n PINKSTERBEDE. Geest des Heeren, kom van boven, Daal bezielend op ons neer En versterk ons zwak gelooven, Geef ons 't oud vertrouwen weer '.Anders moeten w' angstig klagen: „Zijn wij hemelsch welgezind, De el en w' in Gods welbehagen, Zijn wij waarlijk wel Gods kind?" Geest des Heeren, blijf ons spreken1 Tan des Heilands liefd' én trouw; Leer ons 't zonde juk verbreken, "Wek in ons oprecht berouw! Goede Trooster, ons geschonken, Heilig 's levens kruis en smart, Doof de laatste twijfelvonken, J Die nog smeulen in ons hart! Als Gij in ons hart komt dalen, Vlucht de nacht der zonde heen; Dan begint Gods licht te stralen, ;t Licht van Zijn barmhartigheên. Dan gaat ook dé mond belijden: „Jezus is mijn Hoofd en Heer!" joede Geest, blijf ons geleiden, Dan zijn wij geen wee zen meer! „Pniël." Gemeenteraad Lisse. Voorzitter de heer Eenhuis, burge meester. Afwezig dc heeren van Til en Verduijn. De notulen worden vastgesteld. 1. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een perceeltje grond van het eilandje, ge legen aan de Ringvaart der Haarlemmer meer aan W. v. d. Laan te Voorhout ter grootte van 350 M2. tegen een jaarlijksche huurprijs van f 25. Aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. tot onderhand- schc verhuur van de woningen in de Wa genstraat en wel de nos. 1, 3, 5 en 7 tegen f 1.25 no. 9 tegen f 1.50 per week. De heer v. E s vraagt dan te mogen rui len met Faas van Vreewijk. De lieer C. Schrama is niet voor die ruiling, niet om die menschen, maar met het oog op de onderhoudskosten. De heer A. H. Schrama verklaart er zich ook tegen die huizen moeten ontruimd worden. Weth. Tromp: Ja daar heeft u gelijk in maar wanneer? Verschillende heeren voeren hierover nog het woord. Weth. Tromp is ook van oordeel dat die huizen ontruimd moeten worden, maar zoolang die zaak nog niet geregeld is voor aan de straat, geeft de opruiming achter toch ook niets; laten wij daarom nog tot zoolang verhuren. Voor een daklooze moeten we toch woon^ gelegenheid scheppen en dan gaat zoo'n huis toch voor een schuur. De heer Warmerdam zegt voor to zullen stemmen al sB. en W. de verzeke ring geven dat binnen afzienbaren tijd, al daar een goedo regeling wordt getroffen voor de- verbinding WagenstraatHeere- weg. Men zou dan den heer Faas een stuk moeten laten teekenien, dat hij onmiddel lijk het huis zal verlaten als B. en W. dat noodig oordeelen. De heer Langeveld zegt, dat dit toch niets geeft, zoolang er een huurcommissie bestaat. Van Es zoekt alle dagen' naar een woning, dus maken wij kans dat deze wo ning spoedig ontruimd wordt en dat is voor ons de goedkoopste manier. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen. Tegen, stemde de heeren Langeveld en C. Schrama. 3. Voorstel van B. en W. tot aanleg van electriciteit van gemeentewege in de wo ning behoorendo bij de Rijkstuinbouwwin- terschool onder voorwaarde, dat door den bewoner van die woning aan de gemeente gedurende 10 jaren een anuiteit betaald .wordt, berekend naar eene aflossing in 10 jaren en eene rente van 6 van de aan- legkosten. 31 De heer C. Schrama is hier niet te gen maar het is toch eigenlijk ©en voor schot en spr. meent, dat de heer Volkersz daartoe zelf wel in staat is. Wanneer deze ambtenaar wordt overge plaatst, wie zal dat dan betalen? Na eenige toelichting bleek het gevaar niet groot te zijn, zoodat dit voorstel werd aangenomen. 4. Afwijzend voorstel van B. en W. inza ke wijziging van de Bouw- en Woningver ordening, een en ander in verband met in gewonnen adviezen bij de alhier gevestigde aaimemers. De heer Warmerdam zegt, dat hem na dit advies de moed ontzinkt met een voorstel te komen, maar hij wil toch zijn meening zeggen. Daar van deze zaak al leen maar de materieele zijde bezien is. Er is echter ook een groote zedelijke kant pan. Moeten wij ten koste van wat inboe ten aan soloditeit, de menschen nu maar in krotwoningen laten zitten, en dat als Christelijke bestuurders. De Voorz.: Ja maar er is geen noe menswaardige verandering te brengen. Weth. Tromp zegt dat als versobering noodig is, daarover dan eerst eens overleg moet worden gepleegd. De heer Warmerdam is van meening 'dat er nu afwijzend wordt beschikt, wan neer een aannemer de aanvraag doet om ;een complex huizen te zetten met half- Bteensmuren. De heer Langeveld vindt het advies ook vreemd, daar er personen bij zijn, wel ke zich erg gekant hebben tegen de nieuwe bouwverordening, terwijl ze nu adviseeren Üat het niet minder kan. J De heer de Haan deelt mede, dat, jfraar nu gedacht wordt aan halfsteensmu- yen, do Inspectie daar nooit haar goedkeu ring aan zal geven; wat geeft dan een wij ziging in dien geest in de verordening? Tenslotte werd ook dit voorstel aangeno- fcoe-n. 1 Het voorstel van de waterleidingscom- piissie tot het aanbrengen vaTT enkele wij zigingen in het waterleveringscontract, haar aanleiding van opmerkingen van H.H. Ged. Staten ging onbesproken onder de hamer door. 6. Benoemd werden als lid en plaatsver- hangend lid in do commissie, bedoeld in art. 8 van liet waterleveringscontract resp. de heeren A. Verduijn Jr. en J. C. de Haan Do laatste aanwezig zijnde, nam deze be noeming aan. 7. Tot leden van de gezondheidscommis sie zetelende te Katwijk werden gekozen, de heeren F. G. M. Haase, arts en H. Marseille, aannemer, beiden alhier. Bij de gehouden bespreking bleek, dat deze beide heeren nu op de lijst van aan beveling werden geplaatst; dus nog geen deel uitmaakten van genoemde commissie, ondanks deze verkiezing. 8. Vaststelling van het percentage, be doeld in art. 7 der verordening op de plaatselijke inkomstenbelasting der ge meente, voor het dienstjaar 19231924. In verband met de uitkomst van het vo rig dienstjaar wordt besloten het percen tage vast te stellen op 1.25 evenals vorig jaar. 9. De lieer Pijnacker vraagt naar de oor zaak van het overschrijden van den post „onderhoud Raadhuis" met f 900. De Voorz. deelde mede, dat er een goede gelegenheid was gemaakt voor het archief, wat nog al kosten met zich bracht. De heer Segers merkte op dat er dan gesproken had moeten worden van „kosten archief". Overigens werden de besluiten goedgekeurd. Ingekomen was een missive van de Mi nisters Van Arbeid, Nijverheid en Handel inhoudende, dat de norm voor de exploi tatierekening van de woningbouwvereeni- ging was gesteld op f 5443.54. Stemmen gingen, er op dat dit voor de gemeente een „strop" was. Rondvraag. De heer Segers vraagt hoever dé be stuursmacht gaat van B. en W.; kunnen deze uitgaven doen zonder den raad te ken nen. Ik stel deze vraag zegt spr., omdat ik gezien heb dat er tegels gelegd zijn op het schoolplein, waarvan mij niets bekend was. De V-oorz.: Volgens mijn meening wel. De heer Segers: Ja dat begrijp ik, maar is dat nu werkelijk zoo. De heer de Haan zegt, dat het maar de vraag is, hoe de verhouding is tusschen de raad en B. en W. Zoolang er dus geen aanmerkingen komen kan het. De heer Segers: Dan maak ik nu een aanmerking, want waar is de grens? Ik had liever gezien dat het in den raad was geweest. De Voorz.: Ingrijpen was dan noodza kelijk de toestand was daar dermate, dat uitstel niet best mogelijk was^ De heer Segers: Tot mijn leedwezen krijgen wij den Zomertijd weer en in ver band daarmede zou ik een beweging op touw willen zetten, in de heele bollenstreek den zomertijd niet te aanvaarden. Stel u voor zegt spr., dat wij met dezo koude dagen de zomertijd hadden gehad. De menschen in de stad hebben goed pra ten, die liggen in den morgen nog lang en breed in hun bed. Weth. Tromp oordeelt dat daar zooveel bezwaren aan zijn verbonden, want de to renklok moet verzet worden. De heer Segers: Ja maar de Roomsciie kerkklok niet; dan gaan wij maar op die tijd te werk; we verzoeken tram en. bus een uur later in te rijden. Weth. Tromp deed het voorstel, om onder protest den zomertijd te aanvaarden en dit in Den Haag ter kermis te brengen en overigens ons als vredelievende burgers er nu bij neer te zullen leggen. Het voorstel werd in stemming gebracht en aangenomen'; tegen stemde de heeren Langeveld en A. H. Schrama. De heer Segers: Hoe staat het met het portret van H. M. de Koningin? Weet do Voorzitter wel dat er een raadsbesluit is dat hier in deze zaal de geheele Kon. familie zou opgehangen worden? en dat op 17 Jan. 1922, e-en besluit is genomen, dat een cel gemaakt zou worden in de gas fabriek tot het dooden' van dieren? - De Secretaris laat eenige portret ten circuleeren, welke juist ontvangen wa ren en de lataste uitgave waren van Deut- man te Den Haag. Ook ons werden deze portretten getoond en wij vonden de zelfde trekken hierop weer, zooals op het schilderstuk, wat on langs werd afgekeurd. De heer Warmerdam: Het doet spij tig aan, dat H. M. de Koningin, zich in: zoo'n Heeding laat poseeren, vooral voor de Katholiek en Middernacht zending. Wij zijn als plattelandsbewoners daar niet van gediend, vooral huismoeders maken be zwaar, zooiets in de kamer tegenwoordig te hebben. Ik zeg het doet spijtig aan. De Voor z.Dit is zonder eenige be doeling gedaan, het zal de etiquette zijn. Besloten werd tot aankoop van een buste-portret. De heer A. H. Schrama vraagt om herstel van de pomp in de Kanaalstraat enl is van oordeel dat de constructie van die pomp te licht is. Verder vraagt spr. hoe het met de pomp is in het vierkant. Weth. Tromp zegt dat die niet meer te herstellen is en ook overbodig wordt met heb oog op de waterleiding. De heer A. H. Schrama vraagt naar den uitslag van het onderzoek door den heer Segers, naar de goedkoopste woning type in Den Haag. De heer Segers: Hen antwoord vindt U in het daar zoo even behandelde, het welk de heer Schrama bestreed. De heer Segers zegt terecht gekomen te zijn bij do heer van Boven. De heer S ch r a m aJa, daar is u te recht gekomen, maar u had bij den heer Romijn moeten zijn. De Secretaris leest daarop een schrijven, waarin geconstateerd wordt dat er in Lisse geen woningnood is, en dat do regeering als maximum f 2700 toestaat als toeslag. De heer C. S ch r a m a verzoekt de pomp in het vierkant maar op te ruimen. De heer Segers verzoekt op die plaats een drinkfontein voor paarden, als de waterleiding is gelegd. De heer Segers vraagt naar het rio- leeringsplan, waarop Weth. Tromp zegt, dat het leggen van do riolcering niet meer Haar kan, voor het drukke bollenseizoen, en wil daarom deze aangelegenheid uit- Q.ns aanbod een proefwasch voor halyen prijsïebehandelen blijfjf rxóg i^dsSan knacW. stellen, totdat de grootste drukte weer is afgeloopen. Niemand meer het woord verlangende, sloot de voorzitter de openbare ver gadering. BlMMEBfLABiB Hertog Paul van Mecklenburg f. Naar wij vernemen is te Ludwigslust, ruim 70 jaren oud, overleden de half-broe der van den Prins, Hertog Paul Frederik Willem Hendrik van Mecklenburg, die gehuwd was met Maria Prinses van Win disckgraetz. De Hertog werd 19 September 1852 ge- horen. De Prins is voornemens de begrafenis bij te wonen, welke vermoedelijk a.s. Woensdag te Ludwigslust zal plaats heb ben. De vee-expert naar Zwitserland. Het lid der Twede Kamer de heer Lo- vink heeft den minister van Binnenland- scho iZaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het aan de Regeering hekend, dat, zooals Hr. Ms. gezant te jBern mede deelt, de Zwitsersche "Regeering den in voer van" vee uit Nederland heeft verbo den, terwijl volgens berichten ,1n de Ne- derlandsche pers dit verbod een gevolg zou zijn van de omstandigheid, dat dit vee lijdende zou geweest zijn aan fciond- en klauwzeer? Indien er bij de Regeering geen bezwaren bestaan om de juiste toe dracht van hetgeen is geschied te ver melden, zou de Minister dan bereid zijn daarbij tevens te willen mededeelen: a. of het hij het Departement hekend was, dat in de betrokken streek, van waaruit het vee is geëxporteerd, spora disch gevallen van mond- en klauwzeer voorkwamen b. of met het oog hierop bijzondere mataregelen zijn getroffen zoowel ten aanzien van de controle op als de keuring van het te exporteeren vee, en c. of de keuring van de betrokken zen ding is geschied door een Rijksambte naar, en welke voorzorgen waren geno men? 2. Is de Minister bereid, jnet het oog op de zéér groote belangen van den Ne- derlandschen landbouw, bij den export van vee en de hier en daax sporadisch voorkomende gevallen van mond- en Hauwzeer, bijzondere maatregelen te tref fen, alvorens verlof tot export 'te verlee- nen? Zoo ja, is 'de Minister bereid, die maat regelen mede te deelen? De wijziging der Ouderdomswet-1919. Aan do Memorie van Antwoord op het iVoorloopig Verslag van de Twee'de Kamer betreffende de wijziging der Ouderdoms- wet-1919 is het volgende ontleend: Er bestaat naar het oordcel der regee ring geen formeel wettelijk bezwaar te gen om een voorschrift, dat betrekking heeft op de thans loopende, kostelooze ouderdomsrente, in do Ouderdomswet- 1919 art. 33a neder te leggen en dat voorschrift toepasselijk te verklaren, zoo wel voor de renten, welke op 3 December 1919 reds krachtens 'de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet waren toegekend, als voor ide renten, welke, te rekenen van dien „datum, ingevolge art. 28 der Ouderdoms- wet-1919 zijn toegekend. In verband met het feit, dat eenige honderdduizenden burgers zich voor de kostelooze ouderdomsrente aanmeldden, ■moest de R. V. B. hij haar onderzoek ge bruik maken van tusschenpersonen, on der wie er waren, die gunstig adviseer den nopens aanvragen van personen, \e blijkens aanslagen in rijksihkomstenhe- lasting of vermogensbelasting voor de rente niet in aanmerking konden komen. Het ware een te groot offer aan theore tische beginselen om deze rentetrekkers rustig in het genot van die rente te la ten. I De Ouderdomswet, De- Sociale Verzekerïngsgids publiceert de eerste cijfers he(reffende de werking ■van de meuwe bepalingen der Ouderdoms wet, medegedeeld door den adviseur der vrijwilligo ouderdomsverzekering om trent het aantal over Februari afgesloten posten. Deze hebben betrekking op 35 ra den van arbeid; een der raden had nog geen cijfers ingediend. Daaraan zijn toe gevoegd de cijfers, betreffende verzekerin gen ex art. 24, dus voor de 3565-jarigen (39 cents verzekering): a. Aantal inschrij vingen, waarbij de staat de administratie kosten betaalt, (art. 10 jo. 18, le lid, sub a 1938; b. Bedrag der verzekerde week- renten van de posten sub a f 7290; c. Aan tal inschrijvingen, waarbij de staat niet bijdraagt in de administratiekosten (art. 10, jo. 18, le lid, sub b) 414; d. Bedrag der verzekerde weekrenten van de posten sub b f2957; e. Aantal verzekeringen vol gens art. 24, waarbij de staat de admi nistratiekosten en bovendien een deel der premie' betaalt. (De z.g. 39 cents verze kering voor een weekrente van f3) 1292; f. Bedrag der verzekerde weekrenten, van de posten sub e f 3876. Totaal aantal posten 3644; totaal be- 'drag der verzekerde weekrenten f 14.123. Het Vrije Chr. Onderwijs in 't Buitenland De Vereeniging tot Steunverleening aan het vrije Chr. Onderwijs buiten ons land, werd het vorige jaar opgericht. Tot haar traden toe dc navolgende .Vereenigingen: Vereeniging van Chr. Onderwijzers en On derwijzeressen in Nederland cn de Over- zeesche bezittingen; Vereeniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs; Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs; Dc Unie, een school met den Bijbel; Het Verband tus schen de Geref. Scholen! in Nederland. De Koninklijke goedkeuring werd inmid dels op hare Statuten verkregen. Zal deze vereeniging aan haar doel be antwoorden, dan is daartoe nodig in de eerste platas geldelijke stemi van allen, die in Nederland belangstelling toonen voor deze gewichtige zaak in liet Konink rijk Gods. Van de belangstelling zijn wij ten volle overtuigd. Mogo dat blijken uit milde bijdragen. God gaf ons volk groote weldaden op het terrein van het Chr. On derwijs. Mogen de dankoffers ruim vloeien. Van verschillende zijden Hinkt ons in de ooren de bede: „Och, Broeders en Zus ters, helpt ons!" De Duitsche worsteling om het kind is bekend. De Christelijke ouders daar kun nen niet, wat ze willen, n.l. hunne Hnde- ren pvoeden naar. den eisch van 's Heeren .Woord. In Oostenrijk vraagt men in deze voor dat land bange dagen om steun; te meer nu ons bericht werd, dat een hunner ge bouwen door een sneeuw-lawine instortte. Geld voor herbouw ontbreekt. De Vlaamsche broeders zien op ons. Zij kunnen niet voort, tenzij hulp opdaagt. Over Suriname zullen we maar zwijgen. Ieder kent immers den nood der scholen in die gewesten. Ze wachten en verlangen en bidden om hulp. Zullen we die kunnen geven? Het antwoord is aan U, Christenen van Ne derland. De oogst in ons land op het ge bied. van het Christelijk Onderwijs wordt ingezameld. In de genoemdo streken is de zaaitijd pas aangebroken. .Stelt ons in staat, dat we helpen zaaien, zoodat ook daar eenmaal geoogst moge worden, tot Gods eer. Milde bijdragen worden gaarne inge wacht bij den lieer A. de Jong Ezn., Secr.- Pemim., Giro 41053, Leiden, Wasstraat 10. LEIDSCKE PENKRASSEN Amice. Als ge dit briefje ontvangt is het ver- kiezingswerk hier in Leiden zoo goed als afgeloopen. Alleen de Dinsdag rest dan nog om trage of weifelende kiezers "te be werken, en het spreekt, dunkt me, wel vanzelf dat van deze laatste oogenhlikken een nuttig gebruik zal worden gemaakt. Naar ik vernam, is de geest onder onze propagandisten uitstekend en wordt door velen met veel ambitie voor onze candi- daten gewerkt, wat trouwens ook drin gend noodig is, als we onze positie eeni- germate zullen herstellen. Ook door de andere partijen wordt het mogelijke gedaan om de kiezers voor zich te winnen en niet altijd met zuivere wapenen. Ik denk hierbij aan de Sociaal-Demo craten en de Democratische Partij, die het oude recept: het doel heiligt de mid delen, in toepassing brengen. De Soc. Democraten zijn weer als van ouds aan liet e i s ch e n gegaan. Beloften doen ze niet, omdat ze toch niet voor nemens zijn, die beloften te vervullen. Zoo ge weet is dat ook de reden waarom ze voor. het wethouderschap bedanken. Als de roode heeren. in het college van B. en W. zitting nemen dan moeten ze of aan de door henzelf geformuleerde éischen voldoen, of ze moeten er voor uit komen dat ze de kiezers maar wat wijs hebben gemaakt. Daarom kiezen ze de wijste partij en wijzen de wethouderszetels af, zoodat niets hen hindert die eischen te stellen die voor de propaganda dienstbaar kun nen zijn. Door naar den mond der kiezers te spreken en zich zooals b.v. inzake het tapverbod te richten naar de wenschen van de kiezers van wie men steun ver wacht, hoopt men de massa aan hét lijn tje te houden. Of dit echter lukken zal is zeer de vraag nu ze in dé partij van den heer Witmans, althans in het heioven hun meester hebben gevonden. Als men de publicaties van die zijde leest, dan vraagt men zich onwillekeurig af, hoe het mogelijk is, dat een man, als de heer Witmans, met zulk een propa ganda genoegen kan nemen en hoe hij den moed heeft op déze wijze naar den Gemeenteraad te worden afgevaardigd. Zonder blikken of biczen maakt men den kiezers wijs, dat de zittende raadsle den, niets in het belang der gemeente hebben gedaan. Men weet natuurlijk 'dat dit een bru tale leugen is, maar men speculeert op de domheid van de kiezers en bekommert zi'ch niet om de middelen waarmede men die kiezers lokt. Evenmin heeft men bezwaar om den kiezers wijs te maken dat alle partijen tegen belastingverlaging zijn behalve dan de Democratische. 'i Uit de levensbeschrijving die „Demo cratie" van den heer Witmans gaf moet ik opmaken, dat hij een ontwikkeld en meelevend man is. Aan een vergis sing valt hier dus niet te denken, zoo dat alweer de conclusie voor de hand ligt, dat men de kiezers met opzet misleidt en ze zand in de oogen strooit. Het is niet bepaald eert bewijs van kracht wanneer een partij van dergelijke ongeoorloofde middelen gebruik maakt, maar intusschen, het wordt gedaan en de kans bestaat ongetwijfeld, dat weinig meelevende kiezers op die manier de kluts kwijtraken. Daaruit volgt onmiddellijk, idat het 'dringend noodig is, dat ook hij ons geen uur ongebruikt voorbij gaat, en dat alle krachten worden ingespannen. In dit opzicht zijn we nog niet waar we moeten wezen. Naast de velen die met inspanning van alle krachten arbeiden staan anderen die in rustige rust blijven v r or t dorr, mol en, of die zich opzettelijk af- Men heeft een of andere grief, blaast die op zooveel dat mogelijk is, en draagt die dan overal rond om duidelijk te ma ken dat men toch wel waarlijk gelijk heeft, met de handen thuis te houden. Hier is een die overal rondbazuint dat met de belangen van die of die groep toch wat al te weinig gerekend is en daarnaast staan weer anderen, die meenen dat onze mannen niet altijd even principieel op traden. Nu heb ik dat spreekt vanzelf i te- gen het uiten van die grieven niet het minste bezwaar. Maar, Salomo heeft het al gezegd: al les heeft zijn hestemden tijd. Er is een tijd om bezwaren in te bren gen: dat is bij de candidaatstelling. Maar er is ook een tijd om aan het werk to v gaan en dat is als de candiaten gesteld zijn en het verlies van één stem het ven 1 lies van een zetel kan beteekenen. Het is wel jammer, amice, dat met die eenvoudige waarheid nog vaak zoo wei nig gerekend wordt, met het onafwijsbaar gevolg, dat de critiseerende kiezers die zoo voor belangen of beginselen in cfo weer zijn, feitelijk niet anders doen dan de positie van de tegenpartij versterken. Men begrijpt blijkbaar niet den ernst van den toestand. Als we de pas gehouden Statenverkie zingen als basis nemen, dan is het duide lijk dat de positie van de rechterzijde be denkelijk wordt verzwakt De verhouding in den Raad die thans is 1912, zou dan worden 19 rechts en 14 links. Als go daarbij dan in aanmerking neemt dat do Ghristelijk-Historischen - zoogoed als ze ker een wéinig achteruit zullen gaan, zoo dat ze in elk geval niet meer dan 7 ze-: tels krijgen, terwijl onder de R. Katholie ken naar ik vernam verschillende candi-- daten zijn die weinig principieel voelen, dan is het duidelijk, (lat het er met onzo gemeenlehuishouding niet zoo mooi voorstaat en dat het vrij onwaarschijn- Ijik is, dat wo nog van een rechtscho meerderheid zullen kunnen spreken. Ge zult zeggen amice, als de Cbr.-His- torischen zooals verwacht wordt geen acht zetels halen, dan zullen wij daarvan profiteeren. Maar d£t is volstrekt niet zeker. Do vierde zetel, clie we volgens den laatsten uitslag zouden verkrijgen, zou ons wor-< den toegewezen op een betrekkelijk klein overschot. We moeten dus heel wat stem men ophalen voor we aan de vorming van een overschot voor den vijfden zetel kunnen beginnen. Ge moet hierbij niet vergeten, dat de Staatk. Geref. die thans zelfstandig op treden bij de vorige Gemeenteraadsverkie-- zing nog, in hoofdzaak althans, onze can di daat stemden. Ds. Kersten schreef wel onlangs, dat een deel der Hezers die thans de S. G. P. steunen vroeger op de liberale candida- ten stemden, maar dat is hier voorzoover ik weet niet het geval. Het gevolg is, dat al die stemmen voorshands verloren zijn, daar het wel zoo goed als zeker is; dat deze partij geen. 75 pet. van den kiesdeeler zal halen. Met al die factoren moet rekening worden gehouden amice. Rekening moet worden èéhouden ook met de mogelijk heid, dat de uiterste groepen ook hier de leiding zullen nemen. Wie daaraan denkt, zal dunkt me zijn plicht verslaan, en naar vermogen mee werken -om het aantal stemmen voor de Anti-revolutionaire candidaten zoo groot mogelijk te maken. Hoe noodig dat is heeft de laatste Raadsvergadering geleerd, toen een voor stel aan de orde kwam om aan een der bijzondere scholen datgene te verstrek ken waarop zij recht heeft. Onmiddellijk was men er van vrijzin-i nige zijde hij om bezwaren aan t© dragen. Het is den "vrijzinnige dames en heeTen evenals hunne socialistische collega's een doorn in het oog, dat het hijzonder oti- derwijs dezelfde voorrechten geniet als het openhaar onderwij'S. Dat most niet maggen. En nu kan men wel niet de wet veran deren, maar men kan toch als men een maal de macht in handen h!eeft, tegenwer ken en belemmeringen in den weg leg gen. Zoo gaat het trouwens met alle zaken met een principieelen kant. Bij alle ver schil van meening is er dan roerende overeenstemming. Dan vinden elkaar de liberalen en de communisten, on niet te vergeten ook de Democraten. Deze partij wil van een principieele scheidingslijn, zoo het heet, niet weten. Maar haar program is een bevestiging daarvan. Vraag deze heeren maar eens hoe ze denken over onze wenschen zoo als die in ons program zijn ontvouwd. Vraag ze maar eens hoe ze denken over de bron van liet gezag, de roeping der Overheid, de heiliging van den Dag dos Heeren, de taak der ouders en zooveel dingen meer, en ze 'zullen zich lijnrecht tegenover ons stellen. En als ge dan zegt: maar ge zijt toch Democraat zonder meer, dan zullen ze u duidelijk maken, dat die democratie toch door een dieper beginsel beheerscht word*- en gereguleerd, dat do democratie, waar van men zoo hoog opgeeft, niet hoofdzaalk is. maar hijzaak. Dit geldt amice van alle partijen. De vraag die alles beheerscht is deze, hoe men staat tegenover den Christus, of men het Koningschap van Jezus erkent en voor Hem wenscht te huigen. Die vraag beheerscht ook onzen arbeid vóór de verkiezingen. Go'd wil geen on- willige dienstknechten en -maagden, maar een zeer gewillig volk. Mogen allen die dit lezen zich bij dat j volk scharen. En als dan de droppelen van den Pink- sterregen ook op ons neerdalen, dan zuln len we een opgewekt Pinksterfeest vieren en bezield worden met nieuwe krachten ook voor den verkiezingsstrijd. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6