LetóaÉI JE OSSEKOPDonlersleei 5. IIHAKKEN 3 tl. p. pair SCHOENREPARATIEN: HEERENZOLENf 1.75 DAMESZOLENf2.40 Vanaf heden binnen één dag gereed. "3&Q 3cmeenielijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is hedenavond verkrijgbaar SCHOL a f0.15 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 26 Mei 1923. VERKIEZING. De Voorzitters van de Hoofdstembureaux in de Kieskringen I, II en III der ge meente Leiden maken bekend, dat afschrif ten van de processen-verbaal der zittingen van de Hoofdstembureaux, als bedoeld in art. 92 der Kieswet, betreffende de verkie zing van dé leden van den Gemeenteraad, op de pers van het Raadhuis zijn aange plakt en ter Gemeente-Secretarie (Kamer No. 10) voor een ieder ter inzage neder- gelegd. De Voorzitters voornoemd: N. G. DE GIJSELAAR. J. A. BOTS. A. MULDER. Leiden, 26 Mei 1923. VERKIEZING. De Voorzitter van het Centraal-Stem- bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het besluit, waarbij de uitslag der verkie zing is vastgesteld, als bedoeld in art. 97 der Kieswet, voor een ieder ter Secretarie der gemeente (Kamer No. 10) ter inzage is nedergelegd. De Voorzitter voornoemd: N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 26 Mei 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7J4—8J4 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steensehuur 15. Apotheken óre tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502. P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmof gef 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Rruining, Papenburg 59, Tel. 605. Dr. Nieraer, Breestraat 72, Tel. 506. Dr Srhreuder. Hooigracht 69, Tel. 801. Dr. Veldhuijzen, Hooigracht 84, Tel. 617. Do Geneeskundige Zondagsdienst in Ocgstgeest wordt waargenomen door dr. Varenkamp, Warmonderwcg 22, tel. 1916. 't Is een toppunt van geldvermorsing, een toppunt van architectonische onmacht, een toppunt van dure dwaasheid. Neen, de lezer gelooft het niet en nooit kan hem een Thomas-stemming beter ver geven worden dan hier. In den jare 1912 maakte de heer Vrij man, de Rijksbouwkundige voor de ge bouwen van onderwijs, die, meenen we, ook het gebouwenmonstrum te Delft neer zet, een groot ontwerp voor een academisch ziekenhuis met kostenberekening. Er zou komen een ziekenhuis met leslokalen, la boratorium enz. enz. voor f5.081.574. Had men nu de zaak maar aanbesteed, doch nee, het Rijk wou eens extra zuinig uit zijn voor den belastingbetaler en be- sloift in eigen beheer te bouwen. Resultaat: er staat te Leiden voor een f 8.000.000 boven den grond, maar voor de affaire af en bruikbaar is, zal er nog zeker een f 7.000.000 bijkomen. Is het te verwonderen, dat de Bezuini- ginescommissie in wanhoop: Stop1 in vredesnaam, stop! heeft uitgekreten? Wat staat ér nu overeind? Wie liet bouwterrein van ruim 10 H.A. betreedt, beerijnt het eerste half uur eigenlijk niet waar hij gekomen is: hij een gepleisterde ruimte? op een slagveld? iets opgegra- vens en bijgewerkt als Pompeji? een door aardbeving geteisterd en vaji bewoners verlaten streek Doodsche stille ligt over het haveloos, schots en scheef door elkaar slaand gehouwcn-comnlex. De meeste zijn nog niet eens glas dicht; planken zitten hier cn daar voor de ingangen gespijkerd. Het gras schiet welig en woest op tus- sr.hon do gebouwen en sprieten er schraal uit. de straten, welke langs de gebouwen zijn gelegd. Regen en wind hebben vrij spel om de verrotting en tering te brengen over hetgeen wij met de 8.000.000 hebben gewrocht. Eenzaam en zielig zucht hier en daar een motorpompje om de gebouwen het water uit do ontzaglijke kelders te houden. Overigens prijken do gebouwen wat het inwendiee betreft, gelukkig nog in absolute maagdelijkheid. Er is nog geen verfje op de kozijnen, geen stukje plafond aan de zoldering, en geen pleistertje aan de muren. Overal ontbreken nog de deu ren. Heuseb, men denkt door ruïnen lo loopen. Eij nadere beschouwing groeit echter nog de wanhoop. Aan deze bou werij ontbreekt elke cenlralc en elke eco nomische gedachte. Do gekste dingen zijn hier uitgehaald. Men wilde houwen voor 600 patiënten en men heeft maar aan een zusterhui-s voor 15.0 verpleegsters ge dacht. Men bouwde een wasseherij, waar heen heel Leiden wel zijn wasch zou kun nen brengen, maar de ontsmettingsruim- fp bestaat uit een paar pietluttige zaaltjes. Maar ruim is het machinehuis en reeds jaren liggen de reusachtige kotels er in, zoodat men een extra-mannetje heeft moe ten aanstellen, om de dingen roestvrij te houden. De keuken is centraal gedachl, maar zij ligt aan een uithoek en er zullen motorwagens met bijzondere warmtehn- waring-inslallalies noodig zijn, om do ki lometerlange dislributieboohlen naar do gebouwen le ondernemen. Naast deze minder geslaagde centrali seering staat overal een met alle oecono- mie spottende decentralisatie. Elke afdee- ling heeft haar eigen assistentenkamers (en welke!) sommige afdeelingen nog met aparte eetzaal, recreatiezaal enz. enz., 't is heusch of 't niet óp kan. Zoo zijn er ook maar eventjes drie dierenstallen (ge houwen op zichzelf). Natuurlijk, elke af- deeling, die dieren gebruikt, moet haar eigen stal hebbenZoo krijgt ook elke af- deeling naast de centrale bibliotheek een eigen bibliotheek (kleine repetities van de Delftsche bibliotheek-bedeeling), eigen fo tografie-installatie met den aankleve van dien. De collegezalen hebben 't schitte rendst vallicht, maar daarentegen heeft men b.v. in de chirurgische afdeeling een operatiekamer met enkel zijlicht gemaakt Er zijn meer verrassingen. Zoo ligt b.v. we gelooven in de gynaecologische afdee ling, maar het kan ook ergens anders zijn de operatiekamer op een afstand van 60 en meer meter van de ziekenzaal. Over ontzaggelijk breede gangen moeten de pa tiënten worden vervoord. Schrikbarend zijn de ruimten en do gangen, portalen enz., welke de architect ter verwarming heeft aangeboden. 't Kan dan ook niet verwonderen, dat, toen men eenige jaren geleden een direc teur voor-het ziekenhuis benoemde men bcgrijpe goed, 'het embryon-koloszieken- huis heeft al vier jaren lang een direc teur, die in een heel mooie villa naast het bouwterrein woont (het oorspronkelijk plan had in een woning van f 20.000 op het terrein van het ziekenhuis voorzien) geen enkelen patiënt heeft, uit tijdver drijf en Ier besparing van f 1200 het per soneel van het oude ziekenhuis cureert deze directeur het ziekenhuis in vele op zichten voor onexploiteerhaar hield en dat sindsdien een titanisch duel wordt ge streden tusschen directeur en bouwmees ter, die schijnt te denken: pereat mun- dus, als ik mijn hectaren maar vol krijg. Wie weet wat er nog gebeurd zou zijn, in dien niet Bezuiniginescommissie een halt had geroepen en indien niet allerlei ande re commissies zich gezet hadden om de vraag: hoe is er van al die fraaiigheden nog een bruikbaar en betaalbaar zieken huis te maken? Inlusschen staat de bouwerij zoo goed als stop. Bij den ingang van het terrein zit eiken dag in zijn hokje een Dortier-cér- berus, opdat zoo weinig mogelijk Neder- landsche onderdanen deze bouwellendc onder het oog krijgen. Op het terrein za gen we een paar mannen aan het te- gelliès tegen een serrelijst plakken en ja dat is waar ook een groepje werklie den hield zich onledig met het afdekken van het laboratorium voor prof. de Jong. Er staan namelijk op of naast het zieken huis-terrein nog drie laboratoria (ze heb ben feitelijk met den ziekenhuisbouw niet te maken, hehooren ook niet. tot 't machts gebied van den directeur). Ze zijn zoo goed als klaar en, naar men ons verzeker de, komen ze dit jaar klaar. Voer prof. de Jong, prof. Barge en prof. Tendeloo, elk een laboratorium. Er gaan allerlei geruchten over hetgeen er verder gebeuren zal. De een stelde voor, zoo spoedig mogelijk af te maken wat er staat en door andere indeeling alle takken van dienst onder te brengen. Men zou b.v. van de psychiatrische afdeeling tevens nog een tweede zusterhuis maken enz. Een ander plan is, de indeeling ongerept te laten, doch slechts een gedeelte der ge bouwen voorloopig te gebruiken en de rest in reserve te houden. We zullen over een jaartje wel liooren hoe de beslissing uitvalt, 't Is te hopen, dat men niet te lang talmt, want wind en regen zijn al lesbehalve talmachtig als ze ter spel ge vraagd. worden in nog niet eens glasdich- te gehouwen. Een andere misschien wel de pijn lijkste vraag drong zich voortdurend aan ons op, namelijk deze: hoe zal men in Leiden ooit deze geweldige ziekenstad gevuld krijgen? "Waar moeten de patiën ten vandaan komen? In Amsterdam, Den Haag al houden we niet van die groote ziekenhuizen en zijn we zoo blij, dat dr. Koch tot dusver een nieuwen, reusachti- gen ziekenhuishouw heeft welen te voor komen en prachtig met het bestaande uit te komen zou misschien deze inrichting op haar 'plaats zijn geweest, maar voor Leiden en onze schatkist blijft ze, vreezen wij, een eeuwige strop. SUM NE N L A Nu" Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp Wijziging van de Dienst plichtwet; het wetsontwerp Aanvulling en wijziging van de Militaire Weduwenwet 1922; de wetsontwerpen Aanvulling en wijziging van de pensioenwetten voor de land- en zeemacht, houdende eepige maat regelen van bezuiniging betreffende de mi- litairrechterlijke macht: de heeren Tila- nus, Bulten,' Duymaer van Twist, Deckers en K. ter Laan; tot rapporteurs voor. de raming van dc voor de Kamer benoodigde uitgaven in 1924: de heeren Van Vuurcn, Moerel,-Van Dijk en Duys en mej. Westerman; tot rapporteurs over het wetsontwerp' Goedkeuring van het op 20 Januari 1923 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije gesloten handelsver drag liet wetsontwerp tot nadere regeling van de heffing en bestemming der Kanse- larijleges; het wetsontwerp Uitbreiding van het recht van dispensatie van de rech ten, die krachtens de Successiewet worden geheven; het wetsontwerp Naturalisatie van A. Bahlmann en 19 anderen; mcj. Katz en de heeren Hermans, Gerhard. Bongaerts en Ketelaar. De stemplicht. Naar de „Nieuwe Arnh. Crt." verneemt zal ditmaal in alle gemeenten van ons land tegen de kiezers voor de gemeente raadsverkiezing, welke niet hun stemplicht hebben vervuld en geen geldige reden van verhindering kunnen opgeven, èen vervol ging worden ingesteld. Reeds bij de Provinciale Statenverkie zing heeft de Minister in de verschillende provinciën opgave verzocht van het aantal kiezers, dat aan zijn stemplicht niet vol deed. Voor de gemeenteraadsverkiezing is een brief aan de burgemeesters van alle ge meenten gericht, waarin is medegedeeld dat de kiezers, die om niet geldige redenen hun stemplicht zouden verzuimen, volgens artikel 150 der Kieswet vervolgd moeten worden. Bezuinigingscommissie. Aan dr. J. B. L. G. Ch. baron de Wij- kerslooth de Weerdesteyn is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid der Staatscommissie tot onderzoek van de be zetting en werkwijze aan de Departemen ten van Algemeen Bestuur en de daaron der ressorteerende instellingen (Bezuini gingscommissie) onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Benoemd tot lid van die commis sie L. A. Fruytier, lid van de Tweede Ka mer der Stat en-Generaal te Sclieveningen Wijziging van de motor- en rijwielwet. Het Voorloopig Verslag der Tweede Ka-, mer over het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet zegt, dat vele leden het wetsontwerp toejuichen. Zij klagen echter over de weinig gelukkige wijze van indiening. Andere leden is dit wetsontwerp niet naar wensch, omdat daarbij te veel aan regeling bij algemeenen maatregel van bestuur wordt overgelaten en te veel in breuk wordt gemaakt op de autonomie van de gemeenten. Volgens sommige leden dient een alge- meene verkeersregeling te worden gemaakt met bepalingen omtrent het onderhoud en de verbetering van we gen. Hieraan bestaat dringend behoefte, getuige de weg Den HaagRotterdam. Eenige leden willen bepalingen omtrent de deugdelijkheid van -motor-omni bussen en omtrent het aantal personen, dat daarmede ten hoogste mag worden vervoerd. Meerdere leden die erkennen, dat aan een dergelijke regeling dringend be hoefte bestaat, merken op, dat deze thuis behoort in den algemeenen maatregel van bestuur ter uitvoering van art. 7 der wet betreffende de openbare middelen van ver voer. Verscheiden leden achten gewenscht, de burgerrechtelijke aansprakelijkheid van schade, -door ongevallen met motorrijtuigen veroorzaakt, beter te regelen. Sommige leden dringen aan op heffing van een speciale belasting van vrachtauto's en mocht de Regeering met dat denkbeeld in beginsel instemmen, kan dan de opbrengst van die heffing niet in een bepaald fonds worden gestort, ten einde daaruit de verbetering van het we gennet te kunnen bekostigen? Verscheiden leden betreuren, dat de ge slotenverklaring van wegen ter bescher ming van den weg centraal zal worden ge regeld, waardoor de autonomie der ge meenten te zeer in het gedrang komt. Verscheiden leden vragen of de besturen der gemeente de bevoegdheid zullen heb ben verbodsbepalingen vast te stellen be treffende het rijden met open knalpot. Opgemerkt is, dat het noodig is te be palen, dat de voorschriften betreffende snelheidsmaxima ook bepaalde uren van den dag kunnen betreffen. Volgens sommige leden behooren de ge meentebesturen niet dc bevoegdheid te hebben een snelheidsmaxima vast te stellen, behalve voor vrachtauto's. In ieder geval moeten de aan de gemeen tebesturen voorgeschreven grenzen worden verhoogd en wel voor motorrijtuigen en personenauto's tot 25 K.M. en voor rijwie len tot 15 K. M. per uur. Voor het bepalen van snelheidsmaxima voor vrachtauto's zou een grens van 10 of 12 K.M. per uur kunnen worden gesteld. Verscheiden leden betreuren, dat de Mi nister voor het verkrijgen van een rijbewijs niet het afleggen van een proef van be kwaamheid als eisch heeft gesteld. Eenige leden vestigen er de aandacht op dat liet ontzeggen van de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen een zwaro straf is en vaak verlies van broodwinning voor den veroordeelde medebrengt. Daarom behoort deze straf tc zijn beperkt .tot over treding van bepalingen, die bij de'wet zijn vastgesteld. BUITENLAND IN EN OM HET RUHRGEBIED. Nog steeds oproer. Waarheen? ;r In de Fransche Kamer. Over den toestand in liet Ruhrgcbied meldt het „Acht Uhr Abendblatt" het vol gende: Overal in het Ruhrgebicd neemt de op winding onder de bevolking hand over hand toe. De toestand is nog steeds ern stig. Uit alle doelen van het bezette ge bied komen berichten binnen, volgens wel ke de stakers de beweging over het ge- heele Ruhrgebied trachten uit te breiden. Zoo zijn gisteren onlusten uitgebroken te Hamm, aan do grens van het bezette ge bied, De politie heeft alle noodige maatre gelen tot demping van deze onlusteii ge nomen. Zooals te Dortmund poogden de communisten le Baron het personeel der mijnen tot staken te bewegen. Een enor me troep stakers, naar schatting ongeveer duizend man, verscheen op de mijnen „Kaiser Friedrich", Glückauf", „Giess- bacli" en „Windalsbank". Op de mijn „Gotteswegen" bij Lothringhausen ging het personeel aan den arbeid, doch de stakers daalden in de mijn af en joegen de arbeiders er uit. Hetzelfde geschiedde in de mijne „Germania I—IV". Daarop trokken de stakers naar de mijn „Ostelb". De troep was ondertusschen aan gegroeid tot 1500 man. Een aantal hun ner, van stokken en vuurwapenen voor zien, bestormden de kantoren. Toen de deuren geforceerd waren, stroomde de menigte bin nen. In de lokalen, waar het personeel rustig aan den arbeid was, heerschte plotseling een onbeschrijfelijke verwarring. De telefoontoestellen en -lei dingen werden vernield en de lessenaars werden opengebroken. Alles wat van hun gading was, ook al behoorde het aan het kantoorpersoneel, werd door de stakers medegenomen. Bedienden, die het durfde le wagen tegenstand te bieden, werden door de onverlaten afgeranseld. Gelukkig was spoedig politie ter plaat se. Nauwelijks zagen de stakers de politie naderen, of zij stoven naar alle richtingen uiteen. Het gelukte de politie, twee van de indringers te arresteeren. De stakingsonrust is ook naar Horde overgeslagen. Op de Oude Markt vond een arbeidersvergadering plaats, waarin tot deelneming aan de staking werd opge wekt. Na afloop der vergadering trokken de arbeiders naar de Phoenix-fabrieken en dwongen ook daar de arbeiders tot het neerleggen van het werk, zelfs van het al-' lernoodzakelijkste. Vervolgens werd he- sloten naar de hoogovens te gaan, waar eveneens het werk werd neergelegd. De politie greep niet in. Vrijdagmiddag is het oproer in Bcchum uitgebroken, nadat de voorbereidin gen reeds sinds twee dagen van uit Gel- senkirchen geregeld waren. Het overgroo- te deel der arbeiders neemt geen deel aan het oproer, dat hoofdzakelijk uitgaat van het gepeupel; er zijn ook talrijke slechte elementen van elders in de stad gekomen. Een aantal openbare gebouwen zijn door de opstandelingen bestormd en ver overd. Op verscheidene punten is het tot botsingen gekomen tussc-hqu de commu nisten en de mannen der brandweer, die belast zijn met het handhaven der orde sinds de Fransche bezetting de politic heeft uitgewezen. Voor zoover thans be kend is, zijn er verscheidene communis ten gedood. Het zakenleven staat volkomen stil. Alle winkels zijn gesloten. Een paar^ magazij nen zijn door de oproerlingen geplunderd. Alhoewel de eigenlijke arbeiders volkomen vreemd zijn aan de beweging, moet de toestand toch als zeer ernstig aangezien worden in verhand met de afwezigheid der politic. De Franschen houden zich nadat zij dc politie hebben uitgewezen, volkomen passief tegenover «de commu nisten. In Gelsenkirchen schijnen dc commu nistische leiders nu zelf geen gezag meer te hebben over hun volgelingen. Het door hen met de vakbondleiders gesloten ac- coord betreffende de plaatselijke politie wordt door de leden der honderdschappen niet nageleefd, Men krijgt thans nog allerlei bijzonder heden le hooren over de uitspattingen in Gelsenkirchen. Zoo blijken een paar com munisten een winkelier, die lid was van een Selbschütz-organisatie, hij vol dag licht, op straat met een scheermes ver moord le hebben. 't Is in-treurig, en vooral, dat de Fran schen, die hier indirect de schuld, aan zijn. En toch blijft de publieke meening in Frankrijk, dat menigeen fout. gemaakt heeft door de bezetting, of anders wijst men alle verantwoordelijkheid af naar Duitschland. Bij de discussies in de Kamer over de Rulir-credieten verklaarde Herriot, na de Rulir-situalio aan een onderzoek te heb ben onderworpen, dat zelfs al is men van meening, dat de regeering een dwaling heeft begaan door het Ruhrgebied te be zetten de dwaling niet te vergelijken is met de misdaden, welke Duitschland ge durende den oorlog heeft bedreven. Hij voegde er aan toe, dat hij zich ge luk wensch te met de verklaringen van Poincaré voor de commissie van finan ciën, daar de regeering dc mogelijkheid om het Ruhrgebied te ontruimen onder de oogen had gezien niet naarmate Duitsch land betaalde, maar naar gelang Duitsch land tastbare waarborgen zou geven van zijn goeden wil, om zich door een inter nationale leening vrij te maken. Poincaré verklaarde daarna, dat Her riot zeer juist zijne uiteenzettingen had weergegeven. DE FORMATIE VAN HET ENGELSCHE KABINET. De oude ministers behouden. Gisteravond is de samenstelling van het kabinet officieel bekend gemaakt. Alle mi nisters uit het kabinet-Bonar Law behou den hun portefeuilles. Baldwin zelf zal den post van kanselier van de schatkist blijven beklccden. Nieuwe leden van het kabinet zijn lord Robert Cecil, die grootzegelbewaarder wordt on Davidson, die optreedt als kan selier van het hertogdom Lancaster. In het vorige kabinet was de laatstgenoemde post niet vervuld, terwijl dc eerste tijde lijk werd waargenomen door lord Salis bury hij zijn ambt van lord-prosident vaiti den geheimen raad. Davidson deed goed* werk als parlementair particulier secre-! taris van Bonar Law. Reginald Mc Kenna, de vroegere kansc-r) lier van de schatkist onder Asquith, heeft hetzelfde ambt onder Baldwin aanvaard.^ In verband echter met zijn jongste ern-' stige ziekte, zal hij zijn post niet gaan be-; kleeden, vóór hij geheel genezen is. Toi dan toe zal Baldwin de begrooling afhan delen. Reuter verneemt dat Sir Robert Home definitief geweigerd heeeft den post van kanselier der schatkist aan te nemen. Men gelooft, dat dc beslissing van Horne beïn-, vloed is door een afspraak die er, naar men meent, tusschen de unionistische mi- nisters der coalitie-rcgecring beslaat, om 1 alleen gezamenlijk een portefeuille in do nieuwe regccriug te aanvaarden. Baldwin is door den koning ontvangen, j wien hij zijn dank betuigde voor do be noeming tot premier, hetgeen met de ge bruikelijke handkus geschiedde. Men verwacht, dat Baldwin, zoodra hij zijn regeeringsverklaring heeft afgelegd,; voor een heet vuur zal komen te staan,' omdat zijn kabinet aanstonds eenige zeer moeilijke kwesties zal krijgen te regelen. In do eerste plaats zal Baldwin do in demniteitswet voor Bridgeman moeten ver dedigen, ten einde dezen minister te vrij waren voor dc gevolgen van een justilieele en civiele actie inzake de onwettig geble ken uitlevering van O'Brien en de andere Iersche republikeinen. Zooals bekend is, zal de gehecle oppositie zich tegen deze indemniteitswet verzetten, zoowel ter ver dediging van de wet van Habeas Corpus zelf, als om de regeering dwars te zitten. Daarbij komt nog, dat de consideratie, die men tegenover Bonar Law als bekend en geacht parlementariër in acht nam en die vooral uit de houding van zijn oud collega's als Asquith en Lloyd George bleek, ten opzichte van Baldwin geheel achterwege kan blijven en dat men dezen met alle scherpte te lijf kan gaan. Vooral is dit te verwachten van de arbeiderspar tij, die in Baldwin een vertegenwoordiger ziet van het groot-kapitaal en dun zeer zeker gcea doekjes zal winden m aar oordeel. Alles bijeengenomen gek"r' n- n ,iat Baldwin nog voor zeer grn-.*^ i lUjkhe- den zal komen te staan, vooral ook omdat hij in de Russische kwestie zijn kaarten op Jafel ze' moeten loggen en zal li ebben te toonenv af liij al- d^n niet met de op vatting van Cïuizon en andere onverzoen lijke tegenstanders der sovjet-regeering accoord gaat. De spoorwegstaking in België. Belga seint, dat de toestand der spoor wegstaking niet veranderd is en ernstige schade toebrengt aan de nijverheid. Gemeenteraad Rijnsburc. Een belangrijke vergadering voor de ge meente en voor de gemeentenaren was die van gister, 25 Mei 1923. De agenda zag er wat de lengte betreft nogal onschuldig uit, doch het bleek ook hier weer, dat het belang niet immer in de veelheid der woorden is gelegen. Na de gebruikelijke opening dan en de onmiddellijk hierop volgende voorlezing der notulen, die onveranderd werden goed gekeurd, kwamen de Ingekomen stukken aan de orde. De Gedeputeerde Staten berichtten, dat de toegezonden „gewijzigde" begrooting j over 1922 door hen was goedgekeurd. Iro nisch lieten enkele leden doorschemeren, dat deze goedkeuring nu wel spoedig af komt, nu in het paadje van Gedeputeerden, werd geloopen. (14 Mei had de toezending plaats.) Verder was ingekomen een vc-,iUek om adhaesie van het gemeentebestuur van Smildc bij een door haar aan den Minister toegezonden adres, om de taxaties der in komens te doen geschieden naar den maatstaf van het gemiddelde van enkele jaren, daar bij een taxatie telkens over één jaar gemeente en inwoners in groote moeilijkheden komen. Het dagelijksch bestuur ging geheel ac coord met den gedachtegang van de Snril- denaren. De heer J. Schone veld merkte op, dat in onze gemeente toch jaarlijks wordt getaxeerd. Dat is juist de kwestie, zei wethouder S c h o n e v e 1 d„Vooral de laatste jaren komen er groote schommelingen voor, en bij den precairen toestand der gcmcente- |inanciën moet er eenige zekerheid zijn. Of echter uitvoering van het in het adres gewilde mogelijk is, daar zette spr. meer dere vraagteekens achter. In Katwijk, waar men zelf heft, wordt deze raethodo echter toegepast. Met algemeen goedvindefi werd besloten adliaesie te betuigen. Zooals men zich zal herinneren, werd in de vorige raadszitting tot tweemaal toe gestemd wie schoonmaakster van he& Raadhuis zou worden, en beide kecr::i blêek elk der twee favoriten (mej. Zand bergenvan Egmond.en Mej. G. den. Heijer) even veel stemmen op zich tc heb ben vereen igd. Of het daardoor kwam.wérd niet verteld doch feit is, dat den voorzitter in de ge noemde radszitting een „lapsus memo riae", ofwel een vergissing is overkomen. Volgens het reglement had dadelijk na de tweede stemming geloot moeten worden, wat niet is geschied. Daarom stelde de v o o r z. voor dit alsnog tc doen. De heer J. Schone veld was het daar niet mee eens. Nu we toch weer bij el kaar zijn, zeide spr., meet cr niet geloot maar gestemd worden. De v o o r z. zeide, dat dit niet strookte met de voorschriften, zoodat hij (mi- rabelc dictu!) indien de Raad tot stem men besloot, aan het alsdan genomen be sluit geen uitvoering zou geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2