A.WAALS DAMES- en KINDERKLEEDING Dames- en Kinderkieeding f6.75 tMtiriirirt Verder Blouses, Rokken, Japonnen, enz. Haarlemmerstraat 114 - LEIDEN ■EIAIL, Het steeds toenemende succes in onze Speciale Afdeeiingen voor stelt ons in staat voor altijd lagere prijzen te verkoopen Wij bieden thans een buitengewoon voordeeiige Col- lectie aan in: 11503 Regenmantels vanaf 5.75 Lustermantels 3.75 Zijden- en Eoiienne Mantels Zwart Baken Mantels 11.75 Blauwe Costumes, op zijde gevoerd 12.75 tegen ongeloofiïjk lage prijzen Gemeentelijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken visckwinkel, Vischmarkt 18, Tel. 1225, is HEDEN AVOND verkrijgbaar SCHOL f 0.15 en KABELJAUW a f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. KOEPOKINENTING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat vanaf Woensdag 16 Mei e. k. eiken. Woens dag 16 Mei e. k. eiken Woensdag, telkens des namiddag om twee uur in het Elisa- bethshof aan de Oude Vest, gelegenheid tal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. VAN STRIJEN, Secretariss N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. STEMMING GEMEENTERAAD. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 23-Mei a.s., van des voormid dags acht uur tot des namiddags vijf uur zal geschieden de Stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad van Leiden. Stemplicht. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd hij artikel 72, 2de lid, der Kies wet, dat ieder, die volgens de Kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden hij het stembureau in het voor hem op de Kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Artikel 150 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de ver plichting, opgelegd hij art. 72, 2de lid, wordt, tenzij den rechter eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft mot berisping of met geldboete van ten hoog ste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verloo- pen sedert een vroegere vc-roordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gril den opgelegd. De uitspraak is aan hoogcr beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt op gelegd aan een afwezig gebleven beklaag de, wordt eene schriftelijke vermaning van den kantonrechter, om aan de ver plichting, opgelegd bij art. 72, 2de lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroor deelde vanwege het Openbaar Ministerie geteekend op de wijze, voorgeschreven hij art. 144 van het Wetboek van Strafvor dering. Tevens wordt do aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE Do Burgemeester, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leiden; Gelet op artikel 31 der Woningwet; Brengt ter algemeene kennis, dat hol door den Gemeenteraad, in zijn vergade ring van 12 Maart 1923, vastges' 'd plan tot gedeeltelijke herziening van het uit breidingsplan der gemeente, voor zooveel betreft het gedeelte, gelegen ten oosten van den Rijnsburgerweg en ten noorden van do Poelwetering, door de Gedeputeerde Staten dezer provincie is goedgekeurd bij hun besluit van 1 Mei 1923, G. S. 47/1, ea dat bedoeld plan met do daarbij behooren- de kaarten, grondteekeningen, enz. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage ligt. De Burgemeester voornoemd, N. G. DE GIJSELAAR. AGENDA. ZATERDAG, 12 Mei. Leiden. Prop-Feestavond, Drankweer-Gomité. Graanbeurs. Aanvang 8 uur. DINSDAG 15 Mei. Leiden. Voor dracht over,Oostenrijk. Foyer Stadsge hoorzaal. Aanvang 8 uur. WOENSDAG 16 Mei. Leiden. Jaar vergadering Ned. Clir. Vrouwenbond. Nutszaal. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 17 Mei. Leidon. Alge meene vergadering Geref. Schoolver. School Hoogl. Kerkgracht. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 17 Rrteï. Leiden. Jaar vergadering Ver. tot bev. v. Vreemdelin genverkeer Café Neuf. Aanvang 9 uur. Apotheken die lot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: II. J. M. Troot, Maarsmanssleeg 17, Tel. 432. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor ieden van dit Fonds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemon de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Janssens, Rapenburg 49, Tel. 970. Dr. Seret, Brecsrtaat 38, Tel. 581. Dr. Timmermans. Breestraat 8. Tel. 303. Dr. Veldbuijzen, Hooigracht 84, Tel. 617< Dr. We eb er s. Hooigracht 81, Tel. 369. - De avond-, nacht- en Zondagsdienst de apotheken wordt van Maandag 7 Mei tot en met Donderdag 10 Mei (Hemel vaartsdag) waargenomen door de apotbe- van de H.H. Donk, Doezastr. 31, telef. 1313 en R e y s t, Steenstr. 35, telef. 136. Van Vrijdag 11 Mei tot en met Zondag 13 Mei door de apotheek van den heer II. J. M. P r o o t, Maarsmansteeg 17, telef. 435. De geneeskundige Zondagsdienst tc Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno men door Dr. Vaieknmp, Warmondcrweg 22, telef. 1916. in alle maten en kleuren verkrijg baar, kost in prima laken, slechts paald, dat geen nonactiviteitsverlof meer zou worden verleend, zoodat aan den ambtenaar der Bank, die een benoeming bij een der Raden van Arbeid kon ver krijgen, niet langer de gelegenheid bleef opengesteld om, als de nieuwe betrekking liem niet bleek te bevalleD, in zijn vroe gere positie bij de Bank terug te keeren. Het antwoord op de derde vraag kan der halve ontkennend luiden. De vorenbedoelde wijze van afvloeiing van overcompleet Bankpersoneel is naar het oordeel van ondergeteekende in over eenstemming met do door de regeering op advies der Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken aangenomen algemeene regelen. De Amerikaansche gezant naar de bloembollenstreek. Men meldt ons nog het volgende: Woensdag lieeft de nieuw benoemde Amerikaansche gezant in Den Haag, de heer Richard Tobin, met den handels attaché den heer Paul Guinn, een bezoek gebracht aan de bloembollenstreek. De uitnoodiging hiertoe was uitgegaan van den Bond van Bloembollenhandela- ren, wiens leden in Amerika een zeer be langrijk afzetgebied vinden voor hun ar tikelen, doch waar, zooals bekend is, ten gevolge van de maatregelen van den Fe- deral Horticultural Board de vrije invoer van sommige artikelen, in het bijzonder van narcissen, wordt bedreigd. De bedoeling van dit bezoek was den ge zant den zeer gunstigen toestand te too- nen, waarin zich de culturen bevinden, en hem tevens in kennis te brengén met de maatregelen, die door het vak worden ge nomen ter bestrijding van ziekten in de bollen en in, ae eerste plaats met het werk van di\ Van Slogteren den phytopatho- loog v^n de bloembollenstreek. Te Leiden 'werd de gezant ontvangen door de heeren Van Til en mr. Van dei- Koog, voorzitter en secretaris van den Bond van Bloembollenh andelaren, en door de heeren Arentshorst, Meskers en Koning, bestuursleden van de Ameri-i kaansche groep uit dien Bond. In drie auto's werd gereden naar Sas- senheim, waar de firma's Speelman en Zonon en Warnaar en Co. werden be zocht, en een eerste indruk werd verkre gen van de prachtige collecties darwin- tulpen, die zich nog in haar schoonste kleuren toonden. Van daar werd gereden naar Lisse, waar een bezoek werd ge bracht aan het laboratorium van dr. Van Slogteren. Do gezant nam. met zeer veel belangstelling kennis van de werkzaam heden, die hier worden verricht. Daarna werd bezocht de kweekerij van de firma H. de Graaf en Zonen. Vervolgens werd in het Café do Nach tegaal aan de heeren 'n noenmaal aangej boden, waarbij de gelegenheid werd ge vonden, de belangrijke punten aangaande den invoer in Amerika te bespreken. In den namiddag begaven de heeren zich naar de firma Grullemans cn Zonen en. vervolgens werden in Hillegom do tui nen van de firma Van Zanten en Co. in oogenschouw genomen. Na afloop daar van word langs den Achterweg en over Sassenhcim naar Oegstgeest gereden, waar do tocht werd besloten met een thee in Het Witte Huis. De Gezant en de handclsaltaché gaven voortdurend hun bewondering te kennen over heigeen zij hadden gezien; de in druk, dien het bloembollenbedrijf op deze vertegenwoordigers van Amerika hooft gemaakt, was zeer gunstig. Woningbouw. Bij minislerieele beschikking is art. 9 van de „Regeling van de uitbetaling en de controle op het gebruik der voorschotten ingevolge art. 33 der Woningwet aan ge meenten uit 's Rijks kas verstrekt" gewij zigd als volgt: Zoolang naar het oordeel van de afdee- ling Volksgezondheid voornoemd do toe zending van kwijtingen, als in het voor gaande artikel bedoeld, hetzij achterwege blijft, betzij zóó traag geschiedt, dat een waarborg voor behoorlijke besteding der gelden ontbreekt, zullen geen verdere uit- keeringen op het onderhavige voorschot uit 's Rijks kas plaats vinden. („St.-Crt.") eyiTEgiLuran IN EN OM HET ROERGEBIED. Het docde punt. De proteststaking bij Krupp. Over de „onderhandelingen" valt heden al bijzonder weinig t5 zeggen. De bespre kingen over de Duitsche voorstellen zijn op het doode punt gekomen. Gemeld wordt, dat de tekst van het Engelsche antwoord op de Duitsche nota gered is, cn heden aan de mede-geallieerden en morgen aan Duitschland zal worden overhandigd. Over den inhoud is nog weinig zekers. Natuurlijk zal in dit antwoord worden gewezen op het ontoereikende der Duitsche voorstellen en voorts op liet feit, dat reeds betere voorstellen dan het onderhavige als onvoldoende zijn beschouwd. Verder zal de nota wijzen op de alge meen gevoelde noodzakelijkheid om ten opzichte der schadevergoeding tot een be hoorlijke regeling te geraken en wordt Duitschland te verstaan gegeven, dat een beter aanbod in het algemeen belang wen- schelijk wordt geacht. Een eigenaardige opvatting heeft zich gevormd naar aanleiding van een uitdruk king in de regeeringsverklaring doorCur- zon cn Baldwin gebezigd. Toen daar werd gesproken van „geal lieerden, die de Engelsche opvatting deel den", was do algemeene opvatting, dat deze woorden alleen betrekking konden heb ben op Italië. Thans beweert men in wel ingelichte kringen te Londen, dat, behalve in Italië, ook te Brussel de instemming met de straffe Fransche opvatting niet onverdeeld is. De redactie der gezamenlijke nota van Frankrijk en België heet, naar men thans beweert, niet alleen in formuleering, doch ook in strek king op aandringen van België te zijn ge wijzigd en juist de wijzigingen, die op het laatste oogenblik in dit gemeenschappelijk antwoord werden aangebracht, zijn de punten, waarin Downingslreet de moge lijkheid ziet van een verdere onderhande ling. Waarmee dus wordt beweerd, dat Frankrijk zijn laa-tste bondgenoot, ten minste de laatste bondgenoot die aan do leiband van Poiucaré liep, heeft verloren. Er schijnt achter de schermen heel wat te zijn voorgevallen. Volgens een N.H.-bericht uit Essen, de zer dagen, zou tijdens het bezoek van den Belgischen minister van landsverdediging tusschcn de beide bezettende mogendheden ernstige oneenigheid zijn ontstaan over de sterke der respectievelijke bezettingstroe pen en zouden de onderhandelingen zon der resultaten gebleven zijn. Wel wordt genoemd bericht thans over dreven genoemd, doch het feit blijft be staan, dat ernstige cneenigheid tusschen Frankrijk en België niet meer onmogelijk wprdt geacht. Ondanks het verzoek van Krupp von Bohlen om niet to staken heeft het geza menlijk personeel toch gister bij wijze t van protest legen het vonnis te Werden den arbeid neergelegd. Gisterenmorgen te elf uur gaven de si renen der fabrieken het teeken van het be gin der staking als protest tegen de schan dclijke vonnissen van Werden. De arbeiders verlieten onmiddellijk de fabrieken. Reeds lang te voren hadden do zaken en hotels gesloten; de scholen waren eveneens gesloten. Haar hoogtepunt bereikte do manifesta tie om 12 uur, toen de electrischo trams in de verlaten straten een kwartier stil ble ven staan. Deze spontane betooging van het volk is een bewijs, dat het niet wenscht to bui gen voor de terroristische heerschappij van vreemden. De minderheidstyrannie in Rusland. Uit de officieele gegevens van de „Izves- tia" valt af te leiden, dat het aantal com munisten in Rusland 386.000, d.i. 3/dO pet. der bevolking bedraagt. Deze drie duizendsten van Ruslands totaal-bevol king „Tegeeren" zonder eenige controle boven hen de sovjet-republiek. Op het laatst gehouden twaalfde con gres der communistenpartij waren er 408 afgevaardigden. Bovendien bevonden er zich op 't congres 417 communisten meA raadgevende stemmen. Wat de verdeeling der communisten partij over de verschillende districten be treft, valt op te merken, dat Moskou en Petrograd meer dan een vierde deel van alle Russische communisten herkozen, n.l. 113.000. De Oekraino t#dt ongeveer 52.000 „officieele" communisten, in de autonome republieken bedraagt hun Ran dal 21.000. Het roode leger telt er 13.500. De toestand in het bezette gebied. Te Limen is een mijn ontploft, ten Zui den van Waltrop, ter plaatse waar do spoorlijn over de brug gaat. De ontplof fing vernielde een deel van het metsel werk en van de brug werd de spoorlijn over een lengte van 40 Meter weggerukt. Het verkeer is intusschen hersteld met behulp van de particuliere spoorlijn van de mijn Walltrop. Do gewone sancties werden opgelegd. In den afgeloopen nacht zijn 8 a 9 re volverschoten gelost op een schildwacht bij de mijn Lotharingen. Het Wolff-bureau publiceert het Vol gende bericht: Te Mainz is Donderdag een Nederlandsche schipper door een Fran sehen post doodgeschoten. Nadero bij zonderheden vermeldt het bureau echter niet. 200 personen gefusilleerd.. Uit Riga wordt gemeld: De tscheka heeft in Georgië 1200 personen gearresteerd, 200 ervan werden gefusilleerd. De moord op Vorowski. Vorowski, de te Lausanne vermoorde zaakgelastigde van de sovjet, was een goedmoedig bolsjewiek, zooals een „Maas- bodc"-redacteur schrijft, die een jaar ge leden te Genua een onderhoud met hem had. Vorowski was een Katholiek van ge boorte. - in '372 to Meskou uit Pool- scho ouders geboren. Aan de universiteit van Moskou sludeerende, sloot hij zich aan bij een Poolsch revolutionnair ge nootschap. Hij leidde het traditioneelo le ven van een revolutionnair onder het tsa ristisch régime. Eerst werd hij wegens zijn propagandistisch optreden gedepor teerd naar Wologda, later gearresteerd en voor drie jaren verbannen naar Orel. Dan werd hij buiten de steden gesloten, toch onderwijl propaganda makend en revolu tie predikend. Ten slotte verliet hij Ru3^ land. Hij ontmoette Lcnin te Stockholm, waar hij deelnam aan het complot tot do Russische omwenteling; later was hij een van hen, die het bolsjewisme tot zegepraal brachten. Maar zijn „anima Christiana" bleek zich ondanks alles niet in zijn optreden te verloochenen. Moge zij in zim allerlaatste oogenblik niet gezwegen hebben! N.N. verneemt uit Berlijn: In Russische kringen hier ter stede ver neemt men, dat de Sovjetregeering voor nemens is een scherpe nota aan de Zwit- sersche Tegeering te zenden in verband met den moord op Vorofski. Het heet, dat er eveneens een protest zal worden gezon den aan het algemeen secretariaat van de Conferentie zelf, aangezien dit niet heeft gezorgd voor behoorlijke veiligheidsmaat regelen. Algemeen beweert men in Russi- scho' officieele kringen, dat deze moord niet do daad is van een persoon, docli dat hij deel uitmaakt eener politieke actie, waaraan niet alleen anti-revolutionairo Russen doch ook vijanden der Sovjet-repu bliek uit andere landen medeplichtig zijn. De Zwitsersche Bondsraad kwam in buitengewone zitting bijeen en heeft een. zijner ambtenaren van de politieke afdee- ling opgedragen het leedwezen der Zwit sersche regeering aan de vertegenwoor digers der Sovjet-republiek te betuigen. Voorts zjjn uitgebreide maatregelen getrof fen voor een onderzoek. KORTE KEP^-^T'; Gistermiddag tegen n>lf vijf reed eetf Krupp-auto, welke arbeiders van de fa-* briek naar de stad bracht, tegen een muur Een arbeider, Stein genaamd, was onmid dellijk dood; 22 werden gewond, van wie 8 ernstig. 9 der gewonden moesten in het ziekenhuis ter verpleging worden (opge nomen. Bij de vaandelwijding van do ver- eeniging van vroegere zeven en twintigers hadden gisteren te Eilenbnrg "bloedige bot singen tusschen staalhelmmannen en com munisten plaats. Ongeveer vijftig perso nen werden gewond, van wie drie ernstig Onder de gewonden bevindt zich de com munistenleider' Michaelis. Behoudens enkele plaatselijke kleine uitbreidingen heeft de beambtenstaking in België geen noemenswaardige veranderin gen odergana. Do algemeene toestand van de slaking bij de spoorwegen, de telegraaf en de te lefoon in België is zonder belangrijko wij ziging gebleven. De pasagiersdiensten blij ven normaal. Het eenige belangrijke feit is het in staking gaan der wegwachters op de lijn AntwerpenLuik. Men heeft te Dusseldorf twee wagens aangehouden, waarin 1 milliard 500 mil- lioen mark vervoerd werden, bestemd voor de betaling der beambten en arbei ders in de mijnen Mathias Stfnnes en Zoll- verein. De gelden wérden in beslag genomen. De mijn Zollverein alleen is ongeveer 300.000 francs schuldig voor kolenbelas- ting. UIT DE OMGEVIEL OUDE-WETEKING. Predikbeurten NecL Herv. Kerk voorm. half tien Ds. W. W. Siddré. Geref. Kerk voorm. half tien en nam. zes uur Ds. J. Brouwer. LEIMUIDEN. Predikbeurten Nedi. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur Ds. v. d. Flier. Geref Kerk voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur de welEerw. heer Wurt, candidaat te Bloemendaal. HILLEGOM. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur Dr. Weener van Haarlem en nam. 4.30 uur Ds. J. C. V. v. Bommel. Donderdagmiddag 2.30 uur Huwelijksin zegening van M. J. de Vreugd en M. A. Methorst door Ds. J. C. V .v. Bemmel. Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. J. van Herksen. Chr. Geref. Kerk voorm. 10 cn nam. 5 uur Ds. J. Woudstra van Woerden. Burg-erl ij-k'e'Stand. Be vallen: H. A. SelhórstWcijers d. A. J. MandemakerLangras d. A. C. Aan- geenbrugKruijf d. J. VersteegKlin kenberg d. J. C. ElderbroekDek kers d. Ondertrouwd: A. A. van der Visa en M. Scholte. Getrouwd: F. H. de Groot en C. Lij ten P. Lommerse en J. P. Verhoeven A. Obdam en M. J. Lubbert W. Kulk cn B. Frijlink K. Nieuwenhuis en M. Mat ter J. Oudshoorn en J. C. Huisman. Overleden: M. Tibboel wed. D. Wal ter, 68 j. i ALPHEN AAN DEN RIJN. In de op 4 dezer gehou den Algemeene vergadering van Aandeel houders der Alphensche Bank, 'te Alphcn aan den Rijn, werden de balans en ver lies- en winstrekening over 192 2goedge- keurd. Een bedrp.g van f 10.C00 kon aan cle reserve worden toegevoegd, na welke do tatie dc reserve f 50.000 bedraagt. Op ge reedgekomen kluisinrichting werd f 10.00C afgeschreven, terwijl het dividend op 8 werd bepaald, betaalbaar op dividendbe wijs No. 6. Op 23 Mei a.s. zal de lic ci E. van der Leest, brugwachter aan de

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2