkt me. vanzelf, dat dit van inA'loed zal zijn op rle verkiezing van wethouders en op de houding van den Raad tegenover het college van B. en W., dat straks ongetwijfeld een geheel ander beeld zal vertoonen. De heer van der Lip gaat heen, de heer Sanders stelt zich, naar ik hoorde niet meer herkiesbaar, en het ligt voor de hand dat de gesmaldeelde antirevolutio naire fractie niet opnieuw twee van hare leden in het college van B. en W. zal zien. plaats nemen. We hebben dus in elk geval op drie nieuwe wethouders te rekenen, die ver moedelijk wel niet allen tot de rechter zijde zullen behooren. Verschillende vragen doen zi^h hierbij voor, maar het is nu nog niet de tijd daarop in te gaan. Veel hangt hierbij af van de vraag of de rechterzijde tot over- eenstemming kan komen en AA'elke par tijen van links op bet bezetten van een wetkouderszetel prijs zullen stellen. Tot nu toe hebben, zoo ge weet, de Soc. Democraten geweigerd - eenige verant woordelijkheid te dragen. Den laatsten tijd scheen het alsof bij sommige roode leden een kentering viel te bespeuren, maar Arermoedelijk zullen de lieeren er ook nu wel de voorkeur aan geven te critiseeren en eischen te stellen, die men in bet belang van de propaganda noodig acht. Onze gemeenteraad zal straks drie vrouwen onder zijne leden tellen. Er is een tijd geAveest dat we er twee hadden, de dames Baart en Rubbeldemaü die beiden tot de S. D. A. P. behooren. De eerste heeft echter om gezondheids redenen bedankt en de tweede is op een min of meer vriendelijke wijze van haar plaats gedrongen. De S. D. A. P. is, naar bet schijnt, tot de ontdekking gekomen, dat er geen en kele reden is, waarom vrouwen in den Raad zitting zouden hebben. Terwijl in den rooden hoek echter do vrouwen wor den -losgelaten, zijn er andere partijen die een of meer vrouwen naar voren brachten en zoo zullen naast Mevr. van Itallie ook de dames de. Stoppelaar en Dietrich een plaats in den Raad krijgen. Ik heb niet de eer deze dames te Eên— nen. Misschien zijn ze voor dit. wcric-gej' knipt. Maar dan zullen zo tocb een wet-' nig anders moeten optreden HTen voorgangsters, die er niet toe meegewe^f hebben dat het vrouwelijke element bijj. zonder gewaardeerd werd. Vanzelf amice, richt zïcff het oo<* al weer naar de toekomst. Dat is den mensch eigen. We vragen ons af, wat de nieuwe raad zaETrrëngen"' en wat hij voor onze gemeente zal betee- kenen. We moeten dat afAvachten. Maar mo dunkt ik mag wel deze hoop uitspreken, dat onze leden propagandisten zullen zijn voor de A. R. beginselen. Door hunne daden, maar ook door hunne woor den. Ik weet wel, men kan niet altijd getui- gen. Maar toch heb ik me weieens afge vraagd, wordt aan dat getuigen soms niet te weinig aandacht geschonken? Wat voorts ook van boteekenis is, naar bet mij voorkomt, is, dat meer contact met het volle Avordt gezocht. Het viel me op toen we Woensdagavond in de Graanbeurs waren, dat daar slechts een van onze raadsleden aamvezig was. Ik A'ond dat jammer. Het is wel waar, dat we een min of meer geïmproviseerde' vergadering hadden, waarbij de leden misschien niet speciaal waren uitgenoo- digd, maar dit behoefde voor onze man nen toch geen bezwaar te zijn met de kie zers mee te leven en een bemoedigend' woordje te spreken, - We moeten 'gaan begrijpen, amice, dat Ave elkaar meer dan ooit noodig hebben, dat we dicht bij elkaar, schouder aan schouder hebben te staan, om elkaar ta sterken, te bemoedigen en aan tc vu ren. Laten we daartoe, ieder in eigen kring meewerken. - Daarvoor zal noodig zijn, dat we niet alleen op onszelf zien en op onze eigen belangen, dat we ook niet alleen zien op andoren, op hunne fouten en gebreken, maar dat we omhoog zien, tot Hem. Die gekomen is als een die dient en die nu als 'Koning regeert. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6