Tweede Blad c Woensdag 16 Mei 1923 Op de Raadstpibune De laatste vergadering vóór do verkies gingen. Geen wonder dus dat enkele leden van 'do gelegenheid gebruik maakten zich nog even met nadruk aan do kiezers te pre- sentceren. Die s c h ij n werd althans gewekt door 'de hoeren Eerdmans en Sytsma dio be hoefte hadden hun hart te luchten over de noodzakelijkheid van do demping van het Lcvendaal. Wat de heeren precies wilden was niet recht duidelijk. In do vorige vergadering was toch be sloten dat de Mare zou voorgaan, en dat B en W. naar de mogelijkheid van de demping van liet Levendaal een onderzoek zouden instellen. Het spreekt vanzelf dat dit onderzoek nog niet. was afgëloopen, zoodat de Raad niot over de nocdige gegevens beschikte en dus ook onmogelijk een besluit kon nomen. Toch wilden do heeren een bespreking om den toestand die volgens den heer Eerdmans met den dag meer onhoudbaar .wordt nog eens in het licht te stellen en toen ze zelf bogrepen dat dit toch eigen lijk overbodig was kwam er een aanma ning aan het adres van B. en W. om met het uit 'te brengen advies toch spoed te betrachten. 't Was de heer de Lange, clio den waren aard van dit pogen even scherp belichte, door te interrumpeeren dat het advies toch niet voor 23 Mei kan verschijnen. Het daverend gelach, dat hierop volgde, bewees dat de meerderheid van den Raad hem begreep. Intusschen de bewoners van het Leven daal hebben nu kunnen zien lioe voor hunne belangen gewaakt wordt en voor do interpellanten willen we hopen dat ze zich dit op den stemmingsdag zullen herinneren. Do bloemenkiosk op de Apothekersdijk blijft voorlocpig behouden. Nu de pachter van het terrein beëindi ging van de overeenkomst vroeg om de affaire aan een ander te kunnen overdra gen, wilde een deel der Raadsleden van de gelegenheid gebruik maken om de kicsk op te heffen. Een standpunt waarvoor wat viel te zeggen, daar zooals de heer Eerdmans opmerkte, dit zaakje zich langzamerhand tot een volledige bloemenzaak heeft ont wikkeld, en er toch waarlijk hier in Lei den aan een bloemenwinkel geen behoefte bestaat. Het is wel juist wat de voorzitter op merkte, dat men in alle plaatsen yan be- teekenis kiosken vindt voor den verkoop van kranten en bloemen enz., maar hot bezwaar was hior juist dat het kiosk- karakter langzamerhand geheel verloren is gegaan. De meerderheid van den Raad had ech ter geen bezwaar om deze verkoopplaats althans tot aan het einde van do loopen- de huurovereenkomst te bestendigen. Geheel onverwacht werden we vergast Op een kort maar ietwat scherp onder wijsdebat. Aan do orde kwam n.l. een aanvraag van liet bestuur der R. K. Par. Jongens scholen om medewerking voor de aan schaffing van 132 twee-persoons school banken. Hel betrof hier eigenlijk niet anders dan bet voldoen aan een wettelijke for maliteit, maar de heeren Eerdmans en Sytsma, geholpen door Mevr. van Itallie konden het r.iet over hun hart krijgen dit voorstel zocnder meer te laten passeeren. Men beeft in den vrijzinnigen hoek veel 'over voor het onderwijs, maar niet zoodra moet er iets gedaan worden voor het hij zonder onderwijs, of de bezuiuigings- drang komt boven. Do heer Eerdmans bepleitte het denk beeld om van de bestaande banken een voudig een stuk af te zagen, en Mevr. v. Itallie vond dit zóó prachtig, dat ze niet kon nataten haar teleurstelling uit te spreken over het feit dat haar liberale buurman haar hierin voor was geweest. Bepaald h a t e 1 ij k was do heer. Sijts- ma, leen liij smalend opmerkte, dat het schoolbestuur met de2e driemansbanken toch wel wat heel erg achterlijk is. FEUILLETON, Van hooger Orde. Naar hofc Engelsch. m .,\r; e.k er geen grap van," zei Ursala. Ij v.ös veel opgewondener dan haar man. Z'.j zag boos toen Lord Luxmore voorbij xeod en boog, welke buiging zij uit do hoogte beantwoordde. Maar op 't zelfde oogenblik brak er $en luid geroep los bij den molen: „Hoevah, voor den meestori EFoerah voor mijnheer HalifaxI" kon men duide lijk hooren. Lord Luxmore Tichtte zich tot zijn 'huurder: „Wat bcteekent dat lawaai, dat ik hoor, mijnheer Halifax?" „Dat zijn mijn mannen, die mij loe- juichea." „O, wat aardig! en waarom juichen zij toe, als ik vragen mag?" John vertelde 't in 't kort, sprekend met even volmaakte hoffelijkheid, als Svaarmeo hij werd aangesproken; „En deze stoommachine - ik heb er (Vroeger van gehoord zal een groot .Voordeel zijn voor je molens?" Zeker, myiord. 'c Maakt mij volkomen Onafhankelijk van uw rivier en do fontei- •fin te Luxmore kunnen daar nu volop Het vrijzinnige driemanschap werd door den heer de Lange, die weer op nieuw blijk gaf hoe jammer het is dat hij den Raad gaat verlaten naar ver dienste gestriemd. Van de onpartijdigheid van den heer Eerdmans en Mevr. van Itallie, zoo riep hij spottend uit, zijn we tot in onze nieren overtuigd. En toen werd den heer Sijtsma aan het verstand gebracht dat die z.g. achterlijkheid alleen een ge volg is van het feit, dat de vrijzinnigheid nooit het recht van het bijzonder onder wijs erkende. De heeren hadden er niet van terug. Ze konden het er mee doen. Het voorstel word natuurlijk aangeno men. Zelfs de Soc.-Dera. met uitzonde-» rfing van den heer v. Stralen die an ders ook altijd den mond vol hebben van de groote sommen die het bijzonder on derwijs in de wacht sleept, zagen blijk baar geen kans een redelijk schijnend motief te vinden om zich tegen te ver-! klaren. Het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor do meerdere kosten van aan leg van het speelterrein op het Raam- land, bracht door den heer v. Stralen een onaangename verrassing. Hij had er vast op gerekend, dat ver schillende leden van de gelegenheid ge bruik zouden maken om tegen deze wijze van werkverschaffing te ageeren. Dat was een kluifje naar z'n hand. Hij zou 't den heeren nogeens goed zeggen. Maar tot zijn groote teleurstelling beurde er niets. Na alles wat over deze zaak reeds gesproken werd, gevoelden do leden blijkbaar geen behoefte deze histo rie nogeens op te halen. En dies viel er voor den heer v. Stra len ook niets to verdedigen, wat vóór hem temeer jammer was, omdat het aantal tri bune-bezoekers toevallig of waren ze speciaal voor dit punt gekomen extra groot was. Het had zoo'n mooie reclame kunnen wezen, maar het mocht niet zijn. Het laatste punt dat de aandacht vroeg betrof de vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer. B. en W. stelden vcor om het te houden op 1, terwijl de heer Eerdmans tot 0.9 wilde gaan. De positie van B. en W. was eeniger- mate zwak, door liunne houding het vo rig jaar tegenover het voorstel van den heer de Lange aangenomen, welk voor stel toen als zeer gevaarlijk voor de ge- meente-financiën werd afgeschilderd. Do uitkomst heeft echter den heer de Lange schitterend in het gelijk gesteld, en de overgroote meerderheid van de bur gerij zal hem ongetwijfeld nog dank baar zijn, dat hij toen de belasting be langrijk wist te verlagen. Ditmaal werden B. en W. echter door den heer de Lange gesteund. Hoe gaarne hij ook aan verlaging zou willen mee werken, hij achtte het op dit oogenblik niet gewenscht. En daarbij kwam, dat de heer Eerd mans nu eenmaal niet als een kompas be'sclioiiwd wordt waarop men in finan cieel opzicht kan varen. H?t' voorstel van den hoer Eerdmans werd dan ook met op 2 na algemeeno stemmen aangenomen. Als naar gewoonte maakte het Vrij- heidsbondelijke tweemanschap zichzelf onschadelijk, doordat de heer v. Hamel de zijde van B. en W. koos. Uio deze beslissing volgt echter o.ï. nog niet dat we den finantieclen toestand met een al te pessimistisclien blik moeten be- schouwen. B. en W. hebben er. natuurlijk belang bij en zijn tot op zekere hoogte verplicht de zaken zoo donker moge lijk vóór te stellen, terwijl de practijk heeft geleerd, dat er nog weieens meeval lers zijn waarop aanvankelijk niet was gerekend. Mocht iets meer worden opgebracht, dan absoluut noodzakelijk is, dan is er deze troost, dat die meerdere opbrengst oen der volgende dienstjaren ten goedo komt, wat alleen deze gevaarlijke kant heeft dat de noodzakelijkheid om krach tig te bezuinigen minder wordt gevoeld. En dat is toch noodig hier in Leiden. De belastingdruk is zoo zwaar dat alles meet worden gedaan om tot verlaging te komen. In hoeverre de kiezers daartoe wen- sclien meo te werken zal de volgende week blijken. De heer Sytsma had evenals aan het begin, ook aan het eind dor vergadering gelegenheid voor een deel der kiezers oen gord woordje tc doen. En toen gingen de dfmes on heeren naar huis, om zich, voorzoover ze weer gecandideerd werden, zioh aan het oor van profitecren. Hij liep naast 't paard, gelijk Lord Luxmoro hem beleefdelijk verzocht had. Zij gingen een weinig te samen den heu vel op, uit 't gezicht van mevr. Halifax, die druk bezig was met de jongens in den postwagen te zetten. „Ik heb 't niet goed begrepen, zou u 't neg eens willen zeggen?" Wel, myiord, dat u don watertoevoer hebt afgesneden was een der grootste voordcelen, welke ik ooit had in mijn le ven, waarvoor u mij moet toestaan, of gij 't zoo bedoeld hebt of niet, u te bedan-* ken." De graaf zag John vlak in 't gezicht zonder te antwoorden; en gaf toen woe dend z'n paard de sporen. „De kinderen! waar zijn do kin-* deren!" Guy zocht bloemen aan den kant van den weg maar Muriel voor den eer sten koer in ons leven hadden we Muriel vergelen. Zij stond bet paard in don weg het hulpeioozc, blinde kind. Op 't volgend oogenblik was zij neergeslagen. Ik hoorde nooit ten vloek op do lippen van John Halifax, alleen, die ecne, eene keer. Lord Luxmore hoorde 'l ook. Het beeld van den krankzinnigen vader, die zijne lieveling eivlcc de hoeven van. 't paard weg sleurde, moot het goede geheu- deel van Z. M. de kiezer te onderwerpen. Niet zonder spanning wordt door ve len tegemoet gezien hoe groot „het blij vend gedeelte" zal blijken te zijn. KERK EN SCHOOL GEBEF. KEEKEN. Beroepen. Te SchipluidenU. Bu- walda te Oude- en Nieuwe Bildtzijl; te Lioessens e.a.: H. Knoop te Schouwerzijl. NED. HERV. KERK. Bedankt. Voor Uithuizermeeden (W.) P. A. Tichelaar te Beilen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Sliedrecht: T. A. Bakker te Den Haag en J. W. Polman te Almelo. Beroepen. Te ZaamslagA. H. Hil- bers te Enschedé; te Vliasingen: J. Tols- ma te Zeist. REM. GEREF. GEMEENTE. Beroepen. Te 's-GravenhageF. Kleijn te Lochem. Algemeene Synodale Commissie der Nederlanrischo Hervormde Kerk. I. Do voorjaarsvergadering van do Alge meene Synodale Commissie der Neder- landsche Hervormde Kerk is gisteren ge opend. in het gebouw der Synode te 's-Gra- venhagc. De president, dr. Weyland, brengt in herinnering, dat aan den secretaris der Synode, den hoer L. W. Bakhuizen van den Brink een verloftijd van drie maanden moest, worden verleend, totherstel van gezondheid. Hij begroet den secundus van den secretaris, den heer G. J. van der Flier, die reeds sinds ©enigen tijd het werk heeftt verricht. Ook richt de president zich tot prof. dr. Aalders, die eerlang (1 October a.s.) als hocgleeraar den dienst der kerk zal verlaten en als staats-hoog- leeraar zal optreden. De Algemeene Synodale Commissie blijkt aldus to zijn samengesteld: dr. G. J. Weyland, pred. te Veere, president; A. de Haan, pred. te Zwolle, vice-president; G. J. van der Flier Jr., secretaris a.i. en adviseerend lid; C. J. van Paassen, pred. to Haarlem; dr. W. J. Aalders, to Gro ningen; F. Tammcns, pred. te Zuidbroek; mr. Timmers, o.-ouderl. te Klundert; G. E. M. Picard, Waalsch pred. to Arnhem; H. Veenman, o.-ouderl. te Wageningen. Kennis wordt genomen van .het verslag over de afgedane spoedzaken. Voor het nazien van de rekening van het Weekblad der Ned. Hervormde Kérk worden uitgenoodigd de h.h. Timmers en Veenman. Voor de afschriften de h.h. Van Paas sen, dr. Aalders en Tammens. Namens cle commissie van toezicht op do administratie van den quaestor-gene raal rapporteert de heer Timmers. Over eenkomstig de conclusie van dat rapport zal aan de Synode worden voorgesteld, den quaestor-géneraal te déchargeercn van zijn beheer over 1922. Het Fonds voor Noodlijdende kerken cn personen ontving aan collecten over 1922 (incl. f 2763.67 nagekomen) f 25.973.03. Dit bedrag is f 1429.12 hooger dan het vorige jaar. Met groote erkentelijkheid ontving de Alg. Synodale Commissie weder f 2000 van H. M. de Koningin voor dit Fonds. Voor uitkeeringen wegens kleino toela gen aan gemeenten cn personen is f 9700 gereserveerd; voor groot© toelagen zaT f 33.000 beschikbaar zijn. Dit bedrag kan worden vermeerderd met f 9600 ten ge volge van subsidies welke in 1917 zijn toe gekend maar nu na vijf jaren niet zijn opgevraagd, en derhalve zijn vervallen. Met do behandeling van aanvragen cm een kleine toelago uit het Fonds wordt oen begin gemaakt. „Classis Batavia". In het „Kerkbl. van de Geref. Kerken in Ned. Oost-Indië betoogt Ds. D. Bak ker, sinds eenigen lijd in Indië terugge keerd, de venschelijkheid om de classis Batavia van de Particuliere Synode van Zuid-Holland (N.) los te maken en recht streeks in verhand te brengen met de Ge nerale Synode. Zulk een buit-Classis is voor een Par ticuliere Synode een blok aan ^t been. De particuliere belangen van de Classis Ba tavia zijn geheel andere dan die van de classis in Zuid-Holland. Bij do regeling voor steun aan hulpbehoevende Kerken cn do kas voor emeriti van Zuid-Holland CN.) konden de Indische Kerken onmoge lijk opgenomen worden, 't Is ook niet bil lijk, de lasten aan 't verband met do In dische Kerken verbonden, op één Parti culiere Synode te leggen. Alle Kerken moeten hier helpen. Dat alles brengt Ds. Bakker tot de con clusie, dat de Generale Synod© hr« aange wezen lichaam is, om dezo zaken speciaal voor do Kerken in de verstrooiing te ro- gelen. De Kerkorde verzet zich hiertegen niet, al bepaalt ze het evenmin. Voor tuchtzakea zou de Generale Synode dan Deputaten moeten benoemen ter voorloc- pige afdoening, daar het anders zou kun nen voorkomen, dat bijna 3 jaren vcrloo- pen, voor de beslissing valt. Vierde predikantsplaats. In de laatst gehouden vergadering van den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Charlois is besloten, bij de regeering de noodige stappen to doen. voor het verkrijgen van een rijkstraktemeat voor een vierde prcdikantsplaals. Kerkbouw ten N. v. h. IJ. Het is thans vastgesteld dat 100.000 gul den van het kapitaal der Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam zal worden gegeven voor de stichting van een kerkgebouw op het Zwanenplein, benoord enhet IJ, ten behoevo van de godsdienstoefeningen voor do Nederlandsch Hervormden. De tc bou wen kerk zal minstens 500 zitplaatsen be vatten. Emeritaatsgelden. Do classis Stadskanaal van Geref. Ker ken besloot met algemeene stemmen naar do Part. Synode van Groningen te zenden oen voorstel om bij cmeriteering van pre dikanten rekening te houden met de in komsten van zulk een predikant, indien hij in vasten dienst oen andere Gemeente gaat dienen. Oc Schoolraad. Van de Commissie van Beroep van den Schoolraad zijn dit jaar aan de beurt van aftreding: a. voor de Schoolbesturen: Mr. J. A. do Wilde, 's-Gravenhago (lid) en Mr. D. W. O. A. Schut, Amsterdam (plaatsverv. lid); b. voor het onderwij zend personeel: Prof. Mr. P. A. Diepen horst, Amsterdam (lid) en J. Schouten, Rotterdam (plaatsverv. lid). De aftreden den zijn herkiesbaar; Prof. Diepenhorst stelt zich echter niet weer beschikbaar. Door het bedanken van Ds. J. H. Hout zagers, Arnhem, en Ds. J. de Vries, Til burg, als gedelegeerden der Schoolbestu ren, moeten de aangesloten besturen in het vijfde en het negende district nieuwe gedelegeerden kiezen. Het moderamen van den Schoolraad vestigt de aandacht van deze besturen op de volgende heeren: voor het vijfde district (Betuwe, prov. Utrecht en 't Gooi) Jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijck, Doorn; voor het negen de district (Zeeland, N. Brab. en Lim burg) Ds. J. L. Klomp, Schore (Z.) Toelatingsexamen Universiteit Bij K. B. zijn benoemd in do commissie, aan welke in 1923 het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der H. O.-wet, wordt opgedragen: tot lid cn voorzitter: dr. C. J. Vinke- steyn, insp. der gymn., 's-Gravenhage tot leden: dr. P. V. Sormani, rector oper.b. gymn. te Nijmegen; dr. Y. H. Rog ge, idem, Rotterdam; dr. J. Nicmeijer, idem, Hengelo (O.); dr. A. Hengeveld, idem, Chr. gymn. Utrecht,- dr. J. Melder, conrector-, Baarnsch lyceum; dr. D. Cohen, idem, Ncd. lj-ceum te 's-Gravenhage; J. Martin, idem, Geref. gymn. te Amsterdam; A. L. van Beeck, lecraar openb. gymn. te Leiden; dr. C. Hazewinkel, idem Amster dam; dr. P. A. Okker., idem, Groningen; dr. H. C. Sebamhardt, idem, Chr. lyceum te Zeist; P. J. J. H. N. Cramer, idem, R. K. gymn. Rolduc. BiNHEHLftMb De arbeidsvoorwaarden tier Ainsterdamsche Gem. werklieden. Naar wij vernemen zullen de onder handelingen in de commissie voor geor ganiseerd overleg over de invoering van de 48-urige werkweek vóór de gemeente-» arbeiders spoedig afloopen, daar onge veer zes weken noodig zijn, ter verande ring van het dienstrooster. Evenals in November en December van het vorige jaar loopen de onderhandelin gen ook thans over hetzelfdo voorstel van B. en W., dat hier op neerkomt, dat de 48-urige werkweek wordt ingevoerd, ge paard gaande met 'n techische herziening der loonen. Het weekloon moet n.l. door 48, in plaats van door 45 gedeeld kunnen worden. Een en ander beteekent voor de drio hoogste groepen gemeentewerklieden een verhooging van enkele center», voer andero groepen een verlaging. Do loonen der reservisten en van do vrouwen in gemeentedienst werkzean, worden, volgen* het voor34el ook ver-: laagd. i Do bedoeling is dezo 43-ur'gc werkweek omstreeks Jui; ia te voeren. Reeds be- staat het voornemen, in afwachting der definitieve regeling voer hel rijdend per- J soneel der Gemeentetram, op 24 Mei da t 48-urige werkweek in te voeren. waarvan dan 3 uur als overwerk beschouwd wor* den. i -- \Ay v Leerplichtwet en Arbeidswet. Het bestuur van do Vcroenigiug van Ncderlandscce Werkgevers heeft de aan dacht van den minister van arbeid, handel en nijverheid gevestigd op het feit, dat da termijnen in do Leerplichtwet genoemd voor het einde van de leerverplichting on in de Arbeidswet aangegeven voor het be gin van de bevoegdheid tot arbeiden, n!efc bij elkaar aansluiten. Het wetsontwerp tot wijziging van do Leerplichtwet stelt voor, gedurende heb tijdvak van 1 Januari 1923 tot en met 31 December 1924 do leerverplichting voor heb zevende leerjaar van de lager© scholen goen toepassing te doen vinden. Dit wets ontwerp beoogt dus den reeds sedert ge- ruimen tijd feitelijk bestaanden toestand voor de jaren 1953 en 1924 wettelijk te doen vastleggen. Dit zal tengevolge heb ben, dat gedurende die jaren de kinderen althans in normale gevallen op hun 12de of 13do jaar aan hun leerverplichting zullen hebben voldaan. Voor zoover deze kinderen niet in de ge legenheid zijn, nog een extra leerjaar te volgen, zullen zij ten minste een jaar in ledigheid moeten doorbrengen, omdat art. 9 der Arbeidswet 1919 hun verbiedt, voor bun 14e jaar arbeid in den in dier wet te verrchten. Het bestuur van do Yereeniging van Ne- derlanöscbe Werkgevers acht dit een on- gewenschten toestand en heeft den minis ter verzocht, zoodanige maatregelen te treffen, dat aan het geschetste bezwaar wofdt tegemoet gekemen. Mr. VV. K. F. P.Graaf v. By landt. Den 27en Mei zal het zestig jaar geleden zijn, dat Mr. W. K. F. E. Graaf van van Byland, oud-voorzitter der Tweede Kr mor, te Leiden bevorderd werd tot doctor in do rechten. Sinion Maas en de drankhandel. „De Wereldstrija", orgaan van do Ncd. Christelijke Geheclontliouders-Yere-pnigiog doet de volgende min cf meer sensationeel© modedecling: Er zijn verschillende Bonden on Ver- eenigingen, die den drankhandel hevordo- ren. Niet altijd zijn. deze heeren „als broe der één". Zoo schijnt het ook te spannen tusschen de heeren Maas en Staalman, secretaris van den Vergunninghcudersbond En als de onderlinge verschillen dan wat hoog loopen, dan komt zoo plotseling soms de waarhoid aan het licht. Zco is op een vergadering in Amsterdam deze vraag ge stold: „Is het juist, dat dc heer S. A. Maas, behalve ee'n salaris van f 20.000 per jaar, als voorzitter van den Bond van Dis- tallateurs en Likeurstokers in Nederland, bovendien van zijn leden f 1.ontvangt voor eiken H.L. gedistilleerd ad 50 pet., dien zij in het binnenland sch verkeer brengen, waardoor de heer Maas ongeveer f 150.000.per jaar ontvangt, welk inko men stijgt naaimatq de omzet van het ge distilleerd stijgt?" De heer Maas ontkende dit niet.. Wan neer zijn werk, zoo zei hij, zooveel waard geacht wordt, komt het hemzelf, maar ook de vergunninghouders ten goede, in wier belang apr. gedurende zeven jaar veel tot stand lieeft gebracht. Hon wordt be taald naar men waard is. Aan het einde der vergadering deelde de heer Maas nog inee, dat sinds 1 Febr. liet tantieme van f 1.per H.L. niet meer betaald wordt. Hcelemaal niet neer? Zoo- dafc het salaris des heeien Maar, van van f 150.000.— tot f £0.000.— wordt ver laagd? Of tijdelijk niet meerl Cf zeo, dat de anderhalve ton op een andere manier wordt bereikt? Internationaal Tuinhcuwccr.yrcs. In het ccre-comité, dat zich voor hefc Internationaal Tuinbouw congres leeft ge vormd, hebben de volgende autoriteiten, zitting willen nemen: de Ministers ven Binnenlandsche Zaken on van Laadbv y cn van Buitenland sche Zaken, de Co uil«u saris der Koningin in Noord-Ho?»-»- Ja» burgemeester van Amsterdam, de vrtr generaal van den Landbouw, de voorzit'or van den Nederlandschen Tuinba.sv rar l en dc rcctores-mnghif:ci der universiteit 10 Arasterdam en der Landbouwhoogc- school. WMPtU VS** 4?ja«vrr?-t"ÏS co.wajJ gen van den graaf menigen dag hebben y gekweld. Hij steeg af en «ei angstig: „Ik hoop, dat 't meisje niet gekwetst is? 't Wa3 een ongeluk ziet go zuiver een onge luk." Maar 'John hoorde 't niot; hij zou 't nauwelijks hebben hooren donderen. Hij knicldo neer met het kind in zijn armen bij een beekje langs den weg. Toon zij 't water voelde opende zij do oogen. „Mijn kleino lieveling!" Muriel glimlachte en ging dichter naar hem too. „Werkelijk ik ben niet gewond, beste vader." Lord Luxmore, die er bij stond, scheen zeer gerustgesteld en hood weer met aan drang zijn verontschuldigingen aan. Geen antwoord. „Ga weg," snikto Guy, terwijl liij z'n beide vuisten den edelman naar 't gezicht stak. „Ga weg of ik sla jo dood, slechte man. Ik zou het hebben gedaan als je mijn zuster had vermoord." Lord Luxmore lachte om da woede van don. jongen wierp hem een goudstuk toe, dat Guy uit al z'n macht naar hem terug smeet en reed kalm heen. „Guy Guy riep de zwakke, zach te stem. welke mesr macht over hem bad dan eenigo andere, behalve dio vau z'n moeder. „Guy moet niet boes wezen. Va der laat hem niet boos wezen." Maar do vader was geheel en al bezig met Muriel hij bezag haar gezicht en betastto haar kleine, zwakke ledematen, om zeker te zijn, dat er niets gebroken was. 't Bleek van niet, heowel 't bijna een wonder was. „Nu 't goed en wel voorbij is en zij loo pen kan je bent zeker, dat jo 't kunt mijn lieveling? geloof ik, dat we er moeder maar niets van moeten zeggen, tenminste niet voor dat we te Longfield zijn." Maar 't was te laat Elke verandering in elk gezicht viel haar dadelijk op. Toen we bij haar kwamen zei ze: „John is er iets met Muriel gebeurd?" Daarop vorteldo hij 't haar alsof 't wei nig to beduiden bad en zoo dachten wo allen, totdat we ongerust werden door dat 't kind zoo bleek en stil werd. Mevrouw Halifax ging aan den weg zitten, wiesch Muriels voorhoofd en bracht de haren in orde; maar do kleine krullen hieven onbewegelijk tegen moc- der's borst en op elko vraag antwoord de zij, „dat zo niet gekwetst was." Al dien tijd wachtte de postwagen. „Wat moet er gedaan wordea?" vroeg ik aan Ursula, want men kon 't Johu toch niet vragen. „Wij moeten naar Enderley terug gaan," zei zn beslist. Zoo, terwijl zij Muriel in haar vader's armen legde, ging zij voorop on in treu- rigen optocht klommen wo den heuvel weer op r.aar de deur van Rose Cottage. 1 HOOFDSTUK XXVIII. I' Zonder eenigo discussie waren onze plannen stilzwijgend veranderd, men sprak er niet'meer over naar huis, naar het dierbare Longfield, to gaan. Iedereen gevoelde, hoewel niemand 't uitsprak, dat de reis onmogelijk was. Want Muriel lag, dan aan dag, op haar bedje boven of werd 'a middags door haar vader zachtjes naar beneden gedragen. Zij klaagde nooit, maar probeerde ook nooit tc loopen of to praten. Als wo vroegen of zij zich ziek ge-* voelde, antwoorde zij altoos: „O, neen! alleen c :g moe." Niets moor. „Zij verveelt zich omdat zij wil, dat do anderen mot haar spelen. Do jongens moesten niet wcglcopcn naar huitan en hun zuster alleen laten" zei JoUr.. „Vader, lar.t do jongens zoutar raij ope-» len, als 't u belieft. Zekfr ik »vcf er niot om. JK vril iiev4r 1-iir rustig I ggoa." „Maar 't i;: r.ist voer miiu meid altijd tot si l U tn 1 vader leed." J (Wornt v»r roigd

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5