Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 tie JAARGANG. - MAANDAG 7 MEI 1923 - No. 928 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ASONEiEBi£NTSP»EJS In Leiden en bulten Lelden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week *0.19 Franco per post per kwartaal *2.90 V Het tapverbod. Do vraag of een tapverbod op Zater dag en Zondag toelaatbaar is, trekt ook in deze omgeving sterk de aandacht. In Leiden is liet zelfs een van de kwes ties die de komende Raadsverkiezingen beheerschën en ook in den Hillegomscken gemeenteraad kwam deze zaak reeds meermalen ter sprake. Twee argumenten worden met name te gen een tapverbod aangevoerd. Het eene, dat het in strijd zou zijn met de wet, en het andere dat het aam het doel, het drankmisbruik te verminderen niet beant woordt, ma/ar integendeel het misbruik doet toenemen. Niet zander belang is, wat hieromtrent door J li r. D e G ij s e 1 a a r in do Eerste Kamer werd opgemerkt. Gelijk bekend, werden aanvankelijk dergelijke verordeningen door den Mi nister, wanneer ze hem werden toeg©-* zonden, ter vernietiging aam de Kroon voorgedragen. Toen echter de Hooge Raad op grond van art. 135 van de Gemeentewet, het verbod tot driemaal toe handhaafde, heeft de Minister zich daarbij neergelegd, en besloot hij van verdere vernietiging vam dergelijke voorschriften af te zien. Dit optreden werd door Jhr. de Gijse- laar afgekeurd, die o.m. het volgende op merkte: Mijnheer de Voorzitter! In art 7, alinea 1, suli 4, van de Drankwet staat: „Bij plaatselijke verordening kan de gemeenteraad, onverminderd zijne be voegdheid krachtens art. 135 der Ge meentewet, dagen bepalen, waarop we gens omstandigdheden, op grond van welke misbruik van sterken drank te vreezen is, in de gemeente of in bepaal de wijken of buurten voor bet publiek toegankelijke localiteilen, waarvoor ver gunning is verleend, gesloten moeten zijn, hetzij gedurende den geheelen dag, hetzij gedurende bepaalde uren." Dus de gemeenteraad kan, wanneer er vrees is voor misbruik van sterken drank, dagen en uren bepalen, waarop de ver- gunningslocaliteiten gesloten moeten zijn. De bedoeling van dat sluiten is toch, dat er geen sterke drank zal worden ge schonken. De Hooge Raad zegt echter: Neen, ik houd mij bepaald aam dat woord .sluiten; maakt ge sterken drank schen ken Op een andere wijze onmogelijk, dan is dit geen sluiten en dus geldt de Drankwet niet. Do Regeering zei vroeger: een tapverbod is onbestaanbaar. M. i. te recht; de wet* kent alleen sluiting. Deze Minister heeft echter tot nog (oe ook een rationeele opvatting gehuldigd, n.l. dat als de Drankwet eischt, dat cr^ om de lokalen te kunnen sluiten, moet zijn vrees voor drankmisbruik, ook voor een tapverbod, dlo zelfde vrees moet aan wezig zijn. Neen, zegt evenwel de Hooge Raad, dat is absoluut niet noodig, wamt ik accep teer liet tapverbod krachtens artikel 135 van de Gemeentewet, diat aldus luidt: „Aam hem (d. i. den gemeenteraad) behoort het maken vam de verordenin gen, die in hot belang der openbare or de, zedelijkheid en gezondheid worden vereisoht on van andere .betreffende de huishouding der gemeente. Nu kan de regeling van een tapverbod alleen vallen onder de woorden: „in het belang der openbar© orde, zedelijkheid en gezondheid", maar men zal toegeven dat, als het valt onder de woorden: „in het belang der openbare orde en zede lijkheid", er dan vrees moet zijn voor drankmisbruik, want anders is er geen quaestie vam dat de openbare orde cn de zedelijkheid in het gedrang zouden ko men. Er kan aüfeen verschil zijn in de opvatr ting van het-woord „gezondheid". Deze w ordt natuurlijk geschaad bij misbruik FEUILLETON Van hooger Orde. Naar het Engelsch. *7) De ziekte had liet blinde kind mêt erg nangegerepen, zij zag er liever uit dan c*oit, geloof ik. Ze leek wat ouder mis schien, maar er was nog meer „engel achtigs" in haar gekomen. „Gevoelt Mu-- mei zich wel geheel weer sterk en «-el?" vroegen vader en moeder nu en 4an om beurten, als zij naar haar keken «n dan antwoordde zij telkens „Heele- maal beter." In dep namiddag, toen de jongens in do keuken speelden, en John en ik voor de open deur stonden, luisterend naar 't neerdruppen van den regen in den tuin, Hoorden we, nadat 't zoolang stil ge weest was, „Muriel's „slem". „Vader, luister!" zeide de moeder zacht, terwijl zij haar arm in .de zijne stak, zoo als hij daar in de deur stoud. Zacht en langzaam klonken de tonen uit de oude piano zij speelde een van de oude kerkliederen. De ouders zagen elkander aan bun harten waren vol dankbaarheid en vreugde. maken van sterken drank, maar wordt zij het ook hij matig gebruik? Is bij ma tig gebruik gevaar voor de gezondheid niet te VTeezen, dan begrijp ik niet dat dat gebruik op Zondag ongezond zou ziju en op Maandag niet Dam zou het men vergeve mij het woord een absurde wetsexplicatio wezen. Men kan echter beweren: het matig ge bruik is ook ongezond, maar dan is het dit ook op andere dagen dam op den Zondag en dan moet men een verorde ning maken, waarbij dat gebruik voor goed verboden wordt. Dat zou dus ook volgens den Hoogen Raad kunnen ge-, schieden. De eenige rationeelo opvatting en ik geloof dat ook de Minister die huldigt is deze, dat men den eisch van de Drankwet, dat er vrees moet bestaan voor misbruik van sterken drank, analogisch toepast. En daarom begrijp ik dan ook niet, waarom de Minister zijn veranderd standpunt heeft ingenomen. Volgens mijn opinie moet een regeling van het tapverbod eigenlijk van den Rijkswetgever uitgaan, maar zoolang dat niet is geschied, zou liet het beste zijn, wanneer de Minister zijn oude standpunt handhaafde, dat m.i. volkomen verdedig baar was. Daarenboven, de jurisprudentie van den Hoogen Raad wisselt oo'k wel eens, de Regeering heeft daarin geen houvast en het is dus beter, dat de Regeering één lijn volgt. Is toch het matig gebruik van sterken drank niet schadelijk voor de gezondheid, dan is zoon tapverbod een geduchte be lemmering voor de menschen, die een ge oorloofd bedrijf uitoefenen. Daarenboven leert mij de ondervinding; dat het tap verbod des Zondags het misbruik vam sterken dramlc doet toenemen. Ook nog dit: als de plaatselijke wetge ving overal anders is, weet men in Ne derland niet meer wat als recht geldt. Als iets in do ééne plaats strafbaar is en in. do andere niet, is dat een groot be zwaar, en dit is dan ook mijn bezwaar tegen plaatselijke keuze, hoewel ik om andere redenen daar toch voor gestemd heb, omdat ik namelijk in deze materie een referendum stel boven een raadsbe sluit. Ik zou daarom wenschen, dat de Mi nister wilde medewerken tot de handha ving van een uniform recht in Neder land, zoodat niet in do eene gemeente iets wordt verboden wat in de andere is toegestaan en volkomen honorabele men schen steeds bloot staan aan verbalisee-- ring." In een volgend nummer geven wij het antwoord van den Minister. V Ons Schiid. Het aantal Christelijke bladen is weer met een vermeerderd. Wij ontvingen ter kennismaking het eerste nummer van „Ons Schild" orgaani van do Christelijke besturenbonden te 's-Gravenhage, Leiden, Delft en Loosdui nen. De vraag kajn gedaan worden of zulk een orgaafl inderdaad noodig was en of öp deze wijze niet tevéél ^snipperd wordt. Wij hebben naast de landelijke organen „Patrimonium" en „Onze Gids" de spe ciale vakbladen als organen voor die ver schillende vakorganisaties. En nu daarnaast nog weer plaatselijk ke organen voor de besturenbonden, in derdaad, men zou vreezen van het goede teveel te krijgen. Het is ecliter niet aan ons dit te be- oordeelen. Nu de leiders van de besturenbonden gemeend hebben tot de uitgave te moeten overgaan, kunnen wo niet anders dan de hoop uitspreken, dat Ons Schild in HOOFDSTUK XXVI. „Wat een geluk! Het daglicht begint te lengen. Ik geloof, dat dit de akeligste winter is, welken ik ooit gekend heb. Is 't niet zoo, mijn kleine dochter? Wie bracht je deze viooltjes?" Terwijl John dit zeiae ging hij in een hoek van mijn arm-stoel- zitten, waarin Muriel altoos gedurende de thee in allerlei bochten neer lag. Hij nam het kleine gezicht tus- schen zij handen en vroeg haar: „Wan neer zij met hem uit wandelen ging?" „Wat denkt ge, moeder is de kleine meid sterk genoeg?" Mevrouw Halifax aarzelde en zei iets over „Oosten-winden." „Toch denk ik, dat 't haar goed zou doen als zij de Oosten-winden trotseerde en buiten speelde als de jongens doen. Zoudt ge dat niet willen, Muriel?" Het kind riep: „O, neen!" „Dat komt, omdat zij oen meisje is en natuurlijk niet zoo sterk als de jongens; is 't niet, oom Phineas?" hernam de va der. „Muriel zal heelcmaal weer sterk wor den als 't warme weer komt. We hebben ook zulk een strengen winter gehad!" zei de moeder vroolijk, terwijl zij een kopje room in schonk voor haar dochter, aan alle opzichten aan het doel zal beant woorden. Dit eerste nummer maakt een goeden indruk. Het is frisoh geschreven en laat een kloek en zuiver geluid hooren. „De samenwerkende Christelijke Bestu renbonden zoo lezen wij in de inlei ding heffen met dit orgaan op, het Schild van de Christelijke beginselen. Voor die beginselen wil het pleiten, aan de doorwerking dezer beginselen wil het meewerken, het wil trachten de schoon heid dier beginselen te doen schitteren voor vriend en tegenstander." Moge bet nieuwe orgaani aan dit hooge ideaal beantwoorden. Ontvange het den steun die het noodig heeft, en wordit het daardoor in staat ge steld te zijn wat het bedoelt, een schild voor onze Christelijke vakbeweging. STADSÜBEUWS Beterconirolesiation. Blijkens het jaarverslag van het Bo- lercontrólestation Leiden werd in den loop van 1922 met de controle aangevan- 'gen. Op een der ingekomen aanvragen om toelating kon gunstig worden be schikt. Tot dirtecteur-scheikubdi.ge, tevens se cretaris-penningmeester van het station, werd benoemd de 'heer dr. G. H. Nïeuw- land, te Leiden. Er wend nog geen con trole-personeel benoemd; de controle ge schiedde, met machtiging van den minis ter, door de Rijkszuivelinspectie. Op 28 November 1922 werden 'door het station d;e eerste bctermerken uitgege ven. De controle zal c«p uiterst strenge wijze worden uitgeoefend, hetgeen te ge makkelijker kan, doordat aan 'de aange slotenen contractueel bepaalde verplich tingen worden opgelegd. In 1922 kwamen 9 apnvragen in om als aangeslotene te worden toegelaten. Op 2 aanvragen weid gunstig beschikt, d,och van deze had één bezwaar tegen do aan de toelating verbonden bepalingen. Eén firma trok 'haar verzoek om aansluiting in, omdat zij daarna geen handel in bui- tenlandische boter meer zou kunnen drij ven. Tw'ee der aanvragers werden formeai' afgewezen; de vier overige zijn sedert allen afgewezen. Bij de beo'ordeeling van 'de aanvragen won het bestuur de advie zen in van den inspecteur van het zuivel- Wezen, de centrale commissie uit de bo- teroontrólestations en de directeuren der verschillende contrólestations. In de stedelijke werkinrichting zijn opgenomen in de week van 29 April5 Mei 173 volwassen personen en 14 kinde ren;- totaal 187. Zaterdagmorgen zijn twee personen aangehouden genaamd J. R., en J. K., die van een schuit, liggende in de Hceren- graclit bij de Grocnesteeg, eenige bloemen en planten hadden ontvreemd. De reeds bejaarde lieer S-, wonende alhier, werd Zaterdag op de Lage Rijndijk door een auto aangereden op het oogen- blik dat hij den weg wilde oversteken. Dc chauffeur v. P., bleek voldoende sig nalen te hebben gögccn maar waarschijn lijk doordat S. CCïï keetje doof is, heeft liij daarvan niets bemerkt. SlJ heb y_er- leenen van geneeskundige hulp bleek dat liij een recliterkaakfractuur had bekomen. Voor de zooveelste maal Is aangifte gedaan dat Zaterdag op de markt een portemonnaie is gerold, ditmaal ten na- deele van "NV. H. R., alhier, en inhoudende een bedrag van f 7.50. Men late zich toch overtuigen van de noodzakelijkheid om steeds op zijn hoede te zijn, voor het te laat is en bezorge zijn wie, met algemeene toestemming, 't rijk ste en beste in huis gegeven werd. „Ik heb gisteren met mevrouw Tod ge sproken," zeide John, „zij kan ons allen hebben. Jongens, zoudt gij graag naar Enderley gaan?" „Is 't absoluut noodig, dat we gaan?" vroeg moeder, die sterk aan huis was ge hecht en Longfield reeds als haar oog appel liefhad. „Ik denk van wel, tenzij ge mij alleen naar Enderley wilt laten gaan!" Zij schudde 't hoofd: „Wat, met die moeilijkheden aangaande de molens? Hoe kunt ge toch zoo lichtzinnig spreken?" „Niet lichtzinnig, lieve alleen vroo lijk. Die moeilijkheden moeten we nu eenmaal verdragen. Waarom ze niet zoo goed mogelijk opgenomen!? 't Zal niet lang duren laat Lord Luxmore doen, wat hij wil. Als wij, zooals ik je gezegd heb, Longfield voor één zomer weer ver huren aan mijnheer Ralph, zullen we genoeg overhouden om den molen geheel in orde te brengen. Als mijn landheer 't niet doen wil, zal, ik 't doen en er een stoommachine in zeiten ook." Dit laatste nu was een vermetel plan, dat we in onze huiskamer te Longfield. mét z'n drieën, gedurende menigen win teravond hadden besproken Aanvankelijk had 't mevrouw Halifax weinig aange staan in die dagen toch werd al het geldswaarden op een veilige plaats. Het wordt vooral in deze dagen zoo ge makkelijk niet verkregen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag had op den Hoogen Rijndijk een vrij ernstig auto-ongeluk plaat-s. De heer J. J. M. uit 's-Gravenhage kwam uit de richting Utrecht waarhéen hij iemand had wezen wegbrengen, toen op een gegeven oogenblik de stuurinrich ting weigerde. De auto reed in volle vaart tegen een boom waardoor de bestuurder er uit werd geslingerd en een been brak. Het voorste deel van de auto waarin zich de motor bevindt werd van het overige gescheiden en geheel vernield. Een vrachtauto, bestuurd door den Duitschen chauffeur H., reed Zaterdag middag op den Hoogen Rijndijk en moest daar uitwijken voor een uit tegenoverge stelde richting naderende collega, waarbij de auto te ver van den weg en in de berm van den naastgelegen sloot raakte, en in aanraking kwam met een daar ge legen bruggetje 't welk toegang geeft naar perceel 105 bewoond door den beer H. En bruggetje, en berm en auto werden ©enigszins beschadigd. De chauffeur bekwam geen letsel. Een meisje, afkomstig uit 's-Graven hage reed gistermiddag op de Breestraat en wilde die oversteken. Dit levert op zichzelf natuurlijk geen gevaar op, mits men vooraf door een sein waarschuwt. Dit deed de wielrijdster echter niet, met het gevolg dat zij werd achteropgereden door een anderen onbe kend gebleven wielrijder waardoor zij kwam te vallen en zich zoodanig bezeerde dat zij niet kon slaan. Per auto van den E. H. D. naar het Acad. Ziekenh. vervoerd bleek daar dat een knie was beschadigd. Per trein is zij na verbonden to zijn naar 's-Gravenhage gebracht. Ons wordt verzocht te melden, dat ook de heer H. I. Cohen van het plaat selijk comité voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin deel uitmaakt. In de ons verstrekte opgave, was deze naam uitge vallen. De heer Dr. L. Seckles alhier is be noemd tot conservator aan de Vee- artsenijkundige Hoogeschool te Utrecht. ^lüHE^LAÜD Het a.s. Regeeringsjubiieum. Het is de wenseh van de Koningin, dat degenen, dio zich opmaken om plechtig to herdenken den dag, waarop zij 25 jaar ge leden de Regeering aanvaardde, den grootst mogelijken eenvoud betrachten en de kosten tot de strikt noodige beperken. In verband hiermede wenscht de Ko ningin zich dan ook te bepalen tot een bezoek aan de hoofdstad en zal zij daar ter plaatse gaarne gelegenheid schenken, ook aan ingezetenen van andere gemeen ten, om aan hunne gevoelens uiting te geven. Bezoek van dten Koning van Ncorvtesen. -.Hot Vad." verneemt, zal de ko- ning van NoGrTfoea. Haakon VIÏ, fir het eerste gedeelte van Juni eëA I^^k. aan ons land brengen. Omtrent den dijuT van het verblijf liter te lande, 'dart; in 'de eerste plaats de bedoeling van een tegen bezoek aan Koningin Wilhelmina heeft, kon men het blad nog niet inlichten, doch men verwachtte dat de koning ze ker enkele diaigen te 's-Gravenhage zal vertoeven. nieuwe met schrik gadegeslagen en zij zou ook zoo hebben gedacht, als zij niet vertrouwen had gehad op haren man. Maar nu glimlachte zij als er sprake was van de stoommachine. „Lady Old- tower vroeg mij vandaag er over; zij zei de, dat zij hoopte, dat gij u zelf niet zoudt ruïneeren gelijk mijnheer- Miller te Glasgow!" ik zei, dat ik er niet hang voor was." Haar man zag haar vroolijk aan. ,,'t Is gemakkelijker 't vertrouwen van de men schen te winnen, als men door zijn eigen huisgezin wordt vertrouwd." „Ja, wees niet bang, ge zult je fortuin wel maken, in spijt van Lord Luxmore. Want den geheelen winter had John ondervonden hoevele zorgen een verkre gen wenscli met zich bracht; vooral, om dat, als de graaf gezegd had, zijn Lord schap „een goed geheugen" bezat. De Kingswell-verkiezing werd op honderd wijzen aan hem gewroken; hij verdroeg dat dapper, maar toch was de strijd tus- schen macht en recht, onderdrukking en stoeren tegenstand, hevig, 't Zou nog meer gespannen hebben, als niet onze buurmau, mijnheer Ralph Oldtower, dien John ten slotte „zijn vriend" was gaan noemen, steeds John's zijde gekozen had. Niet vele v—.en later waren wij allen te EntPr: y. V. kwamen óaar door het AOWEÜTENTBE-PHBJS Gewono advertentiën per regel 23)4 cenfe v Ingezonden Mededeelingen, dubbel t&nèS yï$ij contract,' belangrijke reductie. Kleine advertentiën - bij vooruitbota* ling van ten hoogste 30 woordën, worden dagelijks geplaatst ad 50 cept. DE DIENSTWEIGERING. 1 Een verklaring van S.D.A.P. en N.V.V. „Het Volk" publioeert een verklaring van het partijbestuur der S. D. A. P. en het N. V. V. omtrent het vraagstuk der persoonlijke dienstweigering. Aanleiding hiertoe was een vraag van de Jeugdorganisatie der S. D. A. P. om* trent de door hare leden aan te nemen houding. Wij ontleenen. aan deze verklaring hc£ volgende: Het standpunt der S. D. A. P. ten op-A zicht© van militaire dienstweigering wordt bepaald door haar karakter als po-* litieke partij der socialistische arbeiders-* klasse. Slechts in verband met de internatio-* nale actie tegen oorlog en militairisme kunnen S.D.A.P. en N.V.V. de dienst wei-* gering erkennen als liggende in de sfeer barer bemoeiingen. Deze kan echter niet anders zijn bedoeld dan als massale dienstweigering tegen acuut oorlogsge vaar, als natuurlijk deel van internatio-: nale directe actie tegen den oorlog. Zij heeft niets gemeen en moet niet worden verward met de individuoele dienstwei gering, die in wezen anarchistisch is, dus tegen de methode van georganiseerd optreden der sociaal-democratie en der moderne vakbeweging ingaat en door de-: ze als middel van actie wordt verworpen. Zij voeren hun aotie voor de ontwape ning als onderdeel van hunne algemeen© politieke actie en van hunne propagan da tegen het kapitalisme. Zij verwerpen daarom elke deelneming aan. op zichzelf staande, anti-militaristische acties, die door anti-politieke of anarchistische overwegingen worden geleid en deswege de arbeidersklasse in haar strijd tegen -de machten van het kapitalisme slechts kunnen verzwakken. Het eenzijdig steunen op gevoelsoverwegingen, dat dergelijke acties kenmerkt, leidt tot verwarring en teleurstelling. Vooral de opgroeiende arbeidersjeugd zal zich moeten weten vrij te houden van deze verwarring, die steeds hare or ganisatie, haar scholing en opvoeding lot deelneming aan den strijd liarer klasse, in den weg zal staan. Hel 'sfcia'jrmsncUenfbedrijf tc IJmuiden. In een Vrijdagavond vanwege de drie bestuurdersbonden te IJmuiden gehoucUn drukbezochte vergadering is meegedeeld Wat de burgemeester van Vel sen als be- middelaar tusschen de reeders en de vakorganisaties hald "bereikt. Bij een bezoek aan Den Haag had de betrokken minister toegezegd, dait -de re«- geering voor een proef van drie maanden bereid was bet bedrijf met een hijslag op de kolen te steunen, tot een totaal van f240.000. Hierdoor zouden 75 stoom trawlers op IJmuiden kunnen varen met een bijslag van f 400 per reis. De besturen wenschlen echter een zoo danige regeling, 'dat alle havenarbeiders werk zouden krijgen, waartoe van beide kanten moest worden samengewerkt. De vergadering besloot dan ook alleen een zoodanige regeling te aanvaarden. Mochten de veedors dit verwerpen, dan zal in overleg met de besturen der lan-* 'delijke organisaties aan de regeerin'g worden gevraagd, cm zco spoedig moge lijk een steunregeling voor do gemeente Velscn in het leven te roepen. Thuisblijvers van de stembus. Voor liet kantongerecht te Apeldoorn nèkbëS 30 thuisblijvers van de stembus van 5 Juli' 1922 gestaan. Bijna allen waren het hoeren en boennlTr? va-3. Uddel, die gemoedsbezwaren haddon. Een der beklaagden was Z. van M., die wegens zijn optreden in de békende Tey-* ler-kwestio als een der vermeerde erf ge-* namen, ontoerekenbaar is verklaard en dal, waar John's lakenmolen stond. Op onze wandelingen waren hij en ik hier dikwijls voorbijgekomen en hadden, wij staan luisteren naar den#»eentonigen val van de'miniatuur Niagara eu geke-. ken naar het onophoudelijk ronddraaien van het groote waterrad. Weinig hadden wij gedacht, dat John ooit eigenaar van dezen molen worden zou en dat hij aan zijn eigen jongens de werking er van zou verklaren. Het was heerlijk, hoewel half melankoliek, Enderley weer te zien. „Enderley is nog juist hetzelfde, Phi neas. Twaalf jaren hebben geen verande ring gebracht behalve in ons," en hij i zag teeder naar ziju vrouw, die iets ver-* der stond met hare drie jongens. „Ja, ja," zei is in gedachten verzon-* 1 ken. ,,'t Is beter dan 't was; beter dui-* zend malen." Van verre ontdekte mevrouw Tod ons al en zij wachtte ons op hij de poort; zij was wat gezetter en nog blozender. In j haar vreugde was zij zoo buiten haar zel-i j ve, dat zij de moeder aansprak met juf* j frouw March, waarop Ursula schrok, een j kleur kreeg en haar dogen naar de kerk 1 jichlte. ,,'t Is in OTde - juffrouw mevrouw, meen ik. Tod heeft de orders van mijn*' hoer Halifax opgevolgd en cr veel blo©* men en heesters geplant." j (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1