Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP.. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is Hedenavond verkrijgbaar SCHOL a f 0.18 per pond en DINSDAG bij aanvoer SCHELVISCH en SCHOL. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 19 Mei 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouder van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan C. Christiaanse Czn., en rechtver krijgenden vergunning is verleend tot op richting van een bewaarplaats voor 250 Liter benzine in den tuin van het perceel Hoogewoerd no. 33, Sectie D no. 902. N. C. DE GIJSELAAB, Burgemeester. E. SCHOTMAN, lo.-Secretaris. Leiden, 19 Mei 1923. AGENDA. ZONDAG 20 Mei. Leiden. Stads evangelisatie. Pinkstersamenkomst. Aan vang 8 uur. WOENSDAG 23 Mei. Hi 11e gom. «A. R. Kiesvereenïging „Nederland en Oran je. ,,De gemeenteraadsverkiezing". Aan vang 8 uur. i lederen Woensdagavond van 1%814 nur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Stèenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag* 14 Mei tot en met Zondag 20 Mei (1ste Pinksterdag) waargenomen door de apotheken van de H.H. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406 en W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, telef. 594. Den 2den Pinksterdag neemt waar de apotheek van den heer C. B. Duijster Jr., Nieuwe Rijn 18, telefoon 623. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr Hovens Gréve, Rijn en Schickade 104, Tel. 1681. Dr. Kist. Rembrandtstr. 21. Tel. 1202. Dr. G. H.Nijkamp,Breestraat 171,Tel.t24t. Dr. v. Voorthuijeen, Heerengracht 38. TeL 7. Dr. Ras8er8, Rapenbnrg 47, Tel. 1469. Van 2den Pinksterdag 8 uur tot Dins dagmorgen 8 uur nemen de volgende huis artsen den dienst waar: Dr Rlöte, Papengracht 20. Dr. Boonacker, Hoogewoerd 138, Tel. 266. Dr. Mulder, Walersteeg, Tel. 990. ür. Poortman. Rapenburg 53, Tel. 1481. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur waargenomen door Dr. Timmerman, Wilhelminapark, Telef. 300. rechtigd werden, overigens in gelijke si tuatie waren als waarin zij thans zijn. Tegen beperking van de cumulatie van pensioen met inkomsten, uit particulieren arbeid of bedrijf verkregen; kunnen ge- .wichtige bezwaren worden aangevoerd. als~ het betreft pensioen in den gewonen zin des woords, d, w. z. ouderdoms- of invaliditeitspensioen. In art. 66 is een wijziging gebracht, waardoor de vrijwillige pensioenverhoo- ging zich tot de ouderdomspensioen be perkt. Plaatselijke Keuze. Aan het voorloopig Verslag op 't wets- voorstel-Rutgers c.s. tot wijziging van de Drankwet is het volgende ontleend: Vele leden, waaronder ook, die met het beginsel van het wetsvoorstel instemden, verklaarden niet te kunnen goedkeuren, dat dit wetsvoorstel opnieuw werd inge diend, nadat het kort te voren door do Eerste Kamer was verworpen. Zulks te meer, omdat de Regeering in de jongste openingsrede een wetsontwerp tot wijzi ging van de Drankwet heeft aangekon digd. Onder die omstandigheden hadden de voorstellers de indiening van 't wets ontwerp dienen af te wachten, en, indien, daarin het beginsel van Plaatselijke Keu ze niet was opgenomen, kunnen overwe gen, of daarin door het indienen van amendementen was to voorzien. Verschillende andere leden achtten deze critiek ongegrond en juichten de wedcr- indiening toe. Waar het in 1919 inge diende voorstel in dezo Kamer een goede meerderheid verwierf en in do andere Kamer met slechts één slem meerderheid werd verworpen, terwijl sindsdien do beide Kamers opnieuw werden samenge steld, oordeelde zij wel degelijk gewijzig de omstandigheden aanwezig, die de we- derindiening rechtvaardigen. En wat de aangekondigde herziening van de Drank wet betreft, waren zij met de voorstellers van oordeel, d^vt in ons land moeilijk een stelsel van drankwetgeving denkbaar is, waarin het systeem van Plaatselijke keu ze niet een plaats zou kunnen vinden. Verscheidene leden, die zich tegen de strekking van liet wetsvoorstel verzetten, betoogden, dat de drankbestrijding moet steunen op zedelijke overtuiging en dat dwang hier niet het gewenschte middel is. Eenzelfde minder gunstige ervaring in Amerika met de z.g. drooglegging, heeft men in ons land in sommige plaatsen met het tapverbod omgedaan. Vooral het stel sel van Plaatselijke keuze zou als dwang middel ondoeltreffend blijken, daar dit stelsel het kwaad alleen verplaatst. Men vreesde voorts, dat vooral in kleinere ge meenten Plaatselijke keuze een bron zou worden van voortdurende onrust en agi tatie. Einddoel van het ontwerp is verder kunstmatige drooglegging en de leden, hier aan het woord, verklaarden zich niet bereid de voorstellers te volgen op den weg naar steeds verder gaande beperking der persoonlijke vrijheid. Sommige leden betoogden, dat het ont werp in strijd is met de Grondwet, daar hier, huiten de Grondwet om, toepassing wordt gegeven aan de beginselen van volksinitiatief en volksreferendum. Verschillende andere leden verdedigden het wetsvoorstel. Zij sloten zich aan bij de toelichting en merkten op, dat het al leen geldt vermindering van drankgele genheid; overigens blijft het gebruik van sterken drank vrij. Reeds nu stelt de wet gever plaatselijke regeling van dit onder werp op den voorgrond en het voorstel werkt deze gedachte nader uit. Dat invoe ring van Plaatselijke keuze aanleiding zal kunnen geven tot hier en daar wellicht feilen strijd, ontkenden zij niet, doch zij meenden, dat waar het hiereen onder werp geldt, waarbij de instandhouding van onze volkskracht zoo rechtstreeks is betrokken, deze strijd gewenscht is. Dat het voorstel in strijd zou zijn met de Grondwet erkenden de leden niet; er zal slechts een advies kunnen worden uitge bracht, waaraan de Kroon hij haar be slissing niet gebonden is. Luchipostverkeer. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 22 Mei a.s. een derde 'luchtpostver- binding op Engeland (Amsterdam—Rotter damLonden) en een luchtpostdienst op Duitschland (AmsterdamBremenHam burgBerlijn wordt ingesteld. De tijd stippen van vertrek en aankomst van de bestaande luchtlijnen NederlandEnge land zijn gewijzigd. Tot het luchtvervoer met de verbinding op Duitschland zijn toegelaten stukken van allerlei aard, met uitzondering van brieven en 'doosjes mét aangegeven waar de en postpakketten. Het voor dit vervoer boven de gewone porten en rechten door middel van fran keerzegel te kwijten luchtrecht bedraagt 10 cent per 20 gram. Per luchtpost te verzeuden correspon dentie moet vojdoendo worden gefran keerd, linksboven het adres worden voor zien van het duidelijk en onderstreept (bij voorkeur met een gekleurde lijn) op schrift: „Per luchtpost". Bovendien be hoort de plaats vau bestemming, om de stukken gemakkelijk te doen opvallen, op duidelijke wijze te worden omhaald (hij voorkeur door middel van een raanP van gekleurde lijnen). Voor verdere inlichtingen worden be langhebbenden verwezen naar de kanto ren der posterijen. Statenleden, tevens Eerste Kamerleden. Wij vernemen, dat prof. mr. P. A. Diepenhorst, lid der Eerste Kamer, heeft bedankt voor het lidmaatschap der Pro vinciale Staten van Noord-Holland. Het wetsontwerp, regelende het evenre dig kiesrecht voor de samenstelling der I Eerste Kamer door de Staten der-Provin ciën. bevat de bepaling, dat een zittend Statenlid niet voor de Eerste Kamer ver kiesbaar is. Het aanhangige wetsontwerp, dat binnenkort aan de Eerste Kamer zal worden aangeboden, bevat geen overgangs bepaling voor de thans zetelende Staten leden, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat gekozenen voor de Eerste Kamer, zete lende in de Staten, niet tot het lidmaat schap van den Senaat zouden worden toe gelaten. Ten einde die moeilijkheid te ont gaan, heeft prof. Diepenhorst als Slaten lid bedankt. Een voorbeeld, dat vrij ze ker door andere Statenleden, thans lid der Eerste Kamer, zal worden gevolgd. Op den tweeden Dinsdag van Juli zul len de Provinciale Staten over het ge- heele land bijeenkomen tot het samenstel len van de colleges van Gedeputeerden. Dan zullen ook de candidatenlijsten voor de Eerste Kamer-verkiezing moeten wor den ingediend. Die verkiezing zal echter eerst plaats hebben in oen zitting, te houden op het eind van Juli of in het begin van Augustus. Daar op die candidatenlijsten do na men zullen voorkomen van volo Eerste Kamerleden, thans ook leden der Staten, zullen die waarschijnlijk binnenkort even eens voor hun Statenlidmaatschap bedan ken. De Haaysche fascisten. In meerdere Waden is een bericht opge nomen of overgenomen omtrent de vesti ging van het secretariaat eener Fascisten- Vereeniging, ten huize van den heer Frans Pauwels, Hoogstraat 29, te 's-Gravcnhage. De heer Fr. Pauwels schrijft ons nu, dat noch zijn firma, noch hijzelf, in eenige relatie slaat of gestaan lieeft met bedoelde Vereeniging, en dat hij nooit aan eenige actie van zulk een vereeniging heeft deel genomen. Aan hen, die belangstellend zijn te ver nemen, wat aanleiding heeft gegeven tot dit misverstand, is de heer Pauwels gaar ne bereid daaromtrent inlichtingen to geven. BUITENLAND I DE STAKING IN BELGIE. Toestand stationair. De beambtenstaking bleef heden over het algemeen stationnair. Naar verluidt, izullen de verecnigde beursmannen van .'Brussel «en proces aanhangig maken te gen het nationaal syndicaat, op grond, dat dit door do staking uit le lokken on berekenbare schade aan handel en nij verheid heeft veroorzaakt. De vliegdiensten tusschen België en Ne derland zijn in verband met het stopzet ten van passagierstreinen aanmerkelijk uitgebreid en wel op zoodanige wijze, dat met korte tusschenpoozen vliegtuigen met passagiers in de beide richtingen kunnen vertrekken. Nederlan'dsche treinen rijden op het oogenblik niet verder dan tot Essclien- igrens. Doordat ook het pastsagiersverkeer op de lijn BrusselAarlen is komen stil te liggen, zijn de internationale treinen naar Zwitserland en Italic in de onmoge lijkheid normaal te blijven doorrijden. De trein van Constantinopel naar Ostende is te Aarlen opgehouden. Te Brussel breidde de staking onder het spoorwegpersoneel zich eenigszins uit, tmaar daartegenover staat, dat te Gent de postdiensten weer ongeveer normaal functionneeren en op dit gebied ook te Antwerpen een lichte verbetering kon ge boekt worden. Op het oogenblik zijn er zoo wat 20.000 stakers op de 140.000 beambten, die aan de diensten van spoor, post, telegraaf en telefoon werkzaam zijn. In den afgeloopen nacht werden enkele telefoonlijnen gesaboteerd, onder meer de lijn BrusselAmsterdam. Tusschen Antwerpen en Brussel en omgekeerd reden gisteren 16 noodtreinen. In de Kamer is de bespreking over de spoorwegstaking geëindigd. De motie van vertrouwen in de regeering werd met groole meerderheid van stemmen aange nomen. De 57 aanwezige socialisten onthielden zich van stemming. Men verwacht nu, dat de staking toch wel spoedig zal worden beëindigd. Eingenaardig is de houding die de so cialist Anseele aangenomen heeft'. Ge noemde heer schreeuwde over de -wreed© en onmenschelijke houding door de re geering aangenomen, die 12, 13 en 14 francs dagloonen betaalt. De Brusselsche „Standaard" neemt de heer Anseele in 't ootje, omdat deze maar liefst directeur is van 13 greote Naaml. Venn, met millioenen kapitaal en winst. En nu de loonen, welke aan het perso neel van de „Textile de Flandres" te Thourout worden uitbetaald. De heer An seele is voorzitter van deze naamlcoze vennootschap: Drie losse .werklieden fr. 1.57 per uut (fr. 12.56 per dag); 1 smeerder, fr. 1.39 (11.12); 5 scheerders, 1.85 (14.80); 2 pap pers, fr. 94.50 per week; 1 helper, fr. 1.65 per uur; 3 magazijnmeesters, fr. 1.73 (14.14); meestergasten, 135 fr. per week; boom opleggers, 110 fr. per week; stoker en machinisten, fr. 1.85 per uur (fr. 14.80 per week); spoolers, 55 a 60 fr. per week; bomster, 60 a 65 fr. per week; 1 smid, 2.25; 1 helper, 0.75 per uur; 1 timmer man, 2.45 per uur. De loonen der wevers en weefsters (vol slagen werksters) worden geschat op 1.75 a 2 fr. per uur. Doorhaalders in entrepriso verdienen 20 a 80 fr.; xietstekers, fr. 1.50 per uur. Vele kapitalisten zullen den heer An seele benijden. „Ontwaakt IN EN OM HET ROERGEBIED. Engeland voorzichtig. Neg geen aanbod verwacht. In verhand met de mogelijkheid van «en nieuw Duïfsch' aanbod schrijft de „Daily Telegraph"., dat de Engelsche re geering afkeerig 'zal zijn van eenige di plomatieke besprekingen met Berlijn over het volgende aanbod van Duitsch land, die ook maar den schijn van voor loop! ge onderhandelingen zouden kunnen hebben, want door in een dergelijken gang van feaken in te stemmen, zou het zijn, alsof Engeland hij tvoorbaat zijn eventueele houding ten opzichte van dat aanbod zou bepalen en' de Duitsche en de buitenlandschie openbare meening zou over het algemeen te x^cht of ten onrechte spoedig daaruit een verantwoordelijkheid distilleeren, welke de Engelsche regeering niet van plan is te aanvaarden. De Duitsche openbare meening geeft eenige teleurstelling te kennen o'ver wat genoemd wordt het onbepaalde van hei jongste Engelsoha antwoord, docli voor zoover het de waarborgen be tref, mcieten de Duitsche deskundigen kunnen schatten, welke waarborgen ver moedelijk de opvatting der geallieerden kunnen bevredigen, terwijl, voer zoo ver het een behoorlijk bedrag voor de schade vergoeding betreft, Londen en Rome se dert Januari hun opvatting voldoende duidelijk hebben gemaakt. Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, is cr nauwelijks mee te rekenen, dat de rijksregeering voor het einde van de volgende week een naderen stap in zake het vraagstuk van herstel doen zal. Tegenover de beweringen van Poincaré over den toestand in 't Roergebied wordt hier verklaard: Polncaré's rede was een kunstig in lelkaar gezette berekening. Veertien dagen geleden werd als inkom- stencijfer nog ge enlO millioen aangege ven, hu wordt een cijfer van 63 millioen .genoemd. Over het "koïenvraagstuk sprekend, beweerde Poincaré, dat het Fransche regime reeds evenveel kolen en cokes wist te leveren als de Duitsche vrijwillige leveranties, terwijl vaststaat, dat van 17 Januari tot 30 April Frank rijk en BeTgië nog geen L0 pet. ontvingen van wat de Duitschers anders vrijwillig hadden geleverd. Thans bekomen de bezettende mogend heden ongeveer (7000 ton per 'dag, waar van het grootste gedeelte voor het ver keer in het Roergebied wordt gebruikt. Van 17 Januari tot 30 April hebben 'de bezettende mogendheden 140.000 ton ko- len ontvangen, terwijl anders Duitsch land. 1.600.000 ton had geleverd. Van belang is de tijding, dat Borsar Law zal aftreden. Wel wordt van andere zijde het betref fende bericht overdreven genoemd, doch verschillende voorteekenen schijnen toch op een heengaan te wijzen. Sir Thomas Horder, een bekend Lon- densch specialist en-dokter van den prins van Wales, is naar Parijs ontboden om Bonar Law te onderzoeken. In verband met de geruchten over het aftreden van Bonar Law geeft men voor dit geval Cur- zon een goede kans en verwacht men, dat dan tevens een reconstructie van het ka binet zal plaats hebben, aangezien ook de positie van Bridgeman, den minister van binnenlandsche zaken, door de zaak O'Brien, wel eenigszins geschokt is. Of dit verandering zal brengen in de Engelscike politiek? Komt Curzon aan het bewind? Het optreden dsr bezetting. De Franschen hebben gisteren met ge weld de boete ingevorderd, die aan de stad Dortmund was opgelegd wegens sa botage van de telefoonlijnen Dortmund Brakel, en DortmundScharnhorst. Deze boete beliep 365 dollar, of volgens den stand Van den dollar op 2 Mei 10.000.000 mark. Gistermorgen, kort na 9 uur, kwamen 5 officieren met 72 man en 2 Franschen in burger op het stadhuis, waarvan zij de toegangen bezetten. Enkele Duitscli-spre- kende Fransche soldaten gingen met de twee Franschen in burger naar het lokaal waar de brandkast zich bevindt, waar een bedrag van ongeveer 150 millioen mark voor uitbetaling van salarissen aanwezig was. Van dit geld namen de Franschen een bedrag van 15.525.000 mark, aange zien do waarde van de Duitsche mark se dert 2 Mei, toen de boete betaald moest worden, gedaald is. Zij gaven den stadsontvanger een kwi tantie en bovendien een schrifte lijke verklaring: „De directeur van de stadskas te Dortmund heeft slechts onder dwang de boete betaald, die -de comman- deerende generaal aan de stad Dortmund op 23 April heeft opgelegd. De directeur heeft geprotesteerd. Hem is een kwi tantie overhandigd, door den onder-in tendant der derde infanterie divisie". Het proces-Krupp. De verdedigers in het Krupp-proces hebben de motiveering van de revisïe-aan vraag bij generaal Degoutte ingediend. Zij is in de eerste plaats gebaseerd op de on bevoegdheid der Fransche krijgsraden in het bezette gebied en verder op nog een tiental andere overwegingen. Het gerechtshof in het groote Fransche hoofdkwartier te Dusseldorf heeft het verzoek om revisie van het vonnis in het Krupp-proces van 8 Mei, voor zoover het betrekking heeft op den heer Krupp von Bohlen und Halbach en de directeuren Bruhn, Har twig en Opsterlein, verworpen; het vonnis tegen het lid van den bedrijfs- raad Muller werd vernietigd en zijn zaak voor een nieuwe behandeling naar Dussel dorf verwezen. Botsingen tc Dortmund. Te Dortmund is de communistische mijnwerkerssfaking tot de mijnen „Scharn horst" en „President Stein" uitgebreid. Bij een demonstratie kwam het tusschen betoogers en politie tot bloedige botsingen. Op do mijn „President Stein" werd een arbeider ernstig gewond, ook op de mijn. „Scharnhorst" werden enkele personen gewond, terwijl een communist werd dood geschoten. Gistermorgen werd opnieuw betoogd. „Bloed moet er vloeien", zoo ging de roep De stemming onder de bevolking is zeer opgewonden. Spocrweg-or.fploffing. Men meldt aan de „Msbd.": Te Kerkrade werd des avonds tusschen half elf en elf uur een zware slag ge hoord, zóó hevig, dat in sommige straten de ruiten dreunden. Later bleek, dat er een onploffing heeft plaats gehad op de spoorlijn tusschen Kohlscheid en Aken, op het oogenblik dat een trein, bediend door Belgisch personeel, passeerde. De vernieling was niet groot. Het ver keer is weer hersteld. De daders konden niet ^worden achterhaald. In de gemeente Kohlscheid en Richtericli is in verband met dezen aanslag alle verkeer van voet gangers, auto's en rijwielen verboden door de bezettingsautoriteiten. —am i -ui"urn, &EKK EN SCHOOL Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk. De anagelegenhedeeii van het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstrac- tementen worden behandeld. Het blijkt, dat de administrateuren van het fonds „Aanpakken" uit de renten een som van f 29.000 hebben beschikbaar gesteld voor liet synodale fonds (d.i. f 3000 meer dan ten vorigen jare), zoodat dank zij deze hulp, en met gebruikmaking van een sup pletie-som uit de Generale Kas, het mini mum der laagste tractementen over 192-1 kam worden verhoogd tot f 1650 (met vrije woning en f 50 voor belasting.) Derhalve weder f 50 meer dan in dit jaar 1923. Uit de rekening van het vorg jaar bljkt, dat in 1922 wegens vacaturen f 10.390.40 niet werd uitbetaald. Het saldo der uit- keeringsrekening bedroeg_ f 59.550.48 waar uit de subsidies in 1923 ten bedrage van 44.183 moeten worden voldaan. Het Studiefonds, dat over zeer geringe middelen beschikt, kan f 300 uitkeeren. Hierbij moet worden gevoegd een bedrag van f 400, dat door k.k. administrateuren van het fonds Racer-Tak beschikbaar is gesteld. Derhalve wordt besloten S studenten voor te dragen voor een subsidie, tot een bedrag van f 700. De Algemeene Weduwen- en Weezen- beuj."8 gaf een-uitkeering aan 361 weduwen, 7 minderjarigen en 20 erven (tegenover resp. 372, 6 en 15 in 1921) tot een bedrag van f 96.517.13. Het bedrag van de 10 pet. vacature-penningen bedroeg f 3S.101.10. Met groote waardeering wordt melding gemaakt van een legaat van f 25.000, na gelaten dooy mevr. wed. F. N. van der Muelen-Y a s twi j k. Besloten wordt, met goedkeuring van de Synode, evenals ten vorigen jare, weder de uitkeering te bepalen op f 205, benevens f 55 bijslag (alzoo f 260.) De aangelegenheden van dc bvuodalo Bijbelvertaling des Nieuwen Testaments en van den Vervolgbundel op de Evange lische Gezangen vragen nu de aandacht/ De baten van den Vervolgbundel zijn over' 1922 f 1735.62. Dr. A. W. Bronsveld heeft een manuscript ingezonden over „den Ver volgbundel op de Evangelische Gezangen waarvan de vergadering met grooten dank aan den schrijver kennis neemt. Do aangelegenheden van de Algemeene Kas zijn nu aan dc orde. Aan achterstalli ge quota moet nog f 685.75 ontvangen wor den, bovendien f 184.50 van de 10 pet. ver hooging quota. Aan bijdragen van kerke-; lijke administraties is f 45.377.23* en van- diaconieën f 12.615.50 ontvangen. Het kas-' saldo is met f 6550 vermeerderd. Indien allo rekeningen der in 1922 gehouden kerk visitatie ingekomen waren, dan zou dit* kassaldo niet vermeerderd zijn. Volgens in gekomen bericht van den quaestor-gene raal is een zeer zuinig beheer noodzakelijk, De rekening van ontvangsten en uitga ven van het hulppensioenfonds voor eme riti-predikanten over 1922 wordt nagezien. Het getal deelgerechtigde gemeenten be draagt thans 384 met 527 plaatsen, waar van 18 gemeenten met 18 plaatsen zich uit gekocht hebben. Het totale bedrag dei- ontvangen contributies bedraagt f 5010. Er is een uitkeering gedaan aan 55 predi kanten en 6 erven. Er is geen bezwaar over dit jaar het bedrag van 1922 weer uit te keeren, n.l. f 110. De vergadering wordt tot den volgenden dag verdaagd. Zuider-Zendingsfeest. Het 43c Zuider Zendingsfeest zal D.V. gehouden worden op Woensdag 20 Juni a.s. in het Mastbosch te Giimiken. Sprekers: Ds. J. J. van de Wall van Breda, Ds. M. Lindenhom van Oegstgeest, Prof. dr. J. A. Cramer van Utrecht, zendeling H. Bielkc van Zeist, Dr. A. F. Krull en Ds. A. van KooVen van Rotterdam. UIT DE OffiGEWMÜi RIJNSBURG. Vereeniging Veiling Tuinbeuw-Producien „Rijnsburg". Bovengenoemde vereeniging hield bij den heer J J. Verbree alhier eene alge- pieene ledenvergadering. Na opening der vergadering door den voorzitter, do heer S. Sc-boneveld, las de secretaris, de heer J. Kromhout, de no tulen der vorige vergadering, die onver anderd werden goedgekeurd, en hracht vervolgens het jaarverslag uit. Het jaar 1922 was voor de tuinders zeer ongunstig, om-dat de oogsten wol ruim 'en de producten wel goed waren, maar de gemaakte prijzen, voor de mees te artikelen, de productiekosten niet dek- ten. Niet als gevolg van overproductie, maar doordat velen de tuinbouw zijn gaan beoefenen in do goede off:logsjaren, toen liet buitenéand graag alle producten af nam. Thans echter was dit geheel anders. Spr. hoopte dat 1923 verbetering zou brengen. De Tuinhouw-Centrale heeft thans ver-! kregen verlaging van de spoorwegvrach- ten, en afschaffing van de registratie rechten, wat echter niet van veel beteeke- nis is. hij do tegenwoordige slechte voor uitzichten. V In 1922 was voor een bedrag van f 113.183.49 geveild. Het bestuur betreurde het, bij den ver laagden omzet, waar de gewone onkosten niet van betcekenis minderen, geen ver- i laging van veilingKosten te kunnen toe- zeggen. fl; Nu echter -do registratiekosten zijn ver- vallen hoopt het bestuur eerlang aan de leden het N. U. M. geld te kunnen te ruggeven, zoo mogelijk in den zomer of in liet najaar de helft en zoo spoedig mo- gelijk de rest. Het verslag van den Secretaris, word onder dankzegging van den voorzitter aanvaard. Na voorlezing van het in alle opzich ten gunstig rapport van den accountant, werd met alg. stemmen décharge ver leend aan den penning- en veilingmees ter. Bij acclamatie ward de hear Jac. Krom hout als bestuurslid herkozen. Vervolgens deed de voorzitter namens het bestuur eenige mededeslingen, naar aanleiding van een gehouden bespreking met de Leidschc aardappelhandelaren- vereeniging. Besloten werd te veilen in balen van 50 K.G. door bet bestuur zoo billijk moge.Mjk en in goede qualiteit te verschaffen, en die de leden verplicht zijn af te nemen. Aangedrongen werd op een zoo goed mogelijke sorteering: De aardappelen kunnen door 'n aanwezigen keurmeester worden afgekeurd, in welk geval betere geleverd moeten worden. Ook zal worden toegezien, op d'e lioe-? veelheid slijk aan de aardappelen. Geveild mag alleen worden, wat te-vo ren is opgegeven. Koopers mogen niet meer in commissie koopen, maar alleen voor eiigèn rekening. De principalen zijn verplicht bun goed, onmiddellijk na de veil'ng, binnen een daarvoor bepaalden tijd ai te leveren. De kooper is verplicht direct na de vei ling iemand aan te wijzen, om binnen' dien tijd tie goederen in ontvangst te ne-' men. Na verloop van den geslelden füjd lig gen de goederen ivoor hun rekening. Aan het terrein zal een bascule aanwe zig zijn, om het gewicht te kunnen con-' troleeren. Begrijpelijkerwijs lokte deze regeling1! nogal eenige bespreking uit, maar ten slotte konden de leden zich daarmede wel vereenigen. ,'1 Na inning van de contributie word overgegaan tot de rondvraag. Do heer ,v. d. Bosch vroeg, tot welkend tijd men lid van de Vereeniging koff. worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2