Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken Vischwinkel Vischmarkt 18 (Tel. 1225) is Vrijdag ver krijgbaar SCHELV1SCH af 0.21—f 0.36, SCHOL a f0.20—f0.30—f 0.38 en KABEL JAUW a f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 3 Mei 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7#8K nur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 April tot en met Zondag 6 Mei waarge nomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. De apotheek van het Ziekenfonds lot Hulp der Mecschheid is steeds geopend, coeh alleen vcor leden van dit Fonds. glNNENLAW Een nieuwe drankwet. De Minister" van Arbeid heeft in de gisteren gehouden zitting der Eerste Ka mer verklaard, dat de Drankwet, zooals die nu is, niet kan blijven* gehandhaafd. Z.Exc. hoopt daarom binnenkort met een veel eenvoudiger regeling te komen. Verslagen van Staatscommissies. Op do vragen van den heer Hugenholtz betreffende het toezenden aan dagbladen van verslagen van Staats- of andere commissies alvorens deze verslagen de leden der StatenGeneraal hebben bereikt, heeft de heer Ruys de Beërenbrouck, Mi nister van Binnenl. Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers geantwoord, dat inderdaad, tengevolge van misverstand, dat de Regeering zeer betreurt, is voorgekomen, dat de hoofdin- .houd van verslagen, als in de vraag be doeld, door de dagbladen werd opgeno men, vóórdat zij de beide Kamers had den bereikt. Voor het vervolg zal tegen herhaling worden gewaakt. Tegen den Zomertijd. ïn een groot deel van Oostelijk Gronin gen wordt door de meeste landbouwers na beslissingen van corporatiën de zonne tijd gehandhaafd. Van den in te voeren zomertijd wil men niets weten. ,De rangschikking. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat het niet geoorloofd is om bij het des gevraagd versti V;hen van inlichtingen omtrent personeel, wanneer dit naar bur gerbetrekkingen solliciteert, melding te maken van de categorie waarin belang hebbenden, ingevolge de rangschikkinga- regeling zijn ingedeeld. Kleeding en uitrusting. Teneinde de invulling van de zakboek jes met de vereischte nauwkeurigheid te kunnen doen geschieden, zullen op den laatsten dag van het verblijf onder de wapenen de met groot verlof vertrekken den aan een nauwkeurige inspectie die nen te worden onderworpen. Van den toestand der mede te nemen kleeding- en uitrustingstukken moet zorgvuldig aan- teekening woïden gehouden In het zak boekje. Aan een en ander mag echter niet meer tijd worden besteed dan strikt noodzake lijk is, terwijl de regeling zoodanig dient te worden getroffen, dat, in het bijzonder bij herhalingsoefeningen, de man niet langer aan de oefening wordt onttrokken, dan do inspectie over hem duurt. Het conflict in de textielindustrie. Daartoe aangezocht door eenige arbei ders, hebben de heeren mr. G. J. Sy- brandy, lid van den raad en van de Pro vinciale Staten, H. A. P. G. van der Waarden, pastoor en deken, en G. Schot- veld, wethouder,zich bereid verklaard zitting te nemen in een bemiddelings commissie, die zal trachten arbeiders en fabrikanten tot elkaar te brengen, ten einde de staking to doen eindigen. Deze commissie zal nog heden haar werkzaam heden aanvangen. Het Buurtverkeer. Min. van Swaay heeft naar aanleiding van een vraag van den heer Engels mede gedeeld, dat het buurttarief 1 April op een Aantal baanvakken, bij wijzo van proef is ingevoerd. Als deze proefneming mocht Blagen, zal worden overwogen om liet aan tal baanvakken voor buurtverkeer uit te breiden. Thans kan nog geen bepaalde toe zegging daaromtrent gedaan worden. De bloembollenhandel. Het jaarverslag over 1922 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haar lem en omstreken, bevat een mededeelïng van het hoofdbestuur der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur: De oogst der verschillende bloembolge- wassen was over het algemeen minder dan het vorige jaar. Het abnormaal late voor jaar en de derhalve verkorte groeiperiode der gewassen, heeft op de gewone artike len invloed uitgeoefend. Het gewas en derhalve de opbrengst der hyancinthenteelt was goed, in het droge artikel was een vluggen handel en de be schikbare voorraad is nagenoeg geheel op geruimd. Er was een tekort aan witte hyacinthen te constateeren. De omstandig heden, dio in 1921 hgren invloed op de prijzen uitoefenden, bestaan nog steeds Zoolang niet weder liet verloren afzetgebied in Duitscliland, Polen en Rusland is terug- gewonnen, zal de hyacmthenteelt steeds met te lage opbrengst, in verhouding tot do productiekosten, blijven worstelen. Van de tulpen was het gewas der vroege tulpen ipatig. De prijzen waren dientengevolge goed en de teelt leverde derhalve hetere uitkomsten op, dan in 1921. Vermelding verdient, dat bij dit artikel plaatselijk soms aanzienlijke vorstscliade is gecon stateerd. De late tulpen (Darwintulpen) gaven daarentegen een goed gewas j met uitzondering van een aantal zeer gewilde soorten, waren de prijzen matig. Het ge was der narcissen was goed en de handel in dit artikel was levendig, met goede prijzen. Ook in sommige narcissenkramen is soms aanzienlijke vorstschade aange troffen. De crocustcelt leverde een slecht gewas op, terwijl de beteekenis dezer cul tuur sterk afneemt. De handel was bijzon der traag en leverde slechte resultaten op.' Wat het zoogenaamde bijgoed betreft zij opgemerkt, dat het gladiolus-gewas slecht was. De prijzen waren echter over het al gemeen niet best; de teelt ondervindt nog steeds de gevolgen van de sluiting van Koord-Amerika voor dit artikel, De andere bijgoed-artikelen waren schaars en daar door hoog in prijs. De uitvoer van bloembolilen etc. bereikte in 1922 het aanzienlijke ciifer van 24.081.439 Kg., ruim 1 millioen K.G. meer dan in 1921. Voor de voornaamste landen gelden de volgende cijfers over 1922: Uitvoer Uitvoer 1922 1921 Groep Engeland (Groot- Britannië en Ierland 8.548.213 7.792.062 Groep Amerika (V.S., Ca nada, Cuba Mexico") 8.426.754 7.795.005 Groep Scandinavië (Zwe den, Denemarken, Noor wegen en Finland) 5.231.623 4.893.009 BUITENLAND HET BUITSCHE AANBOD, De reeds genoemde cijfers authentiek. Bombastische verontwaardiging in Frankrijk. Engeland weigert zich te uiten. Zooals men onder de „Telegrammen" zal hebben kunnen lezen, werd het Duit sche aanbod door Frankrijk van de hand gewezen. Dit bericht zal bij menigeen verwonde ring hebben gewekt, omdat de officieele nota nog niet was overhandigd. De door ons onder voorbehoud genoem de bedragen, bleken echter volgens in den loop van den dag ontvangen berichten uit Berlijn waarheid te bevatten, en de Fransche regeering heeft zich gehaast de voorstellen bij voorbaat onaannemelijk te achten. We laten hier eerst de officieete voorstellen volgen: Duitschland biedt 30 milliard goud mark aan, waarvan twintig milliard goudmark voor 1 Juli 1927, vijf milliard voor 1 Juli 1929 en vijf milliard voor 1 Juli 1931 door het uitgeven van leeningen op de gebruikelijke voorwaarden, die op de internationale geldmarkten moeten worden opgebracht. 1. Voor de eerste twintig milliard goud mark wordt de gelegenheid tot inschrij ving dadelijk opengesteld. Dg rente der leening tot 1 Juli 1921 wordt uit de op brengst van de leening betaald en in een fonds gestort, dat onder controle van de Commissie van Herstel is geplaatst. Voor zoover de twintig milliard goudmark vóór 1 Juli 1927 niet door een leening zijn op gebracht, moet er van dat tijdstip af 5 pCt. rente op worden betaald, en: moet het bedrag met 1 pCt. geamortiseerd worden. 2. Wanneer de bedragen van elk vijf milliard goudmark niet voor de daarvoor vastgestelde tijdstippen door leeningen op de gebruikelijke voorwaarden opge bracht kunnen worden, zal een onpartij dige commissie erover beslissen, of, wan neer en hoe deze niet gedekte bedragen opgebracht moeten worden. Dezelfde commissie zal er in Juli 1931 over moeten heslissen, of, wanner en hoe er van 1 Juli 1923 af do aanvankelijk met voorgeschreven rente alsnog moet worden opgebracht. Als een onpartijdige commissie zal in aanmerking komen: hetzij het leeningsconsortium, dat de eerste twintig milliard goudmark bijeen heeft gebracht, hetzij een commissie van internationale zakenlieden overeenkomstig de voorstellen van staatssecretaris Hughes, waarin Duitschland als gelijkgerechtigde verte genwoordigd zal zijn. De nota gaat dan in op da kwestie der garanties en verklaart zich bereid, de waarborgen wettelijk vast te leggen en te regelen. Omtrent de nadere bijzonderheden zal nog langs den weg van onderhandelingen beslist worden. Ook behandelt de nota den eisch van Frankrijk betreffende waarborgen voor de veiligheid van dit land. De Duitsche regeering verklaart zich bereid tot een overeenkomst, waardoor de wederzijd- sche veiligheid wordt verzekerd. Deze pasage der nota sluit aan bij do voorstellen, welke de Duitsche regeering in December jl. door staatssecretaris Bergmann aan de Fransche regeering heeft doen toekomen. De Duitsche regeering verklaart zich voorts bereid tot het sluiten van een ar bitrage-verdrag met Frankrijk. De Duitsche regeering noodigt in de nota de geallieerden uit lot onderhande lingen, waarbij zij uiting geeft aan haar verwachting, dat de ontruiming van het Roergebied binnen den kortst mogalijken tijd zal plaats hebben en dat in het Rijn land de toestand overeenkomstig het ver drag van Versailles wordt hersteld. We moeten eerlijk bekennen, dat het Duitsche, aanbod ook voor ons een teleurstelling is, en dat wij de voorstellen, zooals deze zijn geformuleerd niet zonder ristrictie voor Frankrijk aannemelijk achten. Het werkelijk bedrag toch dat aan de Fransche regeering na aftrek der rente, onmiddellijk ter hand zal worden gesteld bedraagt slechts 5,2 milliard goudmark. Bovendien is het op een rentevoet van 5 pCt. vrijwel onmogelijk een leening in goud op te nemen, zoodat het welslagen van de internationale leening op z'n minst dubieus genoemd kan worden. Doch wat niet uit het oog verloren kan worden, is dat met dit voorstel in geenen deele alles is gezegd. De Duitsche regeering acht het land niet in staat om momenteel met de onsta biliteit van de mark meer op te brepgen, doch laat aan een internationale com missie over een andere uitspraak te doen. Over de betalingsmogelijkheid van Duitschland kan veel worden opgemerkt, doch tenslotte zal men er toch, naar Hughes' voorstel, toe moeten komen deze eerlijk vast te stellen. Het gaat niet aan, zooals Frankrijk wil veeren ie plukken van een kikvorsch. Het groote misbaar dat dan ook reeds bij voorbaat door Frankrijk is gemaakt, is ten eenenmale misplaatst. Zooals te verwachten was, wordt het aanbod als zoodanig als een bewijs van zwakte aangemerkt. De Echo de Paris zegt dienaangaande: „Duitschland ligt met geopende aderen op den grond". Het „Journal des Débats" zegt, dat het kabinet van Berlijn niets anders dan schijn aanbiedt en in ruil daarvoor de ontruiming van het Roergebied eischt. Het blad besluit .zijn artikel mjt op Ic merken, dat men tenslotte in Duitschland zich refereert aan de vage voorstellen van Hughes, in de hoop, zoodoende de publie ke opinie in do Vereenigde Staten voor zich te winnen. „Do diplomatieke machine van den heer Guno is goed opgewonden volgens de beginselen, geëerd door den generalen staf van de Wilhelmstrasse. Maar zij zal niet meer stand houden dan de plannen van Ludendorff. Wij zullen slechts ferme voorstellen in overweging nemen, daad werkelijk gewaarborgd. En wat betreft onderhandelingen met Duitschland: wij zullen ze slechts openen na de onderwer ping, d.w.z. na de hervatting van den normalen arbeid in de bezette gebieden." In de „Liberté" laat Jacques Bainvilïe dezelfde toon hooren. Hij zegt, dat de berg een muis heeft gehaard. Maar wie zal zich daarover verwonderen? Wie had erop gerekend, dat Duitschland iets ern stigs zou aanbieden. Duitschland biedt ons het geld van anderen, leeningen, in de Vereenigde Staten te verwezenlijken, klassieke paperassen van den schulde naar, die ten einde raad is en die met een cheque wil betalen, die hij van Ame rika verwacht. Hij treedt dan verder in een nadere beschouwing van de nota, om te concludeeren, dat hij geen enkelen grondslag tot onderhandelingen ziet." Deze uitingen zijn niet verdiend, en het moet betreurd worden, dat deze haatdra gende stemming onder de volkeren heerscht. Do ..Temps" is meer bezadigd, in zijn optreden en merkt o.a. op, dat indien Duitschland de behoefte gevoelt Frank rijk van den Roer weg te krijgen, er wel nieuwe voorstellen voor dfti dag zullen komen. Het blad raadt verder aan de Roer verder als deel van Frankrijk te beschou wen en te exploiteeren. Do Duitsche pers is ook al niet tevre den met het aanbod en acht meerendeels, dat men te ver is gegaan. Van het grootste belang i3 de stemming te Londen en Washington. De gezaghebbende Engelsche en Ameri- kaansche kringen weigeren zicli ecu ter uit te laten over hun opinie over do voor stellen. Nadat de voorstellen echter nauwkeurig zijn onderzocht, zullen de commentaren wel loskomen. Overzien wij dus den toestand, dan is de algemeene opinie, dat de thans ge dane voorstellen onaanneibelijk worden geacht, doch dat de uitweg in geenen deele is afgesneden, en d.e deur tot nieu we onderhandelingen geopend blijft. Gelijk wij voor enkele dagen waar schuwden voor- overdreven optimisme raden wij thans aan den toestand niet overdreven somber in te zien. Engelsche beschouwingen. De toon der Londensche bladen aan gaande de kansen op aanneming van het Duitsche voorstel is pessimistisch. De ultra- conservatieve en pro-Fran- sche bladen beschouwen^het aanbod als een oneerlijk stukje propaganda, dat ten doel heeft Engeland en Italië te bewegen tot interventie en tevens zich te verzeke ren van de welwillendheid van de Ver eenigde Staten. De liberale en arbeidersbladen gelooven wel, dat Duitschland oprecht naar een op lossing streeft, doch zijn tevens over tuigd, dat de wijze, waarop Fransche woordvoerders de rechten van hun land uiteenzetten en met klem daar aan vast houden, niet veel meer is dam een kwalijk verborgen voorwendsel, waarachter zich de bedoeling van Frankrijk verbergt om niet tot regeling van het vraagstuk der schadeloosstelling te geraken, teneinde zoodoende Duitschland te verhinderen zich te herstellen en op den duur weder sterk en gevaarlijk te worden. i)e „Manchester Guardian" zegt, dat onverschillig welk bedrag er wordt aan geboden, lang de vooruitzichten, dat er een leening tot stand komt, zoo vaag zijn als op het oogenblik. Dit moet zoo blij ven, lot men de uitwerking heeft kunnen vaststellen, welke de andere voorstellen voor een regeling op het Duitsche econo mische leven hebben uitgeoefend. De vooruitzichten voor deelneming aan zulk een leening zijn niet goed, zoolang de Duitsche financiën niet geheel zijn gereor ganiseerd en het induetrieelo leven niet gevrijwaard is tegen ingrijpen door der den. De opvatting in België. In België is men minder heftig gestemd dan in Frankrijk. Toch zal men zich aan de zijde van den „grooten broer" stellen. Het Belgische antwoord zal waarschijn lijk gelijkluidend zijn met dat van Frank rijk. KORTE BERICHTEN. Cuno zette gister voor de minister presidenten der afzonderlijke landen den politieken toestand uiteen. Hij liet doorschemeren, dat de regee ring niet louter een aanbod tot het aan- knoopen van onderhandelingen heeft ge daan in do stellige verwachting, dat men zich thans ook spoedig rondom de raads tafel zal vereenigen, doch dat zij in de eerste plaats de internationale discussies tot dat punt heeft willen voortzetten waarop Frankrijk definitief zal moeten beslissen of het een overeenstemrningspo- litiek wenscht te voeren, m.a.w. of het een schadeloosstelling dan wel sancties wenscht. Gistermiddag dienden de socialisten in do Belgische Kamer een verzoek bij de regeering in, om onmiddellijk le behan delen de kwestie der loonsverhooging van zekere categorieën arbeiders bij de spoor wegen en de P. T. T. diensten, die thans in staking zijn. Door de regeering (waarin soc. minis ters zitting hebben) werd dit geweigerd, en gezegd, dat zij niet kan zwichten voor de bedreiging door het personeel met al gemeene staking Daarop werd het ver zoek om onmiddellijke behandeling ver worpen. Dat moest in Holland eens gebeuren! Ten gevolge van verkeerden wissel stand ontspoorde een lokaaltrein bij het verlaten van het station "VVahern, (kan ton Bern). Drie, personen werden gedood en verscheidene gewond. Zakvuurwapenen. Op een te New York gehouden inter nationaal politiecongres werd besloten aan de verschillende regeeringen te advi- seeren, het verkoopen en koopen, het dra gen, alsmede den invoer van revolvers en automatische pistolen bij de wet te ver bieden en tevens door het invoeren van een zware belasting den handel in patro nen te beperken. SCERK EN SCHOOL NED. HEBV. KEEK. Beroepen. Te Polsbroek c.a.: F. van Asch to Den Ham (O.) Aangenomen. Naar ïinschoten: S. C. van Wijngaarden te Mastenbroek. Bedankt. Voor MiddelharnisS. C. van Wijngaarden te Mastenbroek. GE HEI. KEUKEN. Beroepen. Te Wanswerd c. a.: J. H. Kuiper te Winsuni. Aangenomen. Naar Ter Aar: G. van Heiningen, cand te Gouda. Bedankt. Voor Blokzijl, Westka- pelle en Domburg: G. van Heiningen, cand. te Gouda Voor Axel: W. Veder te Gouda. Beroepbaar. De heer H. H. v. Kapel zal thans gaar ne een eventueel beroep uit do Geref. Kerken in overweging nemen. Zijn adres is Herderslaan 51 Den Haag. D s. J. O. S a 1 v e r d a, overgeko men van Lemele, deed Zondag intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Heilo, na be vestigd te zijn door Ds. C. J. H. Ver- weijs uit Breukelen. Jubileum. Onder groote belangstelling herdacht de heer J. Schaafsma gisteren zijn 25- jarigen arbeid als onderwijzer aan de Geref. Keuehjeniusschool te 's-Gravenhage. Tevoren arbeidde hij te Ooster-Nijkerk, Anjum en Scheveningen. UIT DE OMGEVING LEIDEBDORP. .Gedenkavond. Op initiatief van, en geleid door de Lei- derdorpsche Christelijke Oranje-Vereeni- ging, werd gisteravond in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. een gedenk avond gehouden ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Julian a. De belangstelling was zeer groot, en deed het ruime kerkgebouw in weinig tijds volloopen. De vergadering werd geopend door den voorzitter der vereeniging^ den heer G. Goedhard, en wel met het laten zingen van Psalm 75:1: U alleen, U loven wij...." Vervolgens las hij een gedeelte uit den bekenden gedenkpsalm 78, waarna hij voorging in gemeenschappeljk gebed. In zijn opcningSAvoord heette spr. de talrijke aanwezigen, av.o. ook de Burgemeester, de Predikanten Ds. Woudstra en Ds. Ti chelaar, alsook de heeren Kerkvoogden hartelijk welkom, en leidde hij, zoowel den spreker Ds. W oudstr a, als de orga nist, den lieer F. D. v a n W ij c k bij het gehoor in. Nadat door de aanwezig nog was gezongen het 1ste en 2de couplet van het Bondslied der Christelijke O. V., kreeg de beer van Wijck gelegen heid de twee ccnte nummers, van het mu zikale gedeelte uit te voeren, n.l. „Kleine Fuga met Inleiding in C", van J. S. Bach, en 2. „Adagio uit de 1ste Orgel sonate", van F. Mendelssohn. De stille aandacht waarmede dc presta ties van den organist werden ge\rolgd, was ten volle verdiend^. Beide nummers vol deden zeer, al viel* voor oningewijden van het laatste meer te genieten door de meer dere afwisseling in do registerkeuze, die dit stuk eischt. Hierna was het woord aan den spreker, Ds. F. H. Woudstra, Geref. Pred. voor het uitspreken van zijn rede overt; „Een b 1 a d z ij d e uit Neer-, lands Historie". In den aanvang van zijne rede wees spreker op de band die inderdaad is gelegd tusBchen Nederland en Oranje, waarvan gelegenheden als deze een dui delijk bewijs leveren. Die band is gelegd in de vrijmaking van ons volk; en door een stroom van vorstelijk bloed bezegeld en bekrachtigd. Het spoor daan-pn-, ^egt apr., is uit het hart der natie niet uitgewiseht^ en God gexe, dat het nooit iHtgsAvischt mag worden. Do geschiedenis van de vrijmaking des volks is een roemrijke, en er heeft voor de historieschrijvers dan ook steeds eeni zekere bekoring in gelegen om haar te vergelijken met die van het v.>lk Israel. En Avaarlijk, ten opzichte van onze his torie kan ook niet anders worden getuigd, dan: Dit werk is van den Heere geschied. De bladzijde in die historie, waaroA'er spr. dezen avond in het bijzonder zal spre ken, is die, waarop voorkomen de gebeur tenissen in de jaren 1567—1572, het tijd perk waarin bijzonder -k de strijd der geuzen op den voorgrond treedt. Het was in dezen donkeren tijd., dat Prins Willem van Oranje den raad kreeg van de C'oligny, om zijn krijgkansen, die op het land zeer ongunstig stonden, te beproeven op het water. Zoo gezegd, zoo gedaan, en als een licht in dien nacht der ellende verscheen de kleine vloot der watergeuzen. De heldendaden van hen, de kinderen, der zee, deden treffend schoon aanschou wen, waarin een klein volk groot kan zijn, Wij eindigen echter niet in hen en in, hunne daden, want zij komen eerst in het volle licht te staan, wanneer we hun verschijnen in verband brengen met het raadsplan Gods. En dan worden zij ons kinderen der voorzienigheid. Want- veel heeft de Heere door dun han den als baanbrekers voor «e vrijheid tot stand gebracht. Hun daden verkrijgen eerst hun rechte beteekenis voor ons wanneer we letten, op de omstandigheden^ onder Avelko zij werden verricht. Het jaar 1567 toch was in den volsten zin des woords een nood'aar. want niet alleen dat Alva door het heffen van den; lOen penn. den laatsten druppel toevoegde aan de reeds oA7ervolle lijdensbeker a'aix het arme ellendige en benauwde volk, maar door do vele moordtooneelen, dio hadden plaats gegrepen, verviel de eene stad na de andere tot roerloosheidi, enl durfde zich eindelijk niemand meer voor den Prins verklaren. De beeldenstorm had een einde ge maakt aan het verbond der edelen, maar toen ontstond dan ook een ander verbond', en wel een uit alle standen des vólks. Werden zij aanvankelijk door den \'ij- ancl bespot met den naam a'an watergan zen, zij deden zich spoedig gelden als echte waterwolven, die alles Avat onder hun bereik kwam, met den niets ontzien- den klauw verscheurden. Zij hadden veel te wreken en weinig te verliezen, en mochten zich aanvankelijk elementen onder hen bevinden die werden gedreven door minder edele drijfveeren- toch waren onder de leiders ook ede'i figuren, als een J. S. de Rijk, e. a„ bi} lien het alleen ging om: Ghodes woort ghepresen". Trouwens, teen de Prins na de vele te-* leut stellingen, die hij van den eersten admiraal Adr. v. Bergen, onderv. deze zijn' ontslag gaf en een betere opA'olger aan< wees, daarbij de bepaling makende, dat voortaan op ieder schip een predikant moest zijn, om den geuzen een beter be grip te doen hebben aran de beteekenis vaui hun strijd, werd de hoedanigheid van de geuzenvloot veel beter, en een schoon tijd perk brak aan. In treffende bewoordingen schildert spr. vervolgens de inneming A'an Den Briel, met de oorzaken, die daartoe leidden, enl do gevolgen die zij had voor de vrijma king des lands. Hierna onderbrak spr. zijn rede, en Averd door de aanwezigen het 3de en 4de couplet van het Bondslied gezongen. Na de pauze zette spr., zijn rede voort, de beteekenis van den geuzenoorlog nader uiteenzettende, om daarna te besluiten met een toepasselijk Avoord naar aanlei ding van den verjaardig Aan H. K. II. Prinses Juliana, de lataste telg uit het doorluchtig Oranjehuis. Op voortreffelijke wijze bracht de heer van Wijck vervolgens no. 7 van het pro gramma ten gehoore, n.l. een „Triumf- marscli" van den beroemden Rotterdani- sclien organist M. H. van 't Kruis! 't geen weer de onverdeelde aandacht in beslag nam. Nu Avas het woord aan de vaandel-com missie, die, terecht begrepen hebbende dat een Oranjevereeniging een vaandel behoort te hebben, met brandenden ijver had gewerkt om de henoodigde gelden bijeen te brengen, teneinde de Oranje\"er- ceniging i.i het bezit te stellen van het begeerde A'ooiwerp. Van alle zijden werden uitroepen van ongeveinsde bewondering vernomen, toen. het vaandel door twee dames Averd binnen gedragen. Op den Eere-Voorzitter der vereen., clen Edel Achtbaren heer Burgemeester G. van der Valk Bouman, rustte de eervolle taak het vaandel der vereeniging, vertegen woordigd in haren voorzitter, aan te bie den, 1 Spr. betuigde dat de Commissie op cl<^ meest aangename wijzo haar Averkzaaui-- heden heeft mogen verrichten, en naar ge noegen bij liaar pogen is geslaagd. Spr. eindigde met den Avensch uit tob spreken, dat de vereeniging nog tot in lengte van jaren een nuttig gebruik van heb vaandel zou mogen maken. De voorzitter, de heer Goedhard,

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2