Pinkster-Aanbieding rKieeoii A. WAALS f 16.75 Wij bieden thans aanj Haarlemmerstraat 114 LEIDEN Bovenstaande elegante Mantel, in prima gabardine, moderne sluiting, slechts Door de buitengewone aanbiedingen in alie genres, is 't zeker in Uw belang onze magazijnen te bezoeken. 6992 Onze Coiiectie is enorm uitgebreid. fóantelcostumes vanaf 12.75 Mantels in Laken9.75 Mantels in Gabardine 12.75 Hegenmantels 6.75 Kindermantels 2.75 Blouses0.50 Hokken in prima Cheviot 1.75 Japonnen2.75 Gemsenteiajke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken Vischwinkel Vischmarkt 18 (Telef. 1225) is Vrijdag ver krijgbaar GROOTE SCHELVISCH a f 0.44, SCHOL a f 0.23—f 0.38, KABEL JAUW a f 0.45 en TARBOT a f 0.75 per pond. N. C. DE GIJ3ELAAR, Burgemeester. Leiden, 17 Mei 1923. MEUBELEN BIJZONDERE SCHOOLGEBOUWEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: a. dat de Raad der gemeente, in zijne openbare vergadering van den 14den dezer besloten heeft medewerking te verleenen aan het Bestuur der Inrichting van Lief dadigheid voor Roomsch-Katholieken (Meisjesscholen der Eerw. Zusters in de Pelikaanstraat) en aan het Bestuur der R.-K. Parochiale Jongensscholen onder R.-K. Par. Kerkbestuur, tot het aanschaf fen van 132 twee-persoons-schoolbanken, resp. ten behoeve van het schoolgebouw aan de Pelikaanstraat ISTo. 1 en ten be hoeve van het schoolgebouw aan de Peli kaanstraat No. 20 en dat de Raad, in ver band daarmede heeft vastgesteld twee suppletoire begrootingsstaten, elk groot f 4620, teneinde on3 College in staat te stellen dc voor de aanschaffing der "ban ken benoodigde gelden t. z. t. ter beschik king van de schoolbesturen te stellen; b. dat binnen dertig vrije dagen, te rekenen van beden af, ieder ingezetene van deze besluiten bij Gedeputeerde Sta ten der provincie Zuid-Holland in beroep kan komen. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Mei 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. Joh. de Best, en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een inrichting voor het bereiden van stucadoorspecie in het per ceel Levendaal No. G en 6a, Sectie D No. 927; b. de firma Kraan, Groenewegen en Co. cn rechtverkrijgenden, tot oprichting van een t-'mmermanswerkplaats in het perceel Oude'Rijn No. 94, Sectie IJ No. 656; c. D. Kuiper en rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de smederij in het perceel Oude Rijn No. 188, Sectie H No. 2868 en 2869; d. J. v. d. Bos Jr. en H. W. Wittenaar en rechtverkrijgenden tot oprichting van een drukkerij in het perceel Hoogewoerd No. 46, Sectie D No. 1544. B. cn W. van Leiden, Gelet op artikel 6 sub. 2 van de Waren wet, brengen ter algemeene kennis dat Evert Groenewegen, wonende te Leiden, Bloem- straat No. 28. bij vonnis van 30 April 1923, voorwaardelijk is veroordeeld tot 2 weken hechtenis met een proeftijd van drie jaar. wegens overtreding van artikel 2 der. keu ringsverordening van de gemeente Leiden (het verkoopen van met water vermengde melk als volle melk.) AGENDA. DONDERDAG 17 Met. Leiden. Alge meene vergadering Geref. Schoolver. School Hoogl. Kerkgracht. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 17 Mei. Leiden. Jaar vergadering Ver. tot bev. v. Vreemdelin genverkeer Café- Neuf. Aanvang 9 uur. lederen Woensdagavond van 7A—8A uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steenschuur 15. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 Mei tot en met Zondag 20 Mei (1ste Pinksterdag) waargenomen door de apotheken van de H.H. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406 cn W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, telef. 594. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. BUITEHLAfMO IN EN OM HET ROERGEBIED. Duitsche regceringsverklaring. Duifschland vraagt om inlicihfingen. In de gisteren gehouden zitting van den rijksdag zeide de minister van buiten- landsche zaken: „Tot mijn groot leedwe zen moet ik er van af zien, de vorige spre kers, die zich op het gebied der buiten- landsche politiek begeven hebben, thans op dit gebied te volgen. Zooals aan dit buis bekend is, zijn na het Fransche en Belgische ook het Engel- scho en Italiaanscho antwoord op onze nota van 2 Mei ingekomen. Dinsdagavond hebben wij de nota der Japansche regee ring ontvangen. De rijksregeering heeft met ernst en nauwgezetheid, welko de belangrijkheid der zaak vergt, deze antwoorden onder zocht. Dit onderzoek is echter nog niet af- geloopen. ffóór dit' het geval is, zou het In strijd met het belang van het land zijn, wanneer er van 'de ro- 'geeringstafel verklaringen over den tegen- .woordigen toestand onzer huitenlandsche politiek of de deze politiek beheerschende groote speciale kwesties afgelegd worden (hoort, hoort, links). Ik rr?ag het huis, er van overtuigd te zijn, dat de regeering zich haar verant woordelijkheid ten volle bewust is en slechts door één streven bezield is, n.l. den weg tc gaan, die haar naar plicht en over tuiging door het belang van volk en vader land en het belang der gemeenschap wordt aangewezen". Bij de besprekingen in den rijksdag hebben de rijksregeering en coalitie-par tijen ervan afgezien om uitvoerige debat ten over het Duitscho aanbod en de ant woordnota's der entente te beginnen. Do sociaal-democraten verklaarden door hun afgevaardigde Müller, dat voor de prestaties van Duitschland het groot kapitaal moest worden aangesproken. De rijksminister van financiën Her mes, die van een aanspreken van het groot-kapitaal voor de oplossing van het hersieJvraagsluk een voorstander is en ook in dien zin re pliceerde, vond niet den steun bij cen trum, democraten en sociaal-democraten, maar ook bij do Duitsche volkspartij van Stresemann. Ook sprekers van de Duitsch-nationalen en communisten voerden over het Duit sche aanbod het woord. De rechtsradica- len verklaarden, dat Duitschland niet meer kon aanbieden, dan in de jongste nota aangeboden was. De linksr'adicalen waren van oordeel, dat Duitschland zich aan de zijde van Rusland moest scharen en gemeenschappelijk tegen het kapitalis me en imperalisme der entente-machten- diende op to trekken. De rijksdag werd tenslotte tot begin Juni verdaagd De Duitsche rijksregeering heeft aan de regeering van Londen eenige vragen ge richt betreffende enkele passages uit de Engelscho antwoord-nota die volgens de opvatting van de Berlijnsche rijksregee ring niet duidelijk genoeg waren omschre- ven. In Duitsche kringen te Parijs werd gis teravond verzekerd, dat de Duitsche regee ring op liet punt staat met I nieuwe voorstellen te komen. Men weet zelfs mede te doelen, dat binnen zeer korten tijclveen nieuwe nota zal worden verzonden, waarin niet een. enkel cijfer voor het geheel van het herstel zal worden genoemd, maar waar in in het bijzonder nadruk zal worden ge legd op het vraagstuk der waarborgen. Hoewel men in Fransche kringen ten opzichte van deze mededeeling natuurlijk sceptisch gestemd is, wijst men er toch op dat het niet onmogelijk is, dat het criüeke oogenhlik in de Fransch-Duitsche moei lijkheden is aangebroken, doch men ver moedt, dat het eerst na Pinksteren zal zijn, eer de Duitscho regccring opnieuw van zicli zal doen hooren. Uit Essen wordt aan do „N. R. Crt." ge meldt: Te Oberhausen hebben de bezet tingstroepen de raccordementen met de Gute Hoffnungshütte en do fabrieken van Thijssen opgebroken. De baanvakken in het Obenhausener bergland werden we gens de ontploffingen van de laatste da gen zeer scherp bewaakt. Dc bewoners van de straten langs deze baanvakken worden door wachtposten van en naar hun huis gebracht. To Osterfeld zijn wegens deze ontploffingen de assessor dr. Lueneburg en een Commissaris wan politic als gijze laars in hechtenis genomen. T,c Dortmund zijn do 2e burgemeester en de stadsbouwmeester Kullrich in hech tenis genomen, omdat liet gemeentebestuur do boete, welke liet was opgelegd, niet heeft betaald. Te Essen hebben de Franschen gister ochtend de spoorwegkantoren bezet. Zij hebben bet vliegveld Rotthausen thans ge heel voor hun troepen in beslag genomen. Te Schonnebeck bij Essen is Dinsdag, terwijl een communistische honderdschap de markt bezet hield en de aangrenzende straten afzette, een commissie, waarhij zich 5 vrouwen bevonden, welko haar voornemen van te voren bij de politie had aangekondigd, die machteloos tegenover haar stond, een zaak in koloniale waren binnengedrongen en heeft er de prijzen verlaagd. De andere winkels in levens middelen hebben daarop onmiddellijk ge sloten. Niettempi drong de commissie er toch binnen en dwong ook haar prijsver lagingen af. De levensmiddelenprijzen zijn de laat- sto week in het Ruhrgebied aanzienlijk meer gestegen dan de voorafgaande drie weken. De groenteprijzen zijn van 100 tot 300 percent verhoogd, wat ten deele ook een gevolg is van de verkeersmoeilijkheden en den moeilijken aanvoer uit Nederland en de tuinderijen in het Rijnland. De vleeschprijzen zijn sinds 7 Mei met 8 a 12 percent, de aardappelprijzen met 80 per cent gestegen. Het telefoon- en telegraafverkeer in do meeste groote en middel-groote plaatsen van het Ruhrgebied, dat door de maan denlange bezetting van de grootste tele graaf- en telefoonkantoren toch al niet veel meer beteekende, schijnt thans door de bezettingstroepen stelselmatig geheel tot stilstand gebracht te worden. De laat ste dagen hebben kleine afdeelingen in de kabelhuisjes en op andere gewichtige pun ten van het net stelselmatig verwoestingen aangericht. De Belgen hebben den spoorweg Loehne Gelsenkirchen-Bismarck in de richting Dorten-Wenterdeck tot aan den straatweg Gladbeck-Oost naar Dorten bezet. Het sta tion Gladbeck-Oost zelf is onbezet geble ven. Door deze bezetting is het kolenvervoer voor de Duitscliers uit deze streek onmo gelijk geworden. Bovendien loopt ook de melkaanvoer naar het industrie-gebied door deze bezetting gevaar. Verschillende arbeiders, die zich op den weg bevonden, ondervonden veel last van de Belgische soldaten, daar zij de banden van de fietsen der arbeiders doorsneden: Te Herne hebben de Franschen den eigenaar van een bekenden sigaren-han del gelast binnen 3 dagen zijn winkels to ontruimen, daar dezo voor den verkoop van Fransche dagbladen, boeken en tijd schriften zullen worden ingericht. Tegen he! terrorisme. r'! De Duitsche regeering heeft aan de re- geeringc-n te Parijs, Londen en Brussel een nota gezonden, waarin zij opnieuw verzet aanteekent tegen de terroristische maatregelen van do geallieerde Rijnland commissie jegens de Duitsche ambtenaren en hun gezinnen in het bezelto gebied. DE STAKING IN BELGIE. Gisteravond om 8.45 uur werd aan de reizigers, die zich aan de Noorderstatie te Brussel bevonden, door den stationschef medegedeeld, dat de treinenloop naar en van Antwerpen is stopgezet. De interna tionale sneltreinen Parijs-Amsterdam en Amsterdam-Parijs zijn to Antwerpen ge blokkeerd, daar do machinisten cn stokers de locomotieven hebben verlaten. Aan de Zuiderstatie tc Brussel was de treinenloop gisteren normaal. De machinisten van het depot Bercliem- Antwerpen, die de staking voor den pas- sagiersdienst Antwerpen G.S.Brussel hadden aangekondigd, hebben aanvanke lijk op aandringen van het nationaal vak- verhond, dat zeide, dat het doel niet was het passagiersverkeer te heiemmeren, doch den strijd op oeconomisch terrein te voe ren, hun voornemen niet uitgevoerd. Gis terenavond zijn zij echter weer bijeenge komen en hebben het werk neergelegd met bovengenoemd gevolg. Op de kruispunten te Mortsel en Borger hout bij Antwerpen heeft het seinperso- neel geweigerd de goederentreinen uit Ant werpen door te laten. Woensdag zijn er te Aerschot spoorweg troepen aangekomen om daar aan het werk te gaan, doch het personeel van het de pot heeft dadelijk het werk neergelegd en geweigerd den dienst te hervatten zoolang er soldaten op het station zouden zijn. Op hetzelfde station heeft het personeel, dat de vuren van de locomotieven aanmaakt, het werk gestaakt. Bij den postdienst te Antwerpen hebben enkele bestellers het werk hervat, doch het meerendeel van de hestellingen ge schiedt door volontairs. Er hebben slechts twee bestellingen daags plaats. Volgens het Kamerlid Strauss, vice- voorzitter van de Kamer van Koophandel te Antwerpen zijn er met behulp van vrij willige krachten 200.000 brieven bcêteld, doch er wachten er nog 800.000 op bestel ling. De postdienst naar en van Harwich wordt, zij het ook met moeite, nog gere geld onderhonden. De brieven van Antwer pen naar het binnenland en het overige buitenland worden per auto verzonden, o. a. over Roosendaal. De conferentie te Lausanne. Volgens berichten aan de kranten heb ben de deskundigen gistermorgen in de politieke commissie van de conferentie van Lausanne medegedeeld, dat er over eenkomst is bereikt tusschen Turkije en Engeland ten aanzien van de kerkhoven van Gallipoli, zoodat Engelsche onderda nen die de graven der soldaten aldaar wil len bezoeken, niet aan bijzondere forma liteiten zullen zijn onderworpen. Voorts is medegedeeld dat de conferentie ten aanzien van bijna alle economische kwesties tot overeenstemming is gekomen met uitzondering dergeno die verhand houden met de concessies waarover thans te Constantinopel en te Angora wordt on derhandeld. gCEËIH EN SGHOÖL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te MiddelharnisI. Kie vit te Luntcren; te Koudekerke (Z.): R. ten Kate te Kolderveen (bij Mcppel). GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te RidderkerkJ. Vreug- denhil te Borssele. Jubilea. Ds. 'A'. Dar an, preeï. der Ned. Herv. Ge meente te St. Ocdemrode, die het beroep naarOdijlt aannam, vierde Maandag ziju 25-jarig ambtsféest. Z.eEerw. aanvaard de de bediening te Asch (G.), waar bij 7 jaren stond, voorts 10 jaren te Antwerpen (België) en voorts in zijn tegenwoordige Gemeente. Toegelaten tot dc Evangeliebediening. Door bet prov. Kerkbestuur van Dren the is de lieer T. J. dö Boer. candidnat in do theologie aan de Universiteit tc Gro ningen. tot de Evangelie-bediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten. Ds. F. Germs, f Te Groningen is op 72-jarigcn leeftijd overleden Ds. F. Germs, cm. Herv. pred. van Twijzcl. Ds. Germs werd candidaat in 3875 om 14 Mei 187G to Visvliet tot zijn ambtswerk te worden ingeleid. Drie jaar daarna vertrok hij naar Wier, om dezo pleats later nog te verwisselen voor Vled- dcr, Niehove cn Twijzel. Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk. n. Dc rijsksarchivaris dr. L. Lasonder, heeft met betrekking tot de kerkelijke ar- cliidvcn gedurende het tijdperk September 1920December 1922 eenige mededeelin- gen gedaan welke zich aansluiten aan zijn uitvoerig verslag over 1919—'20, opge nomen in de Bijlagen van 1920. In het eer ste tijdvak (Sept. '20—Sept.. '21) heeft dr. Lasonder zich door een persoonlijk bezoek op de hoogte gesteld van de archieven van zooveel mogelijk alle gemeenten met twee of meer predikanten in het provin ciaal ressoi*t van Gelderland en in de classes 's-Hertogenbosch, Eindhoven cn Maastricht. Ook bezocht hij het provin ciaal ressort van Noord-Brabant met Lim burg. Do bedoeling was, zoodoende volle dig op de hoogte te komen van al wat tij dens do Republiek het gebied van de Gel- derscho Synode vormde. Sinds heeft dr. Lasonder zooveel mogelijk alle inventa rissen van kerkelijke archieven bijeen ver zameld, ten einde te komen tot een alge- meenen inventaris als bedoeld in art. 9 van het Reglement op de kerkelijke ar chieven. Sinds Sept. 1920 zijn bovendien door hem bezocht het Archief van de Waal sche commissie, ondergebracht in dc Bi- bliothéquc Wallonne te Leiden, het archief van de classes Harderwijk, Leiden en Brielle. Hetzelfde artikel schrijft voor, dat de verschillende beheerders afschriften van de inventarissen van hun archieven moeten zenden aan de hoogero besturen, zoodat ten slotte de Alg. Synodale Com missie in het bezit komt van al deze in ventarissen. De Synodale commissie houdt zFó nu bezig met de kleine toelagen uit het Fonds voor Noodlijdende kerken cn personen. Voor gemeenten zal iu.ni. f 282Ó, voor per sonen pl.m. f 6500 "kunnen, worden bestemd. Daarop volgen do aanvragen voor groote toelagen. Hiervoor is, zooals wij gisteren heb Pen gemeld, een som van f 42.813 be- schikbaar. Prof. Is. van Dijk. Eenige oud-leerlingen van wijlen prof. Is. van Dijk hebben het plan opgevat zijn nagedachtenis te eeren door een daad van. piëteit. Zij hebben van mevrouw Van Dijk de toestemming gekregen om op het graf van hun leermeester een eenvoudigen graf steen te plaatsen en roepen daartoe den financieelen steun in van andere oud-leer lingen en brv.T"'"V-p.rrs van den overleden hooglef* UIT DE ORHGE¥it£g3 HILLEGOM. Gisteravond hield do afd. van dc Staatk. Geref. Partij een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer A. J. Kersten van Rotterdam. Nadat de voorzitter, de heer Krabber de vergadering had geopend, was het woord aan den spreker, die begon met er op te wijzen dat het niet toevallig is in welk land en in welke plaats wij wonen- Hst hebben van een eigen woonplaats is een voorrecht, dat echter ook een groote ver antwoordelijkheid met zich brengt, zooals dat ook blijkt uit de geschiedenis van Israël. Spr. behaixdelde dan dé belegering van Samaria en den nood die daarvan het ge volg was. Koning Jorarn kon de verarmde bevol king niet helpen, en Eliza de profeet liet niets van zich hooren. De Ileere helpt u niet, zoo zeide hij tot de door den honger tot wanhcop gedi*even vrouw en hoe zou ik het dan kunnen doen? En dan richt zich zijn haat tegen Eliza, die hij als de eerste van al dit kwaad beschouwde. Spr. zag tusschen wat te Samaria ge beurde en tusschen den toestand in ons land, meerdere punten van overeenkomst. Er is ook in ons land, mede ten gevolgo van den oorlog allerlei nood. Er is wel niet als in den oorlogstijd gebrek aan voed sel, maar 't geld om het te kcopen ont breekt in breeds kringen. De werkloosheid neemt toe, terwijl ook nu kan worden ge zegd, dat Eliza zich niet iaat hooren. .De Regeering zocht den nood tc keeren. door het maken van allerlei wetten,.maar het resultaat is dat ondanks al die maat regelen, do uitgawen voor armenzorg toe nemen. In al die wetten ziet spr. overigens oen gebrek aan Godsvertrouwen. Er is geen geloof in Gods voorzienigheid en daarom worden wc verplicht tot het betalen van premie voor do verzekeringswetten. Vervolgens betoogde spr. dat de bedoe ling van do Staatk. Geref. partij is, tc ko men tot een Gereformeerden Staat. Dc samenwerking der rechtschc partij, behalve bij concrete punten keurde hij ai en met name werd er de Anti-revol. eex1 verwijt van gemaakt, dat zij art. 36 van- de geloofsbelijdenis niet handhaven. Gestreefd moet worden naar eenheid van Kerk en Staat en in elk geval moet vaststaan de plicht der Overheid cm alle anti-Ghristelijke propaganda te weren. Ten opzichte van de Soc. kwestie were nog opgemerkt, dat de Arbeidswet afkeu ring verdient. Tegen beperking van den arbeidsduur opzichzelf bestaat geen bezwaar, maar als het noodig is moet langer gewerkt kunnen worden. Tenslotte wekte spr. de aanwezigen op,

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2