r HET ONDERWIJS IN RUSLAND. De vroegere „Daily Mail"-correspon- dent te Moskou seint thans uit Warschau nog de volgende bijzonderheden omtrent het roode onderwijssysteem, dat, met zoo veel gejuich en ophef begonnen, oen lang- zamen dood sterft. „Lunarski, de minister van onderwijs", zoo seint de correspondent, „heeft zoo lang hij minister is, nog slechts eenmaal een rapport inzake onderwijs uitgegeven en in dit rapport moet hij nog op ver* schillende plaatsen toegeven, dat het bolsjewistisch onderwij s-systeem op een volkomen mislukking is uitgeloopen. Lunarski beschrijft, hoe onmiddellijk na de revolutie, het aantal scholen aan zienlijk toenam, waarvan het onderhoud hoofdzakelijk door de centrale begroeting geschiedde. Wegens de uitgaven se baf te de regeering echter de onderwijscommis sie af en verdeelde de onkosten onder de plaatselijke instellingen. Een schoolcrisis volgde." „Dan", zoo voegt het rapport eraan toe: „In April 1922 waren er 68000 scholen met 5 millioen leerlingen In October van dat jaar waren er nog slechts 55.000 scholen met 4 millioen leerlingen. Do la gere scholen toonden een vermindering aan van 50 pet. De financieelc hulp voor de plaatselijke instellingen is zoo gering geworden, dat de kinderen verhongeren terwijl de sterfte zoodanig is toegenomen, dat de jongens en meisjes naar hun ouders moesten terugkeeren. Het aantal arbeiderscursussen, dat in October 1922 werd gegeven, bedroeg 927 mei 52000 iccri'ngcn. Ihans worden 246 cursussen gegeven met 14000 leerlingen. Het „geheele netwerk van politiek on derwijs", zoo gaat het rapport verder, werd vernietigd, vooral tengevolge van de financicele lasten. In het eerste jaar waren er 28GOO leeszalen geopend. Nu zijn er nog 3000". Tenslotte wijst Lunarski erop, dat de toestand van het onderwijs hopeloos is en dat het sovjet-congres de zaak moet helpen redden. De correspondent vult dan het possimis- tisch rapport van Lunarski o.m. door het volgende aan: „Fabrieksscholen waren in den tsaris- tischen lijd zevenmaal talrijker dan he den. Nu worden de universiteiten bevolkt door jonge half-geletterde personen, wier eenige kwalificatie in de oogen der roo- den is, dat zij communisten zijn. Nie mand wordt tot de universiteit toegela ten, of hij moet lid zijn van den commu- nistischen Jeugdbond. De regeering heeft wel de grootste communistische en atheïstische publici- leitsorganisatie ter wereld in handen. In postkantoren, spoorwegstations en elders vindt men de anti-christelijke lectuur uit gestald. De sovjet subsidieert voorname lijk scholen, waar de toekomstige commu nistische werkers worden opgekweekt. De onderwijzers zelf komen van den honger om en doen in hun vrijen tijd dienst als schoenmaker, kruier enz. De communistische ideeën worden den kinderen bijgebracht door de „catechis mus van het communisme", gebaseerd op de werken van Marx en Lenin." SEMEMCD ÜSEUÜS Mijnongeluk. In de mijn Laura te Eygelshoven is gis teren de mijnwerker P. door gas verstikking om liet leven gekomen. Zijn maat L. geraak ts bewusteloos, doch kon worden bijge bracht. j Moordaanslag. Men schrjift uit "Willemstad aan het „Hbld,": - Op den heer Punt, te Fijnaart, is een moordaanslag gepleegd door een tot dus verre onbekend gebleven persoon. Het slachtoffer, dat van een gouden horloge werd beroofd, verkeert nog in levensgevaar Auto-ongeluk. Gisterenmiddag, omstreeks 4 uur, heeft te Babberich een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Drie chauffeurs van de firma D. de Rijk te Arnhem, waren belast met de onderdee- len te halen van een gedemonteerde auto. die te Babberich stond. Op den terugweg raakte de chauffeur B Vonk, doordat hij over een steen reed, zijn stuur kwijt en reed tegen een hoorn. De achter in den wagen zittende Th. Sterk, uit Arnhem, werd zwaar gewond opgenomen. De chauffeur J. van Noori, die naast Vonk zat, liep eenige heenkwetsuren op, terwijl laatstgenoemde met den schrik vrij kwam. Per auto werden de gewonden naar het ziekenhuis te Zevenaar vervoerd, waar de eerste hulp werd verleend. Na verbonden te zijn werden zij eveneens per auto, naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. De toestand van Sterk was gisteren avond 10 uur vrij redelijk. Van Noort be hoefde geen verpleging meer en kon, nage noeg hersteld, huiswaarts keeren. In den trein overleden. De 55-jarige A. E. R. uit do Snellinck- fltraat te Rotterdam was Maandag met haar echtgenoot een bezoek gaan brengen ian haar dochter te Rijswijk, 's Avonds ging ze over Den Haag naar Rotterdam $erug en klaagde toen over vermoeidheid. Tijdens de reis is ze overleden. Dijk doorgestoken. r De „Meier. Crt." meldt, dat de dijken i©m de groot© ontginning der gemeente Eindhoven, genaamd het Gestels Broek, jpp vijf plaatsen zijn doorgestoken, in ver pand waarmede twee personen zijn gear resteerd. Voordat het Gestels Broek was ingedijkt •lorpte dit gewoonlijk het overtollige wa fer op. De zuivering van de beneden-Dom- mel moet niet te best zijn geschied, waar- Hoor een dam van ruim 2 Meter gévormd fwerd, wat dan waterafvoer buitengewoon belemmerde. Alle aan de Dommel grenzende perceelen grasland onder Waalre en Veldhoven ston den nu onder water, wat aan de eigenaars honderden guldens schade berokkende. Nu werd, zooals vroeger ook al, de schuld geworpen op de Eindhovensche ontginning en mek liet kwajongens de dijken door steken. De kleine dijk langs de grenslijn werd op drie plaatsen, de groote dijk, parallel loopend met de Dommel op 2 plaatsen doorgestoken, waardoor de prachtige Eind hovensche ontginning geheel onder water werd gezet. En wat constateerde men nu? Dat het onder water loopen van het Gestels Broek geen invloed had op den watertoe voer in de Veldhovensche eigendommen. Het doorsteken van dijken is een ernstig feit, dat met 6 jaar kan gestraft worden. De Kofi. Maréchaussée heeft de zaak in handen. 1 De gearresteerden zijn beiden uit Meer- veldhoven. Een der gearresteerden is ze kere De Gr. ';i- Ontvlucht en weer gearresteerd. Gistermorgen werd te Venlo aangehou den de automobilist H. L. uit Kaldenkir- chen (Dr.), die bij de pascontrole aan het station, in 't bezit bleek van een ver- valschten grenspas. Door de politie zou L. overgebracht worden naar het arrestan- tengebouw „de Scbief", aan de Gelderscho Poort, doch in de Lomstraat zette hij het plotseling op een loopen, zijn rijwiel in den steek latend. Dc twee hem begeleidende agenten zet ten hem na en slaagden er in, hem in de Ginkeïstraat wederom te arresteeren. liVGEZGNDEfó (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie! De redeneering van ondergeteekende was u niet recht duidelijk, 't Spijt mij wel, maar, M. de R., ik heb niet te lang kunnen schoolgaan, dus is, uitdrukken wat mij op het hart ligt, niet zoo erg ge makkelijk voor mij. Een ding hebt u wel begrepen en daar zijn wij het over eens, n.l. dat de in het vorig schrijven met name genoemde partijen in hun pro grams niets moeten hebben van Over heidsbemoeiing. Daartegenover stelde ik de praktijk. Om bij de gemeente Leiden te blijven. De wij ze waarop b.v. brandstoffenhandelaars worden achteruitgezet zoodra wat vraag door het publiek komt, terwijl men toch de handel absoluut niet kan missen. De toonkamêr op de Hooigracht die toch is geïntroduceerd als een toonkamêr, en niet als een winkel die er haar reizigers op uitzendt om met het ook door degenen die in een dergelijken handel werkzaam zijn opgebrachte belastinggeld op groote, veel te groote schaal zaken doen. Dan de Vischwinkel, die nog wel door een Wethouder wordt verdedigd. Het wasebbaas spelen. Directrice, onder-Di rectrice, Boekhouder (ster) en de heele rompslomp. Thans weer de groentenmarkt. Van zelf een belaching op die wijze. Wie gaat nu van de Spanjaardsbrug naar de Garen- markt om twee of drie kropjes sla? Min stens, hij een eerlijke proef moet op 10 of 12 plaatsen de gelegenheid worden gege ven. En wie zal des winters daar mark ten. En toch moeten die arme consumen ten worden geholpen. Wat volgt dus? dat als het noodig is (en zulks is nog nooit aangetoond) dan moet het gebeuren, maar dan ook waarlijk goed. Is het niet noodig, dan is het weer één van die da den, welke ik maar liefst niet verder noem. Dit alles vloeit voort uit de gansch scheeve voorstelling als of er een categorie menschon bestaat die noch producent is noch consument. Daar is een kaste van personen, zoo is de voorstelling die tusschen die twee in staat en tegenover welke alles schijnt ge oorloofd te zijn. De hijeenbrenging van middenstanders en consumenten is gansch onnoodig. Die zijn bij elkaar, 't Is alleen noodig dat ze niet van elkander worden verwijderd door maatregelen die op den middenstand het merk drukken van (vul u zelf maar in s.v.p.) Dat is het grievende van al die soort maatregelen en dat zulks nu juist gebeurt door hen van wie men anders mocht verwachten, is wel het treurigst dezer maatregelen. Daarbij zou het door het op die wijze aankweeken van handeldrijvenden in het belang der consumenten zijn? Wordt op die manier door de veelheid niet in de hand gewerkt dat de prijzen eer hooger dan lager zouden worden? Het was waarlijk niet overbodig dat voor dergelijke maatregelen werden geno men of uitgebreid, eens de medaille van de keerzijde werd bezien en niet al-* leen werd gehandeld in den geest derge nen die de maatschappij willen omzetten in een gemeenschap vol luchtlcasteelen. Hoogachtend, S. P. ISRAEL. Als de heer Israël strijdt tegen het op treden van de gemeente als winkelier etc. staan wij volkomen aan zijne zijde. Een andere vraag is echter of we van ongewenschte Overheidsbemoeiing kunnen spreken als de gemeente standplaatsen op een groentenmarkt verhuurt. De heer Israël meent dat zulk een markt overbodig is, terwijl de prijzen eer hoo ger dan lager zullen worden. Welnu, dan volgt daaruit dat de proef niet slaagt en dat de markt even spoedig verdwijnt als ze gekomen is. Dat, vóór dergelijke maatregelen geno men worden, overleg gepleegd wordt, b.v. met de Middenstandsorganisaties, schijnt ons intusschen in elk geval gewenscht. J Redactie. <-* Staatk. Geref. Partij. Afd Leiden. Geaebe Redactie. Nogmaals, en wij hopen voor het laatst, vragen wij beleefd oenige plaatsruimte in uw blad; eerstens voor den aanval op on ze partij in uw nummer van 9 Mei door iemand die zich noemt Kijker. Na uw pennevrucht gelezen te hebben. Kijker dachten wij, Veritas had het bij bet rechte eind in zijn Pennekrassen van 5 Mei als hij neerschrijft dat wij door ons optreden sommige menschen kopschuw zouden maken, deze man is nog erger, toen hij zijn politiek gemoed had ontlast was hij bijna zijn g a n s ch e hoofd k w ij t, hij wist niet eens meer zijn geboorte- naam, kon alleen maar meer kijken en dan nog zeer beneveld, daar zijn verdachtmakingen allen grond van waar heid missen. Ieder onbevooroordeelde zal dat toestemmen na deze toelichting: Wij hadden 26 April ledenvergadering, waarop tot de bedoelde bestuursuitbreiding is overgegaan. 30 April, Mijnheer de Redac teur, had er van ons een ingezonden stuk waarin die uitbreiding werd gemeld, had u dat geplaatst. 1 Mei (was het geschrijf van Kijker onnoodig geweest) en dat was mogelijk geweest met een onderschrift van Veritas, doch u plaatste het niet, zond het Veritas, en die behandelde het ten deele 5 Mei, verzweeg o.m. ook de bestuursuitbrei ding. Gezien dit verloop waren wij toch verplicht het op 7 Mei als vereenigings- nieuws aan te bieden, of mag dat niet? Ook bij het Leisch Dagblad, die het di rect zonder eenig lommentair opnam. Ziet u nu Kijker dat ons bericht bij de aan bieding vier dagen oud was, en niet eenige weken; de vertraging juist tegen onzen v/ensch was en geheel buiten onze schuld. Het is nooit onze bedoeling geweest uw kolommen voor propaganda te gebruiken geachte Redactie, doch als wij er in aan gevallen worden, op welke manier en door wie ook, hopen wij ons steeds te verdedi gen wat wij tegenover onze jeugdige par tij verplicht zijn. Volgens Kijker zouden wij weinig vertrouwen in onze beginselen hebben, nu er leden van andere kerkelijke richtingen in ons bestuur zijn opgenomen, en zouden we speculeeren op kerkelijke gevoeligheden, doch kom Kijker els u weer na de verkiezing normaal zijt zult li toestemmen dat u hier ook faalde, Meerdere partijen vertoonen hetzelfde beeld, in ons geval trad men aanmerkelijk hier op van ééne Kerkelijke richting met een omlijnd program. Van lieverlede tra den er leden van andero Kerkelijke rich tingen toe, en wel in die mate dat be stuursuitbreiding in die richting gebiedend was; zij wenschen met ons onder hetzelf de program op te trekken, hoc men nu kan beweren dat wij daardoor ontrouw aan ons beginsel zijn is voor ons een raadsel, Wij bleven onder hetzelfde program en zji verlieten het hunne. Men moet al door een sterk vergrootenden politieken bril kijken om daar trucjes of politieke handigheidjes uit te distilleeren. Nu rest on3 nog de aantijging tegen no. 3 onzer lijst; bet verloop der candidaat- stelling. Meldden wij u geachte Redacteur in ons schrijven wat u plataste in uw nummer van 11 Mei. Wij allen waren be slist overtui g d dat, (lo Onderwijs wet 1920 dominieercle. Het geval Ceton, communistisch raadslid te Amsterdam, versterkte ons daarin wat ook nog naar voren werd gebracht, doch de gemeente wet hadden wij niet geraadpleegd (dit aan Kijker) on Veritas voor zijn onderschrif, wat ens van achteren gezien nu zeer spijt, dat aan het stellen, van no. 3 po- lietieke bedoelingen ten grondslag lagen •van onze zijde. Laat ik voor rekening van hen die het doen, doch wij verklaren dat wij allen zonder eenige bijbe doeling naar ons beste weten die Can dida ten op de lijst hebben gebracht, van wie met eenigo grond verwacht moge wor den dat zij bij een eventueele verkiezing krachtige uitdragers van onzo beginselen zullen zijn, afgezien van hun beroep, en wij durven met volle vrijmoedigheid voor God en menschen onze strijdwijze bloot leggen omdat het daglicht zien mag. Namens het Begtuur der Staatk. Geref. Partij. Afd. Leiden: M. VAN KLINKEN, Voorz. M. J. DOOL, Secr. Leiden 12 Mei 1923. (Na deze pertinente verklaring kan men zich verbazen dat zelfs een onderwijzer, candidaat vooi* den Gemeenteraad zoo weinig kennis van de Gemeentewet blijkt te bezitten, dat hij zich te goeder trouw candidaat laat stellen, maar overigens is biermede deze kwestie voor ons afgedaan. Overigens zullen de heeren inzenders moeten toegeven, dat zij zelf de schuld zijn dat bier aan een „truc" werd gedacht, daar bet aan ieder die ook maar een wei nig meeleeft bekend is, dat men niet on derwijzer en tevens raadsid kan zijn.) Red. UcihaiJTseisjke Oefening GYMNASTIEK. „Gewest Holland". Het Christelijk Gymnastiek verbond be gint zich meer en meer te roeren. Met jeugdig idealisme voert het den ti-: tanenstrijd tegen vooroordeel in eigen kring en bovenal ook tegen de materia listische levensbeschouwing, die zich als een bloedzuiger op bet lichaam der neu trale gymnastiek-organisatie heeft vast gezet. En met succes! Telkens worden nieuwe perspectieven geopend en nieuwe banen om tot bloei van den Bond te geraken, ingeslagen. Het „Gewest Holland", nog niet zoo heel lang geleden geïnstitueerd, houdt op den 2den Pinksterdag (gelijk gemeld) haar eersten Turndag en wel hier ter stede. Indien onzo Christen-menschen nu hun Jan-Salie-achtigheid eens door de fris- sche lentewind laten wegwaaieü kan deze dag een der hoogtepunten voor de licha melijke oefening worden. Aan de demonstraties en wedstrijden doen niet minder dan 14 vereenigingen mee, te weten: „Wilhoimina" Amersfoort; „Excelsior" Delft; „Oranje-Nassau" Den Haag; „Turnlust" Haarlem; „Voor waarts" Voorburg"; „D. I. O." Dordrecht; „D. E. V." A'dam; „D. O. K.' Schiedam; „Turnlust" Den Helder; „Jalin" Leiden; „O. D. I." Maasland; „Fraternitas" Utrecht"; „Kracht en' Vlugheid" Zaan dam; „O. D. I." Delft. Het programma vermeldt o.a.: Athle- tiek, Kogelstooten, Verspringen, Hand- hol-Vèrwerpen, Stokspringen, Toestel-Tur nen, Vereenigingsnummer, .Vrije Oefe ningen. Van 23 uur wordt een propaganda- Korfbalwedstrijd gespeeld tusschen „Pernix" (Leiden) en „Excelsior" (Delft) Waar de verschillende gymnastiek-ver- eenigingen reeds weken zich oefenen, om op dezen dag een goed figuur te maken, twijfelen we niet, of v.an de zijde van turners is het succes van dezen dag ver zekerd. Maar-nu het publiek! Er moet belangstelling komen. Het stoere werken van het Christelijk Gymnastiek-Verbond dwingt de bewon dering af van vriend en tegenstander. Welnu, dat het Leidsche publiek, dat bij uitvoeringen van onze Christelijke Gymnastiek-vereenigingen „D. O. S." en „Jahn" steeds in grooten getale aanwezig is, ook a.s. Maandag in drommen optrek- ke naar de Nieuwe Vaart. Men zal vanaf de Hooge Rijndijk of langs de Heerenstraat een eindje moeten loopen, doch dit kan voor personen, die recht van lijf en leden zijn, geen be zwaar uitmaken. Het zal een genot zijn onder den stra- lenden lentelucht op het mooi gelegen „Pernix"-veld te aanschouwen het wer ken van „ons" Jong Holland, van ben die zijn: „Vaardig tot arbeid, gezond, onbe vreesd"; „Beter geschikt voor den strijd van het leven"; „Opgevoed, beide naar lichaam en geest". Vermelden wij nog om de laatste staket- selen weg te nemen, dat de toegang v r ij is, en een consumptietent voor den inwendigen mensck zal zorgen. Het wachtwoord is dus: „Naar de Nieuwe Vaart". Spelleiders cursus. De spelleiderscursus, uitgaande van de Bond voor lichamelijk opvoeding, is ge ëindigd. Van de daar geleerde spelen we^dt nu reeds een dankbaar gebruik gemaakt. KORFBAL. In de Noordelijke afdeeling waren de uitslagen van Zaterdag j.l. als volgt: V. E. O. ITonego I 20. Pernio IIOranje-Nassau I 50. gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. gem. Pernix 3 2 1 18-6 5 1.67 V. E. O. 3 111 6-6 3 1.— Tonego 3 1 2 3-5 1 0.33 S. D. O. 1 1 1-1 1 1.— De Minister van Ond. K. en W. heeft voor het tijdvak, dat met 31 Jan. 1926 ein digt, voor de tweede inspectie de na te noemen personen aangewezen tot het ver- leenien van den bijstand, bedoeld in art. 12 van het besluit en art. 18 van de be schikking betreffende de lichaamsoefening Mej. F. E. Blaauw, H. A. Elias; J. H. Luitirtgl A'. A. Pellerij, allen Amsterdam; W. A. J. Goeting, Haar lem; W. Roer en P. Dekker, beiden 's-Gra- venhage; A. Metz en M. A. A. Steijns, bei den Leiden; A. Ch. Heijn, Delft; A. C. Breukhoven, H. A. Koert en F. Warmolts, allen Rotterdam; E. J. Stegeman, Gorin- chem; W. de Graaf, Middelburg; W. Car- preau, Baarn; G. P. J. Plijnaar, Utrecht. De toelage, welke aan de bovenbedoel de personen kan worden toegekend is vast gesteld op f 12 per onder hun toezicht ge stelden. cursus en op f 4 voor elk hun door den inspecteur van de lichamelijke opvoeding opgedragen onderzoek, boven het in art. 17 der bovenbedoelde geschik- king gesteld aantal, tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste f 400 over het cur susjaar. REC&fTZAKEEi KANTONGERECHT TE LEIDEN. Het tapverbod. De kantonrechter, mr. J. Klein, heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer G., gerant van „In den Vergulden Turk". Zooals onzen lezers bekend is, had de Ambtenaar van het O.M. deze zaak aan hangig gemaakt, teneinde, daar de waarn kantonrechter, mr. Fokker, de verordening op het tapverbod niet bindend had ver klaard, van den kantonrechter zelf een principieele uitspraak te verkrijgen. Het betrof bier het verstrekken van sterken drank op een terras vóór gemeld café. In het getuigenverhoor is echter geble ken, naar de meening van den kantonrech ter, dat het feit, zoals het in de dagvaar ding is vastgelegd, niet wettig en over tuigend is bewezen, om welke reden de kan tonrechter beklaagde heeft vrijgesproken. Er is hier dus niet een principi eele uitspraak gedaan. Naar wij vernemen zou de kantonrech ter voornemens zijn in een andere zaak een dergelijke uitspraak te geven. Voor openhaar stonden heden op de rol 60 zaken, voor niei-openbaar 8 zaken. In de zaak van A. E. B., wed. P. v. d. BI., te Leiden, beklaagd van overtreding van het tapverbod, was het onderzoek weder geopend, om de getuigen dr. v. Eek en de politieagent v. d. Veen te hoo rei- Deze zaak werd nog behandeld door mr. Fokker, als waarn. kantonrechter. Dr. v. Eek als getuige gehoord, geeft een nadere uiteenzetting van zijn onder zoek, waarbij deze toelicht, dat het onder zoek heeft plaats gehad 100 cMJ hij 22.& gram bij 15 graden, waardoor een percen tage alcohol van 28.3 is geconstaterd. Ook werd nog de verbaliseerende politieagent v. d. Veen gehoord, waarna de uitspraak bepaald werd op over 14 dagen. De zitting werd hierna verder waarge nomen door den kantonrechter mr. J. Klein. I. Z., slager te L e i d e n, is gedagvaard voor een arbeidsovertreding. Nadat getui ge A. v. d. Nat is gehoord, worden twee geldboeten van f 10 geëischt. In de zaak van H. J. W., hakker te N o o r d w ij k, welke vorige week was aangehouden, werden nu gehoord de bei de wethouders der gemeente Noordwijk: v. d. Meer en Liefferink. Getuige wethou der v. d. Meer weet niet, dat er een oproe ping heeft plaats gehad en ook niet dat de bedoelde bakker gehoord is, doch hij was van meening, dat, toen deze zaak aan de orde kwam, zij ook geheel, zooals de hin derwet dat voorschrijft, zou behandeld worden of zijn. Getuige weet ook niet, dat daarbij besloten is, dat verboden zou worden, mot of fijne steenkolen te stoken Hij was alleen er voor geweest, als het anderen overlast gaf, dat er verandering moest komen. Van een oproeping of verhoor weet getuige niets. De kantonrechter merkt op, dat de bur gemeester reeds toegegeven heeft dat het niet officieel heeft plaats gevonden. Getuige, wethouder Liefferink, weet, dat bepaald is dat geen mot of fijne steenkolen mocht gestookt worden; overigens weet deze dat beklaagde in de bakkerij door den burgemeester is gehoord. Van een offi- cieelen oproep weet ook deze getuige niets Ook v/eet deze niet, of klager en conces- sionoris zijn gehoord tegenover elkaar, zooals dat behoort. De Ambtenaar, overwegende dat B. en W. niet in acht. hebben genomen het in art. 17 van de Hinderwet bepaalde en er alzoo van een wettig genomen besluit geen sprake kan zijn, meent, dat beklaagde in deze vrij uitgaat. De verdediger Mr. Averbeck vraagt of dit al een vrijspraak is, waarop de Kan tonrechter antwoordt, dat do uitspraak be paald is over 14 dagen. In de zaak P. W. A. te Leiden, die beklaagd is een perceel niet van water leiding te hebben voorzien, wordt als des kundige gehoord de opzichter Bosboom bij de waterleiding, die liet geval aan over macht wijt, waarop vrijspraak gevraagd wordt. W. P. v. d. B., te L e i d e n, dis de vorige week het kleine vergrijp tegen de verorde ning aan zijn broer had overgedragen, werd na het hooren van de getuigen f 1.1 of 1 dag geëischt. Vorige week meende hij dat zijn broer het gedaan had, doch nu kwam nog een derde broer. De zelfde vergissingen hadden de po- litie-agenten gemaakt bij het in arrest stellen van W., want dat had A. moeten zijn. of mogelijk broeder drie, E. gehee- ten. De Ambtenaar meende echter, na het liopren van getuigen, dat het. feit wel vaststond en eischtë f2 boete. E. M. v. E., werkgever te Leiden, hoorde wegens arbeidswetsovertreding 4 boeten a f3 eischen. A. M., Caféhouder "Watersteeg te Lei den, is beklaagd van na 12 uur Zaterdag drank getapt te hebben. De beide getuige-gebruikers zijn voor 12 uren in de zaak gekomen, en kunnen niet zeggen, of liet borreltje voor of na 12 uren is ingeschonken. Eisch f 1 of 1 dag. W. K. te Leiden heeft vuilnis in het water geworpen, waarvoor geëischt wordt f2 of 2 dagen. V. P. v. d. St., Smid te N o o r d w ij k, heeft een hond halfdood in het water ge worpen. Do beklaagde zegt, dat het beest al dood was voor dat hij het in het „Schie" wierp, 't Dier moest weg, omdat er be lasting voor betaald moest worden en be hoorde aan zijn kostbaas. Eisch f 5 of 2 dagen. F. "W. J. Gr., Motorreparateur te Lei den, heeft zonder vergunning een berg plaats voor benzine opgericht, waarvoor een eisch gesteld werd van f20 of 20 da- gen. Wegens Zondagsavonds na acht uren nog anderhalf ons koek verkocht te heb ben, werd tegen J. S. vrouw van J. G. v. E. te L e i d e n, f 3 of 3 dagen geëischt. L. J., winkelier te Leiden, heeft z.g. n. Deensche boter verkocht zonder het kenmerk, in de wet geëischt van „Mar garine", waarvoor 2 X NO of 2 X 2 dagen werd geëischt. C. v. B., N. v. D., H. v. D., L. v. D., en J. Zw., allen van Katwijk, zijn ge dagvaard voor liet werper, van sneeuw ballen. Allen ontkennen c -eggen, dat het een weerwraak var u Muigen is omdat die onlangs weiv. oordeekl we gens het loslaten yan de honden tegen die sneeuwballers. Een tweetal getuigen verklaren dat deze jongens gegooid hebben, waarop tegen ieder der beklaagden geëischt wordt f 10 of 10 d. Beklaagden hebben weinig op met dezen eisch en willen nog andere getuigen aan brengen, die hun in het gelijk zullen stel-: len, doch dat zal niet gaan. H. N. Schipper te Katwijk, heeft op de Noord-Zee gevaren, visschend zonder voldoende wacht en licht. De getuigen kunnen, wat het licht be-* treft, het tegendeel bewijzen. Eisch 2 geldboeten van f40. P. C. J. B., winkelier te L e i d e n, heeft gevischt in den Broekpolder, waarbij hij echter, zonder het te weten een over treding beging. [Vergunning en acte had Vorige week was hij veroordeeld tot f25 boete, waarom hij in verzet kwam. Eisch nu f 10 of 10 dagen, waarbij in' overweging zal genomen worden om de inbeslaggenomen schakels weer terug te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6