Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken Vischwinkel Vischmarkfc 18 (Telef. 1225) is Woensdag verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.20 f 0.30, SCHOL a f 0.19 en KABELJAUW a f 0.30 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 15 Mei 1923. AGENDA. DINSDAG 15 Mei. Leiden. Voor dracht over,Oostenrijk. Foyer Stadsge hoorzaal. Aanvang 8 uur. WOENSDAG 16 Mei. Leiden. Jaar vergadering Ned. Ghr. Vrouwenbond. Nutszaal. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 17 Mei. Leiden. Alge- meene vergadering Geref. Schoolver. School Hoogl. Kerkgracht. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 17 Mei. Leiden. Jaar vergadering Ver. tot bev. v. Vreemdelin genverkeer Café Neuf. Aanvang 9 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 Mei tot en met Zondag 20 Mei (lste Pinksterdag) waargenomen door de apotheken van de H.H. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406 en W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, telef. 594. De apotheek van het Ziekenfonds tot Kuip der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. den uitgenoodigd een opdracht te aan vaarden om mede te werken aan de uit voering van dit plan, waardoor met recht gezegd kan worden, dat aan H. M. daar mede een nationaal huldeblijk wordt aan geboden, dat een blijvende beteekenis zal hebben en een beeld zal geven van ons geheele land, op het moment, dat H. M. haar zilveren regeeringsjubileum her denkt. Minister Ruys naar Groningen. -- De Minister van Binnenlandsche Za ken en van Landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerebrouck, is Zondagavond te Gronin gen aangekomen met het doel verschillen de deelen der provincie Groningen te be zoeken. De Minister denkt heden weder te vertrekken. C. R. Bakhuizen van den Brink, t In den ouderdom van 73 jaren is te 's-Gravenhage overleden de heer C. R. Bakhuizen van den Brink, oud-directeur van Financiën iii 37edérlandsch-Indië, Ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, Commandeur in de Orde van den "Witten Olifant. De ter aarde-bestelling zal plaats heb ben Dinsdag des voormiddags ten 12 uur van het sterfhuis naar Nieuw Eijk en Duinen. Jac. van Oversteeg. Do heer Jac. van Oversteeg, tweede voorzitter van den Gerefori#eerden Jon- ^elingsbond, die vele maanden verpleegd 'werd in „Sonnevanck", mag deze week de stichting verlaten. Hij mag echter de eerste weken absoluut geen bezoek ont vangen. Crisiswetten. De Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Nederlandsch Land- bouw-Comité en de Nederlandsche Boe renbond hebben aan den minister van ar beid, handel en nijverheid verzocht, de noodige stappen te doen, welke kunnen leiden tot het opheffen van de alsnog van kracht zijnde crisiswetten. Ambtswoningen. Uit overweging, dat jaloezieën, zonne blinden en zonneschermen aan ambtswo ningen voor het onderhoud va|i het ge bouw niet noodig zijn, is bepaald, dat het onderhoud daarvan, zooals herstelling en schilderen, alsmede het ophangen en af nemen voortaan vanwege en voor reke ning van den bewoner behoort te geschie den. De nieuwe gemeenteraad van Zaandam. De gisteren gehouden verkiezing voor d? gemeenteraad van Zaandam heeft tot resultaat gehad, dat de burgerlijke par tijen de meerderheid, zij het dan ook de kleinste meerderheid hebben behaald, zoodat thans do verhouding is geworden 10 socialisten en 11 niet-socialistische le den. Uitgebracht werden op de S. D. A. P. 3283 stemmen. De lijst Prins (uit de S. D. A. P. getreden) 1261, cummunisten 514, Soc. Partij 700, VTijz.-dem. 713, Mid denstanders 907, Vrijheidsbond 725, 308, anti-rev. 1931, roomsch-kath. 1540, christi-hist. 514, chr.-dem. 130. De S. D. A. P. ging 900 stemmen vooruit bij de Statenverkiezingen vergeleken, de katho lieken 300 stemmen achteruit. Gekozen zijn van de S. D. A. P.: D. R. van der Laan (aftr., 3 mal gek.), G. Em mer (2 maal gek.) en W. den Oudsten; verder K. Prins (ftr.) en Joh. Nieuwen- huize; vn de ktholieken J. F. Kamphuys, A. J. van Velsen (aftr.) en J. de Vries; van de anti-rev. A. Kruyver (aftr.), J. Kroonenberg (aftr.) en K. Kan Dz., J. Dorjee Joh.z. (chr.-hist.), J. Brinkman Hz. (vrijz.-dem., aftr.), A. M. Pelt (V.-B.) J. C. Fermie (midd., aftr.) en W. Dil (midd.) De oude raad, die uit 19 leden bestond, telde 8 leden van de S. D. A. P., 2 van de Soc. Partij, 3 anti-rev., 3 katho lieken, 1 lid van den Vrijheidsbond, 1 vrijz.-dem. en 1 middenstander. BUITEMLAWO HET ANTWOORD AAN DUITSCHLAND Teleurstellende indruk. Het geallieerde „eenheidsfront". Do nota's van Curzon en Mussolini hebben in Duitscliland een teleurstellen den indruk gemaakt. De Duitsche bladen onderstreepen in hun commentaren datgene, wat men te officieeier plaatse reeds als merkwaardig heeft genoemd, n.l. dat de nota's niet op den zg.n. eigenlijken kern van het Duit sche t aanbod ingaan, het doen vaststellen van Duitschlands betaalkracht door een internationale commissie. De rechtsche bladen protesteeren krachtig tegen het doen van nieuwe voor stellen maar de linksche pers beoordeelt de kwestie van een meer nuchter stand punt. Als hoofdzaak beschouwt men het mo menteel een kabinetscrisis te vermijden, en daarom matigt men zich ook in zijn critiek op- de regeering. Algemeen is men van oordeel dat de Engelsche nota „met Franschen inkt is gecorrigeerd, en om een verdere pressie van Frankrijk tegen te gaan, wordt aan geraden bij de volgende onderhandelin gen Frankrijk links te laten liggen en zich rechtstreeks tot Engeland en Italië te wenden. Hoe het verloop der onderhandelingen zal zijn? De geruchten, die sinds gisteren afge komen zijn, bevestigen het gisteren door ons uitgesproken vermoeden, dat Cuno eerst ophelderingen zal vragen'over de Engelsche houding ten aanzien van de internationale commissie van deskundi gen. Van Fransche zijde wil men daar niets van weten, en iedere poging om den ste ven in deze richting te wenden wordt on derdrukt. De Fransche Pers haast zich juichkre ten aan te heffen op de hota van Curzon. De man die voor enkele dagen als de bederver der politiek met een zwarte kool werd geteekend, wordt nu weer als de bevestiger der entente binnengehaald. Het geallieerde eenheidsfront wordt weer sterk naar voren geschoven, doch voorals blijven wij er bij, dat het een kunstmatige eenheid is. Engeland wil nu eenmaal niet deelen do opvatting van Poincaré, dat DuitscK- land geknecht moet worden. Wel uiten zich de Engelsche bladen met voldoening over de nota van Curzon, doch ook de pers wenscht niet in het Fransche kielzog te varen. Daarom is do Engelsche pers dan ook niet onverdeeld in zijn bewondering van de antwoord-nota. Het voornaamste bezwaar, dat hier tegen het Britsche antwoord op de Duitsche nota wordt gevoeld, is, dat daarin geen aandacht wordt geschonken aan dat deel van het Duitsche aanbod, dat zegt, dat Duitschland bereid is, zich te onderwerpen aan het oordeel van een in ternationale commissie van economische experts, voor het instellen van een onder zoek naar Duitschlands betalingsbronnen. De „Times" veroordeelt dit verzuim in krachtige bewoordingen en betreurt ver der, dat de nota niet duidelijk de Brit sche voorwaarden omschrijft. De „Westminster Gazette" laat zich op dit punt eveneens afkeurend uit, terwijl het blad verder de nota in haar geh'eel afkeurt en er van zegt, dat zij nog meer teleurstelling heeft gewekt dan de Duit sche nota. Twee andere liberale bladen, de „Daily News" en de „Daily Chronicle", beoor- deelen de nota echter welwillend en ver klaren, dat ze goed aan het gestelde doel beantwoordt. Naar zij schrijven is liet thans de taak van Duitschland de lei ding, welke lord Curzon aan de zaak geeft, te volgen. De „Morning Post" vindt echter, dat lord Curzon meer in de taal van Poincaré had moeten spreken, welke Duitschland, volgens dit blad, uit stekend verstaat. Zoo men ziet, zijn de uitingen dus ver deeld, en Duitschland zal, lettende op de afkeuring, die de nota zelfs in eigen kring heeft ondervonden, den mood nog wel niet verliezen, en speciaal den aandacht vestigen op het niet bespreken van Hug hes' voorstel Het rijkskabinet zal waarschijnlijk he den besprekingen houden. In den loop der week wordt vervolgens met de partij leiders geoonfereerd, zoodat in het begin der volgende week de terugzet op het po litieke schaakbord kan worden gedaan. DE STAKING IN BELG IE. De staking onder de beambten duurt voort en breidt zich meer en meer uit De gevolgen doen zich reeds gevoelen. Op verschillende stations komt een op stopping zoo b.v. te Schaerbeek, waar 2500 goederenwagens op doorzending wachten. De gevolgen van de staking doen zich ook reeds in het industriegebied gevoelen. Te Couillet zijn reeds één hoogoven ge- d. 1 en twee cokesovens stopgezet. In het hekken van Charleroi zullen, als de slaking nog eenige dagen voortduurt, in den loop van de week verschillende fa brieken wegens gebrek aan cokes eener- zijds en door ophooping van de voorra den, die niet afgezonden kunnen worden anderzijds, moeten 6luiten. Naar van militaire zijde wordt medege deeld, zijn de gemobiliseerde troepen des kundig op het gebied van aanleg en orga nisatie van spoorwegen. Het effectief be draagt 6500 man. Zoo goed als alle op- geroepenen zijn opgekomen. Zoo noodig kan men tot mobilisatie van nog 18.000 andere manschappen overgaan, die be- hooren tot de infanterie, artillerie en ca valerie en op het oogenblik in dienst zijn bij de spoorwegen, de post en de tele grafie. Doch men wil eerst afwachten, •wat men met de pas gemobiliseerde troe pen bereikt. Hieromtrent is na dezen eersten dag nog niets te zeggen. Verschillende particuliere vereenlgingen van schoenmakers tot officieren en leden der Koninklijke Yachtclub toe, stellen zich als vrijwilligers beschikbaar. Te Brussel heeft een vrouwenbetooging voor de stakers plaats gevonden, waaraan 1500 vrouwen deelnamen. Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs te behandelen •blijft nog sfeeds van kracht De Conferentie te Lausanne. De conferentie is tot overeenstemming gekomen omtrent de samenstelling van de internationale sanitaire commissie te Cons tan tinopel. Turkije zal een keus doen uit de namen van een aantal doktoren waarvan het hygiënisch comité van den Volkenbond een lijst zal opstellen. Er werden gelukwenschen gezonden aan de Roode Kruis-commissie in ver band met de geslaagde uitwisseling van geïnterneerden en krijgsgevangenen. Venizelos heeft geruimen tijd met Ismet Pasja geconfereerd. Dit is het eer ste directe contact tusschen Turksche en Grieksche vertegenwoordigers sedert den oorlog in Klein-Azië. De bespreking wordt beschouwd als een gevolg van Frank- rijk's besluit om de kwestie der schade loosstelling door rechtstreeksche Turksch- Grieksche onderhandelingen te doen rege len. Vrijheid zoo te minnen! Een staking der mijnwerkers in het Donbekken (Rusl.) duurt, ondanks een aantal arrestaties voort. Volgens uit Moskou ontvangen tele grammen hebben de sovjet-autoriteiten thans de eischen der arbeiders gedeelte lijk ingewilligd, maar tevens een procla matie uitgevaardigd, waarin wordt ge zegd dat alwie niet onmiddellijk aan den arbeid gaat zal gearesteerd en naar do Siberische mijnen gezonden zal worden. Tableau! KORTE BERICHTEN. Op de lijn Goblenz-Trier is tusschen Föhren en Schweich een bom ontploft tijdens het passeeren van een sneltrein. De locomotief ontspoorde en de machinist werd licht gewond. De burgemeester en vijf hooge spoor wegambtenaren zijn gearresteerd. Bij Endorf is eveneens een bom op de spoorlijn ontploft, ten gevolge waar van de locomotief ontspoorde en de ma chinist gewond werd. Uit Saarbrücken wordt gemeld, dat een vergelijk fs getroffen tusschen de stakende mijnwerkers en de directies De vertegenwoordigers der mijnwerkersor ganisaties hébben de arbeiders geadvi seerd heden, Dinsdag, het werk te her vatten. Een duizendtal bandieten van Ho- nan is in de nabijheid der stad Han kow (China) aangekomen en eischt 150.000 dollar en ammunitie alvorens te zullen vertrekken. De bevolking der stad heeft tot dusver dezen oisch niet ingewil ligd. De buitenlanders zijn in hooge mate verontrust en verwachten moeilijkheden. Te Hamburg is een monarchistische organisatie ontdek^ Wapenen zijn in be slag genomen. Officieren zijn gearres teerd. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar MontfoortJ H. Koster te Wouterswoude; naar Wijk bij Duurstede: J. M. Lammers te Nun- speet. Bedankt. Voor Garderen: J. H. Kos ter te Wouterswoude; voor Waddinxveen: H. A. Leenmans te Bodegraven; voor Nieuw-Vennep: J. O. H. Romijn te Par- rega. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Schoondijke: A. Wijn gaarden, cand. te Dokkum en J. H. Don- ner Jzn., cand. te Goes. Beroepen. Te Stad a. h. Haringvliet: Joh. S. Langen, te Waarder; te Bruinisse: J. H. Donner Jzn., cand. te Goes; te Schoondijke: A. Wijngaarden, cand. te Dokkum. Bedankt. Voor Brouwershaven: O. Boersma te Koudum. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Gouda: J. A. Hiekel te Zaandam en H. Hogendoorn te Vlaardin- gen; te Sliedreclit: T. A. Bakker te Den Haag en J. W. Polman to Almelo. Bedankt. Voor SchiedamW. Bijle- veld te Haarlem. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Goes: J, Fraanje te Baraeveld (vroeger te Goes.) DOOPSGEZ. GEMEENTE. 'Aangenomen. Naar Koog a. d. Zaan J. M. Leendertz, te Wieringen. -~-j Ds. L. Netelenbos. Da. L. Netelenbos, miss. pred. van de Geref. Kerk van Utrecht voor Poerwored- jo (Java), is met verlof in het vaderland teruggekeerd. Emeritaat. Ds. C. Dekker, pred. der Geref. Kerk te Waardhuizen (N.-Br.), heeft, wegens voort durende ongesteldheid, bij de classis Alin- kerk emeritaat aangevraagd. Ds. M. E. Brocksfra. Naar wij vernemen komt D.V. binnen enkele dagen voor eenige weken in het Vaderland D s. M. E. B r o e#k s t r a, Geref. Pred. te Chicago. Op verzoek, zal hij voorziiver daartoe in de gelegenheid is, de kerken gaarne willen dienen. Zijn adres is: Ds. M. E. Broekslra, Rijnsburg. Ds. J. D. v. d. Craats t. In den ouderdom van 53 jaar is gis teren overleden ds. J. D. v» d. Craats, em. pred. van de Ned. Herv. gem. te Odijk. Den 15en Mei 1906 was 'ds. Craats eervol als Herv. predikant ontslagen. GEMEENTERAAD LEIDEN (Vervolg.) 16o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 11 November 1897 (Gemeenteblad no. 12), op ""de Wateren in de gemeente Leiden. Goedgekeurd. 17o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de meerdere kosten van aanleg' van het speelterrein op het Raamland (21.500 gld.) De heer v. Stralen wil opmerken dat hij het met de motiveering van B. en W. omtrent de overschrijding van de raming niet eens is. Om te voorkomen dat de oor zaak aan de werkverschaffing wordt toe: geschreven, wil spr. er den nadruk op leg gen, dat de fout ligt bij gemeentewerken. De V o o r z. zegt dat in het rapport geen enkele beschuldiging staat. De con clusie van den heer v. Stralen is ook ver keerd. Er is on-economisch gewerkt om meer gelegenheid te geven handenarbeid te verrichten. Het voorstel wordt goedgekeurd. 18o. Voorstel in zake den aanleg van een huistelefoon-installatie op het terrein van do gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest, en de onderhandsche 'op dracht van de levering dier installatie aan de N.V. Nederlandsche Huistelefoon Maat schappij te 's-Gravenliage (7638 gldi). De heer Wilmer vraagt waarom niet wordt voorgesteld dit werk op te dragen aan do fa. Bartels en van Nie die de tegen woordige installatie beheert. De heer Pera, weth., antwoordt, dat reeds lang over do telefoon geklaagd werd Er moest verandering komen. Toen zijn een viertal firma's uitgenoodigd opgaaf van kosten te doen met het resultaat dat de fa. Bartels en van Nie de laagste was. Daarna kwam echter van de Ned. H. T. M. eon aanmerkelijk lager aanbod in. In ver band daarmee is aan de fa. Bartels en van Nie gevraagd of zij een nadero opgaaf kon doen, waarop ontkennend werd geant woord. Daar het hier een belangrijk ver schil betrof (f 1862) werd voorgesteld het werk aan de Ned. H. T. M. op te dragen, temeer omdat daardoor ook nog een jaar- lijksche besparing van f 24.verkregen v erd. Toen dit besluit reeds genomen was. kwam de fa. Bartels en van Nie met een lagere aanbieding. Nu vraagt deze fa. voor annuleering van het loopende contract een vergoeding van f 1500. Dit bedrag kon echter niet hooger zijn dan tweemaal f 400. De heer Wilmer dankt den wethouder voor de verstrekte inlichtingen. Hij achtte het gewenscht, dat deze zaak publiek werd besproken. De heer Wilbrink zegt, dat hem de houding van de N. H. T. M. niet' bijzonder sympathiek is. Toen het resultaat der inschrijving bekend werd, dat zij de laag ste was, werd het bedrag met 1/3 vermin derd. Hij acht dit een minder gewenschte handelwijze. De heer Pera, wHh., zegt, dat zulks niet te keeren is. De heer Splinter: Neen, het is niet in den haak. Het voorstel wordt goedgekeurd. 19o. Voorstel tot wijziging van- en aan vulling met eenige posten der begrooting, dienst 1923. De heer Eerdmans zegt, dat we hier de gevolgen van de verhoogde verpleeg- kostcn gevoelen. Hij meent echter, dat het lioogere bedrag ook verband houdt met andere oorzaken, nl. het feit dat de ge neeskundige dienst geen onderscheid maakt tusschen het Acad. Ziekenhuis en andere ziekenhuizen en de patiënten 't verschil tusschen f 1.91 en de verpleegkosten laat bijpassen. Spreker acht deze vrijgevigheid oorzaak, dat de kosten worden opgedreven, terwijl hij meent dat de betrekkelijke ver ordening dit niet toelaat. De heer Heemskerk meent dat het wel gewenscht is, dat een grens wordt aan gegeven. Hij zóu echter de hulp niet wil len beperken tot hen die recht hebben op kostelooze geneeskundige behandeling. Te gen verpleging in een andere inrichting dan het Acad. Ziekenhuis heeft spreker geen bezwaar. De heer v. d. Lip, weth.., wil wel ant woorden als de Voorz. het aan de orde acht. De Voorz. zegt, dat de opmerkingen feitelijk buiten het voorstel omgaan. De heer v. d. Lip, weth., zegt, dat de hulp voor opname inderdaad niet kan wor den beperkt tot de armlastigen. Nu de ver pleegkosten verhoogd zijn is naar hij meent reeds een fonds gesticht om bij Zieken- huis-verpleging hulp te verleenen. Spreker heeft dezo zaak in studie maar .definitieve inlichtingen kan hij niet geven. Spreker kan niet inzien dat er bezwaar is tegen verpleging in andere ziekenhuizen, als dit voor de gemeente geen meerdere kos ten meebrengt. Een voordeel is, dat dc plaatsen in het Acad. Ziekenhuis open blijven. De Voorz. zegt, dat reeds jaren geleden besloten is opname in particuliere zieken huizen mogelijk to maken. Do heer Eerdmans zegt, dat uit deze post ook betaald wordt voor verpleging niet in het Acad. Ziekenhuis. Hij wil weten of dit steunt op een verordening. De Voorz. antwoordt, dat dc heer E. dan een interpellatie moet aanvragen. Het voorstel wordt goedgekeurd. 20o. Vaststelling van het vermenigvul- digingscijfer, bedoeld in de verordening op de heffing eener plaatselijke belasting naar bet inkomen te Leiden, voor hel be lastingjaar Mei 1923Mei 1924. Hierbij komt aan de orde bet amende ment Eerdmans.^ De heer Eerdmans zegt, dat de H. O. moet opbrengen ongeveer twee millioen gulden. Het jaar 22 sluit met een belangrijk batig saldo. Nu is niet zeker of dc nooduit- keering plaats heeft. Is dat het geval, dan ontvangen we daaruit bijna 2 ton. Spreker meent dat nu ten opzichte van dezo uit- keering niet te pessimistisch moeten zijn. Wordt dit bedrag inderdaad ontvangen, dan kunnen we met 0.9 volstaan. Ontvangen wc dc nooduitkeering niet, dan moet de H. O. opbrengen ongeveer 2 millioen. Nu is de'raming van de kwade posten f 251.000 zeer hoog. In 1921 was het f 141.000; in '22 was het f 273.000. Het laat zich echter voorzien, dat dezo post thans zeer ruim is gerekend. Dan is geen reke ning gehouden met het navorderingskohicr tot een bedrag van pl.m. f 170.000. Als wo hier de kwade posten van aftrekken, dan blijft toch een bedrag van f 150.000 ter be schikking. Spr. acht het dus niet al tc ge waagd het vermenigvuldigingscijfer te be palen op 0.9. Dat de heer de Lange, dio het vorig jaar een voorstel tot verlaging deed, goed zag, is in de practijk gebleken. De heer van Eek heeft bezwaar tegen de methode waarop het vorm. cijfer wordt vastgesteld, daar bij de vaststelling do gegevens ontbreken. Dit is een gevolg van den dwang door de regeering uitgeoefend. Wij moeten nu echter tot vaststelling oven- gaan. Hoewel het voorstel Eerdmans iets heeft wat aantrekt, kan spr. daarin tocli niet meegaan, daar gespeculeerd wordt op onzekere zaken, en het gevolg kan zijn, dat op onmisbare dingen moet bezuinigd worden. Spr. wil niet bij voorbaat de uitvoering van sociale maatregelen onmo gelijk maken en bij kan dus met bet voor- stel-Eerdmans niet meegaan. Mevr. v. Itallie vraagt waarom in tal van andere steden de belastingen naar be neden gaan, en waarom dat bier niet kan. De Y o o r z. zegt niet over andere plaat sen inlichtingen te kunnen geven, 't Doet ook minder ter zake. Wij hebben hier onze eigen rekening. Het vorig jaar zijn we hier 1/6 naar beneden gegaan; in ander© plaatsen niet. Wat betreft de opmerkingen, van den heer v. Eek, vroeger werd het verm. cijfer reeds bij de begrooting vast gesteld. Later dan nu, kan het niet. De heer Eerdmans heeft mooie beschou wingen gegeven, maar we moeten letten op den reëelen toestand. We hebben pre cies nagegaan wat we noodig hebben. Wo komen er nu door gebruik te maken van vroegere saldi. We teeren eigenlijk al in. Nu geeft '22 een aanzienlijk saldo, dank zij de andere regeling door den heer de Lange ingevoerd. In dat saldo is echter inbegrepen de opbrengst van de navorde ringsbelastingen. Volgen we nu het plan van den heer Eerdmans, dan houden wo niets over voor '25, terwijl wij 'n belangrijk deel van het saldo van '22 zeker noodig hebben voor '24, daar bet vast staat dat de inkomsten dalen. We verteren nu eigen lijk al 4 ton te veel. Het lijkt spr. zeer ver keerd, thans tot verlaging over te gaan. Wat de oninbare posten betreft, die zijn. zeer nauwkeurig berekend, naar do zes eerst© maanden van het vorig jaar. Hoewel het economisch eigenlijk ver keerd is, is toch reeds het uiterste gedaan om de lasten zoo gering mogelijk te ma ken. De heer de Lange sluit zich aan bij den Voorzitter. Hij zou ook gaarne lager willen belasten, evenals dit in andere ge- moenten gedaan wordt. Ons belastbaar inkomen is bier echter veel kleiner dan in andere gemeenten met het gevolg dat de belastingdruk hier zeer zwaar is. Toch kan spr. niet de poging van Prof. Eerdmans steunen. De toestand is nu ge heel anders dan het vorig jaar. Spr. kan goen grond vinden om zich tegen het voor stel van B. en W. te verzetten. De V oorz. vestigt er nog de aandacht op, dat het belastbaar inkomen is ver laagd van 48 tot 32 millioen, terwijl ook het percentage verlaagd werd van 1.2 op 1. De heer de Lange zegt nog, er geen bezwaar tegen te hebben dat gebruik wórdt gemaakt van saldi van vorige dienst jaren. De heer Eerdmans meent dat belas tingverlaging zeer noodzakelijk is. Hoewel de Voorzitter theoretisch gelijk heeft, dat ieder jaar zichzelf moet bedruipen, is bet in de gegeven omstandigheden toch niet gewenscht het batig saldo van '22, dat zeer belangrijk is, to reserveeren. Spr. heeft ook voor dit jaar goede verwachtingen. Dc Voorz. ontkent dat hij batige sal do's wil sparen. Als '22 een groot saldo geeft, dan is dat een gevolg van het feit, dat toen de toestand zeer gunstig was. Wordt dit saldo verteerd, dan zullen avo in '24 reeds bet veim. cijfer moeten verhoo- gen. Spr. vestigt er nog de aandacht op, dat in andere steden de H. O. wel lager is, maar dat men daar andere heffingen heeft, b.v. straatbelasting, die wij hier niet kennen. Het voorstel-Eerdmans in stemming ge bracht, wordt verworpen met 24 tegen 2 stemmen. Voor Mevr. v. Itallie en. ProL Eerdmans. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Thans komen aan de orde vragen door den heer Sijtsma gesteld. De lieer Sijtsma zegt dat hij op de uit werping van roet door de vuilverbranding installatie reeds vroeger de aandacht beeft gevestigd. De heer Bots verklaarde toen- dat maatregelen zouden worden genomen. Dat is echter ceifrjaar geleden, maar nu :s de toestand nog erger geworden. Vandaar dat spr. vraagt welke maatregelen zullen worden genomen. Wat betreft het gevaar lijke punt bij de Utrechtsche brug zegt spr. dat daar onlangs een ongeluk i- ge beurd. Nu hebben B. en W. toegezegd dat daar verandering zou komen, en daarom vraagt spr. of spoedig maatregelen zijn to verwachten. De Voorz. antwoordt dat, wat dit laatste betreft, de voorbereidingen zoo goed als afgeloopen zijn. De lieor Sanders woth. antwoordt dat de vorige, weel: do oude stokerij nog even dienst moest doen. Toen is er inderdaad een stofregen, geweest, die zich wel niet herhalen zal. "Wat dc constante stofregen, betreft, zijn maatregelen in voorbereiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2